Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 listopada 2018 r.
8:28

Nowa metoda walki z nowotworami. Niemiecka firma inwestuje w Lublinie

0 11 A A
Niemiecka firma, która ma zbudować kontener do zabiegów i łącznik z salą operacyjną, złożyła już w Urzędzie Miasta wniosek o pozwolenie na budowę
Niemiecka firma, która ma zbudować kontener do zabiegów i łącznik z salą operacyjną, złożyła już w Urzędzie Miasta wniosek o pozwolenie na budowę (fot. MagForce)

Innowacyjna metoda walki z nowotworami dostępna będzie w Lublinie dzięki firmie, która zbuduje specjalny kontener obok szpitala przy ul. Jaczewskiego. Z terapii będą mogli korzystać pacjenci z guzami w obrębie głowy. Nie zapłacą za to ani złotówki

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Terapia, która będzie dostępna w Lublinie, polega na… podgrzewaniu komórek rakowych. Jest to możliwe dzięki temu, że do guza nowotworowego wstrzykuje się płyn, który ma właściwości magnetyczne.

– Płyn jest rozgrzewany za pomocą bardzo szybko zmieniającego się pola magnetycznego. W wyniku działania powstałego ciepła, komórki nowotworowe zostają zniszczone lub uwrażliwione na dalsze metody leczenia np. radioterapię czy chemioterapię. Dzięki temu ich skuteczność wzrasta – tłumaczy firma MagForce, która zamierza zbudować w Lublinie specjalny kontener do takich zabiegów.

Przed wstrzyknięciem płynu poddaje się pacjenta szczegółowym badaniom, w tym rezonansowi magnetycznemu i tomografii, dzięki czemu można precyzyjnie wybrać miejsce wkłucia. W trakcie podgrzewania guza temperatura mierzona jest na bieżąco dzięki założonemu miejscowo cewnikowi.

W Lublinie terapia będzie prowadzona we współpracy ze szpitalem klinicznym przy ul. Jaczewskiego.

– Będziemy wykonywać operacje neurochirurgiczne w obrębie głowy – zapowiada Marta Podgórska, rzeczniczka szpitala. Za te zabiegi zapłaci NFZ. – Pacjenci, którzy zostaną zakwalifikowani do innowacyjnej metody będą przewożeni z sali operacyjnej łącznikiem do w pełni wyposażonego obiektu kontenerowego. Tam pacjentom będą podawane nanocząsteczki, za co zapłaci już firma MagForce.

Niemiecka firma, która ma zbudować kontener do zabiegów i łącznik z salą operacyjną, złożyła już w Urzędzie Miasta wniosek o pozwolenie na budowę. – Obecnie trwa sprawdzanie złożonej dokumentacji projektowej – potwierdza Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina. Obiekty staną na działkach wydzierżawionych przez MagForce od Uniwersytetu Medycznego.

Kiedy możliwe będą pierwsze zabiegi? – Trudno szacować czy będzie to pierwszy czy trzeci kwartał przyszłego roku. W związku z tym nie rozpoczęliśmy jeszcze kwalifikacji pacjentów, trudno też na razie mówić o kryteriach medycznych – mówi rzeczniczka szpitala. Początkowo z innowacyjnej metody będzie mogło skorzystać 20 pacjentów.

Dotychczas terapia NanoTherm była klinicznie testowana u 90 pacjentów z guzami mózgu oraz 80 z innymi rodzajami nowotworów m.in. trzustki, prostaty czy przełyku. Obecnie jest dostępna w Berlinie, Kilonii, Kolonii, Münster, Getyndze oraz Frankfurcie nad Menem.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
NIC NIE JEST ZA DARMO / 13 listopada 2018 r. o 13:40
Terapia fundowana jest z dotacji UE dla firmy, kretyni...
 Czy zna pan zasadę powrotu dotacji i dofinansowań? Czy wie pan, że z 1 Eur 84 centy wracają do DE?
Avatar
Gość / 13 listopada 2018 r. o 08:42
już w Lublinie widzieliśmy takie "lecznicze niemieckie kontenery"
Avatar
Pablo / 13 listopada 2018 r. o 11:53
Czytajcie ze zrozumieniem - terapia jest już od jakiegoś czasu przeprowadzana w Niemczech, a Wy wyjeżdżacie z jakimiś eksperymentami i nawiązaniami do Majdanka. Waszym zdaniem lepiej nic nie robić, tylko czekać na śmierć z nowotworem w głowie. Skąd tylu malkontentów wśród lubelaków?
Avatar
Gość / 13 listopada 2018 r. o 11:11
Do dziś stoi kontener z wysokim kominem na Majdanku.
Avatar
Gość / 13 listopada 2018 r. o 09:44
Niemiecki eksperyment na polskich pacjentach.....ech jakoś nie wierzę że tak nagle za darmo i jeszcze sami zbudują kontener żeby ratować naród Polski. Prawda jest taka że wobec faktu iż w polsce jedyna alternatywa dla chorych na nowotwory jest chemio i radioterapia niestety mają już zagwarantowane kolejki chetnych do testowania. Oby i życzę tego każdemu choremu, te eksperymenty były skuteczne. Przerażające jest tylko to że żyjemy w państwie gdzie leczenie np marihuana mimo iż już legalne nadal jest praktycznie niedostępne, a pojawia się Niemiec ze swoimi eksperymentalnymi metodami i od razu nawet klinika zaczyna z nimi współpracować.
Niemiecki eksperyment na polskich pacjentach.....ech jakoś nie wierzę że tak nagle za darmo i jeszcze sami zbudują kontener żeby ratować naród Polski. Prawda jest taka że wobec faktu iż w polsce jedyna alternatywa dla chorych na nowotwory jest chemio i radioterapia niestety mają już zagwarantowane kolejki chetnych do testowania. Oby i życzę tego każdemu choremu, te eksperymenty były skuteczne. Przerażające jest tylko to że żyjemy w państwie gdzie leczenie np marihuana mimo iż już legalne nadal jest praktycznie niedostępne, a pojawia się Niem... rozwiń
Avatar
tbg / 13 listopada 2018 r. o 12:16
Czytajcie ze zrozumieniem - terapia jest już od jakiegoś czasu przeprowadzana w Niemczech, a Wy wyjeżdżacie z jakimiś eksperymentami i nawiązaniami do Majdanka. Waszym zdaniem lepiej nic nie robić, tylko czekać na śmierć z nowotworem w głowie. Skąd tylu malkontentów wśród lubelaków? Polak Katolik stwierdzi wtedy że "Bóg tak chciał "
Avatar
Gość / 13 listopada 2018 r. o 11:23
Za darmo. Z miłości do Polaków.
Avatar
Tadek / 13 listopada 2018 r. o 16:54
moja teściowa miała raka ( może ma) ...... pozbyła się go na 10 lat ..... i wrócił ze zdwojoną siłą przed świętami w 2017 r. I lekarze powiedzieli ze nie są w stanie już jej pomóc w Poznaniu> Pozostaje wiara ze może Warszawa... Wszyscy modliliśmy się( to ukoiło nam ból) był płacz i zgrzytanie zębów , podjęła leczenie w Warszawie .Jest zdrowa !!!!! Czuje się bdb .Nie brała chemii bo na tego bydlaka chemia ponoć nie działa .Tylko lampy , chirurgia i olej CBD 5% essenz 3 buteleczki w miejscu .. kupiliśmy w Sklepie konopnym na ul . Ratajczaka w Poznaniu ... niechciałbym robić reklamy ale jak ma to komuś pomoc to wysyłają szukajcie na ***konopiafarmacja.pl
moja teściowa miała raka ( może ma) ...... pozbyła się go na 10 lat ..... i wrócił ze zdwojoną siłą przed świętami w 2017 r. I lekarze powiedzieli ze nie są w stanie już jej pomóc w Poznaniu> Pozostaje wiara ze może Warszawa... Wszyscy modliliśmy się( to ukoiło nam ból) był płacz i zgrzytanie zębów , podjęła leczenie w Warszawie .Jest zdrowa !!!!! Czuje się bdb .Nie brała chemii bo na tego bydlaka chemia ponoć nie działa .Tylko lampy , chirurgia i olej CBD 5% essenz 3 buteleczki w miejscu .. kupiliśmy w Sklepie konopnym na ul . Ratajczaka... rozwiń
Avatar
Gość / 13 listopada 2018 r. o 09:41
A potem ten płyn magnetyczny pozostaje w ciele, tylko rozproszony?
Avatar
Gość / 13 listopada 2018 r. o 11:41
Terapia fundowana jest z dotacji UE dla firmy, kretyni...
Avatar
Tadek / 13 listopada 2018 r. o 16:54
moja teściowa miała raka ( może ma) ...... pozbyła się go na 10 lat ..... i wrócił ze zdwojoną siłą przed świętami w 2017 r. I lekarze powiedzieli ze nie są w stanie już jej pomóc w Poznaniu> Pozostaje wiara ze może Warszawa... Wszyscy modliliśmy się( to ukoiło nam ból) był płacz i zgrzytanie zębów , podjęła leczenie w Warszawie .Jest zdrowa !!!!! Czuje się bdb .Nie brała chemii bo na tego bydlaka chemia ponoć nie działa .Tylko lampy , chirurgia i olej CBD 5% essenz 3 buteleczki w miejscu .. kupiliśmy w Sklepie konopnym na ul . Ratajczaka w Poznaniu ... niechciałbym robić reklamy ale jak ma to komuś pomoc to wysyłają szukajcie na ***konopiafarmacja.pl
moja teściowa miała raka ( może ma) ...... pozbyła się go na 10 lat ..... i wrócił ze zdwojoną siłą przed świętami w 2017 r. I lekarze powiedzieli ze nie są w stanie już jej pomóc w Poznaniu> Pozostaje wiara ze może Warszawa... Wszyscy modliliśmy się( to ukoiło nam ból) był płacz i zgrzytanie zębów , podjęła leczenie w Warszawie .Jest zdrowa !!!!! Czuje się bdb .Nie brała chemii bo na tego bydlaka chemia ponoć nie działa .Tylko lampy , chirurgia i olej CBD 5% essenz 3 buteleczki w miejscu .. kupiliśmy w Sklepie konopnym na ul . Ratajczaka... rozwiń
Avatar
NIC NIE JEST ZA DARMO / 13 listopada 2018 r. o 13:40
Terapia fundowana jest z dotacji UE dla firmy, kretyni...
 Czy zna pan zasadę powrotu dotacji i dofinansowań? Czy wie pan, że z 1 Eur 84 centy wracają do DE?
Avatar
tbg / 13 listopada 2018 r. o 12:16
Czytajcie ze zrozumieniem - terapia jest już od jakiegoś czasu przeprowadzana w Niemczech, a Wy wyjeżdżacie z jakimiś eksperymentami i nawiązaniami do Majdanka. Waszym zdaniem lepiej nic nie robić, tylko czekać na śmierć z nowotworem w głowie. Skąd tylu malkontentów wśród lubelaków? Polak Katolik stwierdzi wtedy że "Bóg tak chciał "
Avatar
Pablo / 13 listopada 2018 r. o 11:53
Czytajcie ze zrozumieniem - terapia jest już od jakiegoś czasu przeprowadzana w Niemczech, a Wy wyjeżdżacie z jakimiś eksperymentami i nawiązaniami do Majdanka. Waszym zdaniem lepiej nic nie robić, tylko czekać na śmierć z nowotworem w głowie. Skąd tylu malkontentów wśród lubelaków?
Avatar
Gość / 13 listopada 2018 r. o 11:41
Terapia fundowana jest z dotacji UE dla firmy, kretyni...
Avatar
Gość / 13 listopada 2018 r. o 11:23
Za darmo. Z miłości do Polaków.
Avatar
Gość / 13 listopada 2018 r. o 11:11
Do dziś stoi kontener z wysokim kominem na Majdanku.
Avatar
Gość / 13 listopada 2018 r. o 09:44
Niemiecki eksperyment na polskich pacjentach.....ech jakoś nie wierzę że tak nagle za darmo i jeszcze sami zbudują kontener żeby ratować naród Polski. Prawda jest taka że wobec faktu iż w polsce jedyna alternatywa dla chorych na nowotwory jest chemio i radioterapia niestety mają już zagwarantowane kolejki chetnych do testowania. Oby i życzę tego każdemu choremu, te eksperymenty były skuteczne. Przerażające jest tylko to że żyjemy w państwie gdzie leczenie np marihuana mimo iż już legalne nadal jest praktycznie niedostępne, a pojawia się Niemiec ze swoimi eksperymentalnymi metodami i od razu nawet klinika zaczyna z nimi współpracować.
Niemiecki eksperyment na polskich pacjentach.....ech jakoś nie wierzę że tak nagle za darmo i jeszcze sami zbudują kontener żeby ratować naród Polski. Prawda jest taka że wobec faktu iż w polsce jedyna alternatywa dla chorych na nowotwory jest chemio i radioterapia niestety mają już zagwarantowane kolejki chetnych do testowania. Oby i życzę tego każdemu choremu, te eksperymenty były skuteczne. Przerażające jest tylko to że żyjemy w państwie gdzie leczenie np marihuana mimo iż już legalne nadal jest praktycznie niedostępne, a pojawia się Niem... rozwiń
Avatar
Gość / 13 listopada 2018 r. o 09:41
A potem ten płyn magnetyczny pozostaje w ciele, tylko rozproszony?
Avatar
13.11 / 13 listopada 2018 r. o 09:15
już w Lublinie widzieliśmy takie "lecznicze niemieckie kontenery" - taaaa ?? no to podaj chociaż 1 przykład ...
Zobacz wszystkie komentarze 11

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 26 maja 2022 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 26 maja 2022 r.

Wigry Suwałki – Motor Lublin 0:4. W niedzielę mecz o awans z Ruchem Chorzów

Wigry Suwałki – Motor Lublin 0:4. W niedzielę mecz o awans z Ruchem Chorzów

Przed pierwszym gwizdkiem o optymizm było bardzo trudno. Piłkarze Motoru w ostatnich tygodniach nie imponowali formą i faworytem środowego meczu barażowego jednak były Wigry. Piłkarze Marka Saganowskiego zdali jednak egzamin. I to celująco, bo wygrali w Suwałkach aż 4:0. Dzięki temu w niedzielę zagrają o awans do Fortuna I Ligi z Ruchem Chorzów.

Obiecanki cacanki, a ziemia na sprzedaż. "Zawiedziona" nawet radna z klubu prezydenta

Obiecanki cacanki, a ziemia na sprzedaż. "Zawiedziona" nawet radna z klubu prezydenta

Jeszcze w marcu Ratusz miał zapewniać, że nie sprzeda pod zabudowę miejskich działek przy ul. Filaretów. Teraz zmienił zdanie. – To słabe – komentuje przewodniczący rady dzielnicy, który obawia się, że zabudowa tego terenu zaszkodzi pobliskiemu osiedlu.

Gryf Gmina Zamość pokonał w rzutach karnych Huczwę Tyszowce i wywalczył okręgowy Puchar Polski
galeria

Gryf Gmina Zamość pokonał w rzutach karnych Huczwę Tyszowce i wywalczył okręgowy Puchar Polski

W środowy wieczór poznaliśmy ostatniego triumfatora rozgrywek o okręgowy Pucharu Polski. Gryf Gmina Zamość pokonał w Tyszowcach tamtejszą Huczwę dopiero po rzutach karnych. W regulaminowym czasie gry było 1:1, a w serii jedenastek drużyna Sebastiana Luterka wygrała 4:2

Lublin. Szkoła podstawowa będzie mieć nową stołówkę

Lublin. Szkoła podstawowa będzie mieć nową stołówkę

Nie dłużej niż trzy miesiące ma trwać remont i przebudowa stołówki w Szkole Podstawowej przy ul. Plażowej, która nie spełnia obowiązujących przepisów, na co wielokrotnie zwracał uwagę sanepid.

12. Święto Wina w Janowcu. Program wydarzeń
27 maja 2022, 10:00

12. Święto Wina w Janowcu. Program wydarzeń

W nadchodzący weekend w Janowcu znów będą świętować winiarze oraz wielbiciele potraw regionalnych. W dniach 27-29 maja na Zamku odbędzie się 12. edycja Święta Wina.

Wilki w parku czyli czerwcowe Dni Białej Podlaskiej
4 czerwca 2022, 18:00

Wilki w parku czyli czerwcowe Dni Białej Podlaskiej

Kalendarz miejskich imprez powraca na dawne tory i już na początku czerwca odbędą się Dni Białej Podlaskiej. Ze sceny usłyszymy m.in. przeboje Wilków.

Puławy. Dyrektorzy wybrani na nowe kadencje. Jedna zmiana

Puławy. Dyrektorzy wybrani na nowe kadencje. Jedna zmiana

Zakończyły się konkursy na dyrektorów sześciu placówek oświatowych prowadzonych przez powiat puławski. Do jedynej zmiany doszło w Regionalnym Centrum Kształcenia Ustawicznego, gdzie wieloletniego dyrektora zastąpi nauczyciel religii.

Nowe centrum handlowe w Lublinie będzie większe

Nowe centrum handlowe w Lublinie będzie większe

Więcej sklepów niż to pierwotnie zapowiadano ma się znaleźć w nowym centrum handlowym powstającym przy ul. Jana Pawła II. Urząd Miasta właśnie zatwierdził zmieniony projekt obiektu.

Mieszkańcy Lublina dostali ponad 3 mln zł za opiekę nad 2875 uchodźcami

Mieszkańcy Lublina dostali ponad 3 mln zł za opiekę nad 2875 uchodźcami

Ponad 1,2 mln Ukraińców przewinęło się przez Lublin odkąd Rosja napadła na ich kraj – podliczył Urząd Miasta. Samorządowcy oszacowali, że w mieście przebywa kilkadziesiąt tysięcy uchodźców.

Wigry Suwałki - Motor Lublin 0:4 (zapis relacji na żywo)

Wigry Suwałki - Motor Lublin 0:4 (zapis relacji na żywo)

Świetny występ drużyny Marka Saganowskiego. Motor rozbił w meczu barażowym o awans do I ligi Wigry Suwałki aż 4:0. W niedzielę w finale zmierzy się z Ruchem Chorzów (godz. 17).

Lubelskie. Mieszkańcy boją się naporu wody Wisły

Lubelskie. Mieszkańcy boją się naporu wody Wisły

Wisła się do nas pcha – alarmują mieszkańcy, którzy mają pola w pobliżu wału przeciwpowodziowego w Kępie Soleckiej i Gosteckiej. Chodzi o niemal sto hektarów upraw w gminie Łaziska. Przedstawiciele Wód Polskich byli na miejscu i choć oceniają stan wału jako dobry, zapowiadają, że zajmą się sprawą.

Lublin. Ten budynek planowali w szpitalu od 1974 roku

Lublin. Ten budynek planowali w szpitalu od 1974 roku

Nowy budynek zabiegowo-anestezjologiczny powstanie przy szpitalu przy al. Kraśnickiej w Lublinie. Unia Europejska dołoży do inwestycji wartej 78 mln zł blisko 65 mln zł.

Truskawki będą tanie jak barszcz. Sprawdzamy ceny w Lublinie
zdjęcia z targowiska
galeria

Truskawki będą tanie jak barszcz. Sprawdzamy ceny w Lublinie

Jak dobrze poszukać, to za kilogram truskawek można w Lublinie zapłacić 10 złotych. A to jeszcze nie jest pełnia sezonu, kiedy ceny będą jeszcze niższe.

Małpia ospa dotarła do Europy. Jak się przenosi, jakie objawy, jaka śmiertelność?