Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

10 maja 2024 r.
7:45

Matury 2024. Poziom podstawowy już z głowy

Matura z języka polskiego w Zespole Szkół nr 1 w Lublinie
Matura z języka polskiego w Zespole Szkół nr 1 w Lublinie (fot. Katarzyna Nastaj)

Uczniowie przystępują do egzaminów dojrzałości. W dniach 7-9 maja zmierzyli się już z rozprawkami, testami historycznymi, wzorami i działaniami matematycznymi, a także z testem z języka obcego. Następnym etapem są wybrane rozszerzenia oraz matury ustne z języka angielskiego i polskiego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W naszym województwie do egzaminu przystępuje blisko 18 tys. osób. Egzaminy maturalne odbywały się w dwóch formułach: 2015 i 2023. Wersja 2015 była przygotowana m.in. dla tych, którzy w roku szkolnym 2023/2024 ukończą branżową szkołę II stopnia na podbudowie gimnazjum, absolwentów 3-letniego liceum z lat 2005–2022 czy 4-letniego technikum. Z kolei formuła 2023 obejmowała uczniów, którzy chociażby uczęszczali do 4-letniego liceum i 5-letniego technikum. Matura z języka polskiego, w zależności od formuły różniła się przede wszystkim czasem trwania.

Jest trochę trudniej

– Formuły nieco różnią się od siebie, ale w obu są to dwa arkusze. W formule 2015, która trwała 170 minut nie ma części zwanej testem historyczno-literackim. Jest część testowa sprawdzająca umiejętność czytania ze zrozumieniem i redagowania małych form wypowiedzi – podkreśla Marzena Drozd, polonistka i wicedyrektorka V Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie.

W tym roku matura odbywa się w dniach 7-23 maja. Egzaminy poranne rozpoczynają się o godzinie 9, a popołudniowe: o 14. Uczniowie skończyli już pisać egzaminy na poziomie podstawowym.

W tegorocznym egzaminie, Centralna Komisja Egzaminacyjna wprowadziła zmiany w egzaminie z matematyki na poziomie podstawowym, co mogło wpłynąć na poziom trudności.

– Ta matura jest nieco trudniejsza niż w ubiegłych latach, bo mamy więcej typów zadań. Zazwyczaj były trzy typy, czyli zadania zamknięte, otwarte krótkiej odpowiedzi i otwarte długiej odpowiedzi. W tym roku CKE zadecydowała, że będzie 12 różnych typów zadań i zastrzega, że to wcale nie musi być koniec, a typów może być stopniowo coraz więcej. Więc dla uczniów zadania mogą nie być trudne, ale mogą być zaskoczeni jego formą, np. rozwiązywaliśmy równania, a teraz trzeba znaleźć miejsce zerowe tej funkcji albo trzeba odpowiedzieć „czy to zdanie jest prawdziwe lub fałszywe” czy wybrać dwie odpowiedzi z podanych ośmiu – tłumaczy Jagoda Lasocka, nauczycielka matematyki z V LO w Lublinie.

Albo łatwiej

Jak wskazują lubelscy absolwenci szkół ponadpodstawowych, pierwsze egzaminy dojrzałości okazały się łatwe.

– Wydaje mi się, że z języka angielskiego będę mieć prawie 100 procent. Będę pisać matematykę rozszerzoną, więc rzecz jasna ta na poziomie podstawowym poszła mi bardzo dobrze i najprawdopodobniej uzyskam wynik dążący do 100 procent, ponieważ wyłapałem tylko jeden błąd. Język polski był w tym roku wyjątkowo prosty. Test historyczno-literacki był dość przyjemny. Przyznaje, że nie jestem najlepszy z tego przedmiotu, ale poszło mi naprawdę dobrze i pewnie będzie wynik między 70-80 procent – mówi Olaf, maturzysta z II Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie.

Takie samo zdanie ma Patrycja z V LO. Dla niej matura była bardzo łatwa: – Matematyka mi najbardziej podpasowała. Angielski też łatwy, ale końcowe zdanie, czyli napisanie emaila było nietypowe, bo trzeba było opowiedzieć o wrażeniach po samotnej wycieczce. Polski poszedł mi też bardzo dobrze, bo były dobre dla mnie lektury, czyli nie współczesne, których nie czytałam.

Wielu uczniów wskazuje, że zwłaszcza matura z języka polskiego była prosta do rozwiązania. Podobnie twierdzą także nauczyciele tego przedmiotu.

– Faktycznie uczniowie mówili, że matura z polskiego była łatwa. Według nas, polonistów i po rozmowie z uczniami wszystko wskazuje na to, że egzamin był dość oczywisty i łatwy. Tematy dwóch wypowiedzi argumentacyjnych były przyjazne, tak samo test historyczno-literacki, aczkolwiek jest to test, który dobrze sprawdził wiedzę. Zdecydowanie matura wymagała znajomości treści lektur obowiązkowych, więc mylna jest wiara w mit, że czytanie streszczeń jest wystarczające, aby zdać w stopniu zadowalającym. Język polski był dla uczniów najbardziej stresującym dniem, może dlatego, że ten przedmiot jest pierwszy. Ta matura jest wymagająca i trwa najdłużej – przyznaje Marzena Drozd, wicedyrektorka V LO.

Obawy i nauka

Przed tegorocznymi maturzystami jeszcze kilka egzaminów, które mogą nieść ze sobą dużą dozę stresu. Często w obawach pojawia się temat ustnej matury z języka ojczystego.

– Nie stresuję się jakoś bardzo, bo mam jeszcze tydzień. Pewnie pojawi się chwilę przed egzaminem – wspomina Oliwier z „Zamoya”.

Wicedyrektor Marzena Drozd uważa, że powtórki przed ustną maturą mają jeszcze sens i warto to zrobić, jeśli ktoś nie czuje się pewnie.

– Powtarzanie w ostatniej chwili ma sens, ale nie na dzień przed maturą. Sesja egzaminów ustnych rozpoczyna się w naszej szkole 14 maja, więc faktycznie jest jeszcze chwila, aby przypomnieć sobie świat przedstawiony lektur obowiązkowych i uniknąć błędów kardynalnych, których najbardziej boją się uczniowie. Warto powtórzyć materiał o ile uczniowie nie będą wpadać w panikę. Spokojnie można przeglądać utwory omawiane na lekcjach, bo jedno z pytań może dotyczyć jakiegokolwiek utworu, również tego nieomawianego w szkole, ale utrzymanego w konwencji omawianych. Uczyć się zawsze warto.

Od 10 do 23 maja uczniowie będą zasiadać w szkolnych ławkach i pisać testy z wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Za to w dniach 11-16 maja będą musieli wykazać się wiedzą oraz komunikatywnością podczas matur ustnych z języka ojczystego oraz obcego.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Ministrowie spraw zagranicznych Polski – Radosław Sikorski (w środku), Litwy – Kęstutis Budrys (z prawej strony) i Ukrainy – Andrij Sybiha podczas konferencji prasowej po spotkaniu z okazji obchodów 5. rocznicy powołania Trójkąta Lubelskiego
galeria

Sikorski: Trójkąt Lubelski udziela i będzie udzielał wsparcia bohatersko walczącej Ukrainie

Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w środę w Lublinie, że Polska zapewniła Ukrainie już 45 pakietów różnego rodzaju uzbrojenia i amunicji. – Pracujemy nad kolejnymi dostawami – dodał minister.

Plażowicze nad Zalewem Zemborzyckim w pierwszych latach jego istnienia
STARE ZDJĘCIA
galeria

Zalew Zemborzycki ma już 51 lat. Wspomnienia z budowy i wielkiego otwarcia

Plany jego powstania pojawiły się już kilkanaście lat po II wojnie światowej, ale wtedy inne inwestycje miały pierwszeństwo. Jednak po wielkiej powodzi w latach 60. wrócono do nich. Ostatecznie budowę Zalewu Zemborzyckiego ukończono w lipcu 1974 roku i dziś to "lubelskie morze" kończy 51 lat.

Hrubieszów, liczący obecnie ponad 17 tys. mieszkańców to najdalej wysunięte na wschód miasto Polski. Jest położony nad Huczwą, dopływem Bugu, w odległości zaledwie 5 km od granicy z Ukrainą

Trzy lata na wydanie 80 mln. W mieście wiele się zmieni i sporo przybędzie

Łatwiej chyba powiedzieć, czego w Hrubieszowie nie będzie za trzy lata, niż wymienić długą listę przedsięwzięć zaplanowanych do realizacji z funduszy szwajcarskich. Projekt miasta został tak wysoko oceniony, że samorząd będzie miał do wydania ponad 80 mln zł.

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Koniec oczekiwania na nowego selekcjonera. W środę Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził, że naszą kadrę narodową poprowadzi Jan Urban

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca
22 sierpnia 2025, 0:00

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca

To jeden z największych festiwali kultury tradycyjnej w Polsce. W dniach od 22 do 24 sierpnia będą koncerty, warsztaty taneczne i muzyczne i wystawy z dziełami sztuki ludowej z różnych krajów. 19 edycja Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński będzie odsłoną związana z tańcem tradycyjnym.

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a z pewnością ucieszy mieszkańców, zwłaszcza działkowiczów korzystających z przystanku w Styrzyńcu. Gmina postawi tu wiatę przystankową.

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie
galeria

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie

Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a 35 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy złożyło ślubowanie – tak w środę zakończyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie.

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

29-latek z powiatu parczewskiego miał w pomieszczeniach gospodarczych arsenał broni i amunicji. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

zdjęcie ilustracyjne

Temat hejnału powróci. Radny proponuje konkurs, ale urząd go nie chce

Na ostatniej sesji rady temat hejnału miasta zdjęto z porządku obrad. Ale urząd pomysłu nie porzuca. Nie ogłosi jednak konkursu, jak sugerował radny Marek Dzyr.

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Stara, awaryjna winda przy ul. Wyżynnej 16 przestanie uprzykrzać życie lokatorom. Pół roku temu mieszkańcy musieli pokonywać nawet dziesięć pięter po schodach. Nowa widna ma być gotowa najpóźniej za pół roku.

Przemysław Banaszak odchodzi z Górnika Łęczna, ale zostaje w Betclic I Lidze

Przemysław Banaszak odchodzi z Górnika Łęczna, ale zostaje w Betclic I Lidze

O odejściu Przemysława Banaszaka z Górnika Łęczna mówiło się już od ponad tygodnia. W środę, na dwa dni przed inauguracją rozgrywek w PKO BP Ekstraklasie i Betclic I Lidze kibice zielono-czarnych oficjalnie dowiedzieli się o odejściu napastnika do Śląska Wrocław

Nowoczesne rozwiązania banku podczas zaciągania kredytu gotówkowego

Nowoczesne rozwiązania banku podczas zaciągania kredytu gotówkowego

Zaciągnięcie kredytu gotówkowego jeszcze nigdy nie było tak proste! Wypełnij wniosek online, podpisz umowę elektronicznie i skorzystaj z dopasowanej oferty. Dowiedz się, jak nowoczesne rozwiązania bankowe łączą wygodę, bezpieczeństwo i szybkość działania.

Hakowce – praktyczne rozwiązanie dla transportu odpadów budowlanych i przemysłowych, wynajem, sprzedaż oraz zastosowania w Polsce

Hakowce – praktyczne rozwiązanie dla transportu odpadów budowlanych i przemysłowych, wynajem, sprzedaż oraz zastosowania w Polsce

Hakowce to niezwykle funkcjonalne samochody ciężarowe specjalnego przeznaczenia, które zyskują na popularności w całej Polsce – zarówno w dużych miastach, jak i na terenach wiejskich. Swoją wszechstronność zawdzięczają systemowi hakowemu umożliwiającemu szybki załadunek i rozładunek kontenerów różnego typu. Dzięki temu hakowiec sprawdza się w branży budowlanej, komunalnej, recyklingowej oraz w przemyśle ciężkim.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty