Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

29 marca 2016 r.
14:43

Lublin: Za kilka dni zamkną plac Litewski, dookoła pojawi się płot

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
1 50 A A
Plac Litewski w Lublinie będzie zamknięty. Fot. Wojciech Nieśpiałowski
Plac Litewski w Lublinie będzie zamknięty. Fot. Wojciech Nieśpiałowski

7 lub 11 kwietnia zacznie się przebudowa pl. Litewskiego. Wtedy też teren zostanie ogrodzony. Około 16 maja na stałe zamknięta zostanie część Krakowskiego Przedmieścia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Takie daty padły po dzisiejszym podpisaniu przez miasto umowy z firmą Budimex, która za 48,8 miliona złotych ma zmienić oblicze placu.

Będzie wielki płot

– Prace musimy zacząć od ogrodzenia placu – zapowiada Andrzej Urbański, koordynator projektu z warszawskiej firmy Budimex.

Płot stanie tuż przy chodniku biegnącym wzdłuż ul 3 Maja, później będzie biegł przy fasadach budynków UMCS. Zarówno do Instytutu Psychologii, jak i do Wydziału Politologii będzie się wchodzić tylnymi drzwiami od ul. Radziwiłłowskiej.

Za ogrodzeniem znajdzie się też jezdnia biegnąca wzdłuż hotelu Europa. Ta, przy której jest postój taksówek. Dostępny będzie wyłącznie chodnik przy budynku hotelu, który ma zapewniać dojście do ul. Radziwiłłowskiej.

Płot na razie nie „wchłonie” pomników, ale zaraz po obchodach Święta Konstytucji 3 Maja także one znajdą się za ogrodzeniem. Nie będzie ono jeszcze wtedy sięgać do samego Krakowskiego Przedmieścia i nadal będzie można korzystać z chodnika wzdłuż placu, ale tylko do połowy maja.

Znikną autobusy

W połowie maja zamknięta zostanie jezdnia Krakowskiego Przedmieścia między ul. 3 Maja a Kapucyńską, bo odcinek ten ma być zamieniony w deptak. Płot będzie przestawiony tak, że pieszym pozostanie tylko jeden chodnik, ten wzdłuż Poczty Głównej. Jezdnia zostanie na stałe zamknięta, co oznacza, że zarówno sprzed poczty, jak i sprzed Baobabu znikną przystanki komunikacji miejskiej.

Autobusy dziennych linii 3, 4, 7, 13 i 55 będą skręcać z Krakowskiego Przedmieścia w ul. Kołłątaja i Hempla, gdzie wyznaczony zostanie nowy przystanek. – Będzie się znajdował za budynkiem Centrum Kultury przy wjeździe do parkingu podziemnego – tłumaczy Grzegorz Malec, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego. Autobusy jadące w przeciwnym kierunku będą korzystać z istniejącego już przystanku przy sklepie Społem.

Taki objazd może być kłopotliwy dla kierowców przegubowych autobusów obsługujących linię 55, więc Zarząd Transportu Miejskiego zastrzega, że nie jest wykluczone wyznaczenie też drugiego objazdu przez Lipową i Okopową. Właśnie tymi ulicami mają kursować wszystkie linie nocne, których nowym punktem przesiadkowym stanie się pl. Wolności.

Tylko wzdłuż poczty

Kolejnym etapem, zapowiadanym na początek września, będzie zamknięcie chodnika Krakowskiego Przedmieścia wzdłuż Poczty Głównej. Jak wtedy będziemy chodzić między ul. 3 Maja a starą częścią deptaka? – Ruch pieszych zostanie przeniesiony na nowo wykonaną część z ułożoną już kostką granitową przy Baobabie i pomniku Unii Lubelskiej – tłumaczy koordynator projektu.

Na wszelki wypadek

Przedstawione dziś informacje o tym, jak duży teren zostanie zamknięty za ogrodzeniem nijak mają się do wcześniejszych zapowiedzi, że nie czeka nas „powtórka z Ogrodu Saskiego”, który na wiele miesięcy zamknięto i otoczono płotem. Dlaczego cały plac jednak będzie zamknięty? Wykonawca tłumaczy to względami bezpieczeństwa i tym, że na placu będą prowadzone wykopy i będą się po nim poruszać maszyny. – Robotnicy wiedzą jak poruszać się po placu budowy – mówi Andrzej Urbański. – Jeśli nie ogrodzimy go szczelnie, to nie będzie możliwe prowadzenie prac budowlano-montażowych.

Ogrodzenie stanąć ma również wokół placu Krąpca, ale nadal będą tu dostępne chodniki wzdłuż ul. Radziwiłłowskiej i Staszica. Najdłużej będzie stać płot przy fontannie.

Co najpierw, co potem

Od czego, po ogrodzeniu terenu, zacznie się przebudowa? Od usunięcia drzew. Potem robotnicy zabiorą się za demontaż starej fontanny, w której rejonie skrywają się w ziemi fundamenty istniejącej tu niegdyś cerkwi. – Te fundamenty musimy odkryć i zrobić dokumentację fotograficzną – stwierdza Szczepański. Potem pamiątki te mają zostać zabezpieczone i zasypane ziemią.

Równocześnie pracownicy będą rozbierać nawierzchnię placu. Część kostki brukowej ma być wykorzystana przez miasto w innych miejscach. Następnie przyjdzie czas na podziemne instalacje, później nowe nawierzchnie i fontannę.

Zasadnicza część robót ma się zakończyć jeszcze w tym roku. Próbne uruchomienie fontanny planowane jest na październik. – W przyszłym roku, do 30 kwietnia, planujemy tak naprawdę tylko prace wykończeniowe i związane z małą architekturą – informuje Radosław Górski, dyrektor ds. budowlanych w firmie Budimex.

Zagra, zapluszcze

Główną atrakcją ma być nowy wodotrysk, który będzie nie tylko strzelać strumieniami wody, ale też odtwarzać muzykę, czy też świecić, a wszystko to według zadanego przez komputer scenariusza. Mało tego, na ekranie z wody będzie można wyświetlać ruchome obrazy. Jedną z atrakcji ma być prezentacja złożona ze starych fotografii pl. Litewskiego. – To kawał historii Lublina – mówi Krzysztof Żuk, prezydent miasta i proponuje, by mieszkańcy poszperali w swych archiwach i udostępnili swoje fotografie.

Nowych fontann będzie więcej. Wbudowane będą w nawierzchnię nowej części deptaka, a koło hotelu Europa powstać ma wodotrysk w kształcie spirali.

Inne zmiany

W wyniku przebudowy placu deptak Krakowskiego Przedmieścia będzie ciągnąć się do ul. 3 Maja. Po stronie hotelu Europa staną podświetlane meble letniej kawiarni, stacja meteorologiczna zostanie przesunięta, w miejscu starego szaletu powstanie nowy, z udogodnieniami dla niepełnosprawnych, w tym z windą. W kamienną nawierzchnię wmontowane będą specjalne gniazda, do mocowania podświetlanych gablot wystawowych.

Z placu Litewskiego całkowicie znikną samochody, a jest ich sporo, bo w samo południe naliczyliśmy tu dzisiaj dokładnie 39 pojazdów. Parkowania już tu nie będzie. – Musimy się pogodzić z tym, że plac nabiera innego charakteru – podkreśla prezydent. Z parkingów na pl. Litewskim korzystają w znacznym stopniu pracownicy i studenci UMCS. Ubytek miejsc ma być zrekompensowany uczelni przez miasto po stronie Radziwiłłowskiej. Ale to nie jest największym zmartwieniem uczelni.

Brzydkie kaczątka

UMCS musi się uporać z poprawą wyglądu dwóch swoich budynków, by przy odnowionym placu Litewskim nie stały jak brzydkie kaczątka. – Zwłaszcza Instytut Psychologii jest w opłakanym stanie – przyznaje Stanisław Michałowski, rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Uczelnia nie ma na razie pieniędzy, by spod starych tynków wydobyć urok architektury. – Nie możemy sięgać po fundusze unijne na rewitalizację, musimy szukać ich w innych źródłach – dodaje. I choć nie tłumaczy, skąd chce zdobyć pieniądze, deklaruje, że „postara się”, by budynki zostały odnowione na przyszły rok.

Co z zielenią?

– Do wycinki mamy przeznaczonych 81 drzew i 593 mkw. krzewów – informuje Marzena Szczepańska, zastępca dyrektora Wydziału Inwestycji i Remontów w Urzędzie Miasta. Liczby te dotyczą nie tylko pl. Litewskiego, ale całego terenu inwestycji, w tym pl. Krąpca. Usuwane mają być zarówno drzewa chore, jak i te kolidujące z projektami przebudowy. – Jest część drzew, które „wyrastają nam” w planowanej fontannie.

Wycinka musi być poprzedzona badaniami ornitologicznymi. Chodzi o sprawdzenie, czy na drzewach nie gniazdują ptaki, bo 1 marca zaczął się okres ochronny, a ze względu na przeciągający się przetarg nie było możliwe wycięcie drzew przed tą datą.

Ratusz zapewnia, że po przebudowie na placu będzie więcej drzew niż obecnie. Mowa jest o dwóch strefach ogrodowych. Pierwsza będzie po stronie hotelu Europa. – Planujemy tu nasadzenia dużych drzew, klonów kulistych – mówi Szczepańska. – Drugi ogród będzie mniej więcej wzdłuż ul. 3 Maja, będzie wyposażony m.in. w dwa place zabaw i ścianki wspinaczkowe. Zieleń zostanie podświetlona – dodaje. Będzie tu również drewniany taras mający się stać miejscem organizacji imprez.

Miasto mówi też, że „dużej korekcie” poddana ma być zieleń na pl. Krąpca, co ma wydobyć walory architektoniczne stojącego tu pałacu. Drzewa pojawią się wzdłuż nowej części deptaka. – Stanie tu szpaler klonów kulistych, one również będą iluminowane – zapowiada Szczepańska.

Tak ma wyglądać plac Litewski po przebudowie
Za ogrodzeniem znajdzie się jezdnia biegnąca wzdłuż hotelu Europa. Dostępny będzie wyłącznie chodnik przy budynku hotelu, który ma zapewniać dojście do ul. Radziwiłłowskiej
Płot stanie tuż przy chodniku biegnącym wzdłuż ul 3 Maja
Zarówno do Instytutu Psychologii UMCS, jak i do Wydziału Politologii UMCS nie będzie się wchodzić od frontu, ale tylnymi drzwiami od ul. Radziwiłłowskiej
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Górnik Łęczna żegna się z młodym napastnikiem. Robią miejsce dla nowych zawodników?

Górnik Łęczna żegna się z młodym napastnikiem. Robią miejsce dla nowych zawodników?

Latem w Łęcznej doszło do gruntownej przebudowy zespołu. Ciężar stworzenia nowej drużyny wziął na swoje barki trener Pavol Stano, który przez pewien okres pełnił tez funkcję dyrektora sportowego po odejściu Veljko Nikitovicia. Słowak świetnie poradził sobie w tej roli, ale rzecz jasna nie każdy z transferów okazał się trafiony. Dlatego klubowi działacze zaczęli „zimowe porządki” i pożegnali się z jednym z zawodników

Imprezy klubowe w weekend (13 – 14 grudnia)
imprezy
13 grudnia 2024, 20:00

Imprezy klubowe w weekend (13 – 14 grudnia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Imprezuje przez cały czas. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki przewodnik po najlepszych imprezach klubowych w Lublinie.

Nocny pożar w Idalinie. Zginęło troje dzieci
galeria

Nocny pożar w Idalinie. Zginęło troje dzieci

W pożarze domu w Idalinie (gm. Józefów nad Wisłą) zginęły cztery osoby, w tym troje dzieci. Strażacy dotarli na miejsce, gdy cały budynek był w płomieniach.

Rosyjskie rakiety atakują zachodnią Ukrainę. Polskie myśliwce poderwane

Rosyjskie rakiety atakują zachodnią Ukrainę. Polskie myśliwce poderwane

Polskie wojsko poderwało myśliwce. Ma to związek z kolejnym atakiem rosyjskich rakiet na zachodnią Ukrainę.

Przyszła zima, a zwierzętom w potrzebie jest coraz trudniej. Możemy pomóc... robiąc tatuaż
film

Przyszła zima, a zwierzętom w potrzebie jest coraz trudniej. Możemy pomóc... robiąc tatuaż

Jak zwierzęta, szczególnie te w schroniskach i nie mające swoich domów radzą sobie zimą? Co zrobić, gdy widzimy nieodpowiednie traktowanie pupili? Jak pomagać zwierzętom w ramach fundacji i na własną rękę? Na wszystkie te pytania odpowie Aleksandra Lipianin-Białogrzywy z fundacji Wzajemnie Pomocni - Fundacja dla Ludzi i Zwierząt. Dowiemy się również jak w najbliższą sobotę zrobienie tatuażu czy piercingu może wesprzeć walkę o dobro dla zwierząt.

Koszykarze Startu mają ostatnio sporo powodów do radości

Start Lublin dzisiaj podejmie Zastal Zielona Góra. Walczą o udział w pucharze

W piątkowy wieczór Start Lublin podejmie Zastal Zielona Góra. Czy podopieczni Wojciecha Kamińskiego przedłużą serię zwycięstw?

Wbiła partnerowi nóż w serce. Zabójczyni aresztowana

Wbiła partnerowi nóż w serce. Zabójczyni aresztowana

We wtorek Sąd Rejonowy w Lubartowie na wniosek prokuratury aresztował na trzy miesiące 54-letnią Ewę T. mieszkankę Niedźwiady, która kilka dni wcześniej zabiła swojego młodszego konkubenta. Kobieta dźgnęła go nożem w klatkę piersiową uszkadzając serce. Zeznała, że to był wypadek.

Samuel Mraz zdobył już w tym sezonie 9 goli

Samuel Mraz w czołówce snajperów PKO BP Ekstraklasy. Dlaczego napastnik Motoru zaczął strzelać gole?

Pewnie nie było kibica Motoru, który po dziesięciu kolejkach nie psioczył na Samuela Mraza. Napastnik ze Słowacji po tych dziesięciu występach miał na koncie... jednego gola i mnóstwo zmarnowanych sytuacji. Sztab szkoleniowcy ekipy z Lublina zachował jednak spokój, przeanalizował sytuację i wprowadził małe korekty. Jakie były efekty wszyscy doskonale wiedzą. 27-latek zakończył 2024 rok w czołówce strzelców PKO BP Ekstraklasy.

Inscenizacja interwencji ZOMO
43. rocznica stanu wojennego/dużo zdjęć
galeria

„Teleranek” rozjechały czołgi

13 grudnia 1981 r. było zimno i biało. Jak zwykle o 9 rano w telewizorze miał być emitowany kultowy program dla dzieci „Teleranek”. Zamiast bajek pojawił się generał w ciemnych okularach, który zapowiedział stan wojenny. Kreskówki Disneya zastąpiły czołgi jeżdżące po ulicach Lublina. I nie był to kolejny sezon „Czterech pancernych i psa”.

Dzięki Funduszom Europejskim Lubelskie Pięknieje!

Dzięki Funduszom Europejskim Lubelskie Pięknieje!

Dnia 29 listopada 2024 roku w siedzibie Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie przy ul. Wojciechowskiej 9A Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski oraz Dyrektor Departamentu Zarządzania Programami Regionalnymi Urzędu Marszałkowskiego Województwa (UMWL) w Lublinie Anna Brzyska, wręczyli nagrody Laureatom oraz Wyróżnionym w piątej edycji konkursu plastycznego pn. Lubelskie Pięknieje. Jak Fundusze Europejskie zmieniają Twoja okolicę.

Stan wojenny w Lublinie na zdjęciach
historia
galeria

Stan wojenny w Lublinie na zdjęciach

W 43. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego przypominamy te tragiczne wydarzenia, których celem była eliminacja opozycji demokratycznej w PRL i umocnienie władzy komunistycznej.

Sportowcy mają wielkie i słodkie serca
ZDJĘCIA
galeria

Sportowcy mają wielkie i słodkie serca

W czwartkowy wieczór, w hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli odbył się Mecz Słodkich Serc.

Choinka na LSM już udekorowana

Choinka na LSM już udekorowana

Mieszkańcy osiedla Mickiewicza tradycyjnie udekorowali osiedlową choinkę, świętując rozpoczęcie okresu bożonarodzeniowego.

Tworzenie i projektowanie sklepów internetowych – Klucz do sukcesu Twojego biznesu online

Tworzenie i projektowanie sklepów internetowych – Klucz do sukcesu Twojego biznesu online

W dzisiejszym dynamicznym świecie cyfrowym, skuteczne tworzenie sklepów internetowych to nie tylko kwestia technologii, ale także odpowiedniego podejścia do designu i użyteczności. Z odpowiednio zaprojektowanym sklepem internetowym możesz osiągnąć znaczną przewagę nad konkurencją i skutecznie zwiększyć swoje przychody.

Poczuj magię pisania z piórami wiecznymi

Poczuj magię pisania z piórami wiecznymi

Pióra wieczne to nie tylko narzędzie do pisania, ale także symbol elegancji, klasy i indywidualności. Od dekad stanowią one niezastąpiony element codziennego życia osób ceniących tradycję oraz jakość.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

opryskiwacz

lublin

0,00 zł

Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

Montażówka

lublin

0,00 zł

Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

rozrzutnik

lublin

0,00 zł

Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

przyczepa 10 ton

lublin

0,00 zł

Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

ciągnik Zetor 5011

lublin

0,00 zł

Komunikaty