Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 maja 2010 r.
21:45
Edytuj ten wpis

Lublin: IKEA zamienia się gruntami. Skorzysta nie tylko inwestor, ale i Kościół

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 31 A A

Szwedzki koncern IKEA chce przejąć miejskie grunty przy al. Spółdzielczości Pracy. W zamian oferuje położone w innych dzielnicach tereny, które dopiero zamierza kupić od prywatnych właścicieli.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
IKEA ma już większość gruntów pod budowę sklepu meblowego z wielkim centrum handlowym, które ma stanąć przy al. Spółdzielczości Pracy, drodze wylotowej na Białystok. Ale potrzebuje kolejnych terenów. – Muszą mieć powierzchnię ok. 4 hektarów – precyzuje Aleksandra Sikora z polskiego oddziału koncernu.

Ziemia, której brakuje Szwedom, jest własnością miasta. Gdyby IKEA chciała kupić ją bezpośrednio od samorządu, musiałaby najpierw przekonać urzędników do ogłoszenia przetargu. Ale wcale nie miałaby pewności, że ów przetarg wygra. Inwestor znalazł więc inny sposób.

Spółka dogadała się z prywatnymi właścicielami gruntów w kilku częściach miasta. Ich działek jeszcze nie odkupiła, ale zawarła z nimi umowy przedwstępne. Teraz chce te grunty dać miastu w zamian za działki przy al. Spółdzielczości Pracy. Prezydent Lublina ten pomysł popiera, potrzebuje jednak zgody radnych, którzy sprawą zajmą się za tydzień.

Miasto ma dostać od inwestora 3,2 ha ziemi, m.in. w pobliżu ul. Dłotlice i Janowskiej. Pierwsza z nich leży tuż obok al. Spółdzielczości Pracy. Druga koło ogródków działkowych przy Janowskiej.
Ziemię, którą chce przejąć od miasta IKEA, użytkują teraz działkowcy. Jeśli dojdzie do zamiany nieruchomości ogródki stąd znikną. Mają być odtworzone na koszt inwestora na gruntach, które przejmie miasto. Trzy strony już się w tej sprawie porozumiały. Szwedzi zapłacą też działkowcom wszelkie odszkodowania i ekwiwalenty.

IKEA ma też dać miastu działki przy ul. Nałkowskich leżące w rejonie budowy Centrum Jana Pawła II. Te grunty magistrat chce od razu oddać Kościołowi.

– Miasto zobowiązało się do tego w uchwale 2008 roku, ale na razie uchwała została wykonana tylko częściowo – wyjaśnia Krzysztof Żórawski, dyrektor Wydziału Gospodarowania Mieniem w lubelskim Urzędzie Miasta.

Już w 2006 r. kuria dostała od miasta grunty za symboliczną cenę, ale upomnieli się o nie ludzie, którzy wiele lat temu zostali stąd wywłaszczeni. Jako że nikt nie zrealizował inwestycji, które były celem wywłaszczenia, dawni właściciele odzyskali swe ziemie. Część z nich sprzedała je Kościołowi, resztę miało odkupić miasto i udostępnić kurii. Szwedzi ułatwili miastu sprawę, bo Ratusz będzie mógł sprezentować ziemię kurii, nie wydając na nią ani złotówki.

Inwestycja koncernu IKEA ruszyć ma w 2011 r. – Przewidywany termin otwarcia sklepu to przełom 2012/2013 r. – zapowiada Sikora.

Komentarze 31

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Kaśka / 22 maja 2010 o 23:31
0
Wiecie jaki oficjalny symbol ma Lublin od czasu Wasilewskiego?
Dwie odwrócone wieże.Oznaczają one Oko cadyka-identyczne na grobie "Widzącego z Lublina"-cmentarz Żydowski.
Takie "same znaczki" na biletach MPK.Dziękujemy ci PO,że tak po cichu wprowadzasz nas do masonerii.
Avatar
~gość~ / 20 maja 2010 o 23:01
0
nick napisał:
Polska dla Polaków, ŻYDZI WON!!!! nagle sobie przypomnieli, że mają tu coś swojego..było walczyć a nie sie chować....

Prawie cały episkopat i większość biskupów jest pochodzenia żydowskiego
google-Dyskusja użytkownika Hell
Avatar
~lublinianin~ / 20 maja 2010 o 18:10
0
ja też chcę trochę ziemi za darmo !!!!!!! dlaczego Kościół ma otrzymać atrakcyjne grunty za free, jako lublinianin nie zgadzam się z tym i nie ma mojej akceptacji. Rada Miasta jest moim przedstawicielem więc czemu działa na moją niekorzyść ????
Avatar
lbn / 20 maja 2010 o 17:39
0
Lepiej oddać Kościołowi niż gminie żydowskiej w Warszawie. Kolejną Plaze czy innego geszefta blaszanego by postawili.
Avatar
nick / 20 maja 2010 o 16:39
0
Polska dla Polaków, ŻYDZI WON!!!! nagle sobie przypomnieli, że mają tu coś swojego..było walczyć a nie sie chować....
Avatar
krzysztof / 20 maja 2010 o 15:03
0
Czemu kosciol (specjalnie z malej) dostaje od maista grunty za darmo? Najbogatsza w Polsce instytucja i najbardziej skorumpowana (lewe przychody, pedofilia, etc). kazdy by chcial grunt w centrum miasta za darmo. Moze wypowie sie jakis przedstawiciel kosciola?
Avatar
Grzeczny dla grzecznych / 20 maja 2010 o 14:55
0
sid napisał:
Niestety niewiedza nie boli a głupota sama rośnie :] Proponuję wpierw zapoznać się z planem zagospodarowania omawianego terenu, jak również celowością inwestycji centrum, co ona będzie oferować mieszkańcom Lublina, a dopiero później wypowiadać się na ten temat. Jak widać na forum chamstwo i prostactwo jest krzykliwe, wszechobecne i nie mające nic wspólnego z rzetelnymi informacjami.

SID -nie pisz głupot bo kartofle mi w piwnicy gniją , a jeżeli to napisz coś więcej jeżeli chcesz być wiarygodny zaś samymi inwektywami nie przekonasz ludzi Ci w przeciwieństwie do Ciebie potrafią myśleć i mają prawo do oceny postępowania swoich władz zaś z Twoją rzetelnością ...no mam wątpliwości .A tak na marginesie odnośnie chamstwa -prostactwa- buty-bezczelności , to człowiek rzekomo się z nimi nie rodzi te cechy człowiek się rzekomo uczy od najbliższego otoczenia więc pytanie a gdzieś Ty się obracał ?

SID -nie pisz głupot bo kartofle mi w piwnicy gniją , a jeżeli to napisz coś więcej jeżeli chcesz być wiarygodny zaś samymi inwektywami nie przekonasz ludzi Ci w przeciwieństwie do Ciebie potrafią myśleć i mają prawo do oceny postępowania swoich władz zaś z Twoją rzetelnością ...no mam wątpliwości .A tak na marginesie odnośnie chamstwa -prostactwa- buty-bezczelności , to człowiek rzekomo się z nimi nie rodzi te cechy człowiek się rzekomo uczy od najbliższego otoczenia więc pytanie a gdzieś Ty się obracał ? rozwiń
Avatar
Widzący inaczej / 20 maja 2010 o 14:43
0
anty napisał:
I tu jest biznes władz Lublina i nie tylko - coś za coś - czyli w tym wypadku działki za poparcie w wyborach (cena chyba nie jest wygórowana), a my jesteśmy dalej oszukiwani przez te czarne stonki!!! I takie mohery jak usłyszą od księdza, że mają głosować na jarusia od razu polecą do urny!!! ŻAŁOSNE !!!!

Problem tu polega na tym że w tym przypadku tu nie o Jarusia chodzi są i inni chętni by zadbać o ten elektorat a odbywa się to na zasadzie kto da więcej jak tego nie widzisz toś ślepiec jak to nie dociera do Ciebie toś głupiec jak nie chcesz o tym wiedzieć to masz swój w tym interes itd.bajka trwa !.

Problem tu polega na tym że w tym przypadku tu nie o Jarusia chodzi są i inni chętni by zadbać o ten elektorat a odbywa się to na zasadzie kto da więcej jak tego nie widzisz toś ślepiec jak to nie dociera do Ciebie toś głupiec jak nie chcesz o tym wiedzieć to masz swój w tym interes itd.bajka trwa !. rozwiń
Avatar
Icek / 20 maja 2010 o 14:33
0
czemu magistrat chce oddać Kościołowi ? Czy nie można sprzedać ? Prrzecież Kościół to najbardziej pazerna instytucja w Polsce
Avatar
Logika / 20 maja 2010 o 14:32
0
kotek napisał:
NIe podoba Ci sie kosciol to do niego nie choc a jak zejdziesz z tego swiata niepros o pochuwek katolicki bo poco on Ci potrzebny.

Po śmierci d,upa nie rządzi to raz a dwa to najczęściej potomkowie chowają swoich bliskich płacąc pozwolenie ale i za tą usługę dużą kasę ot choćby za pozwolenie na pochówek , a tego nie było tylko jakiś DUREŃ dał we władanie cmentarze czarnej mafii !. KUMASZ -bo tak kupuje się sobie przychylność purpuratów dlatego mimo że pomny dawnych czasów i pamiętający je niezbyt chętnie ale zagłosuję na SLD czy im podobnych !.

Po śmierci d,upa nie rządzi to raz a dwa to najczęściej potomkowie chowają swoich bliskich płacąc pozwolenie ale i za tą usługę dużą kasę ot choćby za pozwolenie na pochówek , a tego nie było tylko jakiś DUREŃ dał we władanie cmentarze czarnej mafii !. KUMASZ -bo tak kupuje się sobie przychylność purpuratów dlatego mimo że pomny dawnych czasów i pamiętający je niezbyt chętnie ale zagłosuję na SLD czy im podobnych !. rozwiń
Avatar
Kaśka / 22 maja 2010 o 23:31
0
Wiecie jaki oficjalny symbol ma Lublin od czasu Wasilewskiego?
Dwie odwrócone wieże.Oznaczają one Oko cadyka-identyczne na grobie "Widzącego z Lublina"-cmentarz Żydowski.
Takie "same znaczki" na biletach MPK.Dziękujemy ci PO,że tak po cichu wprowadzasz nas do masonerii.
Avatar
~gość~ / 20 maja 2010 o 23:01
0
nick napisał:
Polska dla Polaków, ŻYDZI WON!!!! nagle sobie przypomnieli, że mają tu coś swojego..było walczyć a nie sie chować....

Prawie cały episkopat i większość biskupów jest pochodzenia żydowskiego
google-Dyskusja użytkownika Hell
Avatar
~lublinianin~ / 20 maja 2010 o 18:10
0
ja też chcę trochę ziemi za darmo !!!!!!! dlaczego Kościół ma otrzymać atrakcyjne grunty za free, jako lublinianin nie zgadzam się z tym i nie ma mojej akceptacji. Rada Miasta jest moim przedstawicielem więc czemu działa na moją niekorzyść ????
Avatar
lbn / 20 maja 2010 o 17:39
0
Lepiej oddać Kościołowi niż gminie żydowskiej w Warszawie. Kolejną Plaze czy innego geszefta blaszanego by postawili.
Avatar
nick / 20 maja 2010 o 16:39
0
Polska dla Polaków, ŻYDZI WON!!!! nagle sobie przypomnieli, że mają tu coś swojego..było walczyć a nie sie chować....
Avatar
krzysztof / 20 maja 2010 o 15:03
0
Czemu kosciol (specjalnie z malej) dostaje od maista grunty za darmo? Najbogatsza w Polsce instytucja i najbardziej skorumpowana (lewe przychody, pedofilia, etc). kazdy by chcial grunt w centrum miasta za darmo. Moze wypowie sie jakis przedstawiciel kosciola?
Avatar
Grzeczny dla grzecznych / 20 maja 2010 o 14:55
0
sid napisał:
Niestety niewiedza nie boli a głupota sama rośnie :] Proponuję wpierw zapoznać się z planem zagospodarowania omawianego terenu, jak również celowością inwestycji centrum, co ona będzie oferować mieszkańcom Lublina, a dopiero później wypowiadać się na ten temat. Jak widać na forum chamstwo i prostactwo jest krzykliwe, wszechobecne i nie mające nic wspólnego z rzetelnymi informacjami.

SID -nie pisz głupot bo kartofle mi w piwnicy gniją , a jeżeli to napisz coś więcej jeżeli chcesz być wiarygodny zaś samymi inwektywami nie przekonasz ludzi Ci w przeciwieństwie do Ciebie potrafią myśleć i mają prawo do oceny postępowania swoich władz zaś z Twoją rzetelnością ...no mam wątpliwości .A tak na marginesie odnośnie chamstwa -prostactwa- buty-bezczelności , to człowiek rzekomo się z nimi nie rodzi te cechy człowiek się rzekomo uczy od najbliższego otoczenia więc pytanie a gdzieś Ty się obracał ?

SID -nie pisz głupot bo kartofle mi w piwnicy gniją , a jeżeli to napisz coś więcej jeżeli chcesz być wiarygodny zaś samymi inwektywami nie przekonasz ludzi Ci w przeciwieństwie do Ciebie potrafią myśleć i mają prawo do oceny postępowania swoich władz zaś z Twoją rzetelnością ...no mam wątpliwości .A tak na marginesie odnośnie chamstwa -prostactwa- buty-bezczelności , to człowiek rzekomo się z nimi nie rodzi te cechy człowiek się rzekomo uczy od najbliższego otoczenia więc pytanie a gdzieś Ty się obracał ? rozwiń
Avatar
Widzący inaczej / 20 maja 2010 o 14:43
0
anty napisał:
I tu jest biznes władz Lublina i nie tylko - coś za coś - czyli w tym wypadku działki za poparcie w wyborach (cena chyba nie jest wygórowana), a my jesteśmy dalej oszukiwani przez te czarne stonki!!! I takie mohery jak usłyszą od księdza, że mają głosować na jarusia od razu polecą do urny!!! ŻAŁOSNE !!!!

Problem tu polega na tym że w tym przypadku tu nie o Jarusia chodzi są i inni chętni by zadbać o ten elektorat a odbywa się to na zasadzie kto da więcej jak tego nie widzisz toś ślepiec jak to nie dociera do Ciebie toś głupiec jak nie chcesz o tym wiedzieć to masz swój w tym interes itd.bajka trwa !.

Problem tu polega na tym że w tym przypadku tu nie o Jarusia chodzi są i inni chętni by zadbać o ten elektorat a odbywa się to na zasadzie kto da więcej jak tego nie widzisz toś ślepiec jak to nie dociera do Ciebie toś głupiec jak nie chcesz o tym wiedzieć to masz swój w tym interes itd.bajka trwa !. rozwiń
Avatar
Icek / 20 maja 2010 o 14:33
0
czemu magistrat chce oddać Kościołowi ? Czy nie można sprzedać ? Prrzecież Kościół to najbardziej pazerna instytucja w Polsce
Avatar
Logika / 20 maja 2010 o 14:32
0
kotek napisał:
NIe podoba Ci sie kosciol to do niego nie choc a jak zejdziesz z tego swiata niepros o pochuwek katolicki bo poco on Ci potrzebny.

Po śmierci d,upa nie rządzi to raz a dwa to najczęściej potomkowie chowają swoich bliskich płacąc pozwolenie ale i za tą usługę dużą kasę ot choćby za pozwolenie na pochówek , a tego nie było tylko jakiś DUREŃ dał we władanie cmentarze czarnej mafii !. KUMASZ -bo tak kupuje się sobie przychylność purpuratów dlatego mimo że pomny dawnych czasów i pamiętający je niezbyt chętnie ale zagłosuję na SLD czy im podobnych !.

Po śmierci d,upa nie rządzi to raz a dwa to najczęściej potomkowie chowają swoich bliskich płacąc pozwolenie ale i za tą usługę dużą kasę ot choćby za pozwolenie na pochówek , a tego nie było tylko jakiś DUREŃ dał we władanie cmentarze czarnej mafii !. KUMASZ -bo tak kupuje się sobie przychylność purpuratów dlatego mimo że pomny dawnych czasów i pamiętający je niezbyt chętnie ale zagłosuję na SLD czy im podobnych !. rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 31

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter 1 0

Rozmowa Z Rafałem Wójcikiem, trenerem Górnika Łęczna

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki?

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki? 4 5

Drogi są jak tętnice: dziurawe i pozapychane szybko prowadzą do zawału. Czy grozi nam wizyta u auto-kardiologa? Chyba nie, bo w naszym regionie inwestycje są realizowane na każdej kategorii dróg: od krajowych do gminnych. Wciąż jednak daleko nam do Śląska czy Wielkopolski, gdzie infrastruktura drogowa jest już na poziomie europejskim.

PZLA 94 Mistrzostwa Polski. Podsumowanie pierwszego dnia
galeria

PZLA 94 Mistrzostwa Polski. Podsumowanie pierwszego dnia 6 1

Pierwszy dzień rozgrywanych w Lublinie MP przyniósł wiele niezapomnianych emocji. Brąz wywalczyła Joanna Bemowska i Arkadiusz Rogowski, srebro Paweł Fajdek, a złoto Dominik Kopeć

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny 0 6

Jerzy Rębek burmistrz Radzynia Podlaskiego uważa że pikieta Marii Kosidło ma podtekst polityczny.

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka
31 sierpnia 2018, 20:00

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka 10 0

Co Gdzie Kiedy. 31 sierpnia o godz. 20 w Parku Bronowickim, w ramach cyklu Zatańcz z Lublinem, wystąpi zespół Rokiczanka. To okazja do wspólnej zabawy przy wspaniałej muzyce sprzed lat.

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali 0 13

O 1/5 miały zmniejszyć się wynagrodzenia samorządowców w związku ustawą przyjętą przez PiS. Tymczasem w wielu przypadkach obniżki były wręcz symboliczne. A niektórzy nawet zyskali na zmianie.

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota!
galeria

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota! 4 1

Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok wywalczył złoty medal w konkursie rzutu młotem w Lublinie i wyprzedził Pawła Fajdka. Zawodnikowi Agrosu Zamość do złota zabrakło zaledwie 12 centymetrów. Trzecie miejsca zajął natomiast inny zawodnik Agrosu Arkadiusz Rogowski

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem!
galeria

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem! 1 1

Zawodnik Agrosu Zamość nie miał sobie równych i mimo ciężkich warunków na bieżni ze znakomitym wynikiem zdobył pierwsze miejsce na zawodach w Lublinie

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe
28 lipca 2018, 20:00

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe 7 1

Co Gdzie Kiedy. Retro-potańcówka dla miłośników klimatu lat 20-60 odbędzie się 28 lipca o godz. 20 w Teatralnej Cafe (ul. Peowiaków 1). Uczestnicy będą mogli bawić się przy dobrej muzyce do godz. 2 nad ranem.

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać 0 5

Coraz więcej obcokrajowców chce pozostać w Polsce na dłużej - mówi w rozmowie z PAP Jakub Dudziak z Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Z danych urzędu wynika, że w pierwszym półroczu tego roku liczba cudzoziemców z zezwoleniami na pobyt zwiększyła się o 25 tys. W połowie tego roku takie zezwolenia posiadało łącznie 350 tys. osób.

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę 22 8

Od 1 września nauczyciele, wychowawcy, bibliotekarze, logopedzi czy psychologowie będą musieli być zatrudniani na umowę o pracę. Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie będą też mogły pracować w prywatnych przedszkolach czy poradniach.

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte
galeria

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte 5 0

o godzinie 17 na stadionie w Lublinie przy komplecie publiczności nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy, która potrwa w naszym mieście aż do niedzieli

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe
22 lipca 2018, 9:45

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe 5 0

Autobusy – Jelcz 120M i Jelcz M11 przyjadą w niedzielę z Lublina do Kraśnika. Podczas przejazdów będzie można posłuchać o historii komunikacji w Kraśniku i ważnych dla niej miejscach. O tym wszystkim będzie opowiadać Maksym Bratko, autor książki „Historia Komunikacji Publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim”, której premierę zaplanowano na niedzielę.

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku 31 13

Od poniedziałku aż do końca wakacji na ul. Nowy Świat obowiązywać będzie ruch wahadłowy. Drogowcy zabierają się tutaj za przebudowę kanalizacji deszczowej. Skrót z Bronowic na Czuby coraz bardziej przypomina tor przeszkód.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!