Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

21 kwietnia 2020 r.
20:16

Lublin: Protest obrońców drzew. Mówią "nie" wycince na Al. Racławickich, ul. Lipowej i ul. Poniatowskiego [zdjęcia]

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
41 15 A A

Nie na ulicy, tylko w internecie protestowali dzisiaj obrońcy drzew mających paść ofiarą przebudowy Al. Racławickich, ul. Lipowej i ul. Poniatowskiego. Aktywiści przeciwni wycinkom i przesadzaniu drzew wciąż liczą na to, że Ratusz zmieni projekt przebudowy, chociaż miasto wyklucza proponowane przez nich zmiany

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– To jest dobra inwestycja ze złymi szczegółami – tak rozpoczętą przebudowę Alej ocenia Krzysztof Gorczyca, prezes Towarzystwa dla Natury i Człowieka. To jeden z organizatorów protestu, który miał być uliczną manifestacją w pierwszy dzień wiosny, ale uniemożliwiła to epidemia. To przez nią protest odbył się miesiąc później, czyli dzisiaj. Zamiast pochodu przez śródmieście, był „wirtualny marsz”, czyli wpisy na portalu Facebook opatrzone znacznikiem #ocalmydrzewa.

– Dopóki piły nie ruszyły jest jeszcze czas na zatrzymanie dewastacji zieleni, która zatrzymuje wodę, daje cień naszym głowom, poprawia jakość powietrza – pisała Danuta Jaroć, jedna z „maszerujących”, która zwracała uwagę na grożącą nam suszę. – Umarłych drzew nie da się wskrzesić.

– Potrzebujemy drzew w centrum Lublina. Nie autostrady przez środek miasta, ani pasa startowego, ani asfaltowej rzeki – przekonywała Magdalena Długosz, działaczka Lubelskiego Ruchu Miejskiego. – Można modernizować ulice nie niszcząc ich charakteru i nie pogarszając jakości życia mieszkanek i mieszkańców.

– Moje życie jest nieodłącznie związane z Lublinem oraz jego pięknym drzewostanem – pisał poeta Kamil Brewiński, który dodał, że jest „przerażony barbarzyńską wycinką drzew”. Niektórzy uczestnicy marszu publikowali zdjęcia.

Na ulicy dzisiejsza akcja ograniczyła się do krótkiej, przedpołudniowej konferencji prasowej, której uczestnicy rozwinęli zieloną wstęgę i stanęli z tabliczkami z napisem „Ocalmy drzewa”. Na konferencji przekonywali, że prezydent powinien zmienić projekt przebudowy uwzględniając ich pomysły na to, by przebudować ulice bez poszerzania jezdni i oszczędzić w ten sposób drzewa. Przypomnijmy, że projekt przewiduje usunięcie 212 drzew, z czego 110 miałoby być wyciętych, a 102 przesadzone, głównie na Czuby.

– Przedstawiliśmy kilkanaście propozycji korekt. Drobnych, punktowych, ale znaczących dla zachowania szerokości Al. Racławickich i ul. Lipowej. Takich, które można naszym zdaniem wprowadzić na etapie wykonawczym – stwierdza Gorczyca. – Mówimy o takich zmianach jak zwężenie wysepki dla pieszych, albo propozycja, żeby przy tych wysepkach zwęzić lokalnie pas jezdni, albo pozostawić zatokę przystankową w miejscu, w którym jest od kilkudziesięciu lat i się świetnie sprawdza. Dalej idące zmiany to rezygnacja z nowych lewoskrętów.

Kompletna lista zmian oczekiwanych przez aktywistów trafiła do Ratusza już w poniedziałek, gdy działacze zanieśli ją w formie petycji. Tego samego dnia rzeczniczka prezydenta stwierdziła, że nie można zrezygnować z poszerzania jezdni, dobudowy lewoskrętów i wysepek na przejściach dla pieszych i że nie wchodzi w grę także zwężanie tychże wysepek.

– Takie zmiany byłyby sprzeczne z założeniami projektu, do których należy poprawa warunków ruchu, szczególnie w zakresie komunikacji publicznej, oraz zwiększenie bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów – przekonywała Katarzyna Duma i podkreślała, że etap projektowania jest już zakończony. – Mamy prawomocne pozwolenia na budowę, podpisaną umowę i wykonawcę wprowadzonego na teren budowy, więc nie możemy dokonywać dowolnej korekty dokumentacji technicznej – informowała rzeczniczka w poniedziałkowej odpowiedzi na nasze pytania.

Aktywiści przeciwni wycince i przesadzaniu drzew nie zmieniają zdania i przekonują, że zmiany wciąż można wprowadzić. – Wystarczy obniżyć klasę drogi o jedną jednostkę i wszystkie te rozwiązania są możliwe – twierdzi Gorczyca. Ratusz się z tym nie zgadza.

– Zmiana klasy technicznej drogi wymagałaby ponownego opracowania projektu i rozpoczęcia od nowa całej procedury uzyskiwania dokumentacji umożliwiającej budowę – przekonuje Duma. Powtarza też deklarację, że chodniki i drogi rowerowe będą w pewnych miejscach budowane inaczej niż to wynika z projektu, będą zwężane bądź przesuwane, by ocalić jak najwięcej drzew. W ten sam sposób korygowany miałby być też przebieg podziemnych sieci. – Są to tzw. zmiany nieistotne. Wprowadzenie zmian innych niż nieistotne spowodowałoby wygaśnięcie zezwolenia na budowę i innych decyzji.

Przebudowa oficjalnie zaczęła się dzisiaj. Prace prowadzone mają być najpierw na ul. Poniatowskiego, gdzie zabezpieczano przed uszkodzeniem pnie tych drzew, które nie są przeznaczone do wycinki. Z kolei na samych Al. Racławickich pracował geodeta. Przebudowa za 104 mln zł teoretycznie powinna się zakończyć w czerwcu przyszłego roku, ale może się przedłużyć.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 15

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
scooby / 21 kwietnia 2020 r. o 21:02
+32
Faktycznie, szykuje się kolejna tania telenowela reżyserowana przez DW. W dwa dni trzy artykuły na temat jednego protestu, groteska. Chyba trzeba iść po popcorn do sklepu.
Avatar
wncl32nfei66y / 21 kwietnia 2020 r. o 20:57
+28
Ciekawe czemu nie protestują przeciwko temu, że w nowym studium na jednego mieszkańca przypada blisko dwa razy więcej terenów zielonych w porównaniu do poprzedniej wersji? A tak zupełnie serio, te ciągłe ataki Lubelskiego Ruchu Miejskiego na Żuka i jego decyzje, zaczynają się robić powoli nużące.
Avatar
koronaswirus / 21 kwietnia 2020 r. o 21:13
+23
Tak jest, najlepiej zaorać całkowicie Racławickie, posadzić same drzewa i wpuszczać jedynie zaprzęgi konne i furmanki. Okoliczne budynki zburzyć i skupić się na uprawie kukurydzy, buraków i żyta. Można też przywieźć spod Włodawy watahę dzików, żeby mieszkańcy mieli na co patrzeć, w końcu jakieś atrakcje muszą być. Alleluja i do przodu.
Avatar
stop_ekoterrorystom_ / 21 kwietnia 2020 r. o 21:33
+22
Dziennik Wschodni to zwykła agitka Lubelskiego Ruchu Miejskiego i nawet się z tym jakoś specjalnie nie kryje. Redaktor Smaga biega po całym mieście w poszukiwaniu kolejnego protestu przygotowanego przez lubelską lewicę spod znaku Partii Razem a wszystko tylko po to, żeby znowu na łamach gazety przyłożyć Żukowi. Kto wie, może nawet nie musi biegać bo dostaje telefon od aktywistów, gdy tylko ci wyjdą na miasto? Tak czy siak, śmieszne to wszystko. Porównania do brukowca niestety jak najbardziej zasłużone.
Avatar
RSokol / 21 kwietnia 2020 r. o 20:47
+22
A ja mówię nie lewicowym pieniaczom których jedynym zajęciem jest oprotestowywanie wszystkiego co się da.. Budowę dworca też próbują zablokować
Avatar
anne / 22 kwietnia 2020 r. o 00:07
+13
Wszędzie gdzie są kamery i aparaty, jest i Magdalena Długosz z LRM. Parcie na szkło ma straszne a szczególnie aktywna jest jedynie przed wyborami. Po wyborach znika niezauważona i tyle ją widzieli. Aż do następnych wyborów.
Avatar
to_ino_ja / 21 kwietnia 2020 r. o 20:48
+11
Ekolodzy i ekoLOSZKI!
Avatar
Smeagol / 21 kwietnia 2020 r. o 21:49
+10
EKOLOGIA PO LUBELSKU CZYLI OCALMY DRZEWA ALE UDUŚMY SIĘ W KORKACH. TAK DLA PRZEBUDOWY, NIE DLA FANABERII KILKU PSEUDOEKOLOGÓW!
Avatar
Ksawyer / 22 kwietnia 2020 r. o 18:57
+2
Konieczność zwiekszenia przejezdnosci Alei, do czego dążą rządzący Lublinem to efekt, między innymi, bezrozumnego budowania w śródmieściu biurowca marszałka i biurowców wybudowanych i dla prezydenta miasta. O tym pisałem w minionych czasach walki kolejnych marszalkow o budowe ich siedziby przy Grottgera. Konieczności zbudowania centrum administracji miasta i województwa poza centrum przekraczała i przekracza pojęcie lubelskich elit tak, jak zrozumienie faktu, iż sródmieście miasta ukształtowane i zabudowane na przełomie XIX i XX w. nie jest w stanie przyjąć wszystkich chcących do śródmieścia wjechać swoimi autami. Pytanie do Prezydenta: dokąd będą jechaly potoki aut poszerzonymi Alejami? Gdzie zaparkuja?
Konieczność zwiekszenia przejezdnosci Alei, do czego dążą rządzący Lublinem to efekt, między innymi, bezrozumnego budowania w śródmieściu biurowca marszałka i biurowców wybudowanych i dla prezydenta miasta. O tym pisałem w minionych czasach walki kolejnych marszalkow o budowe ich siedziby przy Grottgera. Konieczności zbudowania centrum administracji miasta i województwa poza centrum przekraczała i przekracza pojęcie lubelskich elit tak, jak zrozumienie faktu, iż sródmieście miasta ukształtowane i zabudowane na przełomie XIX i XX w. nie jes... rozwiń
Avatar
RyanGlo / 22 kwietnia 2020 r. o 13:16
0
Jak się nudzą niech się wezmą za szycie ekologicznych maseczek. Będzie z tego przynajmniej jakiś pożytek. Te happeningi które się odbywają w sposób cykliczny wywołują u 99% obywateli raczej uśmiech politowania. Można odnieść wrażenie, że tym zadymiarzom przeszkadza dosłownie wszystko co się wokół dzieje.
Avatar
Ksawyer / 22 kwietnia 2020 r. o 18:57
+2
Konieczność zwiekszenia przejezdnosci Alei, do czego dążą rządzący Lublinem to efekt, między innymi, bezrozumnego budowania w śródmieściu biurowca marszałka i biurowców wybudowanych i dla prezydenta miasta. O tym pisałem w minionych czasach walki kolejnych marszalkow o budowe ich siedziby przy Grottgera. Konieczności zbudowania centrum administracji miasta i województwa poza centrum przekraczała i przekracza pojęcie lubelskich elit tak, jak zrozumienie faktu, iż sródmieście miasta ukształtowane i zabudowane na przełomie XIX i XX w. nie jest w stanie przyjąć wszystkich chcących do śródmieścia wjechać swoimi autami. Pytanie do Prezydenta: dokąd będą jechaly potoki aut poszerzonymi Alejami? Gdzie zaparkuja?
Konieczność zwiekszenia przejezdnosci Alei, do czego dążą rządzący Lublinem to efekt, między innymi, bezrozumnego budowania w śródmieściu biurowca marszałka i biurowców wybudowanych i dla prezydenta miasta. O tym pisałem w minionych czasach walki kolejnych marszalkow o budowe ich siedziby przy Grottgera. Konieczności zbudowania centrum administracji miasta i województwa poza centrum przekraczała i przekracza pojęcie lubelskich elit tak, jak zrozumienie faktu, iż sródmieście miasta ukształtowane i zabudowane na przełomie XIX i XX w. nie jes... rozwiń
Avatar
RyanGlo / 22 kwietnia 2020 r. o 13:16
0
Jak się nudzą niech się wezmą za szycie ekologicznych maseczek. Będzie z tego przynajmniej jakiś pożytek. Te happeningi które się odbywają w sposób cykliczny wywołują u 99% obywateli raczej uśmiech politowania. Można odnieść wrażenie, że tym zadymiarzom przeszkadza dosłownie wszystko co się wokół dzieje.
Avatar
Aaron_Langman / 22 kwietnia 2020 r. o 12:43
-4
DEVELO LOBBY - NA POTRZEBY betoniarzy ZAKŁADA KOLEJNE TROLL-KONTA? Nazwa użytkownika: SmeagolData rejestracji: wczoraj o 21:40 RSokol Data rejestracji: wczoraj o 11:37
Avatar
-felipe_96. / 22 kwietnia 2020 r. o 01:55
-5
Zgadzam się w jakiejś mierze z tymi protestującymi, gdyż dostrzegam w ciągu ostatnich kilku lat jak się miasto zmienia i powiem tyle - fajnie, że są modernizacje, fajnie, że grubą kasę pchnie się w przebudowy dróg, rewitalizuje i remontuje skwerki i place ale skala łysości po tych modernizacjach jest uderzająca -, plac Kaczyńskiego oraz plac teatralny - przykłady miejsc w centrum, które zostały po całości zrąbane, te miejsca tylko z pozoru tętniły(tętnią) życiem - nikt w lecie dłużej jak 5 minut tam nie postoi, bo upał daje się we znaki, nie ma drzew, nie ma cienia, a z kolei w miesiącach jesienno-zimowych bladość, betonowość/kamienistość tych miejsc przytłacza, są po prostu smutne. Jeszcze jak ul. lipowa i al. racławickie zostaną doszczętnie ogołocone to mówię serio - proszę bardzo róbcie sobie co chcecie, byleby nie było potem narzekania, że efekt końcowy pozostawia wiele do życzenia i wcale tak nie cieszy jak cieszyć powinien. Celowe usuwanie roślinności( w tym drzew) z przestrzeni publicznej powoduje pesymizm, niechęć dłuższego przebywania w miejscach, które przypominają cmentarne grobowce, a kolejna sprawa smog wzrasta - karczujcie drzewa dalej, na pewno ludzie lepiej się czuć w mieście będą( zwali się oczywiście winę na tych co dieslami jeżdżą albo w kominkach drewnem/węglem palą ale dostrzec to kuriozum "zrównoważonego budownictwa" unijnego nikt nie chce - beton, szkło, kamień i to wszystko, byle jak najmniej zieleni - po co to komu? tylko śmiecą liście.). Dziękuję Unii za taką pomoc, a w zasadzie nadgorliwość, nadopiekuńczą troskę o to jak przestrzenie miejskie mają wyglądać wedle niemieckiej modły. Jeszcze w ramach inwestycji dostaniecie oświetlenie LED-owe i pewnie jeszcze tego pesymistycznego, bladego, zimnego jak w kostnicy koloru, jakby nie można było tylko tego bursztynowego/pomarańczowego dawać. A w ciągu ostatnich lat to co się dzieje z deweloperką to też w głowie się nie mieści - fakt, może kiedyś budownictwo nie było zbyt stylowe i futurystyczne, modne jakie jest dziś, ale dawniej jak projektowano bloki to mimo wszystko poczucie jakiejś przyzwoitości było i nikt nikomu nie wciskał bloku obok bloku, że sąsiad sąsiadowi z naprzeciwka może pomachać i ten go widzi. Mieszkania są często drogie ale żeby to jeszcze było warte czegokolwiek to właśnie często jest więcej narzekania - a że ciasnota, a że ciemno, a że zimno. Polityka bezrozumnej walki z każdym możliwym skrawkiem terenu zielonego by jak najwięcej miejsca wykorzystać, jak najwięcej wciskając to doprowadzi do niczego. By powstrzymać bezlitosną deweloperkę nie mającą żadnych skrupułów najlepiej wprowadzić podatek od gęstości zabudowy - oni są bogaci to ich będzie stać( skoro mają tyle zapału by zabudowywać co popadnie) a przynajmniej miasto zyska dodatkowe wpływy. Podatek od nadmiernej zabudowy można by było wyliczać w zależności od bliskości bloków względem siebie( ustalona zostałaby minimalna odległość, która byłaby zwolniona z tego podatku, jeśli by się dopuszczono przekroczenia takowej odległości - to blok, który powstał zbyt blisko sąsiedniego bloku będzie obciążony opłatą - deweloper by dopłacał za szkodę jaką się dopuścił względem rażącego pogwałcenia prywatności mieszkańców poprzez np. dofinansowywanie różnych programów miejskich albo komunikacji miejskiej( to byłoby nawet słuszne, przecież to jest akurat w ich interesie, jak dopomogą w finansowaniu transportu zbiorowego to i będzie więcej pieniędzy by móc lepiej skomunikować jakąś dzielnice, podnieść częstotliwość czy nawet nowe połączenie utworzyć itp., w końcu ludzie też zwracają uwagę na to, czy w okolicy jest w miarę sensowna komunikacja miejska, jakby trzeba było czasem na miasto innym środkiem lokomocji podjechać niż własnymi czterema kółkami)
Zgadzam się w jakiejś mierze z tymi protestującymi, gdyż dostrzegam w ciągu ostatnich kilku lat jak się miasto zmienia i powiem tyle - fajnie, że są modernizacje, fajnie, że grubą kasę pchnie się w przebudowy dróg, rewitalizuje i remontuje skwerki i place ale skala łysości po tych modernizacjach jest uderzająca -, plac Kaczyńskiego oraz plac teatralny - przykłady miejsc w centrum, które zostały po całości zrąbane, te miejsca tylko z pozoru tętniły(tętnią) życiem - nikt w lecie dłużej jak 5 minut tam nie postoi, bo upał daje się we znaki, nie... rozwiń
Avatar
anne / 22 kwietnia 2020 r. o 00:07
+13
Wszędzie gdzie są kamery i aparaty, jest i Magdalena Długosz z LRM. Parcie na szkło ma straszne a szczególnie aktywna jest jedynie przed wyborami. Po wyborach znika niezauważona i tyle ją widzieli. Aż do następnych wyborów.
Avatar
Aaron_Langman / 21 kwietnia 2020 r. o 22:21
-3
Czy platformiany "supreme leader" doczytał już książkę Normana DAVIES'a? Odniesie się do sprawy ?
Avatar
Smeagol / 21 kwietnia 2020 r. o 21:49
+10
EKOLOGIA PO LUBELSKU CZYLI OCALMY DRZEWA ALE UDUŚMY SIĘ W KORKACH. TAK DLA PRZEBUDOWY, NIE DLA FANABERII KILKU PSEUDOEKOLOGÓW!
Avatar
stop_ekoterrorystom_ / 21 kwietnia 2020 r. o 21:33
+22
Dziennik Wschodni to zwykła agitka Lubelskiego Ruchu Miejskiego i nawet się z tym jakoś specjalnie nie kryje. Redaktor Smaga biega po całym mieście w poszukiwaniu kolejnego protestu przygotowanego przez lubelską lewicę spod znaku Partii Razem a wszystko tylko po to, żeby znowu na łamach gazety przyłożyć Żukowi. Kto wie, może nawet nie musi biegać bo dostaje telefon od aktywistów, gdy tylko ci wyjdą na miasto? Tak czy siak, śmieszne to wszystko. Porównania do brukowca niestety jak najbardziej zasłużone.
Avatar
koronaswirus / 21 kwietnia 2020 r. o 21:13
+23
Tak jest, najlepiej zaorać całkowicie Racławickie, posadzić same drzewa i wpuszczać jedynie zaprzęgi konne i furmanki. Okoliczne budynki zburzyć i skupić się na uprawie kukurydzy, buraków i żyta. Można też przywieźć spod Włodawy watahę dzików, żeby mieszkańcy mieli na co patrzeć, w końcu jakieś atrakcje muszą być. Alleluja i do przodu.
Avatar
scooby / 21 kwietnia 2020 r. o 21:02
+32
Faktycznie, szykuje się kolejna tania telenowela reżyserowana przez DW. W dwa dni trzy artykuły na temat jednego protestu, groteska. Chyba trzeba iść po popcorn do sklepu.
Zobacz wszystkie komentarze 15

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Inwestorzy chcą budować mieszkania w kolejnych lokalizacjach w Lublinie

Inwestorzy chcą budować mieszkania w kolejnych lokalizacjach w Lublinie

Nowe mieszkania na skraju os. Poręba chciałaby budować lubelska spółka Modern Service, która stara się o zmianę przeznaczenia terenu przed zejściem do przystanku przy ul. Jana Pawła II. Nie tylko stąd płyną do Ratusza prośby inwestorów i właścicieli gruntów o umożliwienie im budowy bloków mieszkalnych

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 8 lipca 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 8 lipca 2020 r.

Legia nie zagra na Arenie Lublin, Cracovia w finale Pucharu Polski!
film

Legia nie zagra na Arenie Lublin, Cracovia w finale Pucharu Polski!

We wtorek odbył się pierwszy mecz półfinałowy Totolotek Pucharu Polski. Niespodziewanie Cracovia pokonała Legię Warszawa aż 3:0. W efekcie, „Pasy” awansowały do finału, który 24 lipca zostanie rozegrany na Arenie Lublin.

Koncert "Brzegami Jazzu" w Puławach
12 lipca 2020, 18:00

Koncert "Brzegami Jazzu" w Puławach

Puławski Ośrodek Kultury "Dom Chemika" oraz Towarzystwo Inicjatyw Własnych INSPIRACJE zapraszają na wyjątkowy plenerowy koncert "Brzegami Jazzu" w wykonaniu znakomitych muzyków jazzowych, który odbędzie się 12 lipca o godz. 18 na Dziedzińcu Pałacu Marynki.

Czy mieszkańcy chcą ciepłowni w Świdniku? "Już teraz nie można otworzyć wieczorem okna"
galeria

Czy mieszkańcy chcą ciepłowni w Świdniku? "Już teraz nie można otworzyć wieczorem okna"

Około 40 osób, w większości mieszkańców ul. Brzegowej w Świdniku, pojawiło się na wtorkowym spotkaniu dotyczącym zmiany planu zagospodarowania terenu przy granicy miasta. Ich niepokój wzbudziła propozycja budowy ciepłowni na paliwo z opadów

Biała Podlaska: Czy ministerstwo dołoży do modernizacji boiska TOP 54?

Biała Podlaska: Czy ministerstwo dołoży do modernizacji boiska TOP 54?

Kilka miesięcy temu władze Białej Podlaskiej zapowiadały kompleksowe zagospodarowanie terenu przy Akademii Piłkarskiej TOP 54. Czytelnicy i radni dopytują, na jakim etapie są teraz prace. Okazuje się, że miasto chce sięgnąć po ministerialne dofinansowanie.

Wydaliśmy na mieszkania najwięcej gotówki w historii

Wydaliśmy na mieszkania najwięcej gotówki w historii

5,7 miliardów złotych – tyle Polacy wydali na zakup mieszkań w dużych miastach w ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku - wynika z najnowszych danych NBP. Mowa jest tu tylko o osobach, które kupiły mieszkania za gotówkę. To oznacza nowy historyczny rekord.

Lubelskie: Bakterie coli wykryte w wodzie w kolejnej gminie. Mieszkańcy się zatruli

Lubelskie: Bakterie coli wykryte w wodzie w kolejnej gminie. Mieszkańcy się zatruli

Kolejna gmina ma problem ze skażoną wodą. Tym razem bakterie coli wykryto w ujęciu w Motyczu (gm. Konopnica). W poniedziałek wodociąg został zamknięty

„Lublin bohaterom”. Odznaczeni za protesty w zakładach pracy 40 lat temu

„Lublin bohaterom”. Odznaczeni za protesty w zakładach pracy 40 lat temu

23 osoby otrzymały dzisiaj medale „Lublin Bohaterom”, nowe odznaczenia przyznane po raz pierwszy przez prezydenta miasta. Odebrali je robotnicy biorący udział w strajkach, które 40 lat temu przetoczyły się przez wiele zakładów pracy w Lublinie i regionie.

Kraśnik: Odzież dla potrzebujących bez punktu zbiórki

Kraśnik: Odzież dla potrzebujących bez punktu zbiórki

Na razie nie ma większych szans na wznowienie działalności punktu przyjmowania i wydawania odzieży przy ul. Olejnej w Kraśniku

Lubelskie: Nowe przypadki zakażenia, jeden chory zmarł. Aktualna sytuacja epidemiologiczna
galeria

Lubelskie: Nowe przypadki zakażenia, jeden chory zmarł. Aktualna sytuacja epidemiologiczna

Nowe przypadki zakażenia w woj. lubelskim oraz jedna ofiara śmiertelna. W sumie na Lubelszczyźnie potwierdzono do tej pory koronawirusa u 732 osób, a zmarło 19 chorych. Jak przedstawia się aktualna sytuacja epidemiologiczna w naszym regionie? Stan na 7 lipca.

Osoby starsze i kobiety w ciąży z pierwszeństwem w lokalu wyborczym

Osoby starsze i kobiety w ciąży z pierwszeństwem w lokalu wyborczym

Osoby powyżej 60 lat, kobiety w ciąży, osoby z dzieckiem do 3 lat i niepełnosprawni będą obsługiwani w lokalach wyborczych w pierwszej kolejności – przewiduje opublikowane we wtorek rozporządzenie ministra zdrowia.

Lublin: Jak dofrunąć na ul. Żołnierską? Jezdnia jest rozkopana, a przejście zagradza taśma
Alarm24

Lublin: Jak dofrunąć na ul. Żołnierską? Jezdnia jest rozkopana, a przejście zagradza taśma

Mieszkańcy ul. Żołnierskiej (niedaleko przebudowywanego ronda Honorowych Krwiodawców) mają problem z dotarciem do domów z powodu rozkopania jezdni al. Warszawskiej, przez którą pieszym trudno się przedostać. Rozebrana jest jezdnia prowadząca od ronda w kierunku ul. Wiązowej.

Według ekspertów Robert Lewandowski zasłużył na Złotą Piłkę
film

Według ekspertów Robert Lewandowski zasłużył na Złotą Piłkę

Robert Lewandowski rozgrywa znakomity sezon. Polak został królem strzelców Bundesligi i Pucharu Niemiec, co miało znaczący wpływ na triumf Bayernu Monachium w obu tych rozgrywkach.

27 mln zł trafi do szpitali jednoimiennych w Polsce na walkę z koronawirusem

27 mln zł trafi do szpitali jednoimiennych w Polsce na walkę z koronawirusem

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przyznało 27 mln zł dla szpitali jednoimiennych na walkę z koronawirusem. Pierwsza transza środków trafi m.in. do szpitala MSWiA w Warszawie, Centrum Medycznego w Łańcucie i Szpitala im. Kard. Wyszyńskiego w Łomży.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.