Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 stycznia 2016 r.
7:44

LPEC na sprzedaż? Radny PiS protestuje: "To byłby krok w złym kierunku"

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 22 A A
LPEC
LPEC

Obronę LPEC przed sprzedażą zapowiada szef opozycyjnego klubu radnych PiS. To reakcja na doniesienia o możliwym pozbyciu się przez miasto akcji spółki i wizycie inwestora, który wprost przyznaje, że jest zainteresowany jej zakupem

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Potwierdzamy zainteresowanie zakupem LPEC – przyznaje Dorota Kraskowska, rzecznik spółki PGNiG Termika, której prezes spotkał się już ze związkowcami z Lubelskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. O wizycie informowaliśmy wczoraj. Samo LPEC oceniało, że „spotkanie można traktować jako rutynowe działanie inwestora zainteresowanego nabyciem firm ciepłowniczych”. A Ratusz podkreślał, że PGNiG Termika „to tylko jedna z firm odbywających tego typu spotkania”.

Sprzedaż LPEC nie może się odbyć bez uchwały Rady Miasta, a taka uchwała jak dotąd nie zapadła. Nie ma też jej projektu, co Ratusz wyraźnie podkreśla. Ale urzędnicy nie mówią jednak kategorycznie, że taki projekt nie powstanie, zaś w mediach pojawił się sygnał, że jeszcze w tym roku miejska spółka może być przygotowana do sprzedaży.

Na reakcję opozycji nie trzeba było długo czekać. Wczoraj przeciw ewentualnej transakcji opowiedział się szef klubu radnych PiS, Tomasz Pitucha. Zapowiada, że będzie „podejmować różnorakie czynności i poszukiwać wsparcia mieszkańców, by ani w tym roku, ani w kolejnych latach nie nastąpiła sprzedaż spółki”.

– Byłby to krok w złym kierunku – mówi Pitucha. – Ciepło systemowe to gwarancja bezpieczeństwa mieszkańców i ono powinno być w rękach samorządu. Po drugie sytuacja LPEC, a badaliśmy ją ostatnio na posiedzeniach komisji, jest bardzo stabilna, jeśli chodzi o finanse. Miasto rokrocznie pozyskuje ze spółki dywidendę, którą przeznacza na sprawy miejskie, dlatego sprzedaż nie ma uzasadnienia – podkreśla. Tytułem wspomnianej dywidendy miasto wzięło w zeszłym roku ponad 5 milionów zł.

LPEC to łakomy kąsek dla inwestorów, bo kondycja firmy jest dobra, a rynek stabilny. Spółka zaspokaja ponad 60 proc. zapotrzebowania Lublina na energię cieplną, ogrzewa 250 tys. mieszkańców, zarówno tych ze spółdzielni i wspólnot, jak i odbiorców indywidualnych.

Miejska spółka nie wytwarza energii, a jedynie dystrybuuje ją z dwóch źródeł: EC Megatem i EC Wrotków. Z kolei zainteresowana kupnem LPEC spółka PGNiG Termika jest właścicielem sześciu zakładów wytwarzających energię cieplną, jako paliwa używa głównie węgla, choć kontraktuje też biomasę z plantacji wierzby energetycznej.

Czytaj więcej o:

Komentarze 22

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 17 stycznia 2016 o 13:11
0
Słuchałam wywodu p.Żuka na temat LPEC-u. Głupoty pan mówi i tyle. Nie ma znaczenia, czy to MPWiK jest najlepszy, a liczy się każda spółka samorządowa przynosząca zysk. Sprzedając działki miejskie, majątek samorządowy robi pan to po to, aby spłacić to niesamowite zadłużenie. Niech pan powie w jakich bankach i na jakie kwoty jesteśmy zadłużeni? Jak to zadłużenie ma się do dochodów samorządu? Ile z tych kredytów zostało przeznaczonych na remonty dróg, chodników i innych przynoszących dochód inwestycji, a ile na inwestycje, które latami będzie trzeba dofinansowywać i spłacać?
Słuchałam wywodu p.Żuka na temat LPEC-u. Głupoty pan mówi i tyle. Nie ma znaczenia, czy to MPWiK jest najlepszy, a liczy się każda spółka samorządowa przynosząca zysk. Sprzedając działki miejskie, majątek samorządowy robi pan to po to, aby spłacić to niesamowite zadłużenie. Niech pan powie w jakich bankach i na jakie kwoty jesteśmy zadłużeni? Jak to zadłużenie ma się do dochodów samorządu? Ile z tych kredytów zostało przeznaczonych na remonty dróg, chodników i innych przynoszących dochód inwestycji, a ile na inwestycje, które latami będzie t... rozwiń
Avatar
bober / 15 stycznia 2016 o 11:55
0

Wszystkie podmioty zaspokajające zbiorowe potrzeby wspólnoty (mieszkańców miasta) powinny być non profit (nie nastawione na zysk), tylko to gwarantuje mieszkańcom dobre warunki życia w danej miejscowości. Prywatyzacja powoduje, że właściciele chcą mieć korzyść (zysk) z zainwestowanych pieniędzy - a to powoduje podnoszenie cen oferowanych usług. Pozdrawiam dr Paweł Janulewicz

Zbiorową potrzebą wspolnoty jest również potrzeba odżywiania i ubrania. Czy ktoś chciałby, aby cały rynek spożywczy i odzieżowy był państwowy lub samorządowy (bo raczej prywatnej inicjatywy non profit w tym zakresie sobie nie wyobrażam)? W PRL usługi komunalne były non-profit i jakoś nie gwarantowało to dobrych warunków życia.

Zbiorową potrzebą wspolnoty jest również potrzeba odżywiania i ubrania. Czy ktoś chciałby, aby cały rynek spożywczy i odzieżowy był państwowy lub samorządowy (bo raczej prywatnej inicjatywy non profit w tym zakresie sobie nie wyobrażam)? W PRL usługi komunalne były non-profit i jakoś nie gwarantowało to dobrych warunków życia.

rozwiń
Avatar
Gość / 15 stycznia 2016 o 10:44
0
Prezes PGNiG Piotr Woźniak, w latach 2005-2007 minister gospodarki w rządzie Jarosława Kaczyńskiego Pitucha jak nie wiesz do kogo trzeba się udać po pomoc, to podpowiadam - Jarosław Kaczyński :)))))
Avatar
Gość / 15 stycznia 2016 o 10:44
0
Prezes PGNiG Piotr Woźniak, w latach 2005-2007 minister gospodarki w rządzie Jarosława Kaczyńskiego Pitucha jak nie wiesz do kogo trzeba się udać po pomoc, to podpowiadam - Jarosław Kaczyński :)))))
Avatar
Gość / 15 stycznia 2016 o 10:37
0
Radni PiS niech zaprostestują może u prezesa?
Avatar
Gość / 15 stycznia 2016 o 10:20
0
Przecież to nie Żuk pojechał do PGNiG tylko PGNiG przyjechał do Lublina. Pytanie kluczowe po co Pitucha udaje zaskoczonego skoro spółki skarbu państwa są aktualnie w rękach PiS? To rodzaj politycznej prowokacji która ma służyć osłabieniu Żuka czy o co chodzi?
Avatar
Gość / 15 stycznia 2016 o 10:07
0

Radny PIS protestuje- to jakaś paranoja, to niech zadzwoni do jarka i zapyta o co chodzi z tą wizytą PGNiG????

mam podobne odczucia, komiczna sprawa

i do tego te stanowcze wypowiedzi Pituchy, jakby nie wiedział kto ma władzę w Polsce aktualnie :lol:

niezły cyrk

Avatar
Gość / 15 stycznia 2016 o 09:54
0
To tak jak z prywatyzacją lasów. Nikt nawet o tym nie pomyślał, ale PISS straszył polaków, że jest taka groźba i tylko oni chcą je chronić. Jak przyszło co do czego, to podczas głosowania nad nową ustawą, która miała zabronić jakiegokolwiek sprzedawania lasów, jedyną partią w sejmie, która nie poparła tej ustawy był... PISS.
Avatar
klik / 15 stycznia 2016 o 09:38
0

 To jakaś bzdura a radny powinien o tym doskonale wiedzieć, że w budżecie miasta  na 2016 r. nie ma ani słowa o tym, że miasto przewiduje  dochody ze sprzedaży LPEC.

Własnie takich radnych ma PIS nawet budżetu Lublina nie przeczytają dokładnie, ehhh szkoda gadać

Avatar
wms / 15 stycznia 2016 o 09:36
0

 To jakaś bzdura a radny powinien o tym doskonale wiedzieć, że w budżecie miasta  na 2016 r. nie ma ani słowa o tym, że miasto przewiduje  dochody ze sprzedaży LPEC.

Avatar
Gość / 17 stycznia 2016 o 13:11
0
Słuchałam wywodu p.Żuka na temat LPEC-u. Głupoty pan mówi i tyle. Nie ma znaczenia, czy to MPWiK jest najlepszy, a liczy się każda spółka samorządowa przynosząca zysk. Sprzedając działki miejskie, majątek samorządowy robi pan to po to, aby spłacić to niesamowite zadłużenie. Niech pan powie w jakich bankach i na jakie kwoty jesteśmy zadłużeni? Jak to zadłużenie ma się do dochodów samorządu? Ile z tych kredytów zostało przeznaczonych na remonty dróg, chodników i innych przynoszących dochód inwestycji, a ile na inwestycje, które latami będzie trzeba dofinansowywać i spłacać?
Słuchałam wywodu p.Żuka na temat LPEC-u. Głupoty pan mówi i tyle. Nie ma znaczenia, czy to MPWiK jest najlepszy, a liczy się każda spółka samorządowa przynosząca zysk. Sprzedając działki miejskie, majątek samorządowy robi pan to po to, aby spłacić to niesamowite zadłużenie. Niech pan powie w jakich bankach i na jakie kwoty jesteśmy zadłużeni? Jak to zadłużenie ma się do dochodów samorządu? Ile z tych kredytów zostało przeznaczonych na remonty dróg, chodników i innych przynoszących dochód inwestycji, a ile na inwestycje, które latami będzie t... rozwiń
Avatar
bober / 15 stycznia 2016 o 11:55
0

Wszystkie podmioty zaspokajające zbiorowe potrzeby wspólnoty (mieszkańców miasta) powinny być non profit (nie nastawione na zysk), tylko to gwarantuje mieszkańcom dobre warunki życia w danej miejscowości. Prywatyzacja powoduje, że właściciele chcą mieć korzyść (zysk) z zainwestowanych pieniędzy - a to powoduje podnoszenie cen oferowanych usług. Pozdrawiam dr Paweł Janulewicz

Zbiorową potrzebą wspolnoty jest również potrzeba odżywiania i ubrania. Czy ktoś chciałby, aby cały rynek spożywczy i odzieżowy był państwowy lub samorządowy (bo raczej prywatnej inicjatywy non profit w tym zakresie sobie nie wyobrażam)? W PRL usługi komunalne były non-profit i jakoś nie gwarantowało to dobrych warunków życia.

Zbiorową potrzebą wspolnoty jest również potrzeba odżywiania i ubrania. Czy ktoś chciałby, aby cały rynek spożywczy i odzieżowy był państwowy lub samorządowy (bo raczej prywatnej inicjatywy non profit w tym zakresie sobie nie wyobrażam)? W PRL usługi komunalne były non-profit i jakoś nie gwarantowało to dobrych warunków życia.

rozwiń
Avatar
Gość / 15 stycznia 2016 o 10:44
0
Prezes PGNiG Piotr Woźniak, w latach 2005-2007 minister gospodarki w rządzie Jarosława Kaczyńskiego Pitucha jak nie wiesz do kogo trzeba się udać po pomoc, to podpowiadam - Jarosław Kaczyński :)))))
Avatar
Gość / 15 stycznia 2016 o 10:44
0
Prezes PGNiG Piotr Woźniak, w latach 2005-2007 minister gospodarki w rządzie Jarosława Kaczyńskiego Pitucha jak nie wiesz do kogo trzeba się udać po pomoc, to podpowiadam - Jarosław Kaczyński :)))))
Avatar
Gość / 15 stycznia 2016 o 10:37
0
Radni PiS niech zaprostestują może u prezesa?
Avatar
Gość / 15 stycznia 2016 o 10:20
0
Przecież to nie Żuk pojechał do PGNiG tylko PGNiG przyjechał do Lublina. Pytanie kluczowe po co Pitucha udaje zaskoczonego skoro spółki skarbu państwa są aktualnie w rękach PiS? To rodzaj politycznej prowokacji która ma służyć osłabieniu Żuka czy o co chodzi?
Avatar
Gość / 15 stycznia 2016 o 10:07
0

Radny PIS protestuje- to jakaś paranoja, to niech zadzwoni do jarka i zapyta o co chodzi z tą wizytą PGNiG????

mam podobne odczucia, komiczna sprawa

i do tego te stanowcze wypowiedzi Pituchy, jakby nie wiedział kto ma władzę w Polsce aktualnie :lol:

niezły cyrk

Avatar
Gość / 15 stycznia 2016 o 09:54
0
To tak jak z prywatyzacją lasów. Nikt nawet o tym nie pomyślał, ale PISS straszył polaków, że jest taka groźba i tylko oni chcą je chronić. Jak przyszło co do czego, to podczas głosowania nad nową ustawą, która miała zabronić jakiegokolwiek sprzedawania lasów, jedyną partią w sejmie, która nie poparła tej ustawy był... PISS.
Avatar
klik / 15 stycznia 2016 o 09:38
0

 To jakaś bzdura a radny powinien o tym doskonale wiedzieć, że w budżecie miasta  na 2016 r. nie ma ani słowa o tym, że miasto przewiduje  dochody ze sprzedaży LPEC.

Własnie takich radnych ma PIS nawet budżetu Lublina nie przeczytają dokładnie, ehhh szkoda gadać

Avatar
wms / 15 stycznia 2016 o 09:36
0

 To jakaś bzdura a radny powinien o tym doskonale wiedzieć, że w budżecie miasta  na 2016 r. nie ma ani słowa o tym, że miasto przewiduje  dochody ze sprzedaży LPEC.

Zobacz wszystkie komentarze 22

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Szczęśliwy finał poszukiwań chorego 81-latka. Żona dziękuje policjantom

Szczęśliwy finał poszukiwań chorego 81-latka. Żona dziękuje policjantom 7 2

Poważnie chory 81-latek wyszedł z domu i nie wrócił. Policjanci przeczesywali miasto i las. W końcu udało się go znaleźć.

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu 0 3

11-letnia dziewczynka trafiła do szpitala po tym jak w auto w którym jechała uderzył inny samochód.

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami
film

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami 10 8

- Czy w ruinie, gdzie dykta zastępuje szyby, a dziury w ścianach mają wielkość pięści, montowanie kamer to najpilniejsza potrzeba? - pytają oburzeni mieszkańcy bloku socjalnego w Płocku.

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia]
galeria

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia] 23 8

W piątek można było premierowo zobaczyć nowe widowisko „Anioły lubelskie” w fontannie na pl. Litewskim.

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter 1 3

Rozmowa Z Rafałem Wójcikiem, trenerem Górnika Łęczna

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki?

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki? 8 20

Drogi są jak tętnice: dziurawe i pozapychane szybko prowadzą do zawału. Czy grozi nam wizyta u auto-kardiologa? Chyba nie, bo w naszym regionie inwestycje są realizowane na każdej kategorii dróg: od krajowych do gminnych. Wciąż jednak daleko nam do Śląska czy Wielkopolski, gdzie infrastruktura drogowa jest już na poziomie europejskim.

PZLA 94 Mistrzostwa Polski w Lublinie. Podsumowanie pierwszego dnia
zdjęcia
galeria

PZLA 94 Mistrzostwa Polski w Lublinie. Podsumowanie pierwszego dnia 7 1

Pierwszy dzień rozgrywanych w Lublinie MP przyniósł wiele niezapomnianych emocji. Brąz wywalczyła Joanna Bemowska i Arkadiusz Rogowski, srebro Paweł Fajdek, a złoto Dominik Kopeć

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny 0 7

Jerzy Rębek burmistrz Radzynia Podlaskiego uważa że pikieta Marii Kosidło ma podtekst polityczny.

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka
31 sierpnia 2018, 20:00

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka 10 0

Co Gdzie Kiedy. 31 sierpnia o godz. 20 w Parku Bronowickim, w ramach cyklu Zatańcz z Lublinem, wystąpi zespół Rokiczanka. To okazja do wspólnej zabawy przy wspaniałej muzyce sprzed lat.

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali 3 17

O 1/5 miały zmniejszyć się wynagrodzenia samorządowców w związku ustawą przyjętą przez PiS. Tymczasem w wielu przypadkach obniżki były wręcz symboliczne. A niektórzy nawet zyskali na zmianie.

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota!
galeria

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota! 4 1

Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok wywalczył złoty medal w konkursie rzutu młotem w Lublinie i wyprzedził Pawła Fajdka. Zawodnikowi Agrosu Zamość do złota zabrakło zaledwie 12 centymetrów. Trzecie miejsca zajął natomiast inny zawodnik Agrosu Arkadiusz Rogowski

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem!
galeria

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem! 1 1

Zawodnik Agrosu Zamość nie miał sobie równych i mimo ciężkich warunków na bieżni ze znakomitym wynikiem zdobył pierwsze miejsce na zawodach w Lublinie

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe
28 lipca 2018, 20:00

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe 7 1

Co Gdzie Kiedy. Retro-potańcówka dla miłośników klimatu lat 20-60 odbędzie się 28 lipca o godz. 20 w Teatralnej Cafe (ul. Peowiaków 1). Uczestnicy będą mogli bawić się przy dobrej muzyce do godz. 2 nad ranem.

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać 0 7

Coraz więcej obcokrajowców chce pozostać w Polsce na dłużej - mówi w rozmowie z PAP Jakub Dudziak z Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Z danych urzędu wynika, że w pierwszym półroczu tego roku liczba cudzoziemców z zezwoleniami na pobyt zwiększyła się o 25 tys. W połowie tego roku takie zezwolenia posiadało łącznie 350 tys. osób.

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę 30 11

Od 1 września nauczyciele, wychowawcy, bibliotekarze, logopedzi czy psychologowie będą musieli być zatrudniani na umowę o pracę. Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie będą też mogły pracować w prywatnych przedszkolach czy poradniach.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!