Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

e-Wydanie - promocja 1zł za miesiąc!

Lublin

14 marca 2020 r.
12:00

Lublin: Pomagają zrobić zakupy czy wyprowadzić psa. Życzliwość w czasie epidemii

472 16 A A
Informacja dla sąsiadów widniejąca na klatce w bloku przy ul. Popiełuszki
Informacja dla sąsiadów widniejąca na klatce w bloku przy ul. Popiełuszki (fot. Dominika Tworek)

Zrobią zakupy w sklepie spożywczym, pójdą do apteki, pomogą w nauce i wyprowadzą psa. Wczoraj powstała facebookowa grupa „Widzialna ręka LUBLIN”. Jej członkowie chcą pomagać osobom, które obawiają się wyjść z domu w czasie epidemii koronawirusa. Lubelska akcja jest częścią ogólnopolskiej inicjatywy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Na grupie można poprosić o zrobienie zakupów, załatwienie ważnej sprawy, wyprowadzenie psa, poradę czy po prostu zwyczajną rozmowę. Wystarczy napisać, a chętni postarają się udzielić nieodpłatnej pomocy.
 
– Jestem w szoku, w jakim tempie dołączają nowi członkowie grupy. Gdy wczoraj wieczorem kładłam się spać, było ich ok. 500, dziś rano jest już ponad 1000 – mówi inicjatorka lubelskiej „Widzialnej ręki” Małgorzata Goławska. Dodaje, że pracy przy jej administrowaniu jest sporo: – Wszystko, co ludzie napiszą trzeba sprawdzić, skontrolować, czy nikt nie łamie prawa, niektóre posty usunąć. Ale bardzo się cieszę, że tak fantastycznie to działa.
 
Grupa działa w całej Polsce m.in. w Gorzowie Wielkopolskim, Poznaniu, Wrocławiu czy Łodzi. A wszystko zaczęło się od Warszawy.
 
– Pomoc dotyczy sytuacji szczególnej, jaka jest teraz, gdy wiele osób boi się lub nie może wyjść z domu z powodu zagrożenia epidemicznego – tłumaczy Filip, założyciel ogólnopolskiej grupy „Widzialna ręka”. I dodaje: – Akcja wyszła spontanicznie.
 
– Zauważyłem, że są ludzie, którzy siedzą w domu i potrzebują wsparcia, takiego przez internet albo osobistego, w formie zrobienia zakupów. Stworzyłem grupę, która dotyczyła głównie moich znajomych, a okazało się, że po dwóch dniach jest na niej 15 tysięcy osób - mówi Filip.
 
Dotarcie do jak największej liczby osób starszych i tych z niepełnosprawnościami jest obecnie priorytetowym działaniem lubelskiej grupy. Wolontariusze indywidualnie drukują plakaty informujące o gotowości do zrobienia zakupów i rozwieszają je w okolicy, w której mieszkają.
 
Inicjatorka „Widzialnej ręki” celuje także w poszerzenie akcji poprzez współpracę z Centrum Wolontariatu w Lublinie oraz Stowarzyszeniem mali bracia Ubogich: – Ich podopiecznymi są właśnie osoby starsze. Skontaktowałam się z nimi, bo na grupie zgłasza się mnóstwo osób, które oferują pomoc, jaka może się im przydać – tłumaczy Małgorzata Goławska.
 
Zdecydowana większość członków grupy właśnie proponuje konkretną pomoc w swoich postach, stosując hashtag #pomogę. Czytamy np. taki: „Jeśli jest ktoś lub znacie kogoś kto potrzebuje pomocy w jakiś zakupach lub dostarczeniu potrzebnych artykułów z okolicy Ponikwoda – Dożynkowa/Strzeszewskiego/Węglarza/Spółdzielczości Pracy itp. dajcie znać” (pisownia oryginalna).
 
– Jako osoba młoda, sprawna, odporna nie jestem w grupie ryzyka, w jakiej są osoby np. 60+, które mogą przechodzić ten wirus znacznie ciężej. To oni w tym czasie najbardziej potrzebują naszego wsparcia, pomocy w załatwieniu spraw na zewnątrz, ponieważ najwięcej ryzykują, poruszając się na dworze – mówi Michał Wolny, jeden z zaangażowanych w tę samopomocową akcję.
 
– Wszystkim należy pomagać – to podstawa działania tej grupy. Bardzo istotna jest samopomoc, organizowanie się w małe grupy, które są w stanie sobie nawzajem pomóc. W dzisiejszych czasach jesteśmy nastawieni na indywidualny rozwój, a mniej na budowanie społeczności. Szczególnie w Polsce. Biorąc pod uwagę różne czynniki historyczne, jesteśmy w tyle za społeczeństwami, które nauczyły się wypracowywać mechanizmy współpracy społecznej – podsumowuje Filip.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 16

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
ewkamarchewka / 14 marca 2020 r. o 12:19
+42
Super, że ludzie potrafią się wspierać. Sugeruję jednak potrzebującym, żeby o usługę prosili osoby znajome, a nie przypadkowe, pukające do drzwi. Media już informują o hienach, które chcą się obławiać korzystając z paniki.
Avatar
bravo / 14 marca 2020 r. o 13:15
+30
BRAvo dla wszystkich zaangażowanych.
Avatar
Człowieczeństwo / 14 marca 2020 r. o 12:37
+26
Bardzo budujące, że w tym trudnym czasie znaleźli się ludzie, którzy są bezinteresowni i zyczliwi. Pozdrawiam serdecznie!!! 
Avatar
Ja / 14 marca 2020 r. o 14:42
+20
Piękne! 
Avatar
Gość / 14 marca 2020 r. o 16:12
+12
Pytanie do Osoby, która napisała komentarz o godz. 12:04. W jaki sposób znęca się ten sąsiad nad tą osobą na wózku inwalidzkim? Może powinni Państwo jako sąsiedzi tej niepełnosprawnej osoby, jako świadkowie zgłosić ten fakt na policję?
Avatar
haskoomi / 14 marca 2020 r. o 14:39
+10
Tu są plakaty darmowe do druku: ***s://makemyplace.blogspot.com/2020/03/plakaty-do-druku-z-pomoca-sasiedzka.html
Avatar
L. / 14 marca 2020 r. o 23:37
+7
Świetna inicjatywa. Bravo !
Avatar
Anna / 14 marca 2020 r. o 18:23
+3
Głupi jesteś czy o drogę pytasz? tak tylko pytam.
Avatar
Gość / 14 marca 2020 r. o 12:04
+2
A co mamy zrobić z wyjątkowo złośliwym sąsiadem, który od wielu lat na różne sposoby znęca się nad osobą na wózku inwalidzkim (u nas w bloku)?
Avatar
gosc / 14 marca 2020 r. o 20:24
0
Pytanie do Osoby, która napisała komentarz o godz. 12:04. W jaki sposób znęca się ten sąsiad nad tą osobą na wózku inwalidzkim? Może powinni Państwo jako sąsiedzi tej niepełnosprawnej osoby, jako świadkowie zgłosić ten fakt na policję?
 Jesteśmy nie tylko świadkami ale też rodziną tej osoby na wózku inalidzkim. Jest to dodatkowo osoba chora na astmę i alergię, ma także chorego ojca (po kilku lekkich zawałach i udarach). Owszem: zgłaszaliśmy ten fakt do: spóldzielni oraz na Policję. Przyszedł policjant dzielnicowy, wysłuchał, obejrzał (wykonane przez nas) nagrania i poszedł "z kazaniem" do tego sąsiada. Pomogło to... ale tylko na kilka dni. Sąsiad nadal jest uciążliwy - moze "lekko" zmienił swoje zachowania: "ustąpił" z jednej strony, ale czyni "złośliwości" na inne sposoby. Jest to człowiek, który sam "wydumał" sobie prawo poza/ponad prawem, na zasadzie:  "Mieszkam tu w bloku od zawsze i można mi Więcej!"  Sami nie wiemy, co z takim człowiekiem zrobić. Jest to stary mściwy komuch i ormowiec, który nie potrafi odnaleźć się w nowej rzeczywistości - w rzeczywistości, w której inwalidzi też mają swoje prawa i powinni być szanowani oraz otoczeni troską & pomocą. Jakie złośliwości robi? Uporczywie warczał swoim starym samochodem prawie codziennie rano po kilka minut na wysokich obrotach silnika (to akurat się zmieniło "na plus" po interwencji dzielnicowego); wyrzuca śmieci na podjazd inwalidzki (bo mieszka w tym bloku, kilka pięter wyżej). Podjudza sąsiadów, że osoba na wózku jest brudasem i głupasem - co jest zupełną nieprawdą - bo przy tak silnej alergii brud by ją juz dawno zniszczył. W dodatku sąsiad robi też różne drobne uszczypliwości, np. trzepie brudne dywaniki ze swego auta na kopertę inwalidzką (na której chora osoba parkuje samochód), trzaska drzwiami wcześnie rano w piwnicy (około godz. 4tej - 5-tej) i klekocze złośliwie skrzynkami pocztowymi - a za ścianą śpi człowiek stary i schorowany po udarach i zawałach. Policja chyba (domyślam się) nie zechce w takich sprawach interweniować - bo są to "sprawy drobne i lekko bzdurne", niemniej jednak dla chorych dość uciążliwe. Co o tym myślicie ?
 Jesteśmy nie tylko świadkami ale też rodziną tej osoby na wózku inalidzkim. Jest to dodatkowo osoba chora na astmę i alergię, ma także chorego ojca (po kilku lekkich zawałach i udarach). Owszem: zgłaszaliśmy ten fakt do: spóldzielni oraz na Policję. Przyszedł policjant dzielnicowy, wysłuchał, obejrzał (wykonane przez nas) nagrania i poszedł "z kazaniem" do tego sąsiada. Pomogło to... ale tylko na kilka dni. Sąsiad nadal jest uciążliwy - moze "lekko" zmienił swoje zachowania: "ustąpił" z jednej st... rozwiń
Avatar
L. / 14 marca 2020 r. o 23:37
+7
Świetna inicjatywa. Bravo !
Avatar
gosc / 14 marca 2020 r. o 20:24
0
Pytanie do Osoby, która napisała komentarz o godz. 12:04. W jaki sposób znęca się ten sąsiad nad tą osobą na wózku inwalidzkim? Może powinni Państwo jako sąsiedzi tej niepełnosprawnej osoby, jako świadkowie zgłosić ten fakt na policję?
 Jesteśmy nie tylko świadkami ale też rodziną tej osoby na wózku inalidzkim. Jest to dodatkowo osoba chora na astmę i alergię, ma także chorego ojca (po kilku lekkich zawałach i udarach). Owszem: zgłaszaliśmy ten fakt do: spóldzielni oraz na Policję. Przyszedł policjant dzielnicowy, wysłuchał, obejrzał (wykonane przez nas) nagrania i poszedł "z kazaniem" do tego sąsiada. Pomogło to... ale tylko na kilka dni. Sąsiad nadal jest uciążliwy - moze "lekko" zmienił swoje zachowania: "ustąpił" z jednej strony, ale czyni "złośliwości" na inne sposoby. Jest to człowiek, który sam "wydumał" sobie prawo poza/ponad prawem, na zasadzie:  "Mieszkam tu w bloku od zawsze i można mi Więcej!"  Sami nie wiemy, co z takim człowiekiem zrobić. Jest to stary mściwy komuch i ormowiec, który nie potrafi odnaleźć się w nowej rzeczywistości - w rzeczywistości, w której inwalidzi też mają swoje prawa i powinni być szanowani oraz otoczeni troską & pomocą. Jakie złośliwości robi? Uporczywie warczał swoim starym samochodem prawie codziennie rano po kilka minut na wysokich obrotach silnika (to akurat się zmieniło "na plus" po interwencji dzielnicowego); wyrzuca śmieci na podjazd inwalidzki (bo mieszka w tym bloku, kilka pięter wyżej). Podjudza sąsiadów, że osoba na wózku jest brudasem i głupasem - co jest zupełną nieprawdą - bo przy tak silnej alergii brud by ją juz dawno zniszczył. W dodatku sąsiad robi też różne drobne uszczypliwości, np. trzepie brudne dywaniki ze swego auta na kopertę inwalidzką (na której chora osoba parkuje samochód), trzaska drzwiami wcześnie rano w piwnicy (około godz. 4tej - 5-tej) i klekocze złośliwie skrzynkami pocztowymi - a za ścianą śpi człowiek stary i schorowany po udarach i zawałach. Policja chyba (domyślam się) nie zechce w takich sprawach interweniować - bo są to "sprawy drobne i lekko bzdurne", niemniej jednak dla chorych dość uciążliwe. Co o tym myślicie ?
 Jesteśmy nie tylko świadkami ale też rodziną tej osoby na wózku inalidzkim. Jest to dodatkowo osoba chora na astmę i alergię, ma także chorego ojca (po kilku lekkich zawałach i udarach). Owszem: zgłaszaliśmy ten fakt do: spóldzielni oraz na Policję. Przyszedł policjant dzielnicowy, wysłuchał, obejrzał (wykonane przez nas) nagrania i poszedł "z kazaniem" do tego sąsiada. Pomogło to... ale tylko na kilka dni. Sąsiad nadal jest uciążliwy - moze "lekko" zmienił swoje zachowania: "ustąpił" z jednej st... rozwiń
Avatar
Gość / 14 marca 2020 r. o 18:47
-21
A czy szanowna sosiatka spod 18 jest po pierwsze primo : pełnoletnia , zdrowa , przebadana , niekarana , ochrzczona oraz wybierzmowana a przy tym chętna , łatwa i ponętna ? Jeżeli tak to niech wbija pod 21
Avatar
Emeryt / 14 marca 2020 r. o 18:27
-6
Dałbym wyprowadzić mojego buldoga ale jest bardzo agresywny i nie lubi obcych.
Avatar
Anna / 14 marca 2020 r. o 18:23
+3
Głupi jesteś czy o drogę pytasz? tak tylko pytam.
Avatar
Gość / 14 marca 2020 r. o 16:12
+12
Pytanie do Osoby, która napisała komentarz o godz. 12:04. W jaki sposób znęca się ten sąsiad nad tą osobą na wózku inwalidzkim? Może powinni Państwo jako sąsiedzi tej niepełnosprawnej osoby, jako świadkowie zgłosić ten fakt na policję?
Avatar
Zigi / 14 marca 2020 r. o 15:47
-14
Niektórzy starsi sąsiedzi potrafią być tak uciążliwi i złośliwi, że aż kusi przyjść im z pomocą ale dopiero jak bym sam się zarazil- wtedy służę z pomocą. Część wie o tym i nawet nie prosi, bo się boi żeby jakiś "zyczliwy" nie zarazil
Avatar
Ja / 14 marca 2020 r. o 14:42
+20
Piękne! 
Avatar
haskoomi / 14 marca 2020 r. o 14:39
+10
Tu są plakaty darmowe do druku: ***s://makemyplace.blogspot.com/2020/03/plakaty-do-druku-z-pomoca-sasiedzka.html
Avatar
bravo / 14 marca 2020 r. o 13:15
+30
BRAvo dla wszystkich zaangażowanych.
Zobacz wszystkie komentarze 16

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Katastrofa smoleńska. Jak w Wielki Piątek uczcimy 10. rocznicę

Katastrofa smoleńska. Jak w Wielki Piątek uczcimy 10. rocznicę

10 kwietnia przypada 10. rocznica katastrofy smoleńskiej. W tym roku ze względu na stan epidemii nie jest możliwe upamiętnienie Ofiar tak, jak było do tej pory.

Dzięki nim łatwiej przetrwać epidemię. Mieszkańcy Lubelszczyzny niosą pomoc potrzebującym

Dzięki nim łatwiej przetrwać epidemię. Mieszkańcy Lubelszczyzny niosą pomoc potrzebującym

Jest ich już wielu. Szyją maseczki, robią zakupy seniorom, pomagają w szpitalach, wyprowadzają psy na spacer. Przedstawiamy niektórych z nich

Motocyklami rozwożą maseczki do szpitali na całej Lubelszczyźnie

Motocyklami rozwożą maseczki do szpitali na całej Lubelszczyźnie

Już ponad 7 tysięcy maseczek udało się uszyć dzięki staraniu stowarzyszenia Moto Inicjatywa. Maski trafiły do służb medycznych z całej Lubelszczyzny.

Sztuka w czasach zarazy na platformie Arte. Co warto obejrzeć?

Sztuka w czasach zarazy na platformie Arte. Co warto obejrzeć?

Klubowe imprezy bez wychodzenia z domu, koncerty przez internet, wirtualne wystawy - w czasie epidemii koronawirusa zmienia się cały świat, a wraz z nim kultura i sztuka. Platforma VOD Arte zaprasza do odkrywania za darmo filmów dokumentalnych próbujących odpowiedzieć na pytanie, jak epidemia zmienia i zmieni w przyszłości świat sztuki

Kontrole na granicach wewnętrznych przedłużone do 3 maja

Kontrole na granicach wewnętrznych przedłużone do 3 maja

Kontrola graniczna na granicy wewnętrznej (z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją) została przedłużona o kolejne 20 dni. Granicę można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach. Kontrole będą też nadal prowadzone w portach morskich i na lotniskach.

Studenci z Ukrainy nie mogą sami wyjść po zakupy. Wszystko przez epidemię

Studenci z Ukrainy nie mogą sami wyjść po zakupy. Wszystko przez epidemię

Pochodzący z Ukrainy studenci pierwszego roku nie mogą wyjść samodzielnie po bułki, chyba że poproszą o to kogoś dorosłego. Wszystko przez ograniczenia związane z koronawirusem.

Dęblin: Żona nie wytrzymała z mężem. Chwyciła za nóż

Dęblin: Żona nie wytrzymała z mężem. Chwyciła za nóż

63-latka z Dęblina odpowie za usiłowanie zabójstwa swojego męża. Zaatakowała go nożem, podczas domowej awantury. Mężczyzna trafił do szpitala.

Zoolog: koronawirus zaczął się prawdopodobnie od nietoperzy. Te ssaki bardzo interesują naukowców

Zoolog: koronawirus zaczął się prawdopodobnie od nietoperzy. Te ssaki bardzo interesują naukowców

Rozmowa z prof. dr. hab. Piotrem Tryjanowskim, dyrektorem Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

Piłkarki MKS Perły Lublin powalczą o kolejne wyróżnienia

Piłkarki MKS Perły Lublin powalczą o kolejne wyróżnienia

Kapituła PGNiG Superligi Kobiet po raz pierwszy w historii rozdała nominacje do tytułu Gladiatorów 2020. W gronie wyróżnionych znalazło się wiele zawodniczek MKS Perła Lublin

W Lublinie rozkwitają tysiące żonkili. Najbezpieczniej podziwiać je na zdjęciach
galeria

W Lublinie rozkwitają tysiące żonkili. Najbezpieczniej podziwiać je na zdjęciach

W trzech miejscach w Lublinie – na skarpie przy Zamku (na zdjęciach), koło Centrum Kultury i na pasie zieleni przy ul. Krańcowej widać mnóstwo żonkili. Właśnie zaczynają zwracać na siebie uwagę, bo zakwitają. Kilka tysięcy cebulek posadzili jesienią uczniowie z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Vetterów, XXI LO i studenci Wydziału Ogrodnictwa UP – wolontariusze Hospicjum Dobrego Samarytanina oraz biuro Miejskiego Architekta Zieleni. Wszystko w ramach akcji Hospicyjne Pola Nadziei.

Biała Podlaska: Autyści nie rozumieją, czym jest koronawirus. Nie wiedzą, dlaczego ich dzień jest teraz inny

Biała Podlaska: Autyści nie rozumieją, czym jest koronawirus. Nie wiedzą, dlaczego ich dzień jest teraz inny

– To wyzwanie zarówno dla nauczycieli, naszych podopiecznych, jak i ich rodziców – tak o zdalnym nauczaniu mówi Anna Chwałek, prezes stowarzyszenia Wspólny Świat. Otacza ono opieką ponad 200 osób z autyzmem.

Magiczne Ogrody już kwitną. Tulipany oglądać można na razie tylko na zdjęciach

Magiczne Ogrody już kwitną. Tulipany oglądać można na razie tylko na zdjęciach

W Magicznych Ogrodach Rodzinnym Parku Tematycznym znajdujący się pod Janowcem kwitną już tulipany.

Parczew: Były pracownik szpitala stanie przed sądem. Przeglądał dokumentację medyczną swojej kochanki

Parczew: Były pracownik szpitala stanie przed sądem. Przeglądał dokumentację medyczną swojej kochanki

Jest akt oskarżenia przeciwko byłemu pracownikowi szpitala w Parczewie. Mężczyzna bezprawnie przeglądał dokumentację pacjentki. Wcześniej wdał się z nią w romans, a kobieta zaszła w ciążę.

„Starosta na jeden dzień”. Starostwo włączyło się w aukcję dla szpitala w Lubartowie

„Starosta na jeden dzień”. Starostwo włączyło się w aukcję dla szpitala w Lubartowie

Starostwo Powiatowe w Lubartowie jest kolejną instytucją, która włączyła się aukcję charytatywną dla SP ZOZ w Lubartowie. Licytacja jest szczególna, bo można zostać „starostą na jeden dzień”.

Pociąg, który wykoleił się w Motyczu sam zaczął jechać? Przyczyny wypadku bada specjalna komisja

Pociąg, który wykoleił się w Motyczu sam zaczął jechać? Przyczyny wypadku bada specjalna komisja

Do nietypowego wypadku doszło w nocy ze środy na czwartek na stacji Motycz. – Wykoleiła się lokomotywa i wagony towarowe załadowane tłuczniem – informuje Mirosław Siemieniec, rzecznik spółki PKP Polskie Linie Kolejowe. W zdarzeniu nikt nie ucierpiał, bo w lokomotywie najprawdopodobniej nie było maszynisty.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.