Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 września 2024 r.
19:45

Lubelskie kukułki smakują nawet w Jordanii

(fot. Archiwum/DW)

Fabryka Cukierków „Pszczółka” działa na rynku nieprzerwanie od 72 lat. Zaczęło się od lubelskiego podwórka, a obecnie ta „słodka” firma jest rozpoznawana w wielu zagranicznych krajach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pszczółka jest lubelską firmą z tradycjami działającą nieprzerwanie od 1952 roku. To nie był czas sprzyjający dla nowo powstającego przedsięwzięcia. Jednak nie przeszkodziło to w rozwoju i budowie słodkiego biznesu.

Zaczęli w trudnych czasach

– Pszczółka powstała w niełatwych, powojennych czasach. Wtedy kraj się odbudowywał i wszystko dopiero budziło się do życia. Można powiedzieć, że hartowaliśmy się od początku. Później także niebyło łatwo. Wszystko zależało od aktualnej sytuacji gospodarczej i politycznej. W latach90. budował się kapitalizm, a my uczyliśmy się pracować na nowych, nieznanych dotąd warunkach. Pojawiła się duża zagraniczna konkurencja i tak jest do dziś – mówi Katarzyna Lonc, prezes zarządu Fabryki Cukierków „Pszczółka”.

– Funkcjonując w branży FMCG (branża produktów życia codziennego, m. in. żywności– przyp. red.) zawsze jest się zależnym od wielu czynników i my także odczuwamy trudności i kłopoty – takie jak np. wahania cen cukru, wojna, pandemia, spekulacja na rynku kakao. To wszystko nas dotyczy, ale niezależnie od czasów i okoliczności staramy się być elastyczni i dopasowywać do panującego klimatu na rynkach – dodaje Katarzyna Lonc.

W pierwszych latach firma była częścią Cukrowni Lublin znajdującej się ówcześnie przy ul. Krochmalnej i funkcjonowała w budynkach dawnej rafinerii cukru. To gwarantowało łatwy dostęp do cukru i syropu skrobiowego dzięki pobliskim Zakładom Przemysłu Ziemniaczanego. W pierwszych latach istnienia zatrudniała pracowników cukrowni w przerwach kampanijnych, później potrzebowała już stałej kadry.

Słodka niezależność

Następnie w 2010 r. Pszczółka zyskała samodzielną podmiotowość stając się spółką, podmiotem prawa handlowego jako Fabryka Cukierków „Pszczółka” sp. z o.o. – Przez wiele lat zmieniały

się okoliczności rynkowe, społeczne i polityczne, a nasza fabryka dostarczała słodkości pokoleniom Polaków. Przez dekady możliwości produkcyjne ograniczały nas jedynie do produkcji cukierków twardych, czyli karmelków –opowiada Katarzyna Lonc.

Kukułki słodko kukają po analizie

Spółka sukcesywnie wprowadzała na rynek nowe rodzaje słodyczy. Zaczęło się od legendarnych już Kukułek, czyli kakaowych cukierków z nutą alkoholu. Później powstały karmelki owocowe z musującym nadzieniem Musss oraz np. Jogusie, czyli owocowe karmelki z mlecznym nadzieniem. Poprzez analizę rynku przeprowadzoną w latach2012-14 i odnotowanie wzrostów w segmencie wyrobów czekoladowych. Pszczółka podjęła decyzję o budowie nowego zakładu produkcyjnego i wprowadzeniu nowości w asortymencie, co stało się możliwe dzięki nowym liniom do produkcji cukierków czekoladowych i pralin. Do asortymentu dołączyły także karmelki drażerowane oblewane czekoladą.

– Od 2017 r. spółka funkcjonuje w nowym zakładzie, wybudowanym w Specjalnej Strefie Ekonomicznej Euro-Park Mielec Podstrefa Lublin przy ul. L. Spiessa 7w Lublinie. To największa inwestycja w historii naszej firmy. Obecnie produkujemy praliny, cukierki czekoladowe, galaretki, karmelki i karmelki drażerowane w czekoladzie –wymienia prezes.

W rozwoju firmy niewątpliwie pomogło członkostwo Polski w Unii Europejskiej. To pozwoliło na ekspansję na rynek Europy Zachodniej i budowanie wizerunku polskiej marki za granicą.

– Wspólny rynek to łatwość kontaktów, podróżowania, rozliczeń, to niewątpliwie nam pomaga w kontaktach eksportowych –dodaje Katarzyna Lonc.

Cukierki można znaleźć na sklepowych półkach m.in. w USA, Jordanii, Niemczech, Łotwie, Słowacji, Czechach, Estonii, Azerbejdżanie, Mongolii, Szwecji, Rumunii, Litwie, Węgrzech, Kanadzie, Iraku czy Chinach.

Pszczółki pod skrzydłami pszczółki

Dodatkowo Pszczółka propaguje proekologiczne postawy

i inspiruje lokalne społeczności do podejmowania działań na rzecz dziko żyjących pszczół pełniących bardzo ważną rolę w ekosystemie. Od lat firma jest zaangażowana w swój autorski projekt „Ratujmy pszczoły dziko żyjące”.

– Ochrona różnych gatunków tych owadów przyczynia się do znacznego zwiększenia ilości plonów na świecie. Pszczoły miodne i dziko żyjące odpowiadają za zapylanie roślin, które stanowią ponad 1/3 naszej codziennej diety. Dlatego są tak ważne dla produkcji żywności i rolnictwa. Pszczoły dziko żyjące są przy tym szczególnie pożyteczne, nie produkują miodu, za to jedna z nich jest w stanie zapylić więcej kwiatów niż100 pszczół miodnych. Ekologicznie wspierają zwiększenie plonów, a przy tym nie są agresywne i nie żądlą – przekonuje szefowa spółki.

W ramach akcji stawiane są hotele dla tych pożytecznych owadów. Można je znaleźć w wielu miejscach w województwie. W 2023 r. takie hotele postawiono w Zamościu, Chełmie, Krasnymstawie, Poleskim Parku Narodowym, Włodawie, Parczewie, przy siedzibie TVP Lublin i Radia Lublin czy w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

 – W tym roku zorganizowaliśmy kilka eventów w tej tematyce. Chcemy inspirować dotworzenia przestrzeni przyjaznym pszczołom, pokazywać jak w prosty sposób zrobić samodzielnie hotel dla pszczół i stworzyliśmy terminarz kwiatów przyjaznych pszczołom. Zachęcamy do dołączenia do akcji i używania hashtagu #ratujmypszczoly –zaprasza Katarzyna Lonc.

Nowe smaki

Spółka nie zwalnia tempa i nieustannie się rozwija. Jak podkreśliła prezes, firma nie zamierza zapomnieć o tradycyjnych karmelkach, w produkcji których jest jednym z liderów w Polsce. Niedawno, prosto z „pszczółkowej” fabryki na rynek dotarły nowe słodycze. Są to owocowe Frrutsy. Nieco wcześniej powstały Power Candies, czyli karmelki o smaku energetyka wzbogacone kofeiną i witaminami. W planach jest także rozwijanie segmentu galaretek. Nowością, z myślą o coraz bardziej popularnym Halloween, są kwaśne galaretki o smaku ananasa i marakui HopSour.

Fabryka Cukierków „Pszczółka” to polska firma i część Grupy Kapitałowej Krajowej Grupy Spożywczej S.A., która już od ponad 70 lat kultywuje słodką tradycję. To również ponad2 ha zakładu produkcyjnego w Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Lublinie. Nad słodkimi produktami pracuje codziennie ponad 250 pracowników.

Hotel dla pszczół (fot. Fabryka Cukierków „Pszczółka)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Marcin Romanowski

Zwrot w sprawie Marcina Romanowskiego. Prokuratura nie odpuszcza

Prokuratura wydała Europejski Nakaz Dochodzeniowy wobec posła PiS Marcina Romanowskiego - poinformowała w środę rzeczniczka prokuratora generalnego Anna Adamiak. Treść wniosku nie jest na ten moment znana.

Wymiana drzwi zewnętrznych - praktyczny poradnik

Wymiana drzwi zewnętrznych - praktyczny poradnik

Wymiana drzwi zewnętrznych to inwestycja, która znacząco wpływa na bezpieczeństwo i estetykę domu lub mieszkania. Drzwi wejściowe stanowią nie tylko funkcjonalny element budynku, ale również wizytówkę domu. Właściwy wybór oraz prawidłowy montaż drzwi zewnętrznych pozwoli nam cieszyć się komfortem i bezpieczeństwem przez długie lata. Niezależnie od tego, czy wymieniasz drzwi wejściowe w domu jednorodzinnym, czy w bloku, ten poradnik przeprowadzi Cię przez najważniejsze aspekty tego procesu.

Z Jarosławem Niemcem o kopalni "Bogdanka"
Dzień Wschodzi
film

Z Jarosławem Niemcem o kopalni "Bogdanka"

O przyszłości kopalni „Bogdanka”, wielkim proteście w Lublinie i wielu innych tematach rozmawiamy z Jarosławem Niemcem, związkowcem przewodniczącym Związku Zawodowego „Przeróbka”

Nowy Starbucks znajduje się przy Krakowskim Przedmieściu 12

Pierwszy na Lubelszczyźnie Starbucks otwarty

Starbucks, jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie, otwiera swoją pierwszą kawiarnię w Lublinie. Już od 2 kwietnia będzie można cieszyć się kultowymi napojami w nowoczesnym wnętrzu przy ul. Krakowskie Przedmieście. Na pierwszych gości czeka niespodzianka.

Jak działają systemy bezpieczeństwa w nowoczesnych samochodach?

Jak działają systemy bezpieczeństwa w nowoczesnych samochodach?

Motoryzacja przeszła prawdziwą rewolucję w zakresie bezpieczeństwa kierowcy oraz pasażerów. Pojazdy wyposażone są w zaawansowane technologie elektroniczne i sensory, które nieustannie monitorują otoczenie oraz zachowanie samochodu na drodze. Inteligentne systemy potrafią wykrywać potencjalne zagrożenia na długo przed tym, jak dostrzeże je ludzkie oko, a w razie potrzeby – błyskawicznie interweniują. Dzięki połączeniu nowoczesnych czujników, kamer oraz systemów komputerowych, podróżowanie stało się znacznie bezpieczniejsze niż jeszcze kilkanaście lat temu.

Kolonie letnie 2025 – lato, które zapamiętasz na długo

Kolonie letnie 2025 – lato, które zapamiętasz na długo

Wakacje to wyjątkowy czas, który każde dziecko powinno spędzić aktywnie i w inspirującym towarzystwie. Kolonie letnie 2025 z Kogis to gwarancja niezapomnianych przygód i rozwoju pasji w najpiękniejszych zakątkach Polski. Nasz zespół doświadczonych wychowawców i animatorów przygotował bogaty program, który łączy zabawę z nauką i poznawaniem świata. W nadchodzącym sezonie szczególną popularnością cieszą się wyjazdy nad polskie morze, gdzie dzieci mogą cieszyć się plażowaniem i kąpielami pod okiem ratowników, a także uczestniczyć w fascynujących zajęciach tematycznych. Równie atrakcyjne są pobyty na Mazurach i Kaszubach, gdzie natura i przygoda łączą się w jedną, niepowtarzalną całość.

Stand-up w Domu Kultury LSM – wystąpi Błażej Krajewski
stand-up
10 kwietnia 2025, 19:00

Stand-up w Domu Kultury LSM – wystąpi Błażej Krajewski

Początek kwietnia w Domu Kultury LSM będzie odjazdowy. Przygotujcie się na potężną dawkę humoru w wykonaniu Błażeja Krajewskiego. "Human" to jego nowy program, w którym z dystansem i humorem przygląda się temu, co nas wyróżnia jako ludzi.

Schizofrenię da się wyczytać z oczu? Sprawdzają to lubelscy naukowcy

Schizofrenię da się wyczytać z oczu? Sprawdzają to lubelscy naukowcy

Sztuczna inteligencja pomoże zdiagnozować schizofrenię. Lubelscy naukowcy sprawdzają, czy można tego dokonać za pomocą skanowania siatkówki.

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Co obywatel Rumunii na przejściu granicznym w Terespolu miał? Fałszywe prawo jazdy i kradzione BMW. Miał też spotkanie z funkcjonariuszami z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Wypadek w Chełmie

Tragiczny wypadek nastolatków. Chełm pożegna Filipa i Mateusza

Chełm pożegna nastolatków, którzy zginęli tragicznie w wypadku samochodowym w niedzielę. Pogrzeby odbędą się w środę i czwartek.

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Zamojska piłka ręczna posiada silne wsparcie ze strony liderów polskiego sektora rolniczego i spożywczego. Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczni sponsorzy Klubu Piłki Ręcznej Padwa Zamość. To ważny krok dla rozwoju klubu i promocji piłki ręcznej w regionie.

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Nawet 7 tysięcy złotych wsparcia na projekt. A do wydania jest 400 tysięcy złotych. W Lublinie rusza tegoroczna edycja programu „Dzielnice Kultury/Młodzież Inspiruje Dzielnice”.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty