Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

2 lipca 2015 r.
12:35

Lublin: Komu Ratusz dał nagrodę? Urzędnicy: nie wasz interes

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 34 A A
- Fundacja nie wykazała, w czym upatruje interes społeczny przemawiający za udzieleniem informacji - informuje Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina
- Fundacja nie wykazała, w czym upatruje interes społeczny przemawiający za udzieleniem informacji - informuje Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina

To sąd rozstrzygnie, czy ujawnione zostaną informacje o tym, kto w Urzędzie Miasta dostał nagrodę finansową i jak dużą. Takiego wykazu żąda Fundacja Wolności, ale miasto jej odmawia. Wczoraj szef fundacji zapowiedział, że zaskarży odmowę do sądu

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pytanie o wypłacone w zeszłym roku nagrody fundacja zadawała już dwa razy. Przy pierwszym podejściu urzędnicy uznali, że jest to tzw. informacja przetworzona i zażądali od fundacji, by wykazała, dlaczego jej uzyskanie jest szczególnie istotne dla „interesu publicznego”. Na wyjaśnienia dali jej 7 dni. Fundacja odpisała o jeden dzień za późno i jej wniosek o udzielenie informacji pozostał nierozpatrzony.

Za drugim podejściem scenariusz był podobny, ale tym razem fundacja odpisała już w terminie. Wyjaśniła, że nagrody są wypłacane z pieniędzy publicznych, że jawność tych informacji pozwoli przeciwdziałać nadużyciom oraz że inni pracownicy dowiedzą się na kim mogą się wzorować, a mieszkańcy będą mogli poczuć dumę z osiągnięć urzędników.

To Ratusza nie przekonało i fundacja dostała decyzję odmowną. – Nie wykazała, w czym upatruje interes społeczny przemawiający za udzieleniem informacji – mówi Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina. – Jedni z pracowników są funkcjonariuszami publicznymi, przez co jawne są również ich wynagrodzenia. W przypadku pracowników nie będących funkcjonariuszami publicznymi dane dotyczące wynagrodzeń nie podlegają upublicznieniu. Dlatego uznaliśmy, że jest to informacja przetworzona, której udzielenie wymagałoby pewnej pracy.

– To dla nas niezrozumiałe. Uzasadnienie odmowy ma sześć stron. Być może nawet więcej czasu zajęło przygotowanie tego uzasadnienia, niż zajęłoby sporządzenie zestawienia nagród – stwierdza Krzysztof Jakubowski, prezes Fundacji Wolności. – Wydaje nam się, że urzędnicy nie powinni wstydzić się tego komu i w jakiej wysokości wypłacono nagrodę. Powinno to być jawne na takiej samej zasadzie jak jawne są informacje o wypłacanych przez miasto stypendiach
Jakubowski wytyka Ratuszowi, że broni się tym, że trzeba by ustalić, którzy z pracowników Urzędu Miasta byli w zeszłym roku osobami publicznymi. Magistrat wylicza, że trzeba by powoływać do tego specjalny zespół, a analiza zajęłaby bardzo dużo czasu.

Fundacja zapowiada, że nie odpuści i będzie walczyć o udzielenie takich informacji. – Zaskarżymy odmowę do sądu administracyjnego – mówi Jakubowski. – Sąd oceni, kto ma rację – odpowiada Krzyżanowska.

Bo to by długo trwało

„Ze wstępnych obliczeń wynika, że podjęcie przez organ tych czynności zajęłoby około 7,2 tygodnia pracy jednego pracownika, bowiem przygotowanie dokumentów dla jednego pracownika zajmuje średnio 6 minut, natomiast ich analiza przez zespół średnio 10 minut.

Przeprowadzenie wszystkich wymienionych wyżej czynności niezbędnych dla udzielenia żądanej informacji wymagałoby zatem poświęcenia w sumie około 287 godziny pracy, co w przeliczeniu na 40 godzinny tydzień pracy daje właśnie około 7,2 tygodnia pracy”.

Fragment uzasadnienia odmowy, pisownia oryginalna

Komentarze 34

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 2 lipca 2015 o 20:53
0
program kadrowy wygeneruje dane o nagrodach w ciągu minuty , ale urzędnicy moczą pawie pióra w kałamarzu, a to wymaga czasu , zrozumcie, no i jeszcze każde trzeba zawinąć w sreberka
Avatar
Gość / 2 lipca 2015 o 19:01
0
K...a POkomunistyczna
Avatar
Gość / 2 lipca 2015 o 17:46
0

Jak oglądasz programy informacyjne i ich nie rozumiesz poroś kogoś inteligentniejszego o przetłumaczenie. To odnośnie greckich dodatków. Waląc się na kolana może trzepniesz się w bańkę i rozum powróci.Moje argumenty mówią tylko tyle,że zaglądanie do portfeli innych ludzi daje pożywkę nieudacznikom,których głównym zajęciem jest zajmowanie się innymi osobnikami rodzaju ludzkiego oraz dochodzenie sobie wiadomej prawdy.

AMEN

rozwiń
Avatar
podatnik lubelski / 2 lipca 2015 o 17:27
0

To może niech jeszcze UM napisze czym się zajmuje, bo po komentarzach widać, że większość nie wie. UM nie rozdziela unijnych pieniędzy, ale wydaje pieniądze pochodzące z podatków mieszkańców gminy. Zaciąga też kredyty, które to mieszkańcy potem spłacają. My nic od Prezydenta nie dostajemy za darmo. Przedszkola, remonty ulic czy sprzątanie miasta to są obowiązki gminy, pokrywane z naszych podatków. Pensje i nagrody urzędników także.

Avatar
Gość / 2 lipca 2015 o 17:07
0
JST, która o ponad 24 miliony złotych przekroczyła deficyt określony w ustawie budżetowej prosi o wykazanie interesu publicznego w zapytaniu o wykaz jednej z pozycji miejskich wydatków. Jestem przekonany, że ta odmowa miała miejsce bez wiedzy prezydenta, bo każdy doktor ekonomii sam by zadał pytanie o wydatki zarządzanej przez siebie JST - szczególnie w sytuacji znacznego, bo ponad 24 milionowego przekroczenia założonego wcześniej deficytu budżetowego. Śmiało można przyjąć, że przy ponad 950 milionowym skumulowanym niedoborze finansowym miasta Lublin nagrody rzeczone pokryte zostały z... kredytów.
JST, która o ponad 24 miliony złotych przekroczyła deficyt określony w ustawie budżetowej prosi o wykazanie interesu publicznego w zapytaniu o wykaz jednej z pozycji miejskich wydatków. Jestem przekonany, że ta odmowa miała miejsce bez wiedzy prezydenta, bo każdy doktor ekonomii sam by zadał pytanie o wydatki zarządzanej przez siebie JST - szczególnie w sytuacji znacznego, bo ponad 24 milionowego przekroczenia założonego wcześniej deficytu budżetowego. Śmiało można przyjąć, że przy ponad 950 milionowym skumulowanym niedoborze finansowym ... rozwiń
Avatar
ru / 2 lipca 2015 o 16:53
0

To jest nasza sprawa szanowni urzędnicy!!! Jesteście tam, bo płacimy na was podatki. Możemy się zwinąć i pojechać na emigrację, przejść w szarą strefę i nie będziecie mieli na wasze nagrody. Takie podejście do sprawy pokazuje w jakim mentalnym grajdole żyjemy. Pokazuje jak wiele jeszcze trzeba zmieniać, żeby Polska stała się krajem cywilizowanym.

oni na nagrody będą mieli zawsze
nie będzie na drogi, przedszkola i inne rzeczy mało reprezentacyjne

oni na nagrody będą mieli zawsze
nie będzie na drogi, przedszkola i inne rzeczy mało reprezentacyjne

rozwiń
Avatar
gagga / 2 lipca 2015 o 16:52
0

interes społeczny a jaki może być tutaj interes? PiSiorki z Fundacji Wolności chcą pojątrzyć, pouprawiać politykę i populizm w stylu "urzędnicy dostają nagrody a w Afryce dzieci głodują"

cóż za kocia logika....chodzi tu przede wszystkim o ujawnienie podziału NASZYCH pieniędzy dla URZĘDNIKÓW...czyli wykonawców NASZYCH zleceń....jeśli jest to dla Ciebie obojętne...to rozsypuj swoją kaske ,gdzie chcesz...dla większości to ważne CO i KTO robi z ich kasą....i obojętne kto o to wnioskuje...może być nawet..."pies z wrzodem na d..."

cóż za kocia logika....chodzi tu przede wszystkim o ujawnienie podziału NASZYCH pieniędzy dla URZĘDNIKÓW...czyli wykonawców NASZYCH zleceń....jeśli jest to dla Ciebie obojętne...to rozsypuj swoją kaske ,gdzie chcesz...dla większości to ważne CO i KTO robi z ich kasą....i obojętne kto o to wnioskuje...może być nawet..."pies z wrzodem na d..."

rozwiń
Avatar
Gość / 2 lipca 2015 o 15:43
0

Twoje argumenty powalają na kolana i mówią mi aby dziękować ci za to że łaskawie przychodzisz do pracy. dostajesz dodatek za niespóźnienie się czy za mycie rąk jak tow grecji? Czy jeszcze nie?


Jak oglądasz programy informacyjne i ich nie rozumiesz poroś kogoś inteligentniejszego o przetłumaczenie. To odnośnie greckich dodatków. Waląc się na kolana może trzepniesz się w bańkę i rozum powróci.Moje argumenty mówią tylko tyle,że zaglądanie do portfeli innych ludzi daje pożywkę nieudacznikom,których głównym zajęciem jest zajmowanie się innymi osobnikami rodzaju ludzkiego oraz dochodzenie sobie wiadomej prawdy.


Jak oglądasz programy informacyjne i ich nie rozumiesz poroś kogoś inteligentniejszego o przetłumaczenie. To odnośnie greckich dodatków. Waląc się na kolana może trzepniesz się w bańkę i rozum powróci.Moje argumenty mówią tylko tyle,że zaglądanie do portfeli innych ludzi daje pożywkę nieudacznikom,których głównym zajęciem jest zajmowanie się innymi osobnikami rodzaju ludzkiego oraz dochodzenie sobie wiadomej prawdy.

rozwiń
Avatar
Gość / 2 lipca 2015 o 15:36
0

ta śmiszna pisowska fundacja niech może najpierw przejrzy finanse SKOK-ów

Avatar
Gość / 2 lipca 2015 o 15:23
0

Człowieku o jakiej cywilizacji piszesz?Zamiast pilnować własnych spraw i własnej uczciwości zaglądasz innym do portfela?Co Ty chcesz zmieniać? Żeby byle śmendak zamist pilnować siebie pilnował  innych? Grajdoł sam sobie stwarzasz takim podejściem do życia.Co do podatków to możesz ich nie płacić.Zobaczymy jak długo przetrwasz.Jedź do Niemiec i zarządaj od Jurgena lub Hansa ujawnienia zarobków zobaczysz jak zostaniesz potraktowany.

Pilnując uczciwości innych a nie własnej sam wystawiasz sobie świadectwo.

Twoje argumenty powalają na kolana i mówią mi aby dziękować ci za to że łaskawie przychodzisz do pracy. dostajesz dodatek za niespóźnienie się czy za mycie rąk jak tow grecji? Czy jeszcze nie?

umenty powalają na kolana i mówią mi aby dziękować ci za to że łaskawie przychodzisz do pracy. dostajesz dodatek za niespóźnienie się czy za mycie rąk jak tow grecji? Czy jeszcze nie?

rozwiń
Avatar
Gość / 2 lipca 2015 o 20:53
0
program kadrowy wygeneruje dane o nagrodach w ciągu minuty , ale urzędnicy moczą pawie pióra w kałamarzu, a to wymaga czasu , zrozumcie, no i jeszcze każde trzeba zawinąć w sreberka
Avatar
Gość / 2 lipca 2015 o 19:01
0
K...a POkomunistyczna
Avatar
Gość / 2 lipca 2015 o 17:46
0

Jak oglądasz programy informacyjne i ich nie rozumiesz poroś kogoś inteligentniejszego o przetłumaczenie. To odnośnie greckich dodatków. Waląc się na kolana może trzepniesz się w bańkę i rozum powróci.Moje argumenty mówią tylko tyle,że zaglądanie do portfeli innych ludzi daje pożywkę nieudacznikom,których głównym zajęciem jest zajmowanie się innymi osobnikami rodzaju ludzkiego oraz dochodzenie sobie wiadomej prawdy.

AMEN

rozwiń
Avatar
podatnik lubelski / 2 lipca 2015 o 17:27
0

To może niech jeszcze UM napisze czym się zajmuje, bo po komentarzach widać, że większość nie wie. UM nie rozdziela unijnych pieniędzy, ale wydaje pieniądze pochodzące z podatków mieszkańców gminy. Zaciąga też kredyty, które to mieszkańcy potem spłacają. My nic od Prezydenta nie dostajemy za darmo. Przedszkola, remonty ulic czy sprzątanie miasta to są obowiązki gminy, pokrywane z naszych podatków. Pensje i nagrody urzędników także.

Avatar
Gość / 2 lipca 2015 o 17:07
0
JST, która o ponad 24 miliony złotych przekroczyła deficyt określony w ustawie budżetowej prosi o wykazanie interesu publicznego w zapytaniu o wykaz jednej z pozycji miejskich wydatków. Jestem przekonany, że ta odmowa miała miejsce bez wiedzy prezydenta, bo każdy doktor ekonomii sam by zadał pytanie o wydatki zarządzanej przez siebie JST - szczególnie w sytuacji znacznego, bo ponad 24 milionowego przekroczenia założonego wcześniej deficytu budżetowego. Śmiało można przyjąć, że przy ponad 950 milionowym skumulowanym niedoborze finansowym miasta Lublin nagrody rzeczone pokryte zostały z... kredytów.
JST, która o ponad 24 miliony złotych przekroczyła deficyt określony w ustawie budżetowej prosi o wykazanie interesu publicznego w zapytaniu o wykaz jednej z pozycji miejskich wydatków. Jestem przekonany, że ta odmowa miała miejsce bez wiedzy prezydenta, bo każdy doktor ekonomii sam by zadał pytanie o wydatki zarządzanej przez siebie JST - szczególnie w sytuacji znacznego, bo ponad 24 milionowego przekroczenia założonego wcześniej deficytu budżetowego. Śmiało można przyjąć, że przy ponad 950 milionowym skumulowanym niedoborze finansowym ... rozwiń
Avatar
ru / 2 lipca 2015 o 16:53
0

To jest nasza sprawa szanowni urzędnicy!!! Jesteście tam, bo płacimy na was podatki. Możemy się zwinąć i pojechać na emigrację, przejść w szarą strefę i nie będziecie mieli na wasze nagrody. Takie podejście do sprawy pokazuje w jakim mentalnym grajdole żyjemy. Pokazuje jak wiele jeszcze trzeba zmieniać, żeby Polska stała się krajem cywilizowanym.

oni na nagrody będą mieli zawsze
nie będzie na drogi, przedszkola i inne rzeczy mało reprezentacyjne

oni na nagrody będą mieli zawsze
nie będzie na drogi, przedszkola i inne rzeczy mało reprezentacyjne

rozwiń
Avatar
gagga / 2 lipca 2015 o 16:52
0

interes społeczny a jaki może być tutaj interes? PiSiorki z Fundacji Wolności chcą pojątrzyć, pouprawiać politykę i populizm w stylu "urzędnicy dostają nagrody a w Afryce dzieci głodują"

cóż za kocia logika....chodzi tu przede wszystkim o ujawnienie podziału NASZYCH pieniędzy dla URZĘDNIKÓW...czyli wykonawców NASZYCH zleceń....jeśli jest to dla Ciebie obojętne...to rozsypuj swoją kaske ,gdzie chcesz...dla większości to ważne CO i KTO robi z ich kasą....i obojętne kto o to wnioskuje...może być nawet..."pies z wrzodem na d..."

cóż za kocia logika....chodzi tu przede wszystkim o ujawnienie podziału NASZYCH pieniędzy dla URZĘDNIKÓW...czyli wykonawców NASZYCH zleceń....jeśli jest to dla Ciebie obojętne...to rozsypuj swoją kaske ,gdzie chcesz...dla większości to ważne CO i KTO robi z ich kasą....i obojętne kto o to wnioskuje...może być nawet..."pies z wrzodem na d..."

rozwiń
Avatar
Gość / 2 lipca 2015 o 15:43
0

Twoje argumenty powalają na kolana i mówią mi aby dziękować ci za to że łaskawie przychodzisz do pracy. dostajesz dodatek za niespóźnienie się czy za mycie rąk jak tow grecji? Czy jeszcze nie?


Jak oglądasz programy informacyjne i ich nie rozumiesz poroś kogoś inteligentniejszego o przetłumaczenie. To odnośnie greckich dodatków. Waląc się na kolana może trzepniesz się w bańkę i rozum powróci.Moje argumenty mówią tylko tyle,że zaglądanie do portfeli innych ludzi daje pożywkę nieudacznikom,których głównym zajęciem jest zajmowanie się innymi osobnikami rodzaju ludzkiego oraz dochodzenie sobie wiadomej prawdy.


Jak oglądasz programy informacyjne i ich nie rozumiesz poroś kogoś inteligentniejszego o przetłumaczenie. To odnośnie greckich dodatków. Waląc się na kolana może trzepniesz się w bańkę i rozum powróci.Moje argumenty mówią tylko tyle,że zaglądanie do portfeli innych ludzi daje pożywkę nieudacznikom,których głównym zajęciem jest zajmowanie się innymi osobnikami rodzaju ludzkiego oraz dochodzenie sobie wiadomej prawdy.

rozwiń
Avatar
Gość / 2 lipca 2015 o 15:36
0

ta śmiszna pisowska fundacja niech może najpierw przejrzy finanse SKOK-ów

Avatar
Gość / 2 lipca 2015 o 15:23
0

Człowieku o jakiej cywilizacji piszesz?Zamiast pilnować własnych spraw i własnej uczciwości zaglądasz innym do portfela?Co Ty chcesz zmieniać? Żeby byle śmendak zamist pilnować siebie pilnował  innych? Grajdoł sam sobie stwarzasz takim podejściem do życia.Co do podatków to możesz ich nie płacić.Zobaczymy jak długo przetrwasz.Jedź do Niemiec i zarządaj od Jurgena lub Hansa ujawnienia zarobków zobaczysz jak zostaniesz potraktowany.

Pilnując uczciwości innych a nie własnej sam wystawiasz sobie świadectwo.

Twoje argumenty powalają na kolana i mówią mi aby dziękować ci za to że łaskawie przychodzisz do pracy. dostajesz dodatek za niespóźnienie się czy za mycie rąk jak tow grecji? Czy jeszcze nie?

umenty powalają na kolana i mówią mi aby dziękować ci za to że łaskawie przychodzisz do pracy. dostajesz dodatek za niespóźnienie się czy za mycie rąk jak tow grecji? Czy jeszcze nie?

rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 34

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

W budynku dawnego koszarowca powstanie Powiatowe Centrum Usług Społecznych

W budynku dawnego koszarowca powstanie Powiatowe Centrum Usług Społecznych 1 0

Na terenie dawnej jednostki wojskowej powstanie Powiatowe Centrum Usług Społecznych. Pracę znajdzie tu ponad 50 osób

Pieszy zginął na poboczu. Kierowca peugeota wymijał inne auto

Pieszy zginął na poboczu. Kierowca peugeota wymijał inne auto 1 0

43-letni mieszkaniec gminy Rudnik zginął w wypadku na drodze wojewódzkiej w miejscowości Płonka w powiecie krasnostawskim

"Impresjoniści i postimpresjoniści" - wystawa 3D w Targach Lublin
30 marca 2019, 0:00

"Impresjoniści i postimpresjoniści" - wystawa 3D w Targach Lublin 0 0

W dniach 30-31 marca w godz. 13-17 w siedzibie Targów Lublin będzie można podziwiać wystawę "Impresjoniści i postimpresjoniści" w trójwymiarze.

Aeroklub Lubelski znów zorganizuje balonowe mistrzostwa świata w Nałęczowie
galeria

Aeroklub Lubelski znów zorganizuje balonowe mistrzostwa świata w Nałęczowie 0 1

Dobra wiadomość dla miłośników sportów balonowych. Aeroklub Lubelski po raz kolejny zorganizuje Balonowe Mistrzostwa Świata Kobiet. Impreza odbędzie się w Nałęczowie w przyszłym roku. Decyzja zapadła na konferencji w Stambule

Dom Dziecka w Maniach. Dzieci już wprowadziły się do nowego domu

Dom Dziecka w Maniach. Dzieci już wprowadziły się do nowego domu 0 0

W Maniach (gm. Międzyrzec Podlaski) oficjalnie otwarto Dom Dziecka. Powstał w budynku po byłej szkole.

Polacy wygrywają "drużynówkę" w Planicy i zdobywają Puchar Narodów!
film

Polacy wygrywają "drużynówkę" w Planicy i zdobywają Puchar Narodów! 0 0

Polscy skoczkowie najlepsi w drużynowym konkursie Pucharu Świata w Planicy

Policjanci przeszukali mieszkanie 25-latki na Czechowie. Grozi jej 10 lat więzienia

Policjanci przeszukali mieszkanie 25-latki na Czechowie. Grozi jej 10 lat więzienia 4 4

Około 100 gramów marihuany miała w domu mieszkanka lubelskiego Czechowa

Wypadek w Opolu Lubelskim. 37-latka z dzieckiem w szpitalu

Wypadek w Opolu Lubelskim. 37-latka z dzieckiem w szpitalu 0 1

Opolscy policjanci wyjaśniają okoliczności zdarzenia drogowego, do którego doszło w piątek w Opolu Lubelskim na ul. Józefowskiej.

Cierpiący pacjent krążył między szpitalami. 63-latek zmarł
film

Cierpiący pacjent krążył między szpitalami. 63-latek zmarł 0 5

Szukająca pomocy dla cierpiącego ojca rodzina przez półtorej doby woziła go od szpitala do szpitala. Pacjenta wypisano dwukrotnie, raz bez wykonania żadnych badań. Mężczyzna zmarł.

Wypadek na obwodnicy Lublina. Wyprzedzał, doszło do dachowania [zdjęcia]
galeria

Wypadek na obwodnicy Lublina. Wyprzedzał, doszło do dachowania [zdjęcia] 5 2

Dwa samochody zderzyły się na obwodnicy Lublina

Lublin: Zaparkowała i... zablokowała przejazd kilkunastu ciężarówkom [zdjęcia]
galeria

Lublin: Zaparkowała i... zablokowała przejazd kilkunastu ciężarówkom [zdjęcia] 26 17

Źle zaparkowany ford mondeo zablokował dziś rano przejazd ul. Berylową w Lublinie

Kuba płakał. Kiedy się nieco uspokoił zapytał: Czy pan mnie uratuje? Odpowiedziałem: Tak, Kubuś, uratuję cię
Magazyn
galeria

Kuba płakał. Kiedy się nieco uspokoił zapytał: Czy pan mnie uratuje? Odpowiedziałem: Tak, Kubuś, uratuję cię 247 8