Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

25 czerwca 2014 r.
14:00
Edytuj ten wpis

Minister Karpiński tłumaczy się i przeprasza

Autor: Zdjęcie autora (JESZ TOMA)
14 14 A A

Dobro i rozwój regionu lubelskiego było, jest i będzie jednym z priorytetów mojej działalności publicznej - oświadczył minister skarbu Włodzimierz Karpiński w reakcji na taśmy opublikowane przez tygodnik "Wprost.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Pochodzący z Puław Karpiński odnosi się do opublikowanego przez tygodnik "Wprost” nagrania, w którym komentuje przygotowaną przez naukowców i przez jakiś czas popieraną przez minister rozwoju regionalnego Elżbietę Bieńkowską teorię rozwoju kraju.

"Ta teoria sprowadza się, że na koniec wiesz, ch…j tam z tą Polską Wschodnią, nie? Warszawa, Katowice, nie? (…) I pamiętam, że ona przyszła i zaczęła coś opowiadać i ktoś jej właśnie włożył to w usta, nie? I ona powiedziała, że szanuje tego profesora i dostała taki wp…ol (…), że się popłakała w środku dnia. Ja mówię: pani minister, polityka” - mówił Karpiński.

Jednak niektóre media, opisując to nagranie, dawały nagłówek: "Karpiński: Ch…j tam z tą Polską Wschodnią”.

- Nigdy nie byłem zwolennikiem zwolennikiem takiego podejścia - zapewnia minister Karpiński. - Zawsze zdecydowanie mu się sprzeciwiałem. Wynika to również z przytaczanego fragmentu rozmowy, w którym niecenzuralne słowa miały w ewidentny sposób służyć krytycznej ocenie tej koncepcji. Pojawiające się, odmienne interpretacje są nieprawdziwe bądź wynikają ze złej woli. Jednocześnie pragnę przeprosić wszystkie osoby, które poczuły się urażone językiem używanym w rozmowie - dodaje.

Dalej wylicza, jak Lubelskie skorzystało na unijnych funduszach, wskazuje na kluczowe inwestycje, takie jak lotnisko i obwodnica Lublina z częścią trasy S17. Podkreśla też, że to nie koniec unijnego wsparcia dla regionu, bo "dzięki staraniom polskiego rządu w latach 2014-2020, Polsce przypadnie rekordowa kwota unijnego wsparcia. Na ten okres województwo lubelskie tylko w ramach swojego regionalnego programu operacyjnego otrzyma około 9 mld zł”.

- Nie dopuściliśmy do tego, by nasz region został zepchnięty na boczny tor - deklaruje Karpiński. - Przeciwnie, daliśmy mu szansę na rozwój, która została dobrze wykorzystana - przekonuje.

Karpiński został nagrany w styczniu w warszawskiej restauracji "Sowa & Przyjaciele”. Spotkał się tam ze swoim zastępcą Zdzisławem Gawlikiem i szefem PKN Orlen Jackiem Krawcem. Rozmowa dotyczyła też problemów kadrowych Polskiej Grupy Energetycznej i sejmowej Komisji Skarbu.

Pełne oświadczenie ministra Karpińskiego:

Szanowni Państwo,
W nielegalnie nagranej rozmowie, którą opublikował jeden z tygodników, pojawił się wyjęty z kontekstu fragment, w którym miałem odnosić się do wydarzeń z 2007 i 2008 r. Przytaczana jest w nim koncepcja, która pojawiła się w tamtym czasie i zakładała wspieranie silniejszych gospodarczo regionów kraju, kosztem tych mniej zasobnych.

Nigdy nie byłem zwolennikiem takiego podejścia. Zawsze zdecydowanie się mu sprzeciwiałem. Wynika to również z przy-taczanego fragmentu rozmowy, w którym niecenzuralne słowa miały w ewidentny sposób służyć krytycznej ocenie tej koncepcji. Pojawiające się, odmienne interpretacje są nieprawdziwe bądź wynikają ze złej woli. Jednocześnie pragnę przeprosić wszystkie osoby, które poczuły się urażone językiem używanym w rozmowie.

Minione lata pokazały, że nie pozwoliliśmy, by wspomniana koncepcja, której się obawiałem, została wdrożona. Województwo lubelskie dostało dostęp do unijnych funduszy, w tym do programu dedykowanego wyłącznie wschodnim regionom (Program Operacyjny Polska Wschodnia), który zresztą doskonale wykorzystało. Dzięki temu i innym programom do końca ubiegłego roku w całym województwie zrealizowano aż 23,7 tys. projektów o wartości 26,5 mld zł. Ich dofinansowane z Unii Europejskiej sięgnęło 16,8 mld. zł. Efekty widać w całym naszym regionie. Wśród nich są kluczowe inwestycje, takie jak lotnisko i obwodnica Lublina z częścią trasy S17. Szczególnie istotne jest również to, że dla dalszych etapów tej trasy i części S 19 udało się zagwarantować wsparcie rządowe.

Dzięki staraniom polskiego rządu w latach 2014-2020, Polsce przypadnie rekordowa kwota unijnego wsparcia. Na ten okres województwo lubelskie tylko w ramach swojego regionalnego programu operacyjnego otrzyma około 9 mld zł. Do tego dojdą środki z innych funduszy i programów, jak np. Rozwój Polski Wschodniej, który podobnie jak jego poprzednik (Polska Wschodnia) będzie dedykowany wybranym regionom. Do podziału w ramach tego programu będzie ponad 8 mld zł.

Nie dopuściliśmy do tego, by nasz region został zepchnięty na boczny tor. Przeciwnie, daliśmy mu szansę na rozwój, która została dobrze wykorzystana. Fakty mówią za siebie.

Dobro i rozwój regionu lubelskiego było, jest i będzie jednym z priorytetów mojej działalności publicznej.

Z poważaniem
Włodzimierz Karpiński
Czytaj więcej o:

Komentarze 14

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
kamieni kupa / 20 czerwca 2015 o 21:16
0

:P

Jesienią będą wykopki a wosną POsadzenie?  

:)

Avatar
Gość / 20 czerwca 2015 o 20:52
0

Dlatego właśnie POra to czerwone,komunistyczne łajno już odstawić od żłoba, zdekomunizować,z lustrować,ujawnić aneks WSI, POlszewików i całą tą agenturę soviecką wypier dolić na wschód a resztę POzamykać w pierdlu.

Avatar
Gość / 20 czerwca 2015 o 18:39
0
Wszyscy w tym smiesznym Zlodziejskim rzadzie wychodzi na to ze przekreciarze i smieszne ludziki ktore w dupie maja ten kraj Garna tylko do siebie. Chamy totalne
Avatar
mosiek / 26 czerwca 2014 o 00:21
0
Panie Karpiński co się tłumaczysz ze swojego chamstwa.Cała Polska słyszała jak pan się ''pięknie '' wypowiadał o Lubelszczyźnie.Ziomkowie głosowali na pana ,żeby był pan chamem.Wstyd! Przecież każdy wie,jak się żyje w na Lubelszczyżnie -dziadowsko! A pan jest po to żeby nas wyśmiać?
Avatar
CyncynatC / 25 czerwca 2014 o 21:10
0

Przeprosin nie przyjmuję. Źle ci z oczu patrzy. POszoł WON!!!

Avatar
jan / 25 czerwca 2014 o 21:01
0

karpiński przestań pie...lić.Trochę kultury ch..u !!!!!!!!!

Avatar
ja / 25 czerwca 2014 o 20:31
0

akurat w przypadku tego pana nie jestem zdziwiona. Znany jest w Puławach z "załatwiania", "układania", "ustawiania".....

Avatar
Eugeniusz / 25 czerwca 2014 o 19:20
0

Frajer uważa nas za debili...

Avatar
takiTAM / 25 czerwca 2014 o 17:43
0

Powiem tak forma wypowiedzi mnie nie interesuje. Treść raczej dla Karpińskiego jest na plus podsumował "po żołniersku" to co każdy myślący Polak wiedział. Tylko idiota albo leming ( w sumie to samo) mógłby uwierzyć ze dzieki rozwojowi dużych miast w Lublinie czy Lubelszczyźnie będzie lepiej .

Avatar
andrzej / 25 czerwca 2014 o 17:40
0

bo jak plują w twarz to mówi że pada deszcz polityk zawsze kłamie dla kasy i stołka nigdy nie będę głosować na PO i PSL

Avatar
kamieni kupa / 20 czerwca 2015 o 21:16
0

:P

Jesienią będą wykopki a wosną POsadzenie?  

:)

Avatar
Gość / 20 czerwca 2015 o 20:52
0

Dlatego właśnie POra to czerwone,komunistyczne łajno już odstawić od żłoba, zdekomunizować,z lustrować,ujawnić aneks WSI, POlszewików i całą tą agenturę soviecką wypier dolić na wschód a resztę POzamykać w pierdlu.

Avatar
Gość / 20 czerwca 2015 o 18:39
0
Wszyscy w tym smiesznym Zlodziejskim rzadzie wychodzi na to ze przekreciarze i smieszne ludziki ktore w dupie maja ten kraj Garna tylko do siebie. Chamy totalne
Avatar
mosiek / 26 czerwca 2014 o 00:21
0
Panie Karpiński co się tłumaczysz ze swojego chamstwa.Cała Polska słyszała jak pan się ''pięknie '' wypowiadał o Lubelszczyźnie.Ziomkowie głosowali na pana ,żeby był pan chamem.Wstyd! Przecież każdy wie,jak się żyje w na Lubelszczyżnie -dziadowsko! A pan jest po to żeby nas wyśmiać?
Avatar
CyncynatC / 25 czerwca 2014 o 21:10
0

Przeprosin nie przyjmuję. Źle ci z oczu patrzy. POszoł WON!!!

Avatar
jan / 25 czerwca 2014 o 21:01
0

karpiński przestań pie...lić.Trochę kultury ch..u !!!!!!!!!

Avatar
ja / 25 czerwca 2014 o 20:31
0

akurat w przypadku tego pana nie jestem zdziwiona. Znany jest w Puławach z "załatwiania", "układania", "ustawiania".....

Avatar
Eugeniusz / 25 czerwca 2014 o 19:20
0

Frajer uważa nas za debili...

Avatar
takiTAM / 25 czerwca 2014 o 17:43
0

Powiem tak forma wypowiedzi mnie nie interesuje. Treść raczej dla Karpińskiego jest na plus podsumował "po żołniersku" to co każdy myślący Polak wiedział. Tylko idiota albo leming ( w sumie to samo) mógłby uwierzyć ze dzieki rozwojowi dużych miast w Lublinie czy Lubelszczyźnie będzie lepiej .

Avatar
andrzej / 25 czerwca 2014 o 17:40
0

bo jak plują w twarz to mówi że pada deszcz polityk zawsze kłamie dla kasy i stołka nigdy nie będę głosować na PO i PSL

Zobacz wszystkie komentarze 14

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 lipca 2018

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 lipca 2018 0 0

Duże zamieszanie z kolorowymi pojemnikami na śmieci w Lublinie

Duże zamieszanie z kolorowymi pojemnikami na śmieci w Lublinie 16 10

Do dziś na lubelskich osiedlach powinny się pojawić kolorowe pojemniki do segregacji śmieci, ale mało gdzie je widać. Tylko właśnie do niedzieli miał trwać „okres przejściowy” w dzielnicach, które przechodzą na nowy system segregacji odpadów, ale okazuje się, że zamieszanie jeszcze może potrwać.

Końskowola bawiła się podczas Święta Róż [zdjęcia]
galeria

Końskowola bawiła się podczas Święta Róż [zdjęcia] 13 0

Miłośnicy kwiatów z całego województwa lubelskiego w niedzielę przybyli do Końskowoli, żeby zrobić zakupy podczas Święta Róż. To jedna z najlepszych okazji do zaopatrzenia się w sadzonki, kwiaty, a także lokalne, zdrowe produkty żywnościowe. Na scenie zagrały m.in. zespoły taneczne.

Folwark w Łęcznej się zmienia. "Park z miesiąca na miesiąc pięknieje"

Folwark w Łęcznej się zmienia. "Park z miesiąca na miesiąc pięknieje" 0 4

Mieszkańcy coraz częściej odwiedzają folwark w łęczyńskim Podzamczu. Kibicują inwestycji, która odmienia ten dawniej zapuszczony fragment Łęcznej.

Wacław Golonka na Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach
16 lipca 2018, 19:00

Wacław Golonka na Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach 0 0

Przed nami trzeci koncert w ramach tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach. W poniedziałek, 16 lipca o godz. 19 w Kościele pw. św. Brata Alberta wystąpi Wacław Golonka.

Lublin: Bez przejazdu przez ul. Dunikowskiego

Lublin: Bez przejazdu przez ul. Dunikowskiego 0 2

W poniedziałek zacznie się kolejny etap przebudowy sieci gazowej w rejonie powstającej drogi, która pobiegnie od Kunickiego do Wrotkowskiej.

Rolnicy zagłuszyli premiera Morawieckiego w Kraśniku. Antyrządowa manifestacja pod pomnikiem smoleńskim
Wideo, zdjęcia
galeria
film

Rolnicy zagłuszyli premiera Morawieckiego w Kraśniku. Antyrządowa manifestacja pod pomnikiem smoleńskim 474 40

Przy dźwiękach syren i okrzykach wściekłych rolników przemawiał w niedzielę w Kraśniku premier Mateusz Morawiecki. Uroczystość odsłonięcia pomnika smoleńskiego zamieniła się w antyrządowy protest przeciwko niskim cenom malin, agrestu, porzeczek i wiśni.

MUNDIAL 2018. Francja mistrzem świata 2018!
film

MUNDIAL 2018. Francja mistrzem świata 2018! 2 0

MUNDIAL 2018 Trójkolorowi wygrali w finale z Chorwacją 4:2 po kapitalnym spotkaniu na moskiewskich Łużnikach i zdobyli drugi w historii Puchar Świata. To ogromny sukces dla selekcjonera Didiera Deschampsa, który zdobył to trofeum zarówno jako piłkarz jak i trener

Jeden kierowca zginął, drugi był ranny. Policjanci szukają świadków wypadków

Jeden kierowca zginął, drugi był ranny. Policjanci szukają świadków wypadków 8 0

Lubelscy policjanci szukają świadków dwóch wypadków drogowych, do których doszło na początku lipca.

Alarm 24: Podwodna mogiła na dnie zalewu? Film czytelnika
film

Alarm 24: Podwodna mogiła na dnie zalewu? Film czytelnika 17 9

Co znajdowało się na niewielkim wzgórzu zalanym podczas budowy Zalewu Zemborzyckiego?

Zdradziło go dziwne zachowanie. Policjanci odkryli gdzie znikały rowery

Zdradziło go dziwne zachowanie. Policjanci odkryli gdzie znikały rowery 3 0

W piątkowe południe dyżurny łukowskiej komendy policji otrzymał telefoniczną informację o młodym mężczyźnie, którego zachowanie wskazywało, że chce ukraść rower. Zawiadamiający opisując jego wygląd, informował dyżurnego o trasie ucieczki młodzieńca.

Megaprojekt drogowy w powiecie lubelskim. Dwie duże inwestycje

Megaprojekt drogowy w powiecie lubelskim. Dwie duże inwestycje 19 7

Rozpoczęła się przebudowa drogi Krężnica Jara - Strzeszkowice w powiecie lubelskim. To jedna z dwóch inwestycji, realizowanych przez samorząd powiatowy w ramach megaprojektu drogowego, w którym biorą udział także pozostałe powiaty ziemskie województwa lubelskiego.

Festiwal "Śladami Singera" 2018: Bawić i przypominać [program]
16 lipca 2018, 17:30

Festiwal "Śladami Singera" 2018: Bawić i przypominać [program] 2 0

Co Gdzie Kiedy. W poniedziałek w podróż po Lubelszczyźnie wyrusza Festiwal "Śladami Singera". W tym roku artyści zawitają do 12 miast i miejscowości. – Chcemy bawić, zachwycać, ale też skłaniać do refleksji – mówią organizatorzy. Słowo-klucz to pamięć lokalna.

MUNDIAL 2018. Francja – Chorwacja 4:2 [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]
film

MUNDIAL 2018. Francja – Chorwacja 4:2 [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO] 6 4

W ostatnim meczu mistrzostw świata w Rosji Francja gra na Łużnikach z Moskwie z Chorwacją. Czy powtórzy wynik sprzed 20 lat, czy po raz pierwszy złoto zdobędzie zespół z Bałkanów?

Wyjeżdżasz za granicę? Ile trzeba poczekać na nowy paszport?

Wyjeżdżasz za granicę? Ile trzeba poczekać na nowy paszport? 0 5

Tradycyjnie już okres wakacyjny to czas wzmożonego ruchu w punktach paszportowych. Wiele osób dopiero tuż przed planowanym urlopem zdaje sobie sprawę, że ma nieważny paszport. Dlatego warto sprawdzić termin ważności naszego paszportu. Tylko w czerwcu br. wydano prawie 215 tys. nowych paszportów, a w całym pierwszym półroczu 2018 r. aż 977 tys. dokumentów.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!