Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

16 maja 2019 r.
10:01

Lublin: Pikieta przed Ratuszem przeciwko nowym kopalniom

Autor: Zdjęcie autora oprac. am
118 32 A A
(fot. Archiwum)

Z hasłem „NIE dla nowych kopalni” wyjdą w piątek, 17 maja, na ulice Lublina członkowie nieformalnego ruchu „W obronie Polesia”. Demonstracja rozpocznie się o godz. 18 na deptaku pod Ratuszem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– W czasie gdy międzynarodowe gremia naukowe i agendy ONZ ogłaszają dramatyczne prognozy zmian klimatycznych, „szóste wielkie wymieranie gatunków” oraz konieczność szybkiego odejścia od paliw kopalnych, a kolejne europejskie rządy ogłaszają ambitne cele dekarbonizacji na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim krok po kroku realizowany jest gierkowski scenariusz budowy Drugiego Śląska. Nowe kopalnie, nowe szyby i obszary górnicze, koncesje na poszukiwanie i wydobycie węgla w bezpośrednim sąsiedztwie lub wręcz pod najcenniejszymi terenami przyrodniczymi i popularnymi jeziorami wypoczynkowymi – argumentują organizatorzy demonstracji. I zapraszają mieszkańców Lublina do udziału w „Marszu dla Polesia”.

Polesie to jeden z najbogatszych przyrodniczo fragmentów Europy, objęty kilkunastoma formami ochrony przyrody na czele z Poleskim Parkiem Narodowym. Duża część Polesia Lubelskiego włączona została do Transgranicznego Rezerwatu Biosfery UNESCO. To bogactwo oparte jest na podmokłych i wodnych siedliskach, wrażliwych na zmiany stosunków wodnych.

– A to właśnie zakłócenia stosunków wodnych mogą być bezpośrednim skutkiem wydobycia węgla – przekonują ekolodzy. – W czasach coraz częstszych i mocniejszych susz chroniona przez torfowiska i jeziora woda będzie cenniejsza niż krótkookresowe zyski z węgla.

e-Wydanie

Komentarze 32

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 16 maja 2019 o 11:06
+16
Co ma Urząd Miasta Lublin do kopalni w województwie? To chyba Marszałkowski za to odpowiada?
Avatar
Gość / 16 maja 2019 o 10:37
+12
Problem w tym, że budowa kopalni otwiera spore możliwości pożywienia się przy takim stole dla bonzów lokalnej polityki, którzy już zapewne przebierają nóżkami na myśl o fuszkach typu "konsultant", albo zasiadacz w radzie nadzorczej. Tymczasem przyroda i działania związane z jej ochroną oferują znacznie skromniejsze perspektywy "rozwoju" osobistego.
Avatar
Mike / 16 maja 2019 o 11:32
+10
Przyjdzie kiedyś, a w zasadzie W KOŃCU refleksja mieszkańców Lublina (a także regionu), że dług miejski jest gigantyczny, a cwaniaki które go zaciągnęły nie mieszkają de facto w Lublinie tylko w gminach ościennych i tych długów nie muszą spłacać; wyjdzie na jaw rzeczywisty koszt ,,wyprowadzki'' młodych z miasta (już teraz nisi absolwenci są najwyżej cenieni z tych co osiedlają się w Warszawie - dobre wykształcenie i nie oszukujmy się mniejsze koszty pracy dla pracodawców to nie lada zachęta); brak nowych i upadające lokalne firmy (bo kto prowadzi własną działalność doskonale wie jak wygląda biznas w Lublinie - zaczynając od przetargów, kończąc na upierdliwości i nadgorliwości lubelskiego urzędu skarbowego ); a o zasadności powstawania i funkcjonowania start upów/parków naukowo technologicznych mogliśmy się przekonać ostatnio - oby nie było za późno, ja widzę co się dzieje w mieście gdy upadł przemysł (gdyby nie fundusze UE bylibyśmy drugim Wałbrzychem czy Świętochłowicami)
Przyjdzie kiedyś, a w zasadzie W KOŃCU refleksja mieszkańców Lublina (a także regionu), że dług miejski jest gigantyczny, a cwaniaki które go zaciągnęły nie mieszkają de facto w Lublinie tylko w gminach ościennych i tych długów nie muszą spłacać; wyjdzie na jaw rzeczywisty koszt ,,wyprowadzki'' młodych z miasta (już teraz nisi absolwenci są najwyżej cenieni z tych co osiedlają się w Warszawie - dobre wykształcenie i nie oszukujmy się mniejsze koszty pracy dla pracodawców to nie lada zachęta); brak nowych i upadające lokalne firmy (bo kto pro... rozwiń
Avatar
folkatka / 16 maja 2019 o 10:48
+10
Nie rozumiecie jednego.  Budowa kopalń naruszy stosunki wodne na bardzo duzym obszarze. Mieliscie tropikalne lato, brak deszczy, może do Was nie dociera, że nasz kraj powoli stepowieje, że coraz mniej jest wody. Wplyw takich terenów jak Polesie jest niepodwazalny. Nazywaj mnie sobie jak chcesz, moge być dla Ciebie putinowską mendą, ale pomyśl sobie o jednym - kim są ci, którzy chca doprowadzić do suszy i klęsk zywiolowych w przyszłości? 
Avatar
wolftotem / 16 maja 2019 o 11:37
+7
Do `folkatka : alez oczywiscie, ze nowoczesnosc i dobrobyt wyrastaja z lupienia ziemi i jej surowcow naturalnych ew. surowcow naturalnychh innych - biednych krajow oraz z wyzysku. Taka jest prawda, ze bez negatywnej ingerencji w srodowisko czloiwiek bylby dzisiaj w epoce kamiena lupanego jezeli w ogole przetrwalby do tej pory. Dzisiejsze bogate kraje, ktore trabia o ekologii (choc tak jak USA, Rosja czy China maja ja w glebokim tyle) i chca narzucic swoje uregulowania biednym krajom (ktore wczesniej byly eksploatowane i wyzyskiwane przez te bogatsze) same kiedys w ramach postepu niszczyly swoje i innych srodowisko ( np Wlk. Brytannie kiedys porastaly geste lasy), dzisiaj ich stac na ***y i ekologiczna hipokryzje.
Do `folkatka : alez oczywiscie, ze nowoczesnosc i dobrobyt wyrastaja z lupienia ziemi i jej surowcow naturalnych ew. surowcow naturalnychh innych - biednych krajow oraz z wyzysku. Taka jest prawda, ze bez negatywnej ingerencji w srodowisko czloiwiek bylby dzisiaj w epoce kamiena lupanego jezeli w ogole przetrwalby do tej pory. Dzisiejsze bogate kraje, ktore trabia o ekologii (choc tak jak USA, Rosja czy China maja ja w glebokim tyle) i chca narzucic swoje uregulowania biednym krajom (ktore wczesniej byly eksploatowane i wyzyskiwane przez te ... rozwiń
Avatar
folkatka / 16 maja 2019 o 11:05
+5
Zablokujcie wszystko, zrobcie skansen a turysci beda zauroczeni polskimi biedakami zdychajacymi na ulicach bo wszak w kamienicach siedziec bedziecie wy: ekoterrorysci, syjonisci i ukraincy, tylko kto na was prozniaki bedzie wtedy pracowal. PS: ile chca za brak protesow haha?
 Nowoczesność nie jest równoznaczna z dewastacją srodowiska naturalnego.  Zasstanawia mnie taka mentalność...
Avatar
Adam z Lublina / 16 maja 2019 o 11:29
+4
Poleski Park Narodowy to nasze dziedzictwo, którego, jeżeli się zniszczy nie da się odbudować. A przecież wiadomo, że kopalnie powoli muszą być zamykane więc po co budować nowe ?
Avatar
Lucid - uzupełnienie / 16 maja 2019 o 20:51
+3
I jeszcze jedno. Przeciwnikom kopalń na Lubelszczyźnie - dużych, nowoczesnych zakładów - proponuję pomysleć o tym jakie korzyści daje obecność w naszym Regionie takiej Bogdanki. Miejsca pracy (także poza kopalnią - statystycznie jedno miejsce pracy w kopalni to także trzy miejsca pracy wśród dostawców, w szeroko pojętym otoczeniu), podatki do gmin, rozwj miejscowości, darowizny na rzecz wielu społeczności, aktywizacja zawodowa, rozwój szkolnictwa, wreszcie wsparcie (np. sponsoring) klubów sportowych, imprez, organizacji naukowych, kulturalnych. itd. Faktycznie, mają rację ci, którzy piszą, że przeciwnicy kopalń - skandując swoje (eko)terrorystyczne hasła - chcą by powróciło tu średniowiecze...  Większość z ekoterrorystów nie zdaje sobie sprawy z tego przeciw czemu protestują. Są jak lemmingi sterowane przez grupy interesów... smutne.
I jeszcze jedno. Przeciwnikom kopalń na Lubelszczyźnie - dużych, nowoczesnych zakładów - proponuję pomysleć o tym jakie korzyści daje obecność w naszym Regionie takiej Bogdanki. Miejsca pracy (także poza kopalnią - statystycznie jedno miejsce pracy w kopalni to także trzy miejsca pracy wśród dostawców, w szeroko pojętym otoczeniu), podatki do gmin, rozwj miejscowości, darowizny na rzecz wielu społeczności, aktywizacja zawodowa, rozwój szkolnictwa, wreszcie wsparcie (np. sponsoring) klubów sportowych, imprez, organizacji naukowych, kulturalny... rozwiń
Avatar
Japolan / 16 maja 2019 o 16:02
+3
Co do tego ma lubelsku Ratusz - poza tym, że znajduje się w miejscu uczęszczanym przez wielu ludzi? Protestować w tej sprawie należy pod oknami gabinetu Wojewody Lubelskiego - a nie przeszkadzać Prezydentowi Lublina w wukonywaniu zadań.
Avatar
:) / 16 maja 2019 o 13:23
+3
bądźmy realistami, zastąpienie węgla innymi źródłami potrwa w naszych warunkach tak ze 30-40 lat...przez ten czas to można 20 takich kopalni wyeksploatować
Avatar
lll / 16 maja 2019 o 23:45
0
I jeszcze jedno. Przeciwnikom kopalń na Lubelszczyźnie - dużych, nowoczesnych zakładów - proponuję pomysleć o tym jakie korzyści daje obecność w naszym Regionie takiej Bogdanki. Miejsca pracy (także poza kopalnią - statystycznie jedno miejsce pracy w kopalni to także trzy miejsca pracy wśród dostawców, w szeroko pojętym otoczeniu), podatki do gmin, rozwj miejscowości, darowizny na rzecz wielu społeczności, aktywizacja zawodowa, rozwój szkolnictwa, wreszcie wsparcie (np. sponsoring) klubów sportowych, imprez, organizacji naukowych, kulturalnych. itd. Faktycznie, mają rację ci, którzy piszą, że przeciwnicy kopalń - skandując swoje (eko)terrorystyczne hasła - chcą by powróciło tu średniowiecze... Większość z ekoterrorystów nie zdaje sobie sprawy z tego przeciw czemu protestują. Są jak lemmingi sterowane przez grupy interesów... smutne.
 Większość ekoterrorystów jest podpiętych do budżetówki, utrzymywanych z naszych podatków jako pracownicy strefy budżetowej lub członkowie fundacji "pozarządowych" hojnie wspomaganych przez budżet państwa nie ma bladego pojęcia ile tak naprawdę wysiłku, czasu i pieniędzy kosztuje zarobienie jednej złotówki, którą później można przeznaczyć na ich niekoniecznie do końca niezbędne stanowiska pracy. Szanowni "ekolodzy" miejcie zawsze w tyle głowy, że gdy zacznie brakować pieniędzy w budżecie, to wy pierwsi znajdziecie się na bruku. Jeżeli faktycznie zależy wam na naturze to dopilnujcie, aby powstające kopalnie przestrzegały ostrych reżimów, które w jak najmniejszym stopniu zmieniałyby środowisko.
 Większość ekoterrorystów jest podpiętych do budżetówki, utrzymywanych z naszych podatków jako pracownicy strefy budżetowej lub członkowie fundacji "pozarządowych" hojnie wspomaganych przez budżet państwa nie ma bladego pojęcia ile tak naprawdę wysiłku, czasu i pieniędzy kosztuje zarobienie jednej złotówki, którą później można przeznaczyć na ich niekoniecznie do końca niezbędne stanowiska pracy. Szanowni "ekolodzy" miejcie zawsze w tyle głowy, że gdy zacznie brakować pieniędzy w budżecie, to wy pierwsi znaj... rozwiń
Avatar
lll / 16 maja 2019 o 23:02
0
I jeszcze jedno. Przeciwnikom kopalń na Lubelszczyźnie - dużych, nowoczesnych zakładów - proponuję pomysleć o tym jakie korzyści daje obecność w naszym Regionie takiej Bogdanki. Miejsca pracy (także poza kopalnią - statystycznie jedno miejsce pracy w kopalni to także trzy miejsca pracy wśród dostawców, w szeroko pojętym otoczeniu), podatki do gmin, rozwj miejscowości, darowizny na rzecz wielu społeczności, aktywizacja zawodowa, rozwój szkolnictwa, wreszcie wsparcie (np. sponsoring) klubów sportowych, imprez, organizacji naukowych, kulturalnych. itd. Faktycznie, mają rację ci, którzy piszą, że przeciwnicy kopalń - skandując swoje (eko)terrorystyczne hasła - chcą by powróciło tu średniowiecze... Większość z ekoterrorystów nie zdaje sobie sprawy z tego przeciw czemu protestują. Są jak lemmingi sterowane przez grupy interesów... smutne.
 Większość ekoterorystów jest podczepiona do budżetówki. Ma socjal, benefity, urlopy w okresie wakacyjnym i nie ma bladego pojęcia ile wysiłku, czasu i pieniędzy kosztuje zarobienie jednej złotówki którą później można przeznaczyć na często nie do końca niezbędne ich stanowiska pracy.
 Większość ekoterorystów jest podczepiona do budżetówki. Ma socjal, benefity, urlopy w okresie wakacyjnym i nie ma bladego pojęcia ile wysiłku, czasu i pieniędzy kosztuje zarobienie jednej złotówki którą później można przeznaczyć na często nie do końca niezbędne ich stanowiska pracy. rozwiń
Avatar
lll / 16 maja 2019 o 22:51
+2
Tym, którzy poklaskują wybrykom ekoterorystów, proponuję przyjechać w okolicę Bogdanki i sprawdzić czy faktycznie w obszarze eksploatacji cokolwiek wyschło. O ile znam te tereny to działalność górnicza prowadzi do obniżenia terenu i tym samym następuje zalewanie tych obszarów. Chociażby w Nadybiu są nowe zbiorniki wodne powstałe w związku z wydobyciem węgla. Więc o osuszaniu terenu przez kopalnie mogą mówić tylko totalni ignoranci. Co więcej - te tereny były w ubiegłym wieku poddane melioracji i osuszeniu, co mocno zmieniło skład fauny i flory, a dzisiaj - dzięki Bogdance - wracają te gatunki, które ludzie kilkadzisiąt lat temu "wypędzili". Tak więc mówienie o zgubnym wpływie nowoczesnych kopalń na środowisko - to zwykła głupota i braki w wykształceniu. Co do rezygnacji z węgla - przytaczane w mediach Niemcy - mimo tego, że w tym roku zamknęli ostatnią pracującą kopalnię, to nadal ok 40% energii pozyskują z węgla (i to w większości tego najgorszego - brunatnego). Widać tym samym jedno wielkie zakłamanie w Europie. Węgiel powinno się wydobywać wszędzie - tylko nie w Europie, spalać się go powinno wszędzie - ale nie w Europie. Ludzie, przejrzyjcie na oczy. Europa nie jest odizolowana od reszty świata, a światowa gospodarka to układ zamknięty. Co więcej - węgiel w wielu regionach świata, czy się ekoterorystom z Europy podoba, czy nie - to nadal będzie wydobywany i spalany. Europa "rezygnując" z węgla nic nie zmieni w łącznym układzie emisji. Spowoduje tylko to, że przestępcze lobby zainteresowane wdrażaniem pseudoekologicznych rozwiązań będzie zacierać ręce. Cieszyć się będzie Rosja, niuczciwie sprzedająca Europie węgiel i inne kraje (z pozostałych kontynentów), od ktorych być może będziemy kupować energię (transfer pieniędzy poza Europę). Totalna głupota...
 Dodam do tego, że w większości wydobywany tam węgiel ma być koksujący, niezbędny do produkcji stali. Unii Europejskiej zależy na tym aby uniezależnić się od dostaw tego surowca z poza terenu Unii. Złoża tego węgla występują występują tylko w Czechach i w Polsce. Interes nasz i Unii jest całkowicie zbieżny. Budowa kopalń węgla koksującego jest wspierana przez UE. A swoją drogą kopalnie odkrywkowe w Rosji i Australii są zdecydowanie bardziej dewastujące środowisko i na znacznie większym obszarze niż kopalnie klasyczne i także mają wpływ na globalny klimat. Proponuję naszym ekologom wyjazd do Rosji i tam protest. Trzymam kciuki za powodzenie takiej akcji.
 Dodam do tego, że w większości wydobywany tam węgiel ma być koksujący, niezbędny do produkcji stali. Unii Europejskiej zależy na tym aby uniezależnić się od dostaw tego surowca z poza terenu Unii. Złoża tego węgla występują występują tylko w Czechach i w Polsce. Interes nasz i Unii jest całkowicie zbieżny. Budowa kopalń węgla koksującego jest wspierana przez UE. A swoją drogą kopalnie odkrywkowe w Rosji i Australii są zdecydowanie bardziej dewastujące środowisko i na znacznie większym obszarze niż kopalnie klasyczne i także m... rozwiń
Avatar
dr / 16 maja 2019 o 21:24
0
W mojej opinii tylko putinowskie mendy mogą blokować rozwój Lubelszczyzny.
 wskazane dłuższe leczenie
Avatar
Lucid - uzupełnienie / 16 maja 2019 o 20:51
+3
I jeszcze jedno. Przeciwnikom kopalń na Lubelszczyźnie - dużych, nowoczesnych zakładów - proponuję pomysleć o tym jakie korzyści daje obecność w naszym Regionie takiej Bogdanki. Miejsca pracy (także poza kopalnią - statystycznie jedno miejsce pracy w kopalni to także trzy miejsca pracy wśród dostawców, w szeroko pojętym otoczeniu), podatki do gmin, rozwj miejscowości, darowizny na rzecz wielu społeczności, aktywizacja zawodowa, rozwój szkolnictwa, wreszcie wsparcie (np. sponsoring) klubów sportowych, imprez, organizacji naukowych, kulturalnych. itd. Faktycznie, mają rację ci, którzy piszą, że przeciwnicy kopalń - skandując swoje (eko)terrorystyczne hasła - chcą by powróciło tu średniowiecze...  Większość z ekoterrorystów nie zdaje sobie sprawy z tego przeciw czemu protestują. Są jak lemmingi sterowane przez grupy interesów... smutne.
I jeszcze jedno. Przeciwnikom kopalń na Lubelszczyźnie - dużych, nowoczesnych zakładów - proponuję pomysleć o tym jakie korzyści daje obecność w naszym Regionie takiej Bogdanki. Miejsca pracy (także poza kopalnią - statystycznie jedno miejsce pracy w kopalni to także trzy miejsca pracy wśród dostawców, w szeroko pojętym otoczeniu), podatki do gmin, rozwj miejscowości, darowizny na rzecz wielu społeczności, aktywizacja zawodowa, rozwój szkolnictwa, wreszcie wsparcie (np. sponsoring) klubów sportowych, imprez, organizacji naukowych, kulturalny... rozwiń
Avatar
Lucid / 16 maja 2019 o 20:38
+1
Tym, którzy poklaskują wybrykom ekoterorystów, proponuję przyjechać w okolicę Bogdanki i sprawdzić czy faktycznie w obszarze eksploatacji cokolwiek wyschło. O ile znam te tereny to działalność górnicza prowadzi do obniżenia terenu i tym samym następuje zalewanie tych obszarów. Chociażby w Nadybiu są nowe zbiorniki wodne powstałe w związku z wydobyciem węgla. Więc o osuszaniu terenu przez kopalnie mogą mówić tylko totalni ignoranci. Co więcej - te tereny były w ubiegłym wieku poddane melioracji i osuszeniu, co mocno zmieniło skład fauny i flory, a dzisiaj - dzięki Bogdance - wracają te gatunki, które ludzie kilkadzisiąt lat temu "wypędzili". Tak więc mówienie o zgubnym wpływie nowoczesnych kopalń na środowisko - to zwykła głupota i braki w wykształceniu. Co do rezygnacji z węgla - przytaczane w mediach Niemcy - mimo tego, że w tym roku zamknęli ostatnią pracującą kopalnię, to nadal ok 40% energii pozyskują z węgla (i to w większości tego najgorszego - brunatnego). Widać tym samym jedno wielkie zakłamanie w Europie. Węgiel powinno się wydobywać wszędzie - tylko nie w Europie, spalać się go powinno wszędzie - ale nie w Europie.  Ludzie, przejrzyjcie na oczy. Europa nie jest odizolowana od reszty świata, a światowa gospodarka to układ zamknięty. Co więcej - węgiel w wielu regionach świata, czy się ekoterorystom z Europy podoba, czy nie - to nadal będzie wydobywany i spalany. Europa "rezygnując" z węgla nic nie zmieni w łącznym układzie emisji. Spowoduje tylko to, że przestępcze lobby zainteresowane wdrażaniem pseudoekologicznych rozwiązań będzie zacierać ręce. Cieszyć się będzie Rosja, niuczciwie sprzedająca Europie węgiel i inne kraje (z pozostałych kontynentów), od ktorych być może będziemy kupować energię (transfer pieniędzy poza Europę). Totalna głupota...
Tym, którzy poklaskują wybrykom ekoterorystów, proponuję przyjechać w okolicę Bogdanki i sprawdzić czy faktycznie w obszarze eksploatacji cokolwiek wyschło. O ile znam te tereny to działalność górnicza prowadzi do obniżenia terenu i tym samym następuje zalewanie tych obszarów. Chociażby w Nadybiu są nowe zbiorniki wodne powstałe w związku z wydobyciem węgla. Więc o osuszaniu terenu przez kopalnie mogą mówić tylko totalni ignoranci. Co więcej - te tereny były w ubiegłym wieku poddane melioracji i osuszeniu, co mocno zmieniło skład fauny i flo... rozwiń
Avatar
realista / 16 maja 2019 o 18:45
+1
Tak sobie myślę - jedni krzyczą, że speowadzamy węgiel z Rosji. Więc to jest złe - należy nasze kopalnie eksploatować. Inni krzyczą , że nie należy wydobywać węgla. Nikt nie ma racji z tych krzykaczy. Po pierwsze, dobrze,że sprowadzamy węgiel z Rosji, pewnie jest tańszy, a po za tym stać nas na oszczędzanie naszych zasobów - one nie są nie wyczerpalne. Zostawmy coś naszym potomkom. Ta idea jest chyba ważniejsza niż krzyki, że wspieramy Putina. Po drugie; węgiel służy nie tylko do spalania, więc długo będzie jeszcze wydobywany. Po trzecie mniejsza ingerencja w środowiska geologiczne. Więc moim zdaniem nasze kopalnie należałoby utrzymywać na poziomie niezbędnym gospodarczo i ekonomicznie.
Tak sobie myślę - jedni krzyczą, że speowadzamy węgiel z Rosji. Więc to jest złe - należy nasze kopalnie eksploatować. Inni krzyczą , że nie należy wydobywać węgla. Nikt nie ma racji z tych krzykaczy. Po pierwsze, dobrze,że sprowadzamy węgiel z Rosji, pewnie jest tańszy, a po za tym stać nas na oszczędzanie naszych zasobów - one nie są nie wyczerpalne. Zostawmy coś naszym potomkom. Ta idea jest chyba ważniejsza niż krzyki, że wspieramy Putina. Po drugie; węgiel służy nie tylko do spalania, więc długo będzie jeszcze wydobywany. Po trzecie mni... rozwiń
Avatar
Gość / 16 maja 2019 o 16:14
+2
A może Pan Wojewoda się wypowie w temacie przyszłości regionu? Czy może kwestie obyczajowe są ważniejsze? Warto żeby obywatele dowiedzieli się jakie poglądy na ten temat ma niby propolska władza która węgiel sprowadza z Rosji a siedzibę dla swojej partii wynajmuje od Izraela?
Avatar
Japolan / 16 maja 2019 o 16:02
+3
Co do tego ma lubelsku Ratusz - poza tym, że znajduje się w miejscu uczęszczanym przez wielu ludzi? Protestować w tej sprawie należy pod oknami gabinetu Wojewody Lubelskiego - a nie przeszkadzać Prezydentowi Lublina w wukonywaniu zadań.
Avatar
:) / 16 maja 2019 o 13:23
+3
bądźmy realistami, zastąpienie węgla innymi źródłami potrwa w naszych warunkach tak ze 30-40 lat...przez ten czas to można 20 takich kopalni wyeksploatować
Zobacz wszystkie komentarze 32

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Sukienki na sezon wiosna/lato 2019 - nowinki prosto z wybiegów najsłynniejszych projektantów

Sukienki na sezon wiosna/lato 2019 - nowinki prosto z wybiegów najsłynniejszych projektantów 0 0

Trendy sezonu wiosna/lato 2019 wnoszą powiew świeżości, chociaż w dużej mierze inspirowane są trendami z 2018 roku. Co za tym idzie, wiele kreacji modnych w ubiegłym sezonie, będzie na czasie również w tym – to dobra informacja dla tych pań, które nie lubią zbyt szybko rozstawać się z ubraniami. Sprawdź, jakie sukienki warto mieć w szafie w sezonie wiosna/lato 2019.

Ogromne korki w centrum Lublina. Winna awaria sygnalizacji na rondzie pod Zamkiem
galeria

Ogromne korki w centrum Lublina. Winna awaria sygnalizacji na rondzie pod Zamkiem 9 6

Nasilają się problemy spowodowane awarią świateł na rondzie pod Zamkiem, której usuwanie może potrwać co najmniej do końca weekendu.

Wielki Festyn Rodzinny na LSM
25 maja 2019, 13:00

Wielki Festyn Rodzinny na LSM 0 0

Dom Kultury LSM (ul. Wallenroda 4a) zaprasza na Wielki Festyn Rodzinny 2019 z okazji Dnia Matki i Międzynarodowego Dnia Dziecka. Moc atrakcji dla całych rodzin przygotowano na sobotę, 25 maja od godz. 13 do 22.

Wózki transportowe i magazynowe przyczyną wzrostu sprzedaży.

Wózki transportowe i magazynowe przyczyną wzrostu sprzedaży. 0 0

Jak to możliwe że zwykły wózek transportowy może się przyczynić do zwiększenia sprzedaży?. Odpowiedź jest banalnie prosta. Efektywność i czas pracy zmniejsza się, gdy firmy zaczynają korzystać z dedykowanych rozwiązań. To rodzi dodatkowy czas na sprzedaż.

Województwo lubelskie wesprze poszkodowanych po przejściu trąby powietrznej
galeria
film

Województwo lubelskie wesprze poszkodowanych po przejściu trąby powietrznej 0 0

Samorząd województwa lubelskiego udzieli pomocy finansowej gminie Wojciechów, którą we wtorek nawiedziła trąba powietrzna. Wsparcie przekazują także okoliczne gminy.

O modzie i jedzeniu. Fraszka trendy
Wiersze między newsami

O modzie i jedzeniu. Fraszka trendy 0 0

Wiersz między Piątek jest drugim dniem festiwalu Miasto Poezji, który trwa w Lublinie. I drugim naszej akcji „Wiersze między newsami”

Wybory Kundelka Roku 2019 w Lublinie
24 maja 2019, 0:00

Wybory Kundelka Roku 2019 w Lublinie 0

Jeśli masz kundelka i kochasz kundelki- nie może Cię zabraknąć na fantastycznej imprezie. Wybory Kundelka Roku 2019 odbędą się 25 maja 2019 o godz. 12.00 w Lubelskim Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt, ul. Metalurgiczna 5, 20-234 Lublin.

W niedzielę w Nałęczowie odbędzie się Cisowianka Road Tour

W niedzielę w Nałęczowie odbędzie się Cisowianka Road Tour 0 0

Impreza, która odbywać się będzie pod patronatem Dziennika Wschodniego rozpocznie się o godz. 10. Start najważniejszego dystansu – Pro zaplanowano jednak na godz. 12.20. A po emocjach sportowych organizatorzy zapraszają na koncerty (16.30). Zagrają chociażby: Bajm, czy Krzysztof Cugowski

Sobota literacka w Kazimierzu: "Opowieść podręcznej"
25 maja 2019, 16:00

Sobota literacka w Kazimierzu: "Opowieść podręcznej" 0 0

Przed nami kolejna Sobota literacka w Kazimierzu Dolnym. 25 maja o godz. 16 w Bibliotece Publicznej (ul. Lubelska 32/34) odbędzie się spotkanie poświęcone książce "Opowieść podręcznej".

Lubelskie: W maju w jednej gminie dwie osoby zmarły z powodu sepsy

Lubelskie: W maju w jednej gminie dwie osoby zmarły z powodu sepsy 2 0

Dwie kobiety zmarły w maju z powodu sepsy w gm. Skierbieszów (pow. zamojski). Pod koniec ubiegłego tygodnia zachorował też mężczyzna z gm. Łabunie, który trafił do szpitala w Lublinie. – Po raz pierwszy mieliśmy trzy przypadki w ciągu dwóch tygodni. Przeważnie mamy jeden w ciągu roku, albo wcale – alarmuje zamojski sanepid.

Zamość: Wojsko pokaże Leoparda 2A5

Zamość: Wojsko pokaże Leoparda 2A5 0 0

Waży blisko 60 ton, rozpędza się do 50 km/h w terenie i potrafi precyzyjnie strzelać z działa. W przyszłym tygodniu będzie można z bliska zobaczyć Leoparda 2A5. Trzeci Batalion Zmechanizowany w Zamościu organizuje 31 maja „Dzień otwarty koszar”.

Lublin. Terytorialsi złożyli przysięgę wojskową [zdjęcia]
galeria

Lublin. Terytorialsi złożyli przysięgę wojskową [zdjęcia] 31 5

24 maja 2. Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej obchodzi swoje święto. Z tej okazji na placu Zamkowym w Lublinie o godz. 11 żołnierze złożyli przysięgę wojskową

Drużyna Koalicji Europejskiej gotowa do eurowyborów

Drużyna Koalicji Europejskiej gotowa do eurowyborów 0 15

- W niedzielę spotkajmy się wszyscy przy urnach wyborczych – apelują lubelscy kandydaci Koalicji Europejskiej do europarlamentu. Przedstawiciele zjednoczonej opozycji po raz kolejny zapowiedzieli działania o jak największe pieniądze w unijnym budżecie dla województwa lubelskiego.

S19. Zielone światło dla budowy odcinka ekspresówki Lublin-Rzeszów

S19. Zielone światło dla budowy odcinka ekspresówki Lublin-Rzeszów 65 8

Wojewoda lubelski wydał decyzję zezwalającą na budowę pierwszego z sześciu odcinków S19 pomiędzy Lublinem i granicą z woj. podkarpackim.

Chełm: Drożej za miejsce na cmentarzu komunalnym

Chełm: Drożej za miejsce na cmentarzu komunalnym 1 5

Ceny za miejsce na cmentarzu komunalnym w Chełmie wzrosną nawet o 600 złotych. Miejska spółka MPGK tak wysoką podwyżkę tłumaczy wzrostem kosztów administracyjnych.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.