Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

30 kwietnia 2020 r.
16:57

Lublin: Na górkach czechowskich znaleziono kości. Będą badania

Autor: Zdjęcie autora kyku
19 26 A A

Na górkach czechowskich, w miejscu budowy ciepłociągu, odkryto szczątki kostne przysypane – prawdopodobnie – wapnem oraz cegłami. Nie wiadomo jednak, czy są to kości ludzkie. To mogą dopiero potwierdzić badania.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Tego odkrycia dokonała 20 kwietnia Urszula Chłopicka, jedna z przeciwniczek zabudowy górek.

Jak relacjonuje, razem z inną aktywistką – Magdaleną Nosek – zeszła do rowu, w którym Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej kładzie rury ciepłownicze. Dodaje też, że to miejsce nie było wtedy w żaden sposób zabezpieczone (dzisiaj jest odgrodzone taśmą). Obok rur miały znajdować się niewielkie, kilkucentymetrowe kawałki kości oraz stare cegły.

– Zainteresowało nas przede wszystkim to, że w skale macierzystej, lessowej, pojawiają się U-kształtne zagłębienia wypełnione gruzem. To nie są cegły dzisiejszych rozmiarów. Niektóre z nich są bardzo charakterystyczne: szkliwione, zielonkawe. Były, prawdopodobnie, posadzką w jakichś „bogatszych” obiektach, być może nawet są z kaplicy zamkowej – mówi Magdalena Nosek.

Jednak dodaje, że są to na razie informacje wstępne. W swojej ocenie powołuje się na opinię Dariusza Prażmo, autora Leksykonu Lubelskich Cegieł opublikowanego na stronie Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN.

Podczas dzisiejszej konferencji padło pytanie, czy obrońcy górek są pewni, że znalezione pozostałości to ludzkie kości. – W laboratorium nie potrafią tego ocenić, na podstawie tych próbek, na 100 proc. Z tego powodu te szczątki zostały przekazane do dalszych badań do Zakładu Medycyny Sądowej w Lublinie – tłumaczy Magdalena Nosek.

Przeciwnicy zabudowy górek odwoływali się również do historii tego terenu. Jak zaznaczyła Urszula Chłopicka, są to jednak tylko przypuszczenia. Na terenie górek znajdował się dawniej poligon wojskowy. Aktywistka mówi, że było to miejsce bombardowane przez Niemców w czasach II wojny światowej. Powołuje się na zdjęcia lotnicze, które miały być wykonane w 1944 r. i miały przedstawiać, że na górkach pozostały leje po bombach. Potem miały być one przysypywane.

– Wiemy, że komuniści mordowali i pozbywali się zwłok w ten sposób, że kładli je w doły, posypywali wapnem i przysypywali gruzem lub ziemią. Przypuszczamy, że zamiast kopać te doły, po prostu wykorzystywali te leje – argumentuje lubelska działaczka.

O znaleziskach zostały powiadomione policja i prokuratura. Obrońcy górek skontaktowali się również z Instytutem Pamięci Narodowej w Lublinie.

Do sprawy odniósł się LPEC. Teresa Stępniak-Romanek, rzecznik spółki, napisała w oświadczeniu wysłanym mediom, że wykonawca – firma Heatco Sp. z o.o. – zgłosił w ubiegłym tygodniu, że na teren budowy była wezwana policja. Zaprzecza również, by w miejscu prac znaleziono „jakiekolwiek pozostałości o charakterze archeologicznym czy militarnym.”

– Wszystkie prowadzone prace odbywają się zgodnie z posiadaną przez spółkę decyzją o pozwoleniu na budowę. Przebieg sieci ciepłowniczych zaplanowany został zgodnie z obowiązującym dla tego obszaru miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego w pasach przewidzianych pod uzbrojenie sieciowe. Należy podkreślić, że znajduje się tam już m.in. położona sieć kanalizacyjna – pisze Teresa Stępniak-Romanek.

Jak zapewnia, LPEC jest w stałym kontakcie z IPN i deklaruje „pełną współpracę w wyjaśnieniu sprawy.”

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 26

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
donpedro / 30 kwietnia 2020 r. o 17:31
+48
A czy pod okolicznymi willami niczego nie znaleziono? 
Avatar
DWkomentator / 30 kwietnia 2020 r. o 17:29
+46
Nazywanie parkiem tego zachwaszczonego i unikanego przez ludzi śmietniska to zwykły żart. A doprowadzenie ciepła na Botanik finansuje Unia Europejska z tego co pamiętam......
Avatar
DWkomentator / 30 kwietnia 2020 r. o 17:36
+39
A czy pod okolicznymi willami niczego nie znaleziono?
 Naprawdę myślisz, że Obrońcy będą szukać kości pod swoimi posiadłościami? Nie wydaje mnie się
Avatar
to_ino_ja / 30 kwietnia 2020 r. o 17:58
+36
Znaleziono też dwie zapalone świece z uczty u Kazimierza Łokietka, rachunek za sranie Jana Kochanowskiego, kawałek złotego pociągu, lampę Alladyna i podobno mózg. Mózg dobry, czysty, nieużywany. Widziano później jak dwie kobiety o niego się biły.
Avatar
luigi / 30 kwietnia 2020 r. o 18:04
+34
a świstak siedział i zawijał je w te sreberka...
Avatar
BVNHD / 30 kwietnia 2020 r. o 17:42
+34
Znając życie teraz każdy znaleziony przez tzw. "Obrońców Górek" kamyczek będzie nazywaną kością. Czekam z niecierpliwością jak zaczną forsować tezę o tym że co roku ląduje tam UFO i zażądają powołania komisji śledczej.
Avatar
dziennikarzsledczy / 30 kwietnia 2020 r. o 18:34
+30
Znaleziono też dwie zapalone świece z uczty u Kazimierza Łokietka, rachunek za sranie Jana Kochanowskiego, kawałek złotego pociągu, lampę Alladyna  i podobno mózg. Mózg dobry, czysty, nieużywany.  Widziano później jak dwie kobiety o niego się biły.
 You make my day :)))))))) Ja z kolei słyszałem, że na górkach grasuje YETI :))))))))))))))) Legenda powtarzana przez obrońców górek głosi, że wyhodował tę niecną bestię w swoim tajnym labolatorium sam prezes firmy do której należą górki celem depopulacji chomika oraz licznie występującej na tym terenie dżdżownicy pospolitej :)))))))))))))
 You make my day :)))))))) Ja z kolei słyszałem, że na górkach grasuje YETI :))))))))))))))) Legenda powtarzana przez obrońców górek głosi, że wyhodował tę niecną bestię w swoim tajnym labolatorium sam prezes firmy do której należą górki celem depopulacji chomika oraz licznie występującej na tym terenie dżdżownicy pospolitej :))))))))))))) rozwiń
Avatar
ykhnwocq / 30 kwietnia 2020 r. o 19:14
+22
Może ktoś przyszed z kurczakiem z KFC, zjad i wyrzucił kości?
Avatar
Tabaza / 30 kwietnia 2020 r. o 21:21
+16
Miałam okazję widzieć do jakich celów miało by posłużyć zachowanie górek. Tylko i wyłącznie do robienia dzikiego wysypiska śmierci. I wypalania terenu na wiosnę. Niczego innego się tam nie robi. Nikt o to tak naprawdę nie dba. I dlatego wiekszość ludzi ma w głębokim poważaniu to ze się zabudowuje.
Avatar
mlody123 / 30 kwietnia 2020 r. o 20:12
+14
To na 100% szcżątki Latającego Potwora Spaghetti...
Avatar
LAS / 1 maja 2020 r. o 13:54
+2
Pracownicy LPEC pracujący na miejscu nic nie znaleźli ale obrońcy Górek wiedzą lepiej, jasna sprawa. Ps: Gdyby tak zacząć przekopywać całe miasto, to by się okazało, że pół Lublina to cmentarzysko. Moja rada do obrońców Górek jest taka, żeby przestali w końcu robić ludziom wodę z mózgu, tak jak to robi np. w internecie pan podpisujący się LAS.
 Nie tylko pracownicy LPEC pracujący na miejscu nic nie znaleźli. Nie tylko obrońcy Górek Czechowskich znaleźli i to nie tylko szczątki. Jeżeli ktoś myśli, że wystarczy z raportu lub wykazu uwag do SUiKZ usunąć kilkaset, lub kilka tysięcy stron oraz kart, a problem TBV, prezydenta Lublina oraz lokalnego układu władzy i pieniądza się skończą, to jest w błędzie. Pan podpisujący się LAS jedyne co robi, to cytuje opinie i wnioski kilkudziesięciu naukowców, wypowiedzi merytorycznych pracowników IPN oraz relacje świadków zbrodni stalinowskich, nazistowskich i komunistycznych, których przybywa w sposób geometryczny. Z wodą jest ten problem, że będzie jej w Lublinie jak na lekarstwo, bo samorząd pozwolił między innymi właśnie na degradację terenów zielonych w obszarze Górek Czechowskich.
 Nie tylko pracownicy LPEC pracujący na miejscu nic nie znaleźli. Nie tylko obrońcy Górek Czechowskich znaleźli i to nie tylko szczątki. Jeżeli ktoś myśli, że wystarczy z raportu lub wykazu uwag do SUiKZ usunąć kilkaset, lub kilka tysięcy stron oraz kart, a problem TBV, prezydenta Lublina oraz lokalnego układu władzy i pieniądza się skończą, to jest w błędzie. Pan podpisujący się LAS jedyne co robi, to cytuje opinie i wnioski kilkudziesięciu naukowców, wypowiedzi merytorycznych pracowników IPN oraz relacje świadków zbrodni sta... rozwiń
Avatar
Jacob_Loui / 1 maja 2020 r. o 09:42
+4
Pracownicy LPEC pracujący na miejscu nic nie znaleźli ale obrońcy Górek wiedzą lepiej, jasna sprawa. Ps: Gdyby tak zacząć przekopywać całe miasto, to by się okazało, że pół Lublina to cmentarzysko. Moja rada do obrońców Górek jest taka, żeby przestali w końcu robić ludziom wodę z mózgu, tak jak to robi np. w internecie pan podpisujący się LAS.
Avatar
waterfalls / 1 maja 2020 r. o 09:07
0
Miałam okazję widzieć do jakich celów miało by posłużyć zachowanie górek. Tylko i wyłącznie do robienia dzikiego wysypiska śmierci. I wypalania terenu na wiosnę. Niczego innego się tam nie robi. Nikt o to tak naprawdę nie dba. I dlatego wiekszość ludzi ma w głębokim poważaniu to ze się zabudowuje.
 BARDZO się mylisz. Interesuje się coraz więcej osób. Prokuratorzy, ministerstwa, IPN. Zgłasza się coraz więcej świadków wskazujących miejsca pochówków i rozstrzelań. GAME OVER DEWELĄTKA. 
Avatar
LAS / 1 maja 2020 r. o 07:41
-6
Nazywanie parkiem tego zachwaszczonego i unikanego przez ludzi śmietniska to zwykły żart. A doprowadzenie ciepła na Botanik finansuje Unia Europejska z tego co pamiętam......
W pełni się zgadzam. Park to tam dopiero może powstać, o ile deweloper dostanie zgodę na zabudowę kawałka terenu. Teraz to tam nie ma nic ciekawego.
 Pic polega na tym, że potencjalny deweloper jeszcze przed uzyskaniem pozwolenia na zabudowę kawałka terenu — wyciął tam bez pozwolenia większość drzew i krzewów, które stały na przeszkodzie planowanej zabudowy. Teraz nie ma tam nic ciekawego, bo wszystko, co stanowiło atrakcję przyrodniczą i krajobrazową — zostało zniszczone przez oficjalnego właściciela tych "kawałków" terenu.
 Pic polega na tym, że potencjalny deweloper jeszcze przed uzyskaniem pozwolenia na zabudowę kawałka terenu — wyciął tam bez pozwolenia większość drzew i krzewów, które stały na przeszkodzie planowanej zabudowy. Teraz nie ma tam nic ciekawego, bo wszystko, co stanowiło atrakcję przyrodniczą i krajobrazową — zostało zniszczone przez oficjalnego właściciela tych "kawałków" terenu. rozwiń
Avatar
WschodPolski / 30 kwietnia 2020 r. o 21:46
+12
Nazywanie parkiem tego zachwaszczonego i unikanego przez ludzi śmietniska to zwykły żart. A doprowadzenie ciepła na Botanik finansuje Unia Europejska z tego co pamiętam......
 W pełni się zgadzam. Park to tam dopiero może powstać, o ile deweloper dostanie zgodę na zabudowę kawałka terenu. Teraz to tam nie ma nic ciekawego.
Avatar
WschodPolski / 30 kwietnia 2020 r. o 21:43
+12
Temat numer jeden na Dzienniku czyli niezagospodarowane pole na Czechowie wraca do łask. Czas po raz kolejny odgrzać tego nieświeżego kotleta i przypomnieć światu o grupce samozwańczych obrońców prywatnego terenu.
Avatar
Tabaza / 30 kwietnia 2020 r. o 21:21
+16
Miałam okazję widzieć do jakich celów miało by posłużyć zachowanie górek. Tylko i wyłącznie do robienia dzikiego wysypiska śmierci. I wypalania terenu na wiosnę. Niczego innego się tam nie robi. Nikt o to tak naprawdę nie dba. I dlatego wiekszość ludzi ma w głębokim poważaniu to ze się zabudowuje.
Avatar
mlody123 / 30 kwietnia 2020 r. o 20:12
+14
To na 100% szcżątki Latającego Potwora Spaghetti...
Avatar
LAS / 30 kwietnia 2020 r. o 19:54
-7
To niewiarygodne jak jeden deweloper mógł opleść swoimi mackami wszystkie miejskie instytucje. Od kiedy to LPEC rozciąga swoje sieci na tereny parków  ? I kto to finansuje?
Jeżeli spojrzysz na projekty zaplanowanych tam 30 "hoteli studenckich" i 69 punktowców oraz zyski na samej tylko różnicy w wysokości podatku VAT, oraz potencjalne 99 milionów (+VAT) za przychylność w uzyskaniu pozwoleń i decyzji, to stanie się to tak wiarygodne, jak odbicie w lustrze, w którym się przeglądasz.
Avatar
LAS / 30 kwietnia 2020 r. o 19:47
-15
Nazywanie parkiem tego zachwaszczonego i unikanego przez ludzi śmietniska to zwykły żart. A doprowadzenie ciepła na Botanik finansuje Unia Europejska z tego co pamiętam......
 Nie ubliżaj potencjalnemu deweloperowi i prezydentowi, którzy odpowiadają za obecny stan Górek Czechowskich. Nie kpij z doradców TBV, którzy pokazywali ten obszar jako Park 700- lecia Lublina. Nie powielaj dezinformacji, bo instalacja obejmuje wierzchowiny TBV, a nie Botanik, co potwierdzają wykonawcy robót ziemnych i sieciowych. To, że Unia Europejska w to uwierzyła lub została oszukana, to już całkiem inna kwestia.
 Nie ubliżaj potencjalnemu deweloperowi i prezydentowi, którzy odpowiadają za obecny stan Górek Czechowskich. Nie kpij z doradców TBV, którzy pokazywali ten obszar jako Park 700- lecia Lublina. Nie powielaj dezinformacji, bo instalacja obejmuje wierzchowiny TBV, a nie Botanik, co potwierdzają wykonawcy robót ziemnych i sieciowych. To, że Unia Europejska w to uwierzyła lub została oszukana, to już całkiem inna kwestia. rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 26

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

W Łęcznej debiutuje Spichlerz. Remont trwał dwa lata

W Łęcznej debiutuje Spichlerz. Remont trwał dwa lata

Po niespełna dwóch latach gruntownej odbudowy, we wtorek w łęczyńskim spichlerzu pojawią się podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy. W pierwszej turze będzie to 18 uczestników programów terapeutycznych.

Maki, chabry i goździki. Nowe miejskie łąki w Zamościu [zdjęcia]
galeria

Maki, chabry i goździki. Nowe miejskie łąki w Zamościu [zdjęcia]

Wokół Starego Miasta w Zamościu trwa zakładanie łąk kwietnych. Kto nie wierzy w efekty, niech zobaczy łąki, które powstały dwa lata temu i kwitną

Wiktoria 1920. Nowy front, działania zaczepne i stopień świadomości rewolucyjnej polskiego żołnierza
Magazyn

Wiktoria 1920. Nowy front, działania zaczepne i stopień świadomości rewolucyjnej polskiego żołnierza

Sowieci od połowy maja czynią intensywne przygotowania do kontrofensywy na Ukrainie oraz decydujących działań na Białorusi. 16 maja sowiecka 12 Armia rozpoczyna działania zaczepne. Wódz Naczelny, Józef Piłsudski, 17 maja wydaje dyrektywę o utworzeniu Frontu Północnego, a następnego dnia przyjeżdża do Warszawy, gdzie witany jest – przez władze polityczne i społeczeństwo – jako wielki strateg i heroiczny zwycięzca. W kościele św. Aleksandra odbywa się specjalna msza na jego cześć. W tych dniach na Śląsku Cieszyńskim następuje eskalacja wzajemnej polsko-czeskiej agresji, mająca zastraszyć przeciwnika przed planowanym plebiscytem, którego celem byłoby rozstrzygnięcie sporu terytorialnego między Polską a Czechosłowacją.

Mieszkaniec pow. ryckiego stracił 41 tys. zł kupując w internecie traktor. To miała być okazja!

Mieszkaniec pow. ryckiego stracił 41 tys. zł kupując w internecie traktor. To miała być okazja!

41 tys. zł stracił 45-latek z pow. rycykiego, który kupił na jednym z portali internetowych ciągnik rolniczy. Maszyny nie otrzymał, a kontakt ze sprzedającym nagle się urwał.

Lubelskie: Ukrainiec zabił, a potem okradł dwóch swoich rodaków. Chciał kupić wódkę i narkotyki

Lubelskie: Ukrainiec zabił, a potem okradł dwóch swoich rodaków. Chciał kupić wódkę i narkotyki

Jest akt oskarżenia w sprawie makabrycznej zbrodni w Dobrosławowie koło Puław. 37-letni Ukrainiec zabił i okradł dwóch rodaków, z którymi pracował w jednym gospodarstwie. Potrzebował pieniędzy na wódkę i narkotyki.

Orlęta Spomlek zakończyły już treningi, trzech zawodników odchodzi

Orlęta Spomlek zakończyły już treningi, trzech zawodników odchodzi

Trzech piłkarzy żegna się z drużyną Artura Bożyka. Szkoleniowiec też nie podpisał jeszcze nowego kontraktu z biało-zielonymi. Rozmowy jednak trwają.

Warsztaty Kultury otwierają się dla publiczności. Program na najbliższy tydzień
1 czerwca 2020, 16:00

Warsztaty Kultury otwierają się dla publiczności. Program na najbliższy tydzień

Warsztaty Kultury tradycyjnie zaprezentowały harmonogram działań na najbliższy tydzień. Podobnie jak w poprzednich tygodniach, instytucja oferuje wiele propozycji online na swoim Facebooku, ale wrócą także wydarzenia offline, m.in. wystawy i Noc Kultury.

Zwalczanie pluskwy domowej - jak pozbyć się pluskiew z mieszkania?

Zwalczanie pluskwy domowej - jak pozbyć się pluskiew z mieszkania?

Pluskwy domowe mogą z łatwością uprzykrzyć codzienne życie. Dodatkowo insekty mogą przenosić wiele groźnych chorób. Zwalczenie pluskwy domowej nie jest łatwe, ale konieczne. Dowiedz się jak skutecznie pozbyć się pluskiew z własnego mieszkania.

Puławy: Na Polnej zapalił się samochód. W gaszeniu pomogli strażacy
galeria

Puławy: Na Polnej zapalił się samochód. W gaszeniu pomogli strażacy

Dzisiaj około godz. 13 na ul. Polnej w Puławach doszło do pożaru osobowego land rovera. Samochód gasić próbował jego właściciel, ale nie zdołał opanować ognia. Konieczne było wsparcie straży pożarnej.

 Co warto wiedzieć o fotowoltaice?

Co warto wiedzieć o fotowoltaice?

Fotowoltaika to coraz częściej wybierane rozwiązanie w obecnych czasach. Nie tylko ze względu na ekologię, ale także koszt, który się szybko zwraca. Co warto wiedzieć o panelach fotowoltaicznych, dowiesz się poniżej.

Przemytnicy wpadli na gorącym uczynku. Chcieli spalić nielegalny towar [zdjęcia]
galeria

Przemytnicy wpadli na gorącym uczynku. Chcieli spalić nielegalny towar [zdjęcia]

Przemytnicy przewieźli z Ukrainy do Polski nielegalne papierosy. Kiedy szykowali się do przetransportowania kontrabandy w głąb kraju, nakryli ich funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. Udało im się zabezpieczyć jedynie część transportu, bo przemytnicy podpalili auto, którym podróżowali.

Feed produktowy a jego odpowiednia optymalizacja. Dlaczego jest tak ważna?

Feed produktowy a jego odpowiednia optymalizacja. Dlaczego jest tak ważna?

Optymalizacja feedu produktowego powinna być stałą częścią strategii online każdego wydawcy. Dlaczego należy nieustannie go aktualizować i weryfikować? Co można dzięki temu zyskać? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Eryk "Laxon" Birc z AZS UMCS Lublin triumfatorem II Amatorskiego Turnieju FIFA 20

Eryk "Laxon" Birc z AZS UMCS Lublin triumfatorem II Amatorskiego Turnieju FIFA 20

Eryk "Laxon" Birc z sekcji AZS UMCS Lublin triumfował w II Amatorskim Turnieju FIFA 20. Podobnie było w lutowych rozgrywkach, kiedy także nie znalazł sobie równych

Lubelscy kryminalni zabezpieczyli narkotyki warte niemal pół miliona złotych [zdjęcia]
galeria
film

Lubelscy kryminalni zabezpieczyli narkotyki warte niemal pół miliona złotych [zdjęcia]

Ponad 8 kilogramów marihuany, blisko 400 znaczków LSD i ponad 5 tys. tabletek ekstazy zabezpieczyli lubelscy kryminalni. Narkotyki warte są niemal pół miliona złotych.

Nowe zasady budżetu obywatelskiego podzieliły bialskich radnych

Nowe zasady budżetu obywatelskiego podzieliły bialskich radnych

Nowe zasady budżetu obywatelskiego nie spodobały się niektórym radnym. W nowej edycji brak będzie podziału na obszary.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.