Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

24 lutego 2013 r.
17:33
Edytuj ten wpis

Lublin: Spopielarnia niezgody

0 21 A A
 (Dorota Awiorko-Klimek/ Archiwum)
(Dorota Awiorko-Klimek/ Archiwum)

Towarzystwo Opieki Nad Majdankiem zabrało głos w sprawie budowy spopielarni zwłok obok dawnego obozu koncentracyjnego: – Przeczucia nasze się spełniły.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Towarzystwo właśnie napisało list do wojewody i prezydenta Lublina w tej sprawie. – Pozostawaliśmy dotąd w przekonaniu, iż sprawa jest zamknięta a spopielarnia zwłok – tak potrzebna w Lublinie – wybudowana zostanie w innej części miasta – pisze wiceprezes Stanisława Rebizant.

– Budziły w nas jednak niepokój zapowiedzi kierownictwa firmy Styks o zamiarze podjęcia dalszych starań w uzyskaniu zgody na tę inwestycję – dodaje. – Okazało się bowiem, że Styks odwołał się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lublinie, które postanowiło uznać wniesione zażalenie za uzasadnione i wyznaczyło prezydentowi miasta Lublin 90-dniowy termin załatwienia sprawy.

– Istnieje więc niebezpieczeństwo powrotu do dyskusji nad lokalizacją budowy na terenie Majdanka, na kolejne negatywne wypowiedzi i zdecydowany sprzeciw środowisk kombatanckich. Trudno dziś przewidzieć decyzję prezydenta Lublina w tej sprawie – podkreśla Rebizant.

Sprawa ciągnie się od 2008 roku, kiedy firma pogrzebowa Styks zaczęła się starać o zgodę na budowę spopielarni zwłok na Majdanku od strony dzielnicy Dziesiąta. Miasto odmówiło, a inwestor odwołał się do SKO.

Sprawa wróciła do Ratusza. Wtedy urzędnicy wystąpili do ministra kultury o ustalenie strefy ochronnej wokół obozu. Okazało się, że strefa ochronna nie obejmie terenów, na których Styks chciał budować spopielarnię.

Rok temu firma ponowne rozpoczęła starania o komplet decyzji. Instalacja miałaby stanąć w odległości zaledwie 100 metrów od granicy dawnego obozu koncentracyjnego. Protesty rozgorzały na nowo, zwłaszcza w środowiskach żydowskich i Muzeum na Majdanku.

Wtedy Ratusz znalazł sposób na wstrzymanie rozpatrywania wniosku Styksu – rozpoczął procedurę zmiany planu zagospodarowania terenu w związku z planowanym powiększeniem cmentarza na Majdanku.

Warianty są dwa. Pierwszy zakłada budowę spopielarni na cmentarzu, ale już nie 100, tylko 500 m od obozowej działki. Drugi nie wspomina o spopielarni w ogóle. Ratusz rozpoczął konsultacje społeczne, które mogą doprowadzić do uwzględnienia zupełnie nowych rozwiązań. Mieszkańcy mogą zgłaszać swoje opinie do końca lutego. Ostateczna decyzja należeć będzie do radnych. Ma zapaść w czerwcu lub we wrześniu.

– Liczymy, że racje społeczne zostaną uwzględnione a Lublin otrzyma spopielarnię zwłok w innej dzielnicy – podkreśla Stanisława Rebizant. Aktualnie w naszym regionie nie ma ani jednego zakładu kremacji zwłok. W Polsce jest ich kilkanaście, najbliższy w Warszawie.

Komentarze 21

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Mosad / 25 lutego 2013 o 12:34
0
[quote name='córka grabarza' timestamp='1361785483' post='738274']
.....No tak.Sama napisałaś że kościół [color=#800080]obecnie dopuszcza kremacje[/color].To "dopuszczenie" jest jednak bardzo ograniczone wieloma czynnikami:
1.Obrzędy pogrzebowe z mszą św. powinny być celebrowane przed kremacją
2.kiedy rodzina nie może zebrać się na dwóch uroczystościach lub gdy kremacja ułatwia sprowadzenie ciała do kraju
3.Zgodnie z biblijną tradycją, Kościół usilnie zaleca zachowanie dotychczasowego zwyczaju grzebania ciał zmarłych, dopuszcza jednak kremację zwłok, jeśli nie została dokonana z pobudek przeciwnych nauce chrześcijańskie
[url="http://fakty.interia.pl/tylko_u_nas/news/kremacja-niewlasciwa-dla-katolika,1710436,3439"]http://fakty.interia...ka,1710436,3439[/url]
No i na zakończenie dodam:(vide teks -link powyżej):Chrześcijański pogrzeb ciała wyraża wiarę, że nie zostało ono przez śmierć ostatecznie zniszczone, lecz w przyszłości będzie ono wskrzeszone do życia, na wzór zmartwychwstałego ciała Chrystusa. Dlatego zwyczajna liturgia pogrzebu nie może być stosowana w przypadku chowaniu popiołów
Dziwne jest,że w środę popielcową posypuje się głowy popiołem i wypowiadane są słowa:z prochu powstałeś,w proch się obrócisz.
Ponadto w średniowieczu masowo kościół palił "niedowiarków" żywcem na stosie....Chrystus nie został pogrzebany (tak jak chciałby tego kościół) ale został złożony w jaskini zablokowanej głazem.....
Ale na zakończenie: czy nie lepiej być spalonym (kiedyś i tak ciało obróci się w proch) czy też lepiej po śmierci pozwoilić na to,aby ciało gniło,stało się pożywką dla wszelkiego robactwa?
[/quote]

Punkty 1,2 to nie do końca tak. O tym czy robić dwa obrzędy (oddzielny dla ciała i prochów) czy jeden dla prochów, jest autonomiczną decyzją proboszcza parafii w której ma być pochowany zmarły. Praktyka jest taka,że z uwagi na koszty i niedogodności dla rodziny, robi się jeden obrządek dla prochów. Jeśli wolą zmarłego (za życia) była kremacja, to należy to uszanować. Koszty pochówku z kremacją nie są wcale dużo wyższe niż tradycyjne. W Lublinie i regionie przez brak spopielarni dochodzą niestety koszty transportu ciała i powrót z prochami ze spopielarni z innych regionów.
[quote name='córka grabarza' timestamp='1361785483' post='738274']
.....No tak.Sama napisałaś że kościół [color=#800080]obecnie dopuszcza kremacje[/color].To "dopuszczenie" jest jednak bardzo ograniczone wieloma czynnikami:
1.Obrzędy pogrzebowe z mszą św. powinny być celebrowane przed kremacją
2.kiedy rodzina nie może zebrać się na dwóch uroczystościach lub gdy kremacja ułatwia sprowadzenie ciała do kraju
3.Zgodnie z biblijną tradycją, Kościół usilnie zaleca zachowanie dotychczasoweg... rozwiń
Avatar
córka grabarza / 25 lutego 2013 o 10:44
0
[quote name='folkatka' timestamp='1361780123' post='738219']
Tutaj mylisz sie w jednym - Kościół obecnie dopuszcza kremacje, chociaz w dalszym ciągu zalecaną formą jest tradycyjna.
[url="http://fakty.interia.pl/religia/news/list-pasterski-biskupow-w-sprawie-kremacji-zmarlych,1720487,5930"]http://fakty.interia...ch,1720487,5930[/url]
[/quote]
.....No tak.Sama napisałaś że kościół [color=#800080]obecnie dopuszcza kremacje[/color].To "dopuszczenie" jest jednak bardzo ograniczone wieloma czynnikami:
1.Obrzędy pogrzebowe z mszą św. powinny być celebrowane przed kremacją
2.kiedy rodzina nie może zebrać się na dwóch uroczystościach lub gdy kremacja ułatwia sprowadzenie ciała do kraju
3.Zgodnie z biblijną tradycją, Kościół usilnie zaleca zachowanie dotychczasowego zwyczaju grzebania ciał zmarłych, dopuszcza jednak kremację zwłok, jeśli nie została dokonana z pobudek przeciwnych nauce chrześcijańskie
[url="http://fakty.interia.pl/tylko_u_nas/news/kremacja-niewlasciwa-dla-katolika,1710436,3439"]http://fakty.interia...ka,1710436,3439[/url]
No i na zakończenie dodam:(vide teks -link powyżej):Chrześcijański pogrzeb ciała wyraża wiarę, że nie zostało ono przez śmierć ostatecznie zniszczone, lecz w przyszłości będzie ono wskrzeszone do życia, na wzór zmartwychwstałego ciała Chrystusa. Dlatego zwyczajna liturgia pogrzebu nie może być stosowana w przypadku chowaniu popiołów
Dziwne jest,że w środę popielcową posypuje się głowy popiołem i wypowiadane są słowa:z prochu powstałeś,w proch się obrócisz.
Ponadto w średniowieczu masowo kościół palił "niedowiarków" żywcem na stosie....Chrystus nie został pogrzebany (tak jak chciałby tego kościół) ale został złożony w jaskini zablokowanej głazem.....
Ale na zakończenie: czy nie lepiej być spalonym (kiedyś i tak ciało obróci się w proch) czy też lepiej po śmierci pozwoilić na to,aby ciało gniło,stało się pożywką dla wszelkiego robactwa?
[quote name='folkatka' timestamp='1361780123' post='738219']
Tutaj mylisz sie w jednym - Kościół obecnie dopuszcza kremacje, chociaz w dalszym ciągu zalecaną formą jest tradycyjna.
[url="http://fakty.interia.pl/religia/news/list-pasterski-biskupow-w-sprawie-kremacji-zmarlych,1720487,5930"]http://fakty.interia...ch,1720487,5930[/url]
[/quote]
.....No tak.Sama napisałaś że kościół [color=#800080]obecnie dopuszcza kremacje[/color].To "dopuszczenie" jest jednak bardzo ograniczone wieloma... rozwiń
Avatar
mosquito / 25 lutego 2013 o 10:43
0
Być może mimowolnie Towarzystwo Opieki Nad Majdankiem broni teraz interesów kioskowych firm pogrzebowych obsługujących Majdanek gdzie budowa spopielarni właśnie włączyłaby się w tradycję tego miejsca.
Avatar
Ulka / 25 lutego 2013 o 10:37
0
jak Żydzi wybudowali centrum handlowe zaraz obok zabytkowego cmentarza na Lipoej - to wszytsko w porządku, jak ma być wybudowana potrzebna spopielarnia kołocmentarza [logiczne i praktyczne rozwiązanie], na terenie NIEnależącym ani do obozu, ani muzeum, ani terenu ochronnego - to nagle wielkie halo - bo Żydzi nie mają w tym interesu to się będą pieklić i powoływac na pamięc miejsca itp.... a nawet tu nie mieszkają, tylko siedzą w Nowym Jorku!
Avatar
Lublinianka. / 25 lutego 2013 o 10:10
0
Ja jako Lublinianka żądam spopielarni przy największej "sypialni" Lublina i okolic.
Wstyd żeby trzeba było o to walczyć.
Zapytajcie Lublinian, gdzie powinna być spopielarnia a nie amerykańskich żydów czy garstki ludzi z jakiegoś towarzystwa o którym 99% Lublinian nie ma pojęcia.
Wiocha na miarę Lublina.
Avatar
folkatka / 25 lutego 2013 o 09:15
0
Tutaj mylisz sie w jednym - Kościół obecnie dopuszcza kremacje, chociaz w dalszym ciągu zalecaną formą jest tradycyjna.
http://fakty.interia.pl/religia/news/list-pasterski-biskupow-w-sprawie-kremacji-zmarlych,1720487,5930
Avatar
córka grabarza / 25 lutego 2013 o 07:37
0
Ludzie,bez przesady.Teren obozu Na Majdanku jest odgrodzony i nikt tam nie ma zamiaru inwestować i nic robić.A poza terenem obozu-to teren miejski i powinien być zagospodarowany,choćby spopielarnią,która tak bardzo jest potrzebna.
P.S.CZy to przypadkiem środowiska kościelne i żydowskie protestują?Kościół postanowił,że nie będzie katolickiego pogrzebu w przypadku kremacji.A jak mniemam-coraz więcej zmarłych poddaje się spopieleniu,więc pieniądze za pogrzeb "katolicki" przejdzie koło nosa księżom.A Zydzi skoro chcą "kuczki",to nic nie stoi na przeszkodzie,aby w ten sposóbchowano zmarłego.Ale do licha,jeśli ktoś po śmierci chce się spalić,to dlaczego zabraniać i utrudniać spopielenie?
Ludzie,bez przesady.Teren obozu Na Majdanku jest odgrodzony i nikt tam nie ma zamiaru inwestować i nic robić.A poza terenem obozu-to teren miejski i powinien być zagospodarowany,choćby spopielarnią,która tak bardzo jest potrzebna.
P.S.CZy to przypadkiem środowiska kościelne i żydowskie protestują?Kościół postanowił,że nie będzie katolickiego pogrzebu w przypadku kremacji.A jak mniemam-coraz więcej zmarłych poddaje się spopieleniu,więc pieniądze za pogrzeb "katolicki" przejdzie koło nosa księżom.A Zydzi skoro chcą "kuczki... rozwiń
Avatar
a / 24 lutego 2013 o 22:54
0
Dyrekcja muzeum wolałaby w planie zagospodarowania mieć w sąsiedztwie : CPN, disco lub hipermarket , bo spopielarnia godzi w dobre imię muzeum.
Avatar
k / 24 lutego 2013 o 22:50
0
Ja też nie bardzo rozumiem, dlaczego spopielarnia nie może być obok cmentarza? Co ma spopielarnia do muzeum? Jakby zakład karny miał być za płotem to też byłoby źle, bo ludzie tu więzieni byli i źle by się kojarzył. Na marginesie.. cmentarz tak blisko Majdanka źle się nie kojarzy, nie pobudza wspomnień ? Plaza jest centralnie na cmentarzu Żydowskim i jest ok, bo większość udziałów w Plazie wiadomo, kto ma, więc i sprzeciwów nie było. Przecież każdy kiedyś umrze, więc nie wiem, co w tym gorszącego, że jeden tak chce być pochowany, a inny inaczej? Majdanek, jako muzeum ma naprawdę tak duży teren, że dyrektor muzeum nie powinien narzekać na sąsiedztwo, które tak, czy inaczej będzie pewnie kilka hektarów dalej niż jego gabinet . Może przenieśmy cały Lublin, bo nie wypada, aby miasto zakłócało spokój zmarłych? Muzeum jest wkomponowane w historię naszego miasta i niestety musi się dostosować do zmieniającej się struktury i potrzeb miasta.
Ja też nie bardzo rozumiem, dlaczego spopielarnia nie może być obok cmentarza? Co ma spopielarnia do muzeum? Jakby zakład karny miał być za płotem to też byłoby źle, bo ludzie tu więzieni byli i źle by się kojarzył. Na marginesie.. cmentarz tak blisko Majdanka źle się nie kojarzy, nie pobudza wspomnień ? Plaza jest centralnie na cmentarzu Żydowskim i jest ok, bo większość udziałów w Plazie wiadomo, kto ma, więc i sprzeciwów nie było. Przecież każdy kiedyś umrze, więc nie wiem, co w tym gorszącego, że jeden tak chce być pochowany, a inny ina... rozwiń
Avatar
ja / 24 lutego 2013 o 21:23
0
Kim jest ta baba??? Pogrzało ją???? W jakiej innej dzielnicy??? Na Czechowie? Na LSM-ie?? Na Kalinie???? Nie lepiej zrobić to koło największego cmentarza w mieście???
Poza tym dlaczego tutaj decydują o wszystkim Żydzi a nie Polacy???? Takie ich "gierki" podgrzewają antysemityzm w kraju
Avatar
Mosad / 25 lutego 2013 o 12:34
0
[quote name='córka grabarza' timestamp='1361785483' post='738274']
.....No tak.Sama napisałaś że kościół [color=#800080]obecnie dopuszcza kremacje[/color].To "dopuszczenie" jest jednak bardzo ograniczone wieloma czynnikami:
1.Obrzędy pogrzebowe z mszą św. powinny być celebrowane przed kremacją
2.kiedy rodzina nie może zebrać się na dwóch uroczystościach lub gdy kremacja ułatwia sprowadzenie ciała do kraju
3.Zgodnie z biblijną tradycją, Kościół usilnie zaleca zachowanie dotychczasowego zwyczaju grzebania ciał zmarłych, dopuszcza jednak kremację zwłok, jeśli nie została dokonana z pobudek przeciwnych nauce chrześcijańskie
[url="http://fakty.interia.pl/tylko_u_nas/news/kremacja-niewlasciwa-dla-katolika,1710436,3439"]http://fakty.interia...ka,1710436,3439[/url]
No i na zakończenie dodam:(vide teks -link powyżej):Chrześcijański pogrzeb ciała wyraża wiarę, że nie zostało ono przez śmierć ostatecznie zniszczone, lecz w przyszłości będzie ono wskrzeszone do życia, na wzór zmartwychwstałego ciała Chrystusa. Dlatego zwyczajna liturgia pogrzebu nie może być stosowana w przypadku chowaniu popiołów
Dziwne jest,że w środę popielcową posypuje się głowy popiołem i wypowiadane są słowa:z prochu powstałeś,w proch się obrócisz.
Ponadto w średniowieczu masowo kościół palił "niedowiarków" żywcem na stosie....Chrystus nie został pogrzebany (tak jak chciałby tego kościół) ale został złożony w jaskini zablokowanej głazem.....
Ale na zakończenie: czy nie lepiej być spalonym (kiedyś i tak ciało obróci się w proch) czy też lepiej po śmierci pozwoilić na to,aby ciało gniło,stało się pożywką dla wszelkiego robactwa?
[/quote]

Punkty 1,2 to nie do końca tak. O tym czy robić dwa obrzędy (oddzielny dla ciała i prochów) czy jeden dla prochów, jest autonomiczną decyzją proboszcza parafii w której ma być pochowany zmarły. Praktyka jest taka,że z uwagi na koszty i niedogodności dla rodziny, robi się jeden obrządek dla prochów. Jeśli wolą zmarłego (za życia) była kremacja, to należy to uszanować. Koszty pochówku z kremacją nie są wcale dużo wyższe niż tradycyjne. W Lublinie i regionie przez brak spopielarni dochodzą niestety koszty transportu ciała i powrót z prochami ze spopielarni z innych regionów.
[quote name='córka grabarza' timestamp='1361785483' post='738274']
.....No tak.Sama napisałaś że kościół [color=#800080]obecnie dopuszcza kremacje[/color].To "dopuszczenie" jest jednak bardzo ograniczone wieloma czynnikami:
1.Obrzędy pogrzebowe z mszą św. powinny być celebrowane przed kremacją
2.kiedy rodzina nie może zebrać się na dwóch uroczystościach lub gdy kremacja ułatwia sprowadzenie ciała do kraju
3.Zgodnie z biblijną tradycją, Kościół usilnie zaleca zachowanie dotychczasoweg... rozwiń
Avatar
córka grabarza / 25 lutego 2013 o 10:44
0
[quote name='folkatka' timestamp='1361780123' post='738219']
Tutaj mylisz sie w jednym - Kościół obecnie dopuszcza kremacje, chociaz w dalszym ciągu zalecaną formą jest tradycyjna.
[url="http://fakty.interia.pl/religia/news/list-pasterski-biskupow-w-sprawie-kremacji-zmarlych,1720487,5930"]http://fakty.interia...ch,1720487,5930[/url]
[/quote]
.....No tak.Sama napisałaś że kościół [color=#800080]obecnie dopuszcza kremacje[/color].To "dopuszczenie" jest jednak bardzo ograniczone wieloma czynnikami:
1.Obrzędy pogrzebowe z mszą św. powinny być celebrowane przed kremacją
2.kiedy rodzina nie może zebrać się na dwóch uroczystościach lub gdy kremacja ułatwia sprowadzenie ciała do kraju
3.Zgodnie z biblijną tradycją, Kościół usilnie zaleca zachowanie dotychczasowego zwyczaju grzebania ciał zmarłych, dopuszcza jednak kremację zwłok, jeśli nie została dokonana z pobudek przeciwnych nauce chrześcijańskie
[url="http://fakty.interia.pl/tylko_u_nas/news/kremacja-niewlasciwa-dla-katolika,1710436,3439"]http://fakty.interia...ka,1710436,3439[/url]
No i na zakończenie dodam:(vide teks -link powyżej):Chrześcijański pogrzeb ciała wyraża wiarę, że nie zostało ono przez śmierć ostatecznie zniszczone, lecz w przyszłości będzie ono wskrzeszone do życia, na wzór zmartwychwstałego ciała Chrystusa. Dlatego zwyczajna liturgia pogrzebu nie może być stosowana w przypadku chowaniu popiołów
Dziwne jest,że w środę popielcową posypuje się głowy popiołem i wypowiadane są słowa:z prochu powstałeś,w proch się obrócisz.
Ponadto w średniowieczu masowo kościół palił "niedowiarków" żywcem na stosie....Chrystus nie został pogrzebany (tak jak chciałby tego kościół) ale został złożony w jaskini zablokowanej głazem.....
Ale na zakończenie: czy nie lepiej być spalonym (kiedyś i tak ciało obróci się w proch) czy też lepiej po śmierci pozwoilić na to,aby ciało gniło,stało się pożywką dla wszelkiego robactwa?
[quote name='folkatka' timestamp='1361780123' post='738219']
Tutaj mylisz sie w jednym - Kościół obecnie dopuszcza kremacje, chociaz w dalszym ciągu zalecaną formą jest tradycyjna.
[url="http://fakty.interia.pl/religia/news/list-pasterski-biskupow-w-sprawie-kremacji-zmarlych,1720487,5930"]http://fakty.interia...ch,1720487,5930[/url]
[/quote]
.....No tak.Sama napisałaś że kościół [color=#800080]obecnie dopuszcza kremacje[/color].To "dopuszczenie" jest jednak bardzo ograniczone wieloma... rozwiń
Avatar
mosquito / 25 lutego 2013 o 10:43
0
Być może mimowolnie Towarzystwo Opieki Nad Majdankiem broni teraz interesów kioskowych firm pogrzebowych obsługujących Majdanek gdzie budowa spopielarni właśnie włączyłaby się w tradycję tego miejsca.
Avatar
Ulka / 25 lutego 2013 o 10:37
0
jak Żydzi wybudowali centrum handlowe zaraz obok zabytkowego cmentarza na Lipoej - to wszytsko w porządku, jak ma być wybudowana potrzebna spopielarnia kołocmentarza [logiczne i praktyczne rozwiązanie], na terenie NIEnależącym ani do obozu, ani muzeum, ani terenu ochronnego - to nagle wielkie halo - bo Żydzi nie mają w tym interesu to się będą pieklić i powoływac na pamięc miejsca itp.... a nawet tu nie mieszkają, tylko siedzą w Nowym Jorku!
Avatar
Lublinianka. / 25 lutego 2013 o 10:10
0
Ja jako Lublinianka żądam spopielarni przy największej "sypialni" Lublina i okolic.
Wstyd żeby trzeba było o to walczyć.
Zapytajcie Lublinian, gdzie powinna być spopielarnia a nie amerykańskich żydów czy garstki ludzi z jakiegoś towarzystwa o którym 99% Lublinian nie ma pojęcia.
Wiocha na miarę Lublina.
Avatar
folkatka / 25 lutego 2013 o 09:15
0
Tutaj mylisz sie w jednym - Kościół obecnie dopuszcza kremacje, chociaz w dalszym ciągu zalecaną formą jest tradycyjna.
http://fakty.interia.pl/religia/news/list-pasterski-biskupow-w-sprawie-kremacji-zmarlych,1720487,5930
Avatar
córka grabarza / 25 lutego 2013 o 07:37
0
Ludzie,bez przesady.Teren obozu Na Majdanku jest odgrodzony i nikt tam nie ma zamiaru inwestować i nic robić.A poza terenem obozu-to teren miejski i powinien być zagospodarowany,choćby spopielarnią,która tak bardzo jest potrzebna.
P.S.CZy to przypadkiem środowiska kościelne i żydowskie protestują?Kościół postanowił,że nie będzie katolickiego pogrzebu w przypadku kremacji.A jak mniemam-coraz więcej zmarłych poddaje się spopieleniu,więc pieniądze za pogrzeb "katolicki" przejdzie koło nosa księżom.A Zydzi skoro chcą "kuczki",to nic nie stoi na przeszkodzie,aby w ten sposóbchowano zmarłego.Ale do licha,jeśli ktoś po śmierci chce się spalić,to dlaczego zabraniać i utrudniać spopielenie?
Ludzie,bez przesady.Teren obozu Na Majdanku jest odgrodzony i nikt tam nie ma zamiaru inwestować i nic robić.A poza terenem obozu-to teren miejski i powinien być zagospodarowany,choćby spopielarnią,która tak bardzo jest potrzebna.
P.S.CZy to przypadkiem środowiska kościelne i żydowskie protestują?Kościół postanowił,że nie będzie katolickiego pogrzebu w przypadku kremacji.A jak mniemam-coraz więcej zmarłych poddaje się spopieleniu,więc pieniądze za pogrzeb "katolicki" przejdzie koło nosa księżom.A Zydzi skoro chcą "kuczki... rozwiń
Avatar
a / 24 lutego 2013 o 22:54
0
Dyrekcja muzeum wolałaby w planie zagospodarowania mieć w sąsiedztwie : CPN, disco lub hipermarket , bo spopielarnia godzi w dobre imię muzeum.
Avatar
k / 24 lutego 2013 o 22:50
0
Ja też nie bardzo rozumiem, dlaczego spopielarnia nie może być obok cmentarza? Co ma spopielarnia do muzeum? Jakby zakład karny miał być za płotem to też byłoby źle, bo ludzie tu więzieni byli i źle by się kojarzył. Na marginesie.. cmentarz tak blisko Majdanka źle się nie kojarzy, nie pobudza wspomnień ? Plaza jest centralnie na cmentarzu Żydowskim i jest ok, bo większość udziałów w Plazie wiadomo, kto ma, więc i sprzeciwów nie było. Przecież każdy kiedyś umrze, więc nie wiem, co w tym gorszącego, że jeden tak chce być pochowany, a inny inaczej? Majdanek, jako muzeum ma naprawdę tak duży teren, że dyrektor muzeum nie powinien narzekać na sąsiedztwo, które tak, czy inaczej będzie pewnie kilka hektarów dalej niż jego gabinet . Może przenieśmy cały Lublin, bo nie wypada, aby miasto zakłócało spokój zmarłych? Muzeum jest wkomponowane w historię naszego miasta i niestety musi się dostosować do zmieniającej się struktury i potrzeb miasta.
Ja też nie bardzo rozumiem, dlaczego spopielarnia nie może być obok cmentarza? Co ma spopielarnia do muzeum? Jakby zakład karny miał być za płotem to też byłoby źle, bo ludzie tu więzieni byli i źle by się kojarzył. Na marginesie.. cmentarz tak blisko Majdanka źle się nie kojarzy, nie pobudza wspomnień ? Plaza jest centralnie na cmentarzu Żydowskim i jest ok, bo większość udziałów w Plazie wiadomo, kto ma, więc i sprzeciwów nie było. Przecież każdy kiedyś umrze, więc nie wiem, co w tym gorszącego, że jeden tak chce być pochowany, a inny ina... rozwiń
Avatar
ja / 24 lutego 2013 o 21:23
0
Kim jest ta baba??? Pogrzało ją???? W jakiej innej dzielnicy??? Na Czechowie? Na LSM-ie?? Na Kalinie???? Nie lepiej zrobić to koło największego cmentarza w mieście???
Poza tym dlaczego tutaj decydują o wszystkim Żydzi a nie Polacy???? Takie ich "gierki" podgrzewają antysemityzm w kraju
Zobacz wszystkie komentarze 21

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 lipca 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 lipca 2018 r. 0 0

Związkowcy kontra związkowcy w puławskich Azotach. Wysyłają listy i apele
galeria

Związkowcy kontra związkowcy w puławskich Azotach. Wysyłają listy i apele 25 8

Z jednej strony mobilizacja do uczestnictwa w pikiecie i referendum strajkowym, z drugiej oskarżenia o działanie „godzące w dobre imię spółki”. Związki zawodowe w puławskich Azotach już dawno nie były ze sobą tak skłócone.

Strajk pilotów linii Ryanair, problem pasażerów. Jak duże można dostać odszkodowanie?
Alarm 24

Strajk pilotów linii Ryanair, problem pasażerów. Jak duże można dostać odszkodowanie? 8 2

Setki rejsów zostały odwołane z powodu strajku pilotów linii Ryanair. Chodzi także o loty z Polski i do Polski. Pechowi pasażerowie mają prawo do odszkodowania od linii lotniczych. Pieniędzy można żądać także wtedy, gdy lot opóźni się o co najmniej dwie godziny.

Wisła zbyt wysoka. Prom z Kazimierza Dolnego do Janowca nie kursuje

Wisła zbyt wysoka. Prom z Kazimierza Dolnego do Janowca nie kursuje 24 1

Z powodu wysokiego stanu Wisły nie działa przeprawa promowa z Kazimierza Dolnego do Janowca.

Święcenie samochodów w lubelskich kościołach. Żeby kierowcy zawsze używali ich mądrze
Zdjęcia
galeria

Święcenie samochodów w lubelskich kościołach. Żeby kierowcy zawsze używali ich mądrze 140 16

Na samochody dla misjonarzy zbierano w niedzielę pieniądze w lubelskich kościołach, a obok nich można było poświęcić swój pojazd. Tak zaczął się 18. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa.

Polscy strażacy pomagają Szwedom gasić pożary lasów. Niesamowita reakcja mieszkańców [wideo]
film

Polscy strażacy pomagają Szwedom gasić pożary lasów. Niesamowita reakcja mieszkańców [wideo] 390 16

W związku z pożarami lasów w środkowej części Szwecji, polski rząd podjął decyzję o udzieleniu wsparcia. W sobotę ze Świnoujścia wyruszyła grupa prawie 140 strażaków, którzy mają pomóc szwedzkim ratownikom. Do Szwecji pojechał również 44 wozy ratowniczo-gaśnicze.

Cheap Tobacco wystąpi w Radiu Lublin
27 lipca 2018, 19:00

Cheap Tobacco wystąpi w Radiu Lublin 3 0

Co Gdzie Kiedy. Radio Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) zaprasza na koncert formacji Cheap Tobacco. Wydarzenie odbędzie się 27 lipca o godz. 19.

Przedsmak Carnavalu Sztumistrzów. Po Lublinie krąży już Cyrk Podwórkowy [zdjęcia]
galeria

Przedsmak Carnavalu Sztumistrzów. Po Lublinie krąży już Cyrk Podwórkowy [zdjęcia] 7 1

Po lubelskich dzielnicach krąży już Cyrk Podwórkowy, który co roku jest oznaką zbliżającego się Carnavalu Sztukmistrzów.

Nowa galeria handlowa w woj. lubelskim. Pieniądze zainwestuje belgijski deweloper
galeria

Nowa galeria handlowa w woj. lubelskim. Pieniądze zainwestuje belgijski deweloper 23 10

Nie jedna, a dwie firmy zbudują razem pierwszą w Chełmie dużą galerię handlową. Prace budowlane mają się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Ten Typ Mes wystąpi w Plenerze
27 lipca 2018, 20:00

Ten Typ Mes wystąpi w Plenerze 1 0

Co Gdzie Kiedy. 27 lipca o godz. 20 w klubie Plener (Park Ludowy) wystąpi popularny raper i wokalista Ten Typ Mes. Artysta rozkręci soundsystemową imprezę z udziałem producenta Stasiaka oraz DJ'ów Black Belta Grega i Raz Dwa.

Łączy ich wspólna praca w policji. Oto najlepsze w woj. lubelskim psy służbowe i ich przewodnicy
galeria
film

Łączy ich wspólna praca w policji. Oto najlepsze w woj. lubelskim psy służbowe i ich przewodnicy 8 4

W piątek zakończyły się wojewódzkie eliminacje do XVIII finału Kynologicznych Mistrzostw Policji Sułkowice 2018. Zwyciężył pies IBAR i jego przewodnik st. sierż. Artur Lipski z KMP w Zamościu.

Poseł mówi o pobiciu demonstrantów w Warszawie. Policja odpowiada
film

Poseł mówi o pobiciu demonstrantów w Warszawie. Policja odpowiada 0 3

Poseł Nowoczesnej Piotr Misiło zapowiada złożenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez policję podczas piątkowej demonstracji przed Sejmem.

74 lata temu zlikwidowano niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek. Pamięć o ofiarach
galeria

74 lata temu zlikwidowano niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek. Pamięć o ofiarach 19 6

W niedzielę minęły 74 lata od ostatecznej likwidacji niemieckiego obozu koncentracyjnego Majdanek, który działał przez blisko trzy lata.

Miasto movie analogowo: Terminator w Warsztatach Kultury
25 lipca 2018, 21:00

Miasto movie analogowo: Terminator w Warsztatach Kultury 3 0

Co Gdzie Kiedy. Przed nami ostatnie lipcowe spotkanie w ramach cyklu Miasto movie analogowo w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a). W środę, 25 lipca o godz. 21 w tamtejszej Próbie Cafe wyświetlony zostanie kultowy Terminator.

94 PZLA MP. Złoto Pauliny Guby na zakończenie zmagań w Lublinie

94 PZLA MP. Złoto Pauliny Guby na zakończenie zmagań w Lublinie 0 0

Zawodniczka AZS UMCS Lublin Paulina Guba bez najmniejszych problemów wywalczyła złoty medal w pchnięciu kulą. Lubelska zawodniczka uzyskała rezultat 18.82 i nad drugą w klasyfikacji zawodniczką miała blisko dwa metry

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!