Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

14 maja 2019 r.
17:08

Ksiądz Walerian S. przeprosił mieszkańca Lublina za pedofilię. Wysłał list z jednym zdaniem

352 54 A A
– Treść przeprosin to jest dokładnie to, co zasądził sąd w klauzuli wykonalności – mówi pan Piotr. – Nie ma ani jednego słowa więcej
– Treść przeprosin to jest dokładnie to, co zasądził sąd w klauzuli wykonalności – mówi pan Piotr. – Nie ma ani jednego słowa więcej (fot. Maciej Kaczanowski)

Ksiądz prof. Walerian S., emerytowany profesor KUL, przeprosił swoją ofiarę za czyny pedofilskie, których dopuszczał się przez osiem lat. We wtorek Piotr Halliop otrzymał od duchownego lakoniczne, jednozdaniowe przeprosiny listem poleconym. Mieszkaniec Lublina chce też, by prezydent odebrał księdzu wysokie odznaczenie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Byłem przekonany o tym, że nigdy mnie nie przeprosi – nie kryje Halliop, ofiara księdza prof. Waleriana S. – Myślałem, że nie przyzna się ani przed ludźmi, ani przed samym sobą do tego, co mi zrobił. Że zabierze to do trumny. Myślę, że przestraszył się tego, co może stać się dalej, egzekucji prowadzonej przez sąd. Dlatego mnie przeprosił.

„Ja, Walerian S. (pełne nazwisko – red.), przepraszam Piotra Halliopa za naruszenie jego dóbr osobistych w postaci godności oraz nietykalności cielesnej, które nastąpiły w latach 1986–1994, a których dopuściłem się pełniąc posługę kapłańską” – napisał emerytowany profesor KUL. Tym samym wykonał wyrok Sąd Apelacyjnego w Lublinie z 6 marca tego roku.

– Treść przeprosin to jest dokładnie to, co zasądził sąd w klauzuli wykonalności – przyznaje pan Piotr. – Nie ma ani jednego słowa więcej.

Pod tekstem przeprosin znajduje się własnoręczny podpis duchownego. Jest imię i nazwisko, nie ma jednak nigdzie, że jest księdzem. Czy przestał nim być?

– W sprawie księdza profesora zapadła decyzja Kongregacji Nauki Wiary. Na duchownym ciążą restrykcje dyscyplinarne, ale nie został on wydalony ze stanu duchownego. Cały czas jest księdzem – przyznaje ks. dr Adam Jaszcz, rzecznik prasowy archidiecezji lubelskiej.

Decyzją Stolicy Apostolskiej emerytowany ksiądz profesor KUL został zobowiązany do intensywnej modlitwy i pokuty oraz powstrzymania się od jakiejkolwiek aktywności publicznej. Ma także każdego roku odprawiać tygodniowe rekolekcje zamknięte, jak też celebrować co miesiąc msze św. w intencji ofiar przemocy seksualnej w środowiskach kościelnych.

Tymczasem pan Piotr pod koniec kwietnia tego roku zwrócił się z wnioskiem do prezydenta RP Andrzeja Dudy o „odebranie” duchownemu, który skrzywdził go, kiedy był dzieckiem, wszelkich orderów i odznaczeń, jakie były księdzu przyznawane. W 2008 r. duchowny został odznaczony bowiem Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

„Uważam, że osoba dopuszczająca się takich czynów (chodzi o molestowanie seksualne i gwałty – dop. red.), nie zasługuje na to, by nosić jakiekolwiek ordery i odznaczenia” – czytamy w piśmie adresowanym do prezydenta Dudy.

Pan Piotr zaznacza, że order lub odznaczenia może otrzymać jedynie osoba niekarana. „Oczywistym jest, że Walerian S. nie jest karany, bowiem jego czyny uległy przedawnieniu według prawa karnego. Jednak równie oczywistym jest fakt, że jego czyny były zabronione i dyskwalifikują go do przyznania orderu lub odznaczenia” – pisze lublinianin.

We wtorek zwróciliśmy się do biura prasowego Kancelarii Prezydenta RP z pytaniem dotyczącym listu. Do zamknięcia tego wydania Dziennika Wschodniego nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Na uczelni ks. prof. Walerian S. nie był nagradzany. – Z przeprowadzonych ustaleń – mówimy o przeszukaniu materiałów archiwalnych – wynika, że ksiądz nie otrzymał żadnego z uniwersyteckich odznaczeń – potwierdza Lidia Jaskuła, rzecznik prasowy KUL.

Bezwzględna walka z pedofilią

Za zgwałcenie dziecka pedofil trafi do więzienia nawet na 30 lat, najbardziej zaburzonym sprawcom grozić będzie bezwzględne dożywocie, ohydne zbrodnie pedofilskie nigdy nie będą się przedawniać, koniec z karami „w zawiasach” dla zwyrodnialców, ochroną karną przed czynami pedofilskimi zostaną objęte dzieci do 16 roku życia, a nie jak dziś do 15, a w „rejestrze pedofilów” zostanie ujawniony zawód skazanych – to najważniejsze rozwiązania dotyczące przestępstw pedofilskich zawarte w przyjętym we wtorek przez rząd projekcie wielkiej reformy Kodeksu karnego.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 54

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
anka / 14 maja 2019 r. o 23:57
+18
Homoseksualista pedofil. Nie tyle jest istotne dlaczego nie został wydalony ze stanu duchownego, ale czy jego przysięga ma jakiekolwiek znaczenie skoro zdaje się było to krzywoprzysięstwo. W końcu ten pan wiedział jakie ma skłonności i że stan duchowny jest doskonały do ukrycia dewiacji i sprzyja kontaktom z dziećmi, zatem wielce prawdopodobne, iż nie wiarą się kierował w swoim powołaniu. Czy zatem jest księdzem skoro wszystkich wprowadził w błąd?
Avatar
Olo / 14 maja 2019 r. o 20:42
+16
Wszyscy musimy mieć oczy szeroko otwarte i być czujni, chrońmy swoje dzieci i reagujmy na takie zwyrodnienia!kiedy pedofile zobaczą że za takie podłości czeka ich dotkliwa kara,zastanowią się dwa razy zanim skrzywdzą dzieco! I nie milczmy kiedy chociaż by cień podejrzenia padnie na takiego śmiecia!Nie ważne czy to będzie ojciec,wujek,lekarz,ksiądz czy nauczyciel!Zero tolerancji dla dewiacji i krzywdzenia dzieci!!!!!
Avatar
karamusibyć / 14 maja 2019 r. o 20:23
+14
Ty "ksiedzu profesoru" z K.U.L pedofilu walerianie s - pełniłeś posługę kapłańską czy posługę szatańską ?
Avatar
KL / 14 maja 2019 r. o 18:54
+14
Takim listem to można tylko se du** podetrzeć.
Avatar
mikrofon za kratkami / 14 maja 2019 r. o 23:43
+13
Pmietacie Tymochowicza? - kreatora polityków? były doradca Andrzeja Leppera i Janusza Palikota przepraszał? Wieloletni doradcy Wałesy przepraszali... ? Kiszczakowcom byli potrzebni chorzy kapusie w strukturach KK, teraz już są do zdekonspirowania - bo służby mają FB, TT, Insta etc
Avatar
Jggjn / 14 maja 2019 r. o 17:55
+12
Na przestrzeni ostatnich 10-ciu lat skazano 1 tys. pedofilów z czego tylko 27-miu księży. Kto rozwiąże zagadkę z jakich środowisk pochodzi pozostałe 973-ch pedofilów?
 A Ty nadal nie rozumiesz o czym wogóle jest ten dokument. Mowa w nim o duchownych,którzy nigdy nie odpowiedzieli za swoje czyny. Te swoje statystyki,to sobie wsadź w du..e. 
Avatar
Hcdh / 14 maja 2019 r. o 17:50
+12
Ja też byłem molestowany psychicznie przez Jaruzelskiego i klikę w stanie wojennym, byłem wtedy dzieckiem, chcę zadośćuczynienia
 Aby tak było,to trzeba posiadać jakąś psychikę,a nie być na poziomie ameby.
Avatar
"hydraulik"... / 14 maja 2019 r. o 20:58
+11
...za kilka tygodni ucichną wszystkie glosy potępiające pedofilię wśród zbydlęconych katabasów, a prokurator Piotrowicz zatryumfuje w swoim przywiązaniu do tej grupy "sportowej"! Bezrefleksyjni durnie z zachwytem otworzą gęby, aby z nadal "pachnącej" przyrodzeniem ministranta łapy dostać na język kawałek krakersa! To jest bardziej ohydne, niż smutne!
Avatar
Gość / 14 maja 2019 r. o 20:02
+11
w tym wszystkim przerażające jest to, iż piotrowicz jest przewodniczącym sejmowej komisji praw człowieka; większej hipokryzji nawet nie można sobie wyobrazić
Avatar
ucinać czarnym / 15 maja 2019 r. o 02:26
+10
Słowo Boże do czarnych pedofili : Jeśli twój ch.. jest ci powodem do grzechu,to odetnij go ! Lepiej ci czarnuchu eunuchu bez trafić do Nieba,niż z ch... być potępionym. Ewangelia kogoś tam,kogoś tam werset coś tam ,cos tam czaarne sku...syny brać i chlastać zamim do Piekła pójdziecie !
Avatar
Arw / 15 maja 2019 r. o 17:03
+5
Jakby to była prawda z tą pedofilia w kosciele to niejeden by zrobił albo słyszał o takiej scenie jak w filmie Kler jak to ksiądz(Jakubiak) ucieka z pogrzebu przed linczem.
  To właśnie przykład tego co mają w głowach religijnie zdemoralizowani obywatele. Innych przypadków z tego forum nie chce mi się przytaczać choć podobnie obrzydliwe! Poprzedni wpis wskoczył bez cytatu.
Avatar
Arw / 15 maja 2019 r. o 17:01
+1
To właśnie przykład tego co mają w głowach religijnie zdemoralizowani obywatele. Innych przypadków z tego forum nie chce mi się przytaczać choć podobnie obrzydliwe!
Avatar
obywatel gorszego sortu / 15 maja 2019 r. o 16:05
+8
Pamiętacie  poznańskie słowiki i ich "prowadzący"  przez lata wszyscy tkwili w letargu. Po ulicach chodzili notable, dziennikarze, ludzie kultury, którzy wiedzieli, ale milczeli. Albo mieli na ustach ironiczny uśmieszek....
 Pamiętamy i wiemy że sprawca tego nie został po wyroku sądowym przenisiony do innego chóru i nie pracował dalej z dziećmi.
Avatar
Gość / 15 maja 2019 r. o 14:58
+5
Pamiętacie poznańskie słowiki i ich "prowadzący" przez lata wszyscy tkwili w letargu. Po ulicach chodzili notable, dziennikarze, ludzie kultury, którzy wiedzieli, ale milczeli. Albo mieli na ustach ironiczny uśmieszek....
Avatar
świat wg Orwella / 15 maja 2019 r. o 14:37
+1
To mówicie, że jak SB-ek i do tego edofil ubierze sutannę i udaje księdza to jest księdzem czy nadal SB-kiem? I czy jak się jakaś dama z pod latarni przebierze za dziennikarza, to jest dziennikarzem, czy nadal pozostaje tylko ulicznicą?
Avatar
Lolek / 15 maja 2019 r. o 13:15
-2
Ile można grzać ten temat, pedofilia jest we wszystkich grupach, kiedy info o pedofilii wśród dziennikarzy, imamów, rabinów, itd.
 Ile razy mozna to powtarzac ze pedfiliia jest wsrod innych grup. 
Avatar
hiP0kryzja oP0zycji / 15 maja 2019 r. o 13:04
+3
W 2010 r. rzecznik praw dziecka poprosił ministra sprawiedliwości K. Kwiatkowskiego (P0) o wprowadzenie braku przedawnienia przestępstw pedofilskich. Minister odmówił. Czyli jest problem z wiarygodnością PO, która co innego robiła, a co innego mówi teraz przed wyborami.
Avatar
komuszki koledzy muszki / 15 maja 2019 r. o 12:39
+9
Przed chwilą miało miejsce głosowanie dotyczące prac sejmu nad  zaostrzeniem kar za pedofilię. 67 posłów platformy obywatelskiej się wstrzymało, 31 było przeciw (!) a tylko 23 za pracami nad projektem. Tyle w temacie deklaracji platformy co walki z pedzialstwem..
Avatar
Gość / 15 maja 2019 r. o 12:30
+3
Tymochowicz przepaszał? Doradcy, spowiednicy Wałęsy przepraszali?
Avatar
komuszki koledzy muszki / 15 maja 2019 r. o 11:52
-2
Płk Julia Brystygier - urodzona rodzinie żydowskiego aptekarza, "KRWAWA LUNA" na odprawie MBP (tzw bezpieki) w październiku 1947: „Rozpracowywać udział księży w podziemiu, który obecnie jest jeszcze b. poważny. Szczególną uwagę zwrócić na kler zakonny(...) Przystąpić do wszechstronnego i systematycznego rozpracowywania instytucji Kościoła w terenie”. Brystygier - według jednego z przesłuchiwanych była „zbrodniczym monstrum, przewyższającym okrucieństwem niemieckie dozorczynie z obozów koncentracyjnych”.
Zobacz wszystkie komentarze 54

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Szymon Ładniak walczył na torze Automotodrom Grobnik

Szymon Ładniak walczył na torze Automotodrom Grobnik

Lublinianin w pierwszym wyścigu zajął 9 miejsce

Sochy. Tu 1 czerwca jest dniem zmarłych
galeria
film

Sochy. Tu 1 czerwca jest dniem zmarłych

Dla mieszkańców niewielkiej miejscowość koło Zwierzyńca 1 czerwca jest jak dzień Wszystkich Świętych. Nie ma rodziny, by nie pamiętali o kimś pochowanym na wojennym cmentarzu. Jednego dnia Niemcy zamordowali tu blisko 200 osób.

Tylko jedna aplikacja do opłat za postój w Strefie Płatnego Parkowania w Lublinie. Kierowcy krytykują

Tylko jedna aplikacja do opłat za postój w Strefie Płatnego Parkowania w Lublinie. Kierowcy krytykują

Od dziś tylko jedna aplikacja na smartfony umożliwia opłatę za postój w Strefie Płatnego Parkowania. Wielu kierowców jest z tego niezadowolonych i twierdzą, że aplikacja nie jest praktyczna i ma fatalne oceny.

Pod osłoną nocy zaczęli przesadzać drzewa z ul. Lipowej w Lublinie. Mieszkańcy stanęli naprzeciwko maszyn
Wideo
galeria
film

Pod osłoną nocy zaczęli przesadzać drzewa z ul. Lipowej w Lublinie. Mieszkańcy stanęli naprzeciwko maszyn

Po godzinie 22 mieszkańców ulicy Lipowej zaniepokoiły odgłosy maszyn. Okazało się, że właśnie o tej porze, w środku nocy, rozpoczęło się usuwanie drzew przeznaczonych do przesadzenia. Na miejscu doszło do słownych utarczek, gdy przeciwnicy operacji namawiali pracowników firmy ogrodniczej do zaniechania pracy.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 1 czerwca 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 1 czerwca 2020 r.

Lubartów: Latarnia przy starej garbarni zagrażała kierowcom. Interweniowali strażacy
Alarm 24

Lubartów: Latarnia przy starej garbarni zagrażała kierowcom. Interweniowali strażacy

Nieczynna od dawna latarnia oświetleniowa znajdująca się przed wjazdem na teren dawnej garbarni w Chlewiskach pod Lubartowem stwarzała zagrożenie dla bezpieczeństwa osób podróżujących po drodze powiatowej.

Radio Lublin: koncert Damiana Ukeje
5 czerwca 2020, 19:00

Radio Lublin: koncert Damiana Ukeje

W piątek, 5 czerwca o godz. 19 w Studio im. Budki Suflera Radia Lublin odbędzie się koncert Damiana Ukeje. Wydarzenie będzie zamknięte dla publiczności, a koncert transmitowany będzie na antenie rozgłośni i w Internecie.

Wydział Komunikacji w Lublinie. Wciąż trzeba się umówić na wizytę

Wydział Komunikacji w Lublinie. Wciąż trzeba się umówić na wizytę

Każdy, kto zamierza załatwić sprawę w miejskim Wydziale Komunikacji powinien się wcześniej umówić, mimo usunięcia trwającej kilka dni awarii systemu kolejkowego.

Radzyń Podlaski. "Do tematu parkometrów wrócimy, bo miasto jest zakorkowane"

Radzyń Podlaski. "Do tematu parkometrów wrócimy, bo miasto jest zakorkowane"

Radzyń Podlaski jednak wróci do pomysłu poszerzenia strefy płatnego parkowania. Niedawno radni zdecydowali, że zamiast wydawać pieniądze na parkometry, w mieście powstanie rondo.

Lubelska Wymiana Roślin
7 czerwca 2020, 10:00

Lubelska Wymiana Roślin

Akademia Kreatywności zaprasza na drugą odsłonę Lubelskiej Wymiany Roślin. Wydarzenie adresowane do wszystkich, którzy chcieliby kupić lub sprzedać rośliny odbędzie się 7 czerwca o godz. 10 w Akademii Kreatywności (ul. Zamojska 21).

To ostatnia linia obrony na wojnie z Covid-19. Kolejny pacjent na intensywnej terapii w SPSK 1 w Lublinie

To ostatnia linia obrony na wojnie z Covid-19. Kolejny pacjent na intensywnej terapii w SPSK 1 w Lublinie

Na intensywną terapię do szpitala klinicznego nr 1 w Lublinie trafił kolejny pacjent z Covid-19, który wymagał podłączenia do tzw. płucoserca. – Efektem ostatniego poluzowania restrykcji mogą być kolejni pacjenci w ciężkim stanie – ostrzega szef lubelskiej kliniki.

Szalony mecz w Gdańsku. Lechia i Arka poszły na całość!
film

Szalony mecz w Gdańsku. Lechia i Arka poszły na całość!

Cztery rzuty karne, samobój, nieuznany gol i przechylenie szali zwycięstwa na korzyść gospodarzy w szóstej minucie doliczonego czasu gry. To wszystko działo się w niedzielę na stadionie Lechii Gdańsk w meczu derbowym z Arką Gdynia

Epitafium arcybiskupa Bolesława Pylaka. Zostanie poświęcone w rocznicę śmierci hierarchy

Epitafium arcybiskupa Bolesława Pylaka. Zostanie poświęcone w rocznicę śmierci hierarchy

W rocznicę śmierci w lubelskiej archikatedrze zostanie poświęcone epitafium arcybiskupa Bolesława Pylaka – zapowiedział metropolita lubelski arcybiskup Stanisław Budzik. Abp Pylak zmarł 6 czerwca 2019 roku. Miał 98 lat.

Lubelskie: Kierowca zakleszczony w ciężarówce po wypadku. Wideo z kamery na hełmie strażaka
film

Lubelskie: Kierowca zakleszczony w ciężarówce po wypadku. Wideo z kamery na hełmie strażaka

O poważnym wypadku na drodze krajowej nr 19 w Wólce Rozwadowskiej pisaliśmy wczoraj.

Lubelski sanepid wydał 123 decyzje o ukaraniu na łączną kwotę ponad 680 tys. zł
film

Lubelski sanepid wydał 123 decyzje o ukaraniu na łączną kwotę ponad 680 tys. zł

– Kary wymierzane ludziom przez sanepid są bezprawne – alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich. Zwraca również uwagę, że policjanci nie mają prawa przekazywać naszych danych urzędnikom. Tylko w naszym regionie służby sanitarne nałożyły na obywateli kary o wartości blisko 700 tys. zł.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.