Monika Pikuzińska, ciężko chora 15-latka spod Zamościa, jest wielką fanką zespołu The Rasmus. Dzięki fundacji Marka Kamińskiego i włodarzy Lublina, jej marzenie o spotkaniu z zespołem spełni się 6 maja.
– Dzięki staraniom fundacji, w realizację tego marzenia zaangażował się prezydent miasta Lublin Adam Wasilewski, sprawujący patronat nad koncertem – mówi Agnieszka Makiłła z fundacji.
Ciężka choroba
Monika urodziła się 25 sierpnia 1995 r. Choruje na rdzeniowy zanik mięśni, niewydolność oddechową, jest po tracheotomii. Jako dziecko bardzo często chorowała na zapalenie górnych dróg oddechowych i przechodziła intensywne leczenie szpitalne.
Pomimo intensywnej rehabilitacji, choroba postępuje. Dziecko ma liczne deformacje kostno-stawowe (przykurcze w kolanach, biodrach, deformację kręgosłupa). Większość czasu spędza w pozycji leżącej, ponieważ siedzenie jest dla niej zbyt dużym wysiłkiem.
W maju 2004 r. stan zdrowia Moniki na tyle się pogorszył, że konieczne było podłączenie jej do respiratora, dzięki któremu dziewczynka oddycha do dnia dzisiejszego. Monika jest uczennicą II klasy gimnazjum Zespołu Szkół w Płoskiem. Ze względu na stan zdrowia, objęta jest nauczaniem indywidualnym. Monika bardzo dobrze się uczy, co roku otrzymując świadectwo z wyróżnieniem.
Koncert, spotkanie, autografy
Kiedy fundacja zgłosiła się do Ratusza, prezydent miasta natychmiast zadeklarował pomoc. – Monika będzie miała miejsce tuż przy scenie, ochronę i transport – mówi Makiłła.
– Dodatkową atrakcją dla dziewczynki będzie osobiste spotkanie z zespołem The Rasmus i podpisanie przez artystów płyty. Urząd Miasta proponował dziewczynce również nocleg w hotelu w Lublinie, ale Monika wraz z mamą i pielęgniarką zdecydowały się powrócić po koncercie do domu.
Dziewczynka bardzo przeżywa planowane spotkanie z zespołem. Jej mama zdradziła, że od kiedy Monika o wszystkim się dowiedziała, jej serce zaczęło bić szybciej, a w nocy często się budzi, nie mogąc doczekać się wyjazdu do Lublina.
– Pomoc Monice w zorganizowaniu uczestnictwa w koncercie wpisuje się w misję realizowaną przez Fundację Marka Kamińskiego, która oparta jest na pomaganiu niepełnosprawnym dzieciom uwierzyć w siebie oraz udowodnieniu, że rzeczy pozornie niemożliwie, dzięki pracy i wierze w sukces, stają się możliwe – dodaje Makiłła.
Czym zajmuje się Fundacja Marka Kamińskiego
Od 1996 r. organizuje pomoc dla dzieci z domów dziecka, rodzin zagrożonych oraz dzieci niepełnosprawnych i cierpiących na poważne, często nieuleczalne, choroby.
Jest inicjatorem i koordynatorem programów edukacyjnych i zajmuje się promocją działań proekologicznych. Do najważniejszych projektów realizowanych przez fundację należą „Nadzieja dla serc” i „Klub Odkrywcy Dobra”.
Do klubu przystąpić może każdy i dzięki niewielkiej składce (10 zł miesięcznie) współfinansować turnusy rehabilitacyjne podopiecznym fundacji. Ponadto, członkowie klubu uczestniczą w regularnych spotkaniach z Markiem Kamińskim.
Fundacja Marka Kamińskiego jest organizacją pożytku publicznego, na rzecz której można przekazać 1 proc. podatku dochodowego (KRS 0000133671). Więcej informacji na stronie www.kaminski.pl.