Oni świetnie grają, ona potrafi tańczyć w powietrzu – znamy laureatów 10. Finału Open Stage 2018. Główne nagrody powędrowały do zespołów Vestige i Wilhelm oraz do Magdaleny Kisiały.
Lubelski talent show dla studentów od 10 lat w ramach Kulturaliów organizuje Fundacja Sztukmistrze (ta sama, która prowadzi cykliczne zajęcia ze sztuki nowego cyrku w Domu Żołnierza i której dwa razy udało się ściągnąć do Lublina Europejską Konwencję Żonglerską). Od trzech lat finał imprezy odbywa się w Sali Operowej Spotkania Kultur – przy pełnej widowni.
W czwartek wieczorem o nagrody (o łącznej puli 6 tys. zł) walczyło 14 artystów i formacji. To studenckie zespoły rockowe, instrumentaliści, tancerze, młodzi adepci sztuki cyrkowej. Walka była zacięta, ale trzy składy jury (główne, dziennikarzy i laureatów poprzednich edycji) były w miarę zgodne. Podobnie zdecydowała też zgromadzona w CSK publiczność.
Jury główne (Justyna Żukowska, Ewa Żukowska, Andrzej Jakubowicz, Mateusz Pospieszalski) I miejsce (3000 zł) przyznała zespołowi VESTIGE. II miejsce (1000 zł) zajęła Magdalena Kisiała. Wyróżnienie trafiło do: Agaty Malec, Dżesiki Wolińskiej i Kingi Sowy.
Nagroda Mediów (Agnieszka Mazuś, Agnieszka Krawiec, Łukasz Borkowski, Tomasz Kowalewicz, Marek Rycak), czyli sesja zdjęciowa, trafiła do zespołu Wilhelm.
Nagrody Specjalne – Laureatów poprzednich edycji Open Stage (skład: Agnieszka Ozon, Monika Kowalczyk, Adrian Kieroński), były dwie(po 500zł). Ex aequo otrzymały je: Agnieszka Pulikowska i Magdalena Kisiała. A Wyróżnienie dostał Wilhelm.
Vestige zgarnął jeszcze dwie kolejne nagrody. To Nagroda Publiczności (1000 zł) i 2Sides Studio (sesja nagraniowa).
Vestige powstał w 2016 roku, zadebiutował na Przeglądzie Kapel Studenckich w Lublinie. Zespół gra muzykę alternatywną z elementami post rocka, ambientu, elektronicznych brzmień. Nie wzbrania się od inspiracji mocną, klasyczno-rockową falą dźwięku, choć duży nacisk stawia na budowaniu ekspresji i dynamiki, którymi stara się wzbogacić wartość interpretacyjną utworów.
Skład zespołu: Sebastian Sagan (perkusja), Damian Biszkont (gitara basowa), Mikołaj Kołodziejczyk (gitara prowadząca), Łukasz Kukiełka (gitara, wokal).
Zespół Wilhelm, w którego skład wchodzą: Wojciech Błachnia (wokal, instrumenty elektryczne), Michał Dysput(gitara), oraz nieobecny Rafał Granat(instrumenty klawiszowe) to muzyczna mieszanka syntezatorów, basowych brzmień i mocnej perkusji co w ich zamyśle powinno dosłownie wyrywać z butów. Muzycy lubią eksperymentować.
Magdalena Kisiała sztuką cyrkową zajmuje się już prawie od sześciu lat. Ukończyła Szkołę cyrkową, a jej specjalizacją jest akrobatyka powietrzna i akrobatyka partnerska. Cyrk jest dla niej pasją i sposobem na życie, ale ma też wiele innych zainteresowań (studiuje zielarstwo na UP). W Lublinie mieszka od ponad roku i uważa, że jest to dla niej idealne miejsce do rozwijania swoich pasji. Finalistka dwóch edycji konkursu etiud nowocyrkowych Cyrkulacje. Współpracowała z Instytutem teatralnym i Pożarem w Burdelu w projekcie „Lato w teatrze” z czego wywiązała się dłuższa współpraca.