Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

31 stycznia 2019 r.
6:27

Lublin: Mieszkańcy proszą o powstrzymanie wycinki drzew. Jest odpowiedź miasta [zdjęcia]

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
313 76 A A

Oburzeni mieszkańcy proszą Ratusz o powstrzymanie wycinki drzew wzdłuż przebudowywanej ul. Kalinowszczyzna. Zgodnie z projektem usuniętych ma być 108 drzew, w zamian mają tutaj powstać 82 miejsca parkingowe. Urzędnicy odpowiadają, że nie zamierzają rezygnować z tych planów

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Sprzeciw wybuchł, gdy na przebudowywaną ulicę wkroczyli robotnicy z piłami i zaczęli usuwać drzewa. Wycinka może potrwać do końca lutego. – Boli mnie serce, gdy przejeżdżam obok, staram się tam nie patrzeć – skarży się nam pani Agnieszka, mieszkanka dzielnicy. – Wiedziałam wcześniej z prasy, że taka wycinka będzie, ale nie przypuszczałam, że będzie to wyglądało tak strasznie.

W internecie skrzyknęła się już grupa mieszkańców sprzeciwiających się wycince. – Drzewa przy drodze filtrują nam zanieczyszczenia powietrza, tymczasem obrońców drzew przedstawia się zazwyczaj jako zwariowanych ekologów, a kierowców chcących parkować jako tych, którzy mają poważny problem – mówi Lech Giemza, jeden z przeciwnych wycince mieszkańców starej części Kalinowszczyzny. – Dobrze, żeby miasto zrewidowało swoje plany.

Ratusz przyznaje, że do końca lutego wzdłuż przebudowywanej ulicy wyciętych ma być w sumie 108 drzew. – Głównie ze względu na budowę miejsc parkingowych. Ich wyznaczenie było jednym z wniosków mieszkańców oraz Rady Dzielnicy Kalinowszczyzna – potwierdza Karol Kieliszek z Urzędu Miasta. – Projekt przewiduje 82 miejsca do parkowania.

Przywoływane przez Kieliszka uzgodnienia z radą dzielnicy zaczęły się prawie cztery lata temu. Prośby o dodatkowe miejsca parkingowe pojawiają się już w datowanym na czerwiec 2015 r. oficjalnym piśmie wysłanym do Zarządu Dróg i Mostów przez przewodniczącego rady i zarządu dzielnicy. W piśmie tym można znaleźć m.in. wniosek o „utworzenie nowych miejsc postojowych przy kościele o. salezjanów”, gdzie od kilku dni można zobaczyć kikuty dużych drzew, które padły ofiarą przebudowy ulicy.

Z dokumentów jasno wynika, że dzielnicowi działacze mieli świadomość, że budowa miejsc parkingowych będzie się wiązała z wycinką drzew przy jezdni.

– Rada Dzielnicy Kalinowszczyzna konsekwentnie podtrzymuje wcześniejszą zgodę na wycinkę części drzew w pasie drogowym w ramach remontu i przebudowy ul. Kalinowszczyzna – pisał do Zarządu Dróg i Mostów latem 2017 r. Paweł Babula, przewodniczący Rady Dzielnicy Kalinowszczyzna. – Jednocześnie podkreślamy, iż zgoda na wycinkę dotyczy tych drzew, które są w złym stanie i bezpośrednio kolidują z zatwierdzoną koncepcją przebudowy ulicy. W szczególności chodzi o drzewa, których wycinka jest niezbędna do budowy nowych miejsc parkingowych przewidzianych w projekcie.

Sprzeciwiający się wycince mieszkańcy jeszcze liczą na to, że urzędnicy zmienią nieco projekt, by ocalić część drzew. Ale raczej się na to nie zanosi.

– Formalnie jest możliwe zrealizowanie przebudowy w oparciu o inne zezwolenie – przyznaje Kieliszek, jednak wyjaśnia, że takiej zmiany już nie będzie. – Była duża presja i wiele pytań o to, kiedy w końcu będziemy przebudowywać ulicę. Mamy dokumentację uzgodnioną z radą dzielnicy i odpowiadającą jej potrzebom, mamy komplet zezwoleń, a sama inwestycja jest już w toku.

• Przypomnijmy, że nie tylko na Kalinowszczyźnie zanosi się na dużą wycinkę. Zatwierdzone już plany przebudowy • Al. Racławickich przewidują usunięcie 89 drzew, • z ul. Poniatowskiego ma ich zniknąć 77, natomiast • z ul. Lipowej 30.

Komentarze 76

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 31 stycznia 2019 o 07:16
+50
Drzew szkoda, ale mieszkańcy najpierw zawracają gitarę żeby ulicę przebudować i zrobić więcej miejsc parkingowych a teraz w lament. Dorośli ludzie powinni wiedzieć że każda decyzja ma swoje konsekwencje. Trzeba myśleć i przewidywać!
Avatar
robson / 31 stycznia 2019 o 09:12
+30
Proponuję zatem mieszkańcom aby zebrali podpisy w sprawie odwołania rady dzielnicy.
Avatar
Gość2 / 31 stycznia 2019 o 09:00
+23
Po pierwsze ewidentnie brakuje tam miejsc parkingowych, ludzie stawiają swoje samochody na trawnikach, zajmują całe chodniki tak, że nie da się przejść. Po drugie wszystko na wniosek mieszkańców tak jak ktoś już pisał, jak się mówi A trzeba powiedzieć B. Więc teraz jedyne co zostało napisać petycje o nową zieleń.
Avatar
**** / 31 stycznia 2019 o 08:23
+23
"Mamy dokumentację uzgodnioną z radą dzielnicy i odpowiadającą jej potrzebom, (...)"===Czyli "tyłochron" Ratusz ma. Ulica nie jest jednak własnością Rady Dzielnicy. Zasłanianie się tylko potrzebami Rady jest niezrozumiałe z punku widzenia logiki i zdrowego rozsądku.
 Ulica Kalinowszczyzna znajduje się w dzielnicy Kalinowszczyzna więc kto ma mieć wpływ na jej wygląd Rada Dzielnicy Węglin ? A może Kośminka?
Avatar
Gość / 31 stycznia 2019 o 08:20
+19
Chodzi o to, że przed wprowadzeniem pasów rowerowych, wzdłuż ulicy, na miejscu tych pasów były parkowane samochody. I było O.K. Ruch rowerowy na tej ulicy jest znikomy i z powodzeniem odbywał się bez pasów rowerowych. Nie pamiętam choćby jednego wydarzenia z udziałem roweru na ul. Kalinowszczyzna, uzasadniającego likwidację możliwości takiego parkowania samochodów poprzez wyznaczenie pasów dla rowerów. Zatem opinia czytelnika nie jest - moim zdaniem - kłamstwem.
  Nie prawda. Zanim powstały pasy rowerowe to ludzie parkowali na trawnikach czy chodniku przy kościele Salezjanów.
  Nie prawda. Zanim powstały pasy rowerowe to ludzie parkowali na trawnikach czy chodniku przy kościele Salezjanów. rozwiń
Avatar
Gość / 31 stycznia 2019 o 08:18
+16
Wyciac 100 dorodnych drzew aby zrobic parkingi dla smrodzacych samochodow to brzmi jak ponury zart. Historia rozliczy.
Avatar
DdKLN / 31 stycznia 2019 o 08:45
+14
Najlepiej jeczec ze nie ma miejsc parkingowych a jak juz je robia to potem jeczec o drzewa. Zastanowcie sie co chcecie.
Avatar
Adam / 31 stycznia 2019 o 08:18
+14
Wszystkie drzewa wyciąć w Lublinie kiedyś słynącym z zieleni potem zabetonować górki czechowskie i git
 Ja pier*le czytaj wyraźnie gościu co jest napisane, że drzewa są wycinane na wyraźną prośbę rady dzielnicy Kalinowszczyzna i mieszkańców tej ulicy a nie dlatego że Ratuszowi się tak podoba.Chcą mieć nowe miejsca parkingowe będą mieli ale o drzewach mogą zapomnieć, a nie zjeść cukierka i mieć cukierka. A teraz to jest musztarda po obiedzie a swoje skargi możecie pisać i adresować na Berdyczów. 
Avatar
Mieszkaniec85 / 31 stycznia 2019 o 07:17
+12
Wszystko na wniosek mieszkańców. Artykułów na ten temat mnóstwo, temat poruszany od dwóch lat regularnie. A się obudzili jak robotników z piłami spalinowymi zobaczyli... Nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem, skrzyknijcie się lepiej w internecie z petycją, żeby nową zieleń miasto posadziło w ramach zadośćuczynienia.
Avatar
Gość / 31 stycznia 2019 o 09:16
+11
Którzy mieszkańcy proszą o zatrzymanie wycinki i ilu ich dokładnie jest? Zaraz się okaże, że 99,9% woli miejsca parkingowe zamiast drzew ale DW znalazł kilka osób i przedstawia je jako większość.
Avatar
Ola boga / 2 lutego 2019 o 13:01
+2
Po to miasto zafundowało sobie ochronke w postaci Rad Dzielnic, wydaje na dodatkowych "urzędników" i lokale milionowe diety oraz serwuje najbliższe wybory z kolejną frekwencją 1%, o których nikt nic nie wie, aby mówić "TOnieMY" a wszyscy "TRĄBIĄ" o wyborach do Rad Dzielnic. Mieszkańcy nawet nie wiedzą o takim tworze jakim jest Rada Dzielnicy. Znów pieniądze pójdą w błoto.
 W każym mieście w Polsce są rady dzielnic a wybory do nich nie są żadną tajemnicą, wystarczy wykazać minimum wysiłku i wejść na strone internetowa albo przeczytać kartke, ktora wisi na każdej klatce - to nie boli. Ostatnio pisali o wyborach w prasie ale jak niektórzy ograniczają sie do pudelka, to tak wyedukowane społeczeństwo potem mamy.
 W każym mieście w Polsce są rady dzielnic a wybory do nich nie są żadną tajemnicą, wystarczy wykazać minimum wysiłku i wejść na strone internetowa albo przeczytać kartke, ktora wisi na każdej klatce - to nie boli. Ostatnio pisali o wyborach w prasie ale jak niektórzy ograniczają sie do pudelka, to tak wyedukowane społeczeństwo potem mamy. rozwiń
Avatar
Kalina / 2 lutego 2019 o 01:35
0
Super, że jest kolejna chętna osoba do startu w wyborach do rady dzielnicy. Proszę tylko nie przegapić terminu 08.02 składania wniosków o członkowstwo w radzie, bo znów wybiorą obecnego przewodniczącego
Avatar
Kalina / 2 lutego 2019 o 01:27
-2
Po to miasto zafundowało sobie ochronke w postaci Rad Dzielnic, wydaje na dodatkowych "urzędników" i lokale milionowe diety oraz serwuje najbliższe wybory z kolejną frekwencją 1%, o których nikt nic nie wie, aby mówić "TOnieMY" a wszyscy "TRĄBIĄ" o wyborach do Rad Dzielnic. Mieszkańcy nawet nie wiedzą o takim tworze jakim jest Rada Dzielnicy. Znów pieniądze pójdą w błoto.
Avatar
zdzich / 1 lutego 2019 o 21:46
0
Trzeba być kmiotem, żeby wycinac drzewa wszędzie!
Avatar
Gość / 1 lutego 2019 o 12:48
0
Dlaczego w zamian nie ma nasadzen? Za jedno wyciete drzewo powinno być nasadzone dwa....?
Avatar
xxx / 1 lutego 2019 o 11:27
+1
No cóż rak płuc zagwarantowany oddychaniem gazem trującym z rur wydechowych SMOGOCHODÓW. Wycinka drzew naturalnych filtrów i sprzymierzeńców ludzi to dowód skrajnej głupoty mieszkańców Lublina.
 Dowalić zwiekszony podatek od 10 i wiecej letnich rzęchów a dochód przeznaczyć na zasadzenia ale lepiej upychać misiewiczów na swoim i dawac na szamana z torunia.
Avatar
HI / 1 lutego 2019 o 08:06
0
No cóż rak płuc zagwarantowany oddychaniem gazem trującym z rur wydechowych SMOGOCHODÓW. Wycinka drzew naturalnych filtrów i sprzymierzeńców ludzi to dowód skrajnej głupoty mieszkańców Lublina.
Podobno dawno temu jeden górnik ze Śląska, przyjechał samochodem do sanatorium w Nałęczowie. Wysiadł i . . . padł jak nieżywy, powalony haustem świeżego powietrza. Doczołgał się jednak jakoś do rury wydechowej swojego samochodu, zrobił kilka wdechów i . . . odżył. :)  
Avatar
Wróg SMOGOCHODÓW / 31 stycznia 2019 o 21:25
+1
No cóż rak płuc zagwarantowany oddychaniem gazem trującym z rur wydechowych SMOGOCHODÓW. Wycinka drzew naturalnych filtrów i sprzymierzeńców ludzi to dowód skrajnej głupoty mieszkańców Lublina.
Avatar
Cebula / 31 stycznia 2019 o 21:21
-1
Wszystkie drzewa wyciąć w Lublinie kiedyś słynącym z zieleni potem zabetonować górki czechowskie i git
Chcesz zieleni to zapraszam na wieś.
  Bubel Wielki to też wieś, którą rządzi sołtys dla  którego drzewa są niepotrzebne i wycina je dla „dobra” mieszkańców. Prezydent Żuk w swoim stosunku do drzew podobny jest do sołtysa Bubla, nigdy nie stanął  w obronie drzew: zgoda na wycinkę drzew w Al. Racławickich, Lipowej, drzewostanu na terenie byłych koszar przy al. Kraśnickiej, a ostatnio drzew w Kalinowszczyżnie.
 To tu chyba nie wiesz ile sie wycina w innym miastach - ale nigdzie nie ma takiego nagromadzenia marud życiowych i fotelowych ekspertow jak tu. Może to faktycznie ta wschodnia mentalność i wsamraśność.
 To tu chyba nie wiesz ile sie wycina w innym miastach - ale nigdzie nie ma takiego nagromadzenia marud życiowych i fotelowych ekspertow jak tu. Może to faktycznie ta wschodnia mentalność i wsamraśność. rozwiń
Avatar
co ja pacze / 31 stycznia 2019 o 21:11
+2
Wycinką aż tyle drzew, gdyż niejaki pan Aleksander od polityki rowerowej wymusił na urzędnikach od dróg, że w ulicy Kalinowszczyzna mają być  drogi rowerowe. Ale żeby się zmieściły to trzeba wyciąć prawie wszystkie drzewa.
 A Aleksander wie,że cpiesz?
Zobacz wszystkie komentarze 76

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Ogród Saski: Kończy się remont muszli koncertowej

Ogród Saski: Kończy się remont muszli koncertowej 0 3

Dobiega końca remont muszli koncertowej w Ogrodzie Saskim

23 tys. lublinian więcej będzie mogło korzystać z darmowej komunikacji miejskiej

23 tys. lublinian więcej będzie mogło korzystać z darmowej komunikacji miejskiej 1 12

Osoby po 65. roku życia mają być zwolnione z opłat za przejazd lubelskimi autobusami oraz trolejbusami. Z biletami pożegnają się już 1 kwietnia, o ile w najbliższy czwartek zgodzi się na to Rada Miasta

Górnik wypożyczył trzech młodych zawodników

Górnik wypożyczył trzech młodych zawodników 0 0

Przemysław Skałecki, Adrian Szczerba oraz Michał Amermajster zostali wypożyczeni z Górnika Łęczna do innych zespołów z niższych klas rozgrywkowych

Czy może dojść do strajku nauczycieli w czasie egzaminu ósmoklasistów?

Czy może dojść do strajku nauczycieli w czasie egzaminu ósmoklasistów? 8 16

Rozpoczęło się drukowanie arkuszy na egzamin ósmoklasistów. Trzydniowy sprawdzian ma się odbyć w połowie kwietnia. O ile nie będzie zapowiadanego na ten czas strajku nauczycieli. Czy ministerstwo edukacji ma plan B?

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 22-24 lutego

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 22-24 lutego 0 0

W weekend szykuje się sporo ciekawych imprez sportowych. W sobotę o godz. 15 w hali Globus odbędzie się kolejny mecz Azotów Puławy w Pucharze EHF. A w niedzielę w Lublinie zameldują się koszykarki mistrzyń Polski - CCC Polkowice

Miał być parking dla petentów, a parkują urzędnicy. Będą opłaty

Miał być parking dla petentów, a parkują urzędnicy. Będą opłaty 7 10

Płatny parking miał służyć przede wszystkim klientom magistratu w Białej Podlaskiej, tymczasem zdaniem radnych Zjednoczonej Prawicy korzystają z niego... urzędnicy. Miały być opłaty, a na razie jest za darmo. Urząd Miasta zapowiada, że w marcu wszystko wróci do normy

"Pinokio" - premiera nowego spektaklu Teatru Osterwy
2 marca 2019, 17:00

"Pinokio" - premiera nowego spektaklu Teatru Osterwy 0 1

Tym razem Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie (ul. Narutowicza 17) zaprasza na spektakl dla młodszych widzów, choć dobrze będą się na nim bawić również dorośli. 2 marca o godz. 17 będzie miała miejsce premiera przedstawienia "Pinokio" w reżyserii Jakuba Roszkowskiego.

Cena za wysoka, ZTM odrzucił ofertę. Jeszcze poczekamy na autobusy elektryczne w Lublinie

Cena za wysoka, ZTM odrzucił ofertę. Jeszcze poczekamy na autobusy elektryczne w Lublinie 17 14

W czwartek unieważniony został przetarg na dostawę 20 autobusów elektrycznych z kompletem ładowarek. Ze względu na zbyt wysoką cenę Zarząd Transportu Miejskiego odrzucił ofertę czeskiej firmy SOR, która jako jedyna chciała nam sprzedać pojazdy. Zakupy elektrobusów mogą się opóźnić o kolejne pół roku

Michał „Lord” Oleksiejczuk wraca do klatki

Michał „Lord” Oleksiejczuk wraca do klatki 0 0

Zawodnik z miejscowości Barki w sobotę zmierzy się w Pradze z Gianem Villante podczas UFC Fight Night 145

Wyprzedzał i zderzył się czołowo. Trzy osoby trafiły do szpitala [zdjęcia]
galeria

Wyprzedzał i zderzył się czołowo. Trzy osoby trafiły do szpitala [zdjęcia] 0 5

Trzy osoby trafiły do szpitala po wypadku do którego doszło w miejscowości Podkrasne.

Zjechał z drogi i rozbił się na drzewie. 64-latek zginął na miejscu
galeria

Zjechał z drogi i rozbił się na drzewie. 64-latek zginął na miejscu 10 1

Tragiczny wypadek na DW-812 w m. Lisy (pow. bialski). 64-latek kierujący passatem zjechał na pobocze i uderzył w drzewo. Mężczyzna poniósł śmierć na miejscu.

Polacy w niedzielę poznają rywali na MŚ U-20

Polacy w niedzielę poznają rywali na MŚ U-20 0 0

Już za trzy miesiące 24 reprezentacje z całego świata przyjadą do naszego kraju na Mistrzostwa Świata do lat 20. Natomiast w najbliższą niedzielę w Gdyni odbędzie się ceremonia losowania grup tego turnieju

Pojawiło się już bardzo dużo skowronków i czajek, które zwiastują nadejście wiosny

Pojawiło się już bardzo dużo skowronków i czajek, które zwiastują nadejście wiosny 51 8

Rozmowa z Sylwestrem Aftyką, przewodniczącym Zarządu Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego

Poznaj Sztukę! Nabór na zajęcia dla młodzieży w Galerii Labirynt

Poznaj Sztukę! Nabór na zajęcia dla młodzieży w Galerii Labirynt 0 0

Do 7 marca można zgłaszać chęć udziału w zajęciach artystycznych ze sztuki współczesnej, które zorganizowane zostaną Galerii Labirynt (ul. Popiełuszki 5) w terminie od marca do maja.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.