Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 września 2024 r.
19:45

Lubelskie kukułki smakują nawet w Jordanii

0 A A
(fot. Archiwum/DW)

Fabryka Cukierków „Pszczółka” działa na rynku nieprzerwanie od 72 lat. Zaczęło się od lubelskiego podwórka, a obecnie ta „słodka” firma jest rozpoznawana w wielu zagranicznych krajach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pszczółka jest lubelską firmą z tradycjami działającą nieprzerwanie od 1952 roku. To nie był czas sprzyjający dla nowo powstającego przedsięwzięcia. Jednak nie przeszkodziło to w rozwoju i budowie słodkiego biznesu.

Zaczęli w trudnych czasach

– Pszczółka powstała w niełatwych, powojennych czasach. Wtedy kraj się odbudowywał i wszystko dopiero budziło się do życia. Można powiedzieć, że hartowaliśmy się od początku. Później także niebyło łatwo. Wszystko zależało od aktualnej sytuacji gospodarczej i politycznej. W latach90. budował się kapitalizm, a my uczyliśmy się pracować na nowych, nieznanych dotąd warunkach. Pojawiła się duża zagraniczna konkurencja i tak jest do dziś – mówi Katarzyna Lonc, prezes zarządu Fabryki Cukierków „Pszczółka”.

– Funkcjonując w branży FMCG (branża produktów życia codziennego, m. in. żywności– przyp. red.) zawsze jest się zależnym od wielu czynników i my także odczuwamy trudności i kłopoty – takie jak np. wahania cen cukru, wojna, pandemia, spekulacja na rynku kakao. To wszystko nas dotyczy, ale niezależnie od czasów i okoliczności staramy się być elastyczni i dopasowywać do panującego klimatu na rynkach – dodaje Katarzyna Lonc.

W pierwszych latach firma była częścią Cukrowni Lublin znajdującej się ówcześnie przy ul. Krochmalnej i funkcjonowała w budynkach dawnej rafinerii cukru. To gwarantowało łatwy dostęp do cukru i syropu skrobiowego dzięki pobliskim Zakładom Przemysłu Ziemniaczanego. W pierwszych latach istnienia zatrudniała pracowników cukrowni w przerwach kampanijnych, później potrzebowała już stałej kadry.

Słodka niezależność

Następnie w 2010 r. Pszczółka zyskała samodzielną podmiotowość stając się spółką, podmiotem prawa handlowego jako Fabryka Cukierków „Pszczółka” sp. z o.o. – Przez wiele lat zmieniały

się okoliczności rynkowe, społeczne i polityczne, a nasza fabryka dostarczała słodkości pokoleniom Polaków. Przez dekady możliwości produkcyjne ograniczały nas jedynie do produkcji cukierków twardych, czyli karmelków –opowiada Katarzyna Lonc.

Kukułki słodko kukają po analizie

Spółka sukcesywnie wprowadzała na rynek nowe rodzaje słodyczy. Zaczęło się od legendarnych już Kukułek, czyli kakaowych cukierków z nutą alkoholu. Później powstały karmelki owocowe z musującym nadzieniem Musss oraz np. Jogusie, czyli owocowe karmelki z mlecznym nadzieniem. Poprzez analizę rynku przeprowadzoną w latach2012-14 i odnotowanie wzrostów w segmencie wyrobów czekoladowych. Pszczółka podjęła decyzję o budowie nowego zakładu produkcyjnego i wprowadzeniu nowości w asortymencie, co stało się możliwe dzięki nowym liniom do produkcji cukierków czekoladowych i pralin. Do asortymentu dołączyły także karmelki drażerowane oblewane czekoladą.

– Od 2017 r. spółka funkcjonuje w nowym zakładzie, wybudowanym w Specjalnej Strefie Ekonomicznej Euro-Park Mielec Podstrefa Lublin przy ul. L. Spiessa 7w Lublinie. To największa inwestycja w historii naszej firmy. Obecnie produkujemy praliny, cukierki czekoladowe, galaretki, karmelki i karmelki drażerowane w czekoladzie –wymienia prezes.

W rozwoju firmy niewątpliwie pomogło członkostwo Polski w Unii Europejskiej. To pozwoliło na ekspansję na rynek Europy Zachodniej i budowanie wizerunku polskiej marki za granicą.

– Wspólny rynek to łatwość kontaktów, podróżowania, rozliczeń, to niewątpliwie nam pomaga w kontaktach eksportowych –dodaje Katarzyna Lonc.

Cukierki można znaleźć na sklepowych półkach m.in. w USA, Jordanii, Niemczech, Łotwie, Słowacji, Czechach, Estonii, Azerbejdżanie, Mongolii, Szwecji, Rumunii, Litwie, Węgrzech, Kanadzie, Iraku czy Chinach.

Pszczółki pod skrzydłami pszczółki

Dodatkowo Pszczółka propaguje proekologiczne postawy

i inspiruje lokalne społeczności do podejmowania działań na rzecz dziko żyjących pszczół pełniących bardzo ważną rolę w ekosystemie. Od lat firma jest zaangażowana w swój autorski projekt „Ratujmy pszczoły dziko żyjące”.

– Ochrona różnych gatunków tych owadów przyczynia się do znacznego zwiększenia ilości plonów na świecie. Pszczoły miodne i dziko żyjące odpowiadają za zapylanie roślin, które stanowią ponad 1/3 naszej codziennej diety. Dlatego są tak ważne dla produkcji żywności i rolnictwa. Pszczoły dziko żyjące są przy tym szczególnie pożyteczne, nie produkują miodu, za to jedna z nich jest w stanie zapylić więcej kwiatów niż100 pszczół miodnych. Ekologicznie wspierają zwiększenie plonów, a przy tym nie są agresywne i nie żądlą – przekonuje szefowa spółki.

W ramach akcji stawiane są hotele dla tych pożytecznych owadów. Można je znaleźć w wielu miejscach w województwie. W 2023 r. takie hotele postawiono w Zamościu, Chełmie, Krasnymstawie, Poleskim Parku Narodowym, Włodawie, Parczewie, przy siedzibie TVP Lublin i Radia Lublin czy w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

 – W tym roku zorganizowaliśmy kilka eventów w tej tematyce. Chcemy inspirować dotworzenia przestrzeni przyjaznym pszczołom, pokazywać jak w prosty sposób zrobić samodzielnie hotel dla pszczół i stworzyliśmy terminarz kwiatów przyjaznych pszczołom. Zachęcamy do dołączenia do akcji i używania hashtagu #ratujmypszczoly –zaprasza Katarzyna Lonc.

Nowe smaki

Spółka nie zwalnia tempa i nieustannie się rozwija. Jak podkreśliła prezes, firma nie zamierza zapomnieć o tradycyjnych karmelkach, w produkcji których jest jednym z liderów w Polsce. Niedawno, prosto z „pszczółkowej” fabryki na rynek dotarły nowe słodycze. Są to owocowe Frrutsy. Nieco wcześniej powstały Power Candies, czyli karmelki o smaku energetyka wzbogacone kofeiną i witaminami. W planach jest także rozwijanie segmentu galaretek. Nowością, z myślą o coraz bardziej popularnym Halloween, są kwaśne galaretki o smaku ananasa i marakui HopSour.

Fabryka Cukierków „Pszczółka” to polska firma i część Grupy Kapitałowej Krajowej Grupy Spożywczej S.A., która już od ponad 70 lat kultywuje słodką tradycję. To również ponad2 ha zakładu produkcyjnego w Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Lublinie. Nad słodkimi produktami pracuje codziennie ponad 250 pracowników.

Hotel dla pszczół (fot. Fabryka Cukierków „Pszczółka)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Jaka pogoda czeka nas w weekend?
film

Jaka pogoda czeka nas w weekend?

Pogodę na Lubelszczyźnie w najbliższy weekend początkowo kształtował będzie wyż przemieszczający się przez Polskę w kierunku Ukrainy i Rumunii. Przyniesie nam trochę rozpogodzeń, ale i niższe wartości temperatury. W niedzielę, za sprawą głębokiego niżu z centrum nad Zatoką Botnicką, znajdziemy się pod wpływem cyrkulacji zachodniej. Napłyną wilgotne masy powietrzne, a w związku z tym nastąpi wzrost zachmurzenia i opady atmosferyczne oraz porywisty i „nieprzyjemny” wiatr.

Parking pod Areną Lublin. Opłaty dla kibiców to nieporozumienie?

Parking pod Areną Lublin. Opłaty dla kibiców to nieporozumienie?

Czy kibice Motoru Lublin powinni płacić za parking pod stadionem w trakcie meczu? Jeden z czytelników wyraził swoje oburzenie w tej sprawie. Urzędnicy tłumaczą, że opłaty są konieczne, ale czy problem można rozwiązać inaczej?

Górnik Łęczna żegna się z młodym napastnikiem. Robią miejsce dla nowych zawodników?

Górnik Łęczna żegna się z młodym napastnikiem. Robią miejsce dla nowych zawodników?

Latem w Łęcznej doszło do gruntownej przebudowy zespołu. Ciężar stworzenia nowej drużyny wziął na swoje barki trener Pavol Stano, który przez pewien okres pełnił tez funkcję dyrektora sportowego po odejściu Veljko Nikitovicia. Słowak świetnie poradził sobie w tej roli, ale rzecz jasna nie każdy z transferów okazał się trafiony. Dlatego klubowi działacze zaczęli „zimowe porządki” i pożegnali się z jednym z zawodników

Imprezy klubowe w weekend (13 – 14 grudnia)
imprezy
13 grudnia 2024, 20:00

Imprezy klubowe w weekend (13 – 14 grudnia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Imprezuje przez cały czas. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki przewodnik po najlepszych imprezach klubowych w Lublinie.

Nocny pożar w Idalinie. Zginęło troje dzieci
galeria

Nocny pożar w Idalinie. Zginęło troje dzieci

W pożarze domu w Idalinie (gm. Józefów nad Wisłą) zginęły cztery osoby, w tym troje dzieci. Strażacy dotarli na miejsce, gdy cały budynek był w płomieniach.

Rosyjskie rakiety atakują zachodnią Ukrainę. Polskie myśliwce poderwane

Rosyjskie rakiety atakują zachodnią Ukrainę. Polskie myśliwce poderwane

Polskie wojsko poderwało myśliwce. Ma to związek z kolejnym atakiem rosyjskich rakiet na zachodnią Ukrainę.

Przyszła zima, a zwierzętom w potrzebie jest coraz trudniej. Możemy pomóc... robiąc tatuaż
film

Przyszła zima, a zwierzętom w potrzebie jest coraz trudniej. Możemy pomóc... robiąc tatuaż

Jak zwierzęta, szczególnie te w schroniskach i nie mające swoich domów radzą sobie zimą? Co zrobić, gdy widzimy nieodpowiednie traktowanie pupili? Jak pomagać zwierzętom w ramach fundacji i na własną rękę? Na wszystkie te pytania odpowie Aleksandra Lipianin-Białogrzywy z fundacji Wzajemnie Pomocni - Fundacja dla Ludzi i Zwierząt. Dowiemy się również jak w najbliższą sobotę zrobienie tatuażu czy piercingu może wesprzeć walkę o dobro dla zwierząt.

Koszykarze Startu mają ostatnio sporo powodów do radości

Start Lublin dzisiaj podejmie Zastal Zielona Góra. Walczą o udział w pucharze

W piątkowy wieczór Start Lublin podejmie Zastal Zielona Góra. Czy podopieczni Wojciecha Kamińskiego przedłużą serię zwycięstw?

Wbiła partnerowi nóż w serce. Zabójczyni aresztowana

Wbiła partnerowi nóż w serce. Zabójczyni aresztowana

We wtorek Sąd Rejonowy w Lubartowie na wniosek prokuratury aresztował na trzy miesiące 54-letnią Ewę T. mieszkankę Niedźwiady, która kilka dni wcześniej zabiła swojego młodszego konkubenta. Kobieta dźgnęła go nożem w klatkę piersiową uszkadzając serce. Zeznała, że to był wypadek.

Samuel Mraz zdobył już w tym sezonie 9 goli

Samuel Mraz w czołówce snajperów PKO BP Ekstraklasy. Dlaczego napastnik Motoru zaczął strzelać gole?

Pewnie nie było kibica Motoru, który po dziesięciu kolejkach nie psioczył na Samuela Mraza. Napastnik ze Słowacji po tych dziesięciu występach miał na koncie... jednego gola i mnóstwo zmarnowanych sytuacji. Sztab szkoleniowcy ekipy z Lublina zachował jednak spokój, przeanalizował sytuację i wprowadził małe korekty. Jakie były efekty wszyscy doskonale wiedzą. 27-latek zakończył 2024 rok w czołówce strzelców PKO BP Ekstraklasy.

Inscenizacja interwencji ZOMO
43. rocznica stanu wojennego/dużo zdjęć
galeria

„Teleranek” rozjechały czołgi

13 grudnia 1981 r. było zimno i biało. Jak zwykle o 9 rano w telewizorze miał być emitowany kultowy program dla dzieci „Teleranek”. Zamiast bajek pojawił się generał w ciemnych okularach, który zapowiedział stan wojenny. Kreskówki Disneya zastąpiły czołgi jeżdżące po ulicach Lublina. I nie był to kolejny sezon „Czterech pancernych i psa”.

Dzięki Funduszom Europejskim Lubelskie Pięknieje!

Dzięki Funduszom Europejskim Lubelskie Pięknieje!

Dnia 29 listopada 2024 roku w siedzibie Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie przy ul. Wojciechowskiej 9A Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski oraz Dyrektor Departamentu Zarządzania Programami Regionalnymi Urzędu Marszałkowskiego Województwa (UMWL) w Lublinie Anna Brzyska, wręczyli nagrody Laureatom oraz Wyróżnionym w piątej edycji konkursu plastycznego pn. Lubelskie Pięknieje. Jak Fundusze Europejskie zmieniają Twoja okolicę.

Stan wojenny w Lublinie na zdjęciach
historia
galeria

Stan wojenny w Lublinie na zdjęciach

W 43. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego przypominamy te tragiczne wydarzenia, których celem była eliminacja opozycji demokratycznej w PRL i umocnienie władzy komunistycznej.

Sportowcy mają wielkie i słodkie serca
ZDJĘCIA
galeria

Sportowcy mają wielkie i słodkie serca

W czwartkowy wieczór, w hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli odbył się Mecz Słodkich Serc.

Choinka na LSM już udekorowana

Choinka na LSM już udekorowana

Mieszkańcy osiedla Mickiewicza tradycyjnie udekorowali osiedlową choinkę, świętując rozpoczęcie okresu bożonarodzeniowego.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

opryskiwacz

lublin

0,00 zł

Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

Montażówka

lublin

0,00 zł

Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

rozrzutnik

lublin

0,00 zł

Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

przyczepa 10 ton

lublin

0,00 zł

Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

ciągnik Zetor 5011

lublin

0,00 zł

Komunikaty