Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

30 stycznia 2024 r.
18:57

Lublin pożegnał Krzysztofa Iwańczuka

Autor: Zdjęcie autora BAS

Rodzina, przyjaciele, znajomi, środowisko akademickie oraz sportowe Lublina i regionu pożegnali we wtorek na cmentarzu na Majdanku dra Krzysztofa Iwańczuka.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Krzysztof Iwańczuk całe swoje życie poświęcił nauce i sportowi, w szczególności ukochanej siatkówce. Był absolwentem kierunku geografia UMCS, który ukończył w 1977 r. W ówczesnym Międzyuczelnianym Instytucie Nauk Politycznych UMCS został zatrudniony od 1 października 1977 r. Zawodowo z Wydziałem Politologii i Dziennikarstwa UMCS związany był do końca września 2020 r., gdy odszedł na emeryturę. Stopień doktora nauk politycznych uzyskał w 1986 r. na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Był Członkiem Senatu UMCS w latach 1990-1996, pełnomocnikiem Rektora ds. studenckich w latach 1990-2000 i 2005-2008 oraz dyrektorem Uniwersyteckiego Centrum Kursów Otwartych UMCS (1992-2001).

Ze sportem, ukochaną siatkówką związany był od lat 70. ubiegłego wieku, jako znakomity zawodnik, a później bezstronny sędzia i uznany działacz. Jako prezes Wojewódzkiego Związku Piłki Siatkowej, nieprzerwanie od 1992 roku dbał o rozwój tej dyscypliny na Lubelszczyźnie. Przez dwie kadencje 2004-2008 i 2008-2012 pełnił rolę członka Zarządu Polskiego Związku Piłki Siatkowej, w latach 2008-2012 wchodząc w skład Prezydium PZPS bezpośrednio wpływał na wzrost popularności siatkówki w całej Polsce. Przez wiele lat był członkiem Wojewódzkiej Rady Sportu przy Marszałku Województwa Lubelskiego oraz Rady Sportu przy Prezydencie Miasta Lublin.

Odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz pośmiertnie Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Podczas wtorkowej uroczystości pogrzebowej dra Krzysztofa Iwańczuka w imieniu władz rektorskich UMCS, Kolegium Rektorskiego i braci akademickiej pożegnał prof. dr hab. Marek Pietraś, Kierownik Katedry, p.o. Dyrektora Instytutu Stosunków Międzynarodowych.

– Krzysztof swoje dorosłe życie dzielił między Uniwersytet i siatkówkę chociaż siatkówka była także na Uniwersytecie. Z wykształcenia Krzysztof był geografem, ale z wyboru, pasji, myślenia o świecie był znakomitym politologiem. Uczył nas myślenia o przestrzeni geograficznej świata, przestrzeni geopolitycznej, wprowadzał tę kategorię także dla naszego obiegu intelektualnego, do kształcenia studentów. Napisał rozprawę doktorską pod tytułem: „Przestrzenne i naturalne czynniki polityki zagranicznej Polski” – przypomniał prof. Pietraś.

– Krzysztof był znakomitym dydaktykiem. Robił to z pasją, wielkim oddaniem i nie powiem, że jest to przesadą stwierdzenie, iż był uwielbiany przez studentów. Potwierdzeniem tego jest wyróżnienie go bardzo prestiżowym honorowym wyróżnieniem: Homo Didacticus – Najlepszy Nauczyciel Akademicki. Ta jego pasja dydaktyczna, ale także rozumienie studentów - pamiętam z Krzysztofem przez wiele lat siedzieliśmy w tym samym pokoju - jak liczni studenci po prostu przychodzili do Krzysztofa żeby z nim porozmawiać nie tylko o sprawach geografii politycznej, ale o życiu, o ich problemach. Dla wielu z nich Krzysztof był mentorem, powiernikiem. Uwielbiali go za to. Nie bez powodu kolejne generacje władz rektorskich w różnych okresach funkcjonowania Uniwersytetu w latach 90, w wieku XXI powierzały Krzysztofowi funkcje pełnomocnika rektora do spraw studenckich.

Jako osobowość, nauczyciel akademicki Krzysztof pozostaje w mojej pamięci jako człowiek niezwykle prawny człowiek o najwyższych standardach etycznych, moralnych ale także mający niezwykłą umiejętność zjednywania sobie ludzi, budowania klimatu, serdeczności w relacjach międzyludzkich. Taki drobny przykład: pamiętam kiedyś był Dzień Kobiet zamiast kwiatka Krzysztof paniom wtedy w Zakładzie Stosunków Międzynarodowych przyniósł jajeczko Kinder Niespodzianka. Pamiętam ile było z tego powodu radości, ale także jest to symbol takiej bardzo pozytywnej energii, którą Krzysztof wnosił do naszej wspólnoty akademickiej. Krzysztof był niezwykle otwarty, ale także zaangażowany w sprawy Polski i myślę, że w tej złożoności procesu historycznego zawsze stawał po właściwej stronie. W czasie stanu wojennego został odsunięty od kontaktów ze studentami.

Krzysztofie społeczność akademicka Uniwersytetu jest ci wdzięczna za to, że najlepsze lata swojego życia - ponad 40 - jej oddałeś. Jesteśmy ci niezwykle wdzięczni za wkład w edukację studentów, za to że obdarzałeś nas swoją pasją, energią Ja także osobiście jestem Ci wdzięczny - wybaczcie państwo odrobinę prywaty - za to wspólne kibicowanie na kilku meczach siatkówki, pamiętam: Rzeszów, Kraków, Warszawę, w paru jeszcze innych miejscach. Twoje mądre dorosłe życie, za które jesteśmy ci wdzięczni na trwale pozostanie w naszej pamięci. Dziękujemy Ci za nie. Spoczywaj spokojnie – zakończył pożegnanie prof. Pietraś.

Dr Krzysztof Iwańczuk zmarł 25 stycznia. Za cztery dni, 3 lutego obchodziłby 70 urodziny.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie
19 lipca 2025, 19:30

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie

W zeszłym roku potańcówki w Skansenie były prawdziwym hitem. W tym roku organizatorzy również zapraszają na taneczny parkiet.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski – Radosław Sikorski (w środku), Litwy – Kęstutis Budrys (z prawej strony) i Ukrainy – Andrij Sybiha podczas konferencji prasowej po spotkaniu z okazji obchodów 5. rocznicy powołania Trójkąta Lubelskiego
galeria

Sikorski: Trójkąt Lubelski udziela i będzie udzielał wsparcia bohatersko walczącej Ukrainie

Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w środę w Lublinie, że Polska zapewniła Ukrainie już 45 pakietów różnego rodzaju uzbrojenia i amunicji. – Pracujemy nad kolejnymi dostawami – dodał minister.

Plażowicze nad Zalewem Zemborzyckim w pierwszych latach jego istnienia
STARE ZDJĘCIA
galeria

Zalew Zemborzycki ma już 51 lat. Wspomnienia z budowy i wielkiego otwarcia

Plany jego powstania pojawiły się już kilkanaście lat po II wojnie światowej, ale wtedy inne inwestycje miały pierwszeństwo. Jednak po wielkiej powodzi w latach 60. wrócono do nich. Ostatecznie budowę Zalewu Zemborzyckiego ukończono w lipcu 1974 roku i dziś to "lubelskie morze" kończy 51 lat.

Hrubieszów, liczący obecnie ponad 17 tys. mieszkańców to najdalej wysunięte na wschód miasto Polski. Jest położony nad Huczwą, dopływem Bugu, w odległości zaledwie 5 km od granicy z Ukrainą

Trzy lata na wydanie 80 mln. W mieście wiele się zmieni i sporo przybędzie

Łatwiej chyba powiedzieć, czego w Hrubieszowie nie będzie za trzy lata, niż wymienić długą listę przedsięwzięć zaplanowanych do realizacji z funduszy szwajcarskich. Projekt miasta został tak wysoko oceniony, że samorząd będzie miał do wydania ponad 80 mln zł.

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Koniec oczekiwania na nowego selekcjonera. W środę Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził, że naszą kadrę narodową poprowadzi Jan Urban

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca
22 sierpnia 2025, 0:00

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca

To jeden z największych festiwali kultury tradycyjnej w Polsce. W dniach od 22 do 24 sierpnia będą koncerty, warsztaty taneczne i muzyczne i wystawy z dziełami sztuki ludowej z różnych krajów. 19 edycja Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński będzie odsłoną związana z tańcem tradycyjnym.

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a z pewnością ucieszy mieszkańców, zwłaszcza działkowiczów korzystających z przystanku w Styrzyńcu. Gmina postawi tu wiatę przystankową.

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie
galeria

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie

Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a 35 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy złożyło ślubowanie – tak w środę zakończyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie.

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

29-latek z powiatu parczewskiego miał w pomieszczeniach gospodarczych arsenał broni i amunicji. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

zdjęcie ilustracyjne

Temat hejnału powróci. Radny proponuje konkurs, ale urząd go nie chce

Na ostatniej sesji rady temat hejnału miasta zdjęto z porządku obrad. Ale urząd pomysłu nie porzuca. Nie ogłosi jednak konkursu, jak sugerował radny Marek Dzyr.

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Stara, awaryjna winda przy ul. Wyżynnej 16 przestanie uprzykrzać życie lokatorom. Pół roku temu mieszkańcy musieli pokonywać nawet dziesięć pięter po schodach. Nowa widna ma być gotowa najpóźniej za pół roku.

Przemysław Banaszak odchodzi z Górnika Łęczna, ale zostaje w Betclic I Lidze

Przemysław Banaszak odchodzi z Górnika Łęczna, ale zostaje w Betclic I Lidze

O odejściu Przemysława Banaszaka z Górnika Łęczna mówiło się już od ponad tygodnia. W środę, na dwa dni przed inauguracją rozgrywek w PKO BP Ekstraklasie i Betclic I Lidze kibice zielono-czarnych oficjalnie dowiedzieli się o odejściu napastnika do Śląska Wrocław

Nowoczesne rozwiązania banku podczas zaciągania kredytu gotówkowego

Nowoczesne rozwiązania banku podczas zaciągania kredytu gotówkowego

Zaciągnięcie kredytu gotówkowego jeszcze nigdy nie było tak proste! Wypełnij wniosek online, podpisz umowę elektronicznie i skorzystaj z dopasowanej oferty. Dowiedz się, jak nowoczesne rozwiązania bankowe łączą wygodę, bezpieczeństwo i szybkość działania.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty