Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

3 grudnia 2012 r.
13:48
Edytuj ten wpis

Na co Lubelskie wyda pięniądze z UE w latach 2014-2020?

Autor: Zdjęcie autora rp
0 12 A A
Z pomocą unijnych pieniędzy m. in. powstał Port Lotniczy Lublin (Jacek Świerczyński)
Z pomocą unijnych pieniędzy m. in. powstał Port Lotniczy Lublin (Jacek Świerczyński)

Remonty dróg i unowocześnienie linii kolejowej Lublin-Warszawa, to kluczowe inwestycje, na które pieniądze da nam Unia Europejska.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Chcemy, żeby dotacje z nowego budżetu UE były przyznawane już od 2014 roku - mówił wczoraj w Lublinie Marceli Niezgoda, podsekretarz stanu z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Przyjechał debatować o szkicu Umowy Partnerskiej na podstawie, której zapadną decyzje, na co zostaną wydane unijne dotacje w latach 2014–2020.

Wiadomo już, że np. przedsiębiorcy skorzystają z różnych instrumentów finansowych (pożyczek czy poręczeń), duże pieniądze znajdą się na kolej, autostrady, ekspresówki i drogi krajowe, wzrosną dotacje na innowacyjną gospodarkę, a fundusze zostaną skoncentrowane na wsparciu mocnych stron naszego województwa lub zaradzeniu największym problemom.

Tajemnicą jest, ile pieniędzy dostaniemy. To zależy od wysokości unijnego budżetu. Prawdopodobnie na liście kluczowych inwestycji w latach 2014–2020 znajdą się przedsięwzięcia zwiększające dostępność naszego regionu np. remonty dróg czy unowocześnienie linii kolejowej Lublin–Warszawa. – Prochu nie wymyślimy, pójdziemy wytycznymi Komisji Europejskiej. Co najmniej połowa dotacji pójdzie na rozwój przedsiębiorstw, cyfryzację czy infrastrukturę informatyczną – tłumaczy Krzysztof Hetman, marszałek województwa.

Do tej pory w naszym województwie zawarto umowy na 20,5 mld zł dofinansowania (w tym 12,6 mld zł to środki unijne). Najwięcej pieniędzy poszło na inwestycje w transport (7,9 mld zł), badania i rozwój technologiczny, innowacje i przedsiębiorczość (4,4 mld zł). Na walkę z bezrobociem – 0,7 mld zł.

Dzięki dofinansowaniu m. in. przebudowano lub wybudowano 499 km dróg, 973 km sieci kanalizacyjnej lub wodociągów, ok. 3 tys. miejsc pracy, zakupiono 31 ambulansów ratowniczych, a wsparcie otrzymało 28 instytucji ochrony zdrowia.

Z pomocą unijnych pieniędzy m. in. powstał Port Lotniczy Lublin pod Świdnikiem, Lublin kupi w sumie 100 autobusów i 70 trolejbusów, zorganizowano szlak rowerowy „Śladami Nadbużańskich Tajemnic” oraz sfinansowano stypendia dla 123 doktorantów.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 3 grudnia 2012 r. o 20:29
[quote name='Pre' timestamp='1354547898' post='704232']
Może dlatego, że wydajemy "... pięniądze z UE " a nie pieniądze, to lubelszczyzna ma kłopot z realizacją konkretnych i potrzebnych inwestycji związanych np. z uruchamianiem zakładów produkcyjnych !!! Na samym handlu w postaci kolejnych marketów i galerii daleko nie zajedziemy i o rozwoju nie będzie mowy czego przykładem są uciekający stąd młodzi i starsi mieszkańcy !!!
[/quote]

Patrycjalodz i Pre piszą nazwy źle.
Avatar
poznań / 3 grudnia 2012 r. o 18:50
Jest mi bardzo smutno że mój region rodzinny -Lubelski traktowany jest przez ostatnie lata jak 6 kolo u wozu ,ktore być może się przyda to 6 zapasowe ,przez premiera ministrów .Dodatkowo posłowie z regionu marszłek ,prezydend zachowali się łagodnie jak baranki na żeś czekali aż 16 wojewódstwo będzie w kolejce stało.Przykład na PODKARPACIU z Unii Europejskiej powstało 20.2 tys miejsc pracy Lubelskie TLKO 3 tys miejsc pracy -przegrywamy 7 KROTNIE -bez komentarz ojcowie mieszkańcy tej ziemi.Proszę podać przyklad ile miejsc pracy zlikwidowano w ciągu 20 lat w regionie Lubelskim?
Jest mi bardzo smutno że mój region rodzinny -Lubelski traktowany jest przez ostatnie lata jak 6 kolo u wozu ,ktore być może się przyda to 6 zapasowe ,przez premiera ministrów .Dodatkowo posłowie z regionu marszłek ,prezydend zachowali się łagodnie jak baranki na żeś czekali aż 16 wojewódstwo będzie w kolejce stało.Przykład na PODKARPACIU z Unii Europejskiej powstało 20.2 tys miejsc pracy Lubelskie TLKO 3 tys miejsc pracy -przegrywamy 7 KROTNIE -bez komentarz ojcowie mieszkańcy tej ziemi.Proszę podać przyklad ile miejsc pracy z... rozwiń
Avatar
em. / 3 grudnia 2012 r. o 18:44
Mam żal do władz Lublina, że pozwoliły na zlikwidowanie nowoczesnej cukrowni, a w to miejsce będą budować stadion. Próbkę tego co nas czeka mieliśmy już na ulicach.
Avatar
LewR / 3 grudnia 2012 r. o 18:42
Tylko aby nasze władze za bardzo się nie przywiązały do tej kroplówki z UE !
Kiedyś te pieniążki niestety ale się skończą tak jak to pokazuje przykład Hiszpanii.

Tak że trzeba wydawać kasę z sensem tak aby to przynosiło dla społeczeństwa przez długie lata pożytek i przyczyniało się do rozwoju regionu.
A nie tylko wydawać dla wydawania -każdy głupek tak potrafi.
Avatar
Arek / 3 grudnia 2012 r. o 18:21
Powinni pamiętać o dokończeniu obwodnicy Lublina w. Dąbrowica - w. Konopnica ( ok.10 km S19 / DW747), dokumentacja gotowa muszą wystąpić o ZnRID (pozwolenie na budowę) przed listopadem 2013 r. tak, aby nie było problemów z decyzją środowiskową oraz nie przepadła gotowa dokumentacja, terny wykupione, a tak później mogą być kłopoty z "ekologami" z Konopnicy ...
Avatar
Pre / 3 grudnia 2012 r. o 16:18
Może dlatego, że wydajemy "... pięniądze z UE " a nie pieniądze, to lubelszczyzna ma kłopot z realizacją konkretnych i potrzebnych inwestycji związanych np. z uruchamianiem zakładów produkcyjnych !!! Na samym handlu w postaci kolejnych marketów i galerii daleko nie zajedziemy i o rozwoju nie będzie mowy czego przykładem są uciekający stąd młodzi i starsi mieszkańcy !!!
Avatar
obserwator / 3 grudnia 2012 r. o 16:00
90% pieniędzy trafi do lublina, a reszta ochłapów do regionu hihi
Avatar
ogarnijtasie / 3 grudnia 2012 r. o 15:56
[quote name='Gość' timestamp='1354545936' post='704218']
Kolej i drogi aby przywozić towary dlaczego nie buduje się zakładow pracy i dlaczego nie dofinansuje się produkcji to jakiś szok robi się przedszkola urzędnicze miejsca pracy które nic nie produkują.
prosze pokazać co lublin zrobi przez dzięń ( nic przekładają tylko papierki z których nic nie wynika i płacą za to pensję to koniec POLSKI)
[/quote]

chłopie ciagle biadolisz, ze nie powstaja zakłądy pracy. przeciesz autostrady, drogi szybkiego ruchu, szybka kolej, lotnisko to podstawa dla jakichkolwiek inwestycji czy fabryk) nikt nie inwestował tu bo słaba infrastruktura. zobacz ze husquarna wybrała Mielec a nie Lublin_Felin m/ in ze wzgledu na bliskosc autostrady Rzeszów-Kraków
[quote name='Gość' timestamp='1354545936' post='704218']
Kolej i drogi aby przywozić towary dlaczego nie buduje się zakładow pracy i dlaczego nie dofinansuje się produkcji to jakiś szok robi się przedszkola urzędnicze miejsca pracy które nic nie produkują.
prosze pokazać co lublin zrobi przez dzięń ( nic przekładają tylko papierki z których nic nie wynika i płacą za to pensję to koniec POLSKI)
[/quote]

chłopie ciagle biadolisz, ze nie powstaja zakłądy pracy. przeciesz autostrady, drogi... rozwiń
Avatar
patrycjalodz / 3 grudnia 2012 r. o 15:54
szansą Lubelszczyzny jest rozwój kontaktów handlowych ze wschodem dlatego też uważam , że pieniądze z UE powinny być w dość dużej części przeznaczone na rozwój infrastruktury: przeładunkowej, kolejowej, drogowej i magazynowej.
Avatar
Gość / 3 grudnia 2012 r. o 15:45
Kolej i drogi aby przywozić towary dlaczego nie buduje się zakładow pracy i dlaczego nie dofinansuje się produkcji to jakiś szok robi się przedszkola urzędnicze miejsca pracy które nic nie produkują.
prosze pokazać co lublin zrobi przez dzięń ( nic przekładają tylko papierki z których nic nie wynika i płacą za to pensję to koniec POLSKI)
Avatar
Gość / 3 grudnia 2012 r. o 20:29
[quote name='Pre' timestamp='1354547898' post='704232']
Może dlatego, że wydajemy "... pięniądze z UE " a nie pieniądze, to lubelszczyzna ma kłopot z realizacją konkretnych i potrzebnych inwestycji związanych np. z uruchamianiem zakładów produkcyjnych !!! Na samym handlu w postaci kolejnych marketów i galerii daleko nie zajedziemy i o rozwoju nie będzie mowy czego przykładem są uciekający stąd młodzi i starsi mieszkańcy !!!
[/quote]

Patrycjalodz i Pre piszą nazwy źle.
Avatar
poznań / 3 grudnia 2012 r. o 18:50
Jest mi bardzo smutno że mój region rodzinny -Lubelski traktowany jest przez ostatnie lata jak 6 kolo u wozu ,ktore być może się przyda to 6 zapasowe ,przez premiera ministrów .Dodatkowo posłowie z regionu marszłek ,prezydend zachowali się łagodnie jak baranki na żeś czekali aż 16 wojewódstwo będzie w kolejce stało.Przykład na PODKARPACIU z Unii Europejskiej powstało 20.2 tys miejsc pracy Lubelskie TLKO 3 tys miejsc pracy -przegrywamy 7 KROTNIE -bez komentarz ojcowie mieszkańcy tej ziemi.Proszę podać przyklad ile miejsc pracy zlikwidowano w ciągu 20 lat w regionie Lubelskim?
Jest mi bardzo smutno że mój region rodzinny -Lubelski traktowany jest przez ostatnie lata jak 6 kolo u wozu ,ktore być może się przyda to 6 zapasowe ,przez premiera ministrów .Dodatkowo posłowie z regionu marszłek ,prezydend zachowali się łagodnie jak baranki na żeś czekali aż 16 wojewódstwo będzie w kolejce stało.Przykład na PODKARPACIU z Unii Europejskiej powstało 20.2 tys miejsc pracy Lubelskie TLKO 3 tys miejsc pracy -przegrywamy 7 KROTNIE -bez komentarz ojcowie mieszkańcy tej ziemi.Proszę podać przyklad ile miejsc pracy z... rozwiń
Avatar
em. / 3 grudnia 2012 r. o 18:44
Mam żal do władz Lublina, że pozwoliły na zlikwidowanie nowoczesnej cukrowni, a w to miejsce będą budować stadion. Próbkę tego co nas czeka mieliśmy już na ulicach.
Avatar
LewR / 3 grudnia 2012 r. o 18:42
Tylko aby nasze władze za bardzo się nie przywiązały do tej kroplówki z UE !
Kiedyś te pieniążki niestety ale się skończą tak jak to pokazuje przykład Hiszpanii.

Tak że trzeba wydawać kasę z sensem tak aby to przynosiło dla społeczeństwa przez długie lata pożytek i przyczyniało się do rozwoju regionu.
A nie tylko wydawać dla wydawania -każdy głupek tak potrafi.
Avatar
Arek / 3 grudnia 2012 r. o 18:21
Powinni pamiętać o dokończeniu obwodnicy Lublina w. Dąbrowica - w. Konopnica ( ok.10 km S19 / DW747), dokumentacja gotowa muszą wystąpić o ZnRID (pozwolenie na budowę) przed listopadem 2013 r. tak, aby nie było problemów z decyzją środowiskową oraz nie przepadła gotowa dokumentacja, terny wykupione, a tak później mogą być kłopoty z "ekologami" z Konopnicy ...
Avatar
Pre / 3 grudnia 2012 r. o 16:18
Może dlatego, że wydajemy "... pięniądze z UE " a nie pieniądze, to lubelszczyzna ma kłopot z realizacją konkretnych i potrzebnych inwestycji związanych np. z uruchamianiem zakładów produkcyjnych !!! Na samym handlu w postaci kolejnych marketów i galerii daleko nie zajedziemy i o rozwoju nie będzie mowy czego przykładem są uciekający stąd młodzi i starsi mieszkańcy !!!
Avatar
obserwator / 3 grudnia 2012 r. o 16:00
90% pieniędzy trafi do lublina, a reszta ochłapów do regionu hihi
Avatar
ogarnijtasie / 3 grudnia 2012 r. o 15:56
[quote name='Gość' timestamp='1354545936' post='704218']
Kolej i drogi aby przywozić towary dlaczego nie buduje się zakładow pracy i dlaczego nie dofinansuje się produkcji to jakiś szok robi się przedszkola urzędnicze miejsca pracy które nic nie produkują.
prosze pokazać co lublin zrobi przez dzięń ( nic przekładają tylko papierki z których nic nie wynika i płacą za to pensję to koniec POLSKI)
[/quote]

chłopie ciagle biadolisz, ze nie powstaja zakłądy pracy. przeciesz autostrady, drogi szybkiego ruchu, szybka kolej, lotnisko to podstawa dla jakichkolwiek inwestycji czy fabryk) nikt nie inwestował tu bo słaba infrastruktura. zobacz ze husquarna wybrała Mielec a nie Lublin_Felin m/ in ze wzgledu na bliskosc autostrady Rzeszów-Kraków
[quote name='Gość' timestamp='1354545936' post='704218']
Kolej i drogi aby przywozić towary dlaczego nie buduje się zakładow pracy i dlaczego nie dofinansuje się produkcji to jakiś szok robi się przedszkola urzędnicze miejsca pracy które nic nie produkują.
prosze pokazać co lublin zrobi przez dzięń ( nic przekładają tylko papierki z których nic nie wynika i płacą za to pensję to koniec POLSKI)
[/quote]

chłopie ciagle biadolisz, ze nie powstaja zakłądy pracy. przeciesz autostrady, drogi... rozwiń
Avatar
patrycjalodz / 3 grudnia 2012 r. o 15:54
szansą Lubelszczyzny jest rozwój kontaktów handlowych ze wschodem dlatego też uważam , że pieniądze z UE powinny być w dość dużej części przeznaczone na rozwój infrastruktury: przeładunkowej, kolejowej, drogowej i magazynowej.
Avatar
Gość / 3 grudnia 2012 r. o 15:45
Kolej i drogi aby przywozić towary dlaczego nie buduje się zakładow pracy i dlaczego nie dofinansuje się produkcji to jakiś szok robi się przedszkola urzędnicze miejsca pracy które nic nie produkują.
prosze pokazać co lublin zrobi przez dzięń ( nic przekładają tylko papierki z których nic nie wynika i płacą za to pensję to koniec POLSKI)