Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

28 października 2016 r.
9:43

Lublin z półwyspem. Rewolucja w planie

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
83 34 A A
Ratusz chce, by park Rusałka był urządzonym, otwartym terenem zielonym
Ratusz chce, by park Rusałka był urządzonym, otwartym terenem zielonym

Staw z wyspami przy al. Unii Lubelskiej, zielony park przy Rusałce i nowe obiekty w miejscu stadionu przy Kresowej. Takie zmiany w krajobrazie Lublina umożliwić miałby nowy plan wykorzystania tych terenów. Jego projekt miejscy planiści poddają ocenie mieszkańców

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na kolorowych mapach zapisana zostanie przyszłość kilku obszarów, które będzie można zagospodarować tylko w sposób określony na mapach. Ich wstępną wersję (ostateczną uchwali Rada Miasta) od 4 listopada będzie mógł oglądać każdy chętny. Zresztą nie tylko oglądać, ale też zgłosić uwagi lub zasugerować coś innego, niż proponuje Urząd Miasta. A co proponuje?

Miejsce na staw

Tu, gdzie teraz są ogródki działkowe przy al. Unii Lubelskiej, istniał niegdyś Wielki Staw Królewski. Jego odtworzenie ma umożliwić proponowany zapis w planie zagospodarowania mówiący, że jest to „teren wód powierzchniowych śródlądowych”.

– Dopuszczona byłaby tu lokalizacja zbiornika wodnego – mówi Małgorzata Żurkowska, główny urbanista miasta. Plan nie wskazywałby konkretnego ulokowania stawu, ani jego kształtu. – Zapis jest bardzo ogólny, żeby była możliwość zorganizowania konkursu architektonicznego na ten temat.

Miasto widziałoby tu 73-hektarowy park centralny. Teren ten ma pozostać wolny od zabudowy, by nic nie przesłaniało widoku na Stare Miasto. – Możliwa byłaby lokalizacja bulwarów, przystani wodnych, kąpielisk – wylicza Żurkowska. – Dopuszczane byłoby kształtowanie wysp, półwyspów, zatok, meander i lokalizacja punktów widokowych, pagórków, by jeszcze bardziej wyeksponować Stare Miasto.

Co ze stadionem?

Na nowo zaplanowana ma być też przyszłość zdegradowanego stadionu przy Kresowej, który od lat jest również miejscem niedzielnych giełd. Ratusz chce zapisać, że jest to teren „usług w zieleni”, „w szczególności z zakresu sportu i rekreacji”.

Planiści nie przekreślają ewentualnej modernizacji stadionu, ale jej również nie narzucają. Równie dobrze mogłaby się tu pojawić nowa zabudowa, ale najwyżej jednopiętrowa i zajmująca nie więcej niż 30 proc. terenu.

W grę wchodzi też ucywilizowanie odbywającego się tu handlu. – Dopuszczona byłaby lokalizacja tymczasowych obiektów budowlanych, jak urządzenia rozrywkowe, przykrycia namiotowe, pawilony wystawowe i sprzedaży ulicznej – wymienia główny urbanista miasta.

Nie są za to stawiane wymogi co do minimalnej liczby miejsc parkingowych.

Miejsce na park

Kolejny obszar na wspomnianych mapach to okolice Rusałki. Co ważne, nie ogranicza się to do zielonych terenów, na których odbywają się nieraz koncerty, ale i do obecnych ogródków działkowych sięgających bulwaru nad Bystrzycą oraz al. Piłsudskiego.

Ratusz chce, by tak rozumiany park Rusałka był urządzonym, otwartym terenem zielonym. Tu też w grę wchodzi zabudowa, ale służąca ściśle określonym celom. – Umożliwiająca prowadzenie usług turystyki, rekreacji, gastronomii oraz związana z działalnością i funkcjonowaniem ogrodów tematycznych – wylicza Żurkowska. Mowa też o funkcji naukowo-dydaktycznej i wystawienniczej.

A działkowcy?

Łatwo zauważyć, że na dwóch obszarach, których przyszłością zajmuje się miasto, znajdują się teraz ogródki działkowe. Nawet jeśli Rada Miasta zatwierdzi propozycje miejskich planistów i zmieni przeznaczenie tych terenów, nie oznacza to, że działkowców ktoś stąd wyrzuci. Uchwała umożliwiłaby jednak miastu podjęcie rozmów z działkowcami i namawianie ich do przeprowadzki w inne, mniej eksponowane miejsce. Takie miejsce Ratusz widziałby zamiast chwastów u zbiegu ul. Żeglarskiej i Osmolickiej.

Młyn Krauzego

Jeżeli propozycje planistów poprze Rada Miasta, to zabytkowy budynek, który nie jest już młynem, będzie mógł być wykorzystany na hotel, gastronomię i centrum kongresowe. Na galerię handlową zgody miasta nie ma.

Co Wy na to?

Projekt planu zagospodarowania terenu będzie wyłożony do publicznego wglądu od 4 do 28 listopada. Zarówno w internecie (lublin.eu), jak też w siedzibie Wydziału Planowania Urzędu Miasta Lublin (Wieniawska 14, pokój 1111).

Na 10 listopada zaplanowana została publiczna dyskusja na temat proponowanej przyszłości tego terenu. Debata odbędzie się w sali 2 na parterze Ratusza, początek o godz. 16.

Komentarze 34

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 2 listopada 2016 o 20:39
0
Wylęgarnia komarów? No brawo planiści!
Avatar
Gość / 30 października 2016 o 01:06
0
a my na to: zajmijcie się utwardzeniem dróg w obrębie miasta oraz dociągnięciem kanalizacji i wodociągu bo kicha na maksa że w granicach miasta Lublin są takie ulice
Avatar
Gość / 29 października 2016 o 08:37
0
Ktoś tu kłamie jak z nut: "zapisana zostanie przyszłość kilku obszarów, które będzie można zagospodarować tylko w sposób określony na mapach", a w sprawie Górek Czechowskich obecny jeszcze prezydent naszego miasta powiedział, że właściciel jak zechce, to może zabetonować cały obszar... "Uchwała umożliwiłaby jednak miastu podjęcie rozmów z działkowcami i namawianie ich do przeprowadzki w inne, mniej eksponowane miejsce. Takie miejsce Ratusz widziałby zamiast chwastów u zbiegu ul. Żeglarskiej i Osmolickiej.", a dlaczego nie zaproponować tego samego "betoniarzowi" od Górek Czechowskich?
Ktoś tu kłamie jak z nut: "zapisana zostanie przyszłość kilku obszarów, które będzie można zagospodarować tylko w sposób określony na mapach", a w sprawie Górek Czechowskich obecny jeszcze prezydent naszego miasta powiedział, że właściciel jak zechce, to może zabetonować cały obszar... "Uchwała umożliwiłaby jednak miastu podjęcie rozmów z działkowcami i namawianie ich do przeprowadzki w inne, mniej eksponowane miejsce. Takie miejsce Ratusz widziałby zamiast chwastów u zbiegu ul. Żeglarskiej i Osmolickiej.", a dlaczego nie... rozwiń
Avatar
zalew / 29 października 2016 o 08:09
0
Lepiej niech oczyszczą Zalew zemborzycki, tam jest tyle terenu, że każdy znalazłby coś dla siebie. Chyba, że plan zakłada piękny Lublin z cuchnacą sadzawką u boku.
Avatar
Gość / 28 października 2016 o 23:46
0
Ogródki działkowe to zostawcie w spokoju tyle zieleni, chcecie zniszczyć! Co za poroniony pomysł co w waszych głowach siedzi? Targiem pod Zamkiem zajmijcie się lepiej te budy, są okropne i nie ma tam klientów. Tam będzie idealne miejsce na staw kiedyś były tam bagna.
Avatar
Gość / 28 października 2016 o 22:57
0
brawo dla miasta ,że nie godzi się na galerię handlową w Młynie Krauzego!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
Gość / 28 października 2016 o 20:26
0
Widać że celem wladzy jest usunięcie działkowców z miasta.. Hektary ogrodów z okolic tarasów zamkowych i Piłsudskiego maja się przenieść na skrawek obecnej łączki koło zalewu, przy kompleksie basenów??? widać że chodzi o całkowitą likwidację idei ogrodów..Mam nadzieję, że ludzie się sprzeciwią Podam cytat jak ruch działkowców ma się za granicą, zdjęcia na mapach google są na to dowodem: " Najwięcej ogródków działkowych w Niemczech jest w Berlinie - ponad 69 tysięcy. W wielkich miastach zapotrzebowanie na ogródki znacznie przewyższa podaż, a wiele stowarzyszeń działkowiczów prowadzi listy oczekujących. Ogródki uważane są za alternatywną i tanią formę wypoczynku rodzinnego."
Widać że celem wladzy jest usunięcie działkowców z miasta.. Hektary ogrodów z okolic tarasów zamkowych i Piłsudskiego maja się przenieść na skrawek obecnej łączki koło zalewu, przy kompleksie basenów??? widać że chodzi o całkowitą likwidację idei ogrodów..Mam nadzieję, że ludzie się sprzeciwią Podam cytat jak ruch działkowców ma się za granicą, zdjęcia na mapach google są na to dowodem: " Najwięcej ogródków działkowych w Niemczech jest w Berlinie - ponad 69 tysięcy. W wielkich miastach zapotrzebowanie na ogródki znacznie przewyższa pod... rozwiń
Avatar
boży żuczek / 28 października 2016 o 17:41
0
tak samo jak na dawnym poligonie, najpierw tereny zielone, parki a teraz...? co z tego zostalo? bloki 15 piętrowe na maxa a tam gdzie sie nie da, to deweloper wymyślił że na jego prywatnej działce MIASTO zrobi park i sie o niego ładnie zatroszczy...
Avatar
Gość / 28 października 2016 o 17:15
0
W miejscu stadionu na kresowej powinien być wiadukt łączący Andersa z Tysiąclecia odciążający zapchane rondo przy Dworku Grafa,
Avatar
Gość / 28 października 2016 o 15:17
0
Pomyślcie jak fajnie mogłoby to wyglądać. Jednym z problemów Lublina jest to, że brak jest długiego atrakcyjnego terenu spacerowego. Od początku deptaka do Bramy Grodzkiej można przejść w maks 10 minut i co dalej? Zaniedbane błonia w błocie, parking na Pl Zamkowym, obleśny dworzec PKS albo do centrum handlowego i ruchliwa arteria. Trzeba zagospodarować obecne błonia, zlikwidować ogródki i zrobić przedłużenie terenu zielonego po drugiej stronie ulicy. W tej chwili atrakcyjność turystyczna miasta kończy się na zamku, można by taki trakt pieszy podciągnąć dużo dalej, w porywach nawet do Młyna Krausego. A po drodze jakieś jeziorko, punkty widokowe (widok na wzgórze zamkowe stamtąd genialny), może nawet jakieś knajpy jeśli dało by się postawić coś bardzo niskiego i nie szpecącego (wprowadzić obowiązek uzgodnień wszelkiej zabudowy z MKZ). Jakaś plaża wysypana piaskiem, wystarczy podpatrzeć do Wawa zrobiła z nadbrzeżem Wisły, która za czysta też nie jest, a jaki hit i jakie tłumy się przewalają.
Pomyślcie jak fajnie mogłoby to wyglądać. Jednym z problemów Lublina jest to, że brak jest długiego atrakcyjnego terenu spacerowego. Od początku deptaka do Bramy Grodzkiej można przejść w maks 10 minut i co dalej? Zaniedbane błonia w błocie, parking na Pl Zamkowym, obleśny dworzec PKS albo do centrum handlowego i ruchliwa arteria. Trzeba zagospodarować obecne błonia, zlikwidować ogródki i zrobić przedłużenie terenu zielonego po drugiej stronie ulicy. W tej chwili atrakcyjność turystyczna miasta kończy się na zamku, można by taki trakt pieszy... rozwiń
Avatar
Gość / 2 listopada 2016 o 20:39
0
Wylęgarnia komarów? No brawo planiści!
Avatar
Gość / 30 października 2016 o 01:06
0
a my na to: zajmijcie się utwardzeniem dróg w obrębie miasta oraz dociągnięciem kanalizacji i wodociągu bo kicha na maksa że w granicach miasta Lublin są takie ulice
Avatar
Gość / 29 października 2016 o 08:37
0
Ktoś tu kłamie jak z nut: "zapisana zostanie przyszłość kilku obszarów, które będzie można zagospodarować tylko w sposób określony na mapach", a w sprawie Górek Czechowskich obecny jeszcze prezydent naszego miasta powiedział, że właściciel jak zechce, to może zabetonować cały obszar... "Uchwała umożliwiłaby jednak miastu podjęcie rozmów z działkowcami i namawianie ich do przeprowadzki w inne, mniej eksponowane miejsce. Takie miejsce Ratusz widziałby zamiast chwastów u zbiegu ul. Żeglarskiej i Osmolickiej.", a dlaczego nie zaproponować tego samego "betoniarzowi" od Górek Czechowskich?
Ktoś tu kłamie jak z nut: "zapisana zostanie przyszłość kilku obszarów, które będzie można zagospodarować tylko w sposób określony na mapach", a w sprawie Górek Czechowskich obecny jeszcze prezydent naszego miasta powiedział, że właściciel jak zechce, to może zabetonować cały obszar... "Uchwała umożliwiłaby jednak miastu podjęcie rozmów z działkowcami i namawianie ich do przeprowadzki w inne, mniej eksponowane miejsce. Takie miejsce Ratusz widziałby zamiast chwastów u zbiegu ul. Żeglarskiej i Osmolickiej.", a dlaczego nie... rozwiń
Avatar
zalew / 29 października 2016 o 08:09
0
Lepiej niech oczyszczą Zalew zemborzycki, tam jest tyle terenu, że każdy znalazłby coś dla siebie. Chyba, że plan zakłada piękny Lublin z cuchnacą sadzawką u boku.
Avatar
Gość / 28 października 2016 o 23:46
0
Ogródki działkowe to zostawcie w spokoju tyle zieleni, chcecie zniszczyć! Co za poroniony pomysł co w waszych głowach siedzi? Targiem pod Zamkiem zajmijcie się lepiej te budy, są okropne i nie ma tam klientów. Tam będzie idealne miejsce na staw kiedyś były tam bagna.
Avatar
Gość / 28 października 2016 o 22:57
0
brawo dla miasta ,że nie godzi się na galerię handlową w Młynie Krauzego!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
Gość / 28 października 2016 o 20:26
0
Widać że celem wladzy jest usunięcie działkowców z miasta.. Hektary ogrodów z okolic tarasów zamkowych i Piłsudskiego maja się przenieść na skrawek obecnej łączki koło zalewu, przy kompleksie basenów??? widać że chodzi o całkowitą likwidację idei ogrodów..Mam nadzieję, że ludzie się sprzeciwią Podam cytat jak ruch działkowców ma się za granicą, zdjęcia na mapach google są na to dowodem: " Najwięcej ogródków działkowych w Niemczech jest w Berlinie - ponad 69 tysięcy. W wielkich miastach zapotrzebowanie na ogródki znacznie przewyższa podaż, a wiele stowarzyszeń działkowiczów prowadzi listy oczekujących. Ogródki uważane są za alternatywną i tanią formę wypoczynku rodzinnego."
Widać że celem wladzy jest usunięcie działkowców z miasta.. Hektary ogrodów z okolic tarasów zamkowych i Piłsudskiego maja się przenieść na skrawek obecnej łączki koło zalewu, przy kompleksie basenów??? widać że chodzi o całkowitą likwidację idei ogrodów..Mam nadzieję, że ludzie się sprzeciwią Podam cytat jak ruch działkowców ma się za granicą, zdjęcia na mapach google są na to dowodem: " Najwięcej ogródków działkowych w Niemczech jest w Berlinie - ponad 69 tysięcy. W wielkich miastach zapotrzebowanie na ogródki znacznie przewyższa pod... rozwiń
Avatar
boży żuczek / 28 października 2016 o 17:41
0
tak samo jak na dawnym poligonie, najpierw tereny zielone, parki a teraz...? co z tego zostalo? bloki 15 piętrowe na maxa a tam gdzie sie nie da, to deweloper wymyślił że na jego prywatnej działce MIASTO zrobi park i sie o niego ładnie zatroszczy...
Avatar
Gość / 28 października 2016 o 17:15
0
W miejscu stadionu na kresowej powinien być wiadukt łączący Andersa z Tysiąclecia odciążający zapchane rondo przy Dworku Grafa,
Avatar
Gość / 28 października 2016 o 15:17
0
Pomyślcie jak fajnie mogłoby to wyglądać. Jednym z problemów Lublina jest to, że brak jest długiego atrakcyjnego terenu spacerowego. Od początku deptaka do Bramy Grodzkiej można przejść w maks 10 minut i co dalej? Zaniedbane błonia w błocie, parking na Pl Zamkowym, obleśny dworzec PKS albo do centrum handlowego i ruchliwa arteria. Trzeba zagospodarować obecne błonia, zlikwidować ogródki i zrobić przedłużenie terenu zielonego po drugiej stronie ulicy. W tej chwili atrakcyjność turystyczna miasta kończy się na zamku, można by taki trakt pieszy podciągnąć dużo dalej, w porywach nawet do Młyna Krausego. A po drodze jakieś jeziorko, punkty widokowe (widok na wzgórze zamkowe stamtąd genialny), może nawet jakieś knajpy jeśli dało by się postawić coś bardzo niskiego i nie szpecącego (wprowadzić obowiązek uzgodnień wszelkiej zabudowy z MKZ). Jakaś plaża wysypana piaskiem, wystarczy podpatrzeć do Wawa zrobiła z nadbrzeżem Wisły, która za czysta też nie jest, a jaki hit i jakie tłumy się przewalają.
Pomyślcie jak fajnie mogłoby to wyglądać. Jednym z problemów Lublina jest to, że brak jest długiego atrakcyjnego terenu spacerowego. Od początku deptaka do Bramy Grodzkiej można przejść w maks 10 minut i co dalej? Zaniedbane błonia w błocie, parking na Pl Zamkowym, obleśny dworzec PKS albo do centrum handlowego i ruchliwa arteria. Trzeba zagospodarować obecne błonia, zlikwidować ogródki i zrobić przedłużenie terenu zielonego po drugiej stronie ulicy. W tej chwili atrakcyjność turystyczna miasta kończy się na zamku, można by taki trakt pieszy... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 34

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 lipca 2018

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 lipca 2018 0 0

Duże zamieszanie z kolorowymi pojemnikami na śmieci w Lublinie

Duże zamieszanie z kolorowymi pojemnikami na śmieci w Lublinie 14 8

Do dziś na lubelskich osiedlach powinny się pojawić kolorowe pojemniki do segregacji śmieci, ale mało gdzie je widać. Tylko właśnie do niedzieli miał trwać „okres przejściowy” w dzielnicach, które przechodzą na nowy system segregacji odpadów, ale okazuje się, że zamieszanie jeszcze może potrwać.

Końskowola bawiła się podczas Święta Róż [zdjęcia]
galeria

Końskowola bawiła się podczas Święta Róż [zdjęcia] 13 0

Miłośnicy kwiatów z całego województwa lubelskiego w niedzielę przybyli do Końskowoli, żeby zrobić zakupy podczas Święta Róż. To jedna z najlepszych okazji do zaopatrzenia się w sadzonki, kwiaty, a także lokalne, zdrowe produkty żywnościowe. Na scenie zagrały m.in. zespoły taneczne.

Folwark w Łęcznej się zmienia. "Park z miesiąca na miesiąc pięknieje"

Folwark w Łęcznej się zmienia. "Park z miesiąca na miesiąc pięknieje" 0 4

Mieszkańcy coraz częściej odwiedzają folwark w łęczyńskim Podzamczu. Kibicują inwestycji, która odmienia ten dawniej zapuszczony fragment Łęcznej.

Wacław Golonka na Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach
16 lipca 2018, 19:00

Wacław Golonka na Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach 0 0

Przed nami trzeci koncert w ramach tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach. W poniedziałek, 16 lipca o godz. 19 w Kościele pw. św. Brata Alberta wystąpi Wacław Golonka.

Lublin: Bez przejazdu przez ul. Dunikowskiego

Lublin: Bez przejazdu przez ul. Dunikowskiego 0 2

W poniedziałek zacznie się kolejny etap przebudowy sieci gazowej w rejonie powstającej drogi, która pobiegnie od Kunickiego do Wrotkowskiej.

Rolnicy zagłuszyli premiera Morawieckiego w Kraśniku. Antyrządowa manifestacja pod pomnikiem smoleńskim
Wideo, zdjęcia
galeria
film

Rolnicy zagłuszyli premiera Morawieckiego w Kraśniku. Antyrządowa manifestacja pod pomnikiem smoleńskim 461 40

Przy dźwiękach syren i okrzykach wściekłych rolników przemawiał w niedzielę w Kraśniku premier Mateusz Morawiecki. Uroczystość odsłonięcia pomnika smoleńskiego zamieniła się w antyrządowy protest przeciwko niskim cenom malin, agrestu, porzeczek i wiśni.

MUNDIAL 2018. Francja mistrzem świata 2018!
film

MUNDIAL 2018. Francja mistrzem świata 2018! 2 0

MUNDIAL 2018 Trójkolorowi wygrali w finale z Chorwacją 4:2 po kapitalnym spotkaniu na moskiewskich Łużnikach i zdobyli drugi w historii Puchar Świata. To ogromny sukces dla selekcjonera Didiera Deschampsa, który zdobył to trofeum zarówno jako piłkarz jak i trener

Jeden kierowca zginął, drugi był ranny. Policjanci szukają świadków wypadków

Jeden kierowca zginął, drugi był ranny. Policjanci szukają świadków wypadków 8 0

Lubelscy policjanci szukają świadków dwóch wypadków drogowych, do których doszło na początku lipca.

Alarm 24: Podwodna mogiła na dnie zalewu? Film czytelnika
film

Alarm 24: Podwodna mogiła na dnie zalewu? Film czytelnika 17 9

Co znajdowało się na niewielkim wzgórzu zalanym podczas budowy Zalewu Zemborzyckiego?

Zdradziło go dziwne zachowanie. Policjanci odkryli gdzie znikały rowery

Zdradziło go dziwne zachowanie. Policjanci odkryli gdzie znikały rowery 3 0

W piątkowe południe dyżurny łukowskiej komendy policji otrzymał telefoniczną informację o młodym mężczyźnie, którego zachowanie wskazywało, że chce ukraść rower. Zawiadamiający opisując jego wygląd, informował dyżurnego o trasie ucieczki młodzieńca.

Megaprojekt drogowy w powiecie lubelskim. Dwie duże inwestycje

Megaprojekt drogowy w powiecie lubelskim. Dwie duże inwestycje 19 6

Rozpoczęła się przebudowa drogi Krężnica Jara - Strzeszkowice w powiecie lubelskim. To jedna z dwóch inwestycji, realizowanych przez samorząd powiatowy w ramach megaprojektu drogowego, w którym biorą udział także pozostałe powiaty ziemskie województwa lubelskiego.

Festiwal "Śladami Singera" 2018: Bawić i przypominać [program]
16 lipca 2018, 17:30

Festiwal "Śladami Singera" 2018: Bawić i przypominać [program] 2 0

Co Gdzie Kiedy. W poniedziałek w podróż po Lubelszczyźnie wyrusza Festiwal "Śladami Singera". W tym roku artyści zawitają do 12 miast i miejscowości. – Chcemy bawić, zachwycać, ale też skłaniać do refleksji – mówią organizatorzy. Słowo-klucz to pamięć lokalna.

MUNDIAL 2018. Francja – Chorwacja 4:2 [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]
film

MUNDIAL 2018. Francja – Chorwacja 4:2 [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO] 6 4

W ostatnim meczu mistrzostw świata w Rosji Francja gra na Łużnikach z Moskwie z Chorwacją. Czy powtórzy wynik sprzed 20 lat, czy po raz pierwszy złoto zdobędzie zespół z Bałkanów?

Wyjeżdżasz za granicę? Ile trzeba poczekać na nowy paszport?

Wyjeżdżasz za granicę? Ile trzeba poczekać na nowy paszport? 0 5

Tradycyjnie już okres wakacyjny to czas wzmożonego ruchu w punktach paszportowych. Wiele osób dopiero tuż przed planowanym urlopem zdaje sobie sprawę, że ma nieważny paszport. Dlatego warto sprawdzić termin ważności naszego paszportu. Tylko w czerwcu br. wydano prawie 215 tys. nowych paszportów, a w całym pierwszym półroczu 2018 r. aż 977 tys. dokumentów.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.