Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

29 grudnia 2011 r.
16:56
Edytuj ten wpis

Minister kultury obiecał miliony dla Lublina i regionu

Autor: Zdjęcie autora DOMINIK SMAGA
0 9 A A
 (Maciej Kaczanowski)
(Maciej Kaczanowski)

Dodatkowe pieniądze na organizację wydarzeń obiecał Lublinowi i regionowi minister kultury Bogdan Zdrojewski. W przyszłym roku mamy dostać dodatkowe 10 mln złotych, w kolejnym jeszcze więcej. Jest też szansa, że Euro 2012 rozpocznie się… w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Minister odwiedził w środę Lublin jako drugie spośród miast, które przegrały walkę o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 r. Wcześniej był w Katowicach, którym obiecał 20 mln zł. – Te dwa miasta zasłużyły na wielkie komplementy patrząc z punktu widzenia skoku, który nastąpił w nich w tak krótkim czasie – mówi Bogdan Zdrojewski.

My też na osłodę dostaniemy dodatkowe pieniądze na tzw. projekty miękkie, czyli m.in. wydarzenia kulturalne. W 2012 r. minister ma dać o połowę więcej, niż w tym. A w 2013 r. o połowę więcej, niż w przyszłym. Jak to się ma przełożyć na konkretne kwoty? – Wzrost dotacji na 2012 r. przekroczy 10 milionów zł – zapewnia Zdrojewski.

Teraz ruch należy do marszałka województwa i prezydenta Lublina. To oni mają wspólnie ułożyć listę wydarzeń, które ich zdaniem powinny zyskać dodatkowe wsparcie. Na jej początku znajdą się najważniejsze projekty. – Taką listę jesteśmy w stanie przygotować w ciągu dwóch tygodni – zapowiada Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Wiadomo już, że znajdą się tam m.in. Konfrontacje Teatralne, które mają zyskać większy rozmach. Podobnie jak Noc Kultury, wobec której miasto ma jeszcze śmielsze plany.

– Chcemy rozszerzyć jej program o kulturę ukraińską – wyjaśnia Rafał Koziński z Warsztatów Kultury. – Na tydzień przed Euro 2012 mielibyśmy wydarzenie, które mogłaby pokazać w całym kraju Telewizja Polska. Chcemy ściągnąć filharmonię, operę, sztukę współczesną. Mamy dwa tygodnie, by powiedzieć ministrowi, jakiego wsparcia oczekujemy. A warto, bo nie mając Euro mielibyśmy imprezę, o której dowiedzieliby się wszyscy. W końcu to my mamy największe kompetencje, by pokazywać w Polsce kulturę ukraińską.

Decyzja, kto dostanie pieniądze, ma zapaść na początku roku. Pod koniec stycznia podzielona byłaby pula na wydarzenia artystyczne, w połowie lutego na projekty edukacyjne, a pod koniec lutego na zabytki.

Minister, artyści i władze miasta mają też podpisać Pakt dla Lublina "Kultura 2017” zakładający wsparcie dla wydarzeń zaplanowanych w lubelskiej aplikacji do konkursu ESK 2106. – Wykorzystujemy 70 proc. tego, co zostało zapisane w aplikacji – mówi Żuk. Finisz ma być przesunięty na 700-lecie Lublina.
Minister obiecał też wsparcie dla Ośrodka Praktyk Teatralnych w Gardzienicach, w 2012 r. byłaby to kwota co najmniej 300 tys. zł.

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 30 grudnia 2011 o 12:16
0
W czarnym płaszczu,w czarnym kapeluszu i przy czarnym samochodzie Pan minister ukazał się w Kozim grodzie.Obiecał,że będzie lepiej na wschodzie,many trochę się sypnie,a matołek pogłaszcze się po brodzie.Problem załatwiony,bo klanowe słowo jest dziś w modzie.
Avatar
Wasylij / 30 grudnia 2011 o 10:09
0
Polskie pieniądze na kulturę polską czyli ukraińską, ewentualnie żydowską lub też kulturę wielokulturową. Czy nikt nie widzi co w tym kraju robi się z Polakami???? Już nawet Niemcy odeszli od multi kulti , a z naszych podatków ciągle płynie rzeka pieniędzy na dotacje wrogich Polsce projektów. Jaki inny idiota w innym kraju wali taką kasę w promowanie obcej kultury podczas gdy dzieciaki w blokowiskach nie mają się gdzie podziać, a głównym ośrodkiem kultury na polskiej wsi jest obsrany przystanek PKS.
Avatar
Karr / 30 grudnia 2011 o 09:42
0
Boże no przecież w nadchodzącym roku będą dokańczać teatr CSK ,Radni zgodzili się na podziemny parking bez którego inwestycja by nie ruszyła...ale rusza!!! Nie czytacie gazet ??? <lol>
Avatar
polonista / 30 grudnia 2011 o 08:53
0
[quote name='poznaniak z korzeniami Lb' timestamp='1325204202' post='576343']
Panie prezydęcie panie Marszałku Lublin potrzebuje fundusze na dokonczenie TEATRU W BUDOWIE 38 LAT to rekort Europy ??>a może ŚWIATA.Na imprezy to tylko dostaną wybrane osoby INWESTYCJA TEATRU to dla całego Lublina i REGIONU .LUblin potrzebuje sali OPERY tak jak BYDGOSZCZ ,BIAŁYSTOK .a nie jak sugeruje p.Pietrasiewicz zamiast tego salki po 400 osób
[/quote]
Prezydent /to słowo nie pochodzi od dętki/.W kulturze też obowiązuje ortografia.
Avatar
poznaniak z korzeniami Lb / 30 grudnia 2011 o 01:16
0
Panie prezydęcie panie Marszałku Lublin potrzebuje fundusze na dokonczenie TEATRU W BUDOWIE 38 LAT to rekort Europy ??>a może ŚWIATA.Na imprezy to tylko dostaną wybrane osoby INWESTYCJA TEATRU to dla całego Lublina i REGIONU .LUblin potrzebuje sali OPERY tak jak BYDGOSZCZ ,BIAŁYSTOK .a nie jak sugeruje p.Pietrasiewicz zamiast tego salki po 400 osób
Avatar
henryk / 30 grudnia 2011 o 00:05
0
Panie ministrze to tylko dalekosięzne obietnice Lubllin potrzebuje kasy na zakonczenie teatru w budowie który trwa 38 lat .Wrocław otrzymał aż 100 mil zl Katowice 20 mil a Lublin tylko obiecanki nie zapisane.
Avatar
Karr / 29 grudnia 2011 o 23:33
0
Zajebiście jak zaczniemy koncertowo EURO 2012 w LBN !!!! brechta !!!
Avatar
Piotrek / 29 grudnia 2011 o 23:02
0
Temu Panu już dziękujemy !
Avatar
kloc / 29 grudnia 2011 o 21:10
0
ESK 2106? Cóż za dalekosiężna strategia! Mam nadzieję, że wystarczy nam sił i konsekwencji w działaniu
Avatar
Gość / 30 grudnia 2011 o 12:16
0
W czarnym płaszczu,w czarnym kapeluszu i przy czarnym samochodzie Pan minister ukazał się w Kozim grodzie.Obiecał,że będzie lepiej na wschodzie,many trochę się sypnie,a matołek pogłaszcze się po brodzie.Problem załatwiony,bo klanowe słowo jest dziś w modzie.
Avatar
Wasylij / 30 grudnia 2011 o 10:09
0
Polskie pieniądze na kulturę polską czyli ukraińską, ewentualnie żydowską lub też kulturę wielokulturową. Czy nikt nie widzi co w tym kraju robi się z Polakami???? Już nawet Niemcy odeszli od multi kulti , a z naszych podatków ciągle płynie rzeka pieniędzy na dotacje wrogich Polsce projektów. Jaki inny idiota w innym kraju wali taką kasę w promowanie obcej kultury podczas gdy dzieciaki w blokowiskach nie mają się gdzie podziać, a głównym ośrodkiem kultury na polskiej wsi jest obsrany przystanek PKS.
Avatar
Karr / 30 grudnia 2011 o 09:42
0
Boże no przecież w nadchodzącym roku będą dokańczać teatr CSK ,Radni zgodzili się na podziemny parking bez którego inwestycja by nie ruszyła...ale rusza!!! Nie czytacie gazet ??? <lol>
Avatar
polonista / 30 grudnia 2011 o 08:53
0
[quote name='poznaniak z korzeniami Lb' timestamp='1325204202' post='576343']
Panie prezydęcie panie Marszałku Lublin potrzebuje fundusze na dokonczenie TEATRU W BUDOWIE 38 LAT to rekort Europy ??>a może ŚWIATA.Na imprezy to tylko dostaną wybrane osoby INWESTYCJA TEATRU to dla całego Lublina i REGIONU .LUblin potrzebuje sali OPERY tak jak BYDGOSZCZ ,BIAŁYSTOK .a nie jak sugeruje p.Pietrasiewicz zamiast tego salki po 400 osób
[/quote]
Prezydent /to słowo nie pochodzi od dętki/.W kulturze też obowiązuje ortografia.
Avatar
poznaniak z korzeniami Lb / 30 grudnia 2011 o 01:16
0
Panie prezydęcie panie Marszałku Lublin potrzebuje fundusze na dokonczenie TEATRU W BUDOWIE 38 LAT to rekort Europy ??>a może ŚWIATA.Na imprezy to tylko dostaną wybrane osoby INWESTYCJA TEATRU to dla całego Lublina i REGIONU .LUblin potrzebuje sali OPERY tak jak BYDGOSZCZ ,BIAŁYSTOK .a nie jak sugeruje p.Pietrasiewicz zamiast tego salki po 400 osób
Avatar
henryk / 30 grudnia 2011 o 00:05
0
Panie ministrze to tylko dalekosięzne obietnice Lubllin potrzebuje kasy na zakonczenie teatru w budowie który trwa 38 lat .Wrocław otrzymał aż 100 mil zl Katowice 20 mil a Lublin tylko obiecanki nie zapisane.
Avatar
Karr / 29 grudnia 2011 o 23:33
0
Zajebiście jak zaczniemy koncertowo EURO 2012 w LBN !!!! brechta !!!
Avatar
Piotrek / 29 grudnia 2011 o 23:02
0
Temu Panu już dziękujemy !
Avatar
kloc / 29 grudnia 2011 o 21:10
0
ESK 2106? Cóż za dalekosiężna strategia! Mam nadzieję, że wystarczy nam sił i konsekwencji w działaniu
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Spłonął im dom. Rodzina z Cholewianki potrzebuje pomocy

Spłonął im dom. Rodzina z Cholewianki potrzebuje pomocy 0 0

Rodzina z Cholewianki (gmina Kazimierz Dolny), której z czwartku na piątek spłonął dom potrzebuje pomocy.

Obrazy Albiczuka po konserwacji. Wystawa w Muzeum Południowego Podlasia
14 grudnia 2018, 14:00

Obrazy Albiczuka po konserwacji. Wystawa w Muzeum Południowego Podlasia 0 0

Dzieła Bazylego Albiczuka już po konserwacji. Muzeum pokaże je na wystawie. Otwarcie w piątek.

Jak Mikołaj, to do szpitala w Łęcznej

Jak Mikołaj, to do szpitala w Łęcznej 0 0

Co roku mali pacjenci z radością wracają do szpitala. Na szczęście nie na leczenie, ale na spotkanie z Mikołajem i personelem Wschodniego Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Łęcznej. W piątek na dzieci czekały prezenty oraz uśmiechy lekarzy, pielęgniarek i kadry tego oddziału.

Lodowisko przy „dziewiątce” w Białej Podlaskiej już działa

Lodowisko przy „dziewiątce” w Białej Podlaskiej już działa 3 0

Miłośnicy łyżew mogą z niego korzystać przez cały tydzień.

"Rozgoryczenie i frustracja osiągnęły apogeum". Przynieśli paski z wypłatami nauczycieli z Lubelskiego

"Rozgoryczenie i frustracja osiągnęły apogeum". Przynieśli paski z wypłatami nauczycieli z Lubelskiego 17 23

Oświatowa „Solidarność” żąda odwołania Anny Zalewskiej ze stanowiska minister edukacji. Związkowcy tłumaczą, że trwające od dwóch lat rozmowy, to ze strony resortu „dialog pozorowany”. Nie wykluczają bardziej radykalnych form protestu, w tym strajku.

Szansa na elektryczną rewolucję w Puławach

Szansa na elektryczną rewolucję w Puławach 7 9

Władze Puław liczą na rządowe wsparcie na rozwój tzw. elektromobilności. Chodzi o przygotowanie strategii, która ma ułatwić budowę m.in. stacji ładowania pojazdów elektrycznych, czy zakup ekologicznych, niskoemisyjnych samochodów.

Pożar w budynku przy ul. Czwartek w Lublinie

Pożar w budynku przy ul. Czwartek w Lublinie 22 8

Strażacy zostali zaalarmowani o pożarze przy ul. Czwartek w Lublinie o godz. 20.25.

Koncert Sehno w DDK Węglin
15 grudnia 2018, 19:00
film

Koncert Sehno w DDK Węglin 1 0

Co Gdzie Kiedy. Japoński duet Sehno wystąpi w Dzielnicowym Domu Kultury Węglin (ul. Judyma 2a). Koncert w ramach cyklu Peryferia odbędzie się 15 grudnia o godz. 19.

Rozprawy odwołane, paraliż w sądach w woj. lubelskim. Pracownicy poszli na zwolnienia lekarskie

Rozprawy odwołane, paraliż w sądach w woj. lubelskim. Pracownicy poszli na zwolnienia lekarskie 34 29

Zamknięte sale rozpraw i puste biura. Tak od poniedziałku wygląda wiele sądów w naszym regionie. Walczący o podwyżki pracownicy administracyjni masowo poszli na zwolnienia lekarskie. – Zarabiamy niewiele ponad 2 tys. zł – skarżą się.

Europoseł z Lublina: "Niewiele osób w Polsce wie o faktycznych przyczynach wymiany premier Beaty Szydło"
film

Europoseł z Lublina: "Niewiele osób w Polsce wie o faktycznych przyczynach wymiany premier Beaty Szydło" 0 16

Kto rządzi Polską - pyta w swoim najnowszym felietonie dla Radia Maryja europoseł z Lublina prof. Mirosław Piotrowski. I dowodzi, że najważniejsze decyzje dla Polski wcale nie zapadają w kraju, tylko za granicą.

Jary Oddział Zamknięty. Koncert w Radiu Lublin
14 grudnia 2018, 19:00

Jary Oddział Zamknięty. Koncert w Radiu Lublin 0 0

Co Gdzie Kiedy. Największe przeboje Oddziału Zamkniętego usłyszymy w piątek, 14 grudnia o godz. 19 w Radiu Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2).

Sprawunki – Targi Rzeczy Wyjątkowych w Warsztatach Kultury [lista wystawców]
15 grudnia 2018, 11:00

Sprawunki – Targi Rzeczy Wyjątkowych w Warsztatach Kultury [lista wystawców] 1 0

W dniach 15-16 grudnia w Warsztatach Kultury odbędą się Targi Rzeczy Wyjątkowych, podczas których będzie można znaleźć ciekawe, oryginalne prezenty na gwiazdkę. Będzie można spotkać wielu artystycznie uzdolnionych gości.

CBA: Grupa producentów rolnych z woj. lubelskiego wyłudziła 17 milionów złotych
film

CBA: Grupa producentów rolnych z woj. lubelskiego wyłudziła 17 milionów złotych 17 10

Agenci CBA z Lublina zatrzymali dziś osiem osób. Chodzi o wyłudzenie około 17 mln złotych z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przez grupę producentów rolnych z woj. lubelskiego.

"Lublin w piosence". Zespół Lubelska Baszta i jego nowa płyta
Magazyn

"Lublin w piosence". Zespół Lubelska Baszta i jego nowa płyta 0 0

"Lublin w piosence” to tytuł najnowszej płyty zespołu Lubelska Baszta. Grupę tworzą Adam Ardasiński, Andrzej Namiota, Paweł Niewiarowski i Jacek Szpunar.

Dania wigilijne: Ciekawe przepisy na śledzie: po żydowsku, po kotwicku, czarno biały

Dania wigilijne: Ciekawe przepisy na śledzie: po żydowsku, po kotwicku, czarno biały 0 0

Ponieważ śledzie mają podobne wymiary, bywały w historii jednostką monetarną. Śledzie wymieniano na wino, płacono nimi dziesięciny i marynarski żołd. Ale śledzie to przede wszystkim doskonałe potrawy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!