Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

31 lipca 2017 r.
9:42

Lublin: Nowa kamienica powstanie niedaleko deptaka

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 10 A A
Działka przy ul. Zielonej 5a to jedna z ostatnich tak atrakcyjnie położonych nieruchomości pod zabudowę w ścisłym centrum Lublina<br />
Działka przy ul. Zielonej 5a to jedna z ostatnich tak atrakcyjnie położonych nieruchomości pod zabudowę w ścisłym centrum Lublina
(fot. Wojciech Nieśpiałowski)

Nowy budynek mieszkalny chce postawić przy ul. Zielonej lubelskie biuro architektów. Starają się oni w Urzędzie Miasta o nową decyzję określającą warunki zabudowy działki. Chodzi o niezagospodarowany plac, na którym niedawno stanęła budka z posiłkami slow food

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Inwestycję chcielibyśmy zacząć w przyszłym roku – mówi Jacek Bieńkowski, prezes spółki, do której należy działka przy Zielonej 5a. To jedna z ostatnich tak atrakcyjnie położonych nieruchomości pod zabudowę w ścisłym centrum Lublina.

Teren stoi pusty, choć było kilka pomysłów na jego zabudowę. Już w 2007 r. Urząd Miasta wydał decyzję umożliwiającą zaprojektowanie tu budynku hotelowo-usługowego. Później miasto zgodziło się na budynek mieszkalno-usługowy, o co prosił ówczesny właściciel nieruchomości.

Właściciel zmienił się pod koniec zeszłego roku. Teraz grunt należy do lubelskiej spółki Bieńkowski, Lis, Mierzwa – Architekci. Firma złożyła już w Urzędzie Miasta wniosek o decyzję określającą warunki zabudowy dla budynku mieszkalno-usługowego. Procedura jest w toku.

Ponieważ działka leży w strefie ochrony konserwatorskiej, decyzja musi być uzgodniona z miejskim konserwatorem zabytków. Pełniący tę funkcję Hubert Mącik podkreśla, że nowy obiekt musi wkomponować się w ciąg budynków na Zielonej. Na tym etapie miasto może określić dopuszczalne rozmiary kamienicy. Później konserwator będzie mógł określić inne, ważne detale. – Takie jak kompozycję elewacji, dobórmateriałów, czy kolorystykę – wymienia Mącik.

W ostatniej decyzji, z lutego ubiegłego roku, Ratusz zastrzegł, że bliżej ul. Zielonej budynek nie może przekraczać 12 metrów wysokości (licząc od ulicy do kalenicy, czyli najwyższej części dachu), zaś dalej może być wyższy o 3 metry, czyli o jedną kondygnację. Nie należy się spodziewać, by do nowej decyzji urzędnicy wpisali znacząco odmienne parametry.

Tymczasowo na działce przy Zielonej 5a uruchomiono drugi po warszawskim punkt gastronomiczny Munchies, serwujący dania slow food tak, jak serwuje się fast food. Mówiąc obrazowo i po polsku: zamiast parówek z obracającego się rusztu znanego ze stacji paliw, serwują tu np. policzki wołowe, ale również na poczekaniu. Uprzedzają przy tym klientów, że punkt nie zostanie tu na stałe w związku z planowaną budową kamienicy.

Biuro Bieńkowski, Lis, Mierzwa – Architekci, które jest właścicielem działki, projektowało m.in. kilka galerii handlowych znajdujących się w Lublinie: Galę, galerię Orkana, sklep Media Markt przy Zana, jak również hotel Campanille przy Lubomelskiej, czy biurowiec przy ul. Stefczyka.

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 8 sierpnia 2017 o 20:44
0
Ludzie ratujcie nas !!!!!!!!!!!! Na Paganiniego 12 TBV stawia przed oknami wieżowiec .POMOCY !!!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
Gość / 31 lipca 2017 o 21:34
0
RT. mjr. Czesław Mostek, 101 lat. Walczył w Powstaniu Warszawskim. Więzień UB HGW oddała jego dom mafii reprywatyzacyjnej Został eksmitowany ....
Avatar
Gość / 31 lipca 2017 o 16:43
0
Tylko nie Mierzwa.
Avatar
Gość / 31 lipca 2017 o 12:48
0
A gdzie będą parkować?
Avatar
anka / 31 lipca 2017 o 12:32
0
To jacyś architekci miasta, że tak wszystko w Lublinie projektują? A kto zaprojektował tę niebieską, szklaną budę przylepioną do pięknego budynku dworca PKP? Czy nie czas najwyższy rozebrać to koromysło i dobudować coś co będzie pasować do dworca?
Avatar
Gość / 31 lipca 2017 o 12:30
0
No i git! jeszcze tylko pogonić bezdomnych od albercika i będzie git! - przypomnij sobie te słowa, jak pewnego dnia być może sam nie będziesz miał co jeść.
Avatar
Gość / 31 lipca 2017 o 12:18
0
"Inwestycję chcielibyśmy zacząć w przyszłym roku – mówi Jacek Bieńkowski, prezes spółki, do której należy działka przy Zielonej 5a" .... a tuż obok (przy ul Zielonej 3) znajduje się "Bractwo Miłosierdzia im. Św. Brata Alberta" które prowadzi tam jadłodajnię, która codziennie wydaje około 500 ciepłych posiłków.
Avatar
Gość / 31 lipca 2017 o 12:15
0
no tak te dokonane realizacje to istne perełki architektury
Avatar
Gość / 31 lipca 2017 o 12:04
0
No i git! jeszcze tylko pogonić bezdomnych od albercika i będzie git!
Avatar
Gość / 31 lipca 2017 o 11:43
0
No i dobrze, od lat tamto miejsce wygląda po prostu tragicznie.
Avatar
Gość / 8 sierpnia 2017 o 20:44
0
Ludzie ratujcie nas !!!!!!!!!!!! Na Paganiniego 12 TBV stawia przed oknami wieżowiec .POMOCY !!!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
Gość / 31 lipca 2017 o 21:34
0
RT. mjr. Czesław Mostek, 101 lat. Walczył w Powstaniu Warszawskim. Więzień UB HGW oddała jego dom mafii reprywatyzacyjnej Został eksmitowany ....
Avatar
Gość / 31 lipca 2017 o 16:43
0
Tylko nie Mierzwa.
Avatar
Gość / 31 lipca 2017 o 12:48
0
A gdzie będą parkować?
Avatar
anka / 31 lipca 2017 o 12:32
0
To jacyś architekci miasta, że tak wszystko w Lublinie projektują? A kto zaprojektował tę niebieską, szklaną budę przylepioną do pięknego budynku dworca PKP? Czy nie czas najwyższy rozebrać to koromysło i dobudować coś co będzie pasować do dworca?
Avatar
Gość / 31 lipca 2017 o 12:30
0
No i git! jeszcze tylko pogonić bezdomnych od albercika i będzie git! - przypomnij sobie te słowa, jak pewnego dnia być może sam nie będziesz miał co jeść.
Avatar
Gość / 31 lipca 2017 o 12:18
0
"Inwestycję chcielibyśmy zacząć w przyszłym roku – mówi Jacek Bieńkowski, prezes spółki, do której należy działka przy Zielonej 5a" .... a tuż obok (przy ul Zielonej 3) znajduje się "Bractwo Miłosierdzia im. Św. Brata Alberta" które prowadzi tam jadłodajnię, która codziennie wydaje około 500 ciepłych posiłków.
Avatar
Gość / 31 lipca 2017 o 12:15
0
no tak te dokonane realizacje to istne perełki architektury
Avatar
Gość / 31 lipca 2017 o 12:04
0
No i git! jeszcze tylko pogonić bezdomnych od albercika i będzie git!
Avatar
Gość / 31 lipca 2017 o 11:43
0
No i dobrze, od lat tamto miejsce wygląda po prostu tragicznie.
Zobacz wszystkie komentarze 10

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 17 sierpnia 2018 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 17 sierpnia 2018 roku 0 0

Samochodem pod prąd na ekspresówce [wideo]
film

Samochodem pod prąd na ekspresówce [wideo] 1 7

- Takie zdarzenie przytrafiło mi się na wjeździe na ekspresówkę od strony Warszawy - napisał do nas Czytelnik i przesłał film. Widać na nim jak auto jedzie pod prąd.

Mieszkańcy chcą korzystać z nowej ulicy i parkingu

Mieszkańcy chcą korzystać z nowej ulicy i parkingu 0 1

Mieszkańcy Białej Podlaskiej dopytują kiedy miasto udostępni nowy parking i przedłużenie ulicy Pocztowej. Urząd miasta zapowiada że w przyszłym tygodniu.

Port Lotniczy Lublin zapłaci Wizz Airowi za reklamę

Port Lotniczy Lublin zapłaci Wizz Airowi za reklamę 1 18

Port Lotniczy Lublin zapłaci liniom lotniczym Wizz Air za reklamę i promocję połączeń wykonywanych przez nie z lubelskiego lotniska. Kwoty, na jaką będzie opiewać umowa, spółka nie ujawnia.

Kandydat na prezydenta obiecuje działki za złotówkę

Kandydat na prezydenta obiecuje działki za złotówkę 86 20

Dariusz Grabczuk, kandydat PO i Nowoczesnej na prezydenta Chełma podkreśla, że najważniejsza dla niego jest dbałość o lokalnych przedsiębiorców. Na wczorajszym spotkaniu z dziennikarzami zapowiedział, że jeśli wygra to powoła Radę Biznesu i Centrum Obsługi Inwestora.

Jest kara za plakaty antyaborcyjne z zakrwawionymi płodami w centrum Lublina

Jest kara za plakaty antyaborcyjne z zakrwawionymi płodami w centrum Lublina 74 11

Organizator pikiety antyaborcyjnej został ukarany za publiczne sianie zgorszenia. Uczestnicy manifestacji w centrum Lublina prezentowali zdjęcia zakrwawionych płodów ludzkich

Konrad Gaca nie żyje. "Zdolny człowiek", "Mogę powiedzieć, że zmienił moje życie"
galeria

Konrad Gaca nie żyje. "Zdolny człowiek", "Mogę powiedzieć, że zmienił moje życie" 110 6

W czwartek rano w swoim domu pod Lublinem zmarł nagle Konrad Gaca, znany promotor zdrowego stylu życia i właściciel kilku salonów fitness. Miał zaledwie 42 lata

Koncert: "O, Wielki Poemacie Natury!" w Trybunale Koronnym
18 sierpnia 2018, 18:00

Koncert: "O, Wielki Poemacie Natury!" w Trybunale Koronnym 2 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 18 sierpnia o godz. 18 w Trybunale Koronnym (Rynek 1) odbędzie się koncert w hołdzie Zygmuntowi Noskowskiemu O, Wielki Poemacie Natury!

Azoty Puławy zagrają w turnieju Szczypiorno Cup

Azoty Puławy zagrają w turnieju Szczypiorno Cup 9 0

Od piątku do niedzieli Azoty Puławy wezmą udział w turnieju Szczypiorno Cup, który rozegrany zostanie w Kaliszu

Zamiast mandatów są pouczenia. Teraz policjanci mają nowy pomysł na protest

Zamiast mandatów są pouczenia. Teraz policjanci mają nowy pomysł na protest 33 9

Policjanci rozszerzają swój protest. Od czwartku akcja przyjęła formę „strajku włoskiego”. Mundurowi będą więc wyjątkowo skrupulatnie wykonywać wszystkie czynności. Nie przestaną też zastępować mandatów pouczeniami

Wybory 2018: Fundacja będzie patrzeć na ręce kandydatom

Wybory 2018: Fundacja będzie patrzeć na ręce kandydatom 0 11

Monitorowanie kampanii wyborczej kandydatów na prezydenta i radnych w Lublinie zapowiedziała dbająca o przejrzystość finansów publicznych Fundacja Wolności. Jej działacze szukają osób, które nie należą do partii politycznych i nie będą kandydować w wyborach.

Kierowca opla wymusił pierwszeństwo, peugeot zatrzymał się na ogrodzeniu

Kierowca opla wymusił pierwszeństwo, peugeot zatrzymał się na ogrodzeniu 0 0

Do zdarzenia doszło w środę około godz 13 w miejscowości Kaniwola (pow. łęczyński).

L.Stadt wystąpi w Radiu Lublin
24 sierpnia 2018, 19:00

L.Stadt wystąpi w Radiu Lublin 2 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 24 sierpnia o godz. 19 w Studiu Muzycznym Radia Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) wystąpi formacja L.Stadt.

Zderzenie samochodu z motocyklem. Ranny 17-letni motocyklista

Zderzenie samochodu z motocyklem. Ranny 17-letni motocyklista 2 2

Do wypadku doszło w środę przed godz. 13 na ul. Siedleckiej w Janowie Podlaskim.

Zmysły Ogrodu Saskiego
25 sierpnia 2018, 0:00

Zmysły Ogrodu Saskiego 5 0

Co Gdzie Kiedy. W dniach 25-26 sierpnia w przestrzeni Ogrodu Saskiego zorganizowane zostanie nietypowe wydarzenie kulturalne. Zmysły Ogrodu Saskiego to wystawy, spotkania, piknik i koncerty.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!