Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

24 września 2021 r.
9:56

Lublin. To będzie wielka i bardzo trudna przeprowadzka. Co na to pasażerowie?

38 327 A A

Policzone są dni dworca autobusowego przy al. Tysiąclecia w Lublinie. Odjazdy i przyjazdy mają być przeniesione na nowy, powstający przy ul. Młyńskiej. Chociaż został do tego ponad rok, to już wiadomo, że nie będzie to łatwa operacja. Tym bardziej, że wśród pasażerów trudno o zwolenników tej zmiany.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Lepiej, żeby dworzec został tutaj, gdzie jest – mówi Zofia Żydek z podlubelskiego Radawca, którą spotkaliśmy wczoraj przy jednym ze stanowisk odjazdowych dworca przy al. Tysiąclecia. – Tutaj każdemu bardziej pasuje, stąd każdemu jest bliżej.

– Z nowego miejsca będzie dalej do przyjmujących w centrum lekarzy – mówi pani Janina, spotkana na innym stanowisku. – I tak muszę korzystać z podwózki, bo już stąd trudno jest mi przejść. Po co mi będzie jeździć tak daleko, aż pod dworzec kolejowy?

Właśnie przy Dworcu Głównym PKP do końca lipca przyszłego roku powstać ma nowy Dworzec Metropolitalny, który jest budowany kosztem ok. 300 mln zł na zlecenie samorządu Lublina.

To jest już przesądzone

Samorząd województwa, któremu podlega stary dworzec, przyznaje wprost, że istnienie tego obiektu straci rację bytu.

– Dalsze funkcjonowanie dworca przy al. Tysiąclecia byłoby nielogiczne – ocenia Michał Mulawa, wicemarszałek województwa.

Kiedy zamknięty ma być obiekt przy al. Tysiąclecia? Konkretnej daty nie ma.

– Otwarcie Dworca Metropolitalnego nie będzie automatycznym zamknięciem obecnego – mówi Andrzej Wojtowicz, wiceprezes podległej marszałkowi spółki Lubelskie Dworce. – To nie stanie się jak za obcięciem nożem, że 1 września zostanie otwarty nowy obiekt, a następnego dnia nasz przestanie działać. Przekazanie musi odbyć się płynnie, żeby nie ucierpieli na tym pasażerowie.

Władze miasta liczą na to, że pasażerowie przekonają się do nowego miejsca odjazdów i przyjazdów, nie tylko ze względu bliskość dworca kolejowego.

– Również jego standard i zaplecze dostosowane do potrzeb pasażerów i kierowców sprawi, że będzie on naturalnym centrum komunikacyjnym, które przyciągnie przewoźników i pasażerów – przekonuje Justyna Góźdź z lubelskiego Ratusza.

Zdecydują niższe stawki?

Przewoźników mają też kusić niższe stawki za korzystanie z peronów.

– Dla dworców samorządowych, a taki status będzie miał nowy obiekt, maksymalna stawka jest regulowana ustawowo – wyjaśnia Monika Fisz z Zarządu Transportu Miejskiego, który ma zarządzać dworcem przy Młyńskiej. – Obiekt przy al. Tysiąclecia nie ma statusu dworca samorządowego, stąd stawki za korzystanie są większe

Na obecnym dworcu każdy odjazd ze stanowiska na dystans do 30 km, czyli przykładowo do Świdnika, Lubartowa lub Łęcznej, kosztuje 5,70 zł. Na dłuższych trasach za pojazd zabierający do 30 pasażerów trzeba zapłacić 10,57 zł, a za większy autobus – 15,54 zł. W przypadku komunikacji międzynarodowej opłata wynosi 26,94 zł.

Na nowym obiekcie, gdzie stawka jest odgórnie ograniczana, miasto nie będzie mogło pobrać od przewoźnika więcej niż 2 zł za odjazd.

Dla marszałkowskiej spółki, która zarządza obiektem przy al. Tysiąclecia, opłaty dworcowe stanowią ok. 60 proc. przychodów.

Co w miejscu dworca?

– Mamy przygotowane trzy główne koncepcje – zaznacza Wojtowicz. Według pierwszej z nich spółka sama miałaby znaleźć pieniądze na budowę obiektów, jakie w tym miejscu dopuszcza miejscowy plan zagospodarowania terenu.

Plan pozwala m.in. na hotele, biurowce, placówki ochrony zdrowia (z wyłączeniem szpitali), handel i mieszkania. Obiekty mogą mieć trzy lub cztery kondygnacje.

Druga opcja to dzierżawa tego terenu. Trzecią jest sprzedaż nieruchomości. – O tym zadecyduje właściciel, czyli zarząd województwa – podkreśla wiceprezes Lubelskich Dworców.

Decyzja ma zapaść najwcześniej w przyszłym roku.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 327

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Janusz_Paliwas / 24 września 2021 r. o 10:23
+64
I bardzo dobrze że w końcu dworce będą obok siebie. Nawyki okolicznych mieszkańców średnio nas interesują, bo oprócz przeprowadzki musi zmienić się siatka komunikacji miejskiej. I wreszcie zniknie ten mongolski syf panujący wokół tego prehistorycznego dworca.
Avatar
affL / 24 września 2021 r. o 10:30
+55
Zapytali dwie babcie czy zmiana jest ok - jedna mówi że wszystkim tu pasuje i tam będzie źle, a druga że do lekarzy do centrum daleko - tak jakby musiała do centrum do lekarza jeździć - zapytajcie je o cokolwiek a usłyszycie że będzie źle. Trzeba zaorać ten burdelik, razem z tym bazarkiem - siedlisko meneli i zaszczane chodniki.
Avatar
Endrju_Golara / 24 września 2021 r. o 10:21
+53
Tendencyjność Waszych artykułów zaczyna wręcz porażać. To smutne jak za wszelką cenę próbujecie zablokować lub jak się nie da to chociaż obrzydzić czytelnikom kolejne miejskie inwestycje.
Avatar
ege_szege / 24 września 2021 r. o 10:28
+49
Tendencyjność Waszych artykułów zaczyna wręcz porażać. To smutne jak za wszelką cenę próbujecie zablokować lub jak się nie da to chociaż obrzydzić czytelnikom kolejne miejskie inwestycje.
 ta łazili po starym dworcu aż w końcu znaleźli dwie niezadowolone babki i teraz już można zacząć pisać że mieszkańcom i pasażerom nie podoba się nowa lokalizacja dworca metropolitalnego, napisać żenada to nic nie napisać
Avatar
Sir_Fred / 24 września 2021 r. o 11:48
+47
Chwała naszemu Żuczkowi za radykalną decyzję !!! Ten obbszczany obiekt na którym co raz jakiś menel żebra o złotówkę to była hańba dla Lublina. Nawet w powiatowych miastach pobudowali ładniejsze dworce. 
Avatar
6yhn / 24 września 2021 r. o 12:06
+45
Tendencyjność Waszych artykułów zaczyna wręcz porażać. To smutne jak za wszelką cenę próbujecie zablokować lub jak się nie da to chociaż obrzydzić czytelnikom kolejne miejskie inwestycje.
ta łazili po starym dworcu aż w końcu znaleźli dwie niezadowolone babki i teraz już można zacząć pisać że mieszkańcom i pasażerom nie podoba się nowa lokalizacja dworca metropolitalnego, napisać żenada to nic nie napisać
Jak zwykle obrażasz ludzi, P0dły dewelo-trolu z agencji, chociaż doskonale dobrze wiesz, że dla co najmniej 80% pasażerów obecna lokalizacja jest LEPSZA, ponieważ w okolicy tego pseudo-metroP0litarnego bizancjum oprócz starych kamienic i melin NIE MA NIC, co mogłoby być celem podróży.
 Tylko 80%? A może jednak 110? Skąd taka liczba? Od proboszcza usłyszałeś i powtarzasz czy wymyśliłeś ją sobie siedząc na kiblu?
 Tylko 80%? A może jednak 110? Skąd taka liczba? Od proboszcza usłyszałeś i powtarzasz czy wymyśliłeś ją sobie siedząc na kiblu? rozwiń
Avatar
___K___ / 24 września 2021 r. o 11:48
+45
Cwaniacka, pazerna banda ma głęboko w doopie, że schorowani ludzie będą mieli 5 razy dalej do szpitala. Niech ta bania na nieruchach pęknie zanim banda całkiem zniszczy to nieszczęsne miasto.
A zwróciłeś uwagę na fakt, że spółka zarządzająca terenem, a więc planująca potencjalne inwestycje budowlane, jest zależna od marszałka, a więc od PiSu? Jakim cudem więc znowu - acz tym razem nie wprost - oskarżasz władze miasta? Miasto, to akurat nowy dworzec buduje, a to PiSowskie władze Urzędu Marszałkowskiego zdają się widzieć dobry geszeft na podzamczu.
A zwróciłeś uwagę na fakt, że spółka zarządzająca terenem, a więc planująca potencjalne inwestycje budowlane, jest zależna od marszałka, a więc od PiSu? Jakim cudem więc znowu - acz tym razem nie wprost - oskarżasz władze miasta? Miasto, to akurat nowy dworzec buduje, a to PiSowskie władze Urzędu Marszałkowskiego zdają się widzieć dobry geszeft na podzamczu. rozwiń
Avatar
___K___ / 24 września 2021 r. o 11:44
+45
Przeniesienie dworca daleko od centrum do dzielnicy slamsów, patologii i pijaków to wielki błąd. To tylko spowoduje, że ludzie przesiądą się do prywatnych samochodów i dobije to i tak już zdychającą komunikację publiczną.
Jak na organizacji komunikacji znasz się tak samo, jak na budownictwie, to odpowiedź jest jedna - zaorać ten obecny dworzec!
Avatar
___K___ / 24 września 2021 r. o 11:57
+39
"Władze miasta liczą na to, że pasażerowie przekonają się do nowego miejsca odjazdów i przyjazdów, nie tylko ze względu bliskość dworca kolejowego." - a jakie znaczenie ma bliskość tego dworca? Czy ktoś robił badania ilu pasażerów przesiada się z pociągów do busów albo odwrotnie?
  Tak działają kompleksy dworcowe w dziesiątkach dużych miast na zachodzie Europy.
Avatar
___K___ / 24 września 2021 r. o 11:58
+36
Przeniesienie dworca daleko od centrum do dzielnicy slamsów, patologii i pijaków to wielki błąd.
  I tu cię boli! Ty po prostu nie chcesz mieć dworca metropolitalnego po sąsiedzku :-)
Avatar
___K___ / 28 września 2021 r. o 13:04
+1
  Już chyba wszystkim na tym forum sugerowałeś baranka w ścianę...  
  Nie. Tobie jeszcze nie. Ale zrób  to jak najszybciej. Dla dobra swojego i forum. Sądząc po stylu wypowiedzi, błędach  i słownictwie, jakie prezentowałeś i nadal prezentujesz, jesteś zwykły, wyszczekany, butny,  arogancki i zarozumiały gówniarz, niedorozwinięty gnojek. Jest jakiś przymus "wytaczania argumentów" ("ważniejszych" niż zwykłe G...no), komentowania każdej bzdury na forum?  Może wskazana byłaby szybka wizyta u psychiary?I czep się tramwaju, a nie mnie. Nie  mam zamiaru dowartościowywać byle smarkacza chwilą uwagi i dialogiem.
Jasin, nie napinaj się tak, bo ci żyłka pierdząca pęknie. Ty mi zarzucasz błędy? Co najwyżej literówki. Moje słownictwo jest o niebo bogatsze od twojego. Tak, bywam arogancki i zarozumiały, zwłaszcza w odniesieniu do obszczekujących mnie jamników. Reszty nie skomentuję - aż tak nisko się schylać nie zamierzam. Twój poziom jest mi obcy.
Jasin, nie napinaj się tak, bo ci żyłka pierdząca pęknie. Ty mi zarzucasz błędy? Co najwyżej literówki. Moje słownictwo jest o niebo bogatsze od twojego. Tak, bywam arogancki i zarozumiały, zwłaszcza w odniesieniu do obszczekujących mnie jamników. Reszty nie skomentuję - aż tak nisko się schylać nie zamierzam. Twój poziom jest mi obcy. rozwiń
Avatar
Jasin / 28 września 2021 r. o 12:32
-1
Już chyba wszystkim na tym forum sugerowałeś baranka w ścianę...
Nie. Tobie jeszcze nie. Ale zrób  to jak najszybciej. Dla dobra swojego i forum. Sądząc po stylu wypowiedzi, błędach  i słownictwie, jakie prezentowałeś i nadal prezentujesz, jesteś zwykły, wyszczekany, butny,  arogancki i zarozumiały gówniarz, niedorozwinięty gnojek. Jest jakiś przymus "wytaczania argumentów" ("ważniejszych" niż zwykłe G...no), komentowania każdej bzdury na forum?  Może wskazana byłaby szybka wizyta u psychiary?I czep się tramwaju, a nie mnie. Nie  mam zamiaru dowartościowywać byle smarkacza chwilą uwagi i dialogiem.
Nie. Tobie jeszcze nie. Ale zrób  to jak najszybciej. Dla dobra swojego i forum. Sądząc po stylu wypowiedzi, błędach  i słownictwie, jakie prezentowałeś i nadal prezentujesz, jesteś zwykły, wyszczekany, butny,  arogancki i zarozumiały gówniarz, niedorozwinięty gnojek. Jest jakiś przymus "wytaczania argumentów" ("ważniejszych" niż zwykłe G...no), komentowania każdej bzdury na forum?  Może wskazana byłaby szybka wizyta u psychiary?I czep się tramwaju, a nie mnie. Nie  mam zamiaru dowartościowywać byle smar... rozwiń
Avatar
___K___ / 28 września 2021 r. o 10:01
+1
I w związku z tym mamy pozwalać, żeby to gówno i tak nas zalewało?
  Ich szambo, ich g...., ich zabawa. Obowiązku przyłączania się nie ma. Lubisz taki klimat, takie zabawy?No to wrzeszcz dalej to swoje liberum veto - do usranej śmierci i dzień dłużej.Tylko najpierw grzmotnij się porządnie w łeb i zrób bilans zysków i strat. I dalej "wytaczaj argumenty" Masz coś z tego?
Już chyba wszystkim na tym forum sugerowałeś baranka w ścianę... Czyżbyś miał w tej kwestii doświadczenia? Chyba nawet spore...
Avatar
Jasin / 28 września 2021 r. o 08:45
-1
I w związku z tym mamy pozwalać, żeby to gówno i tak nas zalewało?
Ich szambo, ich g...., ich zabawa. Obowiązku przyłączania się nie ma. Lubisz taki klimat, takie zabawy?No to wrzeszcz dalej to swoje liberum veto - do usranej śmierci i dzień dłużej.Tylko najpierw grzmotnij się porządnie w łeb i zrób bilans zysków i strat. I dalej "wytaczaj argumenty" Masz coś z tego?
Avatar
___K___ / 27 września 2021 r. o 08:23
+2
  brawo Jasin! Skuteczny się okazałeś niesamowicie :-)  
  Brawo Ty, yntelygencie pszenno buraczany! A nie zauważyłeś przypadkiem, w swojej przenikliwości i mundrości wielkiej, że oprócz trójcy popaprańców  (Monisia. LAS, Japolan) i ich multi wcieleń - nikt praktycznie nic nie pisze?Bo nikt (oprócz Ciebie) nie ma ochoty ciągle babrać się razem z nimi w szambie zalewanym wciąż nowymi dostawami g....Wiesz, ile ich obchodzą, gdzie mają Twoje arcyważne, arcymundre argumenty?Tak, dobrze się domyślasz. Głęboko w czarnej d....
I w związku z tym mamy pozwalać, żeby to gówno i tak nas zalewało? Może ono tobie pasuje, ale mi nie. Poza tym za cienki jesteś, by oceniać moją intelignecję, zwłszcza, że sam już dziesiętki jeśli nie setki razy wstawiłeś swoje bzdurne rymowanki, które niczego nie wnoszą, na matołkach nie robią żadnego wrażenia, ale wymądrzasz się i kreujesz na jakiegoś przywódcę forum. Za słaby jesteś.
I w związku z tym mamy pozwalać, żeby to gówno i tak nas zalewało? Może ono tobie pasuje, ale mi nie. Poza tym za cienki jesteś, by oceniać moją intelignecję, zwłszcza, że sam już dziesiętki jeśli nie setki razy wstawiłeś swoje bzdurne rymowanki, które niczego nie wnoszą, na matołkach nie robią żadnego wrażenia, ale wymądrzasz się i kreujesz na jakiegoś przywódcę forum. Za słaby jesteś. rozwiń
Avatar
Jasin / 26 września 2021 r. o 20:02
-3
brawo Jasin! Skuteczny się okazałeś niesamowicie :-)
Brawo Ty, yntelygencie pszenno buraczany! A nie zauważyłeś przypadkiem, w swojej przenikliwości i mundrości wielkiej, że oprócz trójcy popaprańców  (Monisia. LAS, Japolan) i ich multi wcieleń - nikt praktycznie nic nie pisze?Bo nikt (oprócz Ciebie) nie ma ochoty ciągle babrać się razem z nimi w szambie zalewanym wciąż nowymi dostawami g....Wiesz, ile ich obchodzą, gdzie mają Twoje arcyważne, arcymundre argumenty?Tak, dobrze się domyślasz. Głęboko w czarnej d....
Avatar
___K___ / 26 września 2021 r. o 10:51
+3
Pustka w twojej głowie jest typowa dla PiSowców
I tak się kończy wyciąganie pomocnej dłoni i "wytaczanie argumentów" w bezładnej kopaninie z pato multitrollem. Zostałeś sam - jak ten goły na rogu stodoły...
No widzę też, jak ty go powstrzymałeś w tej paplaninie - brawo Jasin! Skuteczny się okazałeś niesamowicie :-)
Avatar
Gonul / 24 września 2021 r. o 21:32
+10
Bekę to tu wszyscy mają z ciebie pajacu.
 Co prawda to prawda. A najgorsze, że nikt z tą patologią na forum nic nie robi. Widać redakcji Dziennika się bardzo podoba to co odp.. kronikidewelorozwoju pod każdym artykułem.
Avatar
kronikidewelorozwoju / 24 września 2021 r. o 19:42
-16
Myślicie, że jak jakaś Pani Basia pewnego dnia nie zdąży dojechać busem do szpitala na czas z racji zamknięcia dworca na Podzamczu, to Sułtana to wzruszy? Nie wsP0minając już o dewelo-buraczkach, którzy - tak jak dewelo-troll - będą robić sobie jeszcze z tego bekę.
Avatar
kronikidewelorozwoju / 24 września 2021 r. o 19:41
-19
srome_K_, ścierK0 z agencji - dla dewelo-bandy nie ma P0działów partyjnych. Te są tylko dla motłochu, żeby miał się czym podniecać i żeby nie zwracał uwagi na ponadpartyjne ubogacanko cwaniactwa. I to jest właśnie twoje zadanie - politycyzacja wszelkich sporów na forum DW.