Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

23 lipca 2009 r.
22:01
Edytuj ten wpis

MPK: Inwalidzi oraz emeryci czyli autobusy z długim stażem

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 9 A A

Najstarszy autobus jeździ w stolicy regionu – dobiega trzydziestki. Jego puławski kolega jest o 10 lat młodszy. Najnowsze wozy ma Biała Podlaska. Ale te z klimatyzacją ma tylko Lublin. Aż… trzy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Niechlubny rekord należy do MPK Lublin, które ma jeszcze 28-letniego ikarusa. Najstarsze wozy w Chełmie są o 6 lat młodsze, a w Zamościu o 7. Młodszy jest nawet 22-letni autosan z Białej Podlaskiej, choć taki wóz na lubelskich ulicach to zamierzchła przeszłość. W Puławach najstarszy jelcz ma „tylko” 18 lat, ale tam dominują 7-letnie jelcze M120.

Rodzynkiem jest Biała Podlaska, gdzie podstawą taboru są średnio dwuletnie jelcze salus. W Lublinie dominują wysłużone jelcze M11 w wieku... średnio 21 lat. Stare jelcze są też podstawą komunikacji w Zamościu i Chełmie.

– Nie mogę się doczekać, kiedy je wycofają – skarży się chełmianin Michał Kowalski. – Siedzenia są podarte, drzwi ledwo się zamykają, latem jest gorąco, zimą marzniemy.

Stare autobusy są kłopotliwe w utrzymaniu. Lubelski przewoźnik dwoi się i troi, by to, co wróciło wieczorem z trasy, rano mogło wyjechać z zajezdni. Z różnym skutkiem.

– Każdej nocy okazuje się, że 5 lub 6 wozów wymaga dłuższej naprawy – przyznaje Andrzej Poleszak z MPK Lublin.

Bywało, że rano brakowało sprawnych wozów do obsady linii MPK w Lublinie. W Chełmie to nie do pomyślenia. – W zanadrzu mamy kilka autobusów – zapewnia Zbigniew Grzesiak, prezes Chełmskich Linii Autobusowych.

Sytuację Lublina poprawił zeszłoroczny zakup 20 nowych solarisów. Wcześniej MPK ratowało się zakupem wozów używanych. Nie tylko ono. Najnowszy nabytek MZK Zamość to cztery 12-letnie MAN-y z Niemiec. Jeszcze w lipcu dwa takie używane wozy wjadą do Puław, a na ulice Chełma pięć 16-letnich autobusów z Hamburga, kupionych na kredyt.

W Lublinie ma być lepiej. W ciągu dwóch tygodni MPK przyjmie 20 nowych mercedesów, a jesienią 10 nowych przegubowców tej marki. – To umożliwi kasację 20 starych wozów. Ale w przyszłym roku trzeba kupić co najmniej kolejnych 30 sztuk – mówi Poleszak.

Dla przewoźników szansą na przełom mają być dopiero pieniądze z Unii. Największy apetyt ma Lublin, który walczy o dotację na 100 autobusów i 70 trolejbusów, przebudowę wielu skrzyżowań, budowę 32 km nowej trakcji trolejbusowej i nowej zajezdni.

– Jest szansa, że pierwsze dotowane wozy pojawią się na przełomie 2010 i 2011 r. – mówi Elżbieta Kołodziej-Wnuk, zastępca prezydenta Lublina.

AUTOBUSY W LICZBACH
• MPK Lublin: 206 autobusów (średni wiek 14 lat) 60 trolejbusów (17)
• Biała Podlaska: 31 autobusów (9,5)
• Chełm: 39 autobusów (16)
• Puławy: 36 autobusów (10,6)
• Zamość: 48 autobusów (13).

(ak, moj, pim, pab)

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
kaka / 24 lipca 2009 o 11:28
0
pioter napisał:
nie mam pytań: mercedesy ale bez klimy - w dzisiejszych czasach bez klimy to sobie można... nie lepiej było kupić pewnie tańszego solarisa ale z klimą> ? A może będą montować klimę do tych merolków ?


tak sie składa że te mercedesy były tańsze od solarisów, dlatego wygrały przetarg..
Avatar
~marcin~ / 24 lipca 2009 o 11:09
0
Pawel napisał:
No tak. Fascynuje cię pewnie ten zewsząd wydobywający się smród spoconych starych bab....

Wymienione przez Ciebie "zjawisko" występuje również w pojazdach nowszego typu....
Avatar
pioter / 24 lipca 2009 o 10:33
0
nie mam pytań: mercedesy ale bez klimy - w dzisiejszych czasach bez klimy to sobie można... nie lepiej było kupić pewnie tańszego solarisa ale z klimą> ? A może będą montować klimę do tych merolków ?
Avatar
jojko / 24 lipca 2009 o 10:27
0
kraśniczanin napisał:
A Kraśnika to już nie łaska uwzględnić? Najstarszy autobus jest z 1993 roku, następnie 2x1996, 1997, 1998, 4x2001, 2x2005, 2006, 2009.



Bo Kraśnik to zadupie.
Avatar
kraśniczanin / 24 lipca 2009 o 10:01
0
A Kraśnika to już nie łaska uwzględnić? Najstarszy autobus jest z 1993 roku, następnie 2x1996, 1997, 1998, 4x2001, 2x2005, 2006, 2009.
Avatar
Pawel / 24 lipca 2009 o 09:44
0
~marcin~ napisał:
Ja tam wolę jechać w starym Ikarusie bądź Jelczu, niż w tych "plastikowych" nówkach (solarisy i inne )

No tak. Fascynuje cię pewnie ten zewsząd wydobywający się smród spoconych starych bab....
Avatar
wtf? / 24 lipca 2009 o 09:18
0
a ja wolę jechać w mojej dacii logan z KLIMATYZACJĄ !!!!!!!!!!!!!
Avatar
as / 24 lipca 2009 o 07:49
0
nie ma to jak jazda Ikarusem w upały
Avatar
~marcin~ / 24 lipca 2009 o 00:40
0
Ja tam wolę jechać w starym Ikarusie bądź Jelczu, niż w tych "plastikowych" nówkach (solarisy i inne )
Avatar
kaka / 24 lipca 2009 o 11:28
0
pioter napisał:
nie mam pytań: mercedesy ale bez klimy - w dzisiejszych czasach bez klimy to sobie można... nie lepiej było kupić pewnie tańszego solarisa ale z klimą> ? A może będą montować klimę do tych merolków ?


tak sie składa że te mercedesy były tańsze od solarisów, dlatego wygrały przetarg..
Avatar
~marcin~ / 24 lipca 2009 o 11:09
0
Pawel napisał:
No tak. Fascynuje cię pewnie ten zewsząd wydobywający się smród spoconych starych bab....

Wymienione przez Ciebie "zjawisko" występuje również w pojazdach nowszego typu....
Avatar
pioter / 24 lipca 2009 o 10:33
0
nie mam pytań: mercedesy ale bez klimy - w dzisiejszych czasach bez klimy to sobie można... nie lepiej było kupić pewnie tańszego solarisa ale z klimą> ? A może będą montować klimę do tych merolków ?
Avatar
jojko / 24 lipca 2009 o 10:27
0
kraśniczanin napisał:
A Kraśnika to już nie łaska uwzględnić? Najstarszy autobus jest z 1993 roku, następnie 2x1996, 1997, 1998, 4x2001, 2x2005, 2006, 2009.



Bo Kraśnik to zadupie.
Avatar
kraśniczanin / 24 lipca 2009 o 10:01
0
A Kraśnika to już nie łaska uwzględnić? Najstarszy autobus jest z 1993 roku, następnie 2x1996, 1997, 1998, 4x2001, 2x2005, 2006, 2009.
Avatar
Pawel / 24 lipca 2009 o 09:44
0
~marcin~ napisał:
Ja tam wolę jechać w starym Ikarusie bądź Jelczu, niż w tych "plastikowych" nówkach (solarisy i inne )

No tak. Fascynuje cię pewnie ten zewsząd wydobywający się smród spoconych starych bab....
Avatar
wtf? / 24 lipca 2009 o 09:18
0
a ja wolę jechać w mojej dacii logan z KLIMATYZACJĄ !!!!!!!!!!!!!
Avatar
as / 24 lipca 2009 o 07:49
0
nie ma to jak jazda Ikarusem w upały
Avatar
~marcin~ / 24 lipca 2009 o 00:40
0
Ja tam wolę jechać w starym Ikarusie bądź Jelczu, niż w tych "plastikowych" nówkach (solarisy i inne )
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 września 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 września 2018 r. 0 1

Liga Mistrzów. Hattrick i kolejny rekord Leo Messiego

Liga Mistrzów. Hattrick i kolejny rekord Leo Messiego 2 0

FC Barcelona w pierwszym meczu tegorocznej edycji nie dała żadnych szans PSV Eindhoven i zwyciężyła 4:0, a trzy bramki zapisał na swoim koncie Argentyńczyk. Z kolei w najciekawszym wtorkowym meczu Liverpool wygrał po świetnym widowisku z Paris Saint Germain 3:2 zdobywając decydującą bramkę w doliczonym czasie gry

Militaria XX wieku. Wystawa historyczna w Targach Lublin
26 października 2018, 10:00

Militaria XX wieku. Wystawa historyczna w Targach Lublin 3 0

Co Gdzie Kiedy. Modele pojazdów militarnych z całej Polski, repliki samolotów, pokazy broni i sprzętu wojskowego - to wszystko i wiele innych atrakcji czeka na odwiedzających Targi Lublin (ul. Dworcowa 11) w dniach 26-28 października podczas III edycji projektu Militaria XX wieku – Wystawa historyczna.

Bułgarzy na kolanach. Polska z piątym zwycięstwem w Warnie

Bułgarzy na kolanach. Polska z piątym zwycięstwem w Warnie 0 0

Polscy siatkarze zakończyli pierwszą fazę Mistrzostw Świata z kompletem zwycięstw. Podopieczni Vitala Heynena nie dali się Bułgarom, z którymi wygrali 3:1. Było to jednak niezwykle wymagające spotkanie.

Wybory samorządowe 2018 - Zamość. Kandydaci do Rady Miasta

Wybory samorządowe 2018 - Zamość. Kandydaci do Rady Miasta 1 1

Wybory samorządowe 2018 Zamość. Oto zarejestrowane listy kandydatów do Rady Miasta.

700 badaczy przyjechało do Lublina na Ogólnopolski Kongres Politologii [zdjęcia]
galeria

700 badaczy przyjechało do Lublina na Ogólnopolski Kongres Politologii [zdjęcia] 0 2

Z okazji IV Ogólnopolskiego Kongresu Politologii przyjechało ponad 700 badaczy z polskich oraz zagranicznych ośrodków naukowych. W programie ponad setka różnorodnych spotkań panelowych. Wydarzenie potrwa do czwartku.

Przekręcony licznik w samochodzie? Teraz będą za to wysokie kary

Przekręcony licznik w samochodzie? Teraz będą za to wysokie kary 10 3

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowane w Ministerstwie Sprawiedliwości zmiany w prawie, które pozwolą ukrócić oszukańczy proceder „przekręcania” liczników w używanych autach.

Starosta puławski nagrodzony tytułem „Samorządowca XX-lecia”

Starosta puławski nagrodzony tytułem „Samorządowca XX-lecia” 5 2

Starosta puławski, Witold Popiołek (PSL) w październiku dostanie statuetkę z tytułem „Samorządowca XX-lecia”. To nagroda przyznawana przez Zarząd Związku Powiatów Polskich, organizację tworzoną przez innych starostów z całego kraju. W jego zarządzie dominują działacze PSL-u.

Wymienią tablicę na cmentarzu jeńców włoskich w Białej Podlaskiej

Wymienią tablicę na cmentarzu jeńców włoskich w Białej Podlaskiej 4 0

Mieszkaniec Białej Podlaskiej zwrócił się do władz miasta o wymianę tablicy informacyjnej na cmentarzu jeńców włoskich. Samorząd chce to naprawić, ale nie w tym roku.

Jak nazwać te ulice i plac w Kraśniku? Pytają mieszkańców

Jak nazwać te ulice i plac w Kraśniku? Pytają mieszkańców 1 4

Mieszkańcy Kraśnika mogą wypowiedzieć się na temat proponowanych nazw dla nienazwanych jeszcze ulic i placu miejskiego.

Świdnik: Kandydaci już znani

Świdnik: Kandydaci już znani 1 5

79 kandydatów na radnych gmin na terenie powiatu świdnickiego i do Rady Powiatu Świdnickiego zgłosił Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość. Swoich kandydatów do Rady Miasta Świdnik przedstawił też burmistrz Waldemar Jakson, który będzie walczyć o kolejną kadencję w Ratuszu.

Koncert Moriah Woods w Nałęczowie
22 września 2018, 19:30

Koncert Moriah Woods w Nałęczowie 1 0

W sobotę, 22 września o godz. 19.30 w nałęczowskiej Kawiarni Lipowej odbędzie się koncert artystki z USA - Moriah Woods.

"Lekarz pomylił antybiotyki" i to był początek problemów ze zdrowiem Mai. Potrzebna pomoc

"Lekarz pomylił antybiotyki" i to był początek problemów ze zdrowiem Mai. Potrzebna pomoc 124 7

Potrzeba 10 tysięcy złotych, by 8-letnia Maja Kot ze Świdnika mogła wyjechać na konsultację lekarską do Wielkiej Brytanii. Dziewczynka cierpi na szereg poważnych chorób. Jej rodzice chcą znaleźć przyczynę, by móc skutecznie leczyć swoje dziecko. W pomoc Mai włączyła się już szkoła, w której uczy się trzecioklasistka

Krawczyk: Listy PiS do Rady Miasta to zwyczajna kpina

Krawczyk: Listy PiS do Rady Miasta to zwyczajna kpina 1 26

– Dzisiaj poznaliśmy kandydatów Prawa i Sprawiedliwości do Rady Miasta Lublin. Według nas te listy to zwyczajna kpina z mieszkańców Lublina – komentuje Michał Krawczyk, kandydujący na radnego z komitetu Krzysztofa Żuka. – Dla nas to nie do zaakceptowania.

"Żywi i umarli, czyli bandyci w piekle" w Teatrze Starym w Lublinie
5 października 2018, 19:00

"Żywi i umarli, czyli bandyci w piekle" w Teatrze Starym w Lublinie 2 0

Co Gdzie Kiedy. 5 października o godz. 19 w Teatrze Starym zaprezentowany zostanie spektakl Żywi i umarli, czyli bandyci w piekle, który cieszył się w Lublinie olbrzymią popularnością... ponad 150 lat temu. Teraz zobaczymy go ponownie, w nowej interpretacji i zupełnie za darmo. W kasie teatru dostępne są bezpłatne wejściówki.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!