Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

29 marca 2016 r.
14:43

Lublin: Za kilka dni zamkną plac Litewski, dookoła pojawi się płot

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
1 50 A A
Plac Litewski w Lublinie będzie zamknięty. Fot. Wojciech Nieśpiałowski
Plac Litewski w Lublinie będzie zamknięty. Fot. Wojciech Nieśpiałowski

7 lub 11 kwietnia zacznie się przebudowa pl. Litewskiego. Wtedy też teren zostanie ogrodzony. Około 16 maja na stałe zamknięta zostanie część Krakowskiego Przedmieścia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Takie daty padły po dzisiejszym podpisaniu przez miasto umowy z firmą Budimex, która za 48,8 miliona złotych ma zmienić oblicze placu.

Będzie wielki płot

– Prace musimy zacząć od ogrodzenia placu – zapowiada Andrzej Urbański, koordynator projektu z warszawskiej firmy Budimex.

Płot stanie tuż przy chodniku biegnącym wzdłuż ul 3 Maja, później będzie biegł przy fasadach budynków UMCS. Zarówno do Instytutu Psychologii, jak i do Wydziału Politologii będzie się wchodzić tylnymi drzwiami od ul. Radziwiłłowskiej.

Za ogrodzeniem znajdzie się też jezdnia biegnąca wzdłuż hotelu Europa. Ta, przy której jest postój taksówek. Dostępny będzie wyłącznie chodnik przy budynku hotelu, który ma zapewniać dojście do ul. Radziwiłłowskiej.

Płot na razie nie „wchłonie” pomników, ale zaraz po obchodach Święta Konstytucji 3 Maja także one znajdą się za ogrodzeniem. Nie będzie ono jeszcze wtedy sięgać do samego Krakowskiego Przedmieścia i nadal będzie można korzystać z chodnika wzdłuż placu, ale tylko do połowy maja.

Znikną autobusy

W połowie maja zamknięta zostanie jezdnia Krakowskiego Przedmieścia między ul. 3 Maja a Kapucyńską, bo odcinek ten ma być zamieniony w deptak. Płot będzie przestawiony tak, że pieszym pozostanie tylko jeden chodnik, ten wzdłuż Poczty Głównej. Jezdnia zostanie na stałe zamknięta, co oznacza, że zarówno sprzed poczty, jak i sprzed Baobabu znikną przystanki komunikacji miejskiej.

Autobusy dziennych linii 3, 4, 7, 13 i 55 będą skręcać z Krakowskiego Przedmieścia w ul. Kołłątaja i Hempla, gdzie wyznaczony zostanie nowy przystanek. – Będzie się znajdował za budynkiem Centrum Kultury przy wjeździe do parkingu podziemnego – tłumaczy Grzegorz Malec, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego. Autobusy jadące w przeciwnym kierunku będą korzystać z istniejącego już przystanku przy sklepie Społem.

Taki objazd może być kłopotliwy dla kierowców przegubowych autobusów obsługujących linię 55, więc Zarząd Transportu Miejskiego zastrzega, że nie jest wykluczone wyznaczenie też drugiego objazdu przez Lipową i Okopową. Właśnie tymi ulicami mają kursować wszystkie linie nocne, których nowym punktem przesiadkowym stanie się pl. Wolności.

Tylko wzdłuż poczty

Kolejnym etapem, zapowiadanym na początek września, będzie zamknięcie chodnika Krakowskiego Przedmieścia wzdłuż Poczty Głównej. Jak wtedy będziemy chodzić między ul. 3 Maja a starą częścią deptaka? – Ruch pieszych zostanie przeniesiony na nowo wykonaną część z ułożoną już kostką granitową przy Baobabie i pomniku Unii Lubelskiej – tłumaczy koordynator projektu.

Na wszelki wypadek

Przedstawione dziś informacje o tym, jak duży teren zostanie zamknięty za ogrodzeniem nijak mają się do wcześniejszych zapowiedzi, że nie czeka nas „powtórka z Ogrodu Saskiego”, który na wiele miesięcy zamknięto i otoczono płotem. Dlaczego cały plac jednak będzie zamknięty? Wykonawca tłumaczy to względami bezpieczeństwa i tym, że na placu będą prowadzone wykopy i będą się po nim poruszać maszyny. – Robotnicy wiedzą jak poruszać się po placu budowy – mówi Andrzej Urbański. – Jeśli nie ogrodzimy go szczelnie, to nie będzie możliwe prowadzenie prac budowlano-montażowych.

Ogrodzenie stanąć ma również wokół placu Krąpca, ale nadal będą tu dostępne chodniki wzdłuż ul. Radziwiłłowskiej i Staszica. Najdłużej będzie stać płot przy fontannie.

Co najpierw, co potem

Od czego, po ogrodzeniu terenu, zacznie się przebudowa? Od usunięcia drzew. Potem robotnicy zabiorą się za demontaż starej fontanny, w której rejonie skrywają się w ziemi fundamenty istniejącej tu niegdyś cerkwi. – Te fundamenty musimy odkryć i zrobić dokumentację fotograficzną – stwierdza Szczepański. Potem pamiątki te mają zostać zabezpieczone i zasypane ziemią.

Równocześnie pracownicy będą rozbierać nawierzchnię placu. Część kostki brukowej ma być wykorzystana przez miasto w innych miejscach. Następnie przyjdzie czas na podziemne instalacje, później nowe nawierzchnie i fontannę.

Zasadnicza część robót ma się zakończyć jeszcze w tym roku. Próbne uruchomienie fontanny planowane jest na październik. – W przyszłym roku, do 30 kwietnia, planujemy tak naprawdę tylko prace wykończeniowe i związane z małą architekturą – informuje Radosław Górski, dyrektor ds. budowlanych w firmie Budimex.

Zagra, zapluszcze

Główną atrakcją ma być nowy wodotrysk, który będzie nie tylko strzelać strumieniami wody, ale też odtwarzać muzykę, czy też świecić, a wszystko to według zadanego przez komputer scenariusza. Mało tego, na ekranie z wody będzie można wyświetlać ruchome obrazy. Jedną z atrakcji ma być prezentacja złożona ze starych fotografii pl. Litewskiego. – To kawał historii Lublina – mówi Krzysztof Żuk, prezydent miasta i proponuje, by mieszkańcy poszperali w swych archiwach i udostępnili swoje fotografie.

Nowych fontann będzie więcej. Wbudowane będą w nawierzchnię nowej części deptaka, a koło hotelu Europa powstać ma wodotrysk w kształcie spirali.

Inne zmiany

W wyniku przebudowy placu deptak Krakowskiego Przedmieścia będzie ciągnąć się do ul. 3 Maja. Po stronie hotelu Europa staną podświetlane meble letniej kawiarni, stacja meteorologiczna zostanie przesunięta, w miejscu starego szaletu powstanie nowy, z udogodnieniami dla niepełnosprawnych, w tym z windą. W kamienną nawierzchnię wmontowane będą specjalne gniazda, do mocowania podświetlanych gablot wystawowych.

Z placu Litewskiego całkowicie znikną samochody, a jest ich sporo, bo w samo południe naliczyliśmy tu dzisiaj dokładnie 39 pojazdów. Parkowania już tu nie będzie. – Musimy się pogodzić z tym, że plac nabiera innego charakteru – podkreśla prezydent. Z parkingów na pl. Litewskim korzystają w znacznym stopniu pracownicy i studenci UMCS. Ubytek miejsc ma być zrekompensowany uczelni przez miasto po stronie Radziwiłłowskiej. Ale to nie jest największym zmartwieniem uczelni.

Brzydkie kaczątka

UMCS musi się uporać z poprawą wyglądu dwóch swoich budynków, by przy odnowionym placu Litewskim nie stały jak brzydkie kaczątka. – Zwłaszcza Instytut Psychologii jest w opłakanym stanie – przyznaje Stanisław Michałowski, rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Uczelnia nie ma na razie pieniędzy, by spod starych tynków wydobyć urok architektury. – Nie możemy sięgać po fundusze unijne na rewitalizację, musimy szukać ich w innych źródłach – dodaje. I choć nie tłumaczy, skąd chce zdobyć pieniądze, deklaruje, że „postara się”, by budynki zostały odnowione na przyszły rok.

Co z zielenią?

– Do wycinki mamy przeznaczonych 81 drzew i 593 mkw. krzewów – informuje Marzena Szczepańska, zastępca dyrektora Wydziału Inwestycji i Remontów w Urzędzie Miasta. Liczby te dotyczą nie tylko pl. Litewskiego, ale całego terenu inwestycji, w tym pl. Krąpca. Usuwane mają być zarówno drzewa chore, jak i te kolidujące z projektami przebudowy. – Jest część drzew, które „wyrastają nam” w planowanej fontannie.

Wycinka musi być poprzedzona badaniami ornitologicznymi. Chodzi o sprawdzenie, czy na drzewach nie gniazdują ptaki, bo 1 marca zaczął się okres ochronny, a ze względu na przeciągający się przetarg nie było możliwe wycięcie drzew przed tą datą.

Ratusz zapewnia, że po przebudowie na placu będzie więcej drzew niż obecnie. Mowa jest o dwóch strefach ogrodowych. Pierwsza będzie po stronie hotelu Europa. – Planujemy tu nasadzenia dużych drzew, klonów kulistych – mówi Szczepańska. – Drugi ogród będzie mniej więcej wzdłuż ul. 3 Maja, będzie wyposażony m.in. w dwa place zabaw i ścianki wspinaczkowe. Zieleń zostanie podświetlona – dodaje. Będzie tu również drewniany taras mający się stać miejscem organizacji imprez.

Miasto mówi też, że „dużej korekcie” poddana ma być zieleń na pl. Krąpca, co ma wydobyć walory architektoniczne stojącego tu pałacu. Drzewa pojawią się wzdłuż nowej części deptaka. – Stanie tu szpaler klonów kulistych, one również będą iluminowane – zapowiada Szczepańska.

Tak ma wyglądać plac Litewski po przebudowie
Tak ma wyglądać plac Litewski po przebudowie
Za ogrodzeniem znajdzie się jezdnia biegnąca wzdłuż hotelu Europa. Dostępny będzie wyłącznie chodnik przy budynku hotelu, który ma zapewniać dojście do ul. Radziwiłłowskiej
Za ogrodzeniem znajdzie się jezdnia biegnąca wzdłuż hotelu Europa. Dostępny będzie wyłącznie chodnik przy budynku hotelu, który ma zapewniać dojście do ul. Radziwiłłowskiej
Płot stanie tuż przy chodniku biegnącym wzdłuż ul 3 Maja
Płot stanie tuż przy chodniku biegnącym wzdłuż ul 3 Maja
Zarówno do Instytutu Psychologii UMCS, jak i do Wydziału Politologii UMCS nie będzie się wchodzić 
 od frontu, ale tylnymi drzwiami od ul. Radziwiłłowskiej
Zarówno do Instytutu Psychologii UMCS, jak i do Wydziału Politologii UMCS nie będzie się wchodzić od frontu, ale tylnymi drzwiami od ul. Radziwiłłowskiej
Czytaj więcej o:

Komentarze 50

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 21 sierpnia 2016 o 19:04
0
wstyd ladne zabytkowe kamienice sie wala i napis KAMIENICA GROZI ZAWALENIU WSTYD a tu robia plac dla pijakow
Avatar
Padłem / 4 kwietnia 2016 o 14:21
0

Plac Litewski, stadion lekkoatletyczny,arena lublin itd....... = tunel pod Racławickimi, widukt nad Głęboką.
Ale jak Słońce Lublina nie rozumie co stanowi kwintesencję rozwoju miasta :( niech jedzie do Rzeszowa
i uczy się od mistrzów co to znaczy być Gospodarzem i jak się tworzy układ metropolitalny.
Ale co można porównywać siermiężnego chłopa z zaboru Ruskiego z gospodarzem z Galicji.


Mowisz o tej "metropoli" z wielka wagina :))) uklad metropolitatny z wiosek wsrod pol,no dobre dobre a co kolega bierze, czy z dobrej zmiany nie daj boze,lol. You made ma day, napisz cos jeszcze bo fajne sci-fiction tworzysz.

Mowisz o tej "metropoli" z wielka wagina :))) uklad metropolitatny z wiosek wsrod pol,no dobre dobre a co kolega bierze, czy z dobrej zmiany nie daj boze,lol. You made ma day, napisz cos jeszcze bo fajne sci-fiction tworzysz. rozwiń
Avatar
Gość / 4 kwietnia 2016 o 14:14
0
Pisiory kwa kwa kwacza a karawana jedzie dalej. Chcieliby na litewskim wielki pomnik prezesa z kotem a tu dupa :) przestancie trolowac i iddzie koni pilnowac lepiej, bo niedlugo w Janowie to bez kitu bedzie hodowla ale drobiu
Avatar
waqeswdefgh / 3 kwietnia 2016 o 17:40
0

A opłaty za wodę już podniesione, czy jeszcze nie?

Avatar
Gość / 2 kwietnia 2016 o 22:43
0
ale beznadzieja za te pieniądze powinni zrobić tunel pod racławickimi!!
Avatar
Gość / 1 kwietnia 2016 o 13:49
0

A więc jednak 3, 4, 7, 13, 55 pojadą przez te wąskie ulice Kołłątaja, Hempla, Okopowa... Będzie niesamowicie tu ciasno, i korek na Narutowicza się nasili. 

Ale za to będziemy mieć piękny deptak z multimedialną fontanną :lol: Proponuję wyświetlanie tekstu "korki to drobiazg wobec mojej piękności" :lol:

Avatar
Antek / 1 kwietnia 2016 o 13:40
0

Plac Litewski, stadion lekkoatletyczny,arena lublin itd.......  =  tunel pod Racławickimi, widukt nad Głęboką.

Ale jak  Słońce Lublina  nie rozumie co stanowi kwintesencję rozwoju miasta :(  niech  jedzie do Rzeszowa

i uczy się od mistrzów co to znaczy być Gospodarzem i jak się tworzy układ metropolitalny.

Ale co można porównywać siermiężnego  chłopa z zaboru Ruskiego z gospodarzem z Galicji.

Avatar
Gość / 30 marca 2016 o 17:42
0
A więc jednak 3, 4, 7, 13, 55 pojadą przez te wąskie ulice Kołłątaja, Hempla, Okopowa... Będzie niesamowicie tu ciasno, i korek na Narutowicza się nasili. Może więc remontując dolną część Narutowicza, w miejsce skrzyżowania jej z Głęboką zrobić porządne rondo, wtedy zminimalizowane byłyby raz na zawsze korki na Nadbystrzyckiej i Narutowicza zwłaszcza. Tyle lat i nic się tu nie zmieniło i na to wygląda, że się nie zmieni. No trudno, ale plac litewski będzie za to piękną wizytówką miasta, jak to mówią ''coś za coś''.
Avatar
Emi / 30 marca 2016 o 15:22
0

Ludzie i ludziska Wam zawsze niedogoda. Polacy to chyba tylko krytykować potrafią. Ciągle źle i nie dobrze. Każdy chciałby mieć lepiej, piękniej i najlepiej za darmo. Aha i jeszcze żeby się samo zrobiło za pstryknięciem palcami. Bardzo dobrze, że w końcu i nasze miasto powoli robi się piękniejsze. Mam nadzieję, że i na okolice zamku doczekam się rewitalizacji. I znowu będziemy narzekać i wołać o pomstę do nieba na wydawane pieniądze. Zawsze znajdą się niezadowoleni. Przy zmianie Krakowskiego na deptak było identycznie, a teraz nikt nie wyobraża sobie Lublina bez deptaka. 

Jest wiele miejsc w Lublinie, które wymagają remontu i przebudowy. Od  tego pan PIERDzydent powinien zacząć. Plac Litewski wygląda dobrze. 

Ciekawe jakie łapóweczki poszły w ruch (tak samo jak przy budowie tarasów zamkowych).

Problemem tego miasta jest marnotrawienie pieniędzy na to, co może poczekać i bagatelizowanie tego, co wpływa negatywnie na odbiór Lublina. Budowane sa kolejne, ohydne galerie handlowe, a ludzie  dzień w dzień mijają obskurne ulice i chodzą po krzywych chodnikach.

Nie każdy przyjezdny, który przybędzie autobusem lub pociągiem, zwróci uwagę na Plac Litewski, ale każdy zobaczy bród i biedotę otaczającą dworce PKP I PKS... 

Jest wiele miejsc w Lublinie, które wymagają remontu i przebudowy. Od  tego pan PIERDzydent powinien zacząć. Plac Litewski wygląda dobrze. 

Ciekawe jakie łapóweczki poszły w ruch (tak samo jak przy budowie tarasów zamkowych).

Problemem tego miasta jest marnotrawienie pieniędzy na to, co może poczekać i bagatelizowanie tego, co wpływa negatywnie na odbiór Lublina. Budowane sa kolejne, ohydne galerie handlowe, a ludzie  dzień w dzień mijają obskurne ulice i chodzą po krzywych chodnikach.

Ni... rozwiń

Avatar
Gość / 30 marca 2016 o 15:17
0
Tyle kasy na projekt który niczego nie zmienia (chyba, ze jest kolejnym gwożdziem do trumy upośledzenia komunikacji w Lublinie), a jedynie odnawia plac. Te klony kuliste haha, wyobraziłabym sobie bardziej reprezentacyjne drzewa bo przestrzeni tam nie brakuje. Lublin bedzie teraz piękny i kompletnie niefunkcjonalny. Brak ściezek rowerowych, brak parkingów, brak jakiegokolwiek sprawnego połaczenia centrum z dworcem kolejowym.
Avatar
Gość / 21 sierpnia 2016 o 19:04
0
wstyd ladne zabytkowe kamienice sie wala i napis KAMIENICA GROZI ZAWALENIU WSTYD a tu robia plac dla pijakow
Avatar
Padłem / 4 kwietnia 2016 o 14:21
0

Plac Litewski, stadion lekkoatletyczny,arena lublin itd....... = tunel pod Racławickimi, widukt nad Głęboką.
Ale jak Słońce Lublina nie rozumie co stanowi kwintesencję rozwoju miasta :( niech jedzie do Rzeszowa
i uczy się od mistrzów co to znaczy być Gospodarzem i jak się tworzy układ metropolitalny.
Ale co można porównywać siermiężnego chłopa z zaboru Ruskiego z gospodarzem z Galicji.


Mowisz o tej "metropoli" z wielka wagina :))) uklad metropolitatny z wiosek wsrod pol,no dobre dobre a co kolega bierze, czy z dobrej zmiany nie daj boze,lol. You made ma day, napisz cos jeszcze bo fajne sci-fiction tworzysz.

Mowisz o tej "metropoli" z wielka wagina :))) uklad metropolitatny z wiosek wsrod pol,no dobre dobre a co kolega bierze, czy z dobrej zmiany nie daj boze,lol. You made ma day, napisz cos jeszcze bo fajne sci-fiction tworzysz. rozwiń
Avatar
Gość / 4 kwietnia 2016 o 14:14
0
Pisiory kwa kwa kwacza a karawana jedzie dalej. Chcieliby na litewskim wielki pomnik prezesa z kotem a tu dupa :) przestancie trolowac i iddzie koni pilnowac lepiej, bo niedlugo w Janowie to bez kitu bedzie hodowla ale drobiu
Avatar
waqeswdefgh / 3 kwietnia 2016 o 17:40
0

A opłaty za wodę już podniesione, czy jeszcze nie?

Avatar
Gość / 2 kwietnia 2016 o 22:43
0
ale beznadzieja za te pieniądze powinni zrobić tunel pod racławickimi!!
Avatar
Gość / 1 kwietnia 2016 o 13:49
0

A więc jednak 3, 4, 7, 13, 55 pojadą przez te wąskie ulice Kołłątaja, Hempla, Okopowa... Będzie niesamowicie tu ciasno, i korek na Narutowicza się nasili. 

Ale za to będziemy mieć piękny deptak z multimedialną fontanną :lol: Proponuję wyświetlanie tekstu "korki to drobiazg wobec mojej piękności" :lol:

Avatar
Antek / 1 kwietnia 2016 o 13:40
0

Plac Litewski, stadion lekkoatletyczny,arena lublin itd.......  =  tunel pod Racławickimi, widukt nad Głęboką.

Ale jak  Słońce Lublina  nie rozumie co stanowi kwintesencję rozwoju miasta :(  niech  jedzie do Rzeszowa

i uczy się od mistrzów co to znaczy być Gospodarzem i jak się tworzy układ metropolitalny.

Ale co można porównywać siermiężnego  chłopa z zaboru Ruskiego z gospodarzem z Galicji.

Avatar
Gość / 30 marca 2016 o 17:42
0
A więc jednak 3, 4, 7, 13, 55 pojadą przez te wąskie ulice Kołłątaja, Hempla, Okopowa... Będzie niesamowicie tu ciasno, i korek na Narutowicza się nasili. Może więc remontując dolną część Narutowicza, w miejsce skrzyżowania jej z Głęboką zrobić porządne rondo, wtedy zminimalizowane byłyby raz na zawsze korki na Nadbystrzyckiej i Narutowicza zwłaszcza. Tyle lat i nic się tu nie zmieniło i na to wygląda, że się nie zmieni. No trudno, ale plac litewski będzie za to piękną wizytówką miasta, jak to mówią ''coś za coś''.
Avatar
Emi / 30 marca 2016 o 15:22
0

Ludzie i ludziska Wam zawsze niedogoda. Polacy to chyba tylko krytykować potrafią. Ciągle źle i nie dobrze. Każdy chciałby mieć lepiej, piękniej i najlepiej za darmo. Aha i jeszcze żeby się samo zrobiło za pstryknięciem palcami. Bardzo dobrze, że w końcu i nasze miasto powoli robi się piękniejsze. Mam nadzieję, że i na okolice zamku doczekam się rewitalizacji. I znowu będziemy narzekać i wołać o pomstę do nieba na wydawane pieniądze. Zawsze znajdą się niezadowoleni. Przy zmianie Krakowskiego na deptak było identycznie, a teraz nikt nie wyobraża sobie Lublina bez deptaka. 

Jest wiele miejsc w Lublinie, które wymagają remontu i przebudowy. Od  tego pan PIERDzydent powinien zacząć. Plac Litewski wygląda dobrze. 

Ciekawe jakie łapóweczki poszły w ruch (tak samo jak przy budowie tarasów zamkowych).

Problemem tego miasta jest marnotrawienie pieniędzy na to, co może poczekać i bagatelizowanie tego, co wpływa negatywnie na odbiór Lublina. Budowane sa kolejne, ohydne galerie handlowe, a ludzie  dzień w dzień mijają obskurne ulice i chodzą po krzywych chodnikach.

Nie każdy przyjezdny, który przybędzie autobusem lub pociągiem, zwróci uwagę na Plac Litewski, ale każdy zobaczy bród i biedotę otaczającą dworce PKP I PKS... 

Jest wiele miejsc w Lublinie, które wymagają remontu i przebudowy. Od  tego pan PIERDzydent powinien zacząć. Plac Litewski wygląda dobrze. 

Ciekawe jakie łapóweczki poszły w ruch (tak samo jak przy budowie tarasów zamkowych).

Problemem tego miasta jest marnotrawienie pieniędzy na to, co może poczekać i bagatelizowanie tego, co wpływa negatywnie na odbiór Lublina. Budowane sa kolejne, ohydne galerie handlowe, a ludzie  dzień w dzień mijają obskurne ulice i chodzą po krzywych chodnikach.

Ni... rozwiń

Avatar
Gość / 30 marca 2016 o 15:17
0
Tyle kasy na projekt który niczego nie zmienia (chyba, ze jest kolejnym gwożdziem do trumy upośledzenia komunikacji w Lublinie), a jedynie odnawia plac. Te klony kuliste haha, wyobraziłabym sobie bardziej reprezentacyjne drzewa bo przestrzeni tam nie brakuje. Lublin bedzie teraz piękny i kompletnie niefunkcjonalny. Brak ściezek rowerowych, brak parkingów, brak jakiegokolwiek sprawnego połaczenia centrum z dworcem kolejowym.
Zobacz wszystkie komentarze 50

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Rzucił się z nożem na swoją matkę. Bo nie zostawili mu kotletów na kolację

Rzucił się z nożem na swoją matkę. Bo nie zostawili mu kotletów na kolację 0 0

Cztery lata więzienia i przymusowa terapia odwykowa. To kara dla 26-latka z okolic Puław, który ugodził nożem własną matkę. Wcześniej latami znęcał się nad rodziną.

Do ostatniego rzutu. Rozmowa z Pawłem Fajdkiem, zawodnikiem Agrosu Zamość
Magazyn

Do ostatniego rzutu. Rozmowa z Pawłem Fajdkiem, zawodnikiem Agrosu Zamość 1 0

Rozmowa z Pawłem Fajdkiem, zawodnikiem Agrosu Zamość

94 PZLA Mistrzostwa Polski: Złota niedziela AZS UMCS Lublin?

94 PZLA Mistrzostwa Polski: Złota niedziela AZS UMCS Lublin? 2 0

Organizatorzy mistrzostw Polski zadbali o to, żeby kibice każdego dnia zawodów mieli co oglądać. Dlatego już w piątek w akcji będzie można zobaczyć Pawła Fajdka

Cyrk Podwórkowy w Lublinie przed Carnavalem Sztukmistrzów [harmonogram]
22 lipca 2018, 17:00

Cyrk Podwórkowy w Lublinie przed Carnavalem Sztukmistrzów [harmonogram] 1 0

Co Gdzie Kiedy. Od najbliższej niedzieli po Lublinie będzie krążyć Cyrk Podwórkowy, który co rok jest oznaką zbliżającego się Carnavalu Sztukmistrzów. Artyści będą występować na terenie lubelskich dzielnic. Wszystkie występy są darmowe.

Napadli na bezdomnego koło dworca w Lublinie. Nie miał pieniędzy, wtedy zrobili coś jeszcze gorszego

Napadli na bezdomnego koło dworca w Lublinie. Nie miał pieniędzy, wtedy zrobili coś jeszcze gorszego 14 3

Bezdomny został pobity przez dwóch mężczyzn w okolicach dworca autobusowego przy al. Tysiąclecia w Lublinie.

Lublin: Dwie linie autobusowe w sobotę zmienią trasę

Lublin: Dwie linie autobusowe w sobotę zmienią trasę 0 0

Dodatkowy objazd wprowadzony będzie w sobotę na liniach autobusowych nr 7 oraz 50. Powodem są prace drogowe.

Program TV na weekend 20-22 lipca. Jakie filmu warto zobaczyć?
20 lipca 2018, 0:00

Program TV na weekend 20-22 lipca. Jakie filmu warto zobaczyć? 0 0

Stacje telewizyjne kontynuują zapoczątkowane filmowe serie. Miłośnicy fantasy będą mogli obejrzeć w ten weekend kolejne części cyklów Władca Pierścieni i Gwiezdne Wojny, z kolei fani kina superbohaterskiego zobaczą Człowieka ze stali. Sprawdźcie, jakie filmy będzie można zobaczyć w ten weekend w telewizji.

Szpital tonie w długach, kolejne grupy zawodowe walczą o podwyżki. Będzie nagroda dla dyrektora?

Szpital tonie w długach, kolejne grupy zawodowe walczą o podwyżki. Będzie nagroda dla dyrektora? 0 4

12 tys. zł nagrody rocznej może dostać dyrektor szpitala przy al. Kraśnickiej w Lublinie. Zdaniem jednego z członków rady społecznej lecznicy w obecnej napiętej sytuacji to nieetyczne, a związkowcy pytają o uczciwość.

Zostawił auto na parkingu. W nocy stanęło w ogniu
galeria

Zostawił auto na parkingu. W nocy stanęło w ogniu 4 5

Pożar samochodu wybuchł wczoraj w nocy na parkingu przy ul. Wiejskiej w Zamościu.

Górnik Łęczna rozpoczyna nowy sezon od meczu z Gryfem Wejherowo

Górnik Łęczna rozpoczyna nowy sezon od meczu z Gryfem Wejherowo 3 5

Po dwóch kompletnie nieudanych sezonach zielono-czarni rozpoczynają zmagania w II lidze. W sobotę podopieczni trenera Rafała Wójcika zmierzą się na wyjeździe z Gryfem Wejherowo. Początek spotkania zaplanowano na godz. 17

Najpierw pożar ciężarówki, potem zniszczony ładunek. Przedsiębiorca z Lublina daje 50 tys. zł za złapanie wandali [zdjęcia]
Alarm 24
galeria

Najpierw pożar ciężarówki, potem zniszczony ładunek. Przedsiębiorca z Lublina daje 50 tys. zł za złapanie wandali [zdjęcia] 27 13

Przedsiębiorcę z Lublina spotkał ogromny pech. Należąca do niego ciężarówka zapaliła się w trakcie jazdy. Co gorsza, wandale nie oszczędzili ładunku jaki znajdował się na naczepie. Teraz pan Michał chce złapać grafficiarzy dzięki zaoferowanym informatorom pieniądzom.

Matura 2018: Oto najlepsze szkoły w Lublinie i w każdym powiecie [szczegółowe wyniki]
galeria

Matura 2018: Oto najlepsze szkoły w Lublinie i w każdym powiecie [szczegółowe wyniki] 9 2

W oparciu o wyniki tegorocznych egzaminów maturalnych sprawdziliśmy, które szkoły uczą najlepiej. Na naszej liście znalazły się placówki z poszczególnych powiatów i miast regionu.

Lewart ciągle szuka wzmocnień

Lewart ciągle szuka wzmocnień 1 0

Łukasz Mierzejewski musi w lecie porządnie przebudować swoją drużynę. Lewart stracił wielu ważnych zawodników. Z klubem pożegnali się chociażby: Michał Zuber, Arkadiusz Adamczuk, czy Kamil Piasek

13-latek umierał. Ratownicy stwierdzili, że udaje nieprzytomnego. Zniszczenia w mózgu dziecka są dramatyczne
film

13-latek umierał. Ratownicy stwierdzili, że udaje nieprzytomnego. Zniszczenia w mózgu dziecka są dramatyczne 94 9

Podczas wycieczki szkolnej Paweł poczuł się źle. Jego poważny stan zlekceważyła wychowawczyni klasy, a potem dwukrotnie załoga karetki pogotowia. Matka wzywająca pomoc, usłyszała, że jest „panikarą”, a lekarz wpisał w kartę pacjenta, że dziecko „udaje nieprzytomnego”.

Odliczanie zakończone. W Lublinie ruszyły mistrzostwa Polski!

Odliczanie zakończone. W Lublinie ruszyły mistrzostwa Polski! 1 2

Dzisiaj o godz. 9 w Lublinie rozpoczęły się mistrzostwa Polski w lekkoatletyce. Jako pierwsi walkę o medale rozpoczęli chodziarze rywalizujący na dystansie 10 km. O godz. 10 swoje umiejętności zaprezentują chodziarki.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.