Błyskawiczny Internet i nowy sprzęt komputerowy we wszystkich budynkach uczelni. Wyniki badań naukowych dostępne z każdego miejsca na świecie i biblioteka, z której można skorzystać jednym kliknięciem myszy. – Tak już wkrótce ma być na Politechnice Lubelskiej.
– W zeszłym roku zmodernizowaliśmy nasz główny węzeł światłowodowy, położyliśmy dodatkowe światłowody na odcinku od Wydziału Mechanicznego aż do tzw. Hali Żółtej, gdzie od lutego będzie się mieściła nasza biblioteka – mówi Hanna Celoch, dyrektor Centrum Informatycznego PL. – Teraz pora na kolejne etapy. Zamierzamy zlikwidować tymczasowe rozwiązania i dołożyć nowe światłowody. Tak, żeby wkrótce na całym miasteczku można było korzystać z superszybkiego Internetu.
Politechnika uporządkowała kwestie zarządzania siecią na terenie campusu. – To niezwykle ważne – podkreśla Celoch. – Teraz będziemy mogli kupować licencje i programy zabezpieczające dla całej uczelni. To obniży koszty – dodaje. – Oprócz tego chcemy utworzyć centralne bazy danych uczelni.
Chodzi m. in. o serwer wymiany danych i wyników prac naukowych. Dzięki niemu z każdego miejsca na świecie będzie można połączyć się z siecią politechniki i dotrzeć do przechowywanych tam danych. Podobnie ma być z zasobami uczelnianej biblioteki. Za pomocą komputerów będzie można nie tylko odnaleźć potrzebne książki, ale niektóre z nich przeczytać w całości.
Udogodnień dla studentów i pracowników PL ma być znacznie więcej. Na terenie miasteczka zostaną zainstalowane nadajniki radiowe dla użytkowników korzystających z laptopów – tzw. hot-spoty. Dwa takie punkty już istnieją. Kolejne będą umieszczone m.in. w parku rozrywkowo-
dydaktycznym, który powstaje w tylnej części campusu.
– Często korzystam z przenośnego komputera, więc zapowiedzi uczelni bardzo mnie cieszą – mówi Adrian, student IV roku informatyki. – Fajnie, że wkrótce będzie można korzystać z laptopów w dowolnym miejscu na miasteczku. I nie płacąc ani złotówki za połączenie z siecią.
– Warto też zaznaczyć, że Internet jest już we wszystkich pokojach w naszych akademikach. Co ważne zrobili to sami studenci dofinansowani przez prorektora ds. kształcenia – dodaje Celoch. – Na tym jednak nie koniec. Chcemy uruchomić komputerową obsługę dziekanatów, wprowadzić do użytku elektroniczne legitymacje i utworzyć punkty szybkiego dostępu do informacji na terenie całego miasteczka. Coś na kształt bankomatów.