Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

5 stycznia 2017 r.
6:53

Księża policzyli wiernych. Mieszkańcy których miast w Lubelskiem są najbardziej religijni?

45 27 A A

Specjalne msze dla rodzin z dziećmi, wydajne ogrzewanie, dużo miejsca w ławkach – to wszystko wpływa na to, że podczas mszy kościół nie świeci pustkami. – Ale na to, że w każdej rodzinie ktoś wyemigrował za pracą już wpływu nie mamy – komentują duchowni

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wiernych uczestniczących we mszach i przystępujących do komunii Kościół liczy od ponad 30 lat. Najnowsze dane dotyczące religijności Polaków – za 2015 r. – Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego opublikował wczoraj.

„W roku 2015 w stosunku do roku poprzedniego dominicantes (liczba uczestniczących we mszy św.-red.) dla Polski wzrósł nieznacznie z 39,1 proc. do 39,8 proc., zaś communicantes (liczba przyjmujących komunię) wzrósł z 16,3 proc. do 17 proc.” – czytamy w komunikacie.

Archidiecezja lubelska nie odbiega od średniej krajowej: 39,4 proc. dominicantes i 20 proc. communicantes. – Utrzymujemy się w środkowej strefie – stwierdza ks. dr Stanisław Sieczka w Wydziału Duszpasterstwa Archidiecezji Lubelskiej. Jak zauważa, wskaźniki te w ciągu ostatnich lat niewiele się zmieniają. – Nie ma też zasadniczej różnicy jeśli chodzi o liczbę osób uczestniczących w niedzielnej liturgii w miastach i w małych miejscowościach. Tak jak to było jeszcze kilka lat temu – dodaje duchowny.

Mieszkańcy których miast są najbardziej religijni? – Najwięcej osób uczestniczy w mszy świętej w Lubartowie i Kraśniku – mówi ks. Sieczka. – Na drugim biegunie są parafie w powiatach krasnostawskim i chełmskim.

– Moim zdaniem na tę kraśnicką religijność wpływ ma kilka czynników – komentuje ks. Jerzy Zamorski, dziekan dekanatu kraśnickiego, proboszcz parafii p.w. Wniebowzięcia NMP w Kraśniku. – Kraśnik to miasto gdzie zawsze było bardzo dużo powołań kapłańskich i zakonnych. Przed wojną wszystkie uroczystości patriotyczne miały wymiar religijny. Podobnie jest teraz. Większości państwowych uroczystości towarzyszy msza święta. Myślę, że też nie bez znaczenia jest komfort świątyni. To, czy jest ona ogrzewana, czy jest duża liczba ławek.

Są też parafie, gdzie wiernych ubywa. – Ta liczba 6 tys. 900 wiernych w naszej parafii (jak podaje kuria-red.) naprawdę taka nie jest – przyznaje ks. Piotr Kawałko, proboszcz parafii p.w. św. Mikołaja w Lublinie. – Na terenie parafii jest dużo pustostanów m.in. na ul. Lubartowskiej. Poza tym jest bardzo dużo studentów z zagranicy, którzy do kościoła nie chodzą. Mieszkania w nowych blokach przy ul. Unickiej w ok. 80 proc. są wynajęte właśnie zagranicznym studentom.

Wielu parafian wyjechało też za granicę. – Chodząc „po kolędzie” praktycznie w każdym domu jest obecny temat emigracji. Wyjeżdżają przede wszystkim młodzi ludzie – dodaje ks. Kawałko. – Spadek udzielanych ślubów i chrztów jest ok. 10 procentowy.

Przeor lubelskich ojców Dominikanów o. Grzegorz Kluz przyznaje zaś, że trafionym pomysłem okazały się msze adresowane do rodzin z małymi dziećmi.

– Zaczęliśmy je organizować pod koniec 2008 r. – mówi o. Kluz. – To odpowiedź na potrzeby dorosłych, którzy zwracali nam uwagę, że nie chodzą do kościoła, bo nie mają co zrobić z małymi dziećmi, albo że jak są w kościele to ta ruchliwość dzieci niektórym przeszkadza.

Kościół w liczbach

Diecezje

tarnowska – 70,5 proc. (dominicantes), 24,8 proc. (communicantes)
rzeszowska – 64,3 proc. (dominicantes), 18,6 proc. (communicantes)
krakowska - 52,2 proc. (dominicantes), 19,2 proc. (communicantes)
zamojsko-lubaczowska – 45,2 (dominicantes), 22 proc. (communicantes)
lubelska – 39,4 proc. (dominicantes), 20 proc. (communicantes)
szczecińsko-kamieńska – 26 proc. (dominicantes), 11,9 proc. (communicantes)

Liczba katolików 

lubelska – 1 059 287
zamojsko-lubaczowska – 458 215
Liczba udzielonych sakramentów
lubelska: chrzest 10 681, bierzmowanie – 9 962, I komunia – 9 996, małżeństwo – 4 421
zamojsko-lubaczowska: chrzest - 4 566, bierzmowanie – 4 778, I komunia – 4 133, małżeństwo – 2 142

Pozostałe informacje

Zmierz ciśnienie i saturację. A potem porozmawiaj o swoim zdrowiu
LUBLIN
15 maja 2024, 10:00

Zmierz ciśnienie i saturację. A potem porozmawiaj o swoim zdrowiu

Bezpłatne pomiary, plan żywieniowy i lekcja udzielania pierwszej pomocy. Lubelski oddział NFZ zaprasza na środę z profilaktyką.

Paweł Domagała w Centrum Kongresowym UP
18 maja 2024, 15:30

Paweł Domagała w Centrum Kongresowym UP

Aktor, wokalista, muzyk – Paweł Domagała zrobił sobie prezent na 40-te urodziny i zadebiutować jako stand-uper w programie „Zresztą nieważne”.

The Family Stallone: Koniec z Hollywood. Czas na drugi sezon (wideo)
film

The Family Stallone: Koniec z Hollywood. Czas na drugi sezon (wideo)

Sylvester Stallone z rodziną opuszcza Hollywood. Córki rozjeżdżają się po USA, a on wraz zoną wybiera Palm Beach. Premiera drugiego sezonu programu The Family Stallone.

Kadrowe roszady w straży pożarnej. Był pełniącym obowiązki. Teraz już na stałe

Kadrowe roszady w straży pożarnej. Był pełniącym obowiązki. Teraz już na stałe

Było trochę kadrowych zmian i przetasowań, ale wygląda na to, że zamojscy strażacy mają już nowego komendanta na stałe.

Lwowska w przebudowie. Zamkną fragment ulicy na dwa miesiące
ZAMOŚĆ

Lwowska w przebudowie. Zamkną fragment ulicy na dwa miesiące

To największa tegoroczna inwestycja drogowa w Zamościu. Przebudowa ulicy Lwowskiej już się rozpoczęła. Są pierwsze utrudnienia w ruchu.

Czasoprzestrzeń Gomułki w bibliotece. Zaproszenie na wernisaż
21 maja 2024, 11:00

Czasoprzestrzeń Gomułki w bibliotece. Zaproszenie na wernisaż

We wtorek, 21 maja w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu otwarta zostanie wystawa prac Roberta Gomułki. Wernisaż „Czasoprzestrzeni” zaplanowano na godz. 11. Ekspozycja będzie dostępna do czerwca.

Rozwiązania egzaminu ósmoklasisty. Sprawdź
galeria

Rozwiązania egzaminu ósmoklasisty. Sprawdź

Dzisiejszy egzamin ósmoklasisty rozwiązały specjalnie dla nas panie polonistki ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Lublinie. Sprawdźcie arkusze

Śleboda: śledztwo na Podhalu w sześciu odcinkach

Śleboda: śledztwo na Podhalu w sześciu odcinkach

Na Podhalu trwają zdjęcia do najnowszej produkcji własnej SkyShowtime Original w Polsce. W rolach głównych: Maria Dębska, Maciej Musiał i Piotr Pacek. O czym jest Śleboda?

Ulica Wapienna w Lublinie idzie do przebudowy
film

Ulica Wapienna w Lublinie idzie do przebudowy

Remont ulicy Wapiennej w Lublinie to jedna z wyczekiwanych inwestycji. Mieszkańcy się cieszą, jednak nadal nie wszyscy.

Jarmark Hetmański: dwa dni na zakupy i muzykę
1 czerwca 2024, 12:00
galeria

Jarmark Hetmański: dwa dni na zakupy i muzykę

Jeśli zbliża się czerwiec, to wiadomo, że zbliża się też Jarmark Hetmański w Zamościu. Tegoroczny, już 30. zaplanowano na pierwszy weekend przyszłego miesiąca. Znamy program wydarzenia.

Płyty, muzyka i nagrania. Jak powstaje dźwięk?

Płyty, muzyka i nagrania. Jak powstaje dźwięk?

Bardzo łatwo można przesadzić z „poprawianiem” artysty. Na każdym etapie realizacji utworu muzycznego trzeba pilnować naturalności, bo tylko ona spowoduje, że będzie on wiarygodny – rozmowa z Markiem Majewskim, gitarzystą, wokalistą i właścicielem studia MAJART Studio w Lubartowie

Były sędzia uciekł na Białoruś przez przejście graniczne w Lubelskiem

Były sędzia uciekł na Białoruś przez przejście graniczne w Lubelskiem

Były polski sędzia Tomasz Szmydt uciekł na Białoruś przez przejście graniczne w Terespolu. Poprosił tam o azyl polityczny.

Kali w Fabryce Kultury Zgrzyt
17 maja 2024, 20:00

Kali w Fabryce Kultury Zgrzyt

25-lecie działalności, to wyśmienita sposobność do podsumowań. Z tej okazji Kali wydał tzw. projekt życia – dwupłytowy album „Zapiski z Landary”, który jest ukoronowaniem jego dotychczasowej drogi artystycznej. W piątek w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt będzie można usłyszeć ten niezwykły album na żywo.

Czy mieszkańcy Lubelszczyzny mogą czuć się bezpiecznie? Posłanka Wcisło to sprawdziła
Wideo

Czy mieszkańcy Lubelszczyzny mogą czuć się bezpiecznie? Posłanka Wcisło to sprawdziła

Nie będzie oszczędności jeśli chodzi o bezpieczeństwo Polek i Polaków. Nie ma tutaj limitów – zapowiada posłanka Marta Wcisło, liderka listy Koalicji Obywatelskiej w województwie lubelskim w wyborach do Parlamentu Europejskiego i dodaje: Bezpieczna Lubelszczyzna to bezpieczna Polska w Unii Europejskiej. We wtorek parlamentarzystka KO przedstawiła raport dotyczący bezpieczeństwa w naszym regionie.

Dużo zdrowia pani Zofio! Najstarsza mieszkanka gminy skończyła 100 lat

Dużo zdrowia pani Zofio! Najstarsza mieszkanka gminy skończyła 100 lat

Zofia Chęć z Wojciechowa Kolonii Pierwszej jest najstarszą mieszkanką gminy Wojciechów. Ostatnio świętowała swoje 100. urodziny.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty