Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

23 września 2015 r.
10:12

Lublin: Duże zmiany w Parku Ludowym. Kładki w koronach drzew, otwarta przestrzeń, psie wybiegi

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 25 A A
Rozpoczęcie prac w parku zapowiadane jest na przyszły rok (Wizualizacja)
Rozpoczęcie prac w parku zapowiadane jest na przyszły rok (Wizualizacja)

We wtorek poznaliśmy odnowioną koncepcję zmian w parku Ludowym. Jest w niej m.in. nowa kładka przez rzekę, psie wybiegi i kładki widokowe w koronach drzew. Miasto do 15 października ma zbierać opinie, a potem zamówi projekt. Ale park może się skurczyć

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Park może być okrojony o kolejny teren pod rozbudowę Targów Lublin. Między innymi za ich sprawą park skurczył się już wcześniej z 30 do 23 ha. Po kolejnej inwestycji targowej i postawieniu innego budynku naprzeciw stadionu, z Ludowego zostałoby raptem 16 ha. I tylko takiego obszaru dotyczy pokazana wczoraj przez Ratusz nowa koncepcja rewitalizacji.

Otwarta przestrzeń

– Sercem parku jest otwarta przestrzeń trawiasta – opowiada Jan Kamiński, architekt krajobrazu i współautor koncepcji, w której nazywa się to „utworzeniem centralnego wnętrza parkowego, poprzez usunięcie drzew”. Pozostać miałyby tylko „stare, wyróżniające się drzewa i ich grupy”, a wycinkę mają rekompensować „nasadzenia izolacyjne od strony hal Targów Lublin oraz szpalery towarzyszące głównym alejom parkowym”.

Spomiędzy równoległych alej głównych zniknęłyby krzewy, a zastąpiłby je trawnik. Teraz spacer tymi alejami kończy się na ogrodzeniu Targów Lublin. Miasto chce się dogadać z targami, by zdjęły ogrodzenie i pozwoliły dotrzeć pieszym do dworca. Tym samym powstałoby kolejne wejście.

W sumie wejść ma być dziesięć. Poza tymi istniejącymi przewidziane są nowe, w tym od strony Areny Lublin i z kładki na rzece planowanej między tą istniejącą a mostem w ciągu al. Piłsudskiego. Kładka miałaby kształt litery „V”, by ułatwiać wjazd i wyjazd na istniejący nadrzeczny bulwar. – Przewidujemy też nowy bulwar po południowej stronie Bystrzycy – mówi Kamiński. Z koncepcji dowiadujemy się też o nowych zejściach nad rzekę, przystani kajakowej i plaży.

Tak mogłaby wyglądać kładka w koronach drzew (Fot. Koncepcja zagospodarowania Parku Ludowego w Lublinie. Inspiracje)
Tak mogłaby wyglądać kładka w koronach drzew (Fot. Koncepcja zagospodarowania Parku Ludowego w Lublinie. Inspiracje)

Wiele atrakcji

Wokół centralnego trawnika rozlokowane miałyby zostać różne atrakcje: wybiegi dla psów, wydzielona palarnia, siłownie, skatepark, zespół boisk, ścianki wspinaczkowe, ścieżki biegowe, a nawet... kładki widokowe w koronach drzew. – Pojawiłaby się zupełnie nowa perspektywa do obserwowania miasta – stwierdza współautor koncepcji. Amfiteatr miałby zostać zadaszony, obok niego planowana jest fontanna.

Dokument przewiduje również nową jezdnię miedzy al. Piłsudskiego a ul. Stadionową wraz z drogą na teren targów. Kamiński zastrzega, że droga nie jest przewidziana dla stałego ruchu samochodów. – Możliwy byłby tylko wjazd okazjonalny – wyjaśnia.

Koszt inwestycji miasto szacuje na 18 milionów złotych i liczy na to, że 85 proc. kosztów pokryje unijna dotacja w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. – Umowa o dofinansowanie jest jeszcze przed nami – mówi Ewa Rewakowicz, dyrektor Biura Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w Urzędzie Miasta.

Rozpoczęcie prac w parku zapowiadane jest na przyszły rok.

Zobacz, komentuj

Koncepcja dostępna jest na stronie parki.lublin.eu.

* Do 15 października miasto ma zbierać opinie mieszkańców na jej temat. Pisz: parkludowy@lublin.eu.

* Później zlecony zostanie ostateczny projekt i to wtedy rozstrzygnie się, które z wymienionych atrakcji mają być tu zrealizowane.

Czytaj więcej o:

Komentarze 25

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 14 maja 2016 o 11:50
0
Będzie bardzo ładnie!!!
Avatar
Gość / 24 września 2015 o 16:00
0
a nie lepiej wszystko pod targi, zabetonować cały park :) ludzi wygonić i będzie super, będziemy odpoczywać na pasach na przejściu :)
Avatar
mieszkaniec / 24 września 2015 o 13:53
0

Dlaczego to nie może być normalny park?! Dla rodzin z dziećmi dla osób starszych?

Kładki w koronach drzew???? Ktoś spadł z drzewa na głowę?

Może  jeszcze windę przy co drugim drzewie?

Naoglądali się zachodnich żurnali i udają światowych projektantów!

Jakieś fatum nad tym miastem: albo nawiedzone oszołomstwo chce sypać kopce i 

upstrzyć wszystkie wolne place głazami i cmentarnymi pomnikami albo nawiedzona

gówniarzeria przeszczepia nam rzekome "zachodnie trendy" bez pojęcia, ładu i składu!

Ale żeby tak normalnie zaprojektować Normalny Miejski Park w miejsce zmasakrowanego Normalnego Miejskiego Parku to już przerasta wyobraźnię naszych decydentów!

Dlaczego to nie może być normalny park?! Dla rodzin z dziećmi dla osób starszych?

Kładki w koronach drzew???? Ktoś spadł z drzewa na głowę?

Może  jeszcze windę przy co drugim drzewie?

Naoglądali się zachodnich żurnali i udają światowych projektantów!

Jakieś fatum nad tym miastem: albo nawiedzone oszołomstwo chce sypać kopce i 

upstrzyć wszystkie wolne place głazami i cmentarnymi pomnikami albo nawiedzona

gówniarzeria przeszczepia nam rzekome "zachodnie trendy" bez pojęcia, ładu i składu!... rozwiń

Avatar
Gość / 23 września 2015 o 22:29
0
To park chcą zrobić czy trawnik? Niech zrobią kładkę przez którąś ulicę - będzie pięknie, pożytecznie i bezpiecznie.
Avatar
monika / 23 września 2015 o 20:49
0

Dokładnie tak - zasłona dymna. Wycinka, wycinka i jeszcze raz wycinka. Nie to, że przez te targi nie ma przejścia na dworzec, to jeszcze wytnie się mnóstwo drzew, aby nie było potrzeby o nie dbać. Już teraz ten park można obejść w 20 min i to wolnym krokiem. SKANDAL.

Takie innowacje to się robi, jak są oszczędności, a nie przy kolosalnym długu. Dotacje to tylko dodatek do czegoś co trzeba mieć na koncie, a Lublin na koncie ma spłatę długu! No chyba, że właśnie wycinka drzew i kładka w koronach ma być dlatego, aby ktoś mógł postawić kolejny "magazyn" (tak wygląda budynek targów).

Dokładnie tak - zasłona dymna. Wycinka, wycinka i jeszcze raz wycinka. Nie to, że przez te targi nie ma przejścia na dworzec, to jeszcze wytnie się mnóstwo drzew, aby nie było potrzeby o nie dbać. Już teraz ten park można obejść w 20 min i to wolnym krokiem. SKANDAL.

Takie innowacje to się robi, jak są oszczędności, a nie przy kolosalnym długu. Dotacje to tylko dodatek do czegoś co trzeba mieć na koncie, a Lublin na koncie ma spłatę długu! No chyba, że właśnie wycinka drzew i kładka w koronach ma być dlatego, aby ktoś mógł pos... rozwiń

Avatar
Gość / 23 września 2015 o 19:17
0
Te bajki o kładkach na drzewach to zasłona dymna dla kolejnej wyciniki drzew i kolejnego zmiejszenia parku dla nowego paskudnego budynku targowego.
Avatar
POp / 23 września 2015 o 18:24
0

nie zagłosuje na Żuka i PO za to, że nie dbają o zieleń w mieście cały czas umniejszaja tereny zielone a z Parkiem Ludowym to juz przesada !!!

Avatar
POp / 23 września 2015 o 18:24
0

nie zagłosuje na Żuka i PO za to, że nie dbają o zieleń w mieście cały czas umniejszaja tereny zielone a z Parkiem Ludowym to juz przesada !!!

Avatar
Gość / 23 września 2015 o 16:29
0
Wiem że to narazie koncepcja ale czy Żuk już podjoł decyzje w sprawie remontu wiaduktu na Grygowej? Lublinianie nie chca kładki w koronach drzew tylko chcą płynnie jezdzic w mieście (na Grygowej w obydwie strony)
Avatar
lublinianin / 23 września 2015 o 15:29
0

Kładki w koronach drzew - najdebilniejszy pomysł jaki do tej pory zrodził się w głowach rodzimych tfórców, bije na głowę świetlny krzyż wyświetlany na nieboskłonie i zegar słoneczny widoczny z Kosmosu, Dlaczego lubelskimi parkami zajmują się debile o chorych pomysłach i ambicjach??? Nie można było tego zlecić komuś fachowemu i normalnemu??? 

Avatar
Gość / 14 maja 2016 o 11:50
0
Będzie bardzo ładnie!!!
Avatar
Gość / 24 września 2015 o 16:00
0
a nie lepiej wszystko pod targi, zabetonować cały park :) ludzi wygonić i będzie super, będziemy odpoczywać na pasach na przejściu :)
Avatar
mieszkaniec / 24 września 2015 o 13:53
0

Dlaczego to nie może być normalny park?! Dla rodzin z dziećmi dla osób starszych?

Kładki w koronach drzew???? Ktoś spadł z drzewa na głowę?

Może  jeszcze windę przy co drugim drzewie?

Naoglądali się zachodnich żurnali i udają światowych projektantów!

Jakieś fatum nad tym miastem: albo nawiedzone oszołomstwo chce sypać kopce i 

upstrzyć wszystkie wolne place głazami i cmentarnymi pomnikami albo nawiedzona

gówniarzeria przeszczepia nam rzekome "zachodnie trendy" bez pojęcia, ładu i składu!

Ale żeby tak normalnie zaprojektować Normalny Miejski Park w miejsce zmasakrowanego Normalnego Miejskiego Parku to już przerasta wyobraźnię naszych decydentów!

Dlaczego to nie może być normalny park?! Dla rodzin z dziećmi dla osób starszych?

Kładki w koronach drzew???? Ktoś spadł z drzewa na głowę?

Może  jeszcze windę przy co drugim drzewie?

Naoglądali się zachodnich żurnali i udają światowych projektantów!

Jakieś fatum nad tym miastem: albo nawiedzone oszołomstwo chce sypać kopce i 

upstrzyć wszystkie wolne place głazami i cmentarnymi pomnikami albo nawiedzona

gówniarzeria przeszczepia nam rzekome "zachodnie trendy" bez pojęcia, ładu i składu!... rozwiń

Avatar
Gość / 23 września 2015 o 22:29
0
To park chcą zrobić czy trawnik? Niech zrobią kładkę przez którąś ulicę - będzie pięknie, pożytecznie i bezpiecznie.
Avatar
monika / 23 września 2015 o 20:49
0

Dokładnie tak - zasłona dymna. Wycinka, wycinka i jeszcze raz wycinka. Nie to, że przez te targi nie ma przejścia na dworzec, to jeszcze wytnie się mnóstwo drzew, aby nie było potrzeby o nie dbać. Już teraz ten park można obejść w 20 min i to wolnym krokiem. SKANDAL.

Takie innowacje to się robi, jak są oszczędności, a nie przy kolosalnym długu. Dotacje to tylko dodatek do czegoś co trzeba mieć na koncie, a Lublin na koncie ma spłatę długu! No chyba, że właśnie wycinka drzew i kładka w koronach ma być dlatego, aby ktoś mógł postawić kolejny "magazyn" (tak wygląda budynek targów).

Dokładnie tak - zasłona dymna. Wycinka, wycinka i jeszcze raz wycinka. Nie to, że przez te targi nie ma przejścia na dworzec, to jeszcze wytnie się mnóstwo drzew, aby nie było potrzeby o nie dbać. Już teraz ten park można obejść w 20 min i to wolnym krokiem. SKANDAL.

Takie innowacje to się robi, jak są oszczędności, a nie przy kolosalnym długu. Dotacje to tylko dodatek do czegoś co trzeba mieć na koncie, a Lublin na koncie ma spłatę długu! No chyba, że właśnie wycinka drzew i kładka w koronach ma być dlatego, aby ktoś mógł pos... rozwiń

Avatar
Gość / 23 września 2015 o 19:17
0
Te bajki o kładkach na drzewach to zasłona dymna dla kolejnej wyciniki drzew i kolejnego zmiejszenia parku dla nowego paskudnego budynku targowego.
Avatar
POp / 23 września 2015 o 18:24
0

nie zagłosuje na Żuka i PO za to, że nie dbają o zieleń w mieście cały czas umniejszaja tereny zielone a z Parkiem Ludowym to juz przesada !!!

Avatar
POp / 23 września 2015 o 18:24
0

nie zagłosuje na Żuka i PO za to, że nie dbają o zieleń w mieście cały czas umniejszaja tereny zielone a z Parkiem Ludowym to juz przesada !!!

Avatar
Gość / 23 września 2015 o 16:29
0
Wiem że to narazie koncepcja ale czy Żuk już podjoł decyzje w sprawie remontu wiaduktu na Grygowej? Lublinianie nie chca kładki w koronach drzew tylko chcą płynnie jezdzic w mieście (na Grygowej w obydwie strony)
Avatar
lublinianin / 23 września 2015 o 15:29
0

Kładki w koronach drzew - najdebilniejszy pomysł jaki do tej pory zrodził się w głowach rodzimych tfórców, bije na głowę świetlny krzyż wyświetlany na nieboskłonie i zegar słoneczny widoczny z Kosmosu, Dlaczego lubelskimi parkami zajmują się debile o chorych pomysłach i ambicjach??? Nie można było tego zlecić komuś fachowemu i normalnemu??? 

Zobacz wszystkie komentarze 25

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Szpitale mogą zostać bez badań. W Lubelskiem szykują się kolejne protesty

Szpitale mogą zostać bez badań. W Lubelskiem szykują się kolejne protesty 2 2

Po lekarzach rezydentach oraz pielęgniarkach podwyżek zażądali szpitalni technicy wykonujący badania tomografem, USG, EKG, rezonans i prześwietlenia oraz wymierzone w raka zabiegi radioterapii. W szpitalu przy al. Kraśnickiej weszli w spór z dyrekcją, tak jak ich koledzy z Kraśnika. Szykują się do tego także w innych placówkach

Energia Kozienice – Wisła Puławy 2:3. Na zmęczeniu też można wygrywać

Energia Kozienice – Wisła Puławy 2:3. Na zmęczeniu też można wygrywać 3 1

Chociaż brakowało sił z powodu ciężkich treningów, to piłkarze Jacka Magnuszewskiego zaliczyli w kolejne sparingowe zwycięstwo. Tym razem Wisła pokonała na wyjeździe czwartoligową Energię Kozienice 3:2. I to na boisku rywala

"Doktor Murek" i "Przełęcz Ocalonych" w Kinie w Bramie
27 lipca 2018, 21:00

"Doktor Murek" i "Przełęcz Ocalonych" w Kinie w Bramie 2 0

Co Gdzie Kiedy. Fundacja Ruchu Solidarności Rodzin zaprasza na ostatnie lipcowe projekcje w ramach plenerowego Kina w Bramie (ul. Królewska 3). W dniach 27-28 lipca zobaczymy klasyczną polską produkcję Doktor Murek oraz oscarowe, epickie kino Mela Gibsona Przełęcz Ocalonych.

Chciała uniknąć zderzenia z dzikiem, wjechała w drzewo [zdjęcia]

Chciała uniknąć zderzenia z dzikiem, wjechała w drzewo [zdjęcia] 0 5

Pięć osób trafiło do szpitala po tym, jak kierująca BMW straciła panowanie nad autem i uderzyła w drzewo. Próbowała uniknąć zderzenia z dzikiem

Motocyklista zderzył się z kombajnem, zginął na miejscu [zdjęcia]
galeria

Motocyklista zderzył się z kombajnem, zginął na miejscu [zdjęcia] 19 6

Tragiczny wypadek na drodze Józefów - Hamernia w powiecie biłgorajskim. Nie żyje 48-letni motocyklista

We trzech pobili 31-latka z Lublina

We trzech pobili 31-latka z Lublina 0 3

Trzech bandytów pobiło mieszkańca Lublina. 31-latek przebywa w szpitalu

Lublin: Nowe autobusy mają pod górkę. Do tej pory nie dostarczono ani jednego

Lublin: Nowe autobusy mają pod górkę. Do tej pory nie dostarczono ani jednego 0 6

Do piątku spodziewana jest dostawa ośmiu nowych autobusów zamówionych przez miasto w lubelskim Ursusie. Taki termin podał miastu dostawca pojazdów, który zgodnie z umową powinien je przekazać do 29 maja. Umowa dawała mu dodatkowy czas do 29 czerwca, ale i ten termin został przekroczony.

Jacek Bąk: Jerzy Brzęczek zaczyna pracę z czystą kartą

Jacek Bąk: Jerzy Brzęczek zaczyna pracę z czystą kartą 0 0

Rozmowa z Jackiem Bąkiem, byłym piłkarzem, 96-krotnym reprezentantem Polski

Widowisko w hołdzie Michaelowi Jacksonowi w Lublinie
15 października 2018, 19:00

Widowisko w hołdzie Michaelowi Jacksonowi w Lublinie 4 0

Co Gdzie Kiedy. Już 15 października o godz. 19 w Hali Globus (ul. Kazimierza Wielkiego 8) zaprezentowane zostanie niesamowite widowisko muzyczne w hołdzie Michaelowi Jacksonowi - Thriller LIVE!

Policjanci znaleźli zakrwawione niemowlę. Rodzice usłyszeli zarzuty gdy wytrzeźwieli
film

Policjanci znaleźli zakrwawione niemowlę. Rodzice usłyszeli zarzuty gdy wytrzeźwieli 6 3

Zielona Góra. 10-miesięczne dziecko z ranami głowy znaleźli zielonogórscy policjanci podczas interwencji w sprawie zakłócania ciszy nocnej w jednym z mieszkań. Niemowlę trafiło do szpitala, a rodzice do policyjnej celi. Oboje usłyszeli zarzuty narażenia dziecka na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia. Grozi im do pięciu lat więzienia.