Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

27 lutego 2020 r.
15:36

Lublin: Odnowa parku Ludowego droższa aż o 8 mln zł. Wszystko przez słabą nośność gruntów

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
41 129 A A

O 8 mln zł wzrosną koszty odnowy parku Ludowego. Łącznie sięgną 45 mln, czyli o 10 mln więcej niż zakładał pierwotny kontrakt z wykonawcą. Skąd ten wzrost? Miasto tłumaczy, że trzeba wzmocnić grunt, bo projektanci źle ocenili jego nośność. – Jesteśmy w szachu – przyznaje Ratusz. – To skandal – grzmi opozycja

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Prezydent przekonuje, że problem z gruntem w miejscu nowych alejek wyszedł na jaw dopiero podczas prac prowadzonych przez Budimex, czyli głównego wykonawcę odnowy parku.

– Firma zrobiła badania gruntu i oceniła, że budowa alejek wymaga wzmocnienia podbudowy kruszywem na poziomie do metra ze względu na torfowe, niestabilne podłoże – mówi Krzysztof Żuk. Pierwotny projekt przewidywał kilkadziesiąt centymetrów podbudowy. Budimex uznał, że to za mało, bo grunt nie jest tak stabilny, jak zapisano w dokumentacji.

Alejki ułożone według projektu mogłyby się zapaść. Ratusz przekonuje, że firma nie podejmie się ich ułożenia. – Znaleźliśmy rozwiązanie. Należy zmienić technologię wykonania podbudowy – stwierdza Marzena Szczepańska, zastępca dyrektora miejskiego Wydziału Inwestycji i Remontów nadzorująca prace w parku. Niestabilny grunt (aż 33 tys. metrów sześciennych) ma być wybrany i wywieziony. – To zwiększy koszty – przyznaje Szczepańska.

Wartość dodatkowych prac została oszacowana na 8,2 mln zł. O taką kwotę prezydent poprosił Radę Miasta, która dzisiaj zmierzyła się z tematem. Radni zgodzili się na zwiększenie wydatku, ale po bardzo burzliwej dyskusji.

– Skandalem jest to, że miasto lekką ręką dokłada 8 mln zł do inwestycji w park Ludowy – ocenia radny Piotr Breś (PiS). Nie zgadza się na wzrost kosztów odnowy parku. – My nie możemy złotówki do tego dołożyć, bo to pieniądze podatników, mieszkańców.

– Co powinniśmy zrobić? – odpowiada mu pytaniem radny Bartosz Margul (klub prezydenta Żuka). – Mamy rozwiązać umowę z wykonawcą, zapłacić za ten stan, który jest teraz i zostawić to rozgrzebane? Rozwiązać umowę i mieć pofałdowane ścieżki?

– Jesteśmy w szachu – przyznaje Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina. Podkreśla, że rezygnując z przebudowy w tym momencie miasto musiałoby zwracać unijną dotację przyznaną do tej inwestycji.

Opozycyjni radni PiS nie zgadzają się na to, żeby miasto pokrywało koszty dodatkowych robót. – Jeżeli ktoś popełnia błędy, niech za nie odpowie. Ktoś to sprawdzał, ktoś dał zielone światło, żeby tam była taka podbudowa – mówi Breś, którego zdaniem miejscy urzędnicy powinni lepiej sprawdzić poprawność dokumentacji projektowej, w tym badań geologicznych.

Ratusz odpowiada, że nie może kwestionować poprawność projektu przed rozpoczęciem prac budowlanych. – Nie jest rolą naszą i naszych ludzi podważać obliczenia w dokumentacji projektowej – twierdzi Szymczyk.

Nie tylko ze strony opozycji słychać było, że miasto powinno zażądać pieniędzy od firmy projektowej, choć główny projektant zmarł. – Nie da się tłumaczyć, że ktoś umarł i nie jesteśmy w stanie pójść do sądu – twierdzi radny Breś. – Powinny być wdrożone procedury odszkodowawcze – dodaje radny Dariusz Sadowski (klub prezydenta Żuka).

 – Takie działania podejmiemy – deklaruje zastępca prezydenta. – Przygotowujemy dokumentację do wystąpienia z roszczeniami. Nie po to zapłaciliśmy za dokumentację, pod którą ktoś się podpisał, bo ma uprawnienia i bierze za to odpowiedzialność.

Z powodu problemu z alejkami odnowa parku, która miała się zakończyć do 30 września, może się przedłużyć o półtora do dwóch miesięcy.

Ludowy coraz droższy

Całkowity koszt odnowy parku pierwotnie szacowano na 19 mln zł, ale Urzędowi Miasta nie udało się wybrać firmy, która wzięłaby zlecenie za takie pieniądze. Wykonawca został wybrany dopiero w czwartym przetargu. Kontrakt trafił do firmy Budimex, która złożyła ofertę z ceną 34,4 mln zł. Taka kwota widniała w umowie, którą kilkakrotnie zmieniano, zwiększając koszty ze względu na konieczność wykonania dodatkowych prac. Najpierw okazało się, że podziemny system drenów jest w rozsypce i trzeba go ułożyć od nowa. Później miasto nie dostało zezwolenia na wycinkę niektórych drzew kolidujących z projektowanymi alejkami, więc zmieniano ich projekt. Po zwiększeniu puli zarezerwowanej na park, koszt prac zbliżył się do 45 mln zł.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 129

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 27 lutego 2020 r. o 16:27
+32
Teren grząski i mało ciekawy. Przewidywałem, że dojdą dodatkowe roboty.
Avatar
lubelak / 27 lutego 2020 r. o 16:26
+30
Budimex zawsze bierze roboty dodatkowe w Lublinie
 Coś sugerujesz? W Chełmie gdzie rządzi prezydent z PiS, też zażąli dodatkowych pieniędzy. Tutaj więcej o tym:  ***s://***dziennikwschodni.pl/chelm/chelm-porozumial-sie-z-budimexem-ws-przebudowy-dk12,n,1000255974.html
Avatar
Nero / 27 lutego 2020 r. o 16:47
+25
Serio??!! Wystarczyło sie przespacerować po parku aby zobaczyć, ze to podmokly teren!!! Badania gruntu to sie robi przed rozpoczeciem prac!
 Przecież były badania grunty. Zawalił projektant i miasto ma zamiar walczyć z nim w sądzie o odszkodowanie.
Avatar
Gość / 27 lutego 2020 r. o 17:09
+21
ludzie tam nie chodzą bo tam ciągle woda stoi, jeśli tam wymienią sieci podziemne, utwardzą grunt i sprawią że tej wody nie będzie, to ludzie będą tam przychodził tłumami
Avatar
. / 27 lutego 2020 r. o 17:04
+21
Budimex zawsze bierze roboty dodatkowe w Lublinie
 Bierze też w innych polskich miastach. Po prostu robią drożej ale za to solidnie w przeciwieństwie do wielu innych firm budowlanych. I nie piszę tego jako ktoś w jakikolwiek sposób powiązany z tą firmą, ale jako zwykły obserwator.
Avatar
Gość / 27 lutego 2020 r. o 16:38
+21
Serio? Nie uwiera wydanie 2 mld na rządową propagandową telewizję a grzmią jak się okazuje, że do parku miejskiego trzeba dołożyć 8 mln?
Avatar
coraz drożej / 27 lutego 2020 r. o 16:32
+21
ciekawe o ile mniej by trzeba było dołożyć gdyby nie rozdawnictwo PiS i inflacja która bije rekordy - ceny szybują w tempie niewyobrażalnym, coś co kosztowało 4 lata temu dajmy na to pół miliona teraz kosztuje 2 mln, to nie przypadek że w 99% przetargów miejskich kwota zarezerwowana jest kompletnie różna od tego czego się domaga najtańsza firma startująca w przetargu, i żeby nie było tak jest nie tylko w Lublinie ale też w innych miastach
Avatar
Gość / 27 lutego 2020 r. o 16:33
+20
Sporo ale lepiej już dołożyć i zrobić porządnie, niż potem co chwilę remontować albo co gorsza zostawić takie rozgrzebane na lata
Avatar
Gość / 27 lutego 2020 r. o 16:29
+20
Od XX lat nic w tym parku nie robiono. To jest efekt zaniedbań poprzednich ekip.
Avatar
nieprawak / 27 lutego 2020 r. o 17:07
+19
Kolego Patriota, Polska płatnikiem netto będzie najwcześniej w 2027 roku a póki co w dalszym ciągu więcej z UE dostaje niż do niej wpłaca.
Avatar
bbb / 2 marca 2020 r. o 20:11
+3
Przecież jak byk jest napisane, że projektant zawinił
Sąd taki wyrok wydał? Teraz to tylko słowa wykonawcy, który chce wyciągnąć jak najwięcej kasy i inwestora, który maskuje swoją nieudolność. Może i projektant winien, ale trzeba to udowodnić.
 Ten akurat wykonawca jest świetny w te klocki i ma dużą przychylność niektórych urzędników inwestora, którzy robia swoich szefów w bambuko. Inna sprawa dlaczego nikt z tym nic nie zrobi, skoro to już gołym okiem widać? Udają, że nie widzą, wygodnie tak? Brzydko to pachnie.
 Ten akurat wykonawca jest świetny w te klocki i ma dużą przychylność niektórych urzędników inwestora, którzy robia swoich szefów w bambuko. Inna sprawa dlaczego nikt z tym nic nie zrobi, skoro to już gołym okiem widać? Udają, że nie widzą, wygodnie tak? Brzydko to pachnie. rozwiń
Avatar
sztuka kochania / 2 marca 2020 r. o 09:15
+1
Po co porównywać park na górkach TBV do parków miejskich? Dzioba ma firmę budowlaną, pracowników i wszystko może zrobić sam. Niepotrzebne mu są żadne przetargi, pośrednicy, podwykonawcy czyli odpada m.in. koszt robocizny. Tak poza tym jego pieniądze nie zostaną przemielone przez maszynkę biurokratyczno-administracyjno-urzędniczo-unijną a tak jak wiadomo pożera ogromne kwoty pieniędzy. W telegraficznym skrócie, Dzioba za 10 mln jest w stanie zrobić tyle, ile miasto za 30 albo 40 mln zł a licząc ewentualne dofinansowanie unijne to nawet 60.
 W takim razie niech miasto załozy firmę, która będzie się zajmowała parkami i niech miasto nie zatrudnia podwykonawców i nie organizuje przetargów. Skoro utrzymanie tylko Saskiego to kilka milionów rocznie to, będzie to czysty zysk..
 W takim razie niech miasto załozy firmę, która będzie się zajmowała parkami i niech miasto nie zatrudnia podwykonawców i nie organizuje przetargów. Skoro utrzymanie tylko Saskiego to kilka milionów rocznie to, będzie to czysty zysk.. rozwiń
Avatar
ByŻyłoSięLepiej / 28 lutego 2020 r. o 11:58
+2
Przepis art. 93 ust. 1 pkt. 7 ustawy Pzp nakłada na zamawiającego obowiązek unieważnienia postępowania w sytuacji, gdy postępowanie obarczone jest wadą uniemożliwiającą zawarcie ważnej umowy w sprawie zamówienia publicznego. Z treścią tego przepisu koresponduje art. 146 ust. 6 ustawy Pzp, który upoważnia Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych do wystąpienia o unieważnienie umowy w przypadku dokonania przez zamwiającego czynności lub zaniechania dokonania czynności z naruszeniem przepisów ustawy, które miało lub mogło mieć wpływ na wynik postępowania.    [justify]A tu zwiększenie o 8 milionów przedmiotu zamówienia. [/justify]
Przepis art. 93 ust. 1 pkt. 7 ustawy Pzp nakłada na zamawiającego obowiązek unieważnienia postępowania w sytuacji, gdy postępowanie obarczone jest wadą uniemożliwiającą zawarcie ważnej umowy w sprawie zamówienia publicznego. Z treścią tego przepisu koresponduje art. 146 ust. 6 ustawy Pzp, który upoważnia Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych do wystąpienia o unieważnienie umowy w przypadku dokonania przez zamwiającego czynności lub zaniechania dokonania czynności z naruszeniem przepisów ustawy, które miało lub mogło mieć wpływ na wynik postępo... rozwiń
Avatar
Ra / 28 lutego 2020 r. o 11:56
0
Równoważność funkcjonalna nie oznacza zgodę na stsosowanie badziewia, ale tego chyba w Lublinie nie wiedzą.      [justify]KIO w wyroku z dnia 9 października 2008 r., sygn. akt KIO/UZP 1024/08 „Zamawiający, działając w granicach określonych przepisami prawa, ma prawo sprecyzować przedmiot zamówienia o określonych minimalnych standardach jakościowych i technicznych. Okoliczność o charakterze notoryjnym, że nie wszyscy wykonawcy dysponują produktem spełniającym wymagania Zamawiającego opisane w siwz i mogą go zaoferować oraz, że wymagania techniczne są trudne do spełnienia przez niektórych wykonawców, nie oznacza, że postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego jest prowadzone w sposób utrudniający zachowanie uczciwej konkurencji (UZP, Zamówienia publiczne w orzecznictwie, zeszyt orzeczniczy nr 3, Warszawa 2009, s. 40). „Zamawiający ma prawo wymagać, aby przedmiot zamówienia był zrealizowany w jakości wyższej, niż standardowa, lub o podwyższony parametrach, o ile jest w stanie swoje wymagania usprawiedliwić obiektywnymi okolicznościami” (wyrok KIO z dnia 2 kwietnia 2008 r., sygn. akt KIO/UZP 236/08, UZP, Zamówienia publiczne w orzecznictwie, zeszyt orzeczniczy nr 1, Warszawa 2008, s.40).   [/justify] [justify]  Mając powyższe na uwadze, w opinii Urzędu Zamówień Publicznych treść przepisów ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 907, z późn. zm.), dalej "ustawa Pzp", w tym art. 29, nie stoi na przeszkodzie zakupu towarów wysokiej jakości. Zgodnie bowiem z art. 2 pkt 5 ustawy, przez najkorzystniejszą ofertę należy rozumieć ofertę, która przedstawia najkorzystniejszy bilans ceny oraz innych kryteriów odnoszących się do przedmiotu zamówienia publicznego albo ofertę z najniższą ceną. .   [/justify] [justify]  [/justify]
Równoważność funkcjonalna nie oznacza zgodę na stsosowanie badziewia, ale tego chyba w Lublinie nie wiedzą.      [justify]KIO w wyroku z dnia 9 października 2008 r., sygn. akt KIO/UZP 1024/08 „Zamawiający, działając w granicach określonych przepisami prawa, ma prawo sprecyzować przedmiot zamówienia o określonych minimalnych standardach jakościowych i technicznych. Okoliczność o charakterze notoryjnym, że nie wszyscy wykonawcy dysponują produktem spełniającym wymagania Zamawiającego opisane w siwz i mogą go zaoferować oraz, że wymagania tec... rozwiń
Avatar
drogowiec / 28 lutego 2020 r. o 11:45
+7
Przecież jak byk jest napisane, że projektant zawinił
Sąd taki wyrok wydał? Teraz to tylko słowa wykonawcy, który chce wyciągnąć jak najwięcej kasy i inwestora, który maskuje swoją nieudolność. Może i projektant winien, ale trzeba to udowodnić.
Avatar
Rocky / 28 lutego 2020 r. o 11:37
-2
Sporo ale lepiej już dołożyć i zrobić porządnie, niż potem co chwilę remontować albo co gorsza zostawić takie rozgrzebane na lata
 Podpisuję się pod cytowanym wpisem rękami i nogami !
Avatar
tronk / 28 lutego 2020 r. o 11:36
-5
Dziwne jak PIS rozkrada państwo bezczelnie  w biały dzień, to jest ok. Ale jak coś prezydentowi Żukowi nie wyjdzie, to od razu wielkie larum i szukanie oszczędności. Hipokryzja panów z PIS aż kipi...
 Ci hipokryci z PiS zwalczają Żuka od 2010
Avatar
Gość / 28 lutego 2020 r. o 11:34
-3
widzę na forum sami spece od geologii :) :) :) :)
Avatar
uwaga na propagandowe wpisy: / 28 lutego 2020 r. o 11:33
-5
polskatimes.pl/prawo-i-sprawiedliwosc-kroluje-w-polskim-internecie-pomaga-w-tym-zdyscyplinowana-armia-trolli/ar/8866523
Avatar
Gość / 28 lutego 2020 r. o 11:32
-4
Przecież jak byk jest napisane, że projektant zawinił
Zobacz wszystkie komentarze 129

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 31 marca 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 31 marca 2020 r.

"Poranek u św. Józefa". Tak lubelscy księża w czasie epidemii kontaktują się z parafianami
Wideo
film

"Poranek u św. Józefa". Tak lubelscy księża w czasie epidemii kontaktują się z parafianami

Na oryginalny pomysł na komunikację, w czasach kiedy kontakty międzyludzkie są mocno ograniczone, wpadli kapłani z parafii przy ul. Filaretów. W sobotę zaprosili parafian na... wspólną kawę. Kawa była w wirtualnej przestrzeni ale stworzyła okazję by przekazać wiernym ważne informacje

Izolatoria w woj. lubelskim, czyli nowe miejsca dla zakażonych koronawirusem. W Lublinie działa w hotelu Huzar
film

Izolatoria w woj. lubelskim, czyli nowe miejsca dla zakażonych koronawirusem. W Lublinie działa w hotelu Huzar

O działalności izolatoriów poinformował w poniedziałek wieczorem wojewoda lubelski.

Koronawirus atakuje lubelską policję. Komendant zapowiada wyjaśnienie wszystkich zarzutów pod adresem przełożonych

Koronawirus atakuje lubelską policję. Komendant zapowiada wyjaśnienie wszystkich zarzutów pod adresem przełożonych

Dyskusja w nieformalnej grupie mundurowych o przypadkach zakażenia koronawirusem w III komisariacie w Lublinie doszła do takiego poziomu, że oficjalnie na wpisy zareagowała komenda wojewódzka. Już u 12 funkcjonariuszy z „trójki” potwierdzono wirusa, a 60 z lubelskiego garnizonu objęto kwarantanną.

Perła pomaga w walce z koronawirusem. Kupuje karetkę dla szpitala zakaźnego w Puławach

Perła pomaga w walce z koronawirusem. Kupuje karetkę dla szpitala zakaźnego w Puławach

Lubelski Browar Perła sfinansuje zakup specjalistycznego ambulansu dla SPZOZ w Puławach. W ten sposób lubelska firma chce się włączyć w walkę z epidemią koronawirusa.

Zmarło pięciu pacjentów zakażonych koronawirusem. Aż trzy osoby ze szpitala w Radomiu
Nowe dane

Zmarło pięciu pacjentów zakażonych koronawirusem. Aż trzy osoby ze szpitala w Radomiu

Mamy 71 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych – informuje Ministerstwo Zdrowia. Zmarło też pięcioro kolejnych zakażonych pacjentów.

Nie żyje pacjent ze szpitala w Biłgoraju zakażony koronawirusem. Trzy nowe osoby zakażone w woj. lubelskim
Pilne

Nie żyje pacjent ze szpitala w Biłgoraju zakażony koronawirusem. Trzy nowe osoby zakażone w woj. lubelskim

Nie żyje 60-letni pacjent zakażony koronawirusem leczony w szpitalu w Biłgoraju - informuje Lubelski Urząd Wojewódzki. Są też trzy nowe przypadku zakażenia.

Ekspert: Nauka historii jest chaotyczna i mocno nieprzemyślana, ale z maturą problemów nie będzie

Ekspert: Nauka historii jest chaotyczna i mocno nieprzemyślana, ale z maturą problemów nie będzie

Ostatnie uśrednione wyniki matury z historii nie nastrajają optymistycznie, bo one w istocie ledwie przekraczają magiczną linię zdawalności - mówi Sebastianem Adamkiewicz, doktor nauk humanistycznych, autor wydanej właśnie książki „Polska. Na tropie historii”.

Andrzej Młotek nowym prezesem Ursusa

Andrzej Młotek nowym prezesem Ursusa

Andrzej Młotek został powołany na nowego prezesem zarządu Ursusa. Wcześniej tą funkcję pełnił Ryszard Matkowski. To kolejna zmiana na stanowisku kierowniczym w tej firmie.

Chcą zwolnić policjantów z Białej Podlaskiej. Chodzi o sprawę samochodu rozbitego na latarni

Chcą zwolnić policjantów z Białej Podlaskiej. Chodzi o sprawę samochodu rozbitego na latarni

Prokuratura Okręgowa w Lublinie prowadzi śledztwo w sprawie policjantów z bialskiej komendy. Chodzi o zdarzenie z października ubiegłego roku, gdy przy jednej z ulic w Białej Podlaskiej znaleziono porzucone auto, które uderzyło w latarnię i znak drogowy.

Budowa S17 i S19 w woj. lubelskim. Prace w ograniczonym zakresie, wykonawcy mają mniej pracowników

Budowa S17 i S19 w woj. lubelskim. Prace w ograniczonym zakresie, wykonawcy mają mniej pracowników

Mimo ograniczeń związanych z koronawirusem wykonawcy nie przerywają prac na drogach w naszym województwie. Trwają prace m. in. na drogach łączących Lublin i Rzeszów oraz na tzw. węźle "Lubelska".

Wirtualny spacer po wystawie "Kształt Iluzji. Obraz w scenografii filmowej. Sobańska & Sławiński"

Wirtualny spacer po wystawie "Kształt Iluzji. Obraz w scenografii filmowej. Sobańska & Sławiński"

Centrum Spotkania Kultur zaprasza do obejrzenia materiału filmowego z wystawy "Kształt Iluzji. Obraz w scenografii filmowej. Sobańska & Sławiński" prezentowanej w ramach Festiwalu Scena w Budowie.

Pionierski projekt powiatu kraśnickiego. Tak ma wyglądać Środowiskowe Centrum Wsparcia

Pionierski projekt powiatu kraśnickiego. Tak ma wyglądać Środowiskowe Centrum Wsparcia

To ma być pierwszy w Lubelskiem tego typu ośrodek. Będzie służyć pomocą osobom z autyzmem, niepełnosprawnym i starszym. Starostwo Powiatowe pokazało wizualizację Środowiskowego Centrum Wsparcia, które znajdzie się w budynku po dawnej przychodni przy al. Nieodległości w Kraśniku.

Pożar w Rejowcu. W ogniu stanął budynek gospodarczy
Zdjęcia
galeria

Pożar w Rejowcu. W ogniu stanął budynek gospodarczy

Trzy zastępy strażaków walczyły z pożarem, jaki wybuchł w poniedziałek, po godz. 15 na posesji jednego z mieszkańców Rejowca w powiecie chełmskim.

Koronawirus przemytnikom nie przeszkadza

Koronawirus przemytnikom nie przeszkadza

3 tys. paczek przemyconych z Ukrainy papierosów o wartości ponad 42 tys. zł zatrzymali na terenie powiatu chełmskiego funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.