Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

29 listopada 2018 r.
17:50

Lublin: Będzie referendum w sprawie górek czechowskich. Ratusz nie wycofuje się z deklaracji

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 95 A A

Ratusz nie wycofuje się z zapowiedzianego referendum lokalnego w sprawie przyszłości górek czechowskich, które obiecał na finiszu kampanii wyborczej prezydent Krzysztof Żuk. – Zabieramy się już za przygotowania – zapewniają jego podwładni

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Obietnica dotycząca referendum padła z ust prezydenta w przedostatnim dniu kampanii wyborczej.

– Zdecydowałem, że przedłożę Radzie Miasta nowej kadencji projekt uchwały o przeprowadzeniu miejskiego referendum, które pozwoli mieszkańcom wypowiedzieć się co do przyszłości górek – ogłosił wówczas na konferencji prasowej prezydent Krzysztof Żuk. – Tematem powinna być ocena wniosku złożonego przez obecnego właściciela tego terenu.

Przypomnijmy, że właściciel gruntu (deweloperska firma TBV) zabiega o zmianę planu zagospodarowania terenu, która umożliwi budowę bloków na około 30 proc. górek czechowskich. Pozostała większość górek miałaby pozostać terenem zielonym.

– Postaramy się, żeby referendum odbyło się w pierwszym kwartale przyszłego roku – zapowiadał Żuk. – Nowa Rada Miasta, po zapoznaniu się z wnioskiem właściciela, z dyskusją różnych środowisk, będzie musiała podjąć uchwałę o referendum. Przypuszczam, że nie na grudniowej sesji, ale na styczniowej.

Ratusz zapewnia, że deklaracje prezydenta są wciąż aktualne. – Obecnie trwają prace zmierzające do opracowania dokumentacji, zebrania wszystkich materiałów oraz określenia wszystkich zainteresowanych – zapewnia Olga Mazurek-Podleśna z Urzędu Miasta. – W najbliższych tygodniach postaramy się uzgodnić harmonogram przygotowań dotyczących przeprowadzenia referendum lokalnego. Jest ono ogłaszane na podstawie uchwały Rady Miasta, zatem pierwszym formalnym krokiem w tym zakresie będzie skierowanie stosownego projektu uchwały do radnych.

– Referendum musi poprzedzić sformułowanie stosownych pytań i uzgodnienie ze wszystkimi stronami zaangażowanymi w debatę o górkach czechowskich – zastrzegał prezydent. – Oczekujemy, że również właściciel tego terenu będzie mógł przedstawić swoje racje i swoją koncepcję bardziej szczegółowo, podobnie jak i przedstawiciele ruchów miejskich i społeczników.

Właściciel terenu zapewnia, że jest otwarty na taką dyskusję. – Jestem gotowy do racjonalnych rozmów, żeby w końcu ten teren zagospodarować, żeby służył mieszkańcom – deklaruje Wojciech Dzioba, prezes TBV. O swojej gotowości zapewniają również ci, którzy oczekują, że na górkach nie będzie żadnej budowy. – Mamy nadzieję, że takie rozmowy się odbędą. Czekamy z niecierpliwością – mówi Magdalena Nosek, jedna z przeciwniczek zmian w planie zagospodarowania terenu.

Zgodnie z Ustawą o referendum lokalnym, głosowanie jest ważne, jeżeli wzięło w nim udział co najmniej 30 proc. uprawnionych do głosowania. Ta sama ustawa mówi, że „wynik referendum jest rozstrzygający, jeżeli za jednym z rozwiązań w sprawie poddanej pod referendum oddano więcej niż połowę ważnych głosów”.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 95

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
górnik / 29 listopada 2018 r. o 18:47
+24
frekwencja będzie 15 % i co wtedy?
Avatar
zium / 29 listopada 2018 r. o 22:54
+14
Ale w czym problem? Skoro nikt nie chce bloków to znaczy, że w referendum propozycja dewelopera dostanie 0% i sprawa zamknięta. Póki co, zebrano bodajże 3 tyś głosów przeciwko zabudowie i 2 tyś głosów popierających koncepcję TBV i wygląda na to, że jednak lokalna społeczność jest mocno podzielona co do tego, jaki powinien być przyszły los poligonu.
Avatar
Czechów / 29 listopada 2018 r. o 22:15
+14
Do tych etatowych komentatorów pod artykułami o górkach: przestańcie już wciskać ludziom tę eko-propagandę i przestańcie straszyć wizją upadku Lublina z powodu postawienia osiedla na zaniedbanym, rzekomo zielonym, terenie. Zrozumcie w końcu, że ludzie mają w nosie taką zieleń jak jest teraz. 2-metrowe chaszcze, porozrzucane śmieci, pomieszkujący bezdomni i okoliczne pijaczki wałęsające się tu i ówdzie - to jest niestety smutny ale prawdziwy obraz górek. Możecie dodawać pod każdym artykułem nawet po 500 komentarzy-gotowców a i tak rzeczywistości nie zakrzyczycie. Jaki koń jest, każdy widzi.
Do tych etatowych komentatorów pod artykułami o górkach: przestańcie już wciskać ludziom tę eko-propagandę i przestańcie straszyć wizją upadku Lublina z powodu postawienia osiedla na zaniedbanym, rzekomo zielonym, terenie. Zrozumcie w końcu, że ludzie mają w nosie taką zieleń jak jest teraz. 2-metrowe chaszcze, porozrzucane śmieci, pomieszkujący bezdomni i okoliczne pijaczki wałęsające się tu i ówdzie - to jest niestety smutny ale prawdziwy obraz górek. Możecie dodawać pod każdym artykułem nawet po 500 komentarzy-gotowców a i tak rzeczywisto... rozwiń
Avatar
Monika z Koncertowej od urodzenia / 29 listopada 2018 r. o 18:32
+14
Mnie najbardziej na górkach przerarzają tysiące szczykawek, które pozostawiają tam narkomani (niewykluczone, że z marihłaną). Prezes tebewał sprawia wrażenie pręrznego młodzieńca, który z łatwością poradzi sobie z tą plagą.
Avatar
Mieszkanka Dziesiątej / 1 grudnia 2018 r. o 00:24
+13
Moim zdaniem o losie górek nie powinni decydować przypadkowi ludzie na podstawie fragmentarycznej wiedzy, to zbyt ważna kwestia. Ja do niedawna w ogóle nie mialam zdania, mieszkam na drugim końcu miasta, ale zrobiło się o tym tak głośno ostatnio, że postanowiłam poczytać na ten temat, poszukać informacji i jestem przerażona, że ktoś w ogóle bierze pod uwagę zabudowę tego terenu. Lublin potrzebuje powietrza i zieleni. Jest tyle terenów pod zabudowę, miasto się wspaniale rozwija, a tbv chce po prostu zarobić nanaszym zdrowiu i komforcie życia. To hańba dla władz miasta.
Avatar
Gość / 30 listopada 2018 r. o 19:07
+13
Od siebie dodam.Nie warto polemizować z tymi wynajętymi gnidami co tu trollują. Próbują zrobić z Górek śmietnik czy inaczej je dezawuować. śmieci się sprząta nie betonuje. Nazbierało sie ich tam z 10 wywrotek i odpowiada za to właściciel ,któremu to jest ewidentnie na ręke. Ja sam niejednokrotnie ze spaceru zabierałem co nie co.
Avatar
Gość / 29 listopada 2018 r. o 21:06
+13
Teren jest mało atrakcyjny i trudno dostępny. Większość okolicznych mieszkańców nawet nie ukrywa, że w ogóle tam nie chodzi bo się nawet z wózkiem nie da wjechać. Kilkunastu czy kilkudziesięciu pieniaczy próbuje blokować budowę bloków i powstanie parku tylko szkoda, że nie pamiętają jak sami kupowali mieszkania, wtedy budowa bloków czy domków im w ogóle nie przeszkadzała. Taka swoistego rodzaju hipokryzja - ja mogę, sąsiad nie.
Avatar
Gość / 29 listopada 2018 r. o 21:06
+13
Jestem za za zabudową Górek. Niech ten syf ktoś w końcu uprzątnie. Mieszkańcy zasługują na miejsce do wypoczynku.
Avatar
Gość / 29 listopada 2018 r. o 20:10
+13
Obecnie górki czechowskie to jeden wielki smietnik pełen pijakow zalatwiajacych swoje potrzeby gdzie popadnie. Coś za coś developer za darmo nie zrobi tam porządku a miasta na to nie stać.
Avatar
adam sPOd lublina / 29 listopada 2018 r. o 19:57
+13
A ja chętnie kupię apartament z przyjemnym widokiem na nowoczesny park z dobrym dojazdem, który wybudowało miasto. 
Avatar
Ezola / 7 stycznia 2019 r. o 14:53
+1
Referendum dla picu. Prezydent wie co robi, a sprzyja deweloperowi...(patrz treść pytania referendalnego) A kto był na górkach widział jak przygotowują już teren pod przyszłe bloki ( już zaraz będą kłaść rury ciepłownicze )
Avatar
xyz / 6 grudnia 2018 r. o 10:36
+4
TBV "zależy na poszanowaniu terenu Górek Czechowskich"? Jawna kpina! To jakby Korea Północna występowała jako obrońca praw człowieka! Czyli jak rozumiemy zabudowanie Górek 200 blokami - i ewentualne oddanie miastu zdewastowanych podczas tej budowy ogryzków terenu - to jest właśnie wg p. Dzioby działanie ekologiczne? Rewelacja - pokazuje całą deweloperską "logikę" :-) Zgodnie z powiedzeniem: "Diabeł ubrał się w ornat i na mszę dzwoni". A postępowanie Prezydenta (i podległych mu urzędników z Ratusza) to istne Himalaje hipokryzji! Przez ostatnie lata wił się jak piskorz, jawnie popierając interes dewelopera, aby podczas kampanii wyborczej - w obliczu perspektywy utraty dużej części głosów - wpaść nagle na pomysł w stylu Piłata: "obiecuję wam referendum"! Oj, nieładnie, panie Prezydencie Żuk, nieładnie - swego czasu obłudnie obiecywał Pan, że wdroży rekomendacje Antysmogowego Panelu Obywatelskiego, gdzie m.in sporo było o potrzebie ochrony Górek Czechowskich. I co? Rekomendacje dot. Górek wrzuciłeś Pan do kosza! Tak samo zresztą jak ponad 6,5 tys. uwag do 2 wyłożenia projektu SUiKZP złożonych przez mieszkańców, ponieważ gros z nich postulowała niezabudowywanie Górek! Świadomi Lublinianie w taki sposób wypowiedzieli się wówczas - wysilili się, poczytali kilkaset stron tekstu, zastanowili i podpisali imiennie, pomimo RODO. Ich zdanie nie liczyło się, tak jak 4 tys. uwag po pierwszym wyłożeniu! Uczciwie postawione pytanie w tym planowanym referendum powinno brzmieć: "Czy zgadzasz się, aby Miasto umożliwiło warszawskiemu deweloperowi zarobić grubo ponad 400 mln bez wbicia łopaty i kosztem degradacji ostatniego dużego obszaru naturalnej przyrody i terenu napowietrzającego cały Lublin, a w zamian za to Miasto (z Twoich podatków) zagospodaruje resztki - albo i nie?"
TBV "zależy na poszanowaniu terenu Górek Czechowskich"? Jawna kpina! To jakby Korea Północna występowała jako obrońca praw człowieka! Czyli jak rozumiemy zabudowanie Górek 200 blokami - i ewentualne oddanie miastu zdewastowanych podczas tej budowy ogryzków terenu - to jest właśnie wg p. Dzioby działanie ekologiczne? Rewelacja - pokazuje całą deweloperską "logikę" :-) Zgodnie z powiedzeniem: "Diabeł ubrał się w ornat i na mszę dzwoni". A postępowanie Prezydenta (i podległych mu urzędników z Ratusza) to istne H... rozwiń
Avatar
Gwidon / 1 grudnia 2018 r. o 10:51
-2
PO CO?! Ustawa "leć deweloper" Sobonia ze Świdnika kończy dyskusję! Tyleście pieniacze uzyskali!
Avatar
Patti / 1 grudnia 2018 r. o 00:43
+8
Dobre skomunikowanie z centrum.... owszem, ale tylko na piechotę. Widział pan/pani jakie tam są korki?
Avatar
Mieszkanka Dziesiątej / 1 grudnia 2018 r. o 00:24
+13
Moim zdaniem o losie górek nie powinni decydować przypadkowi ludzie na podstawie fragmentarycznej wiedzy, to zbyt ważna kwestia. Ja do niedawna w ogóle nie mialam zdania, mieszkam na drugim końcu miasta, ale zrobiło się o tym tak głośno ostatnio, że postanowiłam poczytać na ten temat, poszukać informacji i jestem przerażona, że ktoś w ogóle bierze pod uwagę zabudowę tego terenu. Lublin potrzebuje powietrza i zieleni. Jest tyle terenów pod zabudowę, miasto się wspaniale rozwija, a tbv chce po prostu zarobić nanaszym zdrowiu i komforcie życia. To hańba dla władz miasta.
Avatar
Gość / 30 listopada 2018 r. o 19:15
+12
Profesor Ewa Trzaskowska z Katedry Przyrodniczych Podstaw Architektury Krajobrazu KUL wyraziła już swoją opinię na temat zabudowy tego terenu: "Będziemy oddychać z większym trudem i cierpieć na astmę i alergię. Strat nie odczujemy za miesiąc lub dwa, ale w dłuższej perspektywie będziemy tego żałować." (cytat z lublin.wyborcza.pl/lublin/1,48724,20110074,spolecznicy-i-naukowcy-w-obronie-gorek-czechowskich-osiedlowy.html#ixzz49GUji1HY). Podobną opinię przedstawił Prof. Michał Kaszewski, kierownik Zakładu Meteorologii i Klimatologii UMCS i "zaznaczył, że zabudowa Górek Czechowskich spowoduje nieodwracalne w skutkach zablokowanie dopływu powietrza do miasta. - Dzięki temu terenowi mamy swobodny dopływ chłodnego powietrza z północy. Górki pełnią bowiem rolę naturalnego klina nawietrzającego miasto. Zabudowanie terenu może pogorszyć warunki aerosanitarne na obszarze całego Lublina. W mieście będzie cieplej i bardziej duszno - mówił na konferencji naukowiec."
Profesor Ewa Trzaskowska z Katedry Przyrodniczych Podstaw Architektury Krajobrazu KUL wyraziła już swoją opinię na temat zabudowy tego terenu: "Będziemy oddychać z większym trudem i cierpieć na astmę i alergię. Strat nie odczujemy za miesiąc lub dwa, ale w dłuższej perspektywie będziemy tego żałować." (cytat z lublin.wyborcza.pl/lublin/1,48724,20110074,spolecznicy-i-naukowcy-w-obronie-gorek-czechowskich-osiedlowy.html#ixzz49GUji1HY). Podobną opinię przedstawił Prof. Michał Kaszewski, kierownik Zakładu Meteorologii i Klimatologii UM... rozwiń
Avatar
Gość / 30 listopada 2018 r. o 19:07
+13
Od siebie dodam.Nie warto polemizować z tymi wynajętymi gnidami co tu trollują. Próbują zrobić z Górek śmietnik czy inaczej je dezawuować. śmieci się sprząta nie betonuje. Nazbierało sie ich tam z 10 wywrotek i odpowiada za to właściciel ,któremu to jest ewidentnie na ręke. Ja sam niejednokrotnie ze spaceru zabierałem co nie co.
Avatar
Ocenzurowany / 30 listopada 2018 r. o 13:15
+11
Dziennik Wschodni tubą TBV. Cenzura !!!!!!! K.
Avatar
orwell1990 / 30 listopada 2018 r. o 12:22
+9
Syf to jest w okolicach Masztu - Dworzec Wstyd jak znajomi przyjeżdzają
Avatar
LUBLIN / 30 listopada 2018 r. o 11:23
-5
jaki zielony? 30% można zabudować różnego typu obiektami już teraz i tyle właśnie chce zabudować deweloper, tu chodzi jedynie o zmianę funkcji z usług na mieszkania
Zobacz wszystkie komentarze 95

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Sochy. Tu 1 czerwca jest dniem zmarłych
galeria
film

Sochy. Tu 1 czerwca jest dniem zmarłych

Dla mieszkańców niewielkiej miejscowość koło Zwierzyńca 1 czerwca jest jak dzień Wszystkich Świętych. Nie ma rodziny, by nie pamiętali o kimś pochowanym na wojennym cmentarzu. Jednego dnia Niemcy zamordowali tu blisko 200 osób.

Tylko jedna aplikacja do opłat za postój w Strefie Płatnego Parkowania w Lublinie. Kierowcy krytykują

Tylko jedna aplikacja do opłat za postój w Strefie Płatnego Parkowania w Lublinie. Kierowcy krytykują

Od dziś tylko jedna aplikacja na smartfony umożliwia opłatę za postój w Strefie Płatnego Parkowania. Wielu kierowców jest z tego niezadowolonych i twierdzą, że aplikacja nie jest praktyczna i ma fatalne oceny.

Pod osłoną nocy zaczęli przesadzać drzewa z ul. Lipowej w Lublinie. Mieszkańcy stanęli naprzeciwko maszyn
Wideo
galeria
film

Pod osłoną nocy zaczęli przesadzać drzewa z ul. Lipowej w Lublinie. Mieszkańcy stanęli naprzeciwko maszyn

Po godzinie 22 mieszkańców ulicy Lipowej zaniepokoiły odgłosy maszyn. Okazało się, że właśnie o tej porze, w środku nocy, rozpoczęło się usuwanie drzew przeznaczonych do przesadzenia. Na miejscu doszło do słownych utarczek, gdy przeciwnicy operacji namawiali pracowników firmy ogrodniczej do zaniechania pracy.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 1 czerwca 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 1 czerwca 2020 r.

Lubartów: Latarnia przy starej garbarni zagrażała kierowcom. Interweniowali strażacy
Alarm 24

Lubartów: Latarnia przy starej garbarni zagrażała kierowcom. Interweniowali strażacy

Nieczynna od dawna latarnia oświetleniowa znajdująca się przed wjazdem na teren dawnej garbarni w Chlewiskach pod Lubartowem stwarzała zagrożenie dla bezpieczeństwa osób podróżujących po drodze powiatowej.

Radio Lublin: koncert Damiana Ukeje
5 czerwca 2020, 19:00

Radio Lublin: koncert Damiana Ukeje

W piątek, 5 czerwca o godz. 19 w Studio im. Budki Suflera Radia Lublin odbędzie się koncert Damiana Ukeje. Wydarzenie będzie zamknięte dla publiczności, a koncert transmitowany będzie na antenie rozgłośni i w Internecie.

Wydział Komunikacji w Lublinie. Wciąż trzeba się umówić na wizytę

Wydział Komunikacji w Lublinie. Wciąż trzeba się umówić na wizytę

Każdy, kto zamierza załatwić sprawę w miejskim Wydziale Komunikacji powinien się wcześniej umówić, mimo usunięcia trwającej kilka dni awarii systemu kolejkowego.

Radzyń Podlaski. "Do tematu parkometrów wrócimy, bo miasto jest zakorkowane"

Radzyń Podlaski. "Do tematu parkometrów wrócimy, bo miasto jest zakorkowane"

Radzyń Podlaski jednak wróci do pomysłu poszerzenia strefy płatnego parkowania. Niedawno radni zdecydowali, że zamiast wydawać pieniądze na parkometry, w mieście powstanie rondo.

Lubelska Wymiana Roślin
7 czerwca 2020, 10:00

Lubelska Wymiana Roślin

Akademia Kreatywności zaprasza na drugą odsłonę Lubelskiej Wymiany Roślin. Wydarzenie adresowane do wszystkich, którzy chcieliby kupić lub sprzedać rośliny odbędzie się 7 czerwca o godz. 10 w Akademii Kreatywności (ul. Zamojska 21).

To ostatnia linia obrony na wojnie z Covid-19. Kolejny pacjent na intensywnej terapii w SPSK 1 w Lublinie

To ostatnia linia obrony na wojnie z Covid-19. Kolejny pacjent na intensywnej terapii w SPSK 1 w Lublinie

Na intensywną terapię do szpitala klinicznego nr 1 w Lublinie trafił kolejny pacjent z Covid-19, który wymagał podłączenia do tzw. płucoserca. – Efektem ostatniego poluzowania restrykcji mogą być kolejni pacjenci w ciężkim stanie – ostrzega szef lubelskiej kliniki.

Szalony mecz w Gdańsku. Lechia i Arka poszły na całość!
film

Szalony mecz w Gdańsku. Lechia i Arka poszły na całość!

Cztery rzuty karne, samobój, nieuznany gol i przechylenie szali zwycięstwa na korzyść gospodarzy w szóstej minucie doliczonego czasu gry. To wszystko działo się w niedzielę na stadionie Lechii Gdańsk w meczu derbowym z Arką Gdynia

Epitafium arcybiskupa Bolesława Pylaka. Zostanie poświęcone w rocznicę śmierci hierarchy

Epitafium arcybiskupa Bolesława Pylaka. Zostanie poświęcone w rocznicę śmierci hierarchy

W rocznicę śmierci w lubelskiej archikatedrze zostanie poświęcone epitafium arcybiskupa Bolesława Pylaka – zapowiedział metropolita lubelski arcybiskup Stanisław Budzik. Abp Pylak zmarł 6 czerwca 2019 roku. Miał 98 lat.

Lubelskie: Kierowca zakleszczony w ciężarówce po wypadku. Wideo z kamery na hełmie strażaka
film

Lubelskie: Kierowca zakleszczony w ciężarówce po wypadku. Wideo z kamery na hełmie strażaka

O poważnym wypadku na drodze krajowej nr 19 w Wólce Rozwadowskiej pisaliśmy wczoraj.

Lubelski sanepid wydał 123 decyzje o ukaraniu na łączną kwotę ponad 680 tys. zł
film

Lubelski sanepid wydał 123 decyzje o ukaraniu na łączną kwotę ponad 680 tys. zł

– Kary wymierzane ludziom przez sanepid są bezprawne – alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich. Zwraca również uwagę, że policjanci nie mają prawa przekazywać naszych danych urzędnikom. Tylko w naszym regionie służby sanitarne nałożyły na obywateli kary o wartości blisko 700 tys. zł.

Latem to bardzo ruchliwa trasa w kierunku Kazimierza. Mieszkańcy Parchatki czekają chodnik i fotoradar

Latem to bardzo ruchliwa trasa w kierunku Kazimierza. Mieszkańcy Parchatki czekają chodnik i fotoradar

W lecie Parchatka zmaga się z korkami sięgającymi nawet Kazimierza Dolnego. Innym problemem jest nagminne przekraczanie dozwolonej prędkości, co w połączeniu z brakiem chodnika sprawia, że piesi nie czują się bezpiecznie.