Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

10 lipca 2015 r.
6:30

Lublin: Parkingi bez białych linii nie mogą być płatne?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 17 A A
Teraz malowania pasów nie będzie. Przepisowe znaki pojawią się za rok, gdy Strefa Płatnego Parkowania będzie urządzana na nowo. Fot. Maciej Kaczanowski
Teraz malowania pasów nie będzie. Przepisowe znaki pojawią się za rok, gdy Strefa Płatnego Parkowania będzie urządzana na nowo. Fot. Maciej Kaczanowski

Niezgodnie z obecnymi przepisami oznakowana jest Strefa Płatnego Parkowania. Brakuje tu białych linii malowanych na nawierzchni. Takie linie, według ministerialnego rozporządzenia, są konieczne, by zarządca drogi mógł żądać opłat za parkowanie

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Chociaż rozporządzenie obowiązuje od lutego 2014 roku, to wiele miast dopiero teraz zwróciło na nie uwagę. Wcześniejsze przepisy mówiły, że wystarczy oznakować strefę znakami na słupkach. Nowe wymagają oznakowania także na nawierzchni. – Miejsce postojowe powinno być oznakowane zarówno znakami pionowymi jak i poziomymi – potwierdza Piotr Popa, rzecznik Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.

Sytuacja w lubelskiej strefie nijak ma się do tego przepisu, bo linii nie ma. – Organizacja ruchu w strefie płatnego parkowania jest zgodna z przepisami, które obowiązywały w czasie jej wprowadzania – mówi Karol Kieliszek z Urzędu Miasta.

Czy brak linii sprawia, że nie można pobierać opłat? Wątpliwości miał już m.in. wojewoda pomorski, który poprosił ministerstwo o oficjalną odpowiedź. Czego się dowiedział?

– Opłatę pobiera się wtedy, gdy spełnione są warunki, tzn. postój odbywa się w strefie płatnego parkowania i jest do tego wyznaczone miejsce – czytamy w odpowiedzi wiceministra Zbigniewa Rynasiewicza. – W opinii resortu „wyznaczone miejsce” w strefie płatnego parkowania to nie to samo co „obszar strefy płatnego parkowania”. W obszarze strefy płatnego parkowania bowiem wyznaczane są miejsca, na których za postój pobierana jest opłata – dodaje wiceminister. A dalej potwierdza, że „miejsca dla postoju pojazdu samochodowego wyznacza się znakami pionowymi oraz znakami poziomymi”.

Mimo to Lublin nie zamierza dostosowywać znaków do nowych przepisów. Malowania pasów nie będzie. – Stoimy na stanowisku, że prawo nie działa wstecz – wyjaśnia Kieliszek. Nowe znaki będą dopiero za rok, gdy Strefa Płatnego Parkowania będzie urządzana na nowo.

Gdyby miasto teraz malowało linie, naraziłoby się na konflikt z operatorem Strefy Płatnego Parkowania, który pobiera 43,6 proc. prowizji od opłat. Nowe oznakowanie zmniejszyłoby liczbę miejsc parkingowych, a operator mógłby powiedzieć „ „nie tak się umawialiśmy”.

Dlaczego przez linie ubyłoby miejsc? Miasto nie mogłoby ich wyznaczać tuż obok przejść dla pieszych, np. przy Krakowskim Przedmieściu. Kierowcy, którzy tu stają narażają się na mandat, bo prawo zabrania postoju 10 metrów za i przed przejściem. A to, że tuż przy przejściu wisi znak mówiący, że zaczyna się tu parking, nie jest dla kierowcy wytłumaczeniem. Nie wolno i już.

Wymóg malowania linii budzi też inne wątpliwości. Mowa o zabytkowym śródmieściu, w tym chodnikach wzdłuż Krakowskiego Przedmieścia, albo oznakowaniu, które trzeba by wymalować na środku placu Zamkowego. – Wiele wskazuje na to, że nie unikniemy konieczności stosowania oznakowania poziomego nawet w takich miejscach – przyznaje Kieliszek. I nie tylko Lublin ma przed tym opory. – Nie ma zgody konserwatora zabytków – mówi Maciej Hasik, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu w Częstochowie. – I ciężko będzie malować linie na kocich łbach.

Komentarze 17

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 9 lipca 2016 o 13:59
0
ludki kochane,. a co ja mam zrobić. debile tak wymalowali pasy ze pozabierali 1/4 miejsc parkingowych. mieszkam na okopowej, to gdzie mam parkować. wczesniej parkowalem na lipowej pomiędzy znakiem a sygnalizatorem. ( tam linii nie ma), potem na okopowej przed bramą którą nikt nie wjeżdza bo się nie da. też tam nie ma wymalowanych linii. więc o co chodzi do cholery. gdzie mam parkować idioci? wiadomo strefa płatnego parkowania to złoty interes. stawiasz parkomat i koniec.sara leci sama...........ja pie..le.
Avatar
Gość / 19 czerwca 2016 o 23:25
0
Z wyzej wymienionych przepisów wynika, iz strefa płatnego parkowania stanowi obszar, na którym jest deficyt miejsc postojowyci'l. Natomiast kwestie pobierania opłat za postój w strefie płatnego parkowania, określone w art. 13h ust. 1 ww. ustawy, wskazują, iz opłatę tą pobiera się za postój pojazdów samochodowych w strefie płatnego parkowania` w wyznaczonym mieiscu. Zatem opłatę pobiera się wtedy gdy spełnione są warunki tzn. postój odbywa się w strefie płatnego parkowania i jest do tego postoju wyznaczone miejsce. W opinii resortu „wyznaczone miejsce" w strefie płatnego parkowania Page 2 "to nie to samo co „obszar strefy płatnego parkowania”. W obszarze strefy płatnego parkowania bowiem wyznaczane są miejsca, na których za postój pobierana jest opłata
Z wyzej wymienionych przepisów wynika, iz strefa płatnego parkowania stanowi obszar, na którym jest deficyt miejsc postojowyci'l. Natomiast kwestie pobierania opłat za postój w strefie płatnego parkowania, określone w art. 13h ust. 1 ww. ustawy, wskazują, iz opłatę tą pobiera się za postój pojazdów samochodowych w strefie płatnego parkowania` w wyznaczonym mieiscu. Zatem opłatę pobiera się wtedy gdy spełnione są warunki tzn. postój odbywa się w strefie płatnego parkowania i jest do tego postoju wyznaczone miejsce. W opinii resortu „wyznaczon... rozwiń
Avatar
Gość / 11 lipca 2015 o 07:54
0
10 m przed i za przejściem obowiązuje też na chodniku. Polecam art. 47 PORD, którego jak widać ludzie nie znają... :(
Avatar
Gość / 10 lipca 2015 o 19:10
0
10 metrów przed i za przejściem ...to dotyczy ulicy.
Avatar
urban / 10 lipca 2015 o 15:23
0

Białe linie na placu Zamkowym będą źle wyglądać? A parking to przepraszam wygląda dobrze?

Avatar
Pablo / 10 lipca 2015 o 14:01
0

A z kim jest powiązana firma która zgarnia 43% z opłat parkingowych. Z tego co mi się wydaje ulice są budowane z naszych podatków.

Avatar
Gość / 10 lipca 2015 o 13:59
0
Pan Kieliszek kompromituje się mówiąc, że prawo nie działa wstecz. Ja przez 42 lata byłem pewien, że w wieku 65 lat pójdę na emeryturę. Ale jeden taki złocistowłosy oszukał mnie i na wypracowaną emeryturę czekałem o pół roku dłużej. To jak to jest z tym prawem?
Avatar
Gość / 10 lipca 2015 o 10:19
0
Wyście jest proste! Tam gdzie nie można malować linii zrezygnować z poboru opłat. A najbardziej śmieszne jest to, że niby operator bzie miał pretensje! Pytam , o co? Wg stanu prawnego z okresu podpisania umowy, wyłączony był ustawowo teren przy przejściach dla pieszych. Operator w takim stanie nie miał prawa pobierać opłat od kierowców, którzy parkowali nie zgodnie z przepisami (na miejscach zakazanych)i!
Avatar
Laweta / 10 lipca 2015 o 10:01
0

Malownie poziome wzdluz chodnika nic nie da. Kierowcy lubia wjezdzac na chodnik zbyt gleboko (mimo ze z tylu do ulicy jest sporo miejsca) i zostawiaja dla pieszych za malo miejsca. Tam nalezy postawic slupki zebychodnik mial stala szerokosc. Zreszta inna sorawa ze chodnik jest dla pieszych. Parkowanie powinno byc tylko i wylacznie na ulicy ale to dziki kraj.

Masz rację!. Niestety na to powszechne zjawisko nikt nie zwraca uwagi!

Avatar
xxv / 10 lipca 2015 o 09:33
0
Ponadto powinno oprócz znaków poziomych i pionowych być znak D18 z symbolem gdzie nelezy oplacać i w jaki sposób bilon karta czy papierkowe, trzeba doczytac co całe rozporządzenie mówi a nie jego część....
Avatar
Gość / 9 lipca 2016 o 13:59
0
ludki kochane,. a co ja mam zrobić. debile tak wymalowali pasy ze pozabierali 1/4 miejsc parkingowych. mieszkam na okopowej, to gdzie mam parkować. wczesniej parkowalem na lipowej pomiędzy znakiem a sygnalizatorem. ( tam linii nie ma), potem na okopowej przed bramą którą nikt nie wjeżdza bo się nie da. też tam nie ma wymalowanych linii. więc o co chodzi do cholery. gdzie mam parkować idioci? wiadomo strefa płatnego parkowania to złoty interes. stawiasz parkomat i koniec.sara leci sama...........ja pie..le.
Avatar
Gość / 19 czerwca 2016 o 23:25
0
Z wyzej wymienionych przepisów wynika, iz strefa płatnego parkowania stanowi obszar, na którym jest deficyt miejsc postojowyci'l. Natomiast kwestie pobierania opłat za postój w strefie płatnego parkowania, określone w art. 13h ust. 1 ww. ustawy, wskazują, iz opłatę tą pobiera się za postój pojazdów samochodowych w strefie płatnego parkowania` w wyznaczonym mieiscu. Zatem opłatę pobiera się wtedy gdy spełnione są warunki tzn. postój odbywa się w strefie płatnego parkowania i jest do tego postoju wyznaczone miejsce. W opinii resortu „wyznaczone miejsce" w strefie płatnego parkowania Page 2 "to nie to samo co „obszar strefy płatnego parkowania”. W obszarze strefy płatnego parkowania bowiem wyznaczane są miejsca, na których za postój pobierana jest opłata
Z wyzej wymienionych przepisów wynika, iz strefa płatnego parkowania stanowi obszar, na którym jest deficyt miejsc postojowyci'l. Natomiast kwestie pobierania opłat za postój w strefie płatnego parkowania, określone w art. 13h ust. 1 ww. ustawy, wskazują, iz opłatę tą pobiera się za postój pojazdów samochodowych w strefie płatnego parkowania` w wyznaczonym mieiscu. Zatem opłatę pobiera się wtedy gdy spełnione są warunki tzn. postój odbywa się w strefie płatnego parkowania i jest do tego postoju wyznaczone miejsce. W opinii resortu „wyznaczon... rozwiń
Avatar
Gość / 11 lipca 2015 o 07:54
0
10 m przed i za przejściem obowiązuje też na chodniku. Polecam art. 47 PORD, którego jak widać ludzie nie znają... :(
Avatar
Gość / 10 lipca 2015 o 19:10
0
10 metrów przed i za przejściem ...to dotyczy ulicy.
Avatar
urban / 10 lipca 2015 o 15:23
0

Białe linie na placu Zamkowym będą źle wyglądać? A parking to przepraszam wygląda dobrze?

Avatar
Pablo / 10 lipca 2015 o 14:01
0

A z kim jest powiązana firma która zgarnia 43% z opłat parkingowych. Z tego co mi się wydaje ulice są budowane z naszych podatków.

Avatar
Gość / 10 lipca 2015 o 13:59
0
Pan Kieliszek kompromituje się mówiąc, że prawo nie działa wstecz. Ja przez 42 lata byłem pewien, że w wieku 65 lat pójdę na emeryturę. Ale jeden taki złocistowłosy oszukał mnie i na wypracowaną emeryturę czekałem o pół roku dłużej. To jak to jest z tym prawem?
Avatar
Gość / 10 lipca 2015 o 10:19
0
Wyście jest proste! Tam gdzie nie można malować linii zrezygnować z poboru opłat. A najbardziej śmieszne jest to, że niby operator bzie miał pretensje! Pytam , o co? Wg stanu prawnego z okresu podpisania umowy, wyłączony był ustawowo teren przy przejściach dla pieszych. Operator w takim stanie nie miał prawa pobierać opłat od kierowców, którzy parkowali nie zgodnie z przepisami (na miejscach zakazanych)i!
Avatar
Laweta / 10 lipca 2015 o 10:01
0

Malownie poziome wzdluz chodnika nic nie da. Kierowcy lubia wjezdzac na chodnik zbyt gleboko (mimo ze z tylu do ulicy jest sporo miejsca) i zostawiaja dla pieszych za malo miejsca. Tam nalezy postawic slupki zebychodnik mial stala szerokosc. Zreszta inna sorawa ze chodnik jest dla pieszych. Parkowanie powinno byc tylko i wylacznie na ulicy ale to dziki kraj.

Masz rację!. Niestety na to powszechne zjawisko nikt nie zwraca uwagi!

Avatar
xxv / 10 lipca 2015 o 09:33
0
Ponadto powinno oprócz znaków poziomych i pionowych być znak D18 z symbolem gdzie nelezy oplacać i w jaki sposób bilon karta czy papierkowe, trzeba doczytac co całe rozporządzenie mówi a nie jego część....
Zobacz wszystkie komentarze 17

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nowe korty tenisowe utonęły w deszczu

Nowe korty tenisowe utonęły w deszczu 0 0

Woda na kortach tenisowych w Świdniku. Urząd Miasta przyznaje, że po poniedziałkowych ulewnych deszczach był problem z odprowadzaniem wody

PiS: Środki publiczne były wyprowadzane z Centrum Kultury. Miasto odpowiada

PiS: Środki publiczne były wyprowadzane z Centrum Kultury. Miasto odpowiada 3 5

Radni opozycji ocenili wyniki kontroli w Centrum Kultury jako skandal i zażądali wyjaśnień od prezydenta miasta

Nowa dyrektor Teatru Muzycznego. Kogo wybrała komisja?

Nowa dyrektor Teatru Muzycznego. Kogo wybrała komisja? 0 1

Kamila Lendzion została rekomendowana na stanowisko dyrektora Teatru Muzycznego w Lublinie. Teraz tę kandydaturę musi zaakceptować Zarząd Województwa Lubelskiego, któremu podlega instytucja.

Transfery w Motorze Lublin: dzisiaj Meskhia, jutro Bonin?

Transfery w Motorze Lublin: dzisiaj Meskhia, jutro Bonin? 16 6

Motor Lublin potwierdził piąty transfer podczas letniego okienka. Kontrakt podpisał były, młodzieżowy reprezentant Ukrainy, a ostatnio zawodnik Wisły Puławy – Irakli Meskhia. Wkrótce kolejnym wzmocnieniem powinien być za to... Grzegorz Bonin

Olimp "przeniesie się" na Ponikwodę? Rada dzielnicy: Byłby naszym ośrodkiem kulturalnym

Olimp "przeniesie się" na Ponikwodę? Rada dzielnicy: Byłby naszym ośrodkiem kulturalnym 30 4

Rada Dzielnicy Ponikwoda chce, żeby galeria handlowa Olimp znalazła się w jej granicach, a nie – jak teraz – na Czechowie Południowym. Tłumaczy, że dzięki temu mieszkańcy Ponikwody… będą mieć nowy ośrodek kulturalny

Połączenie Włodawianki i Eko Rożanka coraz bliżej

Połączenie Włodawianki i Eko Rożanka coraz bliżej 0 1

Od wielu tygodni nie brakowało plotek, że dojdzie do połączenia Włodawianki z Eko Różanka. I wygląda na to, że kluby doszły już do porozumienia. Teraz swoją zgodę musi jeszcze wydać Lubelski Związek Piłki Nożnej

Nowy napastnik Górnika Łęczna

Nowy napastnik Górnika Łęczna 3 0

Sporo działo się we wtorek w obozie Górnika. Zielono-czarni mają nowego zawodnika – Jakuba Chrzanowskiego. Zmiany zaszły także w sztabie szkoleniowym i medycznym klubu z Łęcznej

Mieli o 56 zł za dużo żeby dostać mieszkanie komunalne. Teraz zbierają na własne

Mieli o 56 zł za dużo żeby dostać mieszkanie komunalne. Teraz zbierają na własne 1 4

Niewiele ponad 34 tys. zł brakuje Ewelinie i Łukaszowi Czerwińskim do zrealizowania marzenia ich życia – kupna małego, ale własnego mieszkania. Para nie może dostać mieszkania komunalnego, bo przekracza próg dochodowy o 56 zł. Niepełnosprawny mężczyzna i jego żona wciąż mają jednak nadzieję, że dzięki pomocy internautów wszystko jest możliwe.

Kuba Karaś wystąpi w Plenerze
21 lipca 2018, 20:00

Kuba Karaś wystąpi w Plenerze 1 0

Co Gdzie Kiedy. Gwiazda duetu The Dumplings, Kuba Karaś, wystąpi 21 lipca w Plenerze. Zamiast własnych kawałków artysta sprawdzi się w roli DJ'a i rozkręci gorącą imprezę. Start o godz. 20.

Nawet 29 milionów złotych to za mało na park Ludowy w Lublinie

Nawet 29 milionów złotych to za mało na park Ludowy w Lublinie 0 16

Wczoraj unieważniony został przetarg na odnowę parku Ludowego. Najtańsza oferta przekraczała kwotę zarezerwowaną w kasie miasta. Teraz Ratusz zastanawia się nad dalszymi losami tej inwestycji, która już drugi raz okazała się sporo droższa niż spodziewali się urzędnicy.

Smaki Muzyki. Nowy projekt w Puławach
20 lipca 2018, 18:30

Smaki Muzyki. Nowy projekt w Puławach 2 1

W Puławach startuje cykl Smaki Muzyki organizowany przez Puławski Park Naukowo-Technologiczny. W piątek, 20 lipca o godz. 18.30 w Zielonym Pomidorze (Mościckiego 1) odbędzie się koncert Artura Miedzińskiego.

Lublin: Tutaj działała wytwórnia wind. Deweloper chce zbudować bloki

Lublin: Tutaj działała wytwórnia wind. Deweloper chce zbudować bloki 17 15

Siedem bloków mieszkalnych zamierza stawiać prywatna spółka na terenie wytwórni wind u zbiegu ul. Roztocze i Orkana. Ratusz uznał, że to dobre miejsce na mieszkania, a teraz będzie opracowywać nowy plan zagospodarowania terenu.

Lublin rozpoczął ogólnopolskie bieganie City Trial

Lublin rozpoczął ogólnopolskie bieganie City Trial 0 0

Nad Zalewem Zemborzyckim odbył się bieg City trail onTour, czyli wakacyjna zapowiedź największego cyklu zawodów przełajowych w kraju. Najszybszym na 5-kilometrowej trasie był miejscowy dominator – Artur Kern. Wśród kobiet zwycięstwo odniosła pochodząca z Wejherowa – Katarzyna Konkel

O leśnych przedszkolach w Rezerwacie Dzikich Dzieci

O leśnych przedszkolach w Rezerwacie Dzikich Dzieci 0 2

Zamiast klocków i lalek – patyki i błoto. Zamiast łóżka i materaca – ciepły śpiwór i gołe niebo. Przedszkolaki brodzą w kałużach, przedzierają przez śnieżne zaspy, a ich plac zabaw to las, łąka lub ogród.

MKS Perła Lublin już trenuje
galeria

MKS Perła Lublin już trenuje 2 1

Superliga piłkarek ręcznych MKS Perła Lublin ma za sobą pierwszy trening. W poniedziałek w hali MOSiR przy Al. Zygmuntowskich ćwiczyło 14 zawodniczek. Walentyna Nieściaruk i Gabriela Besen na razie trenowały indywidualnie

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!