Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

20 lutego 2019 r.
6:35

Lublin: W której dzielnicy mieszka się najlepiej, a w której najgorzej? Wyniki badań

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 30 A A

Najlepiej żyje się na Czechowie Północnym, a najgorzej w dzielnicy Hajdów-Zadębie. Dziesiąta żali się na jakość powietrza, Sławin na słabą komunikację, Kalinowszczyźnie brakuje parkingów, a Felinowi placów zabaw. Znamy już wyniki badań prowadzonych przez Ratusz w dzielnicach Lublina

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W internetowej ankiecie „Czego potrzebuje Lublin” wzięło udział ponad 5700 mieszkańców. Badanie było finansowane z budżetu obywatelskiego i zostało przeprowadzone jesienią, ale jego wyniki ogłoszono dopiero teraz.

– Zaskoczeniem były dla nas dość duże różnice w ocenie jakości życia w poszczególnych dzielnicach – przyznaje Mariusz Sagan, dyrektor Wydziału Strategii i Przedsiębiorczości w Urzędzie Miasta.

Inni mają lepiej?

Między niektórymi dzielnicami jest prawdziwa przepaść. Na Czechowie Północnym i Czubach Południowych prawie 68 proc. badanych twierdzi, że w ich dzielnicach żyje się lepiej niż w pozostałych. Tymczasem dzielnicę Hajdów-Zadębie ocenia tak zaledwie 10 proc. respondentów, na Tatarach było 13 proc. takich odpowiedzi.
Aż 73 proc. pytanych mieszkańców Hajdowa-Zadębia jest zdania, że w innych dzielnicach żyje się lepiej niż u nich. Na Kośminku odpowiada tak 43 proc. badanych, w Śródmieściu 31 proc., natomiast na zadowolonych Czubach Południowych takich odpowiedzi było tylko niespełna 6 proc.

Bolączki dzielnic

W poszczególnych częściach miasta na pierwszy plan wysuwają się odmienne problemy. W dzielnicy Szerokie słabo oceniana jest dostępność przedszkoli i komunikacja miejska. Węglin Południowy – jak wiele innych dzielnic – skarży się na brak miejsc do parkowania, Węglin Północny na stan chodników i ulic osiedlowych.

Zła jakość powietrza dokucza mieszkańcom Dziesiątej i Kośminka, narzeka na nią także Śródmieście. Z Głuska płyną sygnały o braku tras rowerowych, Felin kiepsko ocenia dostępność placów zabaw, a zabudowana blokami Ponikwoda chciałaby szkoły i lepszych połączeń autobusowych.

Co sobie chwalą

W raporcie przeczytamy także o tym, z czego są zadowoleni mieszkańcy poszczególnych rejonów miasta. Czechów chwali sobie dostępność terenów zielonych oraz przedszkoli a także połączenia komunikacji miejskiej, mieszkańcy Abramowic są zadowoleni z bezpieczeństwa, na Bronowicach doceniają dostępność publicznych przedszkoli.

Na Czubach chwalą tereny zielone i trasy rowerowe, Dziesiąta jest zadowolona z poziomu szkół, a Głusk ze świeżego powietrza, natomiast mieszkańcy Konstantynowa zaliczają do zalet swojej dzielnicy łatwość dojazdu samochodem i komunikacją miejską, to samo twierdzą na Kośminku.

W skali miasta

Jako jedną z najpilniejszych potrzeb mieszkańcy wskazują budowę miejsc parkingowych, ulic osiedlowych i rozwój terenów zielonych. Oczekują też remontów i budowy chodników, tras rowerowych i placów zabaw. Chcą też mieć więcej miejsc do uprawiania sportu.

– Oceniając warunki życia, mieszkańcy dali najwyższe noty bezpieczeństwu w dzielnicach, zarówno w czasie dnia, jak i w nocy – stwierdzają autorzy opracowania. Dość dobrze oceniano też łatwość dojazdu do innych dzielnic, ilość terenów zielonych, jakość nauczania w szkołach i czystość ulic. – Gorzej oceniono dostosowanie przestrzeni publicznej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz stanu ulic. Najniżej oceniona została dostępność miejsc parkingowych.

Co z tą wiedzą?

– Na pewno wyniki tych badań przydadzą się do prac nad ogólnomiejską strategią Lublin 2030 – twierdzi dyrektor Sagan. – Drugą rzecz, którą chcemy zrobić, to opracować strategie dla dzielnic. Mieszkańcy sami powiedzieli, czego chcą. Trudno o lepszą wskazówkę.

Prawdopodobnie badania będą powtarzane co dwa lata.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
Czytaj więcej o:

Komentarze 30

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Lublinianin / 20 lutego 2019 r. o 06:43
+31
A gdzie LSM ?????????????????????????????????????????????????????  Nie ma?
 Nie ma takiej dzielnicy
Avatar
Gość / 20 lutego 2019 r. o 07:41
+30
LSM - Lubelska Spółdzielnia Mieszkaniowa, tak tez nazywana jest potocznie "dzielnica" Lublina, której właściwa nazwa to RURY.
Avatar
Bart / 20 lutego 2019 r. o 09:07
+17
To jeszcze się wypowiem jako mieszkaniec wiecznie pomijanego Sławinka: 1. brak ogólnie dostępnych terenów zielonych, 2. powietrze zimą to jeden gęsty dym, 3. brak bezpiecznych ścieżek rowerowych pozwalających na dotarcie do centrum, 4. fatalny stan wielu uliczek osiedlowych (choćby Jagiellońska).
Avatar
Gość / 20 lutego 2019 r. o 07:16
+17
Piasek sprzątać ze ścieżek rowerowych na Czechowie! Jeździ się jak na wsi.
Avatar
Gość / 20 lutego 2019 r. o 08:11
+14
Dziesiata chwali szkoly chyba za niski poziom
Avatar
Gość / 20 lutego 2019 r. o 09:11
+9
Czechów i Czuby są przereklamowane
Avatar
ZnawcA / 20 lutego 2019 r. o 10:51
+7
W Zemborzycach lepiej niż na Szerokiem? :) Wolne żarty:0
 w Zemborzycach jest jakoś luźniej, no i fajny zalew z lasem i ścieżką rowerową rzut beretem, szerokie to takie się robią już jednorodzinne slumsy - domek na domku, ciaśniej tam niż na niejednym nowym dewelo-blokowisku :)
Avatar
Gość / 20 lutego 2019 r. o 09:24
+7
W Zemborzycach lepiej niż na Szerokiem? :) Wolne żarty:0
Avatar
Gość / 20 lutego 2019 r. o 07:07
+7
Ponikwoda to dziadowska dzielnica. Same domki albo sterta betonu wokół nowych bloków, bez zieleni szczególnie rejony Jagodowej, Cyprysowej, Strzembosza czy Bielskiego... Dziwię się, że ludzie tam kupują mieszkania. Ale jak jesteś głupi i wolisz beton od zieleni, to kupuj ;)
Avatar
ALEK / 20 lutego 2019 r. o 22:26
+6
My w mieście chcemy przede wszystkim lepszego powietrza. Budowanie parkingów z pewnoscią może tylko je pogorszyć bo to będzie ułatwiało posiadanie coraz to większej ilosci samochodów w miescie, albo też umozliwiało tym co się wyprowadzili do domków pod Lublinem dojazd bezproblemowy i parkowanie. Płacą podatki w Jastkowie np to i niech tam parkują swoje trupy. Chcemy terenów zielonych , parków trawników bez samochodów bo to nam mieszkańcom Lublina poprawi jakośc życia.
Avatar
joe / 25 lutego 2019 r. o 16:36
+1
....Piasek sprzątać ze ścieżek rowerowych na Czechowie! Jeździ się jak na wsi... Na Czubach też, rekordy bije ścieżka z Dziewanny do wąwozu. Ledwie śnieżek poprószy już sypią piachu na grubo. Psiarze niezadowoleni, saneczkarze też, rowerzyści to jasne (kręta ostra jazda w dół, piasek na betonie- wywrotka murowana). Dla mniej sprawnych tuż obok są odsniezane schody. Zadowolona jest tylko firma, która tonami piach sypie a potem (koło maja) zmiata.
Avatar
Lizard / 25 lutego 2019 r. o 15:14
0
Z Czechówem to prawda, jest gdzie pospacerować, pobiegać, zrobić zakupy, są szkoły, przedszkola a dojazd do Centrum to bajka
Avatar
freedom / 21 lutego 2019 r. o 23:28
0
kto ma pięniądze i rozum ten wypala z miast na swoje działki , domki pod miastami i się buduje ,wraz z dogodnym dojazdem mając spokój , zamiast w zagęszczonych miastach, kurnikach , blokowiskach, ulicach korkach się użerać
Avatar
swe / 21 lutego 2019 r. o 08:13
+5
Mieszkańcy chcą rozbudowania ulic, chodników, więcej miejsc parkingowych a jednocześnie więcej zieleni... Czy mieszkańcy czują to, że jedno z drugim średnio idzie w parze? Jak gdzieś wycinają drzewo to jest krzyk - nie ważne że w taki czy inny sposób zagraża otoczeniu. A jak wycinają ich naście czy więcej (np teraz kalinowsczyzna) żeby stworzyć włażnie drogę, oświetlnie, infrastrukturę rowerową i miejsca parkingowe, to się drzecie i przywiązujecie do drzew. Nie żebym był zwolennikiem bezsensownej wycinki, bo lubię zieleń i przyrdę, ale miasto ma to do siebie, że jak chcesz powiększyć parking, to zazwyczaj kosztem trawnika czy drzewka. Nawet jak w zamian obok nasadzi się 3x więcej drzew, to i tak potrzebują czasu.
Mieszkańcy chcą rozbudowania ulic, chodników, więcej miejsc parkingowych a jednocześnie więcej zieleni... Czy mieszkańcy czują to, że jedno z drugim średnio idzie w parze? Jak gdzieś wycinają drzewo to jest krzyk - nie ważne że w taki czy inny sposób zagraża otoczeniu. A jak wycinają ich naście czy więcej (np teraz kalinowsczyzna) żeby stworzyć włażnie drogę, oświetlnie, infrastrukturę rowerową i miejsca parkingowe, to się drzecie i przywiązujecie do drzew. Nie żebym był zwolennikiem bezsensownej wycinki, bo lubię zieleń i przyrdę, ale miast... rozwiń
Avatar
Te / 20 lutego 2019 r. o 22:31
+2
Niestety, na razie tak to wygląda- każdy wolny kawałek terenu przerabia sie na składowiska złomu...ale nic dziwnego, samochody i ich utrzymanie tanie, benzyna tania, słaby transport publiczny i skutki oczywiste.  
Avatar
ALEK / 20 lutego 2019 r. o 22:26
+6
My w mieście chcemy przede wszystkim lepszego powietrza. Budowanie parkingów z pewnoscią może tylko je pogorszyć bo to będzie ułatwiało posiadanie coraz to większej ilosci samochodów w miescie, albo też umozliwiało tym co się wyprowadzili do domków pod Lublinem dojazd bezproblemowy i parkowanie. Płacą podatki w Jastkowie np to i niech tam parkują swoje trupy. Chcemy terenów zielonych , parków trawników bez samochodów bo to nam mieszkańcom Lublina poprawi jakośc życia.
Avatar
Gość / 20 lutego 2019 r. o 19:48
+1
Co wnosi mapa oprócz informacji gdzie umieszczone są dzielnice? Czym są te magiczne przedziały w legendzie? Co oznaczają?
Avatar
Kalina stolica Lublina / 20 lutego 2019 r. o 18:15
-2
I co ma pokazać ten ranking? Największe dzielnice głosowały i wygrały. Jest na nich najwięcej usług, aptek, przedszkoli etc. A tym samym liczba miekszncow jest duża. To chyba logiczne że Czechów, Czuby wygrają.
Avatar
szer / 20 lutego 2019 r. o 17:44
+1
Ponikwoda najbezpieczniejsza żyje się jak w rodzinie kiepskich, rodzinnie i sąsiedzko.
Avatar
Marek / 20 lutego 2019 r. o 15:35
+3
Najlepszy jeśli chodzi o blokowiska byłby LSM gdyby nie a) problemy z parkowaniem b) srające gołębie c) drący mordę i robiący burdy studenci. Poza tym ok. 80% mieszkańców przynajmniej średnie wykształcenie, wielu wyższe z tytułem, doktora czy profesora.
Zobacz wszystkie komentarze 30

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Słaby start młodzieżowców Motoru Lublin w półfinałach DMPJ

Słaby start młodzieżowców Motoru Lublin w półfinałach DMPJ

Młodzi żużlowcy Motoru Lublin mieli niewiele do powiedzenia w pierwszym półfinałowym turnieju Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów, rozgrywanym na torze nad Bystrzycą. We wtorek zajęli trzecie miejsce, wyraźnie przegrywając z drużynami z Częstochowy i Wrocławia

O śpiewach z Polesia Lubelskiego online
28 lipca 2021, 19:00

O śpiewach z Polesia Lubelskiego online

To będzie już piąte spotkanie z cyklu "Kobiety" realizowanego przez Warsztaty Kultury w Lublinie. 28 lipca o godz. 19 na profilu Facebook Jarmarku Jagiellońskiego poznamy członkinie zespołu "Jutrzenka".

Lublin: Nocny pożar na Starym Mieście. Lokatorkę uratowali sąsiedzi

Lublin: Nocny pożar na Starym Mieście. Lokatorkę uratowali sąsiedzi

Zatruta dymem kobieta trafiła do szpitala z płonącego mieszkania na Starym Mieście. O jej życie walczyli strażacy. Pozostali lokatorzy kamienicy wrócili już do swoich mieszkań.

Lubelskie. 18-latek wszedł pod jadącą lokomotywę, zginął na miejscu

Lubelskie. 18-latek wszedł pod jadącą lokomotywę, zginął na miejscu

18-latek wtargnął w nocy na tory kolejowe i został potrącony przez jadącą lokomotywę. Nastolatek zginął na miejscu.

Stal Kraśnik buduje zupełnie nowy zespół

Stal Kraśnik buduje zupełnie nowy zespół

Sprawdzany, co słychać u kolejnego spadkowicza. Tym razem chodzi o Stal Kraśnik. Niebiesko-żółci mają nowego prezesa, trenera i będą mieli zupełnie nowy zespół. Najbliższe lata klub chce poświecić na odbudowę drużyny, a o jej sile mają coraz bardziej stanowić zawodnicy z Kraśnika i okolic.

Bunt związkowców w szpitalu psychiatrycznym w Radecznicy. Nie chcą połączenia z placówką w Lublinie

Bunt związkowców w szpitalu psychiatrycznym w Radecznicy. Nie chcą połączenia z placówką w Lublinie

Jeśli nie pomogą pokojowe formy sprzeciwu, nie wykluczamy strajku – zapowiadają związkowcy z wojewódzkiego szpitala psychiatrycznego w Radecznicy. Nie zgadzają się na przejęcie ich placówki przez Szpital Neuropsychiatryczny w Lublinie

Kiermasz Rękodzieła w Puławach
1 sierpnia 2021, 10:00

Kiermasz Rękodzieła w Puławach

Klub Twórców Ludowych w Puławach zaprasza do odwiedzenia kolejnego w te wakacje Kiermaszu Rękodzieła. Najbliższa odsłona inicjatywy odbędzie się 1 sierpnia w godz. 10-17 na placu przed Domem Chemika.

Jest pierwszy medal dla Polski na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio!

Jest pierwszy medal dla Polski na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio!

Wioślarska czwórka podwójna - Agnieszka Kobus-Zawojska, Maria Sajdak, Marta Wieliczko i Katarzyna Zillmann - wywalczyły ostatniej nocy czasu polskiego srebrny medal na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Jest to pierwszy sukces biało-czerwonej reprezentacji na tej imprezie

Anoreksja coraz większym problemem wśród nastolatków. "Nie czułam, że robię sobie krzywdę"
Reportaż Uwagi! TVN
film

Anoreksja coraz większym problemem wśród nastolatków. "Nie czułam, że robię sobie krzywdę"

Anoreksja, bulimia, kompulsywne zajadanie stanowią wśród nastolatków olbrzymi problem. Sytuację pogorszył jeszcze lockdown. - Chciałam być idealna. Idealną córką, uczennicą, koszykarką, żeglarką, tancerką – opowiada jedna z bohaterek naszego reportażu.

Malina, owoc pożądania producentów i łakomy kąsek dla złodziei. Rekordowe ceny na skupie

Malina, owoc pożądania producentów i łakomy kąsek dla złodziei. Rekordowe ceny na skupie

Rekordowo wysoka cena za maliny. Kilogram tych owoców w skupie oscyluje na poziomie 12-13 złotych za kilogram. Okazuje się, że tak wysoka cena wcale nie musi oznaczać dobrych wiadomości dla producentów. Problemem jest brak pracowników na plantacjach. A także… złodzieje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 28 lipca 2021 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 28 lipca 2021 roku

Biała Podlaska: Plac przy ul. Zagrodowej z nazwą Ofiar Pacyfikacji Sielczyka 1944 roku?

Biała Podlaska: Plac przy ul. Zagrodowej z nazwą Ofiar Pacyfikacji Sielczyka 1944 roku?

Radni Zjednoczonej Prawicy chcą nazwać teren przy ulicy Zagrodowej placem Ofiar Pacyfikacji Sielczyka 1944 roku. Jest już projekt uchwały w tej sprawie.

Puławy walczą o stół Marszałka. Mamy odpowiedź ministerstwa

Puławy walczą o stół Marszałka. Mamy odpowiedź ministerstwa

Zaskoczenie i dezaprobata, że komuś taki pomysł przyszedł do głowy – Towarzystwo Przyjaciół Puław reaguje na artykuł Dziennika Wschodniego o sprawie przenosin stołu związanego Józefem Piłsudskim z Pałacu Czartoryskich w Puławach do Muzeum w Sulejówku.

Spektakl i koncert w Muszli Koncertowej
29 lipca 2021, 15:00

Spektakl i koncert w Muszli Koncertowej

W ramach projektu Muzyczne Czwartki w Zielonym Ogrodzie 29 lipca będzie można uczestniczyć w spektaklu i koncercie. W Muszli Koncertowej Ogrodu Saskiego wystąpią Teatr Seniora oraz Sokołowski & Menet.

Nikt nie chce karmić studentów w Kampusie Zachodnim UMCS. Co odstrasza przedsiębiorców?

Nikt nie chce karmić studentów w Kampusie Zachodnim UMCS. Co odstrasza przedsiębiorców?

Znów nie było chętnych do poprowadzenia lokali gastronomicznych w nowych obiektach UMCS przy ul. Głębokiej. Uczelnia oficjalnie tego nie potwierdza, ale przedsiębiorców najprawdopodobniej odstraszył brak pewności, że od października studenci wrócą do zajęć stacjonarnych

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.