To będzie jedna z najbardziej nowoczesnych wystaw archeologicznych w kraju. Znaleziska sprzed tysięcy lat zostaną połączone z multimediami. Ekspozycję w Muzeum Lubelskim zobaczymy już w czerwcu.
– Spróbujemy pokazać kilkadziesiąt tysięcy lat historii – mówi Marta Polańska, kierownik działu archeologii Muzeum Lubelskiego. – Odwiedzający ekspozycję będą mogli zobaczyć, jak mieszkali, pracowali i jak umierali nasi przodkowie.
Przestrzeń wystawy podzielono na kilka części. Zwiedzanie zacznie się w epoce kamienia, a skończy w epoce żelaza.
– W pierwszej sali zaprezentujemy replikę szałasu, który kiedyś stawiano na naszych ziemiach – dodaje Polańska. – Zostanie on wykonany w skali 1 do 1 i pokryty skórami. Powstanie w oparciu o odkrycia poczynione w Górze Puławskiej.
Pochówki to jeden z ważniejszy elementów wystawy. Odwiedzającym zaprezentowany zostanie m.in. jeden z najstarszych pochówków szkieletowych, odkryty w naszym regionie. Pochodzi sprzed 6 tys. lat p.n.e. – Pokażemy go w taki sposób, w jaki ukazał się archeologom – dodaje Polańska. – To bardzo bogato wyposażony pochówek. Odnaleziono tam m.in. ozdoby, narzędzia i kilkanaście naczyń.
Dwa naczynia złożono również w grobie psa. Ten pochodzący z epoki brązu pochówek, również będzie można podziwiać na wystawie.
Rekonstrukcjom towarzyszyć będzie ponad 2 tysiące eksponatów, z których część leżała do tej pory w muzealnych magazynach. Zwiedzający zobaczą m.in. skarb z Basonii, czyli paciorki bursztynu odkryte w powiecie opolskim w czasie I wojny światowej.
Korzystając z multimedialnych monitorów, zwiedzający będą mogli dokładnie poznać historię poszczególnych odkryć. Zapoznają się też z realiami życia dawnych plemion. W poszczególnych częściach wystawy rozbrzmiewać będzie muzyka, nawiązująca do danej epoki.
– Ostatnio, tak nowoczesną wystawę przygotowano w Krakowie, przed sześcioma laty – mówi Ryszard Kuźniar, zastępca dyrektora Muzeum Lubelskiego. – Nasza będzie więc najnowsza. Atrakcyjne pokazanie wydobytych z ziemi eksponatów nie jest łatwe. Dlatego liczba gablot będzie ograniczona do minimum. Stawiamy na multimedia i realistyczne rekonstrukcje.
Ekspozycja archeologiczna będzie w pełni dostępna dla niepełnosprawnych. Jej przygotowanie pochłonie 1,5 mln zł. Równolegle Muzeum Lubelskie pracuje nad nową wystawą etnograficzną i sztuki zdobniczej. Wszystkie zostaną otwarte dla zwiedzających w czerwcu przyszłego roku.