Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

11 marca 2015 r.
9:00
Edytuj ten wpis

Lublinianin oskarża księdza o molestowanie. W czwartek spotkają się w sądzie?

Autor: Zdjęcie autora (aa)
248 6 A A

Na czwartek sąd wyznaczył termin posiedzenia w sprawie 34-letniego Piotra z Lublina. Mężczyzna m.in. od archidiecezji lubelskiej domaga się zadośćuczynienia za czyny pedofilskie, których wobec niego miał przed laty dopuścić się ksiądz, emerytowany profesor KUL. W czwartek strony mają przedstawić swoje stanowiska.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Wszystko wskazuje na to, że będziemy w sądzie - zapowiada mec. Jarosław Głuchowski, adwokat 34-latka z Lublina.

- Jestem gotowy, żeby stanąć twarzą w twarz z moim oprawcą - przyznaje pan Piotr. 34-letni mieszkaniec Lublina pod koniec grudnia ub.r. złożył w sądzie wniosek o zawezwanie do próby ugodowej w sprawie zapłaty 500 tysięcy złotych tytułem zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych - zwłaszcza "godności, nietykalności cielesnej oraz integralności seksualnej”. Do zapłaty wezwany jest nie tylko ksiądz, ale też archidiecezja lubelska.

- Delegat kurii będzie w sądzie. Przedstawi nasze stanowisko w tej sprawie - mówi ks. Krzysztof Podstawka, rzecznik Archidiecezji Lubelskiej. - Nie wiem, jakie ono jest. Nie ja je przygotowywałem.

O sprawie pana Piotra pisaliśmy wielokrotnie. W lutym ubiegłego roku mieszkaniec Lublina napisał list m.in. do Kurii Metropolitalnej w Lublinie i rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Mężczyzna poinformował o "aktach pedofilii, do których doszło w latach 1992-94 na mojej osobie, kiedy byłem 12-14-latkiem czynione przez ks. prof…”. W tym czasie miało dojść do dwóch gwałtów w domku kapłana na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim.

Duchowny od początku wszystkiemu zaprzecza. Nie wiadomo, czy jutro emerytowany profesor KUL będzie w sądzie. Postępowanie pojednawcze składa się z jednego posiedzenia, na którym strony deklarują, czy zamierzają zawrzeć ugodę. Postępowanie kończy się albo bez zawarcia ugody, albo zawarciem ugody.
Sprawą pana Piotra zajmował się specjalny zespół w kurii. Pod koniec lutego wszystkie dokumenty zostały przekazane do Stolicy Apostolskiej.

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
ciekawy / 11 marca 2015 o 19:36
0

Ten Lublinianin to jast ten wnuczek Komoruskiego ?

Avatar
ojk / 11 marca 2015 o 12:54
0

Dziennikarze w pogoni za sprzedawaniem swoich wypocin zatracają się i uczestniczą w systemowej kampanii na rzecz niszczenia Kościoła. Morale polskojęzycznych mediów jest najniższe od historycznych czasów Gutenberga. Osoba duchowna po wypiciu kieliszka wina przedstawiana jest w roli alkoholika, po drobnym incydencie drogowym w roli pirata drogowego, a po kilku cierpkich słowach pod adresem niemoralnych władz w roli politykierów. Ludziom gotowym do największych poświęceń na rzecz naprawy społeczeństwa stawia się nigdy dotychczas i niczym nieuzasadnionych zarzutów występku, a nawet grzechu nieczystości. Na pewno nie jestem odosobniony w mojej opinii twierdząc, że nadszedł najwyższy czas, aby oczekiwać nie tylko zdecydowanej, ale i gniewnej reakcji Episkopatu Polski na próby niszczenia wizerunku nie tylko księży, braci i sióstr zakonnych, ale całego Kościoła Świętego. Pan Bóg jest miłosierny. Kościół także powinien stanąć na pozycji miłosierdzia i pójść drogą ugody. Nie można zgodzić się na dalszą inwazję rożnego autoramentu ruchów satanistycznych, zwartych w zaprzeczaniu prawdy sił ateistycznych i tzw. racjonalistów. Konkordat zapewnia związkom wyznaniowym istotne wolności, obowiązki i prawa. Nie można wypełniać jedynie obowiązków, ale czas najwyższy upomnieć się o prawa. Kościół, szczególnie katolicki, powinien wobec władzy świeckiej postawić twarde warunki, które zobowiążą organy administracyjne i prawne do ochrony dóbr osób nieświeckich. Pisanie o Kościele nie może być niekonsultowane z miejscowa parafia. Kuria Biskupia lub bezpośrednio z Episkopatem. Istnieją odpowiednie służby prasowe gotowe do konsultowania się ze światem zewnętrznym i ewentualnej fachowej pomocy w zrozumieniu wielu spraw .... Kościół powinien w myśl zgody narodowej zgodzić się na "grubą kreskę". W myśl zasady, że od dzisiaj nic o nas bez nas. Cnota wybaczania w łonie Kościoła ma tysiącletnią tradycje i teraz tez wrogowie mogą na owe wybaczenie liczyć.  

Dziennikarze w pogoni za sprzedawaniem swoich wypocin zatracają się i uczestniczą w systemowej kampanii na rzecz niszczenia Kościoła. Morale polskojęzycznych mediów jest najniższe od historycznych czasów Gutenberga. Osoba duchowna po wypiciu kieliszka wina przedstawiana jest w roli alkoholika, po drobnym incydencie drogowym w roli pirata drogowego, a po kilku cierpkich słowach pod adresem niemoralnych władz w roli politykierów. Ludziom gotowym do największych poświęceń na rzecz naprawy społeczeństwa stawia się nigdy dotychczas i nicz... rozwiń

Avatar
prosto_w _oczy / 11 marca 2015 o 12:46
0
Nie wierzę temu "panu". Dziwne, że przez 20 lat ukrywał fakt rzekomego "molestowania". Dlaczego?! Czemu dopiero teraz "odważył się" walczyć o rzekomo naruszoną cześć i godność? Może życiowe interesy nie wypaliły, a może to po prostu chęć wyrwania kasy na fali powszechnej nagonki na księży? Ciekawe też, skąd ten "pan" wziął kwotę 500 tys. złotych, w jaki sposób "wycenił" swą krzywdę. Skoro jednak jest żądanie, by Kościół zapłacił, to może też zażądać, by MEN płacił za nauczycieli-zboczeńców (nie brak i takich), MSW - za policjantów i strażaków, MON - za pedofili w armii, Ministerstwo Sportu zaś za trenerów molestujących zawodników i zawodniczki. Itd., itd. Jak wszyscy to wszyscy! Czemu tylko księża mają być "wyróżnieni"? Przecież i nauczyciel, i żołnierz, i trener, i policjant ze strażakiem to także zawody społecznego zaufania, gdzie od wykonujących je wymaga się właściwej postawy moralnej. Ja też trzymam, jak i któryś ze współdyskutantów, kciuki, ale za zwycięstwo zdrowego rozsądku. I za prawdę, która wcześniej czy później wyjdzie na jaw. P.S. Z badań nad problemem molestowania i pedofilii wynika, że to nie księża są najczęstszymi sprawcami. W innych grupach zawodowych (głównie lekarze, nauczyciele, trenerzy) jest ich więcej. To tak dla jasności.
Nie wierzę temu "panu". Dziwne, że przez 20 lat ukrywał fakt rzekomego "molestowania". Dlaczego?! Czemu dopiero teraz "odważył się" walczyć o rzekomo naruszoną cześć i godność? Może życiowe interesy nie wypaliły, a może to po prostu chęć wyrwania kasy na fali powszechnej nagonki na księży? Ciekawe też, skąd ten "pan" wziął kwotę 500 tys. złotych, w jaki sposób "wycenił" swą krzywdę. Skoro jednak jest żądanie, by Kościół zapłacił, to może też zażądać, by MEN płacił za nauczycieli-zboczeńców (nie brak i takich), MSW - za policjantów i strażakó... rozwiń
Avatar
zorro / 11 marca 2015 o 10:11
0

Pedofilia przedawnia się po 15 latach. Niestety nic ten człowiek nie ugra, chyba, że chodzi o nagłośnienie tej sprawy. Trzymam kciuki i oby dzięki niej więcej osób odważyło się ujawnić swoich oprawców.

Avatar
awe / 11 marca 2015 o 09:45
0

dlaczego po tylu latach chce kasy ,dziewczynka skrzywdzona  10 lat od razu poddała śię badaniom

Avatar
ja / 11 marca 2015 o 09:39
0

Ja się zastanawiam czy nie podać rządu że mnie cały czas okradają. Ciekawe jak na to spojrzy sąd :)

Avatar
ciekawy / 11 marca 2015 o 19:36
0

Ten Lublinianin to jast ten wnuczek Komoruskiego ?

Avatar
ojk / 11 marca 2015 o 12:54
0

Dziennikarze w pogoni za sprzedawaniem swoich wypocin zatracają się i uczestniczą w systemowej kampanii na rzecz niszczenia Kościoła. Morale polskojęzycznych mediów jest najniższe od historycznych czasów Gutenberga. Osoba duchowna po wypiciu kieliszka wina przedstawiana jest w roli alkoholika, po drobnym incydencie drogowym w roli pirata drogowego, a po kilku cierpkich słowach pod adresem niemoralnych władz w roli politykierów. Ludziom gotowym do największych poświęceń na rzecz naprawy społeczeństwa stawia się nigdy dotychczas i niczym nieuzasadnionych zarzutów występku, a nawet grzechu nieczystości. Na pewno nie jestem odosobniony w mojej opinii twierdząc, że nadszedł najwyższy czas, aby oczekiwać nie tylko zdecydowanej, ale i gniewnej reakcji Episkopatu Polski na próby niszczenia wizerunku nie tylko księży, braci i sióstr zakonnych, ale całego Kościoła Świętego. Pan Bóg jest miłosierny. Kościół także powinien stanąć na pozycji miłosierdzia i pójść drogą ugody. Nie można zgodzić się na dalszą inwazję rożnego autoramentu ruchów satanistycznych, zwartych w zaprzeczaniu prawdy sił ateistycznych i tzw. racjonalistów. Konkordat zapewnia związkom wyznaniowym istotne wolności, obowiązki i prawa. Nie można wypełniać jedynie obowiązków, ale czas najwyższy upomnieć się o prawa. Kościół, szczególnie katolicki, powinien wobec władzy świeckiej postawić twarde warunki, które zobowiążą organy administracyjne i prawne do ochrony dóbr osób nieświeckich. Pisanie o Kościele nie może być niekonsultowane z miejscowa parafia. Kuria Biskupia lub bezpośrednio z Episkopatem. Istnieją odpowiednie służby prasowe gotowe do konsultowania się ze światem zewnętrznym i ewentualnej fachowej pomocy w zrozumieniu wielu spraw .... Kościół powinien w myśl zgody narodowej zgodzić się na "grubą kreskę". W myśl zasady, że od dzisiaj nic o nas bez nas. Cnota wybaczania w łonie Kościoła ma tysiącletnią tradycje i teraz tez wrogowie mogą na owe wybaczenie liczyć.  

Dziennikarze w pogoni za sprzedawaniem swoich wypocin zatracają się i uczestniczą w systemowej kampanii na rzecz niszczenia Kościoła. Morale polskojęzycznych mediów jest najniższe od historycznych czasów Gutenberga. Osoba duchowna po wypiciu kieliszka wina przedstawiana jest w roli alkoholika, po drobnym incydencie drogowym w roli pirata drogowego, a po kilku cierpkich słowach pod adresem niemoralnych władz w roli politykierów. Ludziom gotowym do największych poświęceń na rzecz naprawy społeczeństwa stawia się nigdy dotychczas i nicz... rozwiń

Avatar
prosto_w _oczy / 11 marca 2015 o 12:46
0
Nie wierzę temu "panu". Dziwne, że przez 20 lat ukrywał fakt rzekomego "molestowania". Dlaczego?! Czemu dopiero teraz "odważył się" walczyć o rzekomo naruszoną cześć i godność? Może życiowe interesy nie wypaliły, a może to po prostu chęć wyrwania kasy na fali powszechnej nagonki na księży? Ciekawe też, skąd ten "pan" wziął kwotę 500 tys. złotych, w jaki sposób "wycenił" swą krzywdę. Skoro jednak jest żądanie, by Kościół zapłacił, to może też zażądać, by MEN płacił za nauczycieli-zboczeńców (nie brak i takich), MSW - za policjantów i strażaków, MON - za pedofili w armii, Ministerstwo Sportu zaś za trenerów molestujących zawodników i zawodniczki. Itd., itd. Jak wszyscy to wszyscy! Czemu tylko księża mają być "wyróżnieni"? Przecież i nauczyciel, i żołnierz, i trener, i policjant ze strażakiem to także zawody społecznego zaufania, gdzie od wykonujących je wymaga się właściwej postawy moralnej. Ja też trzymam, jak i któryś ze współdyskutantów, kciuki, ale za zwycięstwo zdrowego rozsądku. I za prawdę, która wcześniej czy później wyjdzie na jaw. P.S. Z badań nad problemem molestowania i pedofilii wynika, że to nie księża są najczęstszymi sprawcami. W innych grupach zawodowych (głównie lekarze, nauczyciele, trenerzy) jest ich więcej. To tak dla jasności.
Nie wierzę temu "panu". Dziwne, że przez 20 lat ukrywał fakt rzekomego "molestowania". Dlaczego?! Czemu dopiero teraz "odważył się" walczyć o rzekomo naruszoną cześć i godność? Może życiowe interesy nie wypaliły, a może to po prostu chęć wyrwania kasy na fali powszechnej nagonki na księży? Ciekawe też, skąd ten "pan" wziął kwotę 500 tys. złotych, w jaki sposób "wycenił" swą krzywdę. Skoro jednak jest żądanie, by Kościół zapłacił, to może też zażądać, by MEN płacił za nauczycieli-zboczeńców (nie brak i takich), MSW - za policjantów i strażakó... rozwiń
Avatar
zorro / 11 marca 2015 o 10:11
0

Pedofilia przedawnia się po 15 latach. Niestety nic ten człowiek nie ugra, chyba, że chodzi o nagłośnienie tej sprawy. Trzymam kciuki i oby dzięki niej więcej osób odważyło się ujawnić swoich oprawców.

Avatar
awe / 11 marca 2015 o 09:45
0

dlaczego po tylu latach chce kasy ,dziewczynka skrzywdzona  10 lat od razu poddała śię badaniom

Avatar
ja / 11 marca 2015 o 09:39
0

Ja się zastanawiam czy nie podać rządu że mnie cały czas okradają. Ciekawe jak na to spojrzy sąd :)

Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Żniwowanie w Muzeum Wsi Lubelskiej
22 lipca 2018, 11:00

Żniwowanie w Muzeum Wsi Lubelskiej 1 0

Co Gdzie Kiedy. Muzeum Wsi Lubelskiej zaprasza na kolejną odsłonę wakacyjnych pokazów dawnego rzemiosła. W niedzielę, 22 lipca o godz. 11 w Skansenie rozpoczną się pokazy żniwowania.

Poradnia Leczenia Ran Przewlekłych powstała w bialskim szpitalu

Poradnia Leczenia Ran Przewlekłych powstała w bialskim szpitalu 0 0

Przy szpitalu w Białej Podlaskiej zaczęła funkcjonować Poradnia Leczenia Ran Przewlekłych. Placówka podpisała umowę z lubelskim NFZ.

Śmiertelny wypadek na drodze krajowej nr 19. Nie żyje pieszy

Śmiertelny wypadek na drodze krajowej nr 19. Nie żyje pieszy 4 0

Do tragicznego wypadku doszło po godz. 1 w nocy na drodze krajowej nr 19 w miejscowości Firlej.

Wraca Puławskie Kino Samochodowe
27 lipca 2018, 0:00

Wraca Puławskie Kino Samochodowe 7 1

Co Gdzie Kiedy. Gratka dla miłośników kina w Puławach. W dniach 27-29 lipca odbędzie się kolejna już edycja Puławskiego Kina Samochodowego, nawiązującego do amerykańskiej tradycji seansów.

94 PZLA MP. Podsumowanie drugiego dnia. Kto zdobył medale? [zdjęcia]
galeria

94 PZLA MP. Podsumowanie drugiego dnia. Kto zdobył medale? [zdjęcia] 0 0

Małgorzata Hołub-Kowalik i Karol Zalewski złotymi medalistami w biegu na 400 metrów. To dość spora niespodzianka bo za faworytów w obu przypadkach uchodzili inni uczestnicy finału

Tłumy na koncercie Siła Kobiet na pl. Zamkowym w Lublinie [zdjęcia]
galeria
film

Tłumy na koncercie Siła Kobiet na pl. Zamkowym w Lublinie [zdjęcia] 94 24

W Lublinie trwa koncert Siła Kobiet. Na scenie występują: Paulina Przybysz, Monika Brodka, Katarzyna Nosowska i Kayah. Na plac Zamkowy przyszły tłumy

Wjechał samochodem w rowerzystki. 13-latka nie żyje
kraj
film

Wjechał samochodem w rowerzystki. 13-latka nie żyje 5 2

Radomyśl (woj. wielkopolskie). Na trasie Wschowa-Radomyśl samochód osobowy uderzył w dwie nastolatki jadące na rowerach. Młodsza z dziewcząt, 13-latka, zginęła na miejscu. Jej rok starsza koleżanka została przewieziona do szpitala. Przyczyny wypadku bada prokuratura.

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek
2 sierpnia 2018, 17:00

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek 2 0

Co Gdzie Kiedy. Popularny spektakl Centrum Kultury - Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek będzie można zobaczyć bezpłatnie w ramach wakacyjnego projektu Lato na Placu Litewskim. Pokaz odbędzie się dwukrotnie - w czwartek, 2 sierpnia i piątek, 3 sierpnia o godz. 17 przy pomniku Unii Lubelskiej.

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić?
galeria

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić? 36 4

Żeby obejrzeć wszystkie występy, najlepiej zacząć w czwartek. Dlatego już dziś przedstawiamy program festiwalu, choć najwięcej spektakli będzie dopiero za tydzień. Jak zwykle warto zarezerwować dużo czasu, dobrze zaplanować dzień i zatroszczyć się o wygodne obuwie

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle!
film

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle! 0 0

Podczas inauguracyjnego konkursu Letniego Grand Prix 2018 na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle reprezentacja Polski zajęła pierwsze miejsce osiągając rekordową przewagę 71,3 punktu nad drugimi w klasyfikacji Niemcami. Trzecie miejsce przypadło Norwegom

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty 15 4

Przebudowany po drugim spadku z rzędu zespół z Łęcznej w pierwszym meczu nowego sezonu wywalczył punkt w Wejherowie chociaż po niespełna pół godzinie gry przegrywał 0:2

Tomasovia pokonała Stal Kraśnik 4:2

Tomasovia pokonała Stal Kraśnik 4:2 4 1

Po sparingu Stali z Tomasovią zdecydowanie lepsze humory panują w obozie czwartoligowca. Drużyna Pawła Babiarza ograła beniaminka III ligi 4:2

94 PZLA MP. Dominik Kopeć w finale biegu na 200 metrów
galeria

94 PZLA MP. Dominik Kopeć w finale biegu na 200 metrów 2 2

Zawodnik Agrosu Zamość w piątek został mistrzem Polski w biegu na 100 metrów, a w sobotę zapewnił sobie awans do finałowego biegu na dwa razy dłuższym dystansie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!