Od poniedziałku będzie można zapisywać dzieci na wakacyjne zajęcia opłacone w całości lub w części przez miasto. Na zainteresowanych czekają wycieczki, półkolonie, zajęcia sportowe oraz kulturalne. Z oferty będzie mogło skorzystać ponad 7 tys. dzieci. Przy zapisach decydująca będzie kolejność zgłoszeń.
– Lato w mieście może być fascynujące i ciekawe – zapewnia Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta Lublina. W tym roku w ofercie wakacyjnych zajęć pojawiły się akcje, których nie było w poprzednim.
• Jedną z takich nowości będzie ptasie radio. – Będzie można poznać śpiew ptaków, które mieszkają w naszym mieście – zapowiada Iwona Haponiuk, zastępca dyrektora Wydziału Sportu i Turystyki w lubelskim Ratuszu. W planie zajęć jest też nietypowa wycieczka wzdłuż brzegu Bystrzycy na rolkach i hulajnogach.
• Jeszcze bliższy kontakt z rzeką umożliwi Lubelskie Towarzystwo Kajakowe Fala, które organizuje m.in. spływy z Prawiednik, natomiast Uczniowski Klub Sportowy „Żegluj” będzie uczyć pływania pod żaglami. Na sportowe wakacje zapraszają też koszykarze ekstraklasowego TBV Startu Lublin. Wakacje w ruchu można też spędzać na wycieczkach, chociażby rowerowych, także poza granicami miasta. W planie są m.in. wyprawy do Lasów Kozłowieckich.
• W miejskiej ofercie wakacyjnej są ponadto różne zajęcia warsztatowe, np. przy Lubartowskiej 77 będzie można zbudować własny kalejdoskop, w Muzeum Wsi Lubelskiej nauczyć kowalstwa i tworzenia odpustowej biżuterii, zaś przy Dolnej Panny Marii 8, gdzie mieści się Rezerwat Dzikich Dzieci, pobawić się… wiertarką, młotkiem oraz śrubkami.
– Przez te wakacje dzieci będą mogły pracować z ryzykiem. Nie z niebezpieczeństwem, ale z ryzykiem – wyjaśnia Dominika Krzyżanowska, która organizuje zajęcia w rezerwacie. To nietypowe miejsce, bo dzieci bawią się tutaj tak, jak podpowiada im własna inwencja. Dorośli pilnują tylko, by nikomu nie stała się krzywda.
• Nie zabraknie też półkolonii organizowanych przez kluby osiedlowe i domy kultury. – Są to zazwyczaj tygodniowe turnusy – mówi Anna Pajdosz, zastępca dyrektora Wydziału Kultury w Urzędzie Miasta. Półkolonie są zazwyczaj częściowo odpłatne, ale dzieci mają zapewnioną opiekę oraz całodzienne wyżywienie. – Mamy w tym roku po raz pierwszy półkolonie dla osób z niepełnosprawnością intelektualną – podkreśla Haponiuk.
• Turnusy półkolonijne przygotowało 16 różnych podmiotów. Klub Osiedlowy Odeon kusi wycieczkami do Zamościa, Poleskiego Parku Narodowego, Zwierzyńca i Piotrawina. Fundacja Rozwoju Sportu zamierza każdy dzień poświęcić innej dyscyplinie, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci będzie zabierać dzieci do parków, Fundacja „Rozwiń Skrzydła” podczas zajęć chce zapoznać dzieci z różnymi krajami – od Niemiec po Meksyk, oczywiście na miejscu, w Lublinie. Osiedlowy klub „Ruta” będzie zapoznawać dzieci z zasadami udzielania pierwszej pomocy, zorganizuje też wycieczki i spotkania z policjantami i strażnikami miejskimi.
• W jaki sposób zgłosić udział dziecka w zajęciach? – Żeby się zapisać na te wydarzenia, trzeba wejść na stronę lato.lublin.eu – instruuje Haponiuk.
Zapisy będą przyjmowane od poniedziałku.