Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

3 lipca 2019 r.
11:26

Łzy na obrazie Matki Boskiej. "Ludzie gromadzili się przed katedrą, później byli aresztowani i wywożeni"

Autor: Zdjęcie autora aa
3 28 A A
- Rodzice opowiadali mi jak ludzie gromadzili się przed katedrą, jak później byli aresztowani i wywożeni. Nikt nie wiedział, co się z nimi później działo – mówi Antoni Zwiastowański
- Rodzice opowiadali mi jak ludzie gromadzili się przed katedrą, jak później byli aresztowani i wywożeni. Nikt nie wiedział, co się z nimi później działo – mówi Antoni Zwiastowański

"Cała kampania jest oszustwem ludu, oszustwem wiernych. Łza w obrazie Matki Boskiej potrzebna im była po to, by dziesiątki tysięcy wiernych oderwać od pracy, by wzniecić fanatyzm religijny” – to fragment depeszy Polskiej Agencji Prasowej wydrukowany w „Sztandarze Ludu” 14 lipca 1949 r. W artykule mowa jest o „Cudzie lubelskim”, którego 70. rocznicę obchodzi dziś lubelski Kościół

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wydarzenia z 3 lipca 1949 r. kiedy to na wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej w katedrze lubelskiej ukazały się łzy, momentalnie obiegły nie tylko Lublin i województwo lubelskie, ale też cały kraj. Do Lublina zaczęli przyjeżdżać pielgrzymi, co spotkało się z brutalną reakcją komunistycznych władz.

– 11 lipca powstał pierwszy tekst, który miał ukazać się w prasie. Opublikowany został dopiero 13 lipca po wypadku pod katedrą – mówiła podczas wczorajszej promocji książki „Cud. W 1949 roku Lublin stał się Częstochową” Mariola Błasińska, autorka tej obszernej publikacji. – Od tego czasu zaczęła się propaganda.

Wczoraj z publikacjami sprzed siedemdziesięciu laty przyszedł do naszej redakcji mieszkaniec Lublina.

– Urodziłem się w 4 sierpnia 1949 roku. Wychowałem w Śródmieściu – opowiada Antoni Zwiastowański. – Te gazety należały do mojego ojca. Rodzice opowiadali mi jak ludzie gromadzili się przed katedrą, jak później byli aresztowani i wywożeni. Nikt nie wiedział, co się z nimi później działo. I dodaje: Teraz o tym, co się wtedy działo możemy normalnie rozmawiać. Kiedyś to było nie do pomyślenia. Mój ojciec była akowcem. Nie mógł znaleźć pracy. Jako dzieci byliśmy wytykani palcami. Teraz to ja bym tylko prosił Boga, żeby te czasu już nigdy się nie powtórzyły.

13 lipca 1949 r. „Sztandar Ludu” w nadzwyczajnym dodatku opisuje „dość liczne tłumy” gromadzące się przez katedrą lubelską. Osoby te, jak czytamy w publikacji zostały „ściągnięte najróżnorodniejszymi fantastycznymi pogłoskami o rzekomych cudach, mających miejsce w tym kościele”. Miała to być „zorganizowana akcja”. 

Represje ze strony komunistycznych władz dotknęły wielu osób.

– Ok. 600 osób zostało zatrzymanych a ponad 100 było sądzonych – podliczał podczas wczorajszej promocji książki Marcin Krzysztofik, dyrektor oddziału IPN w Lublinie.

Dziś o godz. 19 w archikatedrze zostanie oprawiona uroczysta Eucharystia. Mszy świętej będzie przewodniczyć i homilię wygłosi biskup Marian Rojek. W związku z 70. rocznicą „Cudu lubelskiego” na ul. Królewskiej można oglądać też wystawę poświęconą temu tematowi. Będzie dostępna do 18 sierpnia. 

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 28

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 3 lipca 2019 r. o 13:59
+8
Może i Polska jest ciemnogrodem Europy, tylko gdzie jest ta część olśniona? Na show LGBT, w paryskich meczetach, w dżungli Calais, w jugendamptach? Gdzie są te mityczne jasnogrody?
Avatar
K / 3 lipca 2019 r. o 13:18
+6
Ci, którzy dzisiaj piszą w komentarzach o "zabobonach", "zacofaniu", "abrakadabrze" itd. w kontekście wydarzeń Cudu lubelskiego są tacy sami jak komunistyczni propagandyści i ubecy, którzy próbowali ośmieszyć wiernych i duchownych w lipcu 1949 roku. Komentarz ten jest również testem na istnienie trolli profesjonalnie zajmujących się "minusowaniem" pewnych komentarzy i "plusowaniem" innych oraz niedociążonych pracą lewaków, którzy dają oceny z komputera stacjonarnego, laptopa, tabletu, telefonu i innych urządzeń tak by móc oddać więcej niż jeden głos.
Mylisz pojęcia. Niewierzący nie musi być "niedociążonym pracą lewakiem". Praktyka coraz częściej pokazuje, że to pobieracze zapomóg i m.in. 500+ nie pracują, za to są bardzo wierzący, przynajmniej na pozór, bo przecież gdyby ich zapytać o wiele kwestii związanych z religią, to nie potrafiliby udzielić poprawnej odpowiedzi.
Mylisz pojęcia. Niewierzący nie musi być "niedociążonym pracą lewakiem". Praktyka coraz częściej pokazuje, że to pobieracze zapomóg i m.in. 500+ nie pracują, za to są bardzo wierzący, przynajmniej na pozór, bo przecież gdyby ich zapytać o wiele kwestii związanych z religią, to nie potrafiliby udzielić poprawnej odpowiedzi. rozwiń
Avatar
danka / 3 lipca 2019 r. o 12:18
+5
jak widać po 70 latach to same zacofanie i zabobony
w tamtych czasach to była jedyna nadzieja dla ludzi, szkoda, że wtedy jeszcze nie żyłeś- aś, moi dziadkowie po powrocie z obozu byli traktowani przez władze jak szpiedzy, nie mogli dostać pracy. Dziadek był nawet więziony na zamku, także nie powinieneś się wypowiadać. Inna rzecz co teraz wyprawia kościół, ale to inny temat
 Jak to inny ?? To właśnie ten temat.
Avatar
the Decalogue / 3 lipca 2019 r. o 18:40
+3
Każdy system społeczny, w którym człowiek postawił się na miejscu Boga - upadł, pociągając za sobą miliony istnień ludzkich.
Avatar
Gość / 3 lipca 2019 r. o 17:11
+3
Pojęcie cudu jest bardzo łatwo wytłumaczalne. Wszystko co nas otacza to matematyka i fizyka. A cud to jest zwykły rachunek prawdopodobieństwa. Wygrana w lotka jest typowym cudem, szanse na trafienie liczb są bardzo male a jednak prawie co tydzień sie to zdarza. To samo jest ze wszystkimi cudami. Na niebie co sekundę powstaje miliard różnych kombinacji figur tworzonych przez chmury , nic dziwnego że co jakiś czas ukarze się tam coś podobnego do człowieka z aureolą. To zwykły rachunek prawdopodobieństwa na dużym zbiorze liczb. Wiara i ludzki rozum opiera się tylko na tym że nie potrafi przetwarzać i obrabiać wielkich zbiorów liczb. To stąd jest np. problem w wiarę w ewolucję. Bo człowiek nie potrafi sobie wyobrazić czym jest miliard lat. Porównują wszystko do długości swojego życia i odległości jakie znają. Duże liczby to abstrakcja , a bez tego nie da się zrozumieć cudu. Pytanie co/kto stworzyło matematykę pozostaje otwarte.
Pojęcie cudu jest bardzo łatwo wytłumaczalne. Wszystko co nas otacza to matematyka i fizyka. A cud to jest zwykły rachunek prawdopodobieństwa. Wygrana w lotka jest typowym cudem, szanse na trafienie liczb są bardzo male a jednak prawie co tydzień sie to zdarza. To samo jest ze wszystkimi cudami. Na niebie co sekundę powstaje miliard różnych kombinacji figur tworzonych przez chmury , nic dziwnego że co jakiś czas ukarze się tam coś podobnego do człowieka z aureolą. To zwykły rachunek prawdopodobieństwa na dużym zbiorze liczb. Wiara i ludzk... rozwiń
Avatar
Gość / 3 lipca 2019 r. o 17:08
+3
Jak to jest, że pojawia się cud w postaci kropli łzy na obrazie, a nie ma cudu w postaci np. uratowania tej biednej rodziny, która zginęła w wypadku zmiażdżona przez TIRa ? Dlaczego cud musi być nic nieznaczącą popierdułką?
Avatar
K / 3 lipca 2019 r. o 16:51
+3
...Wiadomo że religie to ściema ... Nic tego nie zmieni chyba że koniec świata
Pokaż mi takiego "Projektanta Wszechświata", który może powstać z martwych albo kogoś zdalnie uzdrowić lub wskrzesić.
Ale wiesz, że to tylko kwestia wiary w to zmartwychwstanie i uzdrowienie? Masz dowody na czyjekolwiek zmartwychwstanie?
...miliony antychrystów chciało podważyć wydarzenia Ewangelii i cudowne późniejsze wydarzenia uczniów Jezusa , myślisz że Tobie się uda ?! :)
Nie jestem antychrystem i nie zamierzam czegokolwiek podważać. Zapytałem tylko, czy masz dowody. Widocznie nie masz...
Nie jestem antychrystem i nie zamierzam czegokolwiek podważać. Zapytałem tylko, czy masz dowody. Widocznie nie masz... rozwiń
Avatar
ja / 3 lipca 2019 r. o 16:35
+3
...Wiadomo że religie to ściema ... Nic tego nie zmieni chyba że koniec świata
Pokaż mi takiego "Projektanta Wszechświata", który może powstać z martwych albo kogoś zdalnie uzdrowić lub wskrzesić.
 Czyli ten "projektant" jak ma zly dzien to zaplacze zaplacze a jak ma lepszy to spali jakis kościół albo stąci w przepaść  jakis autokar z dziećmi jadącymi na pielgrzymkę albo obdarzy rakiem niewinnego noworodka na zlość religijnym rodzicom. Spoko, wszysto jasne, wazne ze kasa na tacy sie zgadza.
Avatar
danka / 3 lipca 2019 r. o 12:17
+3
Ci, którzy dzisiaj piszą w komentarzach o "zabobonach", "zacofaniu", "abrakadabrze" itd. w kontekście wydarzeń Cudu lubelskiego są tacy sami jak komunistyczni propagandyści i ubecy, którzy próbowali ośmieszyć wiernych i duchownych w lipcu 1949 roku. Komentarz ten jest również testem na istnienie trolli profesjonalnie zajmujących się "minusowaniem" pewnych komentarzy i "plusowaniem" innych oraz niedociążonych pracą lewaków, którzy dają oceny z komputera stacjonarnego, laptopa, tabletu, telefonu i innych urządzeń tak by móc oddać więcej niż jeden głos.
 I tak zaliczysz minusy, bo ludzie mają własne zdanie i odmienne niż ty. I do puki nas się zmusza do utrzymywania tej instytucji i musimy oglądać takie parady na ulicach będziesz widział i minusy pod swoim w sumie bezsensownym komentarzem.
 I tak zaliczysz minusy, bo ludzie mają własne zdanie i odmienne niż ty. I do puki nas się zmusza do utrzymywania tej instytucji i musimy oglądać takie parady na ulicach będziesz widział i minusy pod swoim w sumie bezsensownym komentarzem. rozwiń
Avatar
Gość / 3 lipca 2019 r. o 18:23
+2
A teraz te biedne ubeki kwiczą że im odebrano bezpodstawnie emerytury.
Avatar
RKM / 3 lipca 2019 r. o 21:36
0
Każdy system społeczny, w którym człowiek postawił się na miejscu Boga -  upadł, pociągając za sobą miliony istnień ludzkich.
 To prawda - system wykorzystujący jakiegokolwiek boga jest skuteczniejszy od takiego systemu który boga nie przewiduje. Ale taki boski system jest tylko systemem służącym do organizacji społeczeństwa i w żaden sposób nie świadczy o istnieniu owego boga.
Avatar
the Decalogue / 3 lipca 2019 r. o 18:40
+3
Każdy system społeczny, w którym człowiek postawił się na miejscu Boga - upadł, pociągając za sobą miliony istnień ludzkich.
Avatar
Gość / 3 lipca 2019 r. o 18:23
+2
A teraz te biedne ubeki kwiczą że im odebrano bezpodstawnie emerytury.
Avatar
Gość / 3 lipca 2019 r. o 17:41
0
Jeszcze nie tak dawno ludzie składali ofiary ze swoich dzieci bodu słońcu bo nie wiedzieli co to jest. Faktycznie dawało życie , było dobrze widoczne i tajemnicze . Dziś wiemy że to tylko kula gazu , mało tego że to jest jedna z biliona chmur gazu nic nie znaczące we wszechświecie. Gdybyś to teraz powiedział temu co składał ofiary z dzieci to byłbyś następną ofiarą. Nie mogę pojąc jak ludzie mający wiedzę o własnej historii mogą nadal wierzyć w takie różne cuda.
Avatar
Gość / 3 lipca 2019 r. o 17:11
+3
Pojęcie cudu jest bardzo łatwo wytłumaczalne. Wszystko co nas otacza to matematyka i fizyka. A cud to jest zwykły rachunek prawdopodobieństwa. Wygrana w lotka jest typowym cudem, szanse na trafienie liczb są bardzo male a jednak prawie co tydzień sie to zdarza. To samo jest ze wszystkimi cudami. Na niebie co sekundę powstaje miliard różnych kombinacji figur tworzonych przez chmury , nic dziwnego że co jakiś czas ukarze się tam coś podobnego do człowieka z aureolą. To zwykły rachunek prawdopodobieństwa na dużym zbiorze liczb. Wiara i ludzki rozum opiera się tylko na tym że nie potrafi przetwarzać i obrabiać wielkich zbiorów liczb. To stąd jest np. problem w wiarę w ewolucję. Bo człowiek nie potrafi sobie wyobrazić czym jest miliard lat. Porównują wszystko do długości swojego życia i odległości jakie znają. Duże liczby to abstrakcja , a bez tego nie da się zrozumieć cudu. Pytanie co/kto stworzyło matematykę pozostaje otwarte.
Pojęcie cudu jest bardzo łatwo wytłumaczalne. Wszystko co nas otacza to matematyka i fizyka. A cud to jest zwykły rachunek prawdopodobieństwa. Wygrana w lotka jest typowym cudem, szanse na trafienie liczb są bardzo male a jednak prawie co tydzień sie to zdarza. To samo jest ze wszystkimi cudami. Na niebie co sekundę powstaje miliard różnych kombinacji figur tworzonych przez chmury , nic dziwnego że co jakiś czas ukarze się tam coś podobnego do człowieka z aureolą. To zwykły rachunek prawdopodobieństwa na dużym zbiorze liczb. Wiara i ludzk... rozwiń
Avatar
Gość / 3 lipca 2019 r. o 17:08
+3
Jak to jest, że pojawia się cud w postaci kropli łzy na obrazie, a nie ma cudu w postaci np. uratowania tej biednej rodziny, która zginęła w wypadku zmiażdżona przez TIRa ? Dlaczego cud musi być nic nieznaczącą popierdułką?
Avatar
K / 3 lipca 2019 r. o 16:51
+3
...Wiadomo że religie to ściema ... Nic tego nie zmieni chyba że koniec świata
Pokaż mi takiego "Projektanta Wszechświata", który może powstać z martwych albo kogoś zdalnie uzdrowić lub wskrzesić.
Ale wiesz, że to tylko kwestia wiary w to zmartwychwstanie i uzdrowienie? Masz dowody na czyjekolwiek zmartwychwstanie?
...miliony antychrystów chciało podważyć wydarzenia Ewangelii i cudowne późniejsze wydarzenia uczniów Jezusa , myślisz że Tobie się uda ?! :)
Nie jestem antychrystem i nie zamierzam czegokolwiek podważać. Zapytałem tylko, czy masz dowody. Widocznie nie masz...
Nie jestem antychrystem i nie zamierzam czegokolwiek podważać. Zapytałem tylko, czy masz dowody. Widocznie nie masz... rozwiń
Avatar
ja / 3 lipca 2019 r. o 16:35
+3
...Wiadomo że religie to ściema ... Nic tego nie zmieni chyba że koniec świata
Pokaż mi takiego "Projektanta Wszechświata", który może powstać z martwych albo kogoś zdalnie uzdrowić lub wskrzesić.
 Czyli ten "projektant" jak ma zly dzien to zaplacze zaplacze a jak ma lepszy to spali jakis kościół albo stąci w przepaść  jakis autokar z dziećmi jadącymi na pielgrzymkę albo obdarzy rakiem niewinnego noworodka na zlość religijnym rodzicom. Spoko, wszysto jasne, wazne ze kasa na tacy sie zgadza.
Avatar
Game Over / 3 lipca 2019 r. o 16:30
-1
...Wiadomo że religie to ściema ... Nic tego nie zmieni chyba że koniec świata
Pokaż mi takiego "Projektanta Wszechświata", który może powstać z martwych albo kogoś zdalnie uzdrowić lub wskrzesić.
Ale wiesz, że to tylko kwestia wiary w to zmartwychwstanie i uzdrowienie? Masz dowody na czyjekolwiek zmartwychwstanie?
 ...miliony antychrystów chciało podważyć wydarzenia Ewangelii i cudowne późniejsze wydarzenia uczniów Jezusa , myślisz że Tobie się uda ?! :)
Avatar
K / 3 lipca 2019 r. o 15:09
+1
...Wiadomo że religie to ściema ... Nic tego nie zmieni chyba że koniec świata
Pokaż mi takiego "Projektanta Wszechświata", który może powstać z martwych albo kogoś zdalnie uzdrowić lub wskrzesić.
Ale wiesz, że to tylko kwestia wiary w to zmartwychwstanie i uzdrowienie? Masz dowody na czyjekolwiek zmartwychwstanie?