Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 sierpnia 2019 r.
16:16

Ksiądz Łukasz Kachnowicz wyznał, że jest gejem i odchodzi z kapłaństwa

753 116 A A
Łukasz Kachnowicz podczas wiecu "Lublin bez przemocy"
Łukasz Kachnowicz podczas wiecu "Lublin bez przemocy" (fot. Jacek Szydłowski)

Lubelski duchowny Łukasz Kachnowicz ogłosił, że jest gejem i odchodzi z kapłaństwa. Jego zdaniem biskupi są zaślepieni walką z „ideologią” i nie dostrzegają ludzi. – Jestem gejem i wierzę, że Bóg kocha mnie jako geja – napisał na Facebooku. Arcybiskup wezwał go do pokuty „za publiczne zgorszenie”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Oficjalnie od czerwca Kachnowicz przebywał na urlopie. Ostatnio abp Stanisław Budzik podjął wobec niego kroki prawne – upomnienie kanoniczne, wzywające do pokuty i wyznaczające czas na powrót do diecezji. W środę wieczorem odniósł się do tej sprawy na swoim profilu na Facebooku.

– Mój biskup doskonale wie, że odchodząc wyraziłem się jasno, że początkowo myślałem o rocznym urlopie, ale ostatecznie zdecydowałem się odejść w ogóle – wyjaśnia Kachnowicz. – Napisałem, że jestem gejem i nie widzę miejsca dla siebie w Kościele jako ksiądz. Urlop roczny nie ma sensu, bo za rok nie przejdzie mi bycie gejem – dodał.

Dodał, że „życie w ciągłym wyparciu prowadzi do opłakanych skutków”. – Depresja, sięganie po alkohol, który odbiera rozum. Nie mogłem już tak żyć, bo zacząłem bać się swojego życia – czytamy w oświadczeniu. – Coraz bardziej uświadamiałem sobie też, że Kościół, przynajmniej w Polsce, w praktyce jest homofobiczny. Jestem gejem i wierzę, że Bóg kocha mnie jako geja – podkreślił.

Dodał, że w polskim Kościele “zaczęła narastać narracja, w której słowo gej, LGBT, homoseksualizm łączone są z zagrożeniem, strachem”. – Tak, wspieram LGBT+, nie żadną ideologię. Nie spotkałem dotąd ideologii. Spotkałem za to wielu ludzi. Stanę z nimi ramię w ramię w kolejnych marszach – zaznaczył.

Jego zdaniem biskupi są zaślepieni walką z „ideologią” i nie dostrzegają ludzi. – Czuję się w Kościele w Polsce gorszym sortem. Nie mogę wrócić, nie pozwala mi na to moje sumienie – zaznaczył.

Były duchowny jest zaangażowany w debatę w sprawie LGBT, uczestniczył m. in. w pierwszym Marszu Równości w Płocku 10 sierpnia. – Jestem człowiekiem, jestem LGBT. Jestem spod literki G – dodał na Instagramie.

– Ks. Kachnowicz został kanonicznie upomniany. Z punktu widzenia prawa pozostaje księdzem, który swoim zachowaniem spowodował zgorszenie popieraniem ideologii wrogiej Kościołowi i Ewangelii, często wulgarnej, profanującej symbole święte dla wierzących – komentuje ks. dr Adam Jaszcz, rzecznik archidiecezji lubelskiej. – Czyny homoseksualne są w Biblii określone jako grzeszne. Grzech należy wyznać przed Bogiem, odpokutować, dążyć do poprawy i zadośćuczynienia.

Jak tłumaczy ks. Jaszcz, Kachnowicz w upomnieniu został wezwany do pokuty „za publiczne zgorszenie” i do wczoraj miał czas na skontaktowanie się ze swoim przełożonym. – Potem zostanie nałożona kara suspensy, która oznacza zawieszenie w wykonywaniu czynności kapłańskich. Dotyczy to zarówno sprawowania funkcji liturgicznych, władzy rządzenia i innych uprawnień – tłumaczy ks. Jaszcz. – Celem suspensy jest doprowadzenie do poprawy danego kapłana, który dopuścił się przestępstwa, i którego postępowanie zostało przez przełożonego uznane za szkodliwe i gorszące – dodał.

Jeśli suspendowany ksiądz podda się zarządzeniom swojego przełożonego, może prosić o zwolnienie z kary. – Jeśli duchowny dalej będzie trwał w uporze, jak określa to prawo kanoniczne, może zostać wydalony ze stanu duchownego – zaznaczył ks. Jaszcz.

e-Wydanie

Komentarze 116

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
tak się pytam / 15 sierpnia 2019 o 16:28
+22
Dlaczego w takim razie ten pan podchodził do Święceń Kapłańskich?
Avatar
Romad / 15 sierpnia 2019 o 19:57
+20
Oszukaleś siebie, oszukaleś rodzinę, oszukaleś bliskich sobie ludzi, ale Boga nie odszukasz. W grzechu świadomie przyjoleś święcenia tylko po to by zdeptać sakramenty. Hańba i zgorszenie.
Avatar
Igor / 15 sierpnia 2019 o 17:38
+19
Rodzina z niego dumna Teraz na marszach będzie wspierał babochłopy których nikt kijem by nie ruszył
Avatar
Zenek / 15 sierpnia 2019 o 18:40
+18
Znowu to samo... Niech się dmuchaja w co chcą i kogo chcą nikogo to nie obchodzi tylko po co te wynaturzenia na forum publiczne wystawiać??
Avatar
OTUA / 15 sierpnia 2019 o 17:04
+18
- Tato, muszę się Tobie przyznać, że jestem gejem! - A masz wille z basenem? - Nie - A 100 tyś na koncie? - Też nie. - A Porshe z salonu? - Też nie mam tato. - Eeee tam, to Ty zwykły pedał jesteś!
Avatar
Rybka / 15 sierpnia 2019 o 16:47
+18
P.Kachnowicz przynajmniej jest uczciwy i nie będzie oszukiwał Kościoła. A co o uczciwości innych kapłanów-gejów, którzy zostają w kapłaństwie powiecie? O Paetzie, Jankowskim, Marcialu Macielu, którzy krzywdzili pod przykrywką kapłaństwa i to hierachom kościoła i Wam- bogobojnym katolikom nie przeszkadza? A gdzie potępienie dla księży żyjących w związkach z kobietami, płodzących dzieci? Mierzi za to Was uczciwość tego jednego, który stanął w prawdzie wobec siebie samego i publicznie.
Avatar
Henryk / 15 sierpnia 2019 o 17:31
+17
Geje to są w USA. Tu jest Polska i używa się języka polskiego. Ten Pan jest pederastą.
Avatar
belon / 16 sierpnia 2019 o 08:06
+15
A Jezus mówił „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelie.. „. Gdzie on się tu nawraca..?  Raczej nawraca innych do grzechu, mówiąc: grzech jest cool, grzech jest Ok! Miłość interpretuje rozpustą.. Mgr. teologii, licencjusz publicznego zgorszenia.. Wstyd i hańba! 
Avatar
tyle / 16 sierpnia 2019 o 06:57
+15
Słabe sita w seminarium mają skoro nie od siali kopacza gliny
Avatar
Hector / 15 sierpnia 2019 o 20:01
+14
Przypajacował i to świadomie. To jest błazenada, a nie żadne bohaterstwo. Jechałeś Łukaszu na kłamstwie i kłamać będziesz wciąż... Żadna strata dla Kościoła, tylko jeszcze szkoda, ze tacy kłamcy jak Ty jeszcze nie zrzucają sutann. Jeszcze pedofile w sutannach powinni odejść z Kościoła a nie go obciążają swoimi zboczeniami.
Avatar
stop zboczeniom / 18 sierpnia 2019 o 18:58
+6
arcybiskup Marek Jędraszewski powiedział czym jest ta" ideologia" i skąd są jej korzenie
Avatar
Ryszard / 17 sierpnia 2019 o 15:29
+2
Kiedy nasz sylwek złoży podobną deklarację. Więcej odwagi pośle!
Właśnie, weź przykład z księdza
 Wiem, wiem poseł Tułajew ci się podoba. Nieodwajemniona miłość. To ty ciągle piszesz o tym bezrobotnym ministrancie. Co zrobić.
Avatar
Andrzej / 17 sierpnia 2019 o 15:28
+1
Kiedy nasz sylwek złoży podobną deklarację. Więcej odwagi pośle!
Właśnie, weź przykład z księdza
 Spałeś z nim, że to WIESZ. A swoją drogą jeśli nawet jest, a nie praktykuje homoseksualizmu to jakie to ma znaczenie. Tylko mali i ciekawscy ludzie mający problemy ze własną seksulnością zaglądają innym do łóżka.
Avatar
gość / 17 sierpnia 2019 o 09:26
0
Kiedy nasz sylwek złoży podobną deklarację. Więcej odwagi pośle!
 Właśnie, weź przykład z księdza
Avatar
Organista od Rzeźnika / 16 sierpnia 2019 o 23:57
+4
I kogo obchodzi to, że jakiś tam klecha jest gejem i, że odchodzi z pracy w Kościele?
 No... Widocznie cię obchodzi, skoro czytasz i co najlepsze komentujesz, ty zboczeńcu i cwelu.
Avatar
Henio / 16 sierpnia 2019 o 22:30
+6
A co to ma do rzeczy, czy jest homo czy hetero. Jest po prostu księdzem i złożył śluby czystości. Powinien więc życ w celibacie.Rezygnuje z kapłaństwa bo mu celibat nie pasuje i tyle. Po co więc dorabia do swojej sprawy jakąś ideologię i robi wkół siebie szum?
 Teraz tylko czekać, kiedy jakiś hetero ogłosi, że jest hetero i odchodzi.
Avatar
Matii999 / 16 sierpnia 2019 o 22:11
+4
Życie paru młodych chłopców zostało zapewne ocalone...
 Tak się składa, że miałem religię w gimnazjum z tym księdzem chociaż chyba teraz już panem i jedyne co mogę o nim powiedzieć to, że zapamiętałem go przede wszystkim jako dobrego człowieka a to czy jest hetero czy homo powiewa mi jak flaga na wietrze ponieważ był w porządku. Zawsze wspierał zarówno dziewczyny jak i chłopaków oraz traktował ludzi równo pomimo tego iż wiedział, ze niektórzy są niewierzący. Proszę uwierzyć mi na słowo, że gdyby robił jakieś dziwne podjazdy do ''chłopców'' w mojej klasie to miałem taką klasę że wyjechałby na noszach. 
 Tak się składa, że miałem religię w gimnazjum z tym księdzem chociaż chyba teraz już panem i jedyne co mogę o nim powiedzieć to, że zapamiętałem go przede wszystkim jako dobrego człowieka a to czy jest hetero czy homo powiewa mi jak flaga na wietrze ponieważ był w porządku. Zawsze wspierał zarówno dziewczyny jak i chłopaków oraz traktował ludzi równo pomimo tego iż wiedział, ze niektórzy są niewierzący. Proszę uwierzyć mi na słowo, że gdyby robił jakieś dziwne podjazdy do ''chłopców'' w mojej klasie to miałem taką klasę że wy... rozwiń
Avatar
Alex J. / 16 sierpnia 2019 o 21:48
-1
Ten cały język miłości do bliźniego, jakim jest przepełnione to forum, sprawia że mi się ulewa.
Avatar
Alex J. / 16 sierpnia 2019 o 21:45
0
Nie uczą się fizjonomii, ciągle mylą układ trawienny z płciowym.[/quote] Fizjonomii?[/quote]   [quote][quote]Nie uczą się fizjonomii, ciągle mylą układ trawienny z płciowym.
Fizjonomii?
 Niektórzy przez całe życie nie potrafią się nauczyć języka ojczystego, używając go codziennie.
Avatar
Alex J. / 16 sierpnia 2019 o 21:35
+1
A brewiarza nie czytałeś? Nie pamiętasz co spotyka tych co współpracują z diabłem? Nie czytałeś.. Bo się nie modliłem... Bo wolałem wybrać ***a zamiast walczyć o czystość. Kiedy srebrniki się skończą będziesz jadł stronki świń i zacznie się Piekło. Obyś wrócił choćby kiedyś jak marnotrawny Syn..
  Jadł stronki świń i zacznie się piekło. Fakt, jest wiele stronek internetowych o tematyce kulinarnej. I mnóstwo przepisów na potrawy z wieprzowiny. Także też z kuchni meksykańskiej, a ta jak wiadomo potrafi zrobić piekło w żołądku.
  Jadł stronki świń i zacznie się piekło. Fakt, jest wiele stronek internetowych o tematyce kulinarnej. I mnóstwo przepisów na potrawy z wieprzowiny. Także też z kuchni meksykańskiej, a ta jak wiadomo potrafi zrobić piekło w żołądku. rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 116

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Jaki powinien być park Nadrzeczny? Jest wstępna koncepcja

Lublin: Jaki powinien być park Nadrzeczny? Jest wstępna koncepcja 3 3

Gotowa jest wstępna koncepcja nowego parku Nadrzecznego, który ma powstać wzdłuż Bystrzycy między ul. Żeglarską a mostem kolejowym przy Janowskiej. Do 27 września Ratusz czeka na opinie w tej sprawie. Później projektanci mają przygotować końcowy pomysł na nowe miejsce wypoczynku

Kto sprowadził wojsko do miasta? Prezydent i wicemarszałek licytują się na osiągnięcia

Kto sprowadził wojsko do miasta? Prezydent i wicemarszałek licytują się na osiągnięcia 5 8

W ten weekend w Białej Podlaskiej odbędą się dwie imprezy związane z lotnictwem. Na jedną zaprasza prezydent Michał Litwiniuk, a na drugą Urząd Marszałkowski w Lublinie na czele z wicemarszałkiem Dariuszem Stefaniukiem (PiS). Jednocześnie, obaj panowie przypisują sobie starania odnośnie planowanego powrotu wojska do miasta.

Górnik chce hucznie świętować swoje 40 urodziny

Górnik chce hucznie świętować swoje 40 urodziny 0 0

20 września 1979 roku w Łęcznej założono klub piłkarski GKS Górnik. Dlatego przed meczem z Gryfem Wejherowo dojdzie do spotkania dawnych piłkarzy, trenerów i działaczy, którzy następnie we wspólnym gronie obejrzą pojedynek drugoligowców

Lublin: Remont na zamku odsłonił skarby i historię wzgórza [zdjęcia]
galeria

Lublin: Remont na zamku odsłonił skarby i historię wzgórza [zdjęcia] 0 3

Sporo pracy mają archeolodzy podczas trwającego remontu głównej siedziby Muzeum Lubelskiego. Przy okazji robót natrafili na wiele cennych znalezisk, które prezentują cały przekrój historii wzgórza zamkowego od epoki neolitu po XIX wiek

Forum Kół Gospodyń Miejskich we Włodawie. Prezydent dołączył do małżonki [zdjęcia]
galeria

Forum Kół Gospodyń Miejskich we Włodawie. Prezydent dołączył do małżonki [zdjęcia] 2 2

I Forum Kół Gospodyń Miejskich we Włodawie to podsumowanie projektu „Piękna Lubelska” realizowanego w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Wzięła w nim udział małżonka prezydenta, która objęła wydarzenie patronatem honorowym. – Dzisiejsze spotkanie, ale przede wszystkim aktywność wszystkich pań, dobitnie pokazują, że my kobiety nie lubimy być bierne – mówiła Agata Kornhauser-Duda.

Front burzowy w woj. lubelskim. Ostrzeżenie IMGW

Front burzowy w woj. lubelskim. Ostrzeżenie IMGW 19 0

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla województwa mazowieckiego i lubelskiego

"Cysterna wstydu" w Puławach. Happening PiS zakłócany przez przeciwników
galeria

"Cysterna wstydu" w Puławach. Happening PiS zakłócany przez przeciwników 0 33

Na parkingu przy ul. Słowackiego w Puławach pojawiła się dzisiaj "cysterna wstydu PO-PSL". Krzysztof Szulowski, poseł PiS, podczas konferencji prasowej mówił o odpowiedzialności poprzedniego rządu za gigantyczne straty finansowe powodowane przez przemytników i przestępczość zorganizowaną.

JSW z koncesją na rozpoznanie złoża węgla w woj. lubelskim

JSW z koncesją na rozpoznanie złoża węgla w woj. lubelskim 12 6

Jastrzębska Spółka Węglowa będzie szukać węgla w okolicach Rejowca. Minister środowiska udzielił koncesji na rozpoznawanie części złoża węgla kamiennego „Chełm II” w Lubelskim Zagłębiu Węglowym.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny: Chodźcie z nami!

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny: Chodźcie z nami! 6 23

Kręcą amatorskie filmiki, zbierają po sklepach kartony i organizują wspólne malowanie transparentów. Na szkolnych korytarzach wieszają plakaty i rozdają wzory usprawiedliwień A w piątek zerwą się z lekcji i wyjdą na główne miejskie place. – Chodźcie z nami! – apelują

Przebudowa Szpitala Dziecięcego w Lublinie. Spore zmiany dla pacjentów
film

Przebudowa Szpitala Dziecięcego w Lublinie. Spore zmiany dla pacjentów 4 2

Mali pacjenci Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie i ich rodzice muszą przygotować się na spore zmiany. W związku z przebudową placówki, która rozpocznie się już w październiku, oddziały będę przenoszone

Wojewoda lubelski i Marsz Równości. Sąd podjął decyzję ws. kolejnych przeprosin

Wojewoda lubelski i Marsz Równości. Sąd podjął decyzję ws. kolejnych przeprosin 20 24

Przemysław Czarnek nie będzie odpowiadał przed sądem za swoje słowa o Marszu Równości. Sąd uznał, że opublikowane wcześniej przeprosiny są wystarczające, chociaż wojewoda oświadczył później, że... nie przeprasza za swoje słowa

Kolejne przetargi na autostradę A2. Tym razem do Siedlec

Kolejne przetargi na autostradę A2. Tym razem do Siedlec 1 5

GDDKiA szuka wykonawców kolejnego odcinka autostrady A2. Tym razem chodzi o odcinek z Mińska Mazowieckiego do Siedlec. W przygotowaniu są kolejne dwa, m.in. do granicy państwa.

Zbigniew Ziobro o agitacji w Ratuszu: Prawo jest równe dla wszystkich

Zbigniew Ziobro o agitacji w Ratuszu: Prawo jest równe dla wszystkich 0 9

- Prawo jest równe wobec wszystkich i nie ma tu wyjątków. To dotyczy zarówno ministra, jak i wiceministra sprawiedliwości - tak Zbigniew Ziobro komentuje niedawną konferencję prasową w zamojskim Ratuszu, podczas której udzielił poparcia swojemu zastępcy w wyborach parlamentarnych. Szef resortu sprawiedliwości może zostać ukarany grzywną za nielegalną agitację wyborczą.

Uzyskanie dopłaty do odszkodowań- jak otrzymać dla siebie dodatkowe pieniądze?

Uzyskanie dopłaty do odszkodowań- jak otrzymać dla siebie dodatkowe pieniądze? 0 0

Co drugi kosztorys zostaje zaniżony, stawia to niekiedy kierowców pod ścianą, ponieważ kwota, która zostaje im wypłacona, nie wystarcza na całkowitą naprawę samochodu. Bardzo często wielu z nich zgadza się na warunki, jakie proponuje im ubezpieczyciel. Dlatego warto wiedzieć, w jakich sytuacjach będzie się należeć dopłata do odszkodowania.

Henryk Gwardak na finał Świętokrzyskich Koncertów w Lublinie
20 września 2019, 19:00

Henryk Gwardak na finał Świętokrzyskich Koncertów w Lublinie 0 0

6. edycja Świętokrzyskich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej w Lublinie dobiega końca. Na finał tej edycji festiwalu zostanie zorganizowany koncert Henryka Gwardaka, który odbędzie się 20 września o godz. 19 w Kościele pw. Świętego Krzyża (ul. Pogodna 7).

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.