Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

31 października 2015 r.
13:13

Maria Dobosiewicz, nasza Pani Maria 1945-2015

0 17 A A

Miałem ten wyjątkowy przywilej, że mogłem zwracać się do Marii, naszej Pani Marii, po imieniu. Ilekroć przychodziła do redakcji, zawsze witałem ją słowami „Zdrowaś Mario”, a ona niezmiennie odpowiadała „Zdrowam, zdrowam”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Niestety w ostatnim czasie tego zdrowia naszej Pani Marii zabrakło. Odeszła od nas dzień przed Wszystkimi Świętymi. A tak wszyscy wypatrywaliśmy chwili, kiedy znowu pojawi się w redakcji i siądzie przy biurku, na którym z jednej i z drugiej strony piętrzą się sterty książek czekających na Jej recenzje. Dziś już wiemy, że ta sterta będzie przyrastać, ale naszej Pani Marii już w redakcji nie zobaczymy. Ale Jej wieloletnia obecność w newsroomie zostawiła w naszych sercach i głowach trwały ślad.
 
Napisać o naszej Pani Marii, że była kimś wyjątkowym, człowiekiem instytucją, to banał. Kiedy inni Jej koledzy i koleżanki od lat korzystali z przywilejów bycia beztroskim emerytem, nasza Pani Maria wciąż była na dziennikarskim posterunku, pokazując młodszym, że bycie reporterem to pasja na całe życie, a nie przygoda do 65. czy 67 roku życia.
 
Miała wyjątkowy dar zjednywania ludzi, rozmawiania z nimi. Pokazała nam wszystkim, na czym polega inny rodzaj dziennikarstwa. O ile teraz od reporterów wydawcy wymagają, by byli multimedialni, o tyle nasza Pani Maria była na wskroś analogowa: nikt tak jak Ona nie potrafił spokojnie, rzeczowo, z ogromnym szacunkiem dla rozmówcy przeprowadzać wywiady, zbierać informacje, czy celnie (tak jak to miała w zwyczaju robić na strzelnicy) komentować skrzeczącą rzeczywistość. I nigdy przy tym nie sprawiała wrażenia, że gdzieś Jej się spieszy, bo zaraz trzeba oddawać stronę, bo deadline... Ogromny szacunek dla czytelników i dla słowa był wyznacznikiem tempa i sposobu Jej pracy. Sposobu niedoścignionego.
 
Żegnaj, Mario, nasza Pani Mario.

Redaktor naczelny Krzysztof Wiejak i Koleżanki i Koledzy z Dziennika Wschodniego

 

Maria Dobosiewicz

Była jedną z najdłużej pracujących w redakcji. Nawet po przejściu na emeryturę często zachodziła do redakcji. Zawsze uśmiechnięta, radosna, dowcipna. Dla każdego miała czas, z każdym zamieniła kilka zdań. Służyła radą i pomocą. Wspierała młodszych stażem dziennikarzy. Dzieliła się swoją wiedzą. Aż trudno uwierzyć, że już nigdy nie zobaczymy jej przy klawiaturze komputera, kiedy pisze kolejną recenzję książki lub kolejny swój tekst.

Pani Maria urodziła się w Zastawiu koło Bełżyc. Ukończyła polonistykę na UMCS. Tam też podjęła pracę. Ciągnęło Ją jednak do dziennikarstwa. Zaczęła pisać w Sztandarze Ludu, później w Dzienniku Lubelskim. Zajmowała się głównie problematyką kulturalną i oświatową. Pisała dużo o sprawach społecznych.
 
Starsi Czytelnicy pamiętają jej wspaniałe reportaże oraz wywiady. Pisała także felietony o tematyce motoryzacyjnej.
 
17 marca tego roku skończyła 70 lat...
 
(kris)

Komentarze 17

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Muzeum Zamoyskich / 3 listopada 2015 o 09:44
0
Z wielkim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci pani Marii Dobosiewicz, dziennikarki, która zawsze darzyła nasze Muzeum wielką życzliwością. Przedwcześnie odszedł wspaniały człowiek. Rodzinie i Bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia dyrektor i pracownicy Muzeum Zamoyskich w Kozłówce
Avatar
Gość / 3 listopada 2015 o 09:24
0
Z wielkim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci pani Marii Dobosiewicz, dziennikarki, która zawsze darzyła nasze Muzeum wielką życzliwością. Przedwcześnie odszedł wspaniały człowiek. Rodzinie i Bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia dyrektor i pracownicy Muzeum Zamoyskich w Kozłówce
Avatar
Gość / 2 listopada 2015 o 21:07
0
Miło czyta się słowa kolegi z pracy, który w tak ciepły sposób opisuje swoją koleżankę. W świecie zawiści i pogoni za wszystkim i niczym, koleżeństwo/przyjaźń stały się niemal martwymi pojęciami.
Avatar
Gość / 2 listopada 2015 o 19:17
0

W środę o 9.00 na Unickiej pożegnanie Pani Marii 

Avatar
Gość / 2 listopada 2015 o 18:29
0
Piekny artykul o Pani Marii. Rzeczywiscie, byla osobą "analogową" i było to fantastycze. Wspaniała dziennikarka.
Avatar
Adam / 2 listopada 2015 o 17:13
0

Pamiętam jak raz będąc z Marysieńką na zawodach strzeleckich w Warszawie, gdy staliśmy na pozycjach strzeleckich naszej koleżance Ani zepsuł się całkowicie pistolet. Marysieńka widząc, że Ania tego dnia ma lepszy wynik,  bez namysłu przerwała swoje strzelanie i oddała swój pistolet aby tamta mogła dokończyć strzelanie - sama narażając się na przegraną...... Taka była Marysieńka....... Dostała od organizatorów zawodów nagrodę fair play

Avatar
Adam / 2 listopada 2015 o 16:25
0

Kochana Marysieńko...... ech wielki smutek ..... spoczywaj w spokoju.... [*]

Avatar
Gość / 2 listopada 2015 o 15:39
0
Kochana Pani Mario.... Nie potrafię pogodzić się z Pani odejściem...
Avatar
Gość / 2 listopada 2015 o 15:10
0
Mario w mojej pamięci pozostaniesz na zawsze jako uśmiechnięta, pełna energii i humoru osoba.
Avatar
crx / 2 listopada 2015 o 13:11
0

Mario najukochańsza,to po prostu niemożliwe. Jak mogłaś? Mam nadzieję, że spotkamy się gdzieś w innym świecie... Mój Boże cóż za banał, przecież jestem niewierząca, w jakim innym świecie, przecież to koniec, koniec...

Rozstanie ma tylko wtedy sens , gdy już się nie spotkamy !!! Ja akurat jestem wierzący , ale tak ,że mamy tylko dany czas jeden jedyny raz na ziemi !!! A po nas przyjdą inni , oby od nas mądrzejsi i lepsi , a co najważniejsze -potrafiący odnaleźć sens w prawdzie ...!!!

Rozstanie ma tylko wtedy sens , gdy już się nie spotkamy !!! Ja akurat jestem wierzący , ale tak ,że mamy tylko dany czas jeden jedyny raz na ziemi !!! A po nas przyjdą inni , oby od nas mądrzejsi i lepsi , a co najważniejsze -potrafiący odnaleźć sens w prawdzie ...!!!

rozwiń
Avatar
Muzeum Zamoyskich / 3 listopada 2015 o 09:44
0
Z wielkim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci pani Marii Dobosiewicz, dziennikarki, która zawsze darzyła nasze Muzeum wielką życzliwością. Przedwcześnie odszedł wspaniały człowiek. Rodzinie i Bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia dyrektor i pracownicy Muzeum Zamoyskich w Kozłówce
Avatar
Gość / 3 listopada 2015 o 09:24
0
Z wielkim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci pani Marii Dobosiewicz, dziennikarki, która zawsze darzyła nasze Muzeum wielką życzliwością. Przedwcześnie odszedł wspaniały człowiek. Rodzinie i Bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia dyrektor i pracownicy Muzeum Zamoyskich w Kozłówce
Avatar
Gość / 2 listopada 2015 o 21:07
0
Miło czyta się słowa kolegi z pracy, który w tak ciepły sposób opisuje swoją koleżankę. W świecie zawiści i pogoni za wszystkim i niczym, koleżeństwo/przyjaźń stały się niemal martwymi pojęciami.
Avatar
Gość / 2 listopada 2015 o 19:17
0

W środę o 9.00 na Unickiej pożegnanie Pani Marii 

Avatar
Gość / 2 listopada 2015 o 18:29
0
Piekny artykul o Pani Marii. Rzeczywiscie, byla osobą "analogową" i było to fantastycze. Wspaniała dziennikarka.
Avatar
Adam / 2 listopada 2015 o 17:13
0

Pamiętam jak raz będąc z Marysieńką na zawodach strzeleckich w Warszawie, gdy staliśmy na pozycjach strzeleckich naszej koleżance Ani zepsuł się całkowicie pistolet. Marysieńka widząc, że Ania tego dnia ma lepszy wynik,  bez namysłu przerwała swoje strzelanie i oddała swój pistolet aby tamta mogła dokończyć strzelanie - sama narażając się na przegraną...... Taka była Marysieńka....... Dostała od organizatorów zawodów nagrodę fair play

Avatar
Adam / 2 listopada 2015 o 16:25
0

Kochana Marysieńko...... ech wielki smutek ..... spoczywaj w spokoju.... [*]

Avatar
Gość / 2 listopada 2015 o 15:39
0
Kochana Pani Mario.... Nie potrafię pogodzić się z Pani odejściem...
Avatar
Gość / 2 listopada 2015 o 15:10
0
Mario w mojej pamięci pozostaniesz na zawsze jako uśmiechnięta, pełna energii i humoru osoba.
Avatar
crx / 2 listopada 2015 o 13:11
0

Mario najukochańsza,to po prostu niemożliwe. Jak mogłaś? Mam nadzieję, że spotkamy się gdzieś w innym świecie... Mój Boże cóż za banał, przecież jestem niewierząca, w jakim innym świecie, przecież to koniec, koniec...

Rozstanie ma tylko wtedy sens , gdy już się nie spotkamy !!! Ja akurat jestem wierzący , ale tak ,że mamy tylko dany czas jeden jedyny raz na ziemi !!! A po nas przyjdą inni , oby od nas mądrzejsi i lepsi , a co najważniejsze -potrafiący odnaleźć sens w prawdzie ...!!!

Rozstanie ma tylko wtedy sens , gdy już się nie spotkamy !!! Ja akurat jestem wierzący , ale tak ,że mamy tylko dany czas jeden jedyny raz na ziemi !!! A po nas przyjdą inni , oby od nas mądrzejsi i lepsi , a co najważniejsze -potrafiący odnaleźć sens w prawdzie ...!!!

rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 17

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Duże zamieszanie z kolorowymi pojemnikami na śmieci w Lublinie

Duże zamieszanie z kolorowymi pojemnikami na śmieci w Lublinie 13 7

Do dziś na lubelskich osiedlach powinny się pojawić kolorowe pojemniki do segregacji śmieci, ale mało gdzie je widać. Tylko właśnie do niedzieli miał trwać „okres przejściowy” w dzielnicach, które przechodzą na nowy system segregacji odpadów, ale okazuje się, że zamieszanie jeszcze może potrwać.

Końskowola bawiła się podczas Święta Róż [zdjęcia]
galeria

Końskowola bawiła się podczas Święta Róż [zdjęcia] 13 0

Miłośnicy kwiatów z całego województwa lubelskiego w niedzielę przybyli do Końskowoli, żeby zrobić zakupy podczas Święta Róż. To jedna z najlepszych okazji do zaopatrzenia się w sadzonki, kwiaty, a także lokalne, zdrowe produkty żywnościowe. Na scenie zagrały m.in. zespoły taneczne.

Folwark w Łęcznej się zmienia. "Park z miesiąca na miesiąc pięknieje"

Folwark w Łęcznej się zmienia. "Park z miesiąca na miesiąc pięknieje" 0 4

Mieszkańcy coraz częściej odwiedzają folwark w łęczyńskim Podzamczu. Kibicują inwestycji, która odmienia ten dawniej zapuszczony fragment Łęcznej.

Wacław Golonka na Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach
16 lipca 2018, 19:00

Wacław Golonka na Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach 0 0

Przed nami trzeci koncert w ramach tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach. W poniedziałek, 16 lipca o godz. 19 w Kościele pw. św. Brata Alberta wystąpi Wacław Golonka.

Lublin: Bez przejazdu przez ul. Dunikowskiego

Lublin: Bez przejazdu przez ul. Dunikowskiego 0 2

W poniedziałek zacznie się kolejny etap przebudowy sieci gazowej w rejonie powstającej drogi, która pobiegnie od Kunickiego do Wrotkowskiej.

Rolnicy zagłuszyli premiera Morawieckiego w Kraśniku. Antyrządowa manifestacja pod pomnikiem smoleńskim
Wideo, zdjęcia
galeria
film

Rolnicy zagłuszyli premiera Morawieckiego w Kraśniku. Antyrządowa manifestacja pod pomnikiem smoleńskim 424 37

Przy dźwiękach syren i okrzykach wściekłych rolników przemawiał w niedzielę w Kraśniku premier Mateusz Morawiecki. Uroczystość odsłonięcia pomnika smoleńskiego zamieniła się w antyrządowy protest przeciwko niskim cenom malin, agrestu, porzeczek i wiśni.

MUNDIAL 2018. Francja mistrzem świata 2018!
film

MUNDIAL 2018. Francja mistrzem świata 2018! 2 0

MUNDIAL 2018 Trójkolorowi wygrali w finale z Chorwacją 4:2 po kapitalnym spotkaniu na moskiewskich Łużnikach i zdobyli drugi w historii Puchar Świata. To ogromny sukces dla selekcjonera Didiera Deschampsa, który zdobył to trofeum zarówno jako piłkarz jak i trener

Jeden kierowca zginął, drugi był ranny. Policjanci szukają świadków wypadków

Jeden kierowca zginął, drugi był ranny. Policjanci szukają świadków wypadków 7 0

Lubelscy policjanci szukają świadków dwóch wypadków drogowych, do których doszło na początku lipca.

Alarm 24: Podwodna mogiła na dnie zalewu? Film czytelnika
film

Alarm 24: Podwodna mogiła na dnie zalewu? Film czytelnika 15 8

Co znajdowało się na niewielkim wzgórzu zalanym podczas budowy Zalewu Zemborzyckiego?

Zdradziło go dziwne zachowanie. Policjanci odkryli gdzie znikały rowery

Zdradziło go dziwne zachowanie. Policjanci odkryli gdzie znikały rowery 3 0

W piątkowe południe dyżurny łukowskiej komendy policji otrzymał telefoniczną informację o młodym mężczyźnie, którego zachowanie wskazywało, że chce ukraść rower. Zawiadamiający opisując jego wygląd, informował dyżurnego o trasie ucieczki młodzieńca.

Megaprojekt drogowy w powiecie lubelskim. Dwie duże inwestycje

Megaprojekt drogowy w powiecie lubelskim. Dwie duże inwestycje 19 5

Rozpoczęła się przebudowa drogi Krężnica Jara - Strzeszkowice w powiecie lubelskim. To jedna z dwóch inwestycji, realizowanych przez samorząd powiatowy w ramach megaprojektu drogowego, w którym biorą udział także pozostałe powiaty ziemskie województwa lubelskiego.

Festiwal "Śladami Singera" 2018: Bawić i przypominać [program]
16 lipca 2018, 17:30

Festiwal "Śladami Singera" 2018: Bawić i przypominać [program] 2 0

Co Gdzie Kiedy. W poniedziałek w podróż po Lubelszczyźnie wyrusza Festiwal "Śladami Singera". W tym roku artyści zawitają do 12 miast i miejscowości. – Chcemy bawić, zachwycać, ale też skłaniać do refleksji – mówią organizatorzy. Słowo-klucz to pamięć lokalna.

MUNDIAL 2018. Francja – Chorwacja 4:2 [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]
film

MUNDIAL 2018. Francja – Chorwacja 4:2 [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO] 6 4

W ostatnim meczu mistrzostw świata w Rosji Francja gra na Łużnikach z Moskwie z Chorwacją. Czy powtórzy wynik sprzed 20 lat, czy po raz pierwszy złoto zdobędzie zespół z Bałkanów?

Wyjeżdżasz za granicę? Ile trzeba poczekać na nowy paszport?

Wyjeżdżasz za granicę? Ile trzeba poczekać na nowy paszport? 0 5

Tradycyjnie już okres wakacyjny to czas wzmożonego ruchu w punktach paszportowych. Wiele osób dopiero tuż przed planowanym urlopem zdaje sobie sprawę, że ma nieważny paszport. Dlatego warto sprawdzić termin ważności naszego paszportu. Tylko w czerwcu br. wydano prawie 215 tys. nowych paszportów, a w całym pierwszym półroczu 2018 r. aż 977 tys. dokumentów.

Końskowola: Niechętnie obniżyli wynagrodzenie wójtowi

Końskowola: Niechętnie obniżyli wynagrodzenie wójtowi 4 2

Zgodnie z nowym prawem radni obniżyli wynagrodzenie wójta Końskowoli. Stanisław Gołębiowski od lipca będzie otrzymywał niecałe 10,2 tys. złotych, zamiast dotychczasowych 12,1 tys. złotych miesięcznie. To efekt nowych przepisów z ustawy o samorządach.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!