Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

16 grudnia 2011 r.
16:24
Edytuj ten wpis

Lublin: 45 koncepcji przebudowy Podzamcza

Autor: Zdjęcie autora DOMINIK SMAGA
0 10 A A
Podzamcze w Lublinie wymaga gruntowej przebudowy (archiwum)
Podzamcze w Lublinie wymaga gruntowej przebudowy (archiwum)

45 koncepcji zagospodarowania Podzamcza wpłynęło na konkurs ogłoszony przez prezydenta miasta. Zwycięską pracę poznamy 27 stycznia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Termin składania prac minął w piątek w południe. – Na 126 pracowni, które zakwalifikowały się do konkursu swe koncepcje złożyło 45 – informuje Karol Kieliszek z Kancelarii Prezydenta. – Teraz prace oceni sąd konkursowy.

– Na co będziemy zwracać uwagę? Trudno krótko odpowiedzieć na to pytanie – przyznaje Lech Kłosiewicz, przewodniczący sądu konkursowego.

– To, co ma się znaleźć między wzgórzem Czwartek i Zamkowym musi być piękne, użyteczne i trwałe. Koncepcja ma być jasna, musi być wiadomo, o co w niej chodzi. Musi czymś uderzać, ale nie jest to jednocześnie miejsce na ekstrawagancję – dodaje. Na razie to miejsce na bałagan: obskurny dworzec, rząd blaszanych bud na wprost Zamku i Starego Miasta oraz dzikie kramy.

Zwycięską pracę poznamy 27 stycznia. Jej autorzy dostaną 120 tys. złotych, za drugie miejsce 80 tys. zł, za trzecie 40 tys. zł, będzie też wyróżnienie za 20 tys. zł. – Po rozstrzygnięciu konkursu pokażemy prace na wystawie – zapewnia Kieliszek.

Co będzie dalej?

– Najlepszą koncepcję wykorzystamy do prac nad planem zagospodarowania terenu – zapowiada Katarzyna Mieczkowska-Czerniak, rzecznik prezydenta.

Plan określi, co wolno tu budować, a czego nie; jak wysokie mają być budynki i czy mają być w nich mieszkania, sklepy, czy lokale gastronomiczne. – Prace nad planem trwają minimum 9 miesięcy. Wiele zależy od dyskusji, która się będzie toczyć w tej sprawie.

Gdy będzie już plan, będzie też wiadomo, jakich inwestorów da się pozyskać dla tego terenu. – Najkorzystniejsze dla miasta byłoby przedsięwzięcie całkowicie prywatne – mówił nam niedawno Krzysztof Żuk, prezydent miasta. I podkreślał, że szanse na inwestora są spore. – Skoro zgłosiło się tyle biur architektonicznych, to może to oznaczać, że część z nich pracuje dla potencjalnych inwestorów.

Jakie wymogi miasto stawiało architektom?

Podzamcze ma być wielofunkcyjne, kameralne i żyć całą dobę. Musi być tam miejsce na spacery i imprezy. Urbaniści sugerują kwartałową zabudowę ulic: wyższe budynki mają stać między Lubartowską a Szkolną, niższe od strony pl. Singera. Miasto sugeruje też stworzenie północnej pierzei pl. Singera.

Dopuszcza, by na części dachów były kafejki i galerie, pozwala zostawić społemowski Bazar i każe uporządkować drobny handel. Architekci mają wyeksponować widoki na Zamek, Stare Miasto oraz wzgórza Czwartek i Grodzisko. Jest też sugestia odsłonięcia płynącej kanałem Czechówki. Zniknie za to dworzec, zostaną tylko dwa perony przesiadkowe mieszczące łącznie 6 do 8 autobusów.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
xxxl / 29 grudnia 2011 r. o 17:51
Ja proponowałbym wyburzenie wszystkich starych kamienic w pobliżu podzamcza łącznie z lubartowską (całą)
Avatar
tomek / 18 grudnia 2011 r. o 21:35
Ja bym proponował zburzenie kamienic między innymi lubartowska 39,37 lubartowska 16 zlikwidować bar na przeciwko nr 39 i bardziej wyeksponować ten teren zrobić plac lub teren do wypoczynku a co do bezpieczeństwa to pozałatwiałbym ludziom mieszkania bo widać jakie są warunki w starych kamienicach na lubartowskiej. Gdy by tylko zmieniłyby się warunki mieszkalne to na pewno znikłby problemy z przestępczością.
Avatar
m, / 16 grudnia 2011 r. o 23:16
Tylko niech to będzie konkurs nie przetarg, bo będzie tak jak z Placem Litewskim.
Avatar
były lublin / 16 grudnia 2011 r. o 21:05
Jeszcze rok temu się tymi rzeczami interesowałem ale wyprowadzam się z tego chorego miasta.Planujcie sobie co chcecie-i tak nic z tego nie wyjdzie jak zwykle...
Avatar
. / 16 grudnia 2011 r. o 19:45
Dworzec przy dworcu PKP na miejscu po cukrowni.Parkingi w okolicy dworca PKS Południe,szeroka 6 pasmowa droga od dworca w kierunku Narutowicza, szeroka Krochmalna z wylotem na Kraśnik,pod przebudowanym Tunelem w kierunku Biłgoraj Przemyśl.Autobusy i busy na 1 dworcu.Bezpłatny parking dla pasażerów PKP.Wtedy miasto odżyje.Kolej aglomeracyjna obejmująca Lublin i okolice do 25 km.Szynobus na lotnisko. Oczywiście nic z tego wykonane nie będzie.Lublin jest biedny. Bogaty był 130 lat temu.
Avatar
qp / 16 grudnia 2011 r. o 18:20
gdzie będzie dworzec? każde miasto posiada dworzec autobusowy. może zamiast usuwać dworzec można by go przebudować.
Avatar
ja / 16 grudnia 2011 r. o 18:12
taaa były już projekty przebudowy Placu Litewskiego teraz Podzamcza ciągle projekty tylko szkoda, że nikt ich nie realizuje Lublin- miasto w niekończącej się budowie ( podobnie jak teatr przy Racławickich)
Avatar
paula / 16 grudnia 2011 r. o 17:23
A kiedy spuszczą jaśnie rządzącą Królikowską ???? Ale marszandów kusi Podzamcze, niezła kaska co ????
Avatar
yyyyyyyyyyy / 16 grudnia 2011 r. o 17:20
1. Kiedy to ma być zrealizowane?
2. Czy busy z ul. Ruskiej też mają zniknąć podobnie jak dworzec?
Avatar
donkiszon / 16 grudnia 2011 r. o 16:56
a za 4,5,6 i pietnaste miejsce juz nie ma nagród? Wg. mnie nagrode powinien otrzymac tylko zwycieski projekt.
Avatar
xxxl / 29 grudnia 2011 r. o 17:51
Ja proponowałbym wyburzenie wszystkich starych kamienic w pobliżu podzamcza łącznie z lubartowską (całą)
Avatar
tomek / 18 grudnia 2011 r. o 21:35
Ja bym proponował zburzenie kamienic między innymi lubartowska 39,37 lubartowska 16 zlikwidować bar na przeciwko nr 39 i bardziej wyeksponować ten teren zrobić plac lub teren do wypoczynku a co do bezpieczeństwa to pozałatwiałbym ludziom mieszkania bo widać jakie są warunki w starych kamienicach na lubartowskiej. Gdy by tylko zmieniłyby się warunki mieszkalne to na pewno znikłby problemy z przestępczością.
Avatar
m, / 16 grudnia 2011 r. o 23:16
Tylko niech to będzie konkurs nie przetarg, bo będzie tak jak z Placem Litewskim.
Avatar
były lublin / 16 grudnia 2011 r. o 21:05
Jeszcze rok temu się tymi rzeczami interesowałem ale wyprowadzam się z tego chorego miasta.Planujcie sobie co chcecie-i tak nic z tego nie wyjdzie jak zwykle...
Avatar
. / 16 grudnia 2011 r. o 19:45
Dworzec przy dworcu PKP na miejscu po cukrowni.Parkingi w okolicy dworca PKS Południe,szeroka 6 pasmowa droga od dworca w kierunku Narutowicza, szeroka Krochmalna z wylotem na Kraśnik,pod przebudowanym Tunelem w kierunku Biłgoraj Przemyśl.Autobusy i busy na 1 dworcu.Bezpłatny parking dla pasażerów PKP.Wtedy miasto odżyje.Kolej aglomeracyjna obejmująca Lublin i okolice do 25 km.Szynobus na lotnisko. Oczywiście nic z tego wykonane nie będzie.Lublin jest biedny. Bogaty był 130 lat temu.
Avatar
qp / 16 grudnia 2011 r. o 18:20
gdzie będzie dworzec? każde miasto posiada dworzec autobusowy. może zamiast usuwać dworzec można by go przebudować.
Avatar
ja / 16 grudnia 2011 r. o 18:12
taaa były już projekty przebudowy Placu Litewskiego teraz Podzamcza ciągle projekty tylko szkoda, że nikt ich nie realizuje Lublin- miasto w niekończącej się budowie ( podobnie jak teatr przy Racławickich)
Avatar
paula / 16 grudnia 2011 r. o 17:23
A kiedy spuszczą jaśnie rządzącą Królikowską ???? Ale marszandów kusi Podzamcze, niezła kaska co ????
Avatar
yyyyyyyyyyy / 16 grudnia 2011 r. o 17:20
1. Kiedy to ma być zrealizowane?
2. Czy busy z ul. Ruskiej też mają zniknąć podobnie jak dworzec?
Avatar
donkiszon / 16 grudnia 2011 r. o 16:56
a za 4,5,6 i pietnaste miejsce juz nie ma nagród? Wg. mnie nagrode powinien otrzymac tylko zwycieski projekt.
Zobacz wszystkie komentarze 10

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Trzy lata temu zaczynali jako hurtownia. Teraz Sunprofi ma większe plany co do OZE

Trzy lata temu zaczynali jako hurtownia. Teraz Sunprofi ma większe plany co do OZE

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że konieczne jest zwiększenie udziału OZE w polskim miksie energetycznym. Ostatnie wydarzenia m.in. za naszą wschodnią granicą pokazały, że OZE to już nie tylko ekologia i rachunek ekonomiczny, a gwarancja bezpieczeństwa - rozmowa z Piotrem Droździewiczem, wiceprezesem firmy Sunprofi.

Kayah i Viki Gabor zaśpiewają w Teatrze Muzycznym
7 października 2022, 18:00

Kayah i Viki Gabor zaśpiewają w Teatrze Muzycznym

"Słyszę Cię" to tytuł wyjątkowego koncertu charytatywnego, który Teatr Muzyczny w Lublinie zrealizuje w ramach pomocy na rzecz młodych ludzi zmagających się z problemami psychicznymi. Gwiazdami wydarzenia będą Viki Gabor i Kayah. Koncert odbędzie się już 7 października o godz. 18.

Jest 57 mln tabletek jodku potasu. Wiceminister:  Musimy być przygotowani na różne warianty

Jest 57 mln tabletek jodku potasu. Wiceminister: Musimy być przygotowani na różne warianty

Okazuje się, że Państwowa Agencja Atomistyki już przeprowadziła symulacje pod kątem rosyjskich ataków na ukraińskie elektrownie atomowe.

Open City 2022. Inwazja artystów na Lublin. Będzie 3-metrowe niemowlę
zdjęcia
1 października 2022, 16:00
galeria

Open City 2022. Inwazja artystów na Lublin. Będzie 3-metrowe niemowlę

Artystów jest dwudziestu, miejsc gdzie pojawią się ich prace: 25. W sobotę rozpoczyna się Festiwal Sztuki w Przestrzeni Publicznej Open City 2022.

Koncert dla Seniorów w Puławach
4 października 2022, 17:00

Koncert dla Seniorów w Puławach

4 października o godz. 17 w Puławskim Ośrodku Kultury Dom Chemika (ul. Wojska Polskiego 4) wystąpi Lubelska Federacja Bardów. Koncert odbędzie się w ramach VIII Puławskiej Senioriady.

Październik w Centrum Kultury w Lublinie i przestrzeń tańca
wideo
film

Październik w Centrum Kultury w Lublinie i przestrzeń tańca

Słowo „przestrzeń” nie pada tu przypadkowo, ale równie ważne jest to, że w październiku miłośnicy tańca będą bardzo zadowoleni.

Miasto Lublin musi zwrócić spory kawałek ziemi. Miała być szkoła, ale nie powstała

Miasto Lublin musi zwrócić spory kawałek ziemi. Miała być szkoła, ale nie powstała

Miasto przegrało sądowe spory o własność gruntów położonych między ul. Jana Pawła II a wąwozem. Władze Lublina muszą zwrócić tę ziemię spadkobiercom dawnych właścicieli. Wydane przedwczoraj wyroki są już prawomocne.

Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego. W niedzielę rusza kolejny sezon najstarszych w naszym regionie rozgrywek

Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego. W niedzielę rusza kolejny sezon najstarszych w naszym regionie rozgrywek

Tytułu broni zespół 4-tego Piętra. O jego sile stanowili w poprzednim sezonie głównie gracze podkoszowi jak Marcin Ożga, Łukasz Łukawski czy Marek Macieszczuk. Drugie miejsce zajęło The Reds Iglo-Klima, a podium uzupełnił Symbit

Bridget Jones wraca.  Program TV 30 września - 2 października 2022
30 września 2022, 20:00

Bridget Jones wraca. Program TV 30 września - 2 października 2022

W najbliższy weekend w telewizji będzie można zobaczyć m.in. festiwalowy "Portret kobiety w ogniu". Nie zabraknie też rozrywki w postaci takich filmów, jak "Alita: battle Angel" czy "Krzyk". Poniżej prezentuję kilka wybranych opcji filmowych na weekend.

Puławska Spółdzielnia Mieszkaniowa buduje nowe drogi. To strategiczna kwestia bezpieczeństwa

Puławska Spółdzielnia Mieszkaniowa buduje nowe drogi. To strategiczna kwestia bezpieczeństwa

Zgodnie wytycznymi straży pożarnej, zarządcy osiedli mieszkaniowych muszą poprawić dojazd do wskazanych budynków wielorodzinnych. Chodzi o to, by w razie zagrożenia, strażacy mogli szybko dotrzeć pod każdy adres. Nowych dróg pożarowych najszybciej przybywa na os. Niwa.

Już jutro zmiany na przystankach w Lublinie. Nowy rozkład komunikacji miejskiej

Już jutro zmiany na przystankach w Lublinie. Nowy rozkład komunikacji miejskiej

Od soboty będą obowiązywać nowe rozkłady jazdy autobusów i trolejbusów.

LUK Lublin zaczyna sezon od meczu z Cerrad Enea Czarnymi Radom

LUK Lublin zaczyna sezon od meczu z Cerrad Enea Czarnymi Radom

Cerrad Enea Czarni Radom będą przeciwnikiem LUK Lublin w pierwszej kolejce nowego sezonu. Mecz rozegrany zostanie w hali Globus, w sobotę, o godz 20.30. Transmisja w Polsacie Sport Extra

Jak czas spędzają przedszkolaki w Chełmie? Np. z robotami

Jak czas spędzają przedszkolaki w Chełmie? Np. z robotami

Eko-warsztaty, nauka robotyki oraz zajęcia z ratownikami dotyczące bezpieczeństwa – takie atrakcje czekały na młodych mieszkańców i mieszkanki Chełma oraz okolic podczas tegorocznego „Lata z CEMEX”. W warsztatach, zabawach integracyjnych i wycieczkach uczestniczyło w sumie ponad 180 dzieci. Organizatorami wydarzenia byli: CEMEX Polska oraz Młodzieżowy Dom Kultury w Chełmie.

Lubelski ser ricotta. Wszystko zależy od szczęścia krowy
złota setka 2021

Lubelski ser ricotta. Wszystko zależy od szczęścia krowy