Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

29 listopada 2018 r.
17:50

Lublin: Będzie referendum w sprawie górek czechowskich. Ratusz nie wycofuje się z deklaracji

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
164 95 A A

Ratusz nie wycofuje się z zapowiedzianego referendum lokalnego w sprawie przyszłości górek czechowskich, które obiecał na finiszu kampanii wyborczej prezydent Krzysztof Żuk. – Zabieramy się już za przygotowania – zapewniają jego podwładni

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Obietnica dotycząca referendum padła z ust prezydenta w przedostatnim dniu kampanii wyborczej.

– Zdecydowałem, że przedłożę Radzie Miasta nowej kadencji projekt uchwały o przeprowadzeniu miejskiego referendum, które pozwoli mieszkańcom wypowiedzieć się co do przyszłości górek – ogłosił wówczas na konferencji prasowej prezydent Krzysztof Żuk. – Tematem powinna być ocena wniosku złożonego przez obecnego właściciela tego terenu.

Przypomnijmy, że właściciel gruntu (deweloperska firma TBV) zabiega o zmianę planu zagospodarowania terenu, która umożliwi budowę bloków na około 30 proc. górek czechowskich. Pozostała większość górek miałaby pozostać terenem zielonym.

– Postaramy się, żeby referendum odbyło się w pierwszym kwartale przyszłego roku – zapowiadał Żuk. – Nowa Rada Miasta, po zapoznaniu się z wnioskiem właściciela, z dyskusją różnych środowisk, będzie musiała podjąć uchwałę o referendum. Przypuszczam, że nie na grudniowej sesji, ale na styczniowej.

Ratusz zapewnia, że deklaracje prezydenta są wciąż aktualne. – Obecnie trwają prace zmierzające do opracowania dokumentacji, zebrania wszystkich materiałów oraz określenia wszystkich zainteresowanych – zapewnia Olga Mazurek-Podleśna z Urzędu Miasta. – W najbliższych tygodniach postaramy się uzgodnić harmonogram przygotowań dotyczących przeprowadzenia referendum lokalnego. Jest ono ogłaszane na podstawie uchwały Rady Miasta, zatem pierwszym formalnym krokiem w tym zakresie będzie skierowanie stosownego projektu uchwały do radnych.

– Referendum musi poprzedzić sformułowanie stosownych pytań i uzgodnienie ze wszystkimi stronami zaangażowanymi w debatę o górkach czechowskich – zastrzegał prezydent. – Oczekujemy, że również właściciel tego terenu będzie mógł przedstawić swoje racje i swoją koncepcję bardziej szczegółowo, podobnie jak i przedstawiciele ruchów miejskich i społeczników.

Właściciel terenu zapewnia, że jest otwarty na taką dyskusję. – Jestem gotowy do racjonalnych rozmów, żeby w końcu ten teren zagospodarować, żeby służył mieszkańcom – deklaruje Wojciech Dzioba, prezes TBV. O swojej gotowości zapewniają również ci, którzy oczekują, że na górkach nie będzie żadnej budowy. – Mamy nadzieję, że takie rozmowy się odbędą. Czekamy z niecierpliwością – mówi Magdalena Nosek, jedna z przeciwniczek zmian w planie zagospodarowania terenu.

Zgodnie z Ustawą o referendum lokalnym, głosowanie jest ważne, jeżeli wzięło w nim udział co najmniej 30 proc. uprawnionych do głosowania. Ta sama ustawa mówi, że „wynik referendum jest rozstrzygający, jeżeli za jednym z rozwiązań w sprawie poddanej pod referendum oddano więcej niż połowę ważnych głosów”.

Komentarze 95

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
górnik / 29 listopada 2018 o 18:47
+24
frekwencja będzie 15 % i co wtedy?
Avatar
zium / 29 listopada 2018 o 22:54
+14
Ale w czym problem? Skoro nikt nie chce bloków to znaczy, że w referendum propozycja dewelopera dostanie 0% i sprawa zamknięta. Póki co, zebrano bodajże 3 tyś głosów przeciwko zabudowie i 2 tyś głosów popierających koncepcję TBV i wygląda na to, że jednak lokalna społeczność jest mocno podzielona co do tego, jaki powinien być przyszły los poligonu.
Avatar
Czechów / 29 listopada 2018 o 22:15
+14
Do tych etatowych komentatorów pod artykułami o górkach: przestańcie już wciskać ludziom tę eko-propagandę i przestańcie straszyć wizją upadku Lublina z powodu postawienia osiedla na zaniedbanym, rzekomo zielonym, terenie. Zrozumcie w końcu, że ludzie mają w nosie taką zieleń jak jest teraz. 2-metrowe chaszcze, porozrzucane śmieci, pomieszkujący bezdomni i okoliczne pijaczki wałęsające się tu i ówdzie - to jest niestety smutny ale prawdziwy obraz górek. Możecie dodawać pod każdym artykułem nawet po 500 komentarzy-gotowców a i tak rzeczywistości nie zakrzyczycie. Jaki koń jest, każdy widzi.
Do tych etatowych komentatorów pod artykułami o górkach: przestańcie już wciskać ludziom tę eko-propagandę i przestańcie straszyć wizją upadku Lublina z powodu postawienia osiedla na zaniedbanym, rzekomo zielonym, terenie. Zrozumcie w końcu, że ludzie mają w nosie taką zieleń jak jest teraz. 2-metrowe chaszcze, porozrzucane śmieci, pomieszkujący bezdomni i okoliczne pijaczki wałęsające się tu i ówdzie - to jest niestety smutny ale prawdziwy obraz górek. Możecie dodawać pod każdym artykułem nawet po 500 komentarzy-gotowców a i tak rzeczywisto... rozwiń
Avatar
Monika z Koncertowej od urodzenia / 29 listopada 2018 o 18:32
+14
Mnie najbardziej na górkach przerarzają tysiące szczykawek, które pozostawiają tam narkomani (niewykluczone, że z marihłaną). Prezes tebewał sprawia wrażenie pręrznego młodzieńca, który z łatwością poradzi sobie z tą plagą.
Avatar
Mieszkanka Dziesiątej / 1 grudnia 2018 o 00:24
+13
Moim zdaniem o losie górek nie powinni decydować przypadkowi ludzie na podstawie fragmentarycznej wiedzy, to zbyt ważna kwestia. Ja do niedawna w ogóle nie mialam zdania, mieszkam na drugim końcu miasta, ale zrobiło się o tym tak głośno ostatnio, że postanowiłam poczytać na ten temat, poszukać informacji i jestem przerażona, że ktoś w ogóle bierze pod uwagę zabudowę tego terenu. Lublin potrzebuje powietrza i zieleni. Jest tyle terenów pod zabudowę, miasto się wspaniale rozwija, a tbv chce po prostu zarobić nanaszym zdrowiu i komforcie życia. To hańba dla władz miasta.
Avatar
Gość / 30 listopada 2018 o 19:07
+13
Od siebie dodam.Nie warto polemizować z tymi wynajętymi gnidami co tu trollują. Próbują zrobić z Górek śmietnik czy inaczej je dezawuować. śmieci się sprząta nie betonuje. Nazbierało sie ich tam z 10 wywrotek i odpowiada za to właściciel ,któremu to jest ewidentnie na ręke. Ja sam niejednokrotnie ze spaceru zabierałem co nie co.
Avatar
Gość / 29 listopada 2018 o 21:06
+13
Teren jest mało atrakcyjny i trudno dostępny. Większość okolicznych mieszkańców nawet nie ukrywa, że w ogóle tam nie chodzi bo się nawet z wózkiem nie da wjechać. Kilkunastu czy kilkudziesięciu pieniaczy próbuje blokować budowę bloków i powstanie parku tylko szkoda, że nie pamiętają jak sami kupowali mieszkania, wtedy budowa bloków czy domków im w ogóle nie przeszkadzała. Taka swoistego rodzaju hipokryzja - ja mogę, sąsiad nie.
Avatar
Gość / 29 listopada 2018 o 21:06
+13
Jestem za za zabudową Górek. Niech ten syf ktoś w końcu uprzątnie. Mieszkańcy zasługują na miejsce do wypoczynku.
Avatar
Gość / 29 listopada 2018 o 20:10
+13
Obecnie górki czechowskie to jeden wielki smietnik pełen pijakow zalatwiajacych swoje potrzeby gdzie popadnie. Coś za coś developer za darmo nie zrobi tam porządku a miasta na to nie stać.
Avatar
adam sPOd lublina / 29 listopada 2018 o 19:57
+13
A ja chętnie kupię apartament z przyjemnym widokiem na nowoczesny park z dobrym dojazdem, który wybudowało miasto. 
Avatar
Ezola / 7 stycznia 2019 o 14:53
+1
Referendum dla picu. Prezydent wie co robi, a sprzyja deweloperowi...(patrz treść pytania referendalnego) A kto był na górkach widział jak przygotowują już teren pod przyszłe bloki ( już zaraz będą kłaść rury ciepłownicze )
Avatar
xyz / 6 grudnia 2018 o 10:36
+4
TBV "zależy na poszanowaniu terenu Górek Czechowskich"? Jawna kpina! To jakby Korea Północna występowała jako obrońca praw człowieka! Czyli jak rozumiemy zabudowanie Górek 200 blokami - i ewentualne oddanie miastu zdewastowanych podczas tej budowy ogryzków terenu - to jest właśnie wg p. Dzioby działanie ekologiczne? Rewelacja - pokazuje całą deweloperską "logikę" :-) Zgodnie z powiedzeniem: "Diabeł ubrał się w ornat i na mszę dzwoni". A postępowanie Prezydenta (i podległych mu urzędników z Ratusza) to istne Himalaje hipokryzji! Przez ostatnie lata wił się jak piskorz, jawnie popierając interes dewelopera, aby podczas kampanii wyborczej - w obliczu perspektywy utraty dużej części głosów - wpaść nagle na pomysł w stylu Piłata: "obiecuję wam referendum"! Oj, nieładnie, panie Prezydencie Żuk, nieładnie - swego czasu obłudnie obiecywał Pan, że wdroży rekomendacje Antysmogowego Panelu Obywatelskiego, gdzie m.in sporo było o potrzebie ochrony Górek Czechowskich. I co? Rekomendacje dot. Górek wrzuciłeś Pan do kosza! Tak samo zresztą jak ponad 6,5 tys. uwag do 2 wyłożenia projektu SUiKZP złożonych przez mieszkańców, ponieważ gros z nich postulowała niezabudowywanie Górek! Świadomi Lublinianie w taki sposób wypowiedzieli się wówczas - wysilili się, poczytali kilkaset stron tekstu, zastanowili i podpisali imiennie, pomimo RODO. Ich zdanie nie liczyło się, tak jak 4 tys. uwag po pierwszym wyłożeniu! Uczciwie postawione pytanie w tym planowanym referendum powinno brzmieć: "Czy zgadzasz się, aby Miasto umożliwiło warszawskiemu deweloperowi zarobić grubo ponad 400 mln bez wbicia łopaty i kosztem degradacji ostatniego dużego obszaru naturalnej przyrody i terenu napowietrzającego cały Lublin, a w zamian za to Miasto (z Twoich podatków) zagospodaruje resztki - albo i nie?"
TBV "zależy na poszanowaniu terenu Górek Czechowskich"? Jawna kpina! To jakby Korea Północna występowała jako obrońca praw człowieka! Czyli jak rozumiemy zabudowanie Górek 200 blokami - i ewentualne oddanie miastu zdewastowanych podczas tej budowy ogryzków terenu - to jest właśnie wg p. Dzioby działanie ekologiczne? Rewelacja - pokazuje całą deweloperską "logikę" :-) Zgodnie z powiedzeniem: "Diabeł ubrał się w ornat i na mszę dzwoni". A postępowanie Prezydenta (i podległych mu urzędników z Ratusza) to istne H... rozwiń
Avatar
Gwidon / 1 grudnia 2018 o 10:51
-2
PO CO?! Ustawa "leć deweloper" Sobonia ze Świdnika kończy dyskusję! Tyleście pieniacze uzyskali!
Avatar
Patti / 1 grudnia 2018 o 00:43
+8
Dobre skomunikowanie z centrum.... owszem, ale tylko na piechotę. Widział pan/pani jakie tam są korki?
Avatar
Mieszkanka Dziesiątej / 1 grudnia 2018 o 00:24
+13
Moim zdaniem o losie górek nie powinni decydować przypadkowi ludzie na podstawie fragmentarycznej wiedzy, to zbyt ważna kwestia. Ja do niedawna w ogóle nie mialam zdania, mieszkam na drugim końcu miasta, ale zrobiło się o tym tak głośno ostatnio, że postanowiłam poczytać na ten temat, poszukać informacji i jestem przerażona, że ktoś w ogóle bierze pod uwagę zabudowę tego terenu. Lublin potrzebuje powietrza i zieleni. Jest tyle terenów pod zabudowę, miasto się wspaniale rozwija, a tbv chce po prostu zarobić nanaszym zdrowiu i komforcie życia. To hańba dla władz miasta.
Avatar
Gość / 30 listopada 2018 o 19:15
+12
Profesor Ewa Trzaskowska z Katedry Przyrodniczych Podstaw Architektury Krajobrazu KUL wyraziła już swoją opinię na temat zabudowy tego terenu: "Będziemy oddychać z większym trudem i cierpieć na astmę i alergię. Strat nie odczujemy za miesiąc lub dwa, ale w dłuższej perspektywie będziemy tego żałować." (cytat z lublin.wyborcza.pl/lublin/1,48724,20110074,spolecznicy-i-naukowcy-w-obronie-gorek-czechowskich-osiedlowy.html#ixzz49GUji1HY). Podobną opinię przedstawił Prof. Michał Kaszewski, kierownik Zakładu Meteorologii i Klimatologii UMCS i "zaznaczył, że zabudowa Górek Czechowskich spowoduje nieodwracalne w skutkach zablokowanie dopływu powietrza do miasta. - Dzięki temu terenowi mamy swobodny dopływ chłodnego powietrza z północy. Górki pełnią bowiem rolę naturalnego klina nawietrzającego miasto. Zabudowanie terenu może pogorszyć warunki aerosanitarne na obszarze całego Lublina. W mieście będzie cieplej i bardziej duszno - mówił na konferencji naukowiec."
Profesor Ewa Trzaskowska z Katedry Przyrodniczych Podstaw Architektury Krajobrazu KUL wyraziła już swoją opinię na temat zabudowy tego terenu: "Będziemy oddychać z większym trudem i cierpieć na astmę i alergię. Strat nie odczujemy za miesiąc lub dwa, ale w dłuższej perspektywie będziemy tego żałować." (cytat z lublin.wyborcza.pl/lublin/1,48724,20110074,spolecznicy-i-naukowcy-w-obronie-gorek-czechowskich-osiedlowy.html#ixzz49GUji1HY). Podobną opinię przedstawił Prof. Michał Kaszewski, kierownik Zakładu Meteorologii i Klimatologii UM... rozwiń
Avatar
Gość / 30 listopada 2018 o 19:07
+13
Od siebie dodam.Nie warto polemizować z tymi wynajętymi gnidami co tu trollują. Próbują zrobić z Górek śmietnik czy inaczej je dezawuować. śmieci się sprząta nie betonuje. Nazbierało sie ich tam z 10 wywrotek i odpowiada za to właściciel ,któremu to jest ewidentnie na ręke. Ja sam niejednokrotnie ze spaceru zabierałem co nie co.
Avatar
Ocenzurowany / 30 listopada 2018 o 13:15
+11
Dziennik Wschodni tubą TBV. Cenzura !!!!!!! K.
Avatar
orwell1990 / 30 listopada 2018 o 12:22
+9
Syf to jest w okolicach Masztu - Dworzec Wstyd jak znajomi przyjeżdzają
Avatar
LUBLIN / 30 listopada 2018 o 11:23
-5
jaki zielony? 30% można zabudować różnego typu obiektami już teraz i tyle właśnie chce zabudować deweloper, tu chodzi jedynie o zmianę funkcji z usług na mieszkania
Zobacz wszystkie komentarze 95

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Koncert Agnieszki Rosnerówny w DK LSM
5 kwietnia 2019, 18:00

Koncert Agnieszki Rosnerówny w DK LSM 0 0

W piątek, 5 kwietnia o godz. 18 w Domu Kultury LSM (ul. Wallenroda 4a) odbędzie się nastrojowy koncert literacko-kabaretowy "Są na świecie..." w wykonaniu Agnieszki Rosnerówny.

W Świdniku przyjęli stanowisko ws. ideologii LGBT. W Lublinie wymiatali homofobię [wideo]
film

W Świdniku przyjęli stanowisko ws. ideologii LGBT. W Lublinie wymiatali homofobię [wideo] 2 9

Rada Powiatu w Świdniku przyjęła we wtorek stanowisko „w sprawie powstrzymania ideologii LGBT przez wspólnotę samorządową”. – To jest kompletnie niepoważne – komentuje opozycyjny radny. Tymczasem podobne inicjatywy podejmują też inne samorządy w Lubelskiem, związane m.in. z Prawem i Sprawiedliwością.

Mickiewicz-Stasiuk-Haydamaky. Koncert w Centrum Spotkania Kultur
31 marca 2019, 17:00

Mickiewicz-Stasiuk-Haydamaky. Koncert w Centrum Spotkania Kultur 1 1

W niedzielę, 31 marca o godz. 17 na scenie Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) z koncertem symfonicznym wystąpi Andrzej Stasiuk z grupą Haydamaky.

Lubelskie zespoły wyraźnie przegrały swoje mecze w fazie play-off

Lubelskie zespoły wyraźnie przegrały swoje mecze w fazie play-off 0 0

To dopiero pierwsza runda, a nasze zespoły są już bardzo blisko zakończenia sezonu.

"Odchodziłeś w wielkim heroizmie". Tłumy pożegnały prof. Józefa Bergiera [zdjęcia]
galeria

"Odchodziłeś w wielkim heroizmie". Tłumy pożegnały prof. Józefa Bergiera [zdjęcia] 30 0

Tłumy studentów, pracowników uczelni, polityków i przyjaciół żegnały we wtorek prof. Józef Bergera, rektora i założyciela Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II. Zmarł on 21 marca po ciężkiej chorobie.

Prezes TBV składa przyrzeczenie ws. budowy parku. Ile bloków ma powstać na górkach czechowskich?
film

Prezes TBV składa przyrzeczenie ws. budowy parku. Ile bloków ma powstać na górkach czechowskich? 47 56

5 lat – tyle czasu daje sobie TBV na zbudowanie parku naturalistycznego na 75 ha i oddanie go miastu. Warunek jest ciągle ten sam: Rada Miasta zgodzi się na taką zmianę przeznaczenia tego terenu, by na 30 ha deweloper mógł zbudować bloki i lokale usługowe.

Policjanci na pomoc szczeniakom

Policjanci na pomoc szczeniakom 0 0

Bialscy policjanci uratowali dwa szczeniaki porzucone w lesie. Odnaleźli je dzięki zgłoszeniu mieszkanki Białej Podlaskiej.

Wyrzucił psa przez okno z czwartego piętra. Marcin S. usłyszał wyrok

Wyrzucił psa przez okno z czwartego piętra. Marcin S. usłyszał wyrok 106 9

Mieszkaniec Puław został skazany na więzienie w zawieszeniu za wyrzucenie psa przez okno. Zrobił to podczas kłótni z dziewczyną. Upadek z czwartek piętra zakończył się dla czworonoga poważnymi obrażeniami.

The Lord of the Rings: Gollum. Nowa wyprawa do Śródziemia

The Lord of the Rings: Gollum. Nowa wyprawa do Śródziemia 0 0

Szczegółów zbyt wielu na razie nie ma, ale The Lord of the Rings: Gollum ma być "grą dla czytelników, którzy zostają graczami". Kiedy premiera? Dopiero w 2021 roku.

LNBA. Alco zameldowało się w finale

LNBA. Alco zameldowało się w finale 1 0

Alco zameldowało się w wielkim finale rozgrywek. Obrońcy tytułu drugi raz pokonali Nadar

PE przyjął dyrektywę o prawach autorskich razem z kontrowersyjnymi zapisami

PE przyjął dyrektywę o prawach autorskich razem z kontrowersyjnymi zapisami 0 18

Parlament Europejski przyjął dyrektywę o prawach autorskich – za głosowało 348 europosłów, przeciw 274, a 36 wstrzymało się od głosu. Przeciwne wprowadzeniu nowego prawa było pięć krajów, w tym Polska.