Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 września 2010 r.
19:17
Edytuj ten wpis

Mają najlepsze działki w Lublinie, ale nie mogą na nich budować

0 15 A A

Mają działki w jednej z najatrakcyjniejszych dzielnic, ale nie mogą tam nic wybudować. Według prawa to tereny rolnicze. Ratusz twierdzi, że problem można rozwiązać dopiero za kilka lat. Radni chcą przyspieszyć procedury.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Z bratem mamy działkę o powierzchni 80 arów. Chcielibyśmy wybudować tam domy, jednak w tym momencie nie ma na to szans – irytuje się pani Anna Walewska, która tak jak ponad 100 innych osób jest właścicielką ziemi w końcowej części dzielnicy Szerokie.

To jedna z najładniejszych części Lublina, położona na wzgórzach poprzecinanych wąwozami. Kilkaset metrów obok, co krok powstaje nowa willa. Tutaj jednak jest pusto. Dlaczego?

– Te tereny w planie zagospodarowania przestrzennego określono jako R2, czyli rolne. Nie ma tu możliwości budowania, jedyne, co pozostaje, to uprawiać ziemię – mówi Anna Walewska.

– To bardzo dziwna sytuacja, przecież niedaleko w gminie Konopnica, w Dąbrówce powstają piękne wille. Miasto zamraża swój własny teren i szkodzi mieszkańcom – mówi Dariusz Piątek, radny miejski niezrzeszony.

Dwa dni temu zdesperowani mieszkańcy spotkali się z urzędnikami. – Niby w naszej dzielnicy obowiązuje plan zagospodarowania przestrzennego, jednak właśnie przez to jesteśmy w gorszej sytuacji – tłumaczy Maria Dudziak z rady dzielnicy Szerokie. – Gdyby nie było planu zagospodarowania, to moglibyśmy budować się dzięki pozwoleniom wydawanym każdorazowo. Plan dotyczący części Szerokiego powstał wiele lat temu i nie pasuje do obecnych realiów – dodaje.

Właścicielom gruntów z Szerokiego chce pomóc kilku radnych. – To, że na tak atrakcyjnych terenach nie można budować, to wynik zaniedbań obecnego prezydenta – ocenia Sylwester Tułajew, radny PiS. – Chcemy ten temat poruszyć na najbliższej sesji Rady Miasta – dodaje.

– Najpierw musi nastąpić zmiana studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Lublin, a dopiero potem zmiana planu zagospodarowania – tłumaczy Małgorzata Żurkowska, zastępca dyrektora Wydziału Planowania UM Lublin. Mieszkańcy powinni się uzbroić w cierpliwość.

– Jeśli prace nad studium zakończymy w 2012 roku jak planujemy, wtedy uchwalenie samego planu zagospodarowania będzie możliwe po tym terminie – dodaje. To powinno zabrać do półtora roku, czyli wszystko ma być gotowe w połowie 2014.

Radni liczą, że uda się to przyspieszyć.

Do sprawy wrócimy.

Komentarze 15

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
KK / 24 września 2010 o 08:20
0
[quote name='m' date='23 wrzesień 2010 - 11:46 ' timestamp='1285235210' post='351542']
bo Lublin to WIEŚ!! dlatego w granicach miasta są pola
[/quote]
JESTEŚ NIEDOUCZONY/A CO WIDAĆ Z WYPOWIEDZI ORAZ Z WIELKIMI KOMPLEKSAMI ,ZIEMIĘ ORNĄ W SWYCH GRANICACH POSIADAJĄ WSZYSTKIE MIASTA I CZYM WIĘKSZE TYM WIĘCEJ
Avatar
m / 23 września 2010 o 11:46
0
bo Lublin to WIEŚ!! dlatego w granicach miasta są pola
Avatar
wkurzony / 23 września 2010 o 11:14
0
Urzędasy pewnie czekają na łapówkę i tyle, to się sprawę przyśpieszy.
A tak to zmiana będzie trwała kilka lat.
Avatar
mariusz / 23 września 2010 o 10:47
0
Tułajew aleś ty ograniczony, że aż żal bierze. Widzę że za bardzo bierzesz przykład ze swojego idola KAczego. Nie ważne co byle ale to wina rządzących! To weź lepiej dupę z kolezkami i zaproponujcie coś a nie tylko gadać potraficie jjak się ktoś z mikrofonem pokaże, ŻAL
Avatar
Lubelak / 23 września 2010 o 10:26
0
Jedna rada dla tych ludzi - nie sprzedawajcie nierozważnie tej ziemi, bo różne cwaniaczki tylko na to czekają, aby skupować rozdrobione grunty i potem dorabiać się na ich łączeniu np. pod deweloperkę. A znajomości w urzędzie pewnie oni mają, mają... Bo jakoś nie widzi mi się, że to będzie teren rekreacyjny - miasto szybciej opyliłoby je jakiemuś inwestorowi np. tak jak poligon na Czechowie.

Sam miałem jakieś 3-4 lata temu propozycję korupcyjną od urzędnika z UM na załatwienie możliwości wybudowania domu w jednej dzielnicy (oczywiście przez pośrednika) w zamian za zlecenie mu projektu, ale po zagłębieniu się w sprawę stwierdzili sami że "się nie da"... a budynek już stoi od roku zgodnie z prawem bez takiej "pomocy". Sam sobie pomogłem własna wiedzą.
Dodatkowo, radna z zarządu dzielnicy, jak zwróciłem się o pomoc w tej sprawie, to stwierdziła że trzeba czekać na plan, a jak mi się śpieszy to mogę działkę sprzedać (ciekawe komu...) i budować się poza Lublinem... więc czy Lublin nie miastem flustracji???, bo inspiracją jest tylko do wyjazdu stąd.
Jedna rada dla tych ludzi - nie sprzedawajcie nierozważnie tej ziemi, bo różne cwaniaczki tylko na to czekają, aby skupować rozdrobione grunty i potem dorabiać się na ich łączeniu np. pod deweloperkę. A znajomości w urzędzie pewnie oni mają, mają... Bo jakoś nie widzi mi się, że to będzie teren rekreacyjny - miasto szybciej opyliłoby je jakiemuś inwestorowi np. tak jak poligon na Czechowie.

Sam miałem jakieś 3-4 lata temu propozycję korupcyjną od urzędnika z UM na załatwienie możliwości wybudowania domu w jednej dzielnicy (oczyw... rozwiń
Avatar
MtM / 23 września 2010 o 08:51
0
Samo odrolnienie gruntu nie pozwala się na działce budować. Jeżeli teren jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, to o statusie gruntu decydują jego postanowienia. W tym przypadku plan nie pozwala się budować na tych terenach. Jedyne co może zrobić, to wnioskować do rady miasta lub gminy miasta o zmianę przeznaczenia gruntu w miejscowym planie. Co jak wiadomo potrwa kilka lat.
Avatar
KK / 23 września 2010 o 08:11
0
POMIJAJĄC WSZYSTKO Z TYMI NAJLEPSZYMI DZIAŁKAMI TO BYM POLEMIZOWAŁ ,GRUNT POFAŁDOWANY ,TAKI SAM W LANCKORONIE POPŁYNĄŁ A Z NIM DZIESIĄTKI DOMÓW .TAM W ŻYCIU BYM SIĘ NIE BUDOWAŁ ,ALE KAŻDY OCZYWIŚCIE ROBI CO UWAŻA ZA SŁUSZNE
Avatar
obserwator / 23 września 2010 o 07:47
0
Z tego co mi wiadomo jakieś 1,5 roku temu Sejm uchwlił ustawe o odrolnieniu gruntów na terenie aglomeracji miejskich ( wszystkich gruntów), wiec o czym tu mowa ??? Mam wrażenie ,że Ratuszowi chodzi tylko i wyłacznie o to żeby ludzie płacili kase albo szukali atrakcyjnych działek poza Lublinem i przez to wyludniają i tak już kurcząca się populacje mieszkańców Koziego Grodu. Inną też ważną sprawą jest to ,ze miasto chetnie zabiera ziemie włascicielom ( tak się dzieje wzdłuż planowanego przedłużenia al.Solidarnosci do obwodnicy) a z płaceniem za to ociąga się juz ponad rok czasu , tłumacząc sie brakiem kasy ( panie Wasilewski zwolnij pan panią Szumlakową i całą jej świte bo pana oszukują na kazdym kroku). Tak się składa ,ze na tą inwestycje są pieniądze i to nie własne środki ale już z Unii Europejskiej , wiec się pytam jak dlugo potrwa to jeszcze robienie nas w tzw jajo !!! Dobrze ,że idą wybory to każdy chyba juz wie na jaką ekipe nie głosować bo ten obóz radnych ( przewaga PiS i PO) dał juz nam mieszkancom zdrowo popalić. Pozdrawiam.
Z tego co mi wiadomo jakieś 1,5 roku temu Sejm uchwlił ustawe o odrolnieniu gruntów na terenie aglomeracji miejskich ( wszystkich gruntów), wiec o czym tu mowa ??? Mam wrażenie ,że Ratuszowi chodzi tylko i wyłacznie o to żeby ludzie płacili kase albo szukali atrakcyjnych działek poza Lublinem i przez to wyludniają i tak już kurcząca się populacje mieszkańców Koziego Grodu. Inną też ważną sprawą jest to ,ze miasto chetnie zabiera ziemie włascicielom ( tak się dzieje wzdłuż planowanego przedłużenia al.Solidarnosci do obwodnicy) a z płaceniem z... rozwiń
Avatar
Rolnik / 23 września 2010 o 07:40
0
Trudno zrozumieć tych ludzi. Mając taką urodzajną ziemię to mogą żyć jak pączki w maśle, uprawiając ją. Rolnictwo ekologiczne w obszarze okołomiejskim jest bardo dochodowe, no chyba że się właścicielom robić nie chce bo maja lewe ręce.
Avatar
Mieszkaniec / 23 września 2010 o 06:46
0
No i słusznie mówi Pani Dyrektor, jak kupili ziemię rolną to niech ją teraz uprawiają. Nie zamieniać terenów rolniczych i rekreacyjnych.
Avatar
KK / 24 września 2010 o 08:20
0
[quote name='m' date='23 wrzesień 2010 - 11:46 ' timestamp='1285235210' post='351542']
bo Lublin to WIEŚ!! dlatego w granicach miasta są pola
[/quote]
JESTEŚ NIEDOUCZONY/A CO WIDAĆ Z WYPOWIEDZI ORAZ Z WIELKIMI KOMPLEKSAMI ,ZIEMIĘ ORNĄ W SWYCH GRANICACH POSIADAJĄ WSZYSTKIE MIASTA I CZYM WIĘKSZE TYM WIĘCEJ
Avatar
m / 23 września 2010 o 11:46
0
bo Lublin to WIEŚ!! dlatego w granicach miasta są pola
Avatar
wkurzony / 23 września 2010 o 11:14
0
Urzędasy pewnie czekają na łapówkę i tyle, to się sprawę przyśpieszy.
A tak to zmiana będzie trwała kilka lat.
Avatar
mariusz / 23 września 2010 o 10:47
0
Tułajew aleś ty ograniczony, że aż żal bierze. Widzę że za bardzo bierzesz przykład ze swojego idola KAczego. Nie ważne co byle ale to wina rządzących! To weź lepiej dupę z kolezkami i zaproponujcie coś a nie tylko gadać potraficie jjak się ktoś z mikrofonem pokaże, ŻAL
Avatar
Lubelak / 23 września 2010 o 10:26
0
Jedna rada dla tych ludzi - nie sprzedawajcie nierozważnie tej ziemi, bo różne cwaniaczki tylko na to czekają, aby skupować rozdrobione grunty i potem dorabiać się na ich łączeniu np. pod deweloperkę. A znajomości w urzędzie pewnie oni mają, mają... Bo jakoś nie widzi mi się, że to będzie teren rekreacyjny - miasto szybciej opyliłoby je jakiemuś inwestorowi np. tak jak poligon na Czechowie.

Sam miałem jakieś 3-4 lata temu propozycję korupcyjną od urzędnika z UM na załatwienie możliwości wybudowania domu w jednej dzielnicy (oczywiście przez pośrednika) w zamian za zlecenie mu projektu, ale po zagłębieniu się w sprawę stwierdzili sami że "się nie da"... a budynek już stoi od roku zgodnie z prawem bez takiej "pomocy". Sam sobie pomogłem własna wiedzą.
Dodatkowo, radna z zarządu dzielnicy, jak zwróciłem się o pomoc w tej sprawie, to stwierdziła że trzeba czekać na plan, a jak mi się śpieszy to mogę działkę sprzedać (ciekawe komu...) i budować się poza Lublinem... więc czy Lublin nie miastem flustracji???, bo inspiracją jest tylko do wyjazdu stąd.
Jedna rada dla tych ludzi - nie sprzedawajcie nierozważnie tej ziemi, bo różne cwaniaczki tylko na to czekają, aby skupować rozdrobione grunty i potem dorabiać się na ich łączeniu np. pod deweloperkę. A znajomości w urzędzie pewnie oni mają, mają... Bo jakoś nie widzi mi się, że to będzie teren rekreacyjny - miasto szybciej opyliłoby je jakiemuś inwestorowi np. tak jak poligon na Czechowie.

Sam miałem jakieś 3-4 lata temu propozycję korupcyjną od urzędnika z UM na załatwienie możliwości wybudowania domu w jednej dzielnicy (oczyw... rozwiń
Avatar
MtM / 23 września 2010 o 08:51
0
Samo odrolnienie gruntu nie pozwala się na działce budować. Jeżeli teren jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, to o statusie gruntu decydują jego postanowienia. W tym przypadku plan nie pozwala się budować na tych terenach. Jedyne co może zrobić, to wnioskować do rady miasta lub gminy miasta o zmianę przeznaczenia gruntu w miejscowym planie. Co jak wiadomo potrwa kilka lat.
Avatar
KK / 23 września 2010 o 08:11
0
POMIJAJĄC WSZYSTKO Z TYMI NAJLEPSZYMI DZIAŁKAMI TO BYM POLEMIZOWAŁ ,GRUNT POFAŁDOWANY ,TAKI SAM W LANCKORONIE POPŁYNĄŁ A Z NIM DZIESIĄTKI DOMÓW .TAM W ŻYCIU BYM SIĘ NIE BUDOWAŁ ,ALE KAŻDY OCZYWIŚCIE ROBI CO UWAŻA ZA SŁUSZNE
Avatar
obserwator / 23 września 2010 o 07:47
0
Z tego co mi wiadomo jakieś 1,5 roku temu Sejm uchwlił ustawe o odrolnieniu gruntów na terenie aglomeracji miejskich ( wszystkich gruntów), wiec o czym tu mowa ??? Mam wrażenie ,że Ratuszowi chodzi tylko i wyłacznie o to żeby ludzie płacili kase albo szukali atrakcyjnych działek poza Lublinem i przez to wyludniają i tak już kurcząca się populacje mieszkańców Koziego Grodu. Inną też ważną sprawą jest to ,ze miasto chetnie zabiera ziemie włascicielom ( tak się dzieje wzdłuż planowanego przedłużenia al.Solidarnosci do obwodnicy) a z płaceniem za to ociąga się juz ponad rok czasu , tłumacząc sie brakiem kasy ( panie Wasilewski zwolnij pan panią Szumlakową i całą jej świte bo pana oszukują na kazdym kroku). Tak się składa ,ze na tą inwestycje są pieniądze i to nie własne środki ale już z Unii Europejskiej , wiec się pytam jak dlugo potrwa to jeszcze robienie nas w tzw jajo !!! Dobrze ,że idą wybory to każdy chyba juz wie na jaką ekipe nie głosować bo ten obóz radnych ( przewaga PiS i PO) dał juz nam mieszkancom zdrowo popalić. Pozdrawiam.
Z tego co mi wiadomo jakieś 1,5 roku temu Sejm uchwlił ustawe o odrolnieniu gruntów na terenie aglomeracji miejskich ( wszystkich gruntów), wiec o czym tu mowa ??? Mam wrażenie ,że Ratuszowi chodzi tylko i wyłacznie o to żeby ludzie płacili kase albo szukali atrakcyjnych działek poza Lublinem i przez to wyludniają i tak już kurcząca się populacje mieszkańców Koziego Grodu. Inną też ważną sprawą jest to ,ze miasto chetnie zabiera ziemie włascicielom ( tak się dzieje wzdłuż planowanego przedłużenia al.Solidarnosci do obwodnicy) a z płaceniem z... rozwiń
Avatar
Rolnik / 23 września 2010 o 07:40
0
Trudno zrozumieć tych ludzi. Mając taką urodzajną ziemię to mogą żyć jak pączki w maśle, uprawiając ją. Rolnictwo ekologiczne w obszarze okołomiejskim jest bardo dochodowe, no chyba że się właścicielom robić nie chce bo maja lewe ręce.
Avatar
Mieszkaniec / 23 września 2010 o 06:46
0
No i słusznie mówi Pani Dyrektor, jak kupili ziemię rolną to niech ją teraz uprawiają. Nie zamieniać terenów rolniczych i rekreacyjnych.
Zobacz wszystkie komentarze 15

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 20 lipca 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 20 lipca 2018 r. 0 0

Hipermarket z Lublina obiecuje zwrot towarów w ciągu 30 dni. Ale nie w tym przypadku
Alarm 24

Hipermarket z Lublina obiecuje zwrot towarów w ciągu 30 dni. Ale nie w tym przypadku 4 10

Kupiony w hipermarkecie notebook okazał się wadliwy, ale sklep nie chce go przyjąć z powrotem, mimo że obiecuje klientom możliwość zwrotu towarów w ciągu 30 dni od zakupu. Hipermarket tłumaczy, że sprzęt jest już używany. Klient jest oburzony, ale zgodnie z prawem to sklep ma rację.

Festiwal Dwa Brzegi 2018: Najlepsze filmy zagraniczne i najciekawsze polskie [program]
28 lipca 2018, 11:00

Festiwal Dwa Brzegi 2018: Najlepsze filmy zagraniczne i najciekawsze polskie [program] 27 3

Pokaz filmu „Złodziejaszki” Hirokazu Koreedy nagrodzonego Złotą Palmą w Cannes, a potem wspólny koncert Nosowskiej i Zamilskiej na kazimierskim zamku. Tak będzie wyglądało otwarcie 12. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, który zaczyna się już w następną sobotę 28 lipca.

Muzyka na lubelskim Zamku. Koncert Gabryś & Quinn Piano Duo
21 lipca 2018, 18:00

Muzyka na lubelskim Zamku. Koncert Gabryś & Quinn Piano Duo 2 0

Co Gdzie Kiedy. Duet Gabryś & Quinn wystąpi 21 lipca o godz. 18 w Muzeum Lubelskim w ramach cyklu Muzyka na lubelskim Zamku.

Rozbita karuzela VAT. Były wiceprezes Lotosu wśród zatrzymanych

Rozbita karuzela VAT. Były wiceprezes Lotosu wśród zatrzymanych 2 2

Cztery osoby, w tym prezes i dyrektorzy jednej ze spółek, zostali zatrzymani przez prokuratorów z Zamościa. Śledczy podejrzewają ich o wyłudzenia podatku VAT.

Bezpowrotny koniec marzeń o nowym „oknie czasu” przed Bramą Krakowską w Lublinie

Bezpowrotny koniec marzeń o nowym „oknie czasu” przed Bramą Krakowską w Lublinie 133 53

W czwartek zalano betonem studnię odkrytą przed Bramą Krakowską podczas przebudowy nawierzchni. Ratusz planował stworzenie w tym miejscu „okna czasu”, przez które można by zajrzeć do wnętrza. Ale takiej atrakcji jednak tu nie będzie. – Udostępnienie studni okazało się niemożliwe – oznajmił Urząd Miasta.

Spacery na 100-lecie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
21 lipca 2018, 12:00

Spacery na 100-lecie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego 3 1

Co Gdzie Kiedy. Inna Fundacja - IFKA zaprasza do udziału w projekcje NIE WYMIGASZ SIĘ OD HISTORII/HERSTORII, w ramach którego organizowane będą spacery prowadzone w języku polskim oraz migowym. Na początek spacery z okazji 100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Kto kradł na basenie w Puławach? Mają dwóch nastolatków

Kto kradł na basenie w Puławach? Mają dwóch nastolatków 22 1

Zarzuty kradzieży i kradzieży z włamaniem usłyszeli dwaj 16-latkowie, którzy od początku lipca na basenie miejskim w Puławach kradli przedmioty pozostawione w szafkach.

Pamiętają o kolegach, którzy zginęli na służbie. Wśród nich policjantka z Krasnegostawu
galeria

Pamiętają o kolegach, którzy zginęli na służbie. Wśród nich policjantka z Krasnegostawu 59 0

Członkowie rodzin policjantów, którzy stracili życie na służbie odsłonili dziś tabliczki epitafijne. Jedna z nich poświęcona jest st. sierż. Magdalenie Dolebskiej z Komendy Powiatowej Policji w Krasnymstawie.

Poznaj Kazimierz Dolny od filmowej strony. Wycieczka i oprowadzanie
20 lipca 2018, 12:00

Poznaj Kazimierz Dolny od filmowej strony. Wycieczka i oprowadzanie 0 0

W piątek, 20 lipca o godz. 12 w Kazimierzu Dolnym odbędzie się wycieczka z przewodnikiem, podczas której poznamy filmowe losy nadwiślańskiego miasta.

Sposób na dewastację przystanków? Graffiti

Sposób na dewastację przystanków? Graffiti 2 5

Miejski Zakład Komunikacyjny w Białej Podlaskiej w nietypowy sposób walczy z wandalami. Na kilku najczęściej dewastowanych wiatach przystankowych pojawi się graffiti. Pierwsze już jest – na przystanku przy ulicy Warszawskiej

Azoty Puławy wróciły do treningów

Azoty Puławy wróciły do treningów 2 0

PIŁKA RĘCZNA Brązowi medaliści rozpoczęli przygotowania do nowego sezonu. Drużynę prowadzi były reprezentacyjny obrotowy Bartosz Jurecki

Prawie trzy kilometry jazdy po równym. Fragment "Nadwiślanki" już gotowy

Prawie trzy kilometry jazdy po równym. Fragment "Nadwiślanki" już gotowy 0 11

Prawie 7 miesięcy drogowcy remontowali niespełna trzykilometrowy odcinek drogi 801, od Dęblina do Stężycy.

Miasto w budowie. Inwestycje w Zamościu nabierają tempa [zdjęcia]
galeria

Miasto w budowie. Inwestycje w Zamościu nabierają tempa [zdjęcia] 7 0

Nowe ulice i mosty, a w planach m.in. budowa placu zabaw – inwestycje w Zamościu nabierają tempa.

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 20-22 lipca

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 20-22 lipca 0 0

Tej imprezy nie można przegapić. Od piątku do niedzieli Lublin będzie gospodarzem 94. PZLA Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce. Tylu gwiazd nie mieliśmy u siebie od... 34 lat.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!