Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 stycznia 2020 r.
13:02

Lublin: Losy górek czechowskich w rękach Krzysztofa Żuka. Co można teraz tu robić?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
21 252 A A
(fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)

Prezydent Lublina przekonuje, że musi zaskarżyć wyrok w sprawie górek czechowskich, bo gdyby stał się prawomocny, to okoliczni mieszkańcy nie mogliby remontować swoich domów. Jednocześnie twierdzi, że ten sam wyrok, nawet prawomocny, nie przeszkodzi spółce TBV Investment w zabudowie górek.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O tym, co można budować na górkach czechowskich mówi plan zagospodarowania terenu uchwalony przez Radę Miasta już w 2005 roku. O jego zmianę starała się spółka TBV Investment, która chce tutaj stawiać bloki mieszkalne, na co obowiązujący plan jej nie pozwala.

Plan nie może być jednak dowolnie zmieniany przez Radę Miasta, bo musi być zgodny z ważniejszym dokumentem, czyli studium przestrzennym, które obejmuje całe miasto i określa przeznaczenie każdej jego części. Obowiązujące do niedawna studium nie pozwalało na budowę osiedli, ale 1 lipca radni uchwalili nową wersję, który – po myśli dewelopera – wyznacza na górkach strefy zabudowy wielorodzinnej. Sąd uznał, że radni popełnili błąd.

Mówi o tym wyrok wydany dwa tygodnie temu przez Wojewódzki Sąd Administracyjny. Stwierdził on nieważność lipcowej uchwały w części dotyczącej górek czechowskich.

– Dopuszczenie zabudowy na tym terenie spowoduje jego zniszczenie – argumentował sędzia Bogusław Wiśniewski.

Wspomniany wyrok nie jest prawomocny, miasto może się od niego odwołać, a prezydent już zapowiada, że skorzysta z tej możliwości. Przekonuje wręcz, że musi to zrobić, aby chronić mieszkańców posiadających domy w okolicy górek czechowskich.

Co twierdzi prezydent

– Przy ul. Solarza, Partyzantów, Dudzińskiego, Czaplińskiego i Arnsztajnowej od kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat istnieje osiedle domów jednorodzinnych. W ostatnich latach przy ul. Koncertowej, Operowej i Melomanów powstało osiedle wielorodzinne, a nieco dalej na północ, w sąsiedztwie ul. Zelwerowicza mieszkańcy Lublina zbudowali domy przy ul. Raginisa, Bołbotta, Halickiego i Staczyńskiego – wylicza prezydent Krzysztof Żuk we wpisie na portalu Facebook. Wprost twierdzi, że w razie uprawomocnienia się sądowego wyroku mieszkańcom tych terenów grożą poważne problemy.

– Jeśli wyrok WSA stanie się prawomocny, będzie oznaczać, że ci mieszkańcy w przyszłości mogą mieć problem z remontem, nadbudową, modernizacją – przekonuje prezydent Żuk. – Co będzie, jeśli zechcą sprzedać te nieruchomości? Kto od nich kupi nieruchomość, na której nie będzie można dokonać żadnych zmian z powodu wyroku sądu?

– Smutne i przykre – tak prezydencki wpis skomentował Krzysztof Gorczyca, prezes Towarzystwa dla Natury i Człowieka, lubelskiej organizacji ekologów sprzeciwiającej się zabudowie górek czechowskich.

– To wciskanie, że sądowa walka o zgodę na deweloperski biznes stulecia i zniszczenie ważnego przyrodniczo miejsca jest niby walką o prawa okolicznych mieszkańców.

Plan zachowuje ważność

Rzeczywiście, grudniowy wyrok sądu dotyczy nie tylko gruntów będących w posiadaniu spółki TBV Investment, ale również wskazanych przez prezydenta terenów. Stwierdzając częściową nieważność studium przestrzennego sąd wskazał również na te obszary.

Nie zmienia to faktu, że w dalszym ciągu obowiązujący jest plan zagospodarowania z roku 2005, który przewiduje zabudowę tam, gdzie się ona znajduje. Grudniowy wyrok, nawet gdyby stał się prawomocny, nie skutkowałby unieważnieniem planu zagospodarowania, a to na jego podstawie wydawane są pozwolenia budowlane. Wyrok nie dotyczy planu z 2005 r. i nie stwierdza jego nieważności.

To, że plan zachowuje ważność, przyznaje zresztą sam Ratusz. – Jest obowiązującym aktem prawa miejscowego dla tego terenu, więc stanowi podstawę do realizacji funkcji w nim wyznaczonych – głosi komunikat rzeczniczki prezydenta z 30 grudnia, rozesłany do mediów kilka godzin po wyroku sądu. Oznacza to, że nadal można budować domy jednorodzinne na wyznaczonych działkach przy Halickiego, równie dobrze można przebudowywać istniejące domy przy Arnsztajnowej i remontować mieszkania przy Operowej.
Ryzyko jest, ale dla TBV

Obowiązujący wciąż plan zagospodarowania pozwala również na inwestycje na terenach należących do TBV Investment, jednak nie takie, na których zależy spółce. Żeby zbudować tu blokowiska firma nie musi wcale czekać na zmianę planu zagospodarowania. Spółka może skorzystać bezpośrednio ze studium przestrzennego i powołując się na jego zapisy złożyć do Ratusza wniosek w trybie specustawy „lex deweloper”.

Słynna ustawa dopuszcza budowę mieszkań wbrew planom zagospodarowania pod warunkiem uzyskania zgody radnych. Sama inwestycja mieszkaniowa nie może też być sprzeczna z obowiązującym studium przestrzennym. W przypadku górek czechowskich studium dopuszcza budowę bloków na trzech wysoczyznach będących własnością TBV Investment.

Jeżeli prezydent nie odwoła się od wyroku, to sądowe orzeczenie stanie się prawomocne, a studium w zakresie górek czechowskich straci ważność. W takiej sytuacji spółka TBV Investment najprawdopodobniej nie mogłaby się już starać o zgodę radnych w trybie „lex deweloper”. Wówczas firma mogłaby zbudować tylko to, na co pozwala obowiązujący plan zagospodarowania z roku 2005, czyli np. obiekty sportowe, ale nie blokowiska. Nie miałaby też szans na szybką zmianę planu, co zresztą przyznaje sam Ratusz.

– Miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego nie można sporządzać bez uprzedniego przygotowania nadrzędnego dokumentu, jakim jest studium – przypomina Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta.

Jeżeli jednak prezydent zaskarży wyrok, to studium wyznaczające na górkach strefy pod zabudowę wielorodzinną będzie obowiązywać do czasu (ewentualnego) prawomocnego unieważnienia przez sąd, a w tym czasie spółka TBV Investment będzie mogła podjąć próbę skorzystania z przepisów „lex deweloper”. O tym prezydent nie wspomina w swoich oświadczeniach. Pytany przez nas wprost, czy rekomendowałby Radzie Miasta zgodę lub odmówienie zgody na budowę w trybie „lex deweloper”, odpowiada tylko, że „nie chce gdybać”.

Od prezydenta zależy teraz, co stanie się z górkami czechowskimi

Losy górek w rękach Żuka

Od prezydenta zależy teraz, co stanie się z górkami czechowskimi.

Przeciwnicy zabudowy terenu próbują jeszcze przekonywać, że Krzysztof Żuk nie może sam podjąć decyzji o zaskarżeniu wyroku do Naczelnego Sądu Administracyjnego i że taka decyzja musiałaby być podjęta przez Radę Miasta.

– Żadna decyzja odnośnie wniesienia skargi kasacyjnej nie powinna być podejmowana poza radą – czytamy w opinii adwokata Mateusza Sarnata, rozesłanej do mediów przez przeciwników zabudowy górek czechowskich. – To rada jest stroną postępowania.
Ratusz jest innego zdania. – Jeżeli dana sprawa wymaga do wniesienia skargi uchwały rady gminy, to przepisy prawa wyraźnie o tym stanowią – podkreślają w swym stanowisku radcowie prawni Urzędu Miasta Lublin. Dowodzą, że jedyny przepis uzależniający wniesienie skargi od decyzji radnych dotyczy wyłącznie sytuacji, gdy zaskarżane jest rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody. W tym przypadku takiego rozstrzygnięcia nie było, bo wojewoda skorzystał z innej drogi prawnej. – Żaden inny przepis prawa nie uzależnia wniesienia skargi kasacyjnej od podjęcia uchwały przez radę.

e-Wydanie

Komentarze 252

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
niedobrze mi / 13 stycznia 2020 o 13:10
+35
Zaraz zwrócę ...
 Fakt. Kombinatorstwo Jego Deweloperskiej Mości niejednego może przyprawić o mdłości.
Avatar
Gość / 13 stycznia 2020 o 13:14
+31
"Przekonuje wręcz, że musi to zrobić, aby chronić mieszkańców posiadających domy w okolicy górek czechowskich" - bardziej fałszywego człowieka ze świecą szukać.
Avatar
dewelo-nowela / 13 stycznia 2020 o 13:09
+31
Co zrobi, to raczej wiadomo : wszystko co możliwe, żeby napchać kieszenie właścicieli spółki specjalnej troski.
Avatar
Gość / 13 stycznia 2020 o 13:06
+27
Z góry pozdrawiał łyse trolle, które zaraz zaczną pisać o parku, o dobru mieszkańców, o niewielkiej frekwencji na referendum, o brudzie na górkach, o chaszczach, o prywatnym terenie, itd.
Avatar
Gość / 13 stycznia 2020 o 14:33
+24
Mieszkancy powiedzieli NIE, naukowcy powiedzieli NIE, ekolodzy powiedzieli NIE, sąd powiedzial NIE - a ten typ dalej idzie w zaparte.
Avatar
Gość / 13 stycznia 2020 o 13:29
+22
Fajnie byłoby, gdyby Pan Prezydent naprawdę troszczył się o innych mieszkańców, jak o interesy dewelopera.
Avatar
Gość / 13 stycznia 2020 o 14:11
+20
Jak pamiętam slogan wyborczy fantomasa brzmiał "ZIELONY LUBLIN" hehe
Avatar
Gość / 13 stycznia 2020 o 17:07
+17
Prezydent powinien wiedzieć o czym pisze, na remont nie potrzebna jest zgoda gdyż to nie jest nowa zabudowa, a modernizacja w prawie budowlanym nie występuje. Niech nie straszy, że nie będzie można remontować.....
Avatar
Tomasz / 13 stycznia 2020 o 23:12
+15
Widać wyrażnie,że Prezydent Żuk robi wszystko co może, by zabudować Górki Czechowskie wielotysięcznym osiedlem mieszkaniowym,co byłoby całkowitym ich zniszczeniem, jak to orzekł WSA w Lublinie - nawiasem mówiąc powołując się na zapisy w Studium przestrzennym,które stworzył sam UM Lublin (Wydział Planowania).W tej sytuacji NSA w Warszawie ma prawny obowiązek bronić interesu publicznego rażąco naruszonego przez Gminę Lublin i utrzymać w mocy wyrok WSA w Lublinie,poddając go drobnej modyfikacji w zakresie tych terenów o których mówi Prezydent Lublina,gdzie dopuszczono zabudowę.Wtedy Gmina Lublin zmienia Studium przestrzenne rezygnując z jakiejkolwiek zabudowy Górek Czechowskich,z wyłączeniem terenów o których mówi Prezydent Żuk.Rada Miasta Lublina uchwala to Studium,następnie Wydział Planowania przygotowuje MPZP zgodny z tym Studium i RM Lublina go uchwala.W ten sposób wszystko odbywa się zgodnie z prawem i interesem publicznym.
Widać wyrażnie,że Prezydent Żuk robi wszystko co może, by zabudować Górki Czechowskie wielotysięcznym osiedlem mieszkaniowym,co byłoby całkowitym ich zniszczeniem, jak to orzekł WSA w Lublinie - nawiasem mówiąc powołując się na zapisy w Studium przestrzennym,które stworzył sam UM Lublin (Wydział Planowania).W tej sytuacji NSA w Warszawie ma prawny obowiązek bronić interesu publicznego rażąco naruszonego przez Gminę Lublin i utrzymać w mocy wyrok WSA w Lublinie,poddając go drobnej modyfikacji w zakresie tych terenów o których mówi Prezydent L... rozwiń
Avatar
ByŻyłoSięLepiej / 13 stycznia 2020 o 17:04
+15
Sąd powiedział nie (póki co nieprawomocnie, ale jednak), zespół naukowców mówi nie, przepisy o ochronie przyrody mówią nie, przepisy unijne mówią nie,  mieszkańcy Lublina mówią NIE ! A Pan Prezydent oraz jego kumple z rady miasta z jakiegoś "niewiadomego" powodu dążą do zabudowania tego cennego terenu, stając się przy każdej okazji rzecznikiem dewelopera... Raport był ukrywany do czasu rozprawy i ogłoszenia wyroku przez WSA, a w międzyczasie wydano w ekspresowym tempie pozwolenia na budowę dwóch boisk i złożono wnioski o wykarczowanie do gołego z drzew i krzewów całego pasa wierzchowin wzdłuż ul Poligonowej. Pozwolenia na budowę boisk z pominięciem opinii OOŚ, mimo że wymaga tego polskie prawo. "Ale przecież doliny pozostaną niezabudowane" tłumaczył z usmiechem na ustach i aureolą nad głową prezes Dzioba w propagandowym filmie opublikowanym przed referendum. No i nie, okazało się że wąwozy nie przejmą funkcji napowietrzających bo prędkość wiatru jest tam kilka razy niższa niż na wysoczyznach. Nie damy się zrobić w konia. Uważacie,że zwierzęta zostaną przy terenie z buldożerami, koparkami, dżwigami, samochodami i hałasem? 
Sąd powiedział nie (póki co nieprawomocnie, ale jednak), zespół naukowców mówi nie, przepisy o ochronie przyrody mówią nie, przepisy unijne mówią nie,  mieszkańcy Lublina mówią NIE ! A Pan Prezydent oraz jego kumple z rady miasta z jakiegoś "niewiadomego" powodu dążą do zabudowania tego cennego terenu, stając się przy każdej okazji rzecznikiem dewelopera... Raport był ukrywany do czasu rozprawy i ogłoszenia wyroku przez WSA, a w międzyczasie wydano w ekspresowym tempie pozwolenia na budowę dwóch boisk i złożono wnioski o wykarczowa... rozwiń
Avatar
M / 17 stycznia 2020 o 23:22
+1
Ani Kurier Lubelski ani lubelskie wydanie Gazety Wyborczej nie interesuje się tymi całymi górkami, tylko Dzienni Wschodni dostał swoistego rozwolnienia na ten temat. Czy ktoś może wyjaśnić dlaczego?
 Ja mogę. Bo ani Kurier Lubelski ani lubelskie wydanie Gazety Wyborczej nie interesuje się tym tematem. Pozdro.
Avatar
N. Kasta / 17 stycznia 2020 o 07:59
+3
Gerard / 2 dni temu o 21:28 >>> Piszesz bzdury twierdząc,że Studium nic nie mówi o Górkach Czechowskich." Piszesz bzdury twierdząc, że napisałem: Studium nic nie mówi o Górkach Czechowskich. Napisałem, że W UCHWALE nie ma nic o Górkach Czechowskich. Samo studium jest tylko załącznikiem do uchwały. Jeśli WSA chciał usunąć fragmenty załącznika (o Górkach) to musi uchylić CAŁY ZAŁĄCZNIK DO UCHWAŁY (czyli całe studium). Aby uchylić CAŁY ZAŁĄCZNIK DO UCHWAŁY (czyli całe studium) należy uchylić CAŁĄ UCHWAŁĘ. Z tego banalnego powodu wyrok WSA nie można uznać za zgodny z prawem, niezależnie od tego co sąd uważa w kwestii Górek Czechowskich. Przemyśl to, co napisałem, zanim ponownie dotkniesz klawiatury.
Gerard / 2 dni temu o 21:28 >>> Piszesz bzdury twierdząc,że Studium nic nie mówi o Górkach Czechowskich." Piszesz bzdury twierdząc, że napisałem: Studium nic nie mówi o Górkach Czechowskich. Napisałem, że W UCHWALE nie ma nic o Górkach Czechowskich. Samo studium jest tylko załącznikiem do uchwały. Jeśli WSA chciał usunąć fragmenty załącznika (o Górkach) to musi uchylić CAŁY ZAŁĄCZNIK DO UCHWAŁY (czyli całe studium). Aby uchylić CAŁY ZAŁĄCZNIK DO UCHWAŁY (czyli całe studium) należy uchylić CAŁĄ UCHWAŁĘ. Z tego banalnego powodu w... rozwiń
Avatar
pytia delficka / 16 stycznia 2020 o 21:02
+3
Ci ekoterroryści nie rozumieją, że jeśli na górkach nie powstaną bloki, to urośnie galeria handlowa, lokale usługowe i oraz inne obiekty ingerujące bezpośrednio w to co tam rośnie. I tak samo wjadą koparki, spycharki i te 30 hektarów górek zniszczą. Właściwie postawione pytanie nie brzmi "Czy zagospodarować górki" tylko "Jak zagospodarować górki".
o to to, i cały absurd polega na tym, że oni nie chcą jakiejkolwiek zabudowy górek, ale to jest praktycznie nie możliwe, bo miasto nie ma pięniędzy na wykupienie, a deweloper to nie fundacja charytatywna aby oddać ten teren za darmo. Więc ustalono, że w zamian za zmianę studium z "galerii handlowych" na "bloki", miasto otrzyma park (no i nowe mieszkania dla lublinian). Ale "obrońcy" chodzą i tupią nóżkami, że nie wolno nic budować, ale nie podają, żadnego rozwiązania co ma zrobić wtedy deweloper, ma nie budować i koniec, żadnej rekompensaty, żadnego konsensusu, nic.
 Kto powiedzial, że żadnego konsensusu? Jak zwykle tbv lub/i um manipulują..Miasto powinno zamienic sie z tbv na kilka hektarów gdzie mozliwe sa budowlane inwestycje. Albo na kilka kamienic z znk do remontu. Nie chcą hrabiątka takiej zamiany? To wywłaszczyć. Z miłości do Lublinas. Powodów aż nadto. 
 Kto powiedzial, że żadnego konsensusu? Jak zwykle tbv lub/i um manipulują..Miasto powinno zamienic sie z tbv na kilka hektarów gdzie mozliwe sa budowlane inwestycje. Albo na kilka kamienic z znk do remontu. Nie chcą hrabiątka takiej zamiany? To wywłaszczyć. Z miłości do Lublinas. Powodów aż nadto.  rozwiń
Avatar
N.Kasta / 16 stycznia 2020 o 20:08
0
Gerard / wczoraj o 21:28 >>>>>>>>>>>> Piszesz bzdury twierdząc, że Studium nic nie mówi o Górkach Czechowskich.Sam Prezydent Żuk na konferencji prasowej twierdził,że musi zaskarżyć wyrok WSA,bo rzekomo dba o interesy mieszkańców Lublina,którzy mają domy w granicach objętych Studium, a które są położone w obszarze Górek Czechowskich.I tu wyliczył konkretne nazwy ulic :Halickiego,Staczyńskiego,Bołbota,Raginisa.
Avatar
Gerard / 15 stycznia 2020 o 21:28
-2
UCHWAŁA W SPRAWIE STUDIUM (...) Rada Miasta Lublin uchwala, co następuje: § 1 Uchwala się Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Lublin, zwane dalej Studium. § 2 Załącznikami do niniejszej uchwały są: 1) Część I - Uwarunkowania - stanowiące załącznik nr 1; 2) Część II - Kierunki - stanowiące załącznik nr 2; 3) Rozstrzygnięcie o sposobie rozpatrzenia uwag z I wyłożenia projektu Studium do wglądu publicznego, stanowiące załącznik nr 3; 4) Rozstrzygnięcie o sposobie rozpatrzenia uwag z II wyłożenia projektu Studium do wglądu publicznego, stanowiące załącznik nr 4. W jaki sposób WSA doszedł do konkluzji, że może wydać wyrok, który wydał, tzn. o stwierdzeniu części studium dotyczących górek czechowskich?! Zwracam uwage, że zgodnie z prawem może stwierdzić tylko to co jest ZAPISANE w tej uchwale CZYLI TREŚĆ PARAGRAFÓW! Gdzie w uchwale tj. w w/w paragrafach jest tekst odnoszący się do górek czechowskich?!!! Ignorantia iuris nocet (łac. nieznajomość prawa szkodzi) – paremia prawnicza wyrażająca jedną z podstawowych zasad prawa, wywodząca się z prawa rzymskiego, pokrewna do Ignorantia legis non excusat (łac. nieznajomość prawa nie jest usprawiedliwieniem). Zgodnie z nią nie można zasłaniać się nieznajomością normy prawnej. Powyższe paremie obowiązują także WSA, niestety.
 Piszesz bzdury twierdząc,że Studium nic nie mówi o Górkach Czechowskich.Sam Prezydent Żuk na konferencji prasowej twierdził,że musi zaskarżyć wyrok WSA,bo rzekomo dba o interesy mieszkańców Lublina,którzy mają domy w granicach objętych Studium, a które są położone w obszarze Górek Czechowskich.I tu wyliczył konkretne nazwy ulic :Halickiego,Staczyńskiego,Bołbota,Raginisa.
 Piszesz bzdury twierdząc,że Studium nic nie mówi o Górkach Czechowskich.Sam Prezydent Żuk na konferencji prasowej twierdził,że musi zaskarżyć wyrok WSA,bo rzekomo dba o interesy mieszkańców Lublina,którzy mają domy w granicach objętych Studium, a które są położone w obszarze Górek Czechowskich.I tu wyliczył konkretne nazwy ulic :Halickiego,Staczyńskiego,Bołbota,Raginisa. rozwiń
Avatar
N. Kasta / 15 stycznia 2020 o 08:32
0
UCHWAŁA W SPRAWIE STUDIUM (...) Rada Miasta Lublin uchwala, co następuje: § 1 Uchwala się Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Lublin, zwane dalej Studium. § 2 Załącznikami do niniejszej uchwały są: 1) Część I - Uwarunkowania - stanowiące załącznik nr 1; 2) Część II - Kierunki - stanowiące załącznik nr 2; 3) Rozstrzygnięcie o sposobie rozpatrzenia uwag z I wyłożenia projektu Studium do wglądu publicznego, stanowiące załącznik nr 3; 4) Rozstrzygnięcie o sposobie rozpatrzenia uwag z II wyłożenia projektu Studium do wglądu publicznego, stanowiące załącznik nr 4. W jaki sposób WSA doszedł do konkluzji, że może wydać wyrok, który wydał, tzn. o stwierdzeniu części studium dotyczących górek czechowskich?! Zwracam uwage, że zgodnie z prawem może stwierdzić tylko to co jest ZAPISANE w tej uchwale CZYLI TREŚĆ PARAGRAFÓW! Gdzie w uchwale tj. w w/w paragrafach jest tekst odnoszący się do górek czechowskich?!!! Ignorantia iuris nocet (łac. nieznajomość prawa szkodzi) – paremia prawnicza wyrażająca jedną z podstawowych zasad prawa, wywodząca się z prawa rzymskiego, pokrewna do Ignorantia legis non excusat (łac. nieznajomość prawa nie jest usprawiedliwieniem). Zgodnie z nią nie można zasłaniać się nieznajomością normy prawnej. Powyższe paremie obowiązują także WSA, niestety.
UCHWAŁA W SPRAWIE STUDIUM (...) Rada Miasta Lublin uchwala, co następuje: § 1 Uchwala się Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Lublin, zwane dalej Studium. § 2 Załącznikami do niniejszej uchwały są: 1) Część I - Uwarunkowania - stanowiące załącznik nr 1; 2) Część II - Kierunki - stanowiące załącznik nr 2; 3) Rozstrzygnięcie o sposobie rozpatrzenia uwag z I wyłożenia projektu Studium do wglądu publicznego, stanowiące załącznik nr 3; 4) Rozstrzygnięcie o sposobie rozpatrzenia uwag z II wyłożenia projektu S... rozwiń
Avatar
Japolan / 14 stycznia 2020 o 23:50
+4
Ekolodzy oraz naukowcy pominęli godny najściślejszej ochrony gatunek; chodzi o scarabeus cementicius (co chyba można by przetłumaczyć jako "żuk cementowy" / "żuk cementowiec". Raport do uzupełnienia! Ekolodzy do poprawy! Sąd pod sąd! TBV do dzieła!
Avatar
Kopczyk ChoMika / 14 stycznia 2020 o 21:58
+4
"Ci ekoterroryści nie rozumieją, że jeśli na górkach nie powstaną bloki, to urośnie galeria handlowa, lokale usługowe i oraz inne obiekty ingerujące bezpośrednio w to co tam rośnie. I tak samo wjadą koparki, spycharki i te 30 hektarów górek zniszczą. Właściwie postawione pytanie nie brzmi "Czy zagospodarować górki" tylko "Jak zagospodarować górki"."
   ktos tu niefortunnie uwierzył we własne kłamstwa, jakie to przykre... dla niego samego :) MPZP z 2005   [li]zieleń publiczna 52,5ha[/li] [li]zieleń rezerwatu 19,6ha[/li] [li]zieleń leśnia 0,6ha[/li] [li]sport i rekreacja terenowe bez kubatur 15,5 ha[/li] [li]sport i rekreacja z kubaturami towarzyszącymi- szatnie, wypożyczalnie sprzętu sportowego, natryski 4,3ha[/li] [li]usługi komercyjne bez marketów 4,3ha[/li] [li]usługi komercyjne dopuszczona na 30% mieszkaniówka 3,2ha/1,1ha[/li] [li]usługi komercyjne z marketami 2,2ha[/li] [li]drogi 3,3ha[/li]
Po pierwsze, potwierdziłeś jedynie, że na obszarze blisko 30 ha ha można prowadzić różnego typu inwestycje. Po drugie radzę sprawdzić co w praktyce oznacza np: sport z kubaturami, bo chyba nie zdajesz sobie do końca sprawy z tego, że podpiąć pod to można np stadion albo halę sportową.
Cóż zatem można napisać o zwolennikach zabudowy, czyli podwładnych prezydenta lublina i zapleczu TBV Investment: "W granicach ESOCH obowiązuje zakaz: lokalizowania wszelkich nowych form zabudowy kubaturowej, w tym również zabudowy mieszkaniowej, poza wyznaczoną w planie strefą, zmiany makroprzekształceń rzeźby terenu, tworzenia nasypów ziemnych sytuowanych poprzecznie do osi suchych dolin."
Cóż zatem można napisać o zwolennikach zabudowy, czyli podwładnych prezydenta lublina i zapleczu TBV Investment: "W granicach ESOCH obowiązuje zakaz: lokalizowania wszelkich nowych form zabudowy kubaturowej, w tym również zabudowy mieszkaniowej, poza wyznaczoną w planie strefą, zmiany makroprzekształceń rzeźby terenu, tworzenia nasypów ziemnych sytuowanych poprzecznie do osi suchych dolin." rozwiń
Avatar
tak sobie myślę / 14 stycznia 2020 o 16:48
+7
Jak to co ? Zabetonuje, nie za darmo a ma ksywę beton.
Avatar
Radek / 14 stycznia 2020 o 12:24
+3
Kiedys poszedlem do dziewuchy w randke  otworzyla Matka, pytam sie, jest Yolka, a Matka, ze corka nigdzie nie idzie dzis bo siedzi w lazience i dzioby na nosie leczy. To tak apropos tego co piszecie o dziobach, no i zgarnalem sie z powrotem. Ale podobno wywar z dziurawca jest dobry na dzioby na nosie.
Zobacz wszystkie komentarze 252

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Bimbrownia w bloku. 54-latek podejrzany o nielegalne wytwarzanie alkoholu
ZDJĘCIA

Bimbrownia w bloku. 54-latek podejrzany o nielegalne wytwarzanie alkoholu 9 7

Wyrabianie napojów spirytusowych bez odpowiedniego wpisu do rejestru jest zakazane i podlega karze do roku pozbawienia wolności. Z takimi konsekwencjami prawnymi musi się liczyć 54-latek zatrzymany przez policjantów w Białej Podlaskiej.

Twierdził, że chce pomóc, a okradł 81-latkę. Złodziej został zatrzymany

Twierdził, że chce pomóc, a okradł 81-latkę. Złodziej został zatrzymany 0 0

Najpierw zaoferował pomoc przy pracach w gospodarstwie, później pożyczył 4 zł, a na koniec okradł 81-letnią kobietę. Sprawcy grozi kara więzienia do 10 lat.

Ksiądz z Lublina o wizycie duszpasterskiej: Nie chodzimy po kolędzie, żeby zbierać pieniądze
Magazyn

Ksiądz z Lublina o wizycie duszpasterskiej: Nie chodzimy po kolędzie, żeby zbierać pieniądze 36

Rozmowa z księdzem Robertem Śliżem z archidiecezji lubelskiej o tym, jak wygląda wizyta duszpasterska

Komunikacja miejska w Białaj Podlaskiej. Bilety będzie można kupić w biletomatach

Komunikacja miejska w Białaj Podlaskiej. Bilety będzie można kupić w biletomatach 0 2

Bilety komunikacji miejskiej będzie można kupić w biletomatach. Dwa urządzenia stanęły na przystankach przy ulicy Terebelskiej oraz Narutowicza.

Pijany kierowca uderzył w bariery energochłonne. Miał blisko 2,5 promila alkoholu [zdjęcia]

Pijany kierowca uderzył w bariery energochłonne. Miał blisko 2,5 promila alkoholu [zdjęcia] 0 2

23-letni kierowca hondy stracił panowanie nad autem i wjechał w bariery energochłonne. Do zdarzenia doszło w sobotę rano w Radzyniu Podlaskim, na skrzyżowaniu ul. Międzyrzeckiej i Pomiarowej. Mieszkaniec gminy Kąkolewnica był pijany.

Żona policjanta choruje na białaczkę. Funkcjonariusze apelują o oddawanie krwi

Żona policjanta choruje na białaczkę. Funkcjonariusze apelują o oddawanie krwi 27 4

Po raz kolejny policjanci z Krasnegostawu organizują zbiórkę krwi dla żony jednego z swoich kolegów – Izabeli Kowalik. Kobieta choruje na białaczkę. Zbiórkę krwi zaplanowano na początku lutego w dwóch miastach - Krasnymstawie i Zamościu.

"Chciał tylko zaatakować" samochód. Pijany kierowca zatrzymany na stacji paliw

"Chciał tylko zaatakować" samochód. Pijany kierowca zatrzymany na stacji paliw 8 6

Nie przejął się sądowym zakazem i pijany pojechał na stację paliw. Później tłumaczył policjantom, że "chciał tylko zatankować paliwo do swojego auta". 42-letni kierowca busa miał ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie.

Rodzinna tragedia w Chełmie. 14-latek zabił macochę, a jej syna ciężko zranił nożem?
NOWE INFORMACJE

Rodzinna tragedia w Chełmie. 14-latek zabił macochę, a jej syna ciężko zranił nożem? 72 9

Dramat w Chełmie. 14-latek zabił nożem macochę i ciężko ranił przyrodniego brata. Później uciekł z domu.

Nie żyje ugodzona nożem 39-letnia kobieta. 14-latka pilnuje w szpitalu policja

Nie żyje ugodzona nożem 39-letnia kobieta. 14-latka pilnuje w szpitalu policja 23 8

Nie żyje 39-letnia mieszkanka Chełma, która została ugodzona nożem. Do szpitala został przewieziony także zraniony 18-letni syn kobiety. W sprawie został zatrzymany 14-letni chłopak.

Studenci wracają do Polski po wizycie w Wuhan w Chinach. MSZ uspokaja ws. zagrożenia groźnym wirusem
film

Studenci wracają do Polski po wizycie w Wuhan w Chinach. MSZ uspokaja ws. zagrożenia groźnym wirusem 1 12

Po Polski mają przylecieć studenci z Politechniki Rzeszowskiej, którzy przebywali w chińskim mieście Wuhan, które jest centrum epidemii koronawirusa 2019-nCoV. Władze uspokajają, że warszawskie Lotnisko Chopina zapewnia, że jest odpowiednio przygotowane na przybycie podróżnych.

Niedziele handlowe w 2020 roku. Czy 26 stycznia zrobimy zakupy?

Niedziele handlowe w 2020 roku. Czy 26 stycznia zrobimy zakupy? 5 2

Dzisiaj jest pierwsza niedziela handlowa w 2020 roku, po zmianie przepisów. W sumie w bieżącym roku będzie zaledwie siedem niedziel, kiedy nie będzie obowiązywać zakaz handlu.

Jeszcze drożej za odpady? Nowe stawki i zasady. "Było bardzo burzliwe posiedzenie"
ZAMOŚĆ

Jeszcze drożej za odpady? Nowe stawki i zasady. "Było bardzo burzliwe posiedzenie" 2 16

W poniedziałek radni będą się musieli zmierzyć z problemem opłat za śmiecie. Nowe, wyższe stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi obowiązują zaledwie od początku stycznia. Prezydent chce je podnieść. Kolejny pomysł to zmiana metody ich naliczania. Już na posiedzeniach komisji działających w radzie miasta było burzliwie.

Biała Samorządowa: Decyzja wojewody była polityczna. Ale miasto posłuchało jego uwag

Biała Samorządowa: Decyzja wojewody była polityczna. Ale miasto posłuchało jego uwag 0 14

Miasto skieruje uchwałę "żłobkową" do konsultacji Rady Rodziców. Tymczasem, radni Białej Samorządowej uważają że decyzja wojewody, który unieważnił tę uchwałę, była polityczna.

Człowiek z Lublina i jego brzmienie. Współpracuje z uznanymi muzykami z całego świata
Magazyn

Człowiek z Lublina i jego brzmienie. Współpracuje z uznanymi muzykami z całego świata 32 1

- Cieszę się, że znani muzycy potrafią docenić moją pracę. Dla mnie najważniejsze jest to, że po tylu latach człowiek z Lublina zdobył sobie uznanie - Rozmowa z Grzegorzem Kulawiakiem, producentem i realizatorem muzycznym, właścicielem lubelskiego studia SinMix oraz byłym basistą grupy Ravendusk

Studniówki 2020. Bal maturzystów Państwowych Szkół Budownictwa i Geodezji w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Studniówki 2020. Bal maturzystów Państwowych Szkół Budownictwa i Geodezji w Lublinie [zdjęcia] 11 5

Na studniówce maturzystów Państwowych Szkół Budownictwa i Geodezji w Lublinie bawi się ponad 230 osób. Uczniowie siedmiu klas PSBiG zarezerwowali salę balową hotelu Luxor w kwietniu ub. roku.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.