Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

18 września 2015 r.
12:14

Lubelskie kino "Bałtyk" i premiera najsłynniejszego przedwojennego filmu w języku jidysz

0 0 A A
Ul. Peowiaków. Pod numerem 11 było przed II wojną światową kino Bałtyk (Fot. Wojtek Nieśpiałowski)
Ul. Peowiaków. Pod numerem 11 było przed II wojną światową kino Bałtyk (Fot. Wojtek Nieśpiałowski)

Najsłynniejszy przedwojenny film w języku jidysz to "Dybuk" Michała Waszyńskiego. Wszedł na ekrany we wrześniu 1937 roku. Okazuje się, że premierowy pokaz zorganizowano w… Lublinie. W niedzielę, 20 września, w rocznice tego wydarzenia, gratisowy pokaz "Dybuka".

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kino Bałtyk. Już od 20-go tego miesiąca prezentowana będzie w naszym kinie słynna legenda dramatyczna na podstawie Sz. An-skiego w reżyserii M. Waszyńskiego. "Dybuk", dramatyczna legenda An-skiego przewyższa wszystkie dzisiejsze dzieła mające związek z żydowskim życiem. Pieśni religijne w wykonaniu Gerszona Siroty. W rolach głównych Morewski, Samberg, Lili Liliana, Dina Halpern, Liebgold, Bożyk, Lipman.

Takie ogłoszenie mogły przeczytać osoby, które 14 września 1937 roku kupiły dziennik "Lubliner Tugblat".

9 dni wcześniej

Natknął się na nie Piotr Nazaruk.

- Piotrek studiował filozofię, od czerwca jest stażystą w Ośrodku Brama Grodzka-Teatr NN i pracuje przy gromadzeniu informacji na potrzeby projektu "Lublin Brama Pamięci. Miasto żydowskie". Przeglądał przedwojenne gazety w języku polskim i w jidysz. Zaciekawiła go ta wzmianka - mówi Jacek Jeremicz, który koordynuje ten projekt.

Do tej pory powszechnie się uważało, że premiera "Dybuka" odbyła się 29 września 1937 w Warszawie. Najnowsze ustalenia Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN" przesuwają to wydarzenie o 9 dni i przenoszą z Warszawy do Lublina.

- Nie mamy twardych dowodów, czyli dokumentów, dlaczego tak się stało i jakie powiązania miał ówczesny właściciel kamienicy przy Peowiaków 11 z reżyserem i całą produkcją. Mamy jedynie poszlaki. Możliwe, że właściciele kina "Bałtyk" byli finansowo powiązani z ówczesnym filmowym światkiem - mówi Jacek Jeremicz, który przytacza tekst z jednego z plakatów reklamujących projekcje, który tłumaczył widzom, że ceny biletów nie mogą być niższe, bo produkcja filmu była droga.

Co ciekawe, na ekranie pojawia się postać Majera Bałabana, który był także konsultantem historycznym filmu. A Majer Bałaban (1877–1942) to polski historyk, orientalista, jeden z najwybitniejszych badaczy dziejów Żydów w Polsce, który był w czasie I wojny światowej rabinem w armii austriackiej na terenie Lublina. Jest też autorem "Żydowskiego Miasta w Lublinie".

Wielka droga życiowa

"Dybuk" to, jak informowało ogłoszenie z 1937 roku, ekranizacja dramatu Szymona An-skiego. Film osadzony w mistycznej scenerii chasydzkiego sztetla, opowiada historię niespełnionej miłości młodego talmudysty Chonena i pięknej Lei, których połączyła dopiero śmierć.

Michał Waszyński - właściwe Mosze Waks - 33-letni wówczas reżyser filmowy sztetl znalazł w Kazimierzu nad Wisłą. To tam pracowała jego ekipa filmując tą przejmującą historię.

"Dybuk" był bardzo ważnym filmem w niezwykłej karierze tego polskiego reżysera filmowego, montażysty i scenarzysty. Pochodzący z Kowla syn kowala i handlarki drobiu stał się twórcą światowego kina.

Karierę zaczął od posady gońca i zmiany nazwiska.

Jako reżyser debiutował w 1929 roku i aż do czasu "Dybuka" uważany był jednak za miernego reżysera.

Wcześniej krytycy narzekali na filmy, które kręcił w dwa tygodnie. W latach 30. zrobił... 37 polskich filmów. Wojna zastała go we Lwowie, trafił na Syberię, był żołnierzem Andersa. Robił zdjęcia w czasie bitwy o Monte Cassino. Karierę reżysera kończy Waszyński "Wielką drogą".

W 1946 roku żeni się z hrabiną Marią Dolores Tarantini, która umiera niedługo po ślubie, zostawiając mu fortunę. Już jako właściciel pałacu w Rzymie odnawia znajomość z Orsonem Wellesem, któremu asystował przy tworzeniu Otella.

W latach 50. reżyser "Dybuka" był odkrywcą Audrey Hepburn i Sophii Loren stając się szarą eminencją jego imperium filmowego.

"Bałtyk" w miejscu wesołym

Kino "Bałtyk" było jednym z kilkudziesięciu działających wówczas w mieście sal kinowych. Urządzono je przy ul. Peowiaków 11. Właścicielem kamienicy był Szyja Brodt, natomiast kino prowadził Tadeusz Kozicki.

Adres kojarzył się w mieście z rozrywką na długo przed tym jak powstało tu kino. Pierwszorzędne siły artystyczne występowały tu już w czasach, gdy przedwojenna ulica Peowiaków była jeszcze ulicą Szpitalną. Przy Szpitalnej 11 działał lokal Frascati - restauracja, kabaret i dancing w jednym. W listopadzie 1927 roku lokal chwalił się nowym programem, w którym wystąpi Lubieniecka, bosonóżka tancerka, Zosieńka Romejko, urocza subretka i Katja Zielińska, która słowiczym głosikiem umili wieczór osobom, które skorzystają z jednej z 14 lóż lub 5 gabinetów stylowych. Do tańca grał koncertowo-dansingowy kwintet.

Kino "Bałtyk" przetrwało do lat 40. ubiegłego wieku. Dziś kamienica pod "11" wygląda zupełnie inaczej. Dlatego projekcja "Dybuka" w 78. rocznicę światowej premiery nie może być w tym samym miejscu.

"Dybuk" po 78 latach

20 września, w niedzielę o godzinie 19 na Sali Czarnej w siedzibie Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN" będzie można zobaczyć film Michała Waszyńskiego z 1937 roku.

Przed pokazem Piotr Nazaruk, przybliży kulisy powstania filmu i jego lubelskiej premiery.

Wstęp gratis.

Korzystałam z książki Samuela Blumenfelda „Człowiek, który chciał być księciem. Michał Waszyński – życie barwniejsze niż film” 

Pozostałe informacje

Julia Szeremeta wróciła na ring w wielkim stylu podczas gali Suzuki Boxing Night
ZDJĘCIA
galeria

Julia Szeremeta wróciła na ring w wielkim stylu podczas gali Suzuki Boxing Night

W lubelskiej hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli odbyła się gala Suzuki Boxing Night 32. W walce wieczoru Julia Szermeta pokonała Lenę Buchner.

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski za podium na 50 m stylem grzbietowym

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski za podium na 50 m stylem grzbietowym

Kacper Stokowski na pewno zaliczy mistrzostwa świata na krótkim basenie do udanych. Do tej pory zawodnik AZS UMCS wywalczył dwa brązowe medale. Jeden w sztafecie 4x100 metrów stylem dowolnym oraz indywidualnie na 100 m stylem grzbietowym. W piątek 25-latek znowu miał okazję wystąpić w finale. Tym razem na 50 m grzbietem. Niestety, musiał się zadowolić piątą lokatą.

Seria zwycięstw trwa. Start Lublin po bardzo dobrej drugiej połowie pokonał Zastal
ZDJĘCIA
galeria

Seria zwycięstw trwa. Start Lublin po bardzo dobrej drugiej połowie pokonał Zastal

Szósta wygrana w tym sezonie, a czwarta z rzędu. Start Lublin w piątkowy wieczór przedłużył dobrą passę podczas spotkania z Zastalem Zielona Góra. Gospodarze wygrali 91:82, ale znacznie lepiej spisali się w drugiej połowie. W tym czasie zdobyli 50 punktów, a stracili tylko 32.

Jaka szorowarka do dywanów – co trzeba wiedzieć o szorowarkach?

Jaka szorowarka do dywanów – co trzeba wiedzieć o szorowarkach?

Wybór odpowiedniej szorowarki do dywanów znacząco usprawnia czyszczenie i poprawia efektywność pracy. Warto więc znać różnice między urządzeniami domowymi a profesjonalnymi, by dostosować sprzęt do swoich potrzeb.

Jaki środek przeciw pleśni na ścianie wybrać?

Jaki środek przeciw pleśni na ścianie wybrać?

Jak usunąć pleśń ze ściany? To pytanie zadaje sobie wiele osób, których dotknął problem „niepożądanego gościa” w domu. Pleśń jest zarówno problemem estetycznym, jak i zdrowotnym. Warto wiedzieć, co robić, gdy już pojawi się na naszych ścianach oraz w jaki sposób skutecznie się jej pozbyć. Poznajcie sprawdzony środek na niepożądane plamy!

Koszmarny pożar w Idalinie. Zginął ojciec i trójka dzieci
zdjęcia
galeria
film

Koszmarny pożar w Idalinie. Zginął ojciec i trójka dzieci

W nocy z czwartku na piątek w niewielkiej miejscowości Idalin w gminie Józefów nad Wisłą doszło do tragicznego w skutkach pożaru. Z budynku uratowała się matka i czternastoletni syn. Ojciec rodziny i trójka pozostałych dzieci zginęli na miejscu. Sąsiedzi założyli internetową zbiórkę na nowy dom dla pogorzelców.

Oszust spędzi święta w więzieniu

Sukces puławskich policjantów. Oszust trafił do więzienia

Do tymczasowego aresztu trafił 24-latek podejrzany o szereg oszustw wobec seniorów z całej Polski, w tym z Puław. Został ustalony przez puławskich kryminalnych i zatrzymany we Wrocławiu przez tamtejszych policjantów.

Jedno zdjęcie, trzy słowa - rozpoznasz znanych lubelskich celebrytów?
QUIZ

Jedno zdjęcie, trzy słowa - rozpoznasz znanych lubelskich celebrytów?

Ich nazwiska zna cała Polska, pojawiają się na scenach, boiskach oraz szklanych ekranach. Mało kto wie, że są związani z województwem lubelskim.

Choinka za krew

Choinka za krew

Honorowi dawcy nie będą musieli kupować choinki. W najbliższą środę, leśnicy podarują drzewko każdemu, kto zdecyduje się oddać krew.

Ukradli skarbonkę z napiwkami. Słono za to zapłacą

Ukradli skarbonkę z napiwkami. Słono za to zapłacą

Zamojscy policjanci zatrzymali dwóch złodziei, którzy połasili się na napiwki jednej z restauracji. Grozi im kilka lat więzienia.

Muzyka, wino i śpiew - niedziela na zamku w Janowcu

Muzyka, wino i śpiew - niedziela na zamku w Janowcu

Świąteczne utwory wykonanywane na żywo, stoiska gastronomiczne, kramy z ozdobami, św. Mikołaj, warsztaty plastyczne, animacje z Magicznymi Ogrodami - to wszystko i wiele więcej czeka na wszystkich, którzy w sobotę i niedzielę wybiorą się do zamku w Janowcu.

Jak wyłączyć iPhone’a i go zresetować?

Jak wyłączyć iPhone’a i go zresetować?

Prawdopodobnie większość osób choć raz w życiu musiała zresetować swój telefon. Zazwyczaj użytkownik telefonu jest do tego zmuszony ze względu na to, że urządzenie nie odpowiada i nie można z nim nic zrobić. Smartfon warto jednak zresetować również wtedy, gdy przekazuje się go w użytkowanie innej osobie. Co muszą zrobić posiadacze iPhone’a, by zresetować swoje smartfony?

Nie idzie u siebie, to może pójdzie na wyjeździe? Azoty Puławy zagrają w Lubinie

Nie idzie u siebie, to może pójdzie na wyjeździe? Azoty Puławy zagrają w Lubinie

Trzy porażki z rzędu przed własną publicznością i na razie wystarczy. W niedzielę Azoty Puławy poszukają punktów w Lubinie. Tamtejsze Zagłębie to czwarta drużyna w tabeli Orlen Superligi, tyle że od końca. Spotkanie zaplanowano na godz. 16.

Kinga Linkiewicz idzie jak burza. Podbiła publiczność w Rydze

Kinga Linkiewicz idzie jak burza. Podbiła publiczność w Rydze

Wokalny talent Kingi Linkiewicz przekracza kolejne granice. Tym razem, 23-latka podbiła Rygę. To jej jedenasty międzynarodowy sukces.

Lublin ogłasza konkurs na realizację programu „Dzielnice Kultury”

Lublin ogłasza konkurs na realizację programu „Dzielnice Kultury”

Miasto Lublin ogłosiło konkurs na realizację zadań z zakresu kultury i sztuki w ramach programu „Dzielnice Kultury” na 2025 rok. Oferty można składać do 30 grudnia 2024 roku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

199,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

110,00 zł

Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

opryskiwacz

lublin

0,00 zł

Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

Montażówka

lublin

0,00 zł

Komunikaty