Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

10 czerwca 2020 r.
15:50

Lublin: Coraz bliżej do dużej podwyżki cen biletów okresowych. Niektórzy jej unikną

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
20 17 A A

30-procentowej podwyżki cen biletów okresowych unikną pasażerowie, którzy wyrobią sobie Lubelską Kartę Miejską. Podwyżka planowana jest na jesień, karty mają być wydawane od lipca, ale tylko tym, którzy rozliczają się w Lublinie z podatku PIT.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Zmiana cen biletów okresowych, zarówno 10-, 30-, 90- jak i 150-dniowych, będzie dotyczyć jedynie osób, które nie rozliczyły PIT-u w Lublinie - zapowiada Justyna Góźdź z Zarządu Transportu Miejskiego. - To zróżnicowanie, podobnie jak w innych miastach, w których funkcjonują tzw. karty mieszkańca, planowane jest na poziomie ok. 30 proc.

Podwyżka zależy od decyzji Rady Miasta - Przygotowywany jest projekt uchwały, we wrześniu trafi pod obrady - mówi prezydent Lublina, Krzysztof Żuk.

- W przypadku przegłosowania uchwały dotyczącej taryfy na wrześniowej sesji Rady Miasta, weszłaby ona w w życie w połowie października, a najpóźniej w listopadzie - informuje rzeczniczka ZTM. Jeżeli rzeczywiście ceny wzrosną o 30 proc., to podstawowa cena biletu 30-dniowego na wszystkie linie w pierwszej strefie wzrośnie z 92 zł na 120 zł.

Takiej podwyżki unikną ci, którzy odpowiednio wcześnie wyrobią sobie Lubelską Kartę Miejską wydawaną osobom, które udowodnią, że rozliczyły się z podatku dochodowego PIT jako mieszkańcy Lublina. Posiadacze LKM kupią przejazdówki w obecnych cenach.

- Celem jest premiowanie osób, które płacą podatki w Lublinie i dokładają się do budżetu miasta, w tym również do wydatków na komunikację miejską - tłumaczy Góźdź.

Lubelska Karta Miejska nie będzie dodatkowym kawałkiem plastiku, ma być kodowana na używanych obecnie kartach służących jako nośnik biletów okresowych. Właśnie na taką kartę wgrywany ma być odpowiedni znacznik.

- W lipcu rozpoczniemy proces związany ze znakowaniem kart - informuje ZTM. Dokładny termin rozpoczęcia operacji nie jest jeszcze znany, ale wiadomo, że zainteresowani pasażerowie będą mogli się zgłaszać nie tylko do punktów ZTM przy Zielonej 5 i Nałęczowskiej 14,ale również do Biur Obsługi Mieszkańców prowadzonych przez Urząd Miasta przy Wieniawskiej 14, Filaretów 44, Szaserów 13/15 oraz Kleeberga 12a. W dowolnie wybranym z tych miejsc trzeba będzie okazać urzędnikowi kserokopię potwierdzenia złożenia PIT w Pierwszym lub Trzecim Urzędzie Skarbowym lub kopię elektronicznego potwierdzenia.

- Dzieci rodziców, którzy rozliczyli PIT w Lublinie również będą mogły skorzystać z programu Lubelskiej Karty Miejskiej. Otrzymają wówczas swoje karty - zapewnia Góźdź. Znacznik LKM dostaną też dzieci i młodzież z miejskich placówek pieczy zastępczej lub rodzinnej, osoby rozliczające w Lublinie podatek rolny i te, które nie osiągają dochodu, ale są objęte miejską opieką.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 17

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
uwaga_na_trole_z_pis / 10 czerwca 2020 r. o 16:27
+30
Dwie etatowe pisowskie szczekaczki od propagandy i hejtu już zameldowane pod artykułem. Widać, że wybory coraz bliżej.
Avatar
Hector / 10 czerwca 2020 r. o 16:41
+25
Idiotyczny i mylący tytuł. Słowo "niektórzy" sugeruje, że unikną nieliczni a przecież podwyżek uniknie zdecydowana większość mieszkańców. Kto nie płaci podatków w Lublinie a mimo to korzysta z komunikacji miejskiej, dokonuje świadomego wyboru przeprowadzając się np: pod Lublin i wszystkich konsekwencji z tym związanych.
Avatar
na_haju / 10 czerwca 2020 r. o 16:36
+20
Dwie etatowe pisowskie szczekaczki od propagandy i hejtu już zameldowane pod artykułem. Widać, że wybory coraz bliżej.
 Andrzejowi cały czas spada i wygrana jest coraz bardziej zagrożona. Znaczy się wszystkie ręce na pokład. Pisowkie trolle wyłązą jak szczury ze wszystkich nor ale tak jest przed każdymi wyborami.
Avatar
Speedy / 10 czerwca 2020 r. o 16:52
+16
"Socjalizm jest to ustrój, w którym bohatersko pokonuje się trudności nieznane w żadnym innym ustroju!" - Stefan Kisielewski. Zwolnijcie 100 zbędnych urzędników w ZTM i MPK, przestańcie dopłacać do zbiorkomu a za bilety będzie płacił tylko ten kto korzysta (a nie podatnik).
 Funkcjonowanie ZTM to 5% kosztów jakie generuje komunikacja miejska i choćbyś na głowie stawał to za dużo tam nie pozwalniasz. 90% kosztów to zakup usług przewozowych, pozostałe 5% to sprzedaż i kontrola biletów i sprzątanie przystanków. Komunikacja miejska pochłania 200 mln, połowę tej kwoty dokłada miasto. Prosta matematyka podpowiada, że ceny biletów musiałyby pójść o 100% do góry, żeby to wszystko się bilansowało na obecnym poziomie. Takie podwyżki są nierealne i raczej nie zostałaby miło przyjęte przez pasażerów, więc trzeba dokładać. Albo całkowicie zlikwidować ale to raczej w ogóle nie wchodzi w grę.
 Funkcjonowanie ZTM to 5% kosztów jakie generuje komunikacja miejska i choćbyś na głowie stawał to za dużo tam nie pozwalniasz. 90% kosztów to zakup usług przewozowych, pozostałe 5% to sprzedaż i kontrola biletów i sprzątanie przystanków. Komunikacja miejska pochłania 200 mln, połowę tej kwoty dokłada miasto. Prosta matematyka podpowiada, że ceny biletów musiałyby pójść o 100% do góry, żeby to wszystko się bilansowało na obecnym poziomie. Takie podwyżki są nierealne i raczej nie zostałaby miło przyjęte przez pasażerów, więc tr... rozwiń
Avatar
Qba / 10 czerwca 2020 r. o 23:47
+11
Jakbyśmy mieli bilety po 2,00zł normalny a 1,00zł ulgowy
 Jest rok 2020, weszły w życie zmiany podatkowe wprowadzone przez rząd które wydrenowały finansowo lokalne samorządy, do tego jeszcze koronawirus a ty proponujesz stawki za bilety z czasów Pruszkowskiego. Czy to jest poważne? Niedługo będziesz płacił za tyle przystanków ile przejedziesz i ani grosza więcej, więc będzie taniej ale bez przesady, że bilet ma kosztować tyle co jeden papieros. Zaproponowane przez ciebie stawki nie będą miały nic wspólnego z dobrze działającą, sprawną i punktualną komunikacją, bo to się nie ma prawa spiąć finansowo.
 Jest rok 2020, weszły w życie zmiany podatkowe wprowadzone przez rząd które wydrenowały finansowo lokalne samorządy, do tego jeszcze koronawirus a ty proponujesz stawki za bilety z czasów Pruszkowskiego. Czy to jest poważne? Niedługo będziesz płacił za tyle przystanków ile przejedziesz i ani grosza więcej, więc będzie taniej ale bez przesady, że bilet ma kosztować tyle co jeden papieros. Zaproponowane przez ciebie stawki nie będą miały nic wspólnego z dobrze działającą, sprawną i punktualną komunikacją, bo to się nie ma prawa... rozwiń
Avatar
-felipe_96. / 11 czerwca 2020 r. o 21:57
+1
@ Qba: "Nie chodziło o koszt wyprodukowania jednego papierosa a o cenę sklepową jednej sztuki." - O ile mi wiadomo to przepisy polskiego prawa zabraniają sprzedaży papierosów na sztuki, to nielegalne, na sztuki to możesz kupić cygara czy cygaretki i faktycznie po cenie 1 złotówki dochodząc do 2 złoty jeżeli już poruszamy tego typu temat. "Jesteś strasznie naiwny a przynajmniej takie sprawiasz wrażenie." - Być może, ale to twoja opinia, ani mnie ona chłodzi ani grzeje, nie powinno się oceniać innych jeśli prawidłowo nie potrafi się ocenić siebie, ja ciebie oceniać nie będę i nie zamierzam, bo tematyka jaką poruszaliśmy tego nie dotyczy. "Skoro obniżki cen tak pozytywnie wpływają na komunikację miejską to czemu proponujesz stawki 2zł/1zł? Może lepiej od razu z grubej rury walnąć - normalny 2 grosze, ulgowy 1 grosz?" - No i widzisz, w tym momencie stosujesz hiperbolę, wyolbrzymiasz, człowiek, który nie ma logicznego argumentu musi użyć jakiegoś skrajnego przykładu na poparcie swojej tezy. Długo nad tym myślałeś, by napisać takie zdanie? Nie sądzę, takie ceny jakie ty tutaj podałeś nie miałyby jakiejkolwiek racjonalności, tak drastyczna obniżka miałaby negatywny skutek, ceny biletów powinny być niskie ale nie za niskie a już szczególnie nie takie jaki podałeś( 2 grosze normalny, 1 grosz ulgowy). Wiesz skrajni socjaliści wychodzą z założenia, że komunikacja miejska powinna być w ogóle darmowa dla wszystkich, a wiesz co by to oznaczało? że cały koszt jej utrzymania spoczywa na barkach budżetu miasta, a w przypadku takiego jakim jest Lublin oznaczałoby to jedno - że jakiekolwiek zmiany, inwestycje, wzmacnianie częstotliwości, uruchamianie nowych połączeń i w każdym bądź razie dokonywanie jakichkolwiek zmian/reform odnośnie funkcjonowania transportu zbiorowego ciągnęłoby się nie miesiącami a latami i to niekiedy grubymi, socjalizm spowalnia rozwój gospodarczy a nie go napędza. "To co ty proponujesz to zwykły populizm" - Zaproponuj więc własne pomysły to chętnie rzucę okiem, jeżeli masz coś ciekawego do przekazania. "czytaj więcej połączeń, krótsze trasy i zarazem tańsze bilety" - Połączeń jak na chwilę obecną jest akurat w mieście optymalnie dużo, robienie nowych linii nie zawsze jest skuteczne, czasem wystarczy powzmacniać częstotliwości już istniejącym połączeniom by rozwiązać problem, co do krótszych tras - nie mówię, żeby cokolwiek ucinać jedynie tylko zaznaczyłem niezaprzeczalny fakt, że czasem krótka i nieskomplikowana trasa cieszy się lepszą popularnością aniżeli kręta i zawiła, tańsze bilety to większe zainteresowanie transportem zbiorowym pasażerów tych, którzy nie są objęci przywilejem bezpłatnych przejazdów. "zwiększenie kosztów przy jednoczesnym zmniejszeniu dochodów" - jakie zmniejszenie dochodów? koszty zwiększyłyby się właśnie dlatego, że mimo niskich cen biletów więcej ludzi by płaciło za nie i tym samym szybciej odbiłoby się zasilenie wpływami finansowymi z nich. Darmowe przejazdy nie są receptą na jakikolwiek rozwój transportu zbiorowego, to socjalistyczny wymysł i rzekoma równość - kpiny w żywe oczy - wyłączanie od opłat za bilety kolejnych grup wiekowych sprawiło, że jeżdżą sobie ile chcą bo wiedzą, że nie płacą, mają za darmo, a ci, którzy płacić muszą jedynie co będą doświadczać to ciągłe podwyżki toteż nie dziwota, że będą preferować dojazd własnym autem czy taksówką, bo im wyjdzie taniej i szybciej. Obecna sytuacja biletowa dożyna funkcjonowanie komunikacji miejskiej, która i tak ostatnimi czasy nie miała łatwo( incydent z Warbusem - utrata pojazdów, w tym 20 przegubowych, obniżenie dofinansowania przez miasto ze 196 na 169 milionów też swoje zrobiło - cięcia kursów a do tego wszystkiego jeszcze epidemia doszła - jeszcze więcej cięć było). "Tak poza tym, już widzę jak wszyscy posiadacze samochodów zostawiają je pod blokiem i wsiadają w autobus - marzenie ściętej głowy." - Też jestem realistą i wiem, że nie jest to możliwe aby wszyscy posiadacze samochodów tak robili, nigdzie o tym nie pisałem, że chciałbym aby wszyscy tak czynili - to byłoby istnym głupstwem, upychanie wszystkich do transportu zbiorowego mija się z celem, byłyby nieludzkie warunki jazdy, zdrowa równowaga powinna być zachowana, że jest miejsce na transport samochodowy indywidualny i jest miejsce na transport zbiorowy. Jednakże jeśli komunikacja miejska funkcjonowałaby na naprawdę wysokim poziomie to za 20 lat mogłoby być tak, że 70% pasażerów to pasażerowie komunikacji miejskiej a 30% to pasażerowie osobówek ale żeby ten ambitny i szczytny cel osiągnąć potrzeba bardzo wiele ciężkiej pracy i wielu zmian komunikacyjnych( buspasy, pętle P+R, większe częstotliwości kursowania pojazdów).
@ Qba: "Nie chodziło o koszt wyprodukowania jednego papierosa a o cenę sklepową jednej sztuki." - O ile mi wiadomo to przepisy polskiego prawa zabraniają sprzedaży papierosów na sztuki, to nielegalne, na sztuki to możesz kupić cygara czy cygaretki i faktycznie po cenie 1 złotówki dochodząc do 2 złoty jeżeli już poruszamy tego typu temat. "Jesteś strasznie naiwny a przynajmniej takie sprawiasz wrażenie." - Być może, ale to twoja opinia, ani mnie ona chłodzi ani grzeje, nie powinno się oceniać innych jeśli prawidłowo nie po... rozwiń
Avatar
tadek68 / 14 czerwca 2020 r. o 11:10
-2
Kserokopia potwierdzenia złożenia PiT?? To jak nic wymyślił Ten co sam, nie płaci podatków w Lublinie. Wszystkie US na czas epidemii zamknięte na Amen, Pity się wrzuca do starej metalowej skrzynki jak na wybory, to jakie potwierdzenie ten mądrala chce???? On takie coś dostał???Odcisk palca z Policji, że się dotykało tego pudła przy wrzucaniu może być?? Do władz Lublina nie dotarło jak do pustej czaszki, że jest epidemia i urzędy nie pracują jako obsługa ludzi,nawet na dzień 2.06 (ostatni dzień PiT). Niech zatem dotrze do bezmyślnej władzy miasta, że nie tylko łamie świadomie ustawę prawo przewozowe, regulamim przewozu osób, ale karze za swoje działanie pasażerów jak ,,chwilówki frajera" tak działa ZTM: Polega to na tym: 1. Kioski na przystankach, budowane za podatki ludzkie, pozamykane- Biletu nie kupisz... 2. Kierowca ma ,,zakaz sprzedaży biletów"... 3. Linie obsługują wynajęte zabytki bez klimy i bez BILETOMATU.. 4. Tu pojawia się KONTROLER i żąda kary za brak biletu... Normalny na głowę i uczciwy przewoźnik jak nie ma sprzedaży np. PKP sprzedaje przez konduktora w pociągu, kierowca busa bierze forsę przy wsiadaniu, ZTM bierze od Ciebie od razu karę, bo nie masz biletu którego sami nie sprzedają i nawet jak masz kasę- u kontrolera nie kupisz, tylko jak złodzieja traktują (złapać frajera w masce) Jako przewoźnik w autobusach bez automatu świadomie łamią swój własny Regulamin Przewozu- Sprzedaż biletów w pojazdach § 4 1. Sprzedaż biletów jednoprzejazdowych i czasowych..1) za pośrednictwem biletomatów; 2) przez kierowcę pojazdu w przypadku, gdy w pojeździe brak jest biletomatu lub gdy jest on niesprawny; 2. Kierowca prowadzi sprzedaż biletów jednoprzejazdowych w formie papierowej. Co w przypadku kiedy człowiek sporadycznie jedzie z Wólki, Elizówki, Turki, czy innego przystanku bez kiosku, automatu w pojeździe i ma odliczone pieniądze na bilet?..ZTM nie określił co wtedy, żadnych zasad sprzedaży i podróży. Bo chyba jasne, że z drugiego końca miasta nikt na piechotę nie pójdzie pod PKS lub Lipową po bilet..a potem wróci i dopiero pojedzie. Brak komunikatów na przystanku, o wszystkim poinformuje kontroler wypisując grzywnę. Wg ZTM masz prawo podróży z najbliższego przystanku. Co na to ustawa, jak przewoźnik nie ustalił zasad np na czas epidemii i nie ma konduktora...??? CZY MASZ PRAWO I JAKIE KORZYSTAĆ ZATEM, Z KOMUNIKACJI? Masz prawo jechać na podstawie ustawy ale ZTM Cię za to ukarze.....mocne! ,,Prawo przewozowe Ustawa z dnia 15 listopada 1984 r. (Dz.U. Nr 53, poz. 272)" Art. 16. [Umowa przewozu] 1. Umowę przewozu zawiera się przez nabycie biletu na przejazd przed rozpoczęciem podróży lub spełnienie innych określonych przez przewoźnika lub organizatora publicznego transportu zbiorowego warunków dostępu do środka transportowego, A W RAZIE ICH NIE OKREŚLENIA – przez samo zajęcie miejsca w środku transportowym." Jakie warunki ZTM określił np. dla osoby niepełnosprawnej, jadącej z najbliższego przystanku z ul. Turystycznej za torami, kiedy linia nr 2 nie posiada automatu, kierowca ma zakaz sprzedaży biletu- ZTM ustalił te zasady, pobiera opłatę w postaci kary u kontrolera. To jak w Parabanku, nie masz jak i komu zapłacić i od razu windykacja na karku w czasie epidemii. Ni to miasto ni to wieś, ni tu kupić bilet ni co zjeść, psy szczekają ..i okradną bezkarnie, robiąc z Ciebie złodzieja.
Kserokopia potwierdzenia złożenia PiT?? To jak nic wymyślił Ten co sam, nie płaci podatków w Lublinie. Wszystkie US na czas epidemii zamknięte na Amen, Pity się wrzuca do starej metalowej skrzynki jak na wybory, to jakie potwierdzenie ten mądrala chce???? On takie coś dostał???Odcisk palca z Policji, że się dotykało tego pudła przy wrzucaniu może być?? Do władz Lublina nie dotarło jak do pustej czaszki, że jest epidemia i urzędy nie pracują jako obsługa ludzi,nawet na dzień 2.06 (ostatni dzień PiT). Niech zatem dotrze do bezmyślnej władzy m... rozwiń
Avatar
Qba / 11 czerwca 2020 r. o 11:13
-3
@ Qba: "Jest rok 2020, weszły w życie zmiany podatkowe wprowadzone przez rząd które wydrenowały finansowo lokalne samorządy," - Jest to poniekąd prawdą,
 Nie chodziło o koszt wyprodukowania jednego papierosa a o cenę sklepową jednej sztuki. Jesteś strasznie naiwny a przynajmniej takie sprawiasz wrażenie. Skoro obniżki cen tak pozytywnie wpływają na komunikację miejską to czemu proponujesz stawki 2zł/1zł? Może lepiej od razu z grubej rury walnąć - normalny 2 grosze, ulgowy 1 grosz? To co ty proponujesz to zwykły populizm, czytaj więcej połączeń, krótsze trasy i zarazem tańsze bilety - zwiększenie kosztów przy jednoczesnym zmniejszeniu dochodów. Tak poza tym, już widzę jak wszyscy posiadacze samochodów zostawiają je pod blokiem i wsiadają w autobus - marzenie ściętej głowy. 
 Nie chodziło o koszt wyprodukowania jednego papierosa a o cenę sklepową jednej sztuki. Jesteś strasznie naiwny a przynajmniej takie sprawiasz wrażenie. Skoro obniżki cen tak pozytywnie wpływają na komunikację miejską to czemu proponujesz stawki 2zł/1zł? Może lepiej od razu z grubej rury walnąć - normalny 2 grosze, ulgowy 1 grosz? To co ty proponujesz to zwykły populizm, czytaj więcej połączeń, krótsze trasy i zarazem tańsze bilety - zwiększenie kosztów przy jednoczesnym zmniejszeniu dochodów. Tak poza tym, już widzę jak wszys... rozwiń
Avatar
-felipe_96. / 11 czerwca 2020 r. o 02:28
-3
@ Qba: "Jest rok 2020, weszły w życie zmiany podatkowe wprowadzone przez rząd które wydrenowały finansowo lokalne samorządy," - Jest to poniekąd prawdą, wcale nie przeczę, "do tego jeszcze koronawirus a ty proponujesz stawki za bilety z czasów Pruszkowskiego." - Proponuję, gdyż mam świadomość, że obniżki cen biletów zawsze mają pozytywny wpływ na to, że zachęca to więcej ludzi do korzystania, a właśnie okres po kryzysie jakim była epidemia może być dobry ku temu by takie zmiany wprowadzić aby komunikacja miejska mogła stanąć na nogi, a miejmy na uwadze także wzgląd, że wcześniej jeszcze miasto obcięło dofinansowanie komunikacji miejskiej z 196 na 169 milionów, był incydent z Warbusem, że ubyło pojazdów - także było wiele różnych niekorzystnych wydarzeń i zbiegło się to dodatkowo w czasie z epidemią. "Czy to jest poważne? Niedługo będziesz płacił za tyle przystanków ile przejedziesz i ani grosza więcej, więc będzie taniej" -Właśnie moim zdaniem nie poważny to jest ten nowo projektowany system, być może niektórym taniej będzie wychodziło ale tylko tym co mieszkają w miarę blisko do centrum, ktoś kto ma parę przystanków może zapłaci niewiele ale ktoś kto ma kilkanaście albo mieszka przy samej pętli na peryferiach miasta? no to sobie pomyśl. Nie masz pewności więc czy aby na pewno będzie taniej dla każdego. Lepiej jest zapłacić za jednorazowy bilet papierowy raz, który jest ważny te 30-minut od skasowania( z możliwością przesiadki na czas ważności) po rozsądnie ustalonej cenie( by nie była za wysoka, a na chwilę obecną niestety jest) aniżeli zbytnio udziwniać, poza tym karty biletu elektronicznego, a więc obecny system uruchomiony w 2008 roku działa dobrze i w zasadzie bez większych zarzutów, po co to zmieniać skoro działa dobrze? Komunikacja miejska nie potrzebuje tego typu rozwiązań by za skasowanie biletu płacić kartą kredytową( w ogóle to jest porąbany pomysł) albo z jakimiś aplikacjami się bawić. Wchodzi się do pojazdu, kasuje bilet( albo nie musi tego robić jeśli się ma kartę biletu elektronicznego) i się siada jak jest wolne miejsce i się jedzie( trasa i przystanki są podane na wyświetlaczu albo na plastikowej dykcie na bocznej szybie pojazdu i jak ktoś nie wie gdzie ma wysiąść to sobie może zerknąć a jak ma wątpliwość co do trasy to może spytać pasażera czy kierowcę czy dana linia jedzie w pożądanym kierunku). "ale bez przesady, że bilet ma kosztować tyle co jeden papieros." - no i pomyłka, bo jeden papieros nie kosztuje 1 czy 2 złote a grosze, zrobienie maszynowo/ręcznie jednego papierosa kosztuje grosze, bilet byłby więc kilka a nawet kilkanaście razy droższy niż jeden papieros. "Zaproponowane przez ciebie stawki nie będą miały nic wspólnego z dobrze działającą, sprawną i punktualną komunikacją, bo to się nie ma prawa spiąć finansowo." - Jak nie ma prawa się spiąć finansowo? Owszem wpływy z biletów trochę się zmniejszą ale będą systematyczne i dużo szybciej nadrobią straty do tamtych zawyżonych cen, gdyż większa ilość pasażerów po zniesieniu zbędnych ulg płacąc za te niskie bilety szybciej zasili finansowo funkcjonowanie transportu zbiorowego. Będzie wszystko dobrze działać, będzie sprawnie i punktualnie, w tych materiach, w których unia wspomagała i wspomaga finansowo jest przyznaję nieźle pod względem tworzenia buspasów, montażu trakcji trolejbusowej, modernizacji pętli autobusowych na model P+R - wszystko rozumiem, raz jeszcze podkreślę jest nieźle ale żeby było naprawdę dobrze to od strony inicjatywy samego miasta też wiele zależy czy transport miejski będzie wydajnie funkcjonował, polityka biletowa to jedna kwestia, kolejna to rokroczne dofinansowanie dla funkcjonowania transportu zbiorowego by się mógł pomyślnie rozwijać, to znaczy aby mogły być zwiększane częstotliwości kursowania czy powstawać nowe połączenia. Jak będziemy wychodzić ciągle z założenia, że nic się nie da, nie ma pieniędzy, to i tak nie wyjdzie, jest kryzys to można w ogóle siąść z rękami założonymi i czekać aż wszystko samo się zaora. Jak masz lepsze rozwiązania to zaproponuj, nie krępuj się, bo minusy to każdy jest pierwszy stawiać a docenić to już nie łaska, że człowiek cokolwiek pomyślał, przedstawił swoją opinię, własne zdanie - gdzie tam, tylko nie można, nie da się, pieniędzy nie ma i wieczny pesymizm, oby tak dalej, na pewno daleko na takim paliwie się zajedzie
@ Qba: "Jest rok 2020, weszły w życie zmiany podatkowe wprowadzone przez rząd które wydrenowały finansowo lokalne samorządy," - Jest to poniekąd prawdą, wcale nie przeczę, "do tego jeszcze koronawirus a ty proponujesz stawki za bilety z czasów Pruszkowskiego." - Proponuję, gdyż mam świadomość, że obniżki cen biletów zawsze mają pozytywny wpływ na to, że zachęca to więcej ludzi do korzystania, a właśnie okres po kryzysie jakim była epidemia może być dobry ku temu by takie zmiany wprowadzić aby komunikacja miejska mogła sta... rozwiń
Avatar
Janusz_Paliwas / 10 czerwca 2020 r. o 20:33
-9
Kupiłbym bilet miesięczny, ale jaką mam gwarancję że w przyszłym tygodniu znowu nie potną rozkładów i niektóre linie zamiast raz na godzinę nie będą jeździć raz na dwie. Przy taki cięciu komunikacji proponuję dopiski jak w PKSie, kursuje od poniedziałku do piątku w dni parzyste, przy dobrej pogodzie pod warunkiem...
Avatar
tadek68 / 14 czerwca 2020 r. o 11:10
-2
Kserokopia potwierdzenia złożenia PiT?? To jak nic wymyślił Ten co sam, nie płaci podatków w Lublinie. Wszystkie US na czas epidemii zamknięte na Amen, Pity się wrzuca do starej metalowej skrzynki jak na wybory, to jakie potwierdzenie ten mądrala chce???? On takie coś dostał???Odcisk palca z Policji, że się dotykało tego pudła przy wrzucaniu może być?? Do władz Lublina nie dotarło jak do pustej czaszki, że jest epidemia i urzędy nie pracują jako obsługa ludzi,nawet na dzień 2.06 (ostatni dzień PiT). Niech zatem dotrze do bezmyślnej władzy miasta, że nie tylko łamie świadomie ustawę prawo przewozowe, regulamim przewozu osób, ale karze za swoje działanie pasażerów jak ,,chwilówki frajera" tak działa ZTM: Polega to na tym: 1. Kioski na przystankach, budowane za podatki ludzkie, pozamykane- Biletu nie kupisz... 2. Kierowca ma ,,zakaz sprzedaży biletów"... 3. Linie obsługują wynajęte zabytki bez klimy i bez BILETOMATU.. 4. Tu pojawia się KONTROLER i żąda kary za brak biletu... Normalny na głowę i uczciwy przewoźnik jak nie ma sprzedaży np. PKP sprzedaje przez konduktora w pociągu, kierowca busa bierze forsę przy wsiadaniu, ZTM bierze od Ciebie od razu karę, bo nie masz biletu którego sami nie sprzedają i nawet jak masz kasę- u kontrolera nie kupisz, tylko jak złodzieja traktują (złapać frajera w masce) Jako przewoźnik w autobusach bez automatu świadomie łamią swój własny Regulamin Przewozu- Sprzedaż biletów w pojazdach § 4 1. Sprzedaż biletów jednoprzejazdowych i czasowych..1) za pośrednictwem biletomatów; 2) przez kierowcę pojazdu w przypadku, gdy w pojeździe brak jest biletomatu lub gdy jest on niesprawny; 2. Kierowca prowadzi sprzedaż biletów jednoprzejazdowych w formie papierowej. Co w przypadku kiedy człowiek sporadycznie jedzie z Wólki, Elizówki, Turki, czy innego przystanku bez kiosku, automatu w pojeździe i ma odliczone pieniądze na bilet?..ZTM nie określił co wtedy, żadnych zasad sprzedaży i podróży. Bo chyba jasne, że z drugiego końca miasta nikt na piechotę nie pójdzie pod PKS lub Lipową po bilet..a potem wróci i dopiero pojedzie. Brak komunikatów na przystanku, o wszystkim poinformuje kontroler wypisując grzywnę. Wg ZTM masz prawo podróży z najbliższego przystanku. Co na to ustawa, jak przewoźnik nie ustalił zasad np na czas epidemii i nie ma konduktora...??? CZY MASZ PRAWO I JAKIE KORZYSTAĆ ZATEM, Z KOMUNIKACJI? Masz prawo jechać na podstawie ustawy ale ZTM Cię za to ukarze.....mocne! ,,Prawo przewozowe Ustawa z dnia 15 listopada 1984 r. (Dz.U. Nr 53, poz. 272)" Art. 16. [Umowa przewozu] 1. Umowę przewozu zawiera się przez nabycie biletu na przejazd przed rozpoczęciem podróży lub spełnienie innych określonych przez przewoźnika lub organizatora publicznego transportu zbiorowego warunków dostępu do środka transportowego, A W RAZIE ICH NIE OKREŚLENIA – przez samo zajęcie miejsca w środku transportowym." Jakie warunki ZTM określił np. dla osoby niepełnosprawnej, jadącej z najbliższego przystanku z ul. Turystycznej za torami, kiedy linia nr 2 nie posiada automatu, kierowca ma zakaz sprzedaży biletu- ZTM ustalił te zasady, pobiera opłatę w postaci kary u kontrolera. To jak w Parabanku, nie masz jak i komu zapłacić i od razu windykacja na karku w czasie epidemii. Ni to miasto ni to wieś, ni tu kupić bilet ni co zjeść, psy szczekają ..i okradną bezkarnie, robiąc z Ciebie złodzieja.
Kserokopia potwierdzenia złożenia PiT?? To jak nic wymyślił Ten co sam, nie płaci podatków w Lublinie. Wszystkie US na czas epidemii zamknięte na Amen, Pity się wrzuca do starej metalowej skrzynki jak na wybory, to jakie potwierdzenie ten mądrala chce???? On takie coś dostał???Odcisk palca z Policji, że się dotykało tego pudła przy wrzucaniu może być?? Do władz Lublina nie dotarło jak do pustej czaszki, że jest epidemia i urzędy nie pracują jako obsługa ludzi,nawet na dzień 2.06 (ostatni dzień PiT). Niech zatem dotrze do bezmyślnej władzy m... rozwiń
Avatar
-felipe_96. / 11 czerwca 2020 r. o 21:57
+1
@ Qba: "Nie chodziło o koszt wyprodukowania jednego papierosa a o cenę sklepową jednej sztuki." - O ile mi wiadomo to przepisy polskiego prawa zabraniają sprzedaży papierosów na sztuki, to nielegalne, na sztuki to możesz kupić cygara czy cygaretki i faktycznie po cenie 1 złotówki dochodząc do 2 złoty jeżeli już poruszamy tego typu temat. "Jesteś strasznie naiwny a przynajmniej takie sprawiasz wrażenie." - Być może, ale to twoja opinia, ani mnie ona chłodzi ani grzeje, nie powinno się oceniać innych jeśli prawidłowo nie potrafi się ocenić siebie, ja ciebie oceniać nie będę i nie zamierzam, bo tematyka jaką poruszaliśmy tego nie dotyczy. "Skoro obniżki cen tak pozytywnie wpływają na komunikację miejską to czemu proponujesz stawki 2zł/1zł? Może lepiej od razu z grubej rury walnąć - normalny 2 grosze, ulgowy 1 grosz?" - No i widzisz, w tym momencie stosujesz hiperbolę, wyolbrzymiasz, człowiek, który nie ma logicznego argumentu musi użyć jakiegoś skrajnego przykładu na poparcie swojej tezy. Długo nad tym myślałeś, by napisać takie zdanie? Nie sądzę, takie ceny jakie ty tutaj podałeś nie miałyby jakiejkolwiek racjonalności, tak drastyczna obniżka miałaby negatywny skutek, ceny biletów powinny być niskie ale nie za niskie a już szczególnie nie takie jaki podałeś( 2 grosze normalny, 1 grosz ulgowy). Wiesz skrajni socjaliści wychodzą z założenia, że komunikacja miejska powinna być w ogóle darmowa dla wszystkich, a wiesz co by to oznaczało? że cały koszt jej utrzymania spoczywa na barkach budżetu miasta, a w przypadku takiego jakim jest Lublin oznaczałoby to jedno - że jakiekolwiek zmiany, inwestycje, wzmacnianie częstotliwości, uruchamianie nowych połączeń i w każdym bądź razie dokonywanie jakichkolwiek zmian/reform odnośnie funkcjonowania transportu zbiorowego ciągnęłoby się nie miesiącami a latami i to niekiedy grubymi, socjalizm spowalnia rozwój gospodarczy a nie go napędza. "To co ty proponujesz to zwykły populizm" - Zaproponuj więc własne pomysły to chętnie rzucę okiem, jeżeli masz coś ciekawego do przekazania. "czytaj więcej połączeń, krótsze trasy i zarazem tańsze bilety" - Połączeń jak na chwilę obecną jest akurat w mieście optymalnie dużo, robienie nowych linii nie zawsze jest skuteczne, czasem wystarczy powzmacniać częstotliwości już istniejącym połączeniom by rozwiązać problem, co do krótszych tras - nie mówię, żeby cokolwiek ucinać jedynie tylko zaznaczyłem niezaprzeczalny fakt, że czasem krótka i nieskomplikowana trasa cieszy się lepszą popularnością aniżeli kręta i zawiła, tańsze bilety to większe zainteresowanie transportem zbiorowym pasażerów tych, którzy nie są objęci przywilejem bezpłatnych przejazdów. "zwiększenie kosztów przy jednoczesnym zmniejszeniu dochodów" - jakie zmniejszenie dochodów? koszty zwiększyłyby się właśnie dlatego, że mimo niskich cen biletów więcej ludzi by płaciło za nie i tym samym szybciej odbiłoby się zasilenie wpływami finansowymi z nich. Darmowe przejazdy nie są receptą na jakikolwiek rozwój transportu zbiorowego, to socjalistyczny wymysł i rzekoma równość - kpiny w żywe oczy - wyłączanie od opłat za bilety kolejnych grup wiekowych sprawiło, że jeżdżą sobie ile chcą bo wiedzą, że nie płacą, mają za darmo, a ci, którzy płacić muszą jedynie co będą doświadczać to ciągłe podwyżki toteż nie dziwota, że będą preferować dojazd własnym autem czy taksówką, bo im wyjdzie taniej i szybciej. Obecna sytuacja biletowa dożyna funkcjonowanie komunikacji miejskiej, która i tak ostatnimi czasy nie miała łatwo( incydent z Warbusem - utrata pojazdów, w tym 20 przegubowych, obniżenie dofinansowania przez miasto ze 196 na 169 milionów też swoje zrobiło - cięcia kursów a do tego wszystkiego jeszcze epidemia doszła - jeszcze więcej cięć było). "Tak poza tym, już widzę jak wszyscy posiadacze samochodów zostawiają je pod blokiem i wsiadają w autobus - marzenie ściętej głowy." - Też jestem realistą i wiem, że nie jest to możliwe aby wszyscy posiadacze samochodów tak robili, nigdzie o tym nie pisałem, że chciałbym aby wszyscy tak czynili - to byłoby istnym głupstwem, upychanie wszystkich do transportu zbiorowego mija się z celem, byłyby nieludzkie warunki jazdy, zdrowa równowaga powinna być zachowana, że jest miejsce na transport samochodowy indywidualny i jest miejsce na transport zbiorowy. Jednakże jeśli komunikacja miejska funkcjonowałaby na naprawdę wysokim poziomie to za 20 lat mogłoby być tak, że 70% pasażerów to pasażerowie komunikacji miejskiej a 30% to pasażerowie osobówek ale żeby ten ambitny i szczytny cel osiągnąć potrzeba bardzo wiele ciężkiej pracy i wielu zmian komunikacyjnych( buspasy, pętle P+R, większe częstotliwości kursowania pojazdów).
@ Qba: "Nie chodziło o koszt wyprodukowania jednego papierosa a o cenę sklepową jednej sztuki." - O ile mi wiadomo to przepisy polskiego prawa zabraniają sprzedaży papierosów na sztuki, to nielegalne, na sztuki to możesz kupić cygara czy cygaretki i faktycznie po cenie 1 złotówki dochodząc do 2 złoty jeżeli już poruszamy tego typu temat. "Jesteś strasznie naiwny a przynajmniej takie sprawiasz wrażenie." - Być może, ale to twoja opinia, ani mnie ona chłodzi ani grzeje, nie powinno się oceniać innych jeśli prawidłowo nie po... rozwiń
Avatar
Qba / 11 czerwca 2020 r. o 11:13
-3
@ Qba: "Jest rok 2020, weszły w życie zmiany podatkowe wprowadzone przez rząd które wydrenowały finansowo lokalne samorządy," - Jest to poniekąd prawdą,
 Nie chodziło o koszt wyprodukowania jednego papierosa a o cenę sklepową jednej sztuki. Jesteś strasznie naiwny a przynajmniej takie sprawiasz wrażenie. Skoro obniżki cen tak pozytywnie wpływają na komunikację miejską to czemu proponujesz stawki 2zł/1zł? Może lepiej od razu z grubej rury walnąć - normalny 2 grosze, ulgowy 1 grosz? To co ty proponujesz to zwykły populizm, czytaj więcej połączeń, krótsze trasy i zarazem tańsze bilety - zwiększenie kosztów przy jednoczesnym zmniejszeniu dochodów. Tak poza tym, już widzę jak wszyscy posiadacze samochodów zostawiają je pod blokiem i wsiadają w autobus - marzenie ściętej głowy. 
 Nie chodziło o koszt wyprodukowania jednego papierosa a o cenę sklepową jednej sztuki. Jesteś strasznie naiwny a przynajmniej takie sprawiasz wrażenie. Skoro obniżki cen tak pozytywnie wpływają na komunikację miejską to czemu proponujesz stawki 2zł/1zł? Może lepiej od razu z grubej rury walnąć - normalny 2 grosze, ulgowy 1 grosz? To co ty proponujesz to zwykły populizm, czytaj więcej połączeń, krótsze trasy i zarazem tańsze bilety - zwiększenie kosztów przy jednoczesnym zmniejszeniu dochodów. Tak poza tym, już widzę jak wszys... rozwiń
Avatar
-felipe_96. / 11 czerwca 2020 r. o 02:28
-3
@ Qba: "Jest rok 2020, weszły w życie zmiany podatkowe wprowadzone przez rząd które wydrenowały finansowo lokalne samorządy," - Jest to poniekąd prawdą, wcale nie przeczę, "do tego jeszcze koronawirus a ty proponujesz stawki za bilety z czasów Pruszkowskiego." - Proponuję, gdyż mam świadomość, że obniżki cen biletów zawsze mają pozytywny wpływ na to, że zachęca to więcej ludzi do korzystania, a właśnie okres po kryzysie jakim była epidemia może być dobry ku temu by takie zmiany wprowadzić aby komunikacja miejska mogła stanąć na nogi, a miejmy na uwadze także wzgląd, że wcześniej jeszcze miasto obcięło dofinansowanie komunikacji miejskiej z 196 na 169 milionów, był incydent z Warbusem, że ubyło pojazdów - także było wiele różnych niekorzystnych wydarzeń i zbiegło się to dodatkowo w czasie z epidemią. "Czy to jest poważne? Niedługo będziesz płacił za tyle przystanków ile przejedziesz i ani grosza więcej, więc będzie taniej" -Właśnie moim zdaniem nie poważny to jest ten nowo projektowany system, być może niektórym taniej będzie wychodziło ale tylko tym co mieszkają w miarę blisko do centrum, ktoś kto ma parę przystanków może zapłaci niewiele ale ktoś kto ma kilkanaście albo mieszka przy samej pętli na peryferiach miasta? no to sobie pomyśl. Nie masz pewności więc czy aby na pewno będzie taniej dla każdego. Lepiej jest zapłacić za jednorazowy bilet papierowy raz, który jest ważny te 30-minut od skasowania( z możliwością przesiadki na czas ważności) po rozsądnie ustalonej cenie( by nie była za wysoka, a na chwilę obecną niestety jest) aniżeli zbytnio udziwniać, poza tym karty biletu elektronicznego, a więc obecny system uruchomiony w 2008 roku działa dobrze i w zasadzie bez większych zarzutów, po co to zmieniać skoro działa dobrze? Komunikacja miejska nie potrzebuje tego typu rozwiązań by za skasowanie biletu płacić kartą kredytową( w ogóle to jest porąbany pomysł) albo z jakimiś aplikacjami się bawić. Wchodzi się do pojazdu, kasuje bilet( albo nie musi tego robić jeśli się ma kartę biletu elektronicznego) i się siada jak jest wolne miejsce i się jedzie( trasa i przystanki są podane na wyświetlaczu albo na plastikowej dykcie na bocznej szybie pojazdu i jak ktoś nie wie gdzie ma wysiąść to sobie może zerknąć a jak ma wątpliwość co do trasy to może spytać pasażera czy kierowcę czy dana linia jedzie w pożądanym kierunku). "ale bez przesady, że bilet ma kosztować tyle co jeden papieros." - no i pomyłka, bo jeden papieros nie kosztuje 1 czy 2 złote a grosze, zrobienie maszynowo/ręcznie jednego papierosa kosztuje grosze, bilet byłby więc kilka a nawet kilkanaście razy droższy niż jeden papieros. "Zaproponowane przez ciebie stawki nie będą miały nic wspólnego z dobrze działającą, sprawną i punktualną komunikacją, bo to się nie ma prawa spiąć finansowo." - Jak nie ma prawa się spiąć finansowo? Owszem wpływy z biletów trochę się zmniejszą ale będą systematyczne i dużo szybciej nadrobią straty do tamtych zawyżonych cen, gdyż większa ilość pasażerów po zniesieniu zbędnych ulg płacąc za te niskie bilety szybciej zasili finansowo funkcjonowanie transportu zbiorowego. Będzie wszystko dobrze działać, będzie sprawnie i punktualnie, w tych materiach, w których unia wspomagała i wspomaga finansowo jest przyznaję nieźle pod względem tworzenia buspasów, montażu trakcji trolejbusowej, modernizacji pętli autobusowych na model P+R - wszystko rozumiem, raz jeszcze podkreślę jest nieźle ale żeby było naprawdę dobrze to od strony inicjatywy samego miasta też wiele zależy czy transport miejski będzie wydajnie funkcjonował, polityka biletowa to jedna kwestia, kolejna to rokroczne dofinansowanie dla funkcjonowania transportu zbiorowego by się mógł pomyślnie rozwijać, to znaczy aby mogły być zwiększane częstotliwości kursowania czy powstawać nowe połączenia. Jak będziemy wychodzić ciągle z założenia, że nic się nie da, nie ma pieniędzy, to i tak nie wyjdzie, jest kryzys to można w ogóle siąść z rękami założonymi i czekać aż wszystko samo się zaora. Jak masz lepsze rozwiązania to zaproponuj, nie krępuj się, bo minusy to każdy jest pierwszy stawiać a docenić to już nie łaska, że człowiek cokolwiek pomyślał, przedstawił swoją opinię, własne zdanie - gdzie tam, tylko nie można, nie da się, pieniędzy nie ma i wieczny pesymizm, oby tak dalej, na pewno daleko na takim paliwie się zajedzie
@ Qba: "Jest rok 2020, weszły w życie zmiany podatkowe wprowadzone przez rząd które wydrenowały finansowo lokalne samorządy," - Jest to poniekąd prawdą, wcale nie przeczę, "do tego jeszcze koronawirus a ty proponujesz stawki za bilety z czasów Pruszkowskiego." - Proponuję, gdyż mam świadomość, że obniżki cen biletów zawsze mają pozytywny wpływ na to, że zachęca to więcej ludzi do korzystania, a właśnie okres po kryzysie jakim była epidemia może być dobry ku temu by takie zmiany wprowadzić aby komunikacja miejska mogła sta... rozwiń
Avatar
Qba / 10 czerwca 2020 r. o 23:47
+11
Jakbyśmy mieli bilety po 2,00zł normalny a 1,00zł ulgowy
 Jest rok 2020, weszły w życie zmiany podatkowe wprowadzone przez rząd które wydrenowały finansowo lokalne samorządy, do tego jeszcze koronawirus a ty proponujesz stawki za bilety z czasów Pruszkowskiego. Czy to jest poważne? Niedługo będziesz płacił za tyle przystanków ile przejedziesz i ani grosza więcej, więc będzie taniej ale bez przesady, że bilet ma kosztować tyle co jeden papieros. Zaproponowane przez ciebie stawki nie będą miały nic wspólnego z dobrze działającą, sprawną i punktualną komunikacją, bo to się nie ma prawa spiąć finansowo.
 Jest rok 2020, weszły w życie zmiany podatkowe wprowadzone przez rząd które wydrenowały finansowo lokalne samorządy, do tego jeszcze koronawirus a ty proponujesz stawki za bilety z czasów Pruszkowskiego. Czy to jest poważne? Niedługo będziesz płacił za tyle przystanków ile przejedziesz i ani grosza więcej, więc będzie taniej ale bez przesady, że bilet ma kosztować tyle co jeden papieros. Zaproponowane przez ciebie stawki nie będą miały nic wspólnego z dobrze działającą, sprawną i punktualną komunikacją, bo to się nie ma prawa... rozwiń
Avatar
Janusz_Paliwas / 10 czerwca 2020 r. o 20:33
-9
Kupiłbym bilet miesięczny, ale jaką mam gwarancję że w przyszłym tygodniu znowu nie potną rozkładów i niektóre linie zamiast raz na godzinę nie będą jeździć raz na dwie. Przy taki cięciu komunikacji proponuję dopiski jak w PKSie, kursuje od poniedziałku do piątku w dni parzyste, przy dobrej pogodzie pod warunkiem...
Avatar
-felipe_96. / 10 czerwca 2020 r. o 20:00
-10
Jakbyśmy mieli bilety po 2,00zł normalny a 1,00zł ulgowy to byłoby oczywiste, że zdecydowanie więcej osób rozważyłoby korzystanie z transportu zbiorowego. Co więcej, jakby tanio i opłacalnie wychodziło za karty biletu elektronicznego(5-cio miesięczne normalne na wszystkie linie wchodzi 300zł, a taki sam tylko, że wariant ulgowy - 150zł) - więcej ludzi chciałoby sobie takie karty wyrobić by okresowo je podładowywać w kiosku w zależności od potrzeb. To wszystko byłoby możliwe do zrealizowania, gdyby usunąć te darmowe przejazdy, reformy, które zaszły ostatnimi laty, tj. tylko dzieci do 5 roku życia nie płaciłyby za bilety( a nie do 16 roku życia) oraz osoby po 75 roku życia nie płaciłyby za bilety( a nie już po 65 roku życia). Te dwie reformy socjalistyczne, które zwolniły więcej przedziałów wiekowych od płacenia za bilety + obecne ceny biletów( 3,20zł normalny, 1,60zł ulgowy) -wszystko to razem spowodowało, że osoby, które otrzymały darmowe przejazdy korzystają z tego dowoli bez ograniczeń, bo wiedzą, że nie płacą to często jeżdżą od niechcenia byle jeździć a osoby, które nie otrzymały darmowych przejazdów nie są specjalnie zachęcone do porzucenia samochodu na rzecz komunikacji miejskiej - za duże ceny biletów to jedna kwestia zapalna, a kolejna to częstotliwości kursowania linii też nie są zbyt dobre( są takie, które jeżdżą przyzwoicie często a są takie, które powinny jeździć częściej a zwyczajnie brakuje środków na to by zwiększyć kursowanie, bo unia nam da pieniądze ale tylko na infrastrukturę przystankową, tabor komunikacyjny, trakcję trolejbusową, modernizacje pętli komunikacyjnych itp. itd. a i buspasy jeszcze, unia nie jest od tego by organizować nam funkcjonowanie komunikacji miejskiej, to nie jej kompetencje. Także nie pomogą buspasy, nie pomogą pętle P+R, gdzie kierowca zostawia na parkingu samochód i na pętle idzie by kontynuować podróż do miasta autobusem - wszystko to nie będzie wydajne jeśli nie będzie pewności, że dana linia jeździ odpowiednio często do potrzeb pasażerów) i kolejna kwestia połączenia komunikacyjne nie mogą być zbyt kręte i zawiłe - z punktu A do punktu B pasażer pragnie dostać się możliwie najkrótszym wariantem trasy, toteż zbędne zawijasy i niepotrzebne kluczenie wydłużają czas przejazdu przez co linia traci swój potencjał i atrakcyjność, bo podróżować to sobie można jak się ma przyjemność i czas ale kiedy ktoś się spieszy do pracy to wybiera rozwiązanie takie, co do którego ma gwarancję, że nie spóźni się. Podstawowe składowe sukcesu dla komunikacji miejskiej to: Punktualność( a pomogą w tym celu buspasy, gdyż upłynnią i udrożnią korytarz komunikacyjny dla transportu zbiorowego, toteż nie będą autobusy sterczeć w korkach), Częstotliwość( Linia tym bardziej jest atrakcyjna dla pasażerów im częściej jeździ, gdyż zapewnia stabilność dojazdu i powrotu do punktu docelowego), Prostota( te linie są atrakcyjniejsze, które po możliwie najprostszej trasie oferują możliwość szybkiego przemieszczenia się z punktu A do B). Sprawność( i tu nie chodzi tylko o odnowiony tabor miejski ale także o takie kwestie jak rozwiązania typu buspasy i pętle P+R - wszystko to powoduje usprawnienie w dostępie do komunikacji miejskiej, buspasy przyczyniają się do sprawnego przemieszczania się pojazdów, a z kolei pętle P+R mają zachęcać kierowców spod gmin ościennych a także z peryferii miasta do pozostawienia auta na strzeżonym parkingu, by mogli się udać na pętlę, z której mogą kontynuować podróż do miasta korzystając z szerokich możliwości komunikacyjnych jakie oferuje pętla a tym samym odciążając centrum miasta z nadmiaru aut i przyczyniając się do zmniejszenia emisji spalin, a jazda z pętli autobusowej ma też tą zaletę, że to przystanek początkowy toteż można sobie wybrać dogodne miejsce siedzące). Dostępność( tutaj czynnik jest psychologiczny, pasażer tym chętniej korzysta z komunikacji miejskiej im bliżej/łatwiej mu dojść na przystanek, toteż najlepiej mają ci, którzy mieszkają w bliskich dość odległościach od przystanków czy pętli autobusowych, ci mieszkańcy, którzy mają dłuższe dystanse do pokonania do przystanku wybierają jednak własny samochód tudzież korzystają z taksówki - nie ma się co im dziwić, wygodniej jest wsiąść do auta, które się ma na wyciągnięcie ręki aniżeli drałować ileś set metrów na najbliższy przystanek( no chyba, że jest tam jakaś linia, która jeździ bardzo często, tj, co 10 minut to wtedy co innego ale takich luksusów to nie ma).
Jakbyśmy mieli bilety po 2,00zł normalny a 1,00zł ulgowy to byłoby oczywiste, że zdecydowanie więcej osób rozważyłoby korzystanie z transportu zbiorowego. Co więcej, jakby tanio i opłacalnie wychodziło za karty biletu elektronicznego(5-cio miesięczne normalne na wszystkie linie wchodzi 300zł, a taki sam tylko, że wariant ulgowy - 150zł) - więcej ludzi chciałoby sobie takie karty wyrobić by okresowo je podładowywać w kiosku w zależności od potrzeb. To wszystko byłoby możliwe do zrealizowania, gdyby usunąć te darmowe przejazdy, reformy, które ... rozwiń
Avatar
kronikidewelorozwoju / 10 czerwca 2020 r. o 17:10
-18
a jeszcze dodam że ta podwyżka ma chyba jeszcze bardziej zachęcić do pozostawiania samochodów na parkingach przy węzłach przesiadkowych na które miasto wydało lub wyda setki milionów zł. Jedno miejsce w niektórych lokalizacjach to koszt 500 tyś zł !! Przecież tam mieli by parkować właśnie ci mieszkający poza miastem. Przy takim wydawaniu kasy to już lepiej żeby kto może przenosił swoją działalność poza Lublin i nie finansował w podatkach tego prywatnego miasta kolesi.
 500.000 za jedno miejce parkingowe? Frajda z wychapania drzew pod urządzenie świecącego pustkami wybetonowanego placu p/t park&ride - bezcenna!
 500.000 za jedno miejce parkingowe? Frajda z wychapania drzew pod urządzenie świecącego pustkami wybetonowanego placu p/t park&ride - bezcenna! rozwiń
Avatar
Speedy / 10 czerwca 2020 r. o 16:52
+16
"Socjalizm jest to ustrój, w którym bohatersko pokonuje się trudności nieznane w żadnym innym ustroju!" - Stefan Kisielewski. Zwolnijcie 100 zbędnych urzędników w ZTM i MPK, przestańcie dopłacać do zbiorkomu a za bilety będzie płacił tylko ten kto korzysta (a nie podatnik).
 Funkcjonowanie ZTM to 5% kosztów jakie generuje komunikacja miejska i choćbyś na głowie stawał to za dużo tam nie pozwalniasz. 90% kosztów to zakup usług przewozowych, pozostałe 5% to sprzedaż i kontrola biletów i sprzątanie przystanków. Komunikacja miejska pochłania 200 mln, połowę tej kwoty dokłada miasto. Prosta matematyka podpowiada, że ceny biletów musiałyby pójść o 100% do góry, żeby to wszystko się bilansowało na obecnym poziomie. Takie podwyżki są nierealne i raczej nie zostałaby miło przyjęte przez pasażerów, więc trzeba dokładać. Albo całkowicie zlikwidować ale to raczej w ogóle nie wchodzi w grę.
 Funkcjonowanie ZTM to 5% kosztów jakie generuje komunikacja miejska i choćbyś na głowie stawał to za dużo tam nie pozwalniasz. 90% kosztów to zakup usług przewozowych, pozostałe 5% to sprzedaż i kontrola biletów i sprzątanie przystanków. Komunikacja miejska pochłania 200 mln, połowę tej kwoty dokłada miasto. Prosta matematyka podpowiada, że ceny biletów musiałyby pójść o 100% do góry, żeby to wszystko się bilansowało na obecnym poziomie. Takie podwyżki są nierealne i raczej nie zostałaby miło przyjęte przez pasażerów, więc tr... rozwiń
Avatar
kronikidewelorozwoju / 10 czerwca 2020 r. o 16:50
-24
Pod jakimi loginami opłacany przez deweloperów wazeliniarz posunięć ratusza będzie dziś zachwalać POdwyżki i wygaszanie mpk? Do wyboru ma ponad 50: Agent_Tomek, akerski, BillyWhite, Bobas1987, Brutus, BVNHD, Coffe_Taste, Ddreporter, drwstrzas, Dwkomentator, Efflate, ege_szege, gargamel2, Gatusso, Gelon, Jacenty44, Jacob_Loui, K.D., Klu, kronikiekoszurii, lube102, lubelski_szaman, lub-lin, -Lublin- Lublin_, luigi, majormmm, miszczu, na_haju Nie_jestem_robotem, Niemamloginu, Olllo, Pan_Pawel, pepeszownik, po_co_komu_login, Qba, qwertyqaz, RyanGlo, saviano, scooby, sighter, Smeagol, smerfik1989, stop_ekoterrorystom_, uwaga_na_trole_z_pis, wncl32nfei66y, Wojtaszko, WschodPolski, Zbychu, zLublina, zorro532,
Pod jakimi loginami opłacany przez deweloperów wazeliniarz posunięć ratusza będzie dziś zachwalać POdwyżki i wygaszanie mpk? Do wyboru ma ponad 50: Agent_Tomek, akerski, BillyWhite, Bobas1987, Brutus, BVNHD, Coffe_Taste, Ddreporter, drwstrzas, Dwkomentator, Efflate, ege_szege, gargamel2, Gatusso, Gelon, Jacenty44, Jacob_Loui, K.D., Klu, kronikiekoszurii, lube102, lubelski_szaman, lub-lin, -Lublin- Lublin_, luigi, majormmm, miszczu, na_haju Nie_jestem_robotem, Niemamloginu, Olllo, Pan_Pawel, pepeszownik, po_co_komu... rozwiń