Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

1 grudnia 2017 r.
18:24

Lubelskie będzie walczyć o czyste powietrze. Co znajdzie się w uchwale antysmogowej?

0 31 A A
Aktualne informacje o stanie powietrza w Lublinie można znaleźć na stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, a także na smog.ekolublin.pl
Aktualne informacje o stanie powietrza w Lublinie można znaleźć na stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, a także na smog.ekolublin.pl (fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)

Uchwały antysmogowe przyjęły już samorządy na Śląsku czy w Małopolsce. Utworzenia podobnego dokumentu chce jedna z radnych województwa lubelskiego, bo w powietrzu jest coraz więcej groźnych dla zdrowia pyłów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O podjęciu działań w celu poprawy jakości powietrza w regionie mówi się od dłuższego czasu. Temat powraca szczególnie wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego, kiedy notuje się najwięcej przypadków przekroczenia szkodliwych pyłów PM10 i PM2,5.

– Tego problemu nie można zamiatać pod dywan – twierdzi radna sejmiku województwa lubelskiego Bożena Lisowska (PO), która już na początku tego roku zaproponowała przyjęcie tzw. uchwały antysmogowej. – Takie uchwały podjęło już pięć województw, są więc dobre praktyki, na których możemy się wzorować.

Decyzje w tej sprawie podejmowały już m.in. województwa śląskie i małopolskie, w których problem smogu wydaje się być najpoważniejszy. Niedawno na podobny krok zdecydowały się władze woj. łódzkiego, a w maju przyszłego roku ma wejść w życie uchwała antysmogowa dla woj. opolskiego.

Samorząd Lubelskiego rozpoczął już przygotowania do opracowania takiego dokumentu dla naszego regionu. Niedawno ruszyły konsultacje z miastami i gminami województwa.

– Po otrzymaniu opinii z samorządów, zechcemy także poznać zdanie wszystkich mieszkańców regionu na temat wprowadzenia „uchwały antysmogowej”. Ankietę dla zainteresowanych mieszkańców Lubelszczyzny udostępnimy w na stronie lubelskie.pl już wkrótce – informuje Beata Górka, rzecznik prasowy marszałka województwa.

– Należałoby zacząć od analizy faktycznego zagrożenia i jego przyczyn. Konieczne jest też określenie tego, jak i za jakie pieniądze możemy doprowadzić do redukcji smogu. Pamiętajmy, że do tej pory w Europie żadnemu miastu nie udało się całkowicie zlikwidować tego problemu – komentuje prof. Marian Harasimiuk z Zakładu Polityki Przestrzennej i Planowania UMCS. – Moim zdaniem można podjąć wstępne prace dotyczące tego, jak skonstruować taką uchwałę. Ale trzeba to zrobić w ten sposób, aby nie była ona tylko kawałkiem papieru.

Jak wynika z ubiegłorocznych badań opublikowanych przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, w których brano pod uwagę występowanie w powietrzu 12 niebezpiecznych substancji, najgorsza sytuacja występuje w Krakowie. M.in. Zamość i Lublin znalazły się w pierwszej piętnastce polskich miast o najczystszym powietrzu. Są jednak powody do obaw.

– Cały czas mamy do czynienia z sytuacją, w której notujemy więcej przekroczeń dopuszczalnej średniej dobowej pyłu PM10 w ciągu roku – mówi Arkadiusz Iwaniuk, zastępca wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska w Lublinie. – Podejmowany jest szereg działań legislacyjnych, które mają to zmienić. W październiku weszło rozporządzenie zakazujące produkcji, a od 1 lipca przyszłego roku sprzedaży pieców niespełniających kryterium piątej klasy czystości – dodaje Iwaniuk.

Co nas truje

Benzo(a)piren

Benz(a)piren to rakotwórczy i mutagenny związek chemiczny będący przedstawicielem wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA).

PM 10

Pył zawieszony (ang. particulate matter) składa się z mieszaniny cząstek zawieszonych w powietrzu, będących zlepkiem różnych substancji.

PM 2,5

Pył zawieszony PM 2,5 to bardzo drobne cząstki: o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych, płuc oraz przenikać do krwi.

Źródło: smog.ekolublin.pl

Lekarz: Smog jest groźny dla płuc i serca, może powodować nowotwory

Wideo: Agencja TVN / x-news

Komentarze 31

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 7 grudnia 2017 o 16:26
0
Zamość jest czysty od smogu ale nie jest to prawdą że też Lublin. Dziennik Wschodni nie jeden raz pisał o przekroczeniach i mieszkańcy również. Czy ktoś fałszuje dane pomiarów?
Avatar
palacz / 4 grudnia 2017 o 15:58
0
Wystarczy, że ludzie przestaną palić byle czym, a jak juz mają porządny opał to niech zaczną palić w sposób jaki został przewidziany przez producenta kotła. Kocioł górnego spalania, a wiekszość rozpala od dołu + jak dokłada to zasypuje żar i zamiast paliwo się spalać całkowicie to ucieka przez komin. Ludzie oddychają zanieczyszczonym powietrzem, Kowalski zamiast spalić tonę węgla spala 3 tony i jeszcze musi komniarza wołać bo komin się zatyka od sadzy. Wszystkim palącym w piecu polecam edukację. Uchwała nic tu nie zmieni. Tylko świadomość ludzi poprawi powietrze. Ale w Polsce jest jak jest. Każdy zna się na wszystkim najlepiej i "... co mnie te barany będą tłumaczyć jak i czym mam palić w piecu". 
Wystarczy, że ludzie przestaną palić byle czym, a jak juz mają porządny opał to niech zaczną palić w sposób jaki został przewidziany przez producenta kotła. Kocioł górnego spalania, a wiekszość rozpala od dołu + jak dokłada to zasypuje żar i zamiast paliwo się spalać całkowicie to ucieka przez komin. Ludzie oddychają zanieczyszczonym powietrzem, Kowalski zamiast spalić tonę węgla spala 3 tony i jeszcze musi komniarza wołać bo komin się zatyka od sadzy. Wszystkim palącym w piecu polecam edukację. Uchwała nic tu nie zmieni. Tylko świadomoś... rozwiń
Avatar
Gość / 3 grudnia 2017 o 20:32
0
Nareszcie. Proszę o jak najszybsze rozwiązania np. zakaz montażu pieców na paliwa stałe jeśli jest możliwość zasilania gazem.
Avatar
Gość / 2 grudnia 2017 o 14:15
0
W pierwszym etapie proponuję podnieść ceny w LPECu aby mieli za co się reklamować. W końcu jest taka konkurencja na rynku...
Avatar
Janek / 2 grudnia 2017 o 13:37
0
"Ja jestem dziwnie spokojny"   A ja z kolei jestem niezwykle zadziwiony, ze niszczenie skarbu Lublina cię uspokaja.. w jakiejkolwiek korelacji. Nikt nikomu nie zakazuje budowania, owszem na terenach do tego przeznaczonych a nie na terenach zielonych, w klinie przewietrzających miasto. No tak, tylko tam gdzie można budować ziemia kosztuje sowicie, takiego interesu jak na przekształceniu zieleni pod zabudowę wielorodzinną się nie ubije..    
Avatar
PR dewelopera opiera się na smutnej manipulacji.. / 2 grudnia 2017 o 13:18
0
"Ja jestem dziwnie spokojny, że Żuk w kooperacji z naszymi lubelskimi developerami wkrótce rozwiąże (rozdęty zresztą przez eko-terrorystów) problem smogu. Już sam park 700-lecia na Górkach będzie działał jak filtr, a zaprojektowane przez dr. Stelmacha nowoczesne punktowce wydatnie poprawią cyrkulację powietrza w całym mieście. Tak wygląda połączenie wizji i rozwoju, drogie pisiaki."                           Wzruszyłem się
Avatar
STOP MANIPULACJI / 2 grudnia 2017 o 13:06
0
"Ja jestem dziwnie spokojny, że Żuk w kooperacji z naszymi lubelskimi developerami wkrótce rozwiąże (rozdęty zresztą przez eko-terrorystów) problem smogu. Już sam park 700-lecia na Górkach będzie działał jak filtr, a zaprojektowane przez dr. Stelmacha nowoczesne punktowce wydatnie poprawią cyrkulację powietrza w całym mieście. Tak wygląda połączenie wizji i rozwoju, drogie pisiaki."                           Wzruszyłem się
Avatar
.... .. / 2 grudnia 2017 o 10:48
0
undefined napisał:
Ja jestem dziwnie spokojny, że Żuk w kooperacji z naszymi lubelskimi developerami wkrótce rozwiąże (rozdęty zresztą przez eko-terrorystów) problem smogu. Już sam park 700-lecia na Górkach będzie działał jak filtr, a zaprojektowane przez dr. Stelmacha nowoczesne punktowce wydatnie poprawią cyrkulację powietrza w całym mieście. Tak wygląda połączenie wizji i rozwoju, drogie pisiaki.
 Subtelna ironia . . . :)
Avatar
Gość / 2 grudnia 2017 o 08:16
0
Te działania antysmogowe powinny być podjęte już 20 lat temu, a panu Balcerowiczowi kiedyś będą stawiać pomniki, tylko ktoś kto niczego nie rozumie wściekle krytykuje Balcerowicza
Avatar
hanniBAL / 1 grudnia 2017 o 22:51
0
hrabiaski napisał:
kiedyś w każdym pomieszczeniu był piec opalany węglem,w samym szpitalu na staszica było 10 kotłowni węglowych,każdy zakład posiadał kotłownię,i nie było smogu?!i umieralność na nowotwory była znikoma,a teraz jest smog?!znów banda oszołomów chce zbić kapitał na ludzkiej naiwności!zakazać! zakazać! a co w zamian?!to może uruchomić spalarnię zwłok(ekologiczną)i od razu wysłać tam emerytów,rencistów i tych z minimum socjalnym!dlaczego nikt nic nie mówi na skażoną do granic możliwości żywność?!to źródło nowotworów!dlaczego rejestruje się ,,złom" bez katalizatorów?!to są truciciele!czyżbyśmy byli głupsi od niemieckich nazistów?!oni spaliny samochodowe używali do eksterminacji!a u nas,węgiel! węgiel i węgiel.to całe zło!popatrzcie na rury wydechowe autobusów,i to powinno wystarczyć!
 Kiedyś nie było tylu samochodów i nie było tylu bloków (przecież cały czas wypełniają Lublin nowymi - każdy wolny kawałeczek ziemi Żuk odsprzedaje deweloperom). A zanieczyszczenia powietrza nie zawsze dojrzysz gołym okiem :)
 Kiedyś nie było tylu samochodów i nie było tylu bloków (przecież cały czas wypełniają Lublin nowymi - każdy wolny kawałeczek ziemi Żuk odsprzedaje deweloperom). A zanieczyszczenia powietrza nie zawsze dojrzysz gołym okiem :) rozwiń
Avatar
Gość / 7 grudnia 2017 o 16:26
0
Zamość jest czysty od smogu ale nie jest to prawdą że też Lublin. Dziennik Wschodni nie jeden raz pisał o przekroczeniach i mieszkańcy również. Czy ktoś fałszuje dane pomiarów?
Avatar
palacz / 4 grudnia 2017 o 15:58
0
Wystarczy, że ludzie przestaną palić byle czym, a jak juz mają porządny opał to niech zaczną palić w sposób jaki został przewidziany przez producenta kotła. Kocioł górnego spalania, a wiekszość rozpala od dołu + jak dokłada to zasypuje żar i zamiast paliwo się spalać całkowicie to ucieka przez komin. Ludzie oddychają zanieczyszczonym powietrzem, Kowalski zamiast spalić tonę węgla spala 3 tony i jeszcze musi komniarza wołać bo komin się zatyka od sadzy. Wszystkim palącym w piecu polecam edukację. Uchwała nic tu nie zmieni. Tylko świadomość ludzi poprawi powietrze. Ale w Polsce jest jak jest. Każdy zna się na wszystkim najlepiej i "... co mnie te barany będą tłumaczyć jak i czym mam palić w piecu". 
Wystarczy, że ludzie przestaną palić byle czym, a jak juz mają porządny opał to niech zaczną palić w sposób jaki został przewidziany przez producenta kotła. Kocioł górnego spalania, a wiekszość rozpala od dołu + jak dokłada to zasypuje żar i zamiast paliwo się spalać całkowicie to ucieka przez komin. Ludzie oddychają zanieczyszczonym powietrzem, Kowalski zamiast spalić tonę węgla spala 3 tony i jeszcze musi komniarza wołać bo komin się zatyka od sadzy. Wszystkim palącym w piecu polecam edukację. Uchwała nic tu nie zmieni. Tylko świadomoś... rozwiń
Avatar
Gość / 3 grudnia 2017 o 20:32
0
Nareszcie. Proszę o jak najszybsze rozwiązania np. zakaz montażu pieców na paliwa stałe jeśli jest możliwość zasilania gazem.
Avatar
Gość / 2 grudnia 2017 o 14:15
0
W pierwszym etapie proponuję podnieść ceny w LPECu aby mieli za co się reklamować. W końcu jest taka konkurencja na rynku...
Avatar
Janek / 2 grudnia 2017 o 13:37
0
"Ja jestem dziwnie spokojny"   A ja z kolei jestem niezwykle zadziwiony, ze niszczenie skarbu Lublina cię uspokaja.. w jakiejkolwiek korelacji. Nikt nikomu nie zakazuje budowania, owszem na terenach do tego przeznaczonych a nie na terenach zielonych, w klinie przewietrzających miasto. No tak, tylko tam gdzie można budować ziemia kosztuje sowicie, takiego interesu jak na przekształceniu zieleni pod zabudowę wielorodzinną się nie ubije..    
Avatar
PR dewelopera opiera się na smutnej manipulacji.. / 2 grudnia 2017 o 13:18
0
"Ja jestem dziwnie spokojny, że Żuk w kooperacji z naszymi lubelskimi developerami wkrótce rozwiąże (rozdęty zresztą przez eko-terrorystów) problem smogu. Już sam park 700-lecia na Górkach będzie działał jak filtr, a zaprojektowane przez dr. Stelmacha nowoczesne punktowce wydatnie poprawią cyrkulację powietrza w całym mieście. Tak wygląda połączenie wizji i rozwoju, drogie pisiaki."                           Wzruszyłem się
Avatar
STOP MANIPULACJI / 2 grudnia 2017 o 13:06
0
"Ja jestem dziwnie spokojny, że Żuk w kooperacji z naszymi lubelskimi developerami wkrótce rozwiąże (rozdęty zresztą przez eko-terrorystów) problem smogu. Już sam park 700-lecia na Górkach będzie działał jak filtr, a zaprojektowane przez dr. Stelmacha nowoczesne punktowce wydatnie poprawią cyrkulację powietrza w całym mieście. Tak wygląda połączenie wizji i rozwoju, drogie pisiaki."                           Wzruszyłem się
Avatar
.... .. / 2 grudnia 2017 o 10:48
0
undefined napisał:
Ja jestem dziwnie spokojny, że Żuk w kooperacji z naszymi lubelskimi developerami wkrótce rozwiąże (rozdęty zresztą przez eko-terrorystów) problem smogu. Już sam park 700-lecia na Górkach będzie działał jak filtr, a zaprojektowane przez dr. Stelmacha nowoczesne punktowce wydatnie poprawią cyrkulację powietrza w całym mieście. Tak wygląda połączenie wizji i rozwoju, drogie pisiaki.
 Subtelna ironia . . . :)
Avatar
Gość / 2 grudnia 2017 o 08:16
0
Te działania antysmogowe powinny być podjęte już 20 lat temu, a panu Balcerowiczowi kiedyś będą stawiać pomniki, tylko ktoś kto niczego nie rozumie wściekle krytykuje Balcerowicza
Avatar
hanniBAL / 1 grudnia 2017 o 22:51
0
hrabiaski napisał:
kiedyś w każdym pomieszczeniu był piec opalany węglem,w samym szpitalu na staszica było 10 kotłowni węglowych,każdy zakład posiadał kotłownię,i nie było smogu?!i umieralność na nowotwory była znikoma,a teraz jest smog?!znów banda oszołomów chce zbić kapitał na ludzkiej naiwności!zakazać! zakazać! a co w zamian?!to może uruchomić spalarnię zwłok(ekologiczną)i od razu wysłać tam emerytów,rencistów i tych z minimum socjalnym!dlaczego nikt nic nie mówi na skażoną do granic możliwości żywność?!to źródło nowotworów!dlaczego rejestruje się ,,złom" bez katalizatorów?!to są truciciele!czyżbyśmy byli głupsi od niemieckich nazistów?!oni spaliny samochodowe używali do eksterminacji!a u nas,węgiel! węgiel i węgiel.to całe zło!popatrzcie na rury wydechowe autobusów,i to powinno wystarczyć!
 Kiedyś nie było tylu samochodów i nie było tylu bloków (przecież cały czas wypełniają Lublin nowymi - każdy wolny kawałeczek ziemi Żuk odsprzedaje deweloperom). A zanieczyszczenia powietrza nie zawsze dojrzysz gołym okiem :)
 Kiedyś nie było tylu samochodów i nie było tylu bloków (przecież cały czas wypełniają Lublin nowymi - każdy wolny kawałeczek ziemi Żuk odsprzedaje deweloperom). A zanieczyszczenia powietrza nie zawsze dojrzysz gołym okiem :) rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 31

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Avia Świdnik - Motor Lublin 0:1. Z wolnego za trzy punkty

Avia Świdnik - Motor Lublin 0:1. Z wolnego za trzy punkty 6 3

Derby dla Motoru! Piłkarze Mariusza Sawy pokonali w Świdniku Avię 1:0. Bohaterem meczu nie był jednak Grzegorz Bonin, czy Tomasz Brzyski, a bramkarz gości Adrian Olszewski, który kilka razy uratował skórę kolegom

Lublin: Jest już projekt nowej dwupasmowej trasy

Lublin: Jest już projekt nowej dwupasmowej trasy 6 4

Gotowy jest już projekt nowej dwupasmówki, która ma być przedłużeniem ul. Dekutowskiego, czyli drogi biegnącej od al. Witosa (na przedłużeniu Grygowej) do ronda na skrzyżowaniu z Drogą Męczenników Majdanka.

Chonabibe Festiwal 2018 w Opolu Lubelskim. Program koncertów
17 sierpnia 2018, 21:00

Chonabibe Festiwal 2018 w Opolu Lubelskim. Program koncertów 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek w Opolu Lubelskim rozpocznie się dziewiąty Chonabibe Festiwal. Impreza reklamowana przez organizatorów jako „światowe dni relaksu” potrwa dwa dni.

1000 żołnierzy, 200 pojazdów, 100 samolotów. Wielka defilada w Warszawie [wideo]
film

1000 żołnierzy, 200 pojazdów, 100 samolotów. Wielka defilada w Warszawie [wideo] 14 4

W Warszawie odbyła się Wielka Defilada Niepodległości. Wzięło w niej udział ponad 1000 żołnierzy i 900 rekonstruktorów. Ulicami stolicy przejechało także ponad 200 pojazdów wojskowych a nad Warszawą przeleciało ponad 100 samolotów i helikopterów.

Lublin: Kłopot z placem zabaw przy Przedszkolu Integracyjnym nr 39

Lublin: Kłopot z placem zabaw przy Przedszkolu Integracyjnym nr 39 0 0

Urządzenia do zabaw, także dla dzieci niepełnosprawnych, miały się pojawić obok Przedszkola Integracyjnego nr 39 przy ul. Balladyny.

Andrzej Duda: Polska powinna podnosić wydatki na wojsko
film

Andrzej Duda: Polska powinna podnosić wydatki na wojsko 0 7

– Cieszymy się z tego, że jest także na mocy porozumień bilateralnych silna obecność armii Stanów Zjednoczonych w naszym kraju, ale chcielibyśmy, żeby była to obecność stała. Ale naszą ambicją jest to, aby polska armia była jak najsilniejsza, aby w jak największym stopniu była w stanie zabezpieczyć samodzielnie nasze bezpieczeństwo - mówił prezydent Andrzej Duda przed rozpoczęciem Wielkiej Defilady Niepodległości w Warszawie.

Kino Bajka w Lublinie do tej pory miało tylko jedną salę. Powstaje druga, z innym repertuarem

Kino Bajka w Lublinie do tej pory miało tylko jedną salę. Powstaje druga, z innym repertuarem 52 2

To jeszcze odrapane pomieszczenie ale jesienią będzie tu nowoczesna sala kinowa. Bajka urządza nową przestrzeń dla widzów. – Będę miał miejsca i na filmy ambitne, i na te bardziej kasowe – planuje szef placówki. Chce żeby to widzowie nadali nazwy obu salom.

Za jednym razem dostał sześć mandatów na ponad 7 tys. zł. "Przykład bezgranicznej nieodpowiedzialności"

Za jednym razem dostał sześć mandatów na ponad 7 tys. zł. "Przykład bezgranicznej nieodpowiedzialności" 14 2

Sześć mandatów na kwotę 7 350 zł za naruszenia czasu pracy dla kierowcy, a także możliwe 10 tys. zł kary dla właściciela firmy przewozowej. Tak zakończyła się poniedziałkowa kontrola inspektorów ITD w Lublinie.

Lublin: Nie będzie zmiany organizacji ruchu na skrzyżowaniu ul. Smoluchowskiego z Inżynierską

Lublin: Nie będzie zmiany organizacji ruchu na skrzyżowaniu ul. Smoluchowskiego z Inżynierską 0 2

Ratusz nie zmieni organizacji ruchu na skrzyżowaniu ul. Smoluchowskiego z Inżynierską.

Włodawa: Pod kurtyną dużo chłodniej

Włodawa: Pod kurtyną dużo chłodniej 0 0

Na upały mieszkańcy dostali zraszacz i pierwszą w mieście kurtynę wodną.

John Del Toro Richardson gwiazdą Puławskiego Lata Bluesowego [program]
21 sierpnia 2018, 0:00

John Del Toro Richardson gwiazdą Puławskiego Lata Bluesowego [program] 2 0

Co Gdzie Kiedy. Już 21 sierpnia w Puławach rozpocznie się kolejna edycja warsztatów dla młodych bluesmanów - Puławskie Lato Bluesowe. Wybitni instruktorzy i ciekawe zajęcia to jednak nie jedyne atrakcje imprezy, będą też wieczorne jam sessions i niezwykłe koncerty. Jedną z gwiazd festiwalu będzie John Del Toro Richardson z Teksasu.

Obchody Święta Wojska Polskiego w Lublinie. Piknik na Błoniach pod Zamkiem [zdjęcia]
galeria

Obchody Święta Wojska Polskiego w Lublinie. Piknik na Błoniach pod Zamkiem [zdjęcia] 5 5

Najpierw złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikami Nieznanego Żołnierza i Marszałka Józefa Piłsudskiego na pl. Litewskim.

500 kleszczy w ciele niewielkiego psa. Właścicielka z zarzutami
film

500 kleszczy w ciele niewielkiego psa. Właścicielka z zarzutami 0 1

Jelenia Góra (woj. dolnośląskie). Był wygłodzony i odwodniony, a jego ciało było pokryte kleszczami. Przykuty do łańcucha pies leżał na dolnośląskiej posesji. Był w tak złym stanie, że nie miał siły się ruszać. Weterynarze z Lubania wyjęli z jego ciała pół tysiąca kleszczy.

Pogoda na długi weekend. Największe upały już za nami?

Pogoda na długi weekend. Największe upały już za nami? 0 0

Lato szybko nas nie opuści. W najbliższym czasie możemy spodziewać się gorących dni, chociaż największe upały już za nami.

Soła – Stal Kraśnik 3:0, Podlasie – Hutnik Kraków 1:4. Nie poszli za ciosem

Soła – Stal Kraśnik 3:0, Podlasie – Hutnik Kraków 1:4. Nie poszli za ciosem 2 3

Po zwycięstwach na inaugurację piłkarze Stali Kraśnik i Podlasia Biała Podlaska szybko musieli przełknąć gorzkie pigułki. Beniaminek przegrał w Oświęcimiu 0:3. Z kolei bialczanie dostali lanie od innego nowicjusza – Hutnika Kraków i to u siebie 1:4.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.