Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

6 lutego 2012 r.
19:33
Edytuj ten wpis

Lublin rozbudowuje sieć dla trolejbusów. Pojedziemy al. Unii Lubelskiej

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 7 A A
 (Archiwum)
(Archiwum)

Do końca sierpnia gruntownie przebudowane zostanie skrzyżowanie ul. Lubartowskiej z Unicką, Obywatelską i al. Spółdzielczości Pracy. A do połowy grudnia możliwy ma być przejazd trolejbusów przez al. Unii Lubelskiej, Podzamcze i Unicką. O zlecenie na te roboty walczy pięć firm.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Wiele wskazuje na to, że dzięki silnej konkurencji miasto sporo oszczędzi. Na tę inwestycję Zarząd Dróg i Mostów ma zabezpieczone 29 milionów złotych. Ceny zaproponowane przez firmy, które stanęły do przetargu są znacznie niższe od tej kwoty.

Najmniej chce warszawska firma Trakcja TILTRA, która wycenia prace na 16 mln zł. O 2 mln zł więcej chce konsorcjum PRD Lubartów z MPK Lublin oraz lubelskim Elektromontażem i Interbudem oraz częstochowskim przedsiębiorstwem Kromiss-Bis. Ofertę wartą 20 mln zł złożyła firma Strabag. Natomiast 21 mln zł chce konsorcjum firm Elektro Spark z Lublina i ZUE z Krakowa. Na podobną kwotę opiewa oferta hiszpańskiej firmy Balzola z Bilbao w Kraju Basków.

Cała inwestycja obejmuje montaż trakcji trolejbusowej, która pozwoli na przejazd od ronda koło Gali pod szpital przy Chodźki z pominięciem ul. Zamojskiej i Lubartowskiej. Druty zostaną zamontowane nad ul. Podzamcze i Unicką. Taka trakcja połączy rondo Lubelskiego Lipca '80 z istniejącą już instalacją w ul. Obywatelskiej. A to pozwoli też trolejbusom przejąć od autobusów część ruchu z Kalinowszczyzny.

Zarząd Dróg i Mostów zastrzegł, że trakcja ma być gotowa do połowy grudnia. Ale jeszcze wcześniej, bo do końca sierpnia w ramach tej samej inwestycji przebudowane ma być skrzyżowanie al. Spółdzielczości Pracy z ul. Unicką, Lubartowską i Obywatelską.

– Na Lubartowskiej pojawi się wydzielony trójkątną wyspą prawoskręt w Unicką, na Obywatelskiej będzie dodatkowy pas do skrętu w prawo, a przystanek przy Biedronce znajdzie się w zatoce, na al. Spółdzielczości Pracy będzie dodatkowy prawoskręt w Obywatelską, a na przejściu dla pieszych powstanie azyl – wylicza Karol Kieliszek z Kancelarii Prezydenta w Urzędzie Miasta. Jezdnie i chodniki zostaną zmodernizowane, zmieniona zostanie nieco geometria zatoki przystankowej w miejscu dawnej pętli przy skrzyżowaniu.

Inne trakcje

To nie jedyna z tegorocznych inwestycji w trakcję trolejbusową. • Do końca maja gotowy ma być drugi tor nad Głęboką od Sowińskiego i Wileńską. • W tym roku zacznie się też budowa nad Zemborzycką i Diamentową, która ma być gotowa do połowy grudnia 2013 r. Przebudowane zostanie też skrzyżowanie oby tych ulic. • Jeszcze w tym roku urzędnicy mają również ogłosić przetarg na budowę trakcji nad Lwowską, Andersa i Mełgiewską, która ma się zakończyć najpóźniej w drugim kwartale 2013 r.

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
to-to / 7 lutego 2012 o 11:13
0
[quote name='lolo' timestamp='1328571221' post='593479']
.. tak sie zastanawiam, co wam odpi..lo z tymi trolejbusami ?!
ani to ekologiczne, ani szybkie, ani tanie.
Skansen a nie "metropolia" , kpina.
TRAMWAJE (w rzymi jakos bardziej pagorkowato i jezdzom) jak juz albo zwykle autobusy, ew na GAS
[/quote]
A Tobie znowu "Odwala" z tym tramwajem?! Już to kilka miesięcy temu pisaleś... -i znowu zaczynasz?!
[quote name='lolo' timestamp='1328571221' post='593479']
.. tak sie zastanawiam, co wam odpi..lo z tymi trolejbusami ?!
ani to ekologiczne, ani szybkie, ani tanie.
Skansen a nie "metropolia" , kpina.
TRAMWAJE (w rzymi jakos bardziej pagorkowato i jezdzom) jak juz albo zwykle autobusy, ew na GAS
[/quote]
A Tobie znowu "Odwala" z tym tramwajem?! Już to kilka miesięcy temu pisaleś... -i znowu zaczynasz?! rozwiń
Avatar
antyŻUK / 7 lutego 2012 o 08:52
0
[quote name='lublinianka' timestamp='1328563619' post='593457']
Firma, która wygra przetarg jak zwykle dobrze zarobi i się nie narobi... natomiast podwykonawcy jak zwykle się narobią i nie zarobią... Ten, kto wygrywa przetarg w ofercie powinien przedstawić kto będzie podwykonawcą i jakie na to pójdą koszty... Ale u nas tylko "duzi" mają dobrze, a "mali" są za mali... Dziwne są te wyliczenia kosztów. Ciekawe kto je prawidłowo wyliczył - pracownicy miasta, czy startujące w przetargu firmy (różne kwoty)? Żeby się nie okazała, ze trzeba na koniec inwestycji dopłacić ponad te 29 mln.
[/quote]

Też tak myślałem. Owszem rozbieżności od kosztorysu inwestorskiego w stosunku do kosztorysu wykonawcy są i zawsze będą. A bierze się to z tego iż duże firmy kupując hurtowe ilości materiałów maja ogromne zniżki w stosunku do cen katalogowych. Ale takie różnice jak tu są po prostu psuciem rynku, bo nałapią tanich podwykonawców nie znających się w temacie i będą robić na sztukę, albo później się okaże że jakiemuś podwykonawcy nie zapłacili czy też będą chcieli aneksować umowę... Ale cóż do puki głównym kryterium jest cena to tak będzie.
[quote name='lublinianka' timestamp='1328563619' post='593457']
Firma, która wygra przetarg jak zwykle dobrze zarobi i się nie narobi... natomiast podwykonawcy jak zwykle się narobią i nie zarobią... Ten, kto wygrywa przetarg w ofercie powinien przedstawić kto będzie podwykonawcą i jakie na to pójdą koszty... Ale u nas tylko "duzi" mają dobrze, a "mali" są za mali... Dziwne są te wyliczenia kosztów. Ciekawe kto je prawidłowo wyliczył - pracownicy miasta, czy startujące w przetargu firmy (różn... rozwiń
Avatar
Łukasz / 7 lutego 2012 o 08:08
0
[quote name='lolo' timestamp='1328571221' post='593479']
.. tak sie zastanawiam, co wam odpi..lo z tymi trolejbusami ?!
ani to ekologiczne, ani szybkie, ani tanie.
Skansen a nie "metropolia" , kpina.
TRAMWAJE (w rzymi jakos bardziej pagorkowato i jezdzom) jak juz albo zwykle autobusy, ew na GAS
[/quote]

Tak, a tramwaje są na pewno tanie, szczególnie cała infrastruktura, jak i sam tabor - poza tym w LBNie nie ma tak obciążonych ludźmi tras, na które opłacało by się wysyłać tramwaj, zabierający jednorazowo ok. 300 osób - z drugiej strony taki tramwaj podjeżdżający np. w górę ul. Wieniawskiej, pobrał by tyle energii, że wszystkie inne trolejbusy i tramwaje musiały by w tym momencie stać, a ciekawe jak to wszystko zsynchronizować, żeby nie padła cała sieć - np. w płaskim Wrocławiu mają co chwilę kłopot z przeciążoną siecią elektryczną, gdy za wiele tramwajów rusza w jednym momencie.
[quote name='lolo' timestamp='1328571221' post='593479']
.. tak sie zastanawiam, co wam odpi..lo z tymi trolejbusami ?!
ani to ekologiczne, ani szybkie, ani tanie.
Skansen a nie "metropolia" , kpina.
TRAMWAJE (w rzymi jakos bardziej pagorkowato i jezdzom) jak juz albo zwykle autobusy, ew na GAS
[/quote]

Tak, a tramwaje są na pewno tanie, szczególnie cała infrastruktura, jak i sam tabor - poza tym w LBNie nie ma tak obciążonych ludźmi tras, na które opłacało by s... rozwiń
Avatar
lolo / 7 lutego 2012 o 00:33
0
.. tak sie zastanawiam, co wam odpi..lo z tymi trolejbusami ?!
ani to ekologiczne, ani szybkie, ani tanie.
Skansen a nie "metropolia" , kpina.
TRAMWAJE (w rzymi jakos bardziej pagorkowato i jezdzom) jak juz albo zwykle autobusy, ew na GAS
Avatar
lublinianka / 6 lutego 2012 o 22:26
0
Firma, która wygra przetarg jak zwykle dobrze zarobi i się nie narobi... natomiast podwykonawcy jak zwykle się narobią i nie zarobią... Ten, kto wygrywa przetarg w ofercie powinien przedstawić kto będzie podwykonawcą i jakie na to pójdą koszty... Ale u nas tylko "duzi" mają dobrze, a "mali" są za mali... Dziwne są te wyliczenia kosztów. Ciekawe kto je prawidłowo wyliczył - pracownicy miasta, czy startujące w przetargu firmy (różne kwoty)? Żeby się nie okazała, ze trzeba na koniec inwestycji dopłacić ponad te 29 mln.
Avatar
just / 6 lutego 2012 o 20:36
0
a co z ul. grygowej i pancerniaków
Avatar
endrju / 6 lutego 2012 o 20:27
0
Trakcja na dwóch różnych końcach miasta praktycznie wogóle ze sobą nie połączona bez możliwości wjazdu na KP - pogratulować pomysłu.
Avatar
to-to / 7 lutego 2012 o 11:13
0
[quote name='lolo' timestamp='1328571221' post='593479']
.. tak sie zastanawiam, co wam odpi..lo z tymi trolejbusami ?!
ani to ekologiczne, ani szybkie, ani tanie.
Skansen a nie "metropolia" , kpina.
TRAMWAJE (w rzymi jakos bardziej pagorkowato i jezdzom) jak juz albo zwykle autobusy, ew na GAS
[/quote]
A Tobie znowu "Odwala" z tym tramwajem?! Już to kilka miesięcy temu pisaleś... -i znowu zaczynasz?!
[quote name='lolo' timestamp='1328571221' post='593479']
.. tak sie zastanawiam, co wam odpi..lo z tymi trolejbusami ?!
ani to ekologiczne, ani szybkie, ani tanie.
Skansen a nie "metropolia" , kpina.
TRAMWAJE (w rzymi jakos bardziej pagorkowato i jezdzom) jak juz albo zwykle autobusy, ew na GAS
[/quote]
A Tobie znowu "Odwala" z tym tramwajem?! Już to kilka miesięcy temu pisaleś... -i znowu zaczynasz?! rozwiń
Avatar
antyŻUK / 7 lutego 2012 o 08:52
0
[quote name='lublinianka' timestamp='1328563619' post='593457']
Firma, która wygra przetarg jak zwykle dobrze zarobi i się nie narobi... natomiast podwykonawcy jak zwykle się narobią i nie zarobią... Ten, kto wygrywa przetarg w ofercie powinien przedstawić kto będzie podwykonawcą i jakie na to pójdą koszty... Ale u nas tylko "duzi" mają dobrze, a "mali" są za mali... Dziwne są te wyliczenia kosztów. Ciekawe kto je prawidłowo wyliczył - pracownicy miasta, czy startujące w przetargu firmy (różne kwoty)? Żeby się nie okazała, ze trzeba na koniec inwestycji dopłacić ponad te 29 mln.
[/quote]

Też tak myślałem. Owszem rozbieżności od kosztorysu inwestorskiego w stosunku do kosztorysu wykonawcy są i zawsze będą. A bierze się to z tego iż duże firmy kupując hurtowe ilości materiałów maja ogromne zniżki w stosunku do cen katalogowych. Ale takie różnice jak tu są po prostu psuciem rynku, bo nałapią tanich podwykonawców nie znających się w temacie i będą robić na sztukę, albo później się okaże że jakiemuś podwykonawcy nie zapłacili czy też będą chcieli aneksować umowę... Ale cóż do puki głównym kryterium jest cena to tak będzie.
[quote name='lublinianka' timestamp='1328563619' post='593457']
Firma, która wygra przetarg jak zwykle dobrze zarobi i się nie narobi... natomiast podwykonawcy jak zwykle się narobią i nie zarobią... Ten, kto wygrywa przetarg w ofercie powinien przedstawić kto będzie podwykonawcą i jakie na to pójdą koszty... Ale u nas tylko "duzi" mają dobrze, a "mali" są za mali... Dziwne są te wyliczenia kosztów. Ciekawe kto je prawidłowo wyliczył - pracownicy miasta, czy startujące w przetargu firmy (różn... rozwiń
Avatar
Łukasz / 7 lutego 2012 o 08:08
0
[quote name='lolo' timestamp='1328571221' post='593479']
.. tak sie zastanawiam, co wam odpi..lo z tymi trolejbusami ?!
ani to ekologiczne, ani szybkie, ani tanie.
Skansen a nie "metropolia" , kpina.
TRAMWAJE (w rzymi jakos bardziej pagorkowato i jezdzom) jak juz albo zwykle autobusy, ew na GAS
[/quote]

Tak, a tramwaje są na pewno tanie, szczególnie cała infrastruktura, jak i sam tabor - poza tym w LBNie nie ma tak obciążonych ludźmi tras, na które opłacało by się wysyłać tramwaj, zabierający jednorazowo ok. 300 osób - z drugiej strony taki tramwaj podjeżdżający np. w górę ul. Wieniawskiej, pobrał by tyle energii, że wszystkie inne trolejbusy i tramwaje musiały by w tym momencie stać, a ciekawe jak to wszystko zsynchronizować, żeby nie padła cała sieć - np. w płaskim Wrocławiu mają co chwilę kłopot z przeciążoną siecią elektryczną, gdy za wiele tramwajów rusza w jednym momencie.
[quote name='lolo' timestamp='1328571221' post='593479']
.. tak sie zastanawiam, co wam odpi..lo z tymi trolejbusami ?!
ani to ekologiczne, ani szybkie, ani tanie.
Skansen a nie "metropolia" , kpina.
TRAMWAJE (w rzymi jakos bardziej pagorkowato i jezdzom) jak juz albo zwykle autobusy, ew na GAS
[/quote]

Tak, a tramwaje są na pewno tanie, szczególnie cała infrastruktura, jak i sam tabor - poza tym w LBNie nie ma tak obciążonych ludźmi tras, na które opłacało by s... rozwiń
Avatar
lolo / 7 lutego 2012 o 00:33
0
.. tak sie zastanawiam, co wam odpi..lo z tymi trolejbusami ?!
ani to ekologiczne, ani szybkie, ani tanie.
Skansen a nie "metropolia" , kpina.
TRAMWAJE (w rzymi jakos bardziej pagorkowato i jezdzom) jak juz albo zwykle autobusy, ew na GAS
Avatar
lublinianka / 6 lutego 2012 o 22:26
0
Firma, która wygra przetarg jak zwykle dobrze zarobi i się nie narobi... natomiast podwykonawcy jak zwykle się narobią i nie zarobią... Ten, kto wygrywa przetarg w ofercie powinien przedstawić kto będzie podwykonawcą i jakie na to pójdą koszty... Ale u nas tylko "duzi" mają dobrze, a "mali" są za mali... Dziwne są te wyliczenia kosztów. Ciekawe kto je prawidłowo wyliczył - pracownicy miasta, czy startujące w przetargu firmy (różne kwoty)? Żeby się nie okazała, ze trzeba na koniec inwestycji dopłacić ponad te 29 mln.
Avatar
just / 6 lutego 2012 o 20:36
0
a co z ul. grygowej i pancerniaków
Avatar
endrju / 6 lutego 2012 o 20:27
0
Trakcja na dwóch różnych końcach miasta praktycznie wogóle ze sobą nie połączona bez możliwości wjazdu na KP - pogratulować pomysłu.
Zobacz wszystkie komentarze 7

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Upalny dzień w PRL. Dla ochłody napój dla imperialistów czy syfon z wodą sodową?
Magazyn

Upalny dzień w PRL. Dla ochłody napój dla imperialistów czy syfon z wodą sodową? 0 0

W PRL-u nie trzeba było baru czy restauracji, aby ugasić pragnienie. Coca-colę okrzyknięto w latach 50. napojem imperialistów. W sklepach królowała oranżada, a na ulicy popularna „gruźliczanka” - woda sodowa z sokiem (droższa) i bez soku (tańsza), sprzedawana z saturatorów.

Francuscy organiści w Puławach
23 lipca 2018, 19:00

Francuscy organiści w Puławach 5 0

W poniedziałek, 23 lipca o godz. 19 w Kościele pw. św. Brata Alberta w Puławach wystąpi duet organistów z Francji - Eric Lebrun oraz Marie-Ange Leurent. Wydarzenie odbędzie się w ramach trwającego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej.

Lewart Lubartów – Orlęta Łuków 3:3. Dużo goli i dużo testów

Lewart Lubartów – Orlęta Łuków 3:3. Dużo goli i dużo testów 1 0

Do przerwy w starciu Lewartu z Orlętami Łuków padła tylko jedna bramka. W drugiej połowie obie ekipy się rozstrzelały i ostatecznie zawody zakończyły się remisem 3:3. Zarówno Łukasz Mierzejewski, jak i Robert Różański mieli w składach wiele nowych twarzy

Obława na agresywnie jeżdżących kierowców w Lublinie. 90 kontroli, 60 wykroczeń

Obława na agresywnie jeżdżących kierowców w Lublinie. 90 kontroli, 60 wykroczeń 22 10

Lubelscy policjanci skontrowali blisko 90 pojazdów oraz ujawnili 60 wykroczeń w ruchu drogowym.

Nieruchomości w dwóch częściach Puław na sprzedaż. Co może tam powstać?

Nieruchomości w dwóch częściach Puław na sprzedaż. Co może tam powstać? 2 1

Grunty w dwóch częściach Puław chce sprzedać Urząd Miasta. Chodzi o trzy działki pod usługi przy ul. Sosnowej oraz jedną większą nieruchomość położoną w strefie ekonomicznej przy ul. Komunalnej.

Wieczorny maraton na rolkach po Lublinie. Tym razem w nietypowych strojach [zdjęcia]
galeria

Wieczorny maraton na rolkach po Lublinie. Tym razem w nietypowych strojach [zdjęcia] 12 3

To był już czwarty w tym roku przejazd rolkarzy przez Lublin. Tym razem część z nich pojawiła się w przebraniach zwierząt.

Żniwowanie w Muzeum Wsi Lubelskiej
22 lipca 2018, 11:00

Żniwowanie w Muzeum Wsi Lubelskiej 7 0

Co Gdzie Kiedy. Muzeum Wsi Lubelskiej zaprasza na kolejną odsłonę wakacyjnych pokazów dawnego rzemiosła. W niedzielę, 22 lipca o godz. 11 w Skansenie rozpoczną się pokazy żniwowania.

Poradnia Leczenia Ran Przewlekłych powstała w bialskim szpitalu

Poradnia Leczenia Ran Przewlekłych powstała w bialskim szpitalu 0 0

Przy szpitalu w Białej Podlaskiej zaczęła funkcjonować Poradnia Leczenia Ran Przewlekłych. Placówka podpisała umowę z lubelskim NFZ.

Śmiertelny wypadek na drodze krajowej nr 19. Nie żyje pieszy

Śmiertelny wypadek na drodze krajowej nr 19. Nie żyje pieszy 7 0

Do tragicznego wypadku doszło po godz. 1 w nocy na drodze krajowej nr 19 w miejscowości Firlej.

Wraca Puławskie Kino Samochodowe
27 lipca 2018, 0:00

Wraca Puławskie Kino Samochodowe 8 3

Co Gdzie Kiedy. Gratka dla miłośników kina w Puławach. W dniach 27-29 lipca odbędzie się kolejna już edycja Puławskiego Kina Samochodowego, nawiązującego do amerykańskiej tradycji seansów.

94 PZLA MP. Podsumowanie drugiego dnia. Kto zdobył medale? [zdjęcia, wideo]
galeria
film

94 PZLA MP. Podsumowanie drugiego dnia. Kto zdobył medale? [zdjęcia, wideo] 7 1

Małgorzata Hołub-Kowalik i Karol Zalewski złotymi medalistami w biegu na 400 metrów. To dość spora niespodzianka bo za faworytów w obu przypadkach uchodzili inni uczestnicy finału

Tłumy na koncercie Siła Kobiet na pl. Zamkowym w Lublinie [zdjęcia]
galeria
film

Tłumy na koncercie Siła Kobiet na pl. Zamkowym w Lublinie [zdjęcia] 104 29

W Lublinie trwa koncert Siła Kobiet. Na scenie występują: Paulina Przybysz, Monika Brodka, Katarzyna Nosowska i Kayah. Na plac Zamkowy przyszły tłumy

Wjechał samochodem w rowerzystki. 13-latka nie żyje
kraj
film

Wjechał samochodem w rowerzystki. 13-latka nie żyje 5 3

Radomyśl (woj. wielkopolskie). Na trasie Wschowa-Radomyśl samochód osobowy uderzył w dwie nastolatki jadące na rowerach. Młodsza z dziewcząt, 13-latka, zginęła na miejscu. Jej rok starsza koleżanka została przewieziona do szpitala. Przyczyny wypadku bada prokuratura.

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek
2 sierpnia 2018, 17:00

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek 2 0

Co Gdzie Kiedy. Popularny spektakl Centrum Kultury - Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek będzie można zobaczyć bezpłatnie w ramach wakacyjnego projektu Lato na Placu Litewskim. Pokaz odbędzie się dwukrotnie - w czwartek, 2 sierpnia i piątek, 3 sierpnia o godz. 17 przy pomniku Unii Lubelskiej.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!