Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

14 grudnia 2009 r.
18:52
Edytuj ten wpis

Kto i jak zabije karpia. Główny lekarz weterynarii: Ryby powinny mieć godną śmierć

Autor: Zdjęcie autora DOMINIK SMAGA
0 9 A A

Jeśli klient przyjdzie po karpia bez wiaderka, żywej ryby dostać nie powinien. Zapakowana w worek może się udusić, a to niezgodne z prawem. Karp nie może być też zabity na oczach klientów. Bo co będzie, jeśli zobaczy to dziecko?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Do służb weterynaryjnych w całym kraju trafiło już pismo informujące o tym, jak powinna odbywać się sprzedaż żywych ryb przed świętami. Z przepisów, o których przypomina Główny Inspektorat Weterynarii jasno wynika, że kupionej żywej ryby nie wolno tak zwyczajnie zawinąć w foliowy worek, bo to naraża ją na cierpienie. Pomijając zdrowy rozsądek.

– Zawinięcie ryby w woreczek sprawi, że ta ryba może się udusić, zanim zostanie doniesiona do domu – podkreśla Jarosław Naze, zastępca głównego lekarza weterynarii.

Prawo prawem, a życie życiem. I co roku przy sklepowych kasach widać ryby szamoczące się w woreczkach.

– W zeszłym roku może ze dwie osoby przyszły z wiaderkiem – komentuje Krzysztof Lipski, właściciel sklepu rybnego przy Okrzei. – Niedługo będzie już 20 lat jak prowadzę ten sklep, ale nie słyszałem jeszcze, żeby ktoś nakazywał chodzenie po karpia z wiaderkiem.

Tyle że Ustawa o ochronie zwierząt grozi karami za znęcanie się nad nimi.

– Wielu klientów chce zanieść do domu żywą rybę, by dzieci miały frajdę. Ale skoro jest takie zalecenie, będziemy się do niego stosować. Jeśli klient przyjdzie po karpia bez wiaderka, żywego nie dostanie – mówi Krystyna Kiljanek, szefowa sklepu rybnego przy Wileńskiej w Lublinie.

Ale nawet sklep nie może, ot tak sobie, zabić karpia przed jego sprzedażą. Bo i na to jest paragraf.

– Przede wszystkim zabijanie ryb nie może się odbywać na oczach dzieci, powinny się tym zajmować osoby dorosłe – wylicza Naze. Sprzedawca musi więc iść za specjalne przepierzenie, a jeśli go nie ma, to wędrować z karpiem na zaplecze.

– Ryby mają ten problem, że nie jęczą. Bo gdyby miały głos, to zapewniam, że nikt by nie chciał mieć w hipermarkecie stoiska z wyjącymi zwierzętami – mówi pani Agnieszka, która ma zamiar upatrzyć sobie karpia i poprosić o jego uśmiercenie. – Jem ryby, ale uważam, że trzeba je zabić jak najłagodniej.

– Niedługo sprzedaż ryb ruszy na całego, przyjrzę się przepisom i zlecę takie kontrole – zapowiada Stanisław Zając, powiatowy lekarz weterynarii w Świdniku. – Tych, którzy nie spełnią warunków sprzedaży, możemy karać mandatami.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
arek55 / 15 grudnia 2009 r. o 21:11
deb***izm do kwadratu.Rasizm w stosunku do ryb.Należy pamiętać również o rybach poławianych masowo po kilkadziesiąt ton jednorazowo które duszą się pod własnym ciężarem,zabronić takich połowów i łapać po kilka sztuk nie więcej.Zlikwidować PZW bo jego członkowie łapiąc ryby na haczyki kaleczą je i męczą.Albo gatunek ludzki albo zwierzęta.O świnkach i drobiu nie wspomnę.
Avatar
il / 15 grudnia 2009 r. o 15:36
A mnie osobiscie sie wydaje ze przed swietami powinno sie kupic wpatroszonego karpia za 10 zł kg ktos dodatokwy powinien stac i byc zatrudniony do takiej pracy Bo w drodze do domu to moze sie uwedzic a nie tylko udusic i jest to przykre
Avatar
Dominik / 15 grudnia 2009 r. o 07:46
Jestem Administratorem serwisu społecznościowego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego [url="http://www.ekul.pl"]www.ekul.pl[/url]. Za pośrednictwem naszego portalu prowadzona jest akcja Uwolnij Karpia, która ma na celu uratowaniu choc kilku tych ryb. Więcej informacji o akcji znajdą Państwo na stronie portalu. Zachęcam do udziału w akcji, nie swoim, ale w imieniu tych stworzeń.
Avatar
zbyslew / 15 grudnia 2009 r. o 07:25
taak,im dłużej żyję tym bardziej sie dziwię i robię tzw karpia.Może chodzi o to by przy zabijaniu karpia był obecny ksiądz?Bo takie czasy że jak w Komendzie oddają po remoncie ubikację to musi być poświęcoba.Fałsz,obłuda i głupota zewsząd się dobywa i pora może zająć się konającymi po odłowach śledziami,szprotkami,łososiami itp.Prawdą jest że czasami głupota urzędnicza nie ma granic.
Avatar
Stefan / 14 grudnia 2009 r. o 22:22
To zapraszam do Makro tam jebia ryby caly rok po glowach rowno na oczach wszystkich ludzi. I to nie zeby raz bo jakies lamagi tam sa zatrudnione i zeby to dobrze zrobily to musza kilka razy uderzyc.
Avatar
olala / 14 grudnia 2009 r. o 22:08
jartor napisał:
jak swiat swiatem...karpia sie zabijalo..a teraz masz........
a jak ludzie umieraja na ulicy??.....spowszechnialo.......karp wazniejszy!!!

Nie bardzo kojarzę, co ma wspólnego zabijanie karpia do ludzi umierających na ulicy ?????????????
Avatar
ANTYHIPOKRYTA / 14 grudnia 2009 r. o 21:09
TIAA KARPI NAJLEPIEJ NIE ZABIJAĆ TYLKO PO ZAKUPIE WYPUŚCIĆ Z POWROTEM DO WODY.A JESZCZE WĘDLINKI I SZYNECZKI , PRZECIEŻ TEŻ SĄ Z ZABIJANYCH ŚWINEK. TYLKO NIE WIDAĆ W SKLEPACH MIĘSNYCH TEGO FAŁSZYWEGO HUMANITARYZMU. WESOŁYCH ŚWIĄT DLA POWIATOWEGO WETERYNARZA.(A SLEDZIKA TO LUBI PAN?)
Avatar
jartor / 14 grudnia 2009 r. o 19:42
jak swiat swiatem...karpia sie zabijalo..a teraz masz........
a jak ludzie umieraja na ulicy??.....spowszechnialo.......karp wazniejszy!!!
Avatar
~Tom~ / 14 grudnia 2009 r. o 19:18
Zgadzam się z zakazem zabijania na oczach ludzi. Sam jak byłem mały widziałem jak gość w jednym supermarkecie nożycami rozpruwał kapiom brzuchy okropnośććććććć . ZAkazać tego
Avatar
arek55 / 15 grudnia 2009 r. o 21:11
deb***izm do kwadratu.Rasizm w stosunku do ryb.Należy pamiętać również o rybach poławianych masowo po kilkadziesiąt ton jednorazowo które duszą się pod własnym ciężarem,zabronić takich połowów i łapać po kilka sztuk nie więcej.Zlikwidować PZW bo jego członkowie łapiąc ryby na haczyki kaleczą je i męczą.Albo gatunek ludzki albo zwierzęta.O świnkach i drobiu nie wspomnę.
Avatar
il / 15 grudnia 2009 r. o 15:36
A mnie osobiscie sie wydaje ze przed swietami powinno sie kupic wpatroszonego karpia za 10 zł kg ktos dodatokwy powinien stac i byc zatrudniony do takiej pracy Bo w drodze do domu to moze sie uwedzic a nie tylko udusic i jest to przykre
Avatar
Dominik / 15 grudnia 2009 r. o 07:46
Jestem Administratorem serwisu społecznościowego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego [url="http://www.ekul.pl"]www.ekul.pl[/url]. Za pośrednictwem naszego portalu prowadzona jest akcja Uwolnij Karpia, która ma na celu uratowaniu choc kilku tych ryb. Więcej informacji o akcji znajdą Państwo na stronie portalu. Zachęcam do udziału w akcji, nie swoim, ale w imieniu tych stworzeń.
Avatar
zbyslew / 15 grudnia 2009 r. o 07:25
taak,im dłużej żyję tym bardziej sie dziwię i robię tzw karpia.Może chodzi o to by przy zabijaniu karpia był obecny ksiądz?Bo takie czasy że jak w Komendzie oddają po remoncie ubikację to musi być poświęcoba.Fałsz,obłuda i głupota zewsząd się dobywa i pora może zająć się konającymi po odłowach śledziami,szprotkami,łososiami itp.Prawdą jest że czasami głupota urzędnicza nie ma granic.
Avatar
Stefan / 14 grudnia 2009 r. o 22:22
To zapraszam do Makro tam jebia ryby caly rok po glowach rowno na oczach wszystkich ludzi. I to nie zeby raz bo jakies lamagi tam sa zatrudnione i zeby to dobrze zrobily to musza kilka razy uderzyc.
Avatar
olala / 14 grudnia 2009 r. o 22:08
jartor napisał:
jak swiat swiatem...karpia sie zabijalo..a teraz masz........
a jak ludzie umieraja na ulicy??.....spowszechnialo.......karp wazniejszy!!!

Nie bardzo kojarzę, co ma wspólnego zabijanie karpia do ludzi umierających na ulicy ?????????????
Avatar
ANTYHIPOKRYTA / 14 grudnia 2009 r. o 21:09
TIAA KARPI NAJLEPIEJ NIE ZABIJAĆ TYLKO PO ZAKUPIE WYPUŚCIĆ Z POWROTEM DO WODY.A JESZCZE WĘDLINKI I SZYNECZKI , PRZECIEŻ TEŻ SĄ Z ZABIJANYCH ŚWINEK. TYLKO NIE WIDAĆ W SKLEPACH MIĘSNYCH TEGO FAŁSZYWEGO HUMANITARYZMU. WESOŁYCH ŚWIĄT DLA POWIATOWEGO WETERYNARZA.(A SLEDZIKA TO LUBI PAN?)
Avatar
jartor / 14 grudnia 2009 r. o 19:42
jak swiat swiatem...karpia sie zabijalo..a teraz masz........
a jak ludzie umieraja na ulicy??.....spowszechnialo.......karp wazniejszy!!!
Avatar
~Tom~ / 14 grudnia 2009 r. o 19:18
Zgadzam się z zakazem zabijania na oczach ludzi. Sam jak byłem mały widziałem jak gość w jednym supermarkecie nożycami rozpruwał kapiom brzuchy okropnośććććććć . ZAkazać tego
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

W Lublinie niedźwiedź depcze kulę ziemską. Nowy mural nieco się opóźni [zdjęcia]
galeria

W Lublinie niedźwiedź depcze kulę ziemską. Nowy mural nieco się opóźni [zdjęcia]

Przedłużą się prace nad nowym, antywojennym muralem tworzonym przez ukraińskiego artystę na ścianie kamienicy przy Jasnej. Miał być gotowy do dzisiaj, na jego ukończenie potrzeba jeszcze kilka dni.

Lublin: Zamiast koncertu z muzyką Dire Straits był wielki zawód. Pusta hala, muzyków brak
Alarm24

Lublin: Zamiast koncertu z muzyką Dire Straits był wielki zawód. Pusta hala, muzyków brak

Bilety na to wydarzenie nie były tanie, bo kosztowały od 184 do 499 zł. Jednak ci melomani, którzy mieli ochotę posłuchać w piątek muzyki rockowej spod znaku Dire Straits, solidnie się rozczarowali. Koncert został odwołany kilka dni temu, ale niektórzy i tak pojawili się w hali Globus w Lublinie, bo nie dotarła do nich informacja o jego odwołaniu. Organizator komunikował się z posiadaczami biletów za pośrednictwem Facebooka

Rozpad w Górniku Łęczna trwa. Kolejni dwaj piłkarze żegnają się z klubem

Rozpad w Górniku Łęczna trwa. Kolejni dwaj piłkarze żegnają się z klubem

Trwa rozpad drużyny Górnika Łęczna. W piątek okazało się, że z zielono-czarnymi pożegnało się dwóch kolejnych zawodników z linii pomocy – Jason Lokilo i Janusz Gol

Regions Cup: Reprezentacja Lubelskiego Związku Piłki Nożnej lepsza od Podkarpacia
film

Regions Cup: Reprezentacja Lubelskiego Związku Piłki Nożnej lepsza od Podkarpacia

W piątek rozpoczął się Finałowy Turniej Makroregionu w ramach UEFA Regions Cup. W Stalowej Woli o awans do krajowego finału walczy także reprezentacja Lubelskiego Związku Piłki Nożnej. Piłkarze Sebastiana Luterka na dzień dobry pokonali rywali z Podkarpacia 2:0.

Ogród dla zmysłów przy zamojskiej podstawówce. Nacieszy oko, nos i ucho [zdjęcia]
galeria

Ogród dla zmysłów przy zamojskiej podstawówce. Nacieszy oko, nos i ucho [zdjęcia]

Już jest ponad 100 sadzonek najróżniejszych roślin i kwiatów. Za jakiś czas powstaną też alejki, domki dla owadów i ptaków, a także ławki i altanka. Przy Szkole Podstawowej nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi rozpoczęła się budowa ogrodu sensorycznego.

Młodzież Motoru Lublin druga podczas DMPJ w Bydgoszczy. Ale jest nad czym myśleć

Młodzież Motoru Lublin druga podczas DMPJ w Bydgoszczy. Ale jest nad czym myśleć

W Lublinie młodzież Motoru zajęła drugą lokatę i powtórzyła ten wyczyn dzień później w Bydgoszczy. W czwartek na torze miejscowej Abramczyk Polonii rozegrano drugi ćwierćfinał Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów w grupie B

Skazany za kradzież prądu. Teraz były radny nie chce oddać pieniędzy do urzędu

Skazany za kradzież prądu. Teraz były radny nie chce oddać pieniędzy do urzędu

Były radny powiatowy Zbigniew A., zgodnie z decyzją władz powiatu puławskiego, ma zwrócić diety, które zostały mu wypłacone po prawomocnym wyroku skazującym. Samorządowiec został o to poproszony już pod koniec lutego, ale pieniędzy do dzisiaj nie zwrócił.

3, 2, 1, 0 start! Zaczyna się 47. Zamojskie Lato Teatralne
25 czerwca 2022, 13:00

3, 2, 1, 0 start! Zaczyna się 47. Zamojskie Lato Teatralne

Na początek przedstawienie dla dzieci, a na wieczorem plenerowy, widowiskowy spektakl na Rynku Wielkim. W sobotę zaczyna się 47. Zamojskie Lato Teatralne. Potrwa do 10 lipca.

Zderzenie na wyjeździe z Lublina. Dwoje dzieci w szpitalu, długi korek samochodów

Zderzenie na wyjeździe z Lublina. Dwoje dzieci w szpitalu, długi korek samochodów

Dwoje małych dzieci pojechało do szpitala na badania po tym, jak samochód, którym jechały, zderzył się z drugim autem. Kierowcy muszą uzbroić się w cierpliwość, bo ruch w miejscu zdarzenia jest utrudniony

Kontrowersyjny napis na pomniku. Sprawca nadal poszukiwany

Kontrowersyjny napis na pomniku. Sprawca nadal poszukiwany

Ktoś w maju na pomniku Latającej Fortecy w Worońcu pod Białą Podlaską zamieścił kontrowersyjny napis. Policji nie udało się namierzyć sprawcy.

"Klęczałam, a kocie łby wbijały mi się w czaszkę". Performance białoruskich artystów
Zdjęcia
galeria

"Klęczałam, a kocie łby wbijały mi się w czaszkę". Performance białoruskich artystów

Igor przez godzinę odtwarzał pozycję człowieka w sytuacji opresji, z głową przy ziemi. Elektroniczny zegar odmierzał głośne sekundy.

Kolejka przed granicą na 35 kilometrów! Zamkną przejście dla samochodów osobowych

Kolejka przed granicą na 35 kilometrów! Zamkną przejście dla samochodów osobowych

Kolejka samochodów do przejścia granicznego w Dorohusku liczy już ponad 35 kilometrów. Korek zaczyna się od miejscowości Stołpie. Wiele wskazuje też na to, że będzie tak aż do końca czerwca. Dzisiaj Straż Graniczna poinformowała, że w poniedziałek zamknie przejście graniczne Dorohusk-Jagodzin dla samochodów osobowych

Nad zalewem w Zamościu. Palmy, parasole, parawany i piach [zdjęcia]
galeria

Nad zalewem w Zamościu. Palmy, parasole, parawany i piach [zdjęcia]

Formalnie pierwszy dzień wakacji jest w sobotę, więc dopiero od tego dnia plażowiczów nad zalewem w Zamościu strzec będą ratownicy WOPR. Ale amatorów wodnych i słonecznych kąpieli nie brakowało tutaj już w piątkowe popołudnie.

Suczka nie jadła od kilku tygodni. Jej właściciel czekał, aż zdechnie

Suczka nie jadła od kilku tygodni. Jej właściciel czekał, aż zdechnie

Widok skrajnie wychudzonej suczki zaniepokoił sąsiadów, którzy zaalarmowali puławską fundację prozwierzęcą "Przyjazna Łapa". Wolontariuszki w czwartek udały się pod wskazany adres i odebrały czworonoga właścicielowi. Mela trafiła do puławskiej lecznicy weterynaryjnej.

Zagrodzono część najpopularniejszej drogi rowerowej w Lublinie