Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

14 grudnia 2009 r.
18:52
Edytuj ten wpis

Kto i jak zabije karpia. Główny lekarz weterynarii: Ryby powinny mieć godną śmierć

Autor: Zdjęcie autora DOMINIK SMAGA
0 9 A A

Jeśli klient przyjdzie po karpia bez wiaderka, żywej ryby dostać nie powinien. Zapakowana w worek może się udusić, a to niezgodne z prawem. Karp nie może być też zabity na oczach klientów. Bo co będzie, jeśli zobaczy to dziecko?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Do służb weterynaryjnych w całym kraju trafiło już pismo informujące o tym, jak powinna odbywać się sprzedaż żywych ryb przed świętami. Z przepisów, o których przypomina Główny Inspektorat Weterynarii jasno wynika, że kupionej żywej ryby nie wolno tak zwyczajnie zawinąć w foliowy worek, bo to naraża ją na cierpienie. Pomijając zdrowy rozsądek.

– Zawinięcie ryby w woreczek sprawi, że ta ryba może się udusić, zanim zostanie doniesiona do domu – podkreśla Jarosław Naze, zastępca głównego lekarza weterynarii.

Prawo prawem, a życie życiem. I co roku przy sklepowych kasach widać ryby szamoczące się w woreczkach.

– W zeszłym roku może ze dwie osoby przyszły z wiaderkiem – komentuje Krzysztof Lipski, właściciel sklepu rybnego przy Okrzei. – Niedługo będzie już 20 lat jak prowadzę ten sklep, ale nie słyszałem jeszcze, żeby ktoś nakazywał chodzenie po karpia z wiaderkiem.

Tyle że Ustawa o ochronie zwierząt grozi karami za znęcanie się nad nimi.

– Wielu klientów chce zanieść do domu żywą rybę, by dzieci miały frajdę. Ale skoro jest takie zalecenie, będziemy się do niego stosować. Jeśli klient przyjdzie po karpia bez wiaderka, żywego nie dostanie – mówi Krystyna Kiljanek, szefowa sklepu rybnego przy Wileńskiej w Lublinie.

Ale nawet sklep nie może, ot tak sobie, zabić karpia przed jego sprzedażą. Bo i na to jest paragraf.

– Przede wszystkim zabijanie ryb nie może się odbywać na oczach dzieci, powinny się tym zajmować osoby dorosłe – wylicza Naze. Sprzedawca musi więc iść za specjalne przepierzenie, a jeśli go nie ma, to wędrować z karpiem na zaplecze.

– Ryby mają ten problem, że nie jęczą. Bo gdyby miały głos, to zapewniam, że nikt by nie chciał mieć w hipermarkecie stoiska z wyjącymi zwierzętami – mówi pani Agnieszka, która ma zamiar upatrzyć sobie karpia i poprosić o jego uśmiercenie. – Jem ryby, ale uważam, że trzeba je zabić jak najłagodniej.

– Niedługo sprzedaż ryb ruszy na całego, przyjrzę się przepisom i zlecę takie kontrole – zapowiada Stanisław Zając, powiatowy lekarz weterynarii w Świdniku. – Tych, którzy nie spełnią warunków sprzedaży, możemy karać mandatami.

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
arek55 / 15 grudnia 2009 o 21:11
0
deb***izm do kwadratu.Rasizm w stosunku do ryb.Należy pamiętać również o rybach poławianych masowo po kilkadziesiąt ton jednorazowo które duszą się pod własnym ciężarem,zabronić takich połowów i łapać po kilka sztuk nie więcej.Zlikwidować PZW bo jego członkowie łapiąc ryby na haczyki kaleczą je i męczą.Albo gatunek ludzki albo zwierzęta.O świnkach i drobiu nie wspomnę.
Avatar
il / 15 grudnia 2009 o 15:36
0
A mnie osobiscie sie wydaje ze przed swietami powinno sie kupic wpatroszonego karpia za 10 zł kg ktos dodatokwy powinien stac i byc zatrudniony do takiej pracy Bo w drodze do domu to moze sie uwedzic a nie tylko udusic i jest to przykre
Avatar
Dominik / 15 grudnia 2009 o 07:46
0
Jestem Administratorem serwisu społecznościowego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego [url="http://www.ekul.pl"]www.ekul.pl[/url]. Za pośrednictwem naszego portalu prowadzona jest akcja Uwolnij Karpia, która ma na celu uratowaniu choc kilku tych ryb. Więcej informacji o akcji znajdą Państwo na stronie portalu. Zachęcam do udziału w akcji, nie swoim, ale w imieniu tych stworzeń.
Avatar
zbyslew / 15 grudnia 2009 o 07:25
0
taak,im dłużej żyję tym bardziej sie dziwię i robię tzw karpia.Może chodzi o to by przy zabijaniu karpia był obecny ksiądz?Bo takie czasy że jak w Komendzie oddają po remoncie ubikację to musi być poświęcoba.Fałsz,obłuda i głupota zewsząd się dobywa i pora może zająć się konającymi po odłowach śledziami,szprotkami,łososiami itp.Prawdą jest że czasami głupota urzędnicza nie ma granic.
Avatar
Stefan / 14 grudnia 2009 o 22:22
0
To zapraszam do Makro tam jebia ryby caly rok po glowach rowno na oczach wszystkich ludzi. I to nie zeby raz bo jakies lamagi tam sa zatrudnione i zeby to dobrze zrobily to musza kilka razy uderzyc.
Avatar
olala / 14 grudnia 2009 o 22:08
0
jartor napisał:
jak swiat swiatem...karpia sie zabijalo..a teraz masz........
a jak ludzie umieraja na ulicy??.....spowszechnialo.......karp wazniejszy!!!

Nie bardzo kojarzę, co ma wspólnego zabijanie karpia do ludzi umierających na ulicy ?????????????
Avatar
ANTYHIPOKRYTA / 14 grudnia 2009 o 21:09
0
TIAA KARPI NAJLEPIEJ NIE ZABIJAĆ TYLKO PO ZAKUPIE WYPUŚCIĆ Z POWROTEM DO WODY.A JESZCZE WĘDLINKI I SZYNECZKI , PRZECIEŻ TEŻ SĄ Z ZABIJANYCH ŚWINEK. TYLKO NIE WIDAĆ W SKLEPACH MIĘSNYCH TEGO FAŁSZYWEGO HUMANITARYZMU. WESOŁYCH ŚWIĄT DLA POWIATOWEGO WETERYNARZA.(A SLEDZIKA TO LUBI PAN?)
Avatar
jartor / 14 grudnia 2009 o 19:42
0
jak swiat swiatem...karpia sie zabijalo..a teraz masz........
a jak ludzie umieraja na ulicy??.....spowszechnialo.......karp wazniejszy!!!
Avatar
~Tom~ / 14 grudnia 2009 o 19:18
0
Zgadzam się z zakazem zabijania na oczach ludzi. Sam jak byłem mały widziałem jak gość w jednym supermarkecie nożycami rozpruwał kapiom brzuchy okropnośććććććć . ZAkazać tego
Avatar
arek55 / 15 grudnia 2009 o 21:11
0
deb***izm do kwadratu.Rasizm w stosunku do ryb.Należy pamiętać również o rybach poławianych masowo po kilkadziesiąt ton jednorazowo które duszą się pod własnym ciężarem,zabronić takich połowów i łapać po kilka sztuk nie więcej.Zlikwidować PZW bo jego członkowie łapiąc ryby na haczyki kaleczą je i męczą.Albo gatunek ludzki albo zwierzęta.O świnkach i drobiu nie wspomnę.
Avatar
il / 15 grudnia 2009 o 15:36
0
A mnie osobiscie sie wydaje ze przed swietami powinno sie kupic wpatroszonego karpia za 10 zł kg ktos dodatokwy powinien stac i byc zatrudniony do takiej pracy Bo w drodze do domu to moze sie uwedzic a nie tylko udusic i jest to przykre
Avatar
Dominik / 15 grudnia 2009 o 07:46
0
Jestem Administratorem serwisu społecznościowego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego [url="http://www.ekul.pl"]www.ekul.pl[/url]. Za pośrednictwem naszego portalu prowadzona jest akcja Uwolnij Karpia, która ma na celu uratowaniu choc kilku tych ryb. Więcej informacji o akcji znajdą Państwo na stronie portalu. Zachęcam do udziału w akcji, nie swoim, ale w imieniu tych stworzeń.
Avatar
zbyslew / 15 grudnia 2009 o 07:25
0
taak,im dłużej żyję tym bardziej sie dziwię i robię tzw karpia.Może chodzi o to by przy zabijaniu karpia był obecny ksiądz?Bo takie czasy że jak w Komendzie oddają po remoncie ubikację to musi być poświęcoba.Fałsz,obłuda i głupota zewsząd się dobywa i pora może zająć się konającymi po odłowach śledziami,szprotkami,łososiami itp.Prawdą jest że czasami głupota urzędnicza nie ma granic.
Avatar
Stefan / 14 grudnia 2009 o 22:22
0
To zapraszam do Makro tam jebia ryby caly rok po glowach rowno na oczach wszystkich ludzi. I to nie zeby raz bo jakies lamagi tam sa zatrudnione i zeby to dobrze zrobily to musza kilka razy uderzyc.
Avatar
olala / 14 grudnia 2009 o 22:08
0
jartor napisał:
jak swiat swiatem...karpia sie zabijalo..a teraz masz........
a jak ludzie umieraja na ulicy??.....spowszechnialo.......karp wazniejszy!!!

Nie bardzo kojarzę, co ma wspólnego zabijanie karpia do ludzi umierających na ulicy ?????????????
Avatar
ANTYHIPOKRYTA / 14 grudnia 2009 o 21:09
0
TIAA KARPI NAJLEPIEJ NIE ZABIJAĆ TYLKO PO ZAKUPIE WYPUŚCIĆ Z POWROTEM DO WODY.A JESZCZE WĘDLINKI I SZYNECZKI , PRZECIEŻ TEŻ SĄ Z ZABIJANYCH ŚWINEK. TYLKO NIE WIDAĆ W SKLEPACH MIĘSNYCH TEGO FAŁSZYWEGO HUMANITARYZMU. WESOŁYCH ŚWIĄT DLA POWIATOWEGO WETERYNARZA.(A SLEDZIKA TO LUBI PAN?)
Avatar
jartor / 14 grudnia 2009 o 19:42
0
jak swiat swiatem...karpia sie zabijalo..a teraz masz........
a jak ludzie umieraja na ulicy??.....spowszechnialo.......karp wazniejszy!!!
Avatar
~Tom~ / 14 grudnia 2009 o 19:18
0
Zgadzam się z zakazem zabijania na oczach ludzi. Sam jak byłem mały widziałem jak gość w jednym supermarkecie nożycami rozpruwał kapiom brzuchy okropnośććććććć . ZAkazać tego
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Raz, Dwa, Trzy "Ważne piosenki". Koncert w Filharmonii Lubelskiej
14 października 2018, 19:00

Raz, Dwa, Trzy "Ważne piosenki". Koncert w Filharmonii Lubelskiej 0 0

Co Gdzie Kiedy. Już 14 października o godz. 19 na scenie Filharmonii Lubelskiej (ul. Curie-Skłodowskiej 5) wystąpi formacja Raz, Dwa, Trzy z koncertem Ważne piosenki.

Speed Car Motor Lublin - ROW Rybnik. Bilety wyprzedane, nie wystarczyło dla wszystkich
Zdjęcia
galeria
film

Speed Car Motor Lublin - ROW Rybnik. Bilety wyprzedane, nie wystarczyło dla wszystkich 2 1

Ogromna kolejka, której końca nie było widać – tak wyglądała środowa walka o bilety na niedzielny mecz żużlowy Speed Car Motor Lublin z ROW Rybnik. Wiele osób odeszło od kasy z kwitkiem i mecz będzie mogło obejrzeć tylko w telewizji.

Bez niespodzianek. Motor i Wisła grają dalej w Pucharze Polski

Bez niespodzianek. Motor i Wisła grają dalej w Pucharze Polski 11 0

W środę w regionie rozegrano kolejne spotkania w ramach okręgowego Pucharu Polski w okręgu lubelskim i zamojskim. W pierwszym z wymienionych obyło się bez niespodzianek – zarówno Motor Lublin jak i Wisła Puławy pokonały niżej notowanych rywali, w drugim doszło do jednej niespodzianki

Mieszkańcy Lublina wypowiedzą się o przyszłości Unii Europejskiej

Mieszkańcy Lublina wypowiedzą się o przyszłości Unii Europejskiej 0 8

Lublin będzie gospodarzem jednego z 20 ogólnoeuropejskich paneli obywatelskich poświęconych przyszłości Unii Europejskiej. Stolica województwa lubelskiego została wyróżniona w ten sposób przez Komisję Europejską jako jedyne z polskich miast.

"Ilustrowany elementarz polskiego dizajnu". Wystawa w Warsztatach Kultury w Lublinie
5 października 2018, 18:00

"Ilustrowany elementarz polskiego dizajnu". Wystawa w Warsztatach Kultury w Lublinie 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 5 października o godz. 18 w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a) odbędzie się wernisaż wystawy Ilustrowany elementarz polskiego dizajnu.

Czapski kandyduje z radzyńskiego komitetu na prezydenta Białej Podlaskiej

Czapski kandyduje z radzyńskiego komitetu na prezydenta Białej Podlaskiej 4 4

Andrzej Czapski będzie kandydował na urząd prezydenta Białej Podlaskiej, ale nie z komitetu Kukiz'15, tylko z KWW Radzyńskiego Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych.

W Białej Podlaskiej odbędą się Akademickie Mistrzostwa świata w podnoszeniu ciężarów

W Białej Podlaskiej odbędą się Akademickie Mistrzostwa świata w podnoszeniu ciężarów 1 0

Zawody potrwają dd czwartku do niedzieli. Weźmie w nich udział 16-osobowa reprezentacja Polski

Znika popularna przed laty usługa Poczty Polskiej. Choć cena ostatnio nie zachęcała do skorzystania
galeria

Znika popularna przed laty usługa Poczty Polskiej. Choć cena ostatnio nie zachęcała do skorzystania 6 4

Jeszcze masz 10 dni by nadać ostatni w życiu telegram. Ostatni w życiu telegramu. Masz jeszcze 10 dni by się dowiedzieć, że coś takiego jak telegram w ogóle było. Usługa pamiętająca XIX wiek przestanie istnieć. Poczta Polska poinformowała o tym na swojej stronie i na… Twitterze.

Lublin: Pogrzeb ppłk. Zbigniewa Matysiaka. ps. „Kowboj”, „Dym”
galeria

Lublin: Pogrzeb ppłk. Zbigniewa Matysiaka. ps. „Kowboj”, „Dym” 6 3

Dziś na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie pochowano ppłk. Zbigniewa Matysiaka, jednego z ostatnich podkomendnych legendarnego dowódcy mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zapory”. Miał 92 lata.

Wypadek w Firleju. Kierujący jeepem najechał na rowerzystkę

Wypadek w Firleju. Kierujący jeepem najechał na rowerzystkę 0 1

Kierujący jeepem najechał na jadącą w kierunku Kocka rowerzystkę.

Spływ kajakowy Wieprzem z Baranowa do Kośmina
23 września 2018, 9:00

Spływ kajakowy Wieprzem z Baranowa do Kośmina 0 0

23 września o godz. 9 zorganizowany zostanie jesienny spływ kajakowy 23-kilometrowym odcinkiem rzeki Wieprz, z Baranowa do Kośmina.

Warsztaty kung-fu z mistrzem Shaolin w Lublinie

Warsztaty kung-fu z mistrzem Shaolin w Lublinie 2 2

W piątek i w sobotę będzie można wziąć udział w warsztatach kung-fu, które poprowadzi chiński mistrz Shi Yan Ti. Mnich przyjedzie do Lublina ze słynnego klasztoru Shaolin. To będzie jego pierwsza wizyta w Polsce. Seminarium z udziałem chińskiego mistrza organizuje lubelska szkoła Tygrysy Shaolin Kung-fu.

Wielka operacja: scalają grunty, wybudują drogi. Rolnicy mają wiele pytań

Wielka operacja: scalają grunty, wybudują drogi. Rolnicy mają wiele pytań 3 4

Kiedy będę mógł wejść na przydzieloną mi działkę, czy będę mógł sprzątnąć zasianą przeze mnie pszenicę, kiedy pole zmieni właściciela? Te i inne pytania padły podczas kolejnej prezentacji projektu scaleniowego w Wojsławicach.

Lublin: Będzie strajk w szpitalu? Związkowcy chcą podwyżek. "To kompromisowa propozycja"

Lublin: Będzie strajk w szpitalu? Związkowcy chcą podwyżek. "To kompromisowa propozycja" 4 23

Pięć związków zawodowych działających w SPSK4 w Lublinie, które reprezentują 1300 pracowników (poza pielęgniarkami i lekarzami), wciąż czeka na odpowiedź dyrekcji na pismo w sprawie podwyżek.

Kai James (Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS): Chcemy powalczyć o czwórkę

Kai James (Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS): Chcemy powalczyć o czwórkę 0 0

Rozmowa z Kai James, koszykarką Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!