Przez najbliższy miesiąc lubelskie szkoły podstawowe będą zmieniały się w Zieloną Krainę. W akcję edukacyjną promującą zdrowy sposób odżywiania organizowaną w największych miastach Polski włączy się w sumie ponad 8 tys. uczniów
Lubię pomagać mamie w gotowaniu. Sam umiem robić kotlety z kurczaka –mówi z dumą Oliwier, uczeń IV klasy Szkoły Podstawowej nr 46. – Staramy się jeść zdrowo i dlatego jemy w domu dużo warzyw i owoców.
- Najczęściej pomagam babci w przygotowaniu ciast. Moja babcia jest kucharką i bardzo dobrze gotuje – podkreśla z dumą szkolna koleżanka chłopca, Emilka i dodaje, że ona także zamierza w przyszłości zostać kucharką. – Dlatego takie warsztaty bardzo mi się przydadzą. Mogę poznać nowe potrawy.
„Zielona Kraina” to największa w Polsce akcja edukacyjna mająca na celu promocję zdrowej diety, właściwych przyzwyczajeń żywieniowych oraz obecność świeżych warzyw w codziennej diecie dzieci. Program powstał z inicjatywy firmy Green Factory oraz Jeronimo Martins Polska, właściciel sklepów Biedronka. W trakcie zajęć dzieci dowiadują się m.in. czym jest piramida żywieniowa, przygotowują koktajl z jarmużu (i tu następuje zaskoczenie, bo widząc go wydają okrzyki obrzydzenia, ale po spróbowaniu ustawiają się w kolejkę po kolejne dolewki) oraz ulubione sałatki.
- Koktail pycha – komentuje Bartek. – Będę go robił w domu.
- Znam piramidę żywieniową, ale powtórka mi się przydała – mówiła Julka. – To ważne żeby zdrowo się odżywiać i jeść śniadania. Ja zawsze rano jem kanapkę z serkiem, ale wiele dzieci nie je śniadania, bo nie lubi.
- Może po warsztatach będę jadła więcej sałatek owocowych, bo są słodkie i smaczne, ale też zdrowe – dodawała Ola.
- Ja już jem zdrowo, bo najczęściej jem jabłka i banany, a moje ulubione jedzenie to zupa jarzynowa – śmieje się Dawid.
Szkoły, które nie zdążyły zapisać się na zajęcia mogą ze strony akcji ściągnąć na potrzeby swoich zajęć skrypty dydaktyczne. Tam także znajdują się przepisy, które mogą wykorzystać w domu z rodzicami.