Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

2 grudnia 2018 r.
14:26

Lublin: Syn prof. Bartoszewskiego krytykuje Komisję Europejską. "Hipokryzja"

0 25 A A

O przyszłości Polski i Unii Europejskiej rozmawiali uczestnicy piątkowej konferencji „Jaka Polska za 5, 10… 100 lat i w jakiej Europie?”. Wydarzenie w Centrum Spotkania Kultur zostało zorganizowane przez posła do Parlamentu Europejskiego Krzysztofa Hetmana w związku z setną rocznicą odzyskania niepodległości.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dość pesymistyczne wizje dotyczące unijnej wspólnoty w wykładzie wprowadzającym przedstawił historyk i antropolog Władysław Teofil Bartoszewski. Syn nieżyjącego prof. Władysława Bartoszewskiego skrytykował m.in. nierówne traktowanie poszczególnych państw członkowskich przez Komisję Europejską.

- Niezadowolona ludność w wielu krajach Europy dostaje sygnał, że można łamać prawo unijne, jeżeli reprezentuje się państwo mające odpowiednią siłę. Jeśli Irlandia ma deficyt budżetowy, jest karana przez KE. Jeśli Francja ma deficyt rok po roku, to się jej nie każe. To jest konieczna hipokryzja polityki, ale to się widzi – mówił Bartoszewski, który kilkukrotnie podkreślał, że w najbliższych latach w Unii Europejskiej może dojść do zmiany układu sił. – Wierzę, że za 10 lat Polska nadal będzie w UE i będzie pomagać ją reformować – podsumował za koniec.

W trakcie dyskusji o różnorodności w unijnej wspólnocie mówił Marek Prawda, dyrektor przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. – Cały geniusz polega na tym, żeby ta różnorodność nie doprowadziła do rozpadu, ale żeby zrobić z niej atut. Dominuje bardzo realistyczny pogląd wykorzystania wspólnotowości, ale tylko na tyle, na ile może to zyskać poparcie obywateli – tłumaczył.

Pojawiły się też pytania o zauważalny w ostatnim czasie w różnych europejskich państwach kryzys utrzymujących się do tej pory przy władzy partii politycznych. – My nie mamy w Europie nowych partii. Wracają myśli z lat 20. i 30. XX wieku, te same, tylko trochę inaczej ubrane. To nie są nowe ruchy. Mają nową formułę, która być może zainteresowała młodzież. Może my też przespaliśmy ostatnie lata, nie dając propozycji dla młodych ludzi. Ale nie wydaje mi się, żebyśmy mieli odejść od systemu partyjnego – zastanawiał się Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.

W piątkowej dyskusji wzięli też udział: euro poseł Jan Olbrycht, dominikanin o. Tomasz Dostatni i prof. Marek Pietraś, politolog z UMCS.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 25

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
obserwator / 2 grudnia 2018 r. o 14:53
Byłem na spotkaniu z Panem KH , przed wyborami do Sejmu.kilka lat temu, "wybierzcie mnie a z Lubelszczyzny zrobimy Polskę A. - i juz nie będzie "ścianą wschodnią"zapowiadał.Został posłem na Sejm.Za kilka dni zrezygnował, wprowadził kolegę(następnego z listy) do Sejmu, a sam poszedł juz jako Europoseł do PE, za 10 razy wyższe uposażenie.A lubelszczyzna nie ma nawet kolei do Stolicy.Może zamiast konferencji promujących go do PE na następna kadencję, wział by się za ten temat??>?? Dośc tej sciemy....
Avatar
rdzenny obywatej Gujany w akcji / 2 grudnia 2018 r. o 15:18
FRANCJA - napieprzanie się 2-metrowymi, metalowymi barierkami. KOSTKĄ BRUKOWĄ, PALENIE AUT - DEMOKRATYCZNE WZORCE UNIJNE :)
Avatar
Jano / 2 grudnia 2018 r. o 15:19
We Francji regularne walki z policją. Nowoczesnej, przyjaznej i liberalnej Francji. hetmaniki i inni lewacy z Unia Europejska milczą i dalej  zajmuje się Polską. W naszym kraju mundurowi tylko raz na***ali gumowymi kulami w górników, jak premierem była Ewa Kopacz.
Avatar
lewackie kabarety w Lublinie / 2 grudnia 2018 r. o 15:22
ten od "Bydło"szewskiego? Leminże "ałtorytety"dały głos. "profesor" bez matury o Polakach mówi per 'ochrzony motłoch' a 1-szy aktorzyna władzy 'histeryczni patrioci'!
Avatar
UNIJNE LEWACKIE KABARETY zslowca gietmana / 2 grudnia 2018 r. o 15:15
-- We Francji rozważają wprowadzenie stanu wojennego. Coś czuję, że w tej sytuacji demokrację w Europie może uratować tylko odpowiednio stanowcze i twarde stanowisko Brukseli wobec Kaczyńskiego
Avatar
Gość / 2 grudnia 2018 r. o 15:10
po tej konferencji widać, że unia jest skazana na rozpad. Mowa jest tylko o niezadowoleniu o nierównym traktowaniu, żadnej wizji i nie ma mowy o zreformowaniu. Nasuwa się tylko jeden wniosek - lewackie władze tak rozwaliły Europę, że nie ma już dla niej ratunku. Komuniści w latach 60 mówili, że zrobią zachodnią Europę tak zgniłą, aż będzie śmierdziało. Patrząc na dzisiejsze wydarzenia we Francji i zamiar wprowadzenia tam stanu wojennego - plan jest już częściowo zrealizowany.
Avatar
realLLB / 2 grudnia 2018 r. o 15:48
Potrzebny jest cykl wykładów " jak oderwać PSL od urzędów?" na czele z Panem Krzysiem
Avatar
Polak Lublinianin / 2 grudnia 2018 r. o 15:35
Pecha miał Pan Krzysio, bo konferencja była zaplanowana dużo wcześniej, zanim się okazało, że to Polska pod rządami PiSu jest krajem w którym szanowane są prawa człowieka i jest względny spokój, a co na zachodzie, to widać w przekazach tv.
Avatar
Gość / 2 grudnia 2018 r. o 15:05
Bartoszewski oprócz tego że jest synem Wladysława ps. profesor ma jeszcze jakieś dokonania, że występuje w roli eksperta?
Avatar
hihot / 2 grudnia 2018 r. o 15:37
o dużo obecnych dyrektorów z UMWL i Jednostek
 byłych
Avatar
smutne / 3 grudnia 2018 r. o 13:59
W Andaluzji (wazne dla Hiszpani) partia eurosceprtyczna VOX nieoczekiwanie wprowadzila do parlamentu 12 deputowanych. A Bruksela dalej buja w oblokach i mysli ,ze zamordyzmem (poprawnosc polityczna) moze uratowac Unie.
Avatar
tellchar / 3 grudnia 2018 r. o 10:38
Bartoszewski był profesorem uczelnianym, tak jak Lech Kaczyński.
Avatar
Ja..... / 3 grudnia 2018 r. o 10:32
Przede wszystkim ," bartoszewskiego!!!" ,bo bartoszewski NIGDY NIE BYŁ PROFESOREM!. A skąd nam się wziął następny,wszystkowiedzący -znów profesor bartoszewski?? I znów na wysokim stanowisku? Czy ten "bohaterski" ród kiedyś się skończy?
Avatar
^_^ / 2 grudnia 2018 r. o 23:51
Twierdził ten nie profesor, że mógłby do 100 lat zapierdzielać. Mam nadzieję, że Lucyper mu da łopatę do wypełnienia swej deklaracji. Mam aż łzy w oczach jak przypomnę sobie jakim współczuciem darzył naszych ojców i matki w tym zatyranym życiu bez nadziei na lepszą przyszłość.
Avatar
^_^ / 2 grudnia 2018 r. o 23:38
Jaki profesor? Z niego profesor, jak z Wałęsy doktor. Nie urągajmy tytułowi profesora.
Avatar
Chłop Warszawski / 2 grudnia 2018 r. o 21:07
Ten z ugrgruPOwania Posadki Swojemu Ludkowi rozdającego od niepamiętnych czasów co tydzień smarzy felieton w prasie, zwykle zachwalający eurokołchoz w jego dotychczasowym wydaniu. Pytanie: PO co robi spęd na ten temat? Liczy, że ktoś POnownie wybierze go do tego gremium? Bo ja na pewno na niego - i kogolwiek z tej partii - nie zagłosuję.--------POst scriptum ------ Syn nieprofesora (od kogo niby otrzymał tytuł tzw. prfesor?) Bartoszewskiego wydaje się być porządniejszy od ojca. A może pozory mylą?
Avatar
Gość / 2 grudnia 2018 r. o 20:32
Krytykowanie "dzisiejszej " uniiii to nie jest hipokryzja, lecz pokazywanie jej błędów. Błędy mówią o słabych stronach i zagrożeniach dla tego "eurokołchozu"
Avatar
obserwator / 2 grudnia 2018 r. o 20:14
Jeżeli Unią kieruje Pan , który się błaźni bo lubi alkohol, jeżeli Pani Merkel mówi o konieczności likwidacji tożsamości, jeżeli dla jednych jest przyśpieszenie a dla drugich rozwolnienie to ludzie pójdą za głosem rozsądku, ochrony regionów, tożsamości, państwowości silnych i uczciwych rządów i żadną konferencje tego nie zmieni. Pan Macron ostro poucza inne kraje, nie radząc sobie kompletnie w swoim i nie rozumie problemów ludzi.
Avatar
Sylwek / 2 grudnia 2018 r. o 20:10
Polska i Europa za 100 lat bez PSL - ZSL - xSL.  Tomarzenie kiedyś się spełni.
Avatar
as / 2 grudnia 2018 r. o 18:57
ale jaki problem ? polexit i sprawa zalatwiona , angole wyszli , polaczki pokazcie jaja i tez wyjdzcie , kase oddetna
Zobacz wszystkie komentarze 25

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

 Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 2 grudnia 2022 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 2 grudnia 2022 r.

Mundial 2022: Japonia - Hiszpania 2:1. Niemcy kończą udział na mundialu!

Mundial 2022: Japonia - Hiszpania 2:1. Niemcy kończą udział na mundialu!

Fantastyczne spotkania i wielkie emocje w ostatniej kolejce i meczach grupy E. W starciach Japonii z Hiszpanią, a szczególnie Kostaryki z Niemcami sytuacja zmieniała się niczym w kalejdoskopie i to niejednokrotnie. Ostatecznie Samurajowie wygrali z La Roja 2:1, a nasi zachodni sąsiedzi pokonali Keylora Navasa i spółkę 4:2. Wygrana ta ma jednak gorzki smak, bo Die Manschaft wracają do domu, a Hiszpania i Japonia grają dalej

Lublin. Nie podoba Ci się ścisk w autobusie? Może byc gorzej

Lublin. Nie podoba Ci się ścisk w autobusie? Może byc gorzej

Z końcem roku z ulic Lublina zniknie 16 przegubowych autobusów firmy, której kończy się umowa na wożenie pasażerów. Miasto szuka jej następcy, ale – wbrew wcześniejszym zapewnieniom – trudno liczyć na płynne przejęcie kursów od 1 stycznia

Gdzie posadzić drzewo, gdzie wymienić ławkę? Startuje zielony budżet Lublina

Gdzie posadzić drzewo, gdzie wymienić ławkę? Startuje zielony budżet Lublina

Ruszył już nabór pomysłów do nowej edycji Zielonego Budżetu. Do 14 grudnia można zgłaszać władzom miasta tereny zielone, które wymagają „remontu i odświeżenia”. Spośród tych propozycji wybrane mają być tereny, które w rok lub dwa przejdą renowację.

Pani Katarzyna ma 34 lata, ale jej organizm 9 lat mniej. Ten gabinet w Lublinie może będzie dla każdego

Pani Katarzyna ma 34 lata, ale jej organizm 9 lat mniej. Ten gabinet w Lublinie może będzie dla każdego

Poziom tkanki tłuszczowej i mięśniowej w organizmie, a także zalecenia jak się odżywiać żeby być zdrowym i szczupłym. Studenci i pracownicy Uniwersytetu Medycznego wsparcie w nowym gabinecie dostaną bezpłatnie. W planach jest otwarcie usług komercyjnych dla każdego chętnego.

Puławscy artyści obsypani nagrodami. Dom Chemika może się cieszyć

Puławscy artyści obsypani nagrodami. Dom Chemika może się cieszyć

Listopad obfitował w nagrody dla młodych artystów z Puławskiego Ośrodka Kultury. Laury z ogólnopolskich konkursów od Katowic po Malbork przywiozły tancerki, recytatorki i wokaliści z Domu Chemika.

Szpital w Lubelskiem musi zadłużać się w parabanku. Banki już nie chcą dać pieniędzy

Szpital w Lubelskiem musi zadłużać się w parabanku. Banki już nie chcą dać pieniędzy

Kraśnicki szpital jest w tak dramatycznej sytuacji finansowej, że chce zaciągnąć 18 mln zł pożyczkę w parabanku. Zwykłe banki nie chcą już dawać mu kredytu.

Organy w Filharmonii mają 25 lat. Znów zagra na nich Robert Brodacki
4 grudnia 2022, 17:00

Organy w Filharmonii mają 25 lat. Znów zagra na nich Robert Brodacki

To właśnie pochodzący z Lublina artysta był jedną z osób odpowiedzialnych za kształt brzmieniowy organów Filharmonii Lubelskiej. Ćwierć wieku później zagra na nich recital. Koncert odbędzie się 4 grudnia o godz. 17.

Brudne zboże idzie na mąkę? Rusza wielka kontrola

Brudne zboże idzie na mąkę? Rusza wielka kontrola

Rolnicy podejrzewają, że polskie młyny produkują mąkę ze zbóż technicznych. Wojewoda lubelski mówi, że to przestępstwo i zarządza kontrolę.

Mundial 2022: Maroko – Kanada 2:1, Belgia jedzie do domu!

Mundial 2022: Maroko – Kanada 2:1, Belgia jedzie do domu!

Duża niespodzianka w grupie F. Maroko po wygranej z Kanadą awansowało do 1/8 finału mundialu z pierwszego miejsca. A do domu jedzie Belgia, która w czwartek bezbramkowo zremisowała z Chorwacją.

Wieczór z Molierem w DDK Węglin
7 grudnia 2022, 18:30

Wieczór z Molierem w DDK Węglin

Dzielnicowy Dom Kultury Węglin (ul. Judyma 2a) zaprasza "Wieczór z Molierem" z okazji 400. rocznicy urodzin autora. Wydarzenie odbędzie się 7 grudnia o godz. 18.30.

Alojzy ma sto lat i namieszał w planach budowy autostrady A2

Alojzy ma sto lat i namieszał w planach budowy autostrady A2

100-letni dąb Alojzy w gminie Międzyrzec Podlaski mógł wstrzymać budowę autostrady A2. Sprawę drzewa musiał rozstrzygać sąd.

Nowy cyrk w Pubie u Szewca: premiera spektaklu "The Trick"
1 grudnia 2022, 19:00

Nowy cyrk w Pubie u Szewca: premiera spektaklu "The Trick"

Wojciech Rotowski & Roman Słomka to duet, który przed kilkoma miesiącami wygrał konkurs "Incydent polski" na autorski spektakl cyrkowy realizowany pod patronatem festiwalu Carnaval Sztukmistrzów. Teraz przedstawienie będzie można zobaczyć w Pubie u Szewca. Premierowe pokazy 1 grudnia o godz. 19 i 2 grudnia o godz. 19.30.

Co z dopłatami do żłobków w Zamościu? Nie będzie dotacji

Co z dopłatami do żłobków w Zamościu? Nie będzie dotacji

Koniec z miejskimi dotacjami dla prywatnych żłobków i klubów dziecięcych w Zamościu. Od 1 stycznia miasto nie będzie im już przekazywać pieniędzy. Ale rodzice maluchów nie pozostaną bez wsparcia. Ci, którzy mieszkają, pracują i odprowadzają podatki w Zamościu, otrzymają świadczenie pod nazwą Zamojski Bon Żłobkowy.

Prace Stasysa Eidrigeviciusa na ogrodzeniu Ogrodu Saskiego
3 grudnia 2022, 16:00

Prace Stasysa Eidrigeviciusa na ogrodzeniu Ogrodu Saskiego

Od 3 grudnia na ogrodzeniu Ogrodu Saskiego będzie można podziwiać wyjątkowe prace litewskiego artysty Stasysa Eidrigeviciusa. Wernisaż i spotkanie z autorem zaplanowano na sobotę o godz. 16 w Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1).

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!