Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

14 maja 2019 r.
17:08

Ksiądz Walerian S. przeprosił mieszkańca Lublina za pedofilię. Wysłał list z jednym zdaniem

352 54 A A
– Treść przeprosin to jest dokładnie to, co zasądził sąd w klauzuli wykonalności – mówi pan Piotr. – Nie ma ani jednego słowa więcej
– Treść przeprosin to jest dokładnie to, co zasądził sąd w klauzuli wykonalności – mówi pan Piotr. – Nie ma ani jednego słowa więcej (fot. Maciej Kaczanowski)

Ksiądz prof. Walerian S., emerytowany profesor KUL, przeprosił swoją ofiarę za czyny pedofilskie, których dopuszczał się przez osiem lat. We wtorek Piotr Halliop otrzymał od duchownego lakoniczne, jednozdaniowe przeprosiny listem poleconym. Mieszkaniec Lublina chce też, by prezydent odebrał księdzu wysokie odznaczenie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Byłem przekonany o tym, że nigdy mnie nie przeprosi – nie kryje Halliop, ofiara księdza prof. Waleriana S. – Myślałem, że nie przyzna się ani przed ludźmi, ani przed samym sobą do tego, co mi zrobił. Że zabierze to do trumny. Myślę, że przestraszył się tego, co może stać się dalej, egzekucji prowadzonej przez sąd. Dlatego mnie przeprosił.

„Ja, Walerian S. (pełne nazwisko – red.), przepraszam Piotra Halliopa za naruszenie jego dóbr osobistych w postaci godności oraz nietykalności cielesnej, które nastąpiły w latach 1986–1994, a których dopuściłem się pełniąc posługę kapłańską” – napisał emerytowany profesor KUL. Tym samym wykonał wyrok Sąd Apelacyjnego w Lublinie z 6 marca tego roku.

– Treść przeprosin to jest dokładnie to, co zasądził sąd w klauzuli wykonalności – przyznaje pan Piotr. – Nie ma ani jednego słowa więcej.

Pod tekstem przeprosin znajduje się własnoręczny podpis duchownego. Jest imię i nazwisko, nie ma jednak nigdzie, że jest księdzem. Czy przestał nim być?

– W sprawie księdza profesora zapadła decyzja Kongregacji Nauki Wiary. Na duchownym ciążą restrykcje dyscyplinarne, ale nie został on wydalony ze stanu duchownego. Cały czas jest księdzem – przyznaje ks. dr Adam Jaszcz, rzecznik prasowy archidiecezji lubelskiej.

Decyzją Stolicy Apostolskiej emerytowany ksiądz profesor KUL został zobowiązany do intensywnej modlitwy i pokuty oraz powstrzymania się od jakiejkolwiek aktywności publicznej. Ma także każdego roku odprawiać tygodniowe rekolekcje zamknięte, jak też celebrować co miesiąc msze św. w intencji ofiar przemocy seksualnej w środowiskach kościelnych.

Tymczasem pan Piotr pod koniec kwietnia tego roku zwrócił się z wnioskiem do prezydenta RP Andrzeja Dudy o „odebranie” duchownemu, który skrzywdził go, kiedy był dzieckiem, wszelkich orderów i odznaczeń, jakie były księdzu przyznawane. W 2008 r. duchowny został odznaczony bowiem Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

„Uważam, że osoba dopuszczająca się takich czynów (chodzi o molestowanie seksualne i gwałty – dop. red.), nie zasługuje na to, by nosić jakiekolwiek ordery i odznaczenia” – czytamy w piśmie adresowanym do prezydenta Dudy.

Pan Piotr zaznacza, że order lub odznaczenia może otrzymać jedynie osoba niekarana. „Oczywistym jest, że Walerian S. nie jest karany, bowiem jego czyny uległy przedawnieniu według prawa karnego. Jednak równie oczywistym jest fakt, że jego czyny były zabronione i dyskwalifikują go do przyznania orderu lub odznaczenia” – pisze lublinianin.

We wtorek zwróciliśmy się do biura prasowego Kancelarii Prezydenta RP z pytaniem dotyczącym listu. Do zamknięcia tego wydania Dziennika Wschodniego nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Na uczelni ks. prof. Walerian S. nie był nagradzany. – Z przeprowadzonych ustaleń – mówimy o przeszukaniu materiałów archiwalnych – wynika, że ksiądz nie otrzymał żadnego z uniwersyteckich odznaczeń – potwierdza Lidia Jaskuła, rzecznik prasowy KUL.

Bezwzględna walka z pedofilią

Za zgwałcenie dziecka pedofil trafi do więzienia nawet na 30 lat, najbardziej zaburzonym sprawcom grozić będzie bezwzględne dożywocie, ohydne zbrodnie pedofilskie nigdy nie będą się przedawniać, koniec z karami „w zawiasach” dla zwyrodnialców, ochroną karną przed czynami pedofilskimi zostaną objęte dzieci do 16 roku życia, a nie jak dziś do 15, a w „rejestrze pedofilów” zostanie ujawniony zawód skazanych – to najważniejsze rozwiązania dotyczące przestępstw pedofilskich zawarte w przyjętym we wtorek przez rząd projekcie wielkiej reformy Kodeksu karnego.

e-Wydanie

Komentarze 54

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
anka / 5 dni temu o 23:57
+18
Homoseksualista pedofil. Nie tyle jest istotne dlaczego nie został wydalony ze stanu duchownego, ale czy jego przysięga ma jakiekolwiek znaczenie skoro zdaje się było to krzywoprzysięstwo. W końcu ten pan wiedział jakie ma skłonności i że stan duchowny jest doskonały do ukrycia dewiacji i sprzyja kontaktom z dziećmi, zatem wielce prawdopodobne, iż nie wiarą się kierował w swoim powołaniu. Czy zatem jest księdzem skoro wszystkich wprowadził w błąd?
Avatar
Olo / 5 dni temu o 20:42
+16
Wszyscy musimy mieć oczy szeroko otwarte i być czujni, chrońmy swoje dzieci i reagujmy na takie zwyrodnienia!kiedy pedofile zobaczą że za takie podłości czeka ich dotkliwa kara,zastanowią się dwa razy zanim skrzywdzą dzieco! I nie milczmy kiedy chociaż by cień podejrzenia padnie na takiego śmiecia!Nie ważne czy to będzie ojciec,wujek,lekarz,ksiądz czy nauczyciel!Zero tolerancji dla dewiacji i krzywdzenia dzieci!!!!!
Avatar
karamusibyć / 5 dni temu o 20:23
+14
Ty "ksiedzu profesoru" z K.U.L pedofilu walerianie s - pełniłeś posługę kapłańską czy posługę szatańską ?
Avatar
KL / 5 dni temu o 18:54
+14
Takim listem to można tylko se du** podetrzeć.
Avatar
mikrofon za kratkami / 5 dni temu o 23:43
+13
Pmietacie Tymochowicza? - kreatora polityków? były doradca Andrzeja Leppera i Janusza Palikota przepraszał? Wieloletni doradcy Wałesy przepraszali... ? Kiszczakowcom byli potrzebni chorzy kapusie w strukturach KK, teraz już są do zdekonspirowania - bo służby mają FB, TT, Insta etc
Avatar
Hcdh / 5 dni temu o 17:50
+13
Ja też byłem molestowany psychicznie przez Jaruzelskiego i klikę w stanie wojennym, byłem wtedy dzieckiem, chcę zadośćuczynienia
 Aby tak było,to trzeba posiadać jakąś psychikę,a nie być na poziomie ameby.
Avatar
Jggjn / 5 dni temu o 17:55
+12
Na przestrzeni ostatnich 10-ciu lat skazano 1 tys. pedofilów z czego tylko 27-miu księży. Kto rozwiąże zagadkę z jakich środowisk pochodzi pozostałe 973-ch pedofilów?
 A Ty nadal nie rozumiesz o czym wogóle jest ten dokument. Mowa w nim o duchownych,którzy nigdy nie odpowiedzieli za swoje czyny. Te swoje statystyki,to sobie wsadź w du..e. 
Avatar
"hydraulik"... / 5 dni temu o 20:58
+11
...za kilka tygodni ucichną wszystkie glosy potępiające pedofilię wśród zbydlęconych katabasów, a prokurator Piotrowicz zatryumfuje w swoim przywiązaniu do tej grupy "sportowej"! Bezrefleksyjni durnie z zachwytem otworzą gęby, aby z nadal "pachnącej" przyrodzeniem ministranta łapy dostać na język kawałek krakersa! To jest bardziej ohydne, niż smutne!
Avatar
Gość / 5 dni temu o 20:02
+11
w tym wszystkim przerażające jest to, iż piotrowicz jest przewodniczącym sejmowej komisji praw człowieka; większej hipokryzji nawet nie można sobie wyobrazić
Avatar
ucinać czarnym / 4 dni temu o 02:26
+10
Słowo Boże do czarnych pedofili : Jeśli twój ch.. jest ci powodem do grzechu,to odetnij go ! Lepiej ci czarnuchu eunuchu bez trafić do Nieba,niż z ch... być potępionym. Ewangelia kogoś tam,kogoś tam werset coś tam ,cos tam czaarne sku...syny brać i chlastać zamim do Piekła pójdziecie !
Avatar
Arw / 4 dni temu o 17:03
+4
Jakby to była prawda z tą pedofilia w kosciele to niejeden by zrobił albo słyszał o takiej scenie jak w filmie Kler jak to ksiądz(Jakubiak) ucieka z pogrzebu przed linczem.
  To właśnie przykład tego co mają w głowach religijnie zdemoralizowani obywatele. Innych przypadków z tego forum nie chce mi się przytaczać choć podobnie obrzydliwe! Poprzedni wpis wskoczył bez cytatu.
Avatar
Arw / 4 dni temu o 17:01
0
To właśnie przykład tego co mają w głowach religijnie zdemoralizowani obywatele. Innych przypadków z tego forum nie chce mi się przytaczać choć podobnie obrzydliwe!
Avatar
obywatel gorszego sortu / 4 dni temu o 16:05
+7
Pamiętacie  poznańskie słowiki i ich "prowadzący"  przez lata wszyscy tkwili w letargu. Po ulicach chodzili notable, dziennikarze, ludzie kultury, którzy wiedzieli, ale milczeli. Albo mieli na ustach ironiczny uśmieszek....
 Pamiętamy i wiemy że sprawca tego nie został po wyroku sądowym przenisiony do innego chóru i nie pracował dalej z dziećmi.
Avatar
Gość / 4 dni temu o 14:58
+4
Pamiętacie poznańskie słowiki i ich "prowadzący" przez lata wszyscy tkwili w letargu. Po ulicach chodzili notable, dziennikarze, ludzie kultury, którzy wiedzieli, ale milczeli. Albo mieli na ustach ironiczny uśmieszek....
Avatar
świat wg Orwella / 4 dni temu o 14:37
0
To mówicie, że jak SB-ek i do tego edofil ubierze sutannę i udaje księdza to jest księdzem czy nadal SB-kiem? I czy jak się jakaś dama z pod latarni przebierze za dziennikarza, to jest dziennikarzem, czy nadal pozostaje tylko ulicznicą?
Avatar
Lolek / 4 dni temu o 13:15
-1
Ile można grzać ten temat, pedofilia jest we wszystkich grupach, kiedy info o pedofilii wśród dziennikarzy, imamów, rabinów, itd.
 Ile razy mozna to powtarzac ze pedfiliia jest wsrod innych grup. 
Avatar
hiP0kryzja oP0zycji / 4 dni temu o 13:04
+1
W 2010 r. rzecznik praw dziecka poprosił ministra sprawiedliwości K. Kwiatkowskiego (P0) o wprowadzenie braku przedawnienia przestępstw pedofilskich. Minister odmówił. Czyli jest problem z wiarygodnością PO, która co innego robiła, a co innego mówi teraz przed wyborami.
Avatar
komuszki koledzy muszki / 4 dni temu o 12:39
+6
Przed chwilą miało miejsce głosowanie dotyczące prac sejmu nad  zaostrzeniem kar za pedofilię. 67 posłów platformy obywatelskiej się wstrzymało, 31 było przeciw (!) a tylko 23 za pracami nad projektem. Tyle w temacie deklaracji platformy co walki z pedzialstwem..
Avatar
Gość / 4 dni temu o 12:30
+3
Tymochowicz przepaszał? Doradcy, spowiednicy Wałęsy przepraszali?
Avatar
komuszki koledzy muszki / 4 dni temu o 11:52
-2
Płk Julia Brystygier - urodzona rodzinie żydowskiego aptekarza, "KRWAWA LUNA" na odprawie MBP (tzw bezpieki) w październiku 1947: „Rozpracowywać udział księży w podziemiu, który obecnie jest jeszcze b. poważny. Szczególną uwagę zwrócić na kler zakonny(...) Przystąpić do wszechstronnego i systematycznego rozpracowywania instytucji Kościoła w terenie”. Brystygier - według jednego z przesłuchiwanych była „zbrodniczym monstrum, przewyższającym okrucieństwem niemieckie dozorczynie z obozów koncentracyjnych”.
Zobacz wszystkie komentarze 54

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Coraz mniej czasu na pomoc 13-latkowi. "Jeśli się nie uda, to Kacper nie przeżyje"
APEL O POMOC

Coraz mniej czasu na pomoc 13-latkowi. "Jeśli się nie uda, to Kacper nie przeżyje" 47 8

Pisarze, malarze, muzycy, ludzie kultury, samorządowcy – jednym słowem znani i lubiani. Dziesiątki ludzi dobrej woli walczą o życie 13-lateniego Kacpra Drzazgi ze Świdnika. Pomóc możesz i Ty!

Niedziela ciepła i burzowa. Kolejne dni wciąż z deszczem
film

Niedziela ciepła i burzowa. Kolejne dni wciąż z deszczem 0 0

W niedzielę w całym kraju będą pojawiały się przelotne opady deszczu oraz burze.

Monster Truck Show w Puławach. W programie m.in. przejazd przez ścianę ognia
22 maja 2019, 18:00

Monster Truck Show w Puławach. W programie m.in. przejazd przez ścianę ognia 0 3

Już 22 maja w Puławach wystąpią najlepsi europejscy kaskaderzy podczas Monster Truck Show. W programie elementy pirotechniczne, świetlne i muzyczne. Start o godz. 18 przy na parkingach przy ul. Słowackiego.

Czy Jagiełło jadł gruszki w Kraśniku?

Czy Jagiełło jadł gruszki w Kraśniku? 1 5

Królowa Jadwiga lubiła poziomki i jabłka. Król Władysław Jagiełło jabłek nie lubił, uwielbiał za to gruszki. Oboje lubili śliwki. Owoce w kuchni mają w naszym regionie specjalnie miejsce. Jabłka lubelskie robią furorę w Polsce, w restauracjach znów pojawiają się pierogi ze śliwkami, naleśniki z jabłkami i cynamonem, a słynna kraśnicka szarytka w marynacie stoi w słojach w warszawskich restauracjach.

Trwa remont strażackiej remizy. Rozebrany został już stary dach

Trwa remont strażackiej remizy. Rozebrany został już stary dach 4 5

Trwają prace remontowe strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Wąwolnicy, która pełni jednocześnie funkcję wiejskiej świetlicy. Rozebrany został już stary dach, który wkrótce zastąpi nowe poszycie.

Victoria Żmudź – Powiślak Końskowola 2:1. Siódmy mecz bez porażki

Victoria Żmudź – Powiślak Końskowola 2:1. Siódmy mecz bez porażki 0 0

Dobrej formy zespołu ze Żmudzi ciąg dalszy. W sobotę Victoria zanotowała trzecie zwycięstwo z rzędu. Tym razem z Powiślakiem Końskowola (2:1). Co więcej, drużyna Piotra Molińskiego nie przegrała już od siedmiu kolejek

Odmłodzona Stal Kraśnik minimalnie gorsza od Podhala Nowy Targ

Odmłodzona Stal Kraśnik minimalnie gorsza od Podhala Nowy Targ 0 3

W końcówce sezonu Stal Kraśnik nie musi się martwić o utrzymanie, dlatego koncentruje się na zbieraniu punktów w klasyfikacji Pro Junior System. W sobotę niebiesko-żółci w podstawowym składzie wystawili aż siedmiu młodzieżowców. Mimo to powalczyli z liderem tabeli i przegrali w Nowym Targu „tylko” 0:1.

Noc Muzeów 2019: Nocne zwiedzanie i oglądanie w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Noc Muzeów 2019: Nocne zwiedzanie i oglądanie w Lublinie [zdjęcia] 0 1

Tradycja nocnego zwiedzania muzealnych zakamarków przyszła z Berlina. To tam w 1997 roku odbyła się pierwsza Noc Muzeów. Dziś to impreza, w której żadnym szanującym się muzeom i galeriom sztuki nie wypada nie brać udziału.

Kłos Chełm – Lublinianka 2:0. Walczyli o każde źdźbło trawy

Kłos Chełm – Lublinianka 2:0. Walczyli o każde źdźbło trawy 0 1

Kłos Chełm znowu złapał formę. Piłkarze Roberta Tarnowskiego nie pozwolili na wiele Lubliniance i pokonali wyżej notowanego rywala 2:0

Soła Oświęcim – Podlasie Biała Podlaska 0:2. Jeszcze się nie poddają!

Soła Oświęcim – Podlasie Biała Podlaska 0:2. Jeszcze się nie poddają! 0 0

To był mecz o być albo nie być dla Podlasia w III lidze. Bialczanie przed pierwszym gwizdkiem starcia w Oświęcimiu tracili do rywali siedem punktów. Łatwo policzyć, że w przypadku porażki nie byliby w stanie już prześcignąć Soły. Spotkanie potoczyło się jednak po myśli biało-zielonych, którzy wygrali 2:0 i zdecydowanie poprawili swoją sytuację w tabeli

Leon Madsen triumfuje w SGP w Warszawie. Dobry występ Roberta Lamberta

Leon Madsen triumfuje w SGP w Warszawie. Dobry występ Roberta Lamberta 0 1

Znakomite widowisko stworzyli żużlowcy podczas inauguracyjnej rundy Speedway Grand Prix. Przy wypełnionych niemal do ostatniego miejsca trybunach PGE Stadionu Narodowego w Warszawie najszybszy w finale był debiutujący Duńczyk Leon Madsen

65 nosów na tropie narkotyków i broni. Jak pracują psy w Straży Granicznej?
galeria

65 nosów na tropie narkotyków i broni. Jak pracują psy w Straży Granicznej? 9 4

Jest ich 65. Funkcjonariusze na czterech łapach codziennie skutecznie walczą z przemytem narkotyków i papierosów. Wykonują również szczególne zadania, tropiąc osoby, szukając materiałów wybuchowych oraz broni. Niestety nie mają programu emerytalnego

Avia Świdnik – Wisła Puławy 2:2. Wojciech Białek ciągle strzela

Avia Świdnik – Wisła Puławy 2:2. Wojciech Białek ciągle strzela 0 1

Ciekawy mecz w Świdniku. Avia jako pierwsza zdobyła gola, ale jeszcze przed przerwą przegrywała z Wisłą Puławy 1:2. Ostatecznie derby zakończyły się jednak remisem 2:2

Rowerowe zmagania po bezdrożach. Cisowianka Mazovia MTB Marathon w niedzielę

Rowerowe zmagania po bezdrożach. Cisowianka Mazovia MTB Marathon w niedzielę 0 3

Kolarze-amatorzy w najbliższą niedzielę ruszą na nadwiślańskie trasy wokół Puław. Do startu w zawodach zachęcają organizatorzy tegorocznej edycji kolarskiego wyścigu, w tym Cezary Zamana. Na najlepszych czekają nagrody.

Feliniada 2019 w deszczu. Na scenie Bevaues [zdjęcia]
galeria

Feliniada 2019 w deszczu. Na scenie Bevaues [zdjęcia] 46 7

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.