Umowa na przebudowę pl. Litewskiego ma być podpisana w poświąteczny wtorek. Za to zlecenie warszawski Budimex zainkasuje 48,8 miliona zł. Z pracą musi się uwinąć do końca kwietnia przyszłego roku
– Chcemy jak najszybciej przekazać wykonawcy plac budowy – deklaruje Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta. Na wtorek do Ratusza zaproszeni zostali przedstawiciele firmy Budimex, która wygrała miejski przetarg na przebudowę placu, bo była najtańsza ze wszystkich chętnych. Tego dnia ma dojść do podpisania umowy i wtedy też mogą paść pierwsze deklaracje co do harmonogramu prac. Wstępnie wiadomo, że roboty zaczną się od rozbiórki fontanny obok której znajdują się pozostałości po istniejącej tu niegdyś cerkwi.
Od harmonogramu zależy jak długo będziemy mogli jeździć odcinkiem Krakowskiego Przedmieścia koło Poczty Głównej, bo ta część jezdni ma być zamieniona w deptak z drzewkami i fontannami. Pewne jest to, że poszczególne części pl. Litewskiego będą zamykane na czas robót. Ale miasto wymaga, by część z pomnikami była dostępna 3 maja oraz 10 kwietnia przyszłego roku, w dzień siódmej rocznicy katastrofy smoleńskiej. Obchody narodowego święta 11 listopada będą musiały się odbyć w innym miejscu.
Ratusz nie zmienia zapisanego w dokumentacji terminu, w którym przebudowa ma się zakończyć. – Podtrzymujemy swoje wymagania – mówi Krzyżanowska. – Chcemy, by pl. Litewski był gotowy do końca kwietnia przyszłego roku wraz z nową multimedialną fontanną.
Wodotrysk w centralnej części placu ma się stać jego główną atrakcją. Ma tryskać wodą, odtwarzać muzykę i podświetlać strumienie poruszające się według narzuconego przez komputer scenariusza. Inne atrakcje to wodotrysk w pobliżu hotelu Europa, podświetlane meble letniej kawiarni, czy też nowy, wykładany drewnem plac do organizacji imprez kulturalnych w miejscu placu zabaw. Przesunięta zostanie stacja meteorologiczna, podziemny szalet zostanie rozebrany i zastąpiony nowym, z działającymi na monety zamkami w drzwiach kabin.
Przebudowa będzie się wiązała z wycinką kilkudziesięciu drzew na pl. Litewskim (aktualnie mowa o 51) i kolejnych ponad 20 w pozostałych miejscach, które mają być odnowione wraz z głównym placem. Będzie to pl. Czechowicza, teren między budynkami Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej oraz pl. Krąpca u zbiegu ul. Radziwiłłowskiej i Staszica.