Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 stycznia 2020 r.
13:02

Lublin: Losy górek czechowskich w rękach Krzysztofa Żuka. Co można teraz tu robić?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
21 253 A A
(fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)

Prezydent Lublina przekonuje, że musi zaskarżyć wyrok w sprawie górek czechowskich, bo gdyby stał się prawomocny, to okoliczni mieszkańcy nie mogliby remontować swoich domów. Jednocześnie twierdzi, że ten sam wyrok, nawet prawomocny, nie przeszkodzi spółce TBV Investment w zabudowie górek.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O tym, co można budować na górkach czechowskich mówi plan zagospodarowania terenu uchwalony przez Radę Miasta już w 2005 roku. O jego zmianę starała się spółka TBV Investment, która chce tutaj stawiać bloki mieszkalne, na co obowiązujący plan jej nie pozwala.

Plan nie może być jednak dowolnie zmieniany przez Radę Miasta, bo musi być zgodny z ważniejszym dokumentem, czyli studium przestrzennym, które obejmuje całe miasto i określa przeznaczenie każdej jego części. Obowiązujące do niedawna studium nie pozwalało na budowę osiedli, ale 1 lipca radni uchwalili nową wersję, który – po myśli dewelopera – wyznacza na górkach strefy zabudowy wielorodzinnej. Sąd uznał, że radni popełnili błąd.

Mówi o tym wyrok wydany dwa tygodnie temu przez Wojewódzki Sąd Administracyjny. Stwierdził on nieważność lipcowej uchwały w części dotyczącej górek czechowskich.

– Dopuszczenie zabudowy na tym terenie spowoduje jego zniszczenie – argumentował sędzia Bogusław Wiśniewski.

Wspomniany wyrok nie jest prawomocny, miasto może się od niego odwołać, a prezydent już zapowiada, że skorzysta z tej możliwości. Przekonuje wręcz, że musi to zrobić, aby chronić mieszkańców posiadających domy w okolicy górek czechowskich.

Co twierdzi prezydent

– Przy ul. Solarza, Partyzantów, Dudzińskiego, Czaplińskiego i Arnsztajnowej od kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat istnieje osiedle domów jednorodzinnych. W ostatnich latach przy ul. Koncertowej, Operowej i Melomanów powstało osiedle wielorodzinne, a nieco dalej na północ, w sąsiedztwie ul. Zelwerowicza mieszkańcy Lublina zbudowali domy przy ul. Raginisa, Bołbotta, Halickiego i Staczyńskiego – wylicza prezydent Krzysztof Żuk we wpisie na portalu Facebook. Wprost twierdzi, że w razie uprawomocnienia się sądowego wyroku mieszkańcom tych terenów grożą poważne problemy.

– Jeśli wyrok WSA stanie się prawomocny, będzie oznaczać, że ci mieszkańcy w przyszłości mogą mieć problem z remontem, nadbudową, modernizacją – przekonuje prezydent Żuk. – Co będzie, jeśli zechcą sprzedać te nieruchomości? Kto od nich kupi nieruchomość, na której nie będzie można dokonać żadnych zmian z powodu wyroku sądu?

– Smutne i przykre – tak prezydencki wpis skomentował Krzysztof Gorczyca, prezes Towarzystwa dla Natury i Człowieka, lubelskiej organizacji ekologów sprzeciwiającej się zabudowie górek czechowskich.

– To wciskanie, że sądowa walka o zgodę na deweloperski biznes stulecia i zniszczenie ważnego przyrodniczo miejsca jest niby walką o prawa okolicznych mieszkańców.

Plan zachowuje ważność

Rzeczywiście, grudniowy wyrok sądu dotyczy nie tylko gruntów będących w posiadaniu spółki TBV Investment, ale również wskazanych przez prezydenta terenów. Stwierdzając częściową nieważność studium przestrzennego sąd wskazał również na te obszary.

Nie zmienia to faktu, że w dalszym ciągu obowiązujący jest plan zagospodarowania z roku 2005, który przewiduje zabudowę tam, gdzie się ona znajduje. Grudniowy wyrok, nawet gdyby stał się prawomocny, nie skutkowałby unieważnieniem planu zagospodarowania, a to na jego podstawie wydawane są pozwolenia budowlane. Wyrok nie dotyczy planu z 2005 r. i nie stwierdza jego nieważności.

To, że plan zachowuje ważność, przyznaje zresztą sam Ratusz. – Jest obowiązującym aktem prawa miejscowego dla tego terenu, więc stanowi podstawę do realizacji funkcji w nim wyznaczonych – głosi komunikat rzeczniczki prezydenta z 30 grudnia, rozesłany do mediów kilka godzin po wyroku sądu. Oznacza to, że nadal można budować domy jednorodzinne na wyznaczonych działkach przy Halickiego, równie dobrze można przebudowywać istniejące domy przy Arnsztajnowej i remontować mieszkania przy Operowej.
Ryzyko jest, ale dla TBV

Obowiązujący wciąż plan zagospodarowania pozwala również na inwestycje na terenach należących do TBV Investment, jednak nie takie, na których zależy spółce. Żeby zbudować tu blokowiska firma nie musi wcale czekać na zmianę planu zagospodarowania. Spółka może skorzystać bezpośrednio ze studium przestrzennego i powołując się na jego zapisy złożyć do Ratusza wniosek w trybie specustawy „lex deweloper”.

Słynna ustawa dopuszcza budowę mieszkań wbrew planom zagospodarowania pod warunkiem uzyskania zgody radnych. Sama inwestycja mieszkaniowa nie może też być sprzeczna z obowiązującym studium przestrzennym. W przypadku górek czechowskich studium dopuszcza budowę bloków na trzech wysoczyznach będących własnością TBV Investment.

Jeżeli prezydent nie odwoła się od wyroku, to sądowe orzeczenie stanie się prawomocne, a studium w zakresie górek czechowskich straci ważność. W takiej sytuacji spółka TBV Investment najprawdopodobniej nie mogłaby się już starać o zgodę radnych w trybie „lex deweloper”. Wówczas firma mogłaby zbudować tylko to, na co pozwala obowiązujący plan zagospodarowania z roku 2005, czyli np. obiekty sportowe, ale nie blokowiska. Nie miałaby też szans na szybką zmianę planu, co zresztą przyznaje sam Ratusz.

– Miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego nie można sporządzać bez uprzedniego przygotowania nadrzędnego dokumentu, jakim jest studium – przypomina Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta.

Jeżeli jednak prezydent zaskarży wyrok, to studium wyznaczające na górkach strefy pod zabudowę wielorodzinną będzie obowiązywać do czasu (ewentualnego) prawomocnego unieważnienia przez sąd, a w tym czasie spółka TBV Investment będzie mogła podjąć próbę skorzystania z przepisów „lex deweloper”. O tym prezydent nie wspomina w swoich oświadczeniach. Pytany przez nas wprost, czy rekomendowałby Radzie Miasta zgodę lub odmówienie zgody na budowę w trybie „lex deweloper”, odpowiada tylko, że „nie chce gdybać”.

Od prezydenta zależy teraz, co stanie się z górkami czechowskimi

Losy górek w rękach Żuka

Od prezydenta zależy teraz, co stanie się z górkami czechowskimi.

Przeciwnicy zabudowy terenu próbują jeszcze przekonywać, że Krzysztof Żuk nie może sam podjąć decyzji o zaskarżeniu wyroku do Naczelnego Sądu Administracyjnego i że taka decyzja musiałaby być podjęta przez Radę Miasta.

– Żadna decyzja odnośnie wniesienia skargi kasacyjnej nie powinna być podejmowana poza radą – czytamy w opinii adwokata Mateusza Sarnata, rozesłanej do mediów przez przeciwników zabudowy górek czechowskich. – To rada jest stroną postępowania.
Ratusz jest innego zdania. – Jeżeli dana sprawa wymaga do wniesienia skargi uchwały rady gminy, to przepisy prawa wyraźnie o tym stanowią – podkreślają w swym stanowisku radcowie prawni Urzędu Miasta Lublin. Dowodzą, że jedyny przepis uzależniający wniesienie skargi od decyzji radnych dotyczy wyłącznie sytuacji, gdy zaskarżane jest rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody. W tym przypadku takiego rozstrzygnięcia nie było, bo wojewoda skorzystał z innej drogi prawnej. – Żaden inny przepis prawa nie uzależnia wniesienia skargi kasacyjnej od podjęcia uchwały przez radę.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Polski Cukier Start Lublin walczył do końca, ale minimalnie przegrał z Treflem Sopot [zdjęcia]
galeria

Polski Cukier Start Lublin walczył do końca, ale minimalnie przegrał z Treflem Sopot [zdjęcia]

W poniedziałkowy wieczór emocji w hali Globus było co niemiara. Polski Cukier Start po pierwszej kwarcie prowadził z Treflem Sopot 26:16. Niestety, w końcówce goście przechylili szalę na swoją stronę i mimo naprawdę ambitnej postawy gospodarzy, to rywale wracali do domu ze zwycięstwem (85:84).

W organizmie 3 promile, a samochód już stracony

W organizmie 3 promile, a samochód już stracony

39-letni chełmianin może pożegnać się ze swoim samochodem. Pod wpływem alkoholu spowodował kolizję, a zgodnie z nowymi przepisami jest orzeczenie przepadku pojazdu należącego do kierującego.

Pijany 18-latek zakończył jazdę w rowie

Pijany 18-latek zakończył jazdę w rowie

Nietrzeźwy kierowca mercedesa zderzył się z innym pojazdem i wpadł do rowu. Policja zabezpieczyła jego pojazd na poczet przyszłej kary.

KUL przenosi się do Brazylii. Powstało tam Centrum Badań nad Kulturą Polską

KUL przenosi się do Brazylii. Powstało tam Centrum Badań nad Kulturą Polską

W Porto Alegre będą się uczyć o Polsce. Właśnie w tym miejscu powstało Centrum Badań nad Kulturą Polską im. Jana Pawła II.

„Bogdanka kontra posłanka” i wycofany pozew

„Bogdanka kontra posłanka” i wycofany pozew

We wrześniu ubiegłego roku zarząd Lubelskiego Węgla Bogdanka złożył pozew przeciwko posłance Marcie Wcisło. Poszło o naruszenie dobrego imienia kopalni. Procesu jednak nie będzie.

„Kilka słów tylko do Ciebie (…)”. Spektakl w Centrum Kultury w Lublinie
21 marca 2024, 19:00

„Kilka słów tylko do Ciebie (…)”. Spektakl w Centrum Kultury w Lublinie

Czy jesteście gotowi na teatralne spotkanie z własnymi lękami i tajemnicami? W spektaklu "Kilka słów tylko do Ciebie, które powtarzam bez końca" dowiemy się, co kryje się za maską codzienności. Inspirując się „Procesem” Franza Kafki, „Fizyką Smutku” Georgiego Gospodinowa i „Językiem Przyszłości” Laurie Anderson, przeniesiemy się w mroczne korytarze ludzkiej psychiki.

Stabat Mater. Koncert wielkopostny w Filharmonii Lubelskiej
22 marca 2024, 19:00

Stabat Mater. Koncert wielkopostny w Filharmonii Lubelskiej

Podczas Wielkiego Postu Filharmonia Lubelska sięgnie po jedno z najpopularniejszych dzieł muzyki chóralnej "Stabat Mater" Giovanniego Battisty Pergolesiego. Koncert odbędzie się w piątek (22 marca) o godzinie 19.00.

Jakie zniżki dla puławian? Karta miejska już dostępna

Jakie zniżki dla puławian? Karta miejska już dostępna

Osoby zameldowane w Puławach otrzymają nowe benefity - zniżki na wybrane produkty lub usługi świadczone przez partnerów miejskiej karty. Jednym z partnerów programu jest Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, który oferuje tańsze wejściówki i karnety na pływalnię.

Jest nowy prezes MZK. To były dyrektor Ursusa

Jest nowy prezes MZK. To były dyrektor Ursusa

W piątek wybrany został nowy prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Puławach. Na to stanowisko rada nadzorcza asygnowała Pawła Dadeja związanego w przeszłości m.in. z lubelskim producentem autobusów Ursus Bus.

Zakon Bernardynów zaprasza na koncert papieski
2 kwietnia 2024, 19:00

Zakon Bernardynów zaprasza na koncert papieski

We wtorek 2 kwietnia w klasztorze oo. Bernardynów w Lublinie odbędzie się koncert ku czci św. Jana Pawła II. Wystąpi Magda Anioł z zespołem.

Zbigniew Jakubas skomentował odejście z Motoru Lublin trenera Goncalo Feio

Zbigniew Jakubas skomentował odejście z Motoru Lublin trenera Goncalo Feio

W poniedziałek kibice żółto-biało-niebieskich wpadli w kompletnie osłupienie po tym jak w mediach pojawiła się informacja o złożeniu dymisji przez Goncalo Feio, który wprowadził Motor Lublin na zaplecze PKO BP Ekstraklasy. Klub wydał już oficjalne oświadczenie w tej sprawie, a teraz głos zabrał również Zbigniew Jakubas

Kandydat PiS już nie chce walczyć o fotel burmistrza. Jak to tłumaczy?
wybory 2024

Kandydat PiS już nie chce walczyć o fotel burmistrza. Jak to tłumaczy?

Miał być kandydatem PiS na burmistrza Międzyrzeca Podlaskiego, ale niespodziewanie Janusz Skólimowski zrezygnował. – Podyktowane jest to komplikacjami zdrowotnymi – tłumaczy. Ale nieoficjalnie mówi się o wewnętrznych tarciach w partii.

Jest punkt paszportowy w Krasnymstawie. Nie trzeba już jechać daleko

Jest punkt paszportowy w Krasnymstawie. Nie trzeba już jechać daleko

Ponad 20 osób w ciągu 3 dni zaoszczędziło czas i pieniądze, bo mogło złożyć wniosek o paszport w Krasnymstawie bez konieczności wyjazdu do Chełma, Lublina czy Zamościa.

Wielkanocna akcja. Zrób większe zakupy i podziel się z potrzebującymi

Wielkanocna akcja. Zrób większe zakupy i podziel się z potrzebującymi

Organizują to co roku, przed Bożym Narodzeniem i przed Wielkanocą. Najbliższa świąteczna zbiórka żywności Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za krokiem” w Zamościu odbędzie się w nadchodzący weekend (23-24 marca).

Prezydent Białej nie zgadza się na protest rolników

Prezydent Białej nie zgadza się na protest rolników

Nie ma zgody prezydenta Białej Podlaskiej na protest rolników. – Taka blokada zagrażałaby bezpieczeństwu mieszkańców – tłumaczy Michał Litwiniuk (PO). Krajowa dwójka miała być zablokowana na trzech skrzyżowaniach.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

palnik

Zamość

525,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

Zamość

199,00 zł

Motoryzacja -> Sprzedam -> Części

wklad

Zamość

35,00 zł

Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

uchwyt

Zamość

62,00 zł

Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

szlif

Zamość

620,00 zł

Komunikaty