Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 listopada 2020 r.
18:07

Na co Lublin ma wydać pieniądze w 2021 roku? Lista najważniejszych inwestycji

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
19 7 A A
Od góry: Dworzec Metropolitalny, nowy biurowiec Urzędu Miasta przy Leszczyńskiego, Al. Racławickie, mecz żużlowego Motoru Lublin
Od góry: Dworzec Metropolitalny, nowy biurowiec Urzędu Miasta przy Leszczyńskiego, Al. Racławickie, mecz żużlowego Motoru Lublin

Prezydent Lublina ogłosił projekt przyszłorocznej listy wydatków miasta. Wprost przyznaje, że na pewne inwestycje na razie nie ma co liczyć. Na lepsze czasy poczeka m.in. przebudowa ul. Zana. Pierwszeństwo ma dokończenie przebudowy Al. Racławickich i budowa Dworca Metropolitalnego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Odwieczny problem polega na tym, że finansowe możliwości miasta nie doganiają jego potrzeb. Nie inaczej będzie w przyszłym roku. – Część inwestycji musi być odłożona w czasie – przyznaje prezydent Krzysztof Żuk, który w piątek podpisał projekt budżetu Lublina na rok 2021.

Prezydent zakłada, że przyszłoroczne dochody będą większe od tegorocznych i przekroczą 2,7 mld zł. Wydatki, jak zwykle, mają być większe od dochodów, tym razem o 114 mln zł. Taką kwotę miasto zamierza pożyczyć. Na koniec przyszłego roku zadłużenie miasta ma sięgnąć 1 mld 722 mln zł.

Co piąta wydawana przez miasto złotówka (będzie to łącznie 577 mln zł) ma trafić na inwestycje. Największą i najdroższą z nich będzie budowa nowego centrum komunikacyjnego z Dworcem Metropolitalnym, na którą miasto rezerwuje aż 123,6 mln zł.

Najdroższą inwestycją będzie budowa nowego centrum komunikacyjnego z Dworcem Metropolitalnym

Kolejną dużą inwestycją będzie dokończenie przebudowy Al. Racławickich, ul. Lipowej i Poniatowskiego, na co Żuk spodziewa się wydać w przyszłym roku 57 mln zł. Prawie 17 mln zł wyłoży na dokapitalizowanie Portu Lotniczego Lublin.

Al. Racławickie (fot. Maciej Kaczanowski)

Równa jak pas startowy ma się stać jezdnia ul. Nałkowskich od Romera do Żeglarskiej, prezydent chce przeznaczyć na jej remont 1,2 mln zł. Kwotę 700 tys. zł rezerwuje na budowę ul. Korzeniowskiego, ponad milion na budowę ul. Gralewskiego, ponad 5,3 mln zł na rozpoczęcie budowy ul. Leszka i Ziemowita. W budżecie zarezerwowane ma być 350 tys. zł na ciąg pieszy łączący ul. Berylową z Onyksową oraz 184 tys. zł na zaległą (z budżetu obywatelskiego) drogę rowerową wzdłuż al. Solidarności od ronda Pileckiego do ul. Kosmowskiej.

W przypadku części inwestycji drogowych pieniądze są tylko na „dokumentację przyszłościową”. W tym wykazie znajdziemy przebudowę al. Unii Lubelskiej, przedłużenie Zelwerowicza do Sławinkowskiej, czy przebudowę mostu w Żeglarskiej. W przypadku niektórych dróg mowa tylko o wykupie gruntów pod budowę, np. 6,2 mln zł na grunty pod przedłużenie Lubelskiego Lipca ’80, czy 4 mln zł pod ul. Kłopotowskiego (przedłużenie Węglarza). Niektórych ulic, mimo wcześniejszych obietnic, nie ma w projekcie, jak choćby odnowy niemiłosiernie sfatygowanej części ul. Zana od Filaretów do Nadbystrzyckiej.

W budżecie mają się znaleźć pieniądze na zamówione już wcześniej zakupy, wśród których jest 20 elektrobusów, 10 przegubowych trolejbusów i nowy system biletów elektronicznych wraz z kasownikami i biletomatami. Pewny jest też wydatek na pętle komunikacji miejskiej przy Żeglarskiej, al. Kraśnickiej, Granitowej, Zbożowej, Franczaka i Osmolickiej. Z kolei 3 mln zł ma trafić na kontynuację działania Lubelskiego Roweru Miejskiego.

Szkoła Podstawowa nr 52 na Felinie ma zostać rozbudowana (fot. UM Lublin)

Co z inwestycjami w szkolne budynki? W prezydenckim dokumencie znajdziemy m.in. 12 mln na projekt i rozpoczęcie rozbudowy szkoły na Felinie, 10 mln zł na projekt i rozpoczęcie budowy segmentu przedszkolnego w podstawówce przy Sławinkowskiej oraz 5 mln zł na budowę sali gimnastycznej dla I LO, gdzie w przyszłym roku wykonany ma być „stan zerowy”.  Kosztem 2 mln zł zbudowane ma być boisko dla otwartej we wrześniu nowej podstawówki przy ul. Berylowej. W przyszłym roku ma się skończyć przebudowa szkół im. Vetterów, na którą miasto spodziewa się wydać jeszcze 8 mln zł.

Ze sporym wydatkiem będzie się wiązać wymiana biurowca Urzędu Miasta przy Leszczyńskiego. Na ten cel prezydent rezerwuje 23 mln zł. Pieniędzy i czasu miałoby wystarczyć w przyszłym roku na zaprojektowanie nowego budynku, zburzenie starego i rozpoczęcie budowy nowego.

Nowy biurowiec Urzędu Miasta przy Leszczyńskiego

W gmachu Centrum Kultury miałyby się zacząć prace budowlane skutkujące udostępnieniem części piwnic na cele kulturalne. Całkowity koszt oszacowano na 3,3 mln zł, z czego w przyszłym roku miałoby zostać wydane niespełna 926 tys. zł. Miasto planuje też wydać 1 mln zł na zaprojektowanie Bronowickiego Centrum Kultury, 900 tys. zł na filię domu kultury przy Herberta, 186 tys. na aplikację do pokazów w multimedialnej fontannie na pl. Litewskim i zakup podświetlenia rzeźby „Sztukmistrz z Lublina” wiszącej nad ul. Grodzką.

Kwota 3 mln zł ma zasilić sportową spółkę MKS. Tyle ma trafić na jej dokapitalizowanie. Nie przewidziano natomiast pieniędzy na dokapitalizowanie piłkarskiego Motoru. Żużlowy Motor mógłby liczyć na pieniądze z puli na „promocję miasta poprzez sport”, w której miałoby się znaleźć 2,5 mln zł z zastrzeżeniem, że są to fundusze głównie dla żużla. Co z zapowiadaną budową nowego stadionu? W projekcie budżetu zapisana jest kwota 200 tys. zł na jego projekt.

W projekcie budżetu zapisana jest kwota 200 tys. zł na projekt nowego stadionu żużlowego

Kosztem 100 tys. zł powstać ma uproszczony system nawodnienia płyty boiska na stadionie Sygnału, prezydent planuje też przeznaczyć 950 tys. zł na rozpoczęcie prac przy budowie szatni dla boiska przy Magnoliowej.

W kasie miasta zarezerwowana ma być kwota 1,55 mln zł na przyznane już dotacje do ogrodów działkowych, 1 mln zł na dopłaty do wymiany pieców oraz 450 tys. zł na dotacje dla łapiących deszczówkę. Z lektury prezydenckiego projektu można za to wywnioskować, że nie będzie nowego rozdania „zielonego budżetu”, a jedynie 674 tys. zł na niezrealizowane pomysły z poprzednich lat. Na nowe projekty z budżetu obywatelskiego zapisano 12 mln 150 tys. zł, a na te zaległe utworzona została rezerwa w wysokości 404 tys. zł.

W planie wydatków znalazło się też m.in. 500 tys. zł na uporządkowanie skweru Życińskiego, 500 tys. zł na sadzenie nowej zieleni w parku Zawilcowa oraz 155 tys. zł na poprawę odwodnienia w tymże parku. Prezydent chce także wydać 136 tys. zł na zakup lamp metalohalogenkowych do podświetlania drzew na pl. Litewskim.

Prezydencki projekt budżetu trafił już do miejskich radnych. Teraz będą oni zgłaszać swoje propozycje, sprowadzające się głównie do tego, by dopisać do listy kolejne wydatki. Potem prezydent jeszcze raz spojrzy na ten koncert życzeń i zdecyduje, co można dopisać, a na co nie ma szans. Tak powstanie ostateczny projekt budżetu, który 17 grudnia trafi pod głosowanie Rady Miasta.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
DWkomentator / 13 listopada 2020 r. o 19:01
+39
Najważniejsze jest dozbrojenie i podniesienie wartości banków ziemi deweloperskich. Tam gdzie jest dużo banków ziemi można się spodziewać nowych inwestycji.  Tam gdzie żaden biznesmen nie będzie lobbował i gdzie nie będzie milionowych zysków tam nawet dziur nie połatają.
 Sorry ale czytanie twoich monotematycznych wrzutek-gotowców o deweloperach żywcem wyjętych z jakiejś broszurki z partyjnymi instrukcjami dla trolli, które to natrętnie wklejasz w kolejnych komentarzach, jest jak czytanie pasków w TVPis albo słuchanie radnych z pisowskiej opozycji. To jest dokładnie ten sam poziom propagandy dla ciemnego ludu.
 Sorry ale czytanie twoich monotematycznych wrzutek-gotowców o deweloperach żywcem wyjętych z jakiejś broszurki z partyjnymi instrukcjami dla trolli, które to natrętnie wklejasz w kolejnych komentarzach, jest jak czytanie pasków w TVPis albo słuchanie radnych z pisowskiej opozycji. To jest dokładnie ten sam poziom propagandy dla ciemnego ludu. rozwiń
Avatar
majormmm / 13 listopada 2020 r. o 20:44
+18
Najważniejsze jest dozbrojenie i podniesienie wartości banków ziemi deweloperskich. Tam gdzie jest dużo banków ziemi można się spodziewać nowych inwestycji.  Tam gdzie żaden biznesmen nie będzie lobbował i gdzie nie będzie milionowych zysków tam nawet dziur nie połatają.
Sorry ale czytanie twoich monotematycznych wrzutek-gotowców o deweloperach żywcem wyjętych z jakiejś broszurki z partyjnymi instrukcjami dla trolli, które to natrętnie wklejasz w kolejnych komentarzach, jest jak czytanie pasków w TVPis albo słuchanie radnych z pisowskiej opozycji. To jest dokładnie ten sam poziom propagandy dla ciemnego ludu.
 Tyle że on ma rację. Jeżeli masz wątpliwości (bo równie dobrze możesz być prezydenckim trollem)    , to sprawdź osobiście poziom dochodów pochodzących z opłat     adiacenckich     i rent planistycznych, a później porównaj z wydatkami związanymi z uzbrajaniem terenów pod     deweloperkę     oraz odszkodowaniami wypłaconymi po zmianie     MPZP    .
 Andrzej, większego trolla od ciebie to naprawdę ciężko znaleźć na forum DW. Notorycznie konfabulujesz, manipulujesz a w najlepszym wypadku piszesz półprawdy. A wszystko w imię chorobliwej obsesji na punkcie Żuka. I taka mała rada na przyszłość - jeśli następnym razem będziesz przeklejał jakieś propagandowe tekściki to chociaż usuń podwójne spacje.
 Andrzej, większego trolla od ciebie to naprawdę ciężko znaleźć na forum DW. Notorycznie konfabulujesz, manipulujesz a w najlepszym wypadku piszesz półprawdy. A wszystko w imię chorobliwej obsesji na punkcie Żuka. I taka mała rada na przyszłość - jeśli następnym razem będziesz przeklejał jakieś propagandowe tekściki to chociaż usuń podwójne spacje. rozwiń
Avatar
PiotrekPan / 13 listopada 2020 r. o 20:10
-8
950 tys. na rozpoczęcie budowy SZATNI dla boiska przy ul. Magnoliowej! no comments...
Avatar
Monisia / 14 listopada 2020 r. o 11:50
-9
Agent_srome_K_, oprócz klepania w czerwone łapki, umie jeszcze POlewać jadem na Czytelników w imieniu swojego idola Betonowego Słoneczka. PS. A większego konfabulatora niż dewelo-duce z dewelo-ratusza to nie znajdziesz w całym województwie, dewelo-cieciu.
Avatar
LAS / 13 listopada 2020 r. o 21:52
-13
Najważniejsze jest dozbrojenie i podniesienie wartości banków ziemi deweloperskich. Tam gdzie jest dużo banków ziemi można się spodziewać nowych inwestycji.  Tam gdzie żaden biznesmen nie będzie lobbował i gdzie nie będzie milionowych zysków tam nawet dziur nie połatają.
Sorry ale czytanie twoich monotematycznych wrzutek-gotowców o deweloperach żywcem wyjętych z jakiejś broszurki z partyjnymi instrukcjami dla trolli, które to natrętnie wklejasz w kolejnych komentarzach, jest jak czytanie pasków w TVPis albo słuchanie radnych z pisowskiej opozycji. To jest dokładnie ten sam poziom propagandy dla ciemnego ludu.
Tyle że on ma rację. Jeżeli masz wątpliwości (bo równie dobrze możesz być prezydenckim trollem)    , to sprawdź osobiście poziom dochodów pochodzących z opłat     adiacenckich     i rent planistycznych, a później porównaj z wydatkami związanymi z uzbrajaniem terenów pod     deweloperkę     oraz odszkodowaniami wypłaconymi po zmianie     MPZP    .
Andrzej, większego trolla od ciebie to naprawdę ciężko znaleźć na forum DW. Notorycznie konfabulujesz, manipulujesz a w najlepszym wypadku piszesz półprawdy. A wszystko w imię chorobliwej obsesji na punkcie Żuka. I taka mała rada na przyszłość - jeśli następnym razem będziesz przeklejał jakieś propagandowe tekściki to chociaż usuń podwójne spacje.
Dla ciebie nadal pan. Nie spoufalaj się, bo to nie przykryje ignorancji, a być może manipulacji, którą zarzucasz innym. Pozwól, że inni będą decydować co, kiedy i jak cytują, lub wprowadzają w tekst własne myśli. To samo dotyczy odnoszenia się do osób publicznych, bo w tym konkretnym przypadku sprawa dotyczy obecnego jeszcze prezydenta naszego miasta, a nie jakiegoś krasnoludka. Jak następnym razem przyjdzie ci ochota na pouczanie innych, to zacznij od radnego Bartosza  Margula , który w podobnym tobie tonie uczył  publicznie jak antydatować pliki danych.
Dla ciebie nadal pan. Nie spoufalaj się, bo to nie przykryje ignorancji, a być może manipulacji, którą zarzucasz innym. Pozwól, że inni będą decydować co, kiedy i jak cytują, lub wprowadzają w tekst własne myśli. To samo dotyczy odnoszenia się do osób publicznych, bo w tym konkretnym przypadku sprawa dotyczy obecnego jeszcze prezydenta naszego miasta, a nie jakiegoś krasnoludka. Jak następnym razem przyjdzie ci ochota na pouczanie innych, to zacznij od radnego Bartosza  Margula , który w podobnym tobie tonie uczył  ... rozwiń
Avatar
Janusz_Paliwas / 13 listopada 2020 r. o 18:40
-25
3 000 000 zł na rower miejski ??
Avatar
LAS / 13 listopada 2020 r. o 19:20
-29
Najważniejsze jest dozbrojenie i podniesienie wartości banków ziemi deweloperskich. Tam gdzie jest dużo banków ziemi można się spodziewać nowych inwestycji.  Tam gdzie żaden biznesmen nie będzie lobbował i gdzie nie będzie milionowych zysków tam nawet dziur nie połatają.
Sorry ale czytanie twoich monotematycznych wrzutek-gotowców o deweloperach żywcem wyjętych z jakiejś broszurki z partyjnymi instrukcjami dla trolli, które to natrętnie wklejasz w kolejnych komentarzach, jest jak czytanie pasków w TVPis albo słuchanie radnych z pisowskiej opozycji. To jest dokładnie ten sam poziom propagandy dla ciemnego ludu.
Tyle że on ma rację. Jeżeli masz wątpliwości (bo równie dobrze możesz być prezydenckim trollem) , to sprawdź osobiście poziom dochodów pochodzących z opłat  adiacenckich  i rent planistycznych, a później porównaj z wydatkami związanymi z uzbrajaniem terenów pod  deweloperkę  oraz odszkodowaniami wypłaconymi po zmianie  MPZP . 
Tyle że on ma rację. Jeżeli masz wątpliwości (bo równie dobrze możesz być prezydenckim trollem) , to sprawdź osobiście poziom dochodów pochodzących z opłat  adiacenckich  i rent planistycznych, a później porównaj z wydatkami związanymi z uzbrajaniem terenów pod  deweloperkę  oraz odszkodowaniami wypłaconymi po zmianie  MPZP .  rozwiń
Avatar
Monisia / 14 listopada 2020 r. o 11:50
-9
Agent_srome_K_, oprócz klepania w czerwone łapki, umie jeszcze POlewać jadem na Czytelników w imieniu swojego idola Betonowego Słoneczka. PS. A większego konfabulatora niż dewelo-duce z dewelo-ratusza to nie znajdziesz w całym województwie, dewelo-cieciu.
Avatar
LAS / 13 listopada 2020 r. o 21:52
-13
Najważniejsze jest dozbrojenie i podniesienie wartości banków ziemi deweloperskich. Tam gdzie jest dużo banków ziemi można się spodziewać nowych inwestycji.  Tam gdzie żaden biznesmen nie będzie lobbował i gdzie nie będzie milionowych zysków tam nawet dziur nie połatają.
Sorry ale czytanie twoich monotematycznych wrzutek-gotowców o deweloperach żywcem wyjętych z jakiejś broszurki z partyjnymi instrukcjami dla trolli, które to natrętnie wklejasz w kolejnych komentarzach, jest jak czytanie pasków w TVPis albo słuchanie radnych z pisowskiej opozycji. To jest dokładnie ten sam poziom propagandy dla ciemnego ludu.
Tyle że on ma rację. Jeżeli masz wątpliwości (bo równie dobrze możesz być prezydenckim trollem)    , to sprawdź osobiście poziom dochodów pochodzących z opłat     adiacenckich     i rent planistycznych, a później porównaj z wydatkami związanymi z uzbrajaniem terenów pod     deweloperkę     oraz odszkodowaniami wypłaconymi po zmianie     MPZP    .
Andrzej, większego trolla od ciebie to naprawdę ciężko znaleźć na forum DW. Notorycznie konfabulujesz, manipulujesz a w najlepszym wypadku piszesz półprawdy. A wszystko w imię chorobliwej obsesji na punkcie Żuka. I taka mała rada na przyszłość - jeśli następnym razem będziesz przeklejał jakieś propagandowe tekściki to chociaż usuń podwójne spacje.
Dla ciebie nadal pan. Nie spoufalaj się, bo to nie przykryje ignorancji, a być może manipulacji, którą zarzucasz innym. Pozwól, że inni będą decydować co, kiedy i jak cytują, lub wprowadzają w tekst własne myśli. To samo dotyczy odnoszenia się do osób publicznych, bo w tym konkretnym przypadku sprawa dotyczy obecnego jeszcze prezydenta naszego miasta, a nie jakiegoś krasnoludka. Jak następnym razem przyjdzie ci ochota na pouczanie innych, to zacznij od radnego Bartosza  Margula , który w podobnym tobie tonie uczył  publicznie jak antydatować pliki danych.
Dla ciebie nadal pan. Nie spoufalaj się, bo to nie przykryje ignorancji, a być może manipulacji, którą zarzucasz innym. Pozwól, że inni będą decydować co, kiedy i jak cytują, lub wprowadzają w tekst własne myśli. To samo dotyczy odnoszenia się do osób publicznych, bo w tym konkretnym przypadku sprawa dotyczy obecnego jeszcze prezydenta naszego miasta, a nie jakiegoś krasnoludka. Jak następnym razem przyjdzie ci ochota na pouczanie innych, to zacznij od radnego Bartosza  Margula , który w podobnym tobie tonie uczył  ... rozwiń
Avatar
majormmm / 13 listopada 2020 r. o 20:44
+18
Najważniejsze jest dozbrojenie i podniesienie wartości banków ziemi deweloperskich. Tam gdzie jest dużo banków ziemi można się spodziewać nowych inwestycji.  Tam gdzie żaden biznesmen nie będzie lobbował i gdzie nie będzie milionowych zysków tam nawet dziur nie połatają.
Sorry ale czytanie twoich monotematycznych wrzutek-gotowców o deweloperach żywcem wyjętych z jakiejś broszurki z partyjnymi instrukcjami dla trolli, które to natrętnie wklejasz w kolejnych komentarzach, jest jak czytanie pasków w TVPis albo słuchanie radnych z pisowskiej opozycji. To jest dokładnie ten sam poziom propagandy dla ciemnego ludu.
 Tyle że on ma rację. Jeżeli masz wątpliwości (bo równie dobrze możesz być prezydenckim trollem)    , to sprawdź osobiście poziom dochodów pochodzących z opłat     adiacenckich     i rent planistycznych, a później porównaj z wydatkami związanymi z uzbrajaniem terenów pod     deweloperkę     oraz odszkodowaniami wypłaconymi po zmianie     MPZP    .
 Andrzej, większego trolla od ciebie to naprawdę ciężko znaleźć na forum DW. Notorycznie konfabulujesz, manipulujesz a w najlepszym wypadku piszesz półprawdy. A wszystko w imię chorobliwej obsesji na punkcie Żuka. I taka mała rada na przyszłość - jeśli następnym razem będziesz przeklejał jakieś propagandowe tekściki to chociaż usuń podwójne spacje.
 Andrzej, większego trolla od ciebie to naprawdę ciężko znaleźć na forum DW. Notorycznie konfabulujesz, manipulujesz a w najlepszym wypadku piszesz półprawdy. A wszystko w imię chorobliwej obsesji na punkcie Żuka. I taka mała rada na przyszłość - jeśli następnym razem będziesz przeklejał jakieś propagandowe tekściki to chociaż usuń podwójne spacje. rozwiń
Avatar
PiotrekPan / 13 listopada 2020 r. o 20:10
-8
950 tys. na rozpoczęcie budowy SZATNI dla boiska przy ul. Magnoliowej! no comments...
Avatar
LAS / 13 listopada 2020 r. o 19:20
-29
Najważniejsze jest dozbrojenie i podniesienie wartości banków ziemi deweloperskich. Tam gdzie jest dużo banków ziemi można się spodziewać nowych inwestycji.  Tam gdzie żaden biznesmen nie będzie lobbował i gdzie nie będzie milionowych zysków tam nawet dziur nie połatają.
Sorry ale czytanie twoich monotematycznych wrzutek-gotowców o deweloperach żywcem wyjętych z jakiejś broszurki z partyjnymi instrukcjami dla trolli, które to natrętnie wklejasz w kolejnych komentarzach, jest jak czytanie pasków w TVPis albo słuchanie radnych z pisowskiej opozycji. To jest dokładnie ten sam poziom propagandy dla ciemnego ludu.
Tyle że on ma rację. Jeżeli masz wątpliwości (bo równie dobrze możesz być prezydenckim trollem) , to sprawdź osobiście poziom dochodów pochodzących z opłat  adiacenckich  i rent planistycznych, a później porównaj z wydatkami związanymi z uzbrajaniem terenów pod  deweloperkę  oraz odszkodowaniami wypłaconymi po zmianie  MPZP . 
Tyle że on ma rację. Jeżeli masz wątpliwości (bo równie dobrze możesz być prezydenckim trollem) , to sprawdź osobiście poziom dochodów pochodzących z opłat  adiacenckich  i rent planistycznych, a później porównaj z wydatkami związanymi z uzbrajaniem terenów pod  deweloperkę  oraz odszkodowaniami wypłaconymi po zmianie  MPZP .  rozwiń
Avatar
DWkomentator / 13 listopada 2020 r. o 19:01
+39
Najważniejsze jest dozbrojenie i podniesienie wartości banków ziemi deweloperskich. Tam gdzie jest dużo banków ziemi można się spodziewać nowych inwestycji.  Tam gdzie żaden biznesmen nie będzie lobbował i gdzie nie będzie milionowych zysków tam nawet dziur nie połatają.
 Sorry ale czytanie twoich monotematycznych wrzutek-gotowców o deweloperach żywcem wyjętych z jakiejś broszurki z partyjnymi instrukcjami dla trolli, które to natrętnie wklejasz w kolejnych komentarzach, jest jak czytanie pasków w TVPis albo słuchanie radnych z pisowskiej opozycji. To jest dokładnie ten sam poziom propagandy dla ciemnego ludu.
 Sorry ale czytanie twoich monotematycznych wrzutek-gotowców o deweloperach żywcem wyjętych z jakiejś broszurki z partyjnymi instrukcjami dla trolli, które to natrętnie wklejasz w kolejnych komentarzach, jest jak czytanie pasków w TVPis albo słuchanie radnych z pisowskiej opozycji. To jest dokładnie ten sam poziom propagandy dla ciemnego ludu. rozwiń
Avatar
Janusz_Paliwas / 13 listopada 2020 r. o 18:40
-25
3 000 000 zł na rower miejski ??
Zobacz wszystkie komentarze 7

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lekarz z Lublina: po pandemii czeka nas era telemedycyny

Lekarz z Lublina: po pandemii czeka nas era telemedycyny

Po pandemii czeka nas era telemedycyny, czyli więcej e-wizyt oraz zdalnych konsultacji lekarskich – uważa prof. Konrad Rejdak z Lublina. Jako przykład podaje neurologię, która – jak podkreśla – powinna stać się dziedziną priorytetową.

Wymiana zieleni w Puławach, posadzili prawie sto drzew

Wymiana zieleni w Puławach, posadzili prawie sto drzew

Dokładnie 94 nowe drzewa i 642 krzewy w ciągu ostatnich miesięcy posadziły w Puławach miejskie służby. Nowe nasadzenia to rekompensata za wycinkę starych, obumierających roślin. Sadzonki trafiły m.in. na ul. Czartoryskich, Chmielowskiego, Kilińskiego i Polną. Na każdej zawisła tabliczka informacyjna.

Wojtek Cugowski znowu debiutuje. Muzyk wystąpił z singlem „Nie czekaj na znak”
film

Wojtek Cugowski znowu debiutuje. Muzyk wystąpił z singlem „Nie czekaj na znak”

Na scenie występuje od lat, ale teraz… debiutuje. Wojciech Cugowski pracuje właśnie nad pierwszą solową płytę. W „Dzień Dobry TVN” wystąpił z singlem „Nie czekaj na znak”.

Przed Górnikiem Łęczna ostatni w tym roku mecz na swoim stadionie

Przed Górnikiem Łęczna ostatni w tym roku mecz na swoim stadionie

Dwa dni po „Barbórce” zielono-czarni podejmą u siebie Zagłębie Sosnowiec

Mikołaj zaprasza do Zamościa na ślizgawkę
6 grudnia 2020, 15:00

Mikołaj zaprasza do Zamościa na ślizgawkę

6 grudnia otwarcie sztucznego lodowiska na Rynku Wielkim. W maseczkach i w odstępach, na zdezynfekowanych łyżwach (z wypożyczalni). Takie zasady będą obowiązywały w tym sezonie łyżwiarzy

W każdym z województw po kilkaset wolnych łóżek dla pacjentów z COVID-19

W każdym z województw po kilkaset wolnych łóżek dla pacjentów z COVID-19

W każdym z województw wolnych pozostaje przynajmniej po kilkaset łóżek dla pacjentów z COVID-19. W całej Polsce zachowana jest też wystarczająca liczba respiratorów - wynika z informacji zebranych przez PAP.

Zabrakło nazw dla huraganów. Co to oznacza dla naszej planety?
film

Zabrakło nazw dla huraganów. Co to oznacza dla naszej planety?

Rekordowy sezon huraganów na Atlantyku spowodował, że zabrakło dla nich tradycyjnych imion

Wyjazdy "służbowe" w góry. Jak wygląda tegoroczny sezon na Podhalu?
film

Wyjazdy "służbowe" w góry. Jak wygląda tegoroczny sezon na Podhalu?

Zamknięte restauracje, stragany, na których nikt nic nie kupuje i pustki na ulicach, tak zimowa stolica Polski wygląda na starcie sezonu. Część właścicieli kwater i domków nadal przyjmuje gości na teoretycznie „służbowe” wyjazdy. - Wszyscy sobie zdają sprawę, że wiosny możemy nie dotrwać – mówi jeden z zakopiańskich przedsiębiorców.

15 grudnia ruszy kampania informacyjna dotycząca szczepionki na koronawirusa

15 grudnia ruszy kampania informacyjna dotycząca szczepionki na koronawirusa

15 grudnia ruszy kampania informacyjna i profrekwencyjna dotycząca szczepionki na koronawirusa - zapowiedział szef KPRM Michał Dworczyk. Najpierw ruszy specjalna strona internetowa, infolinia, a następnie kampania w mediach tradycyjnych i elektronicznych.

Dzieci zamknięte w domach. Nie zawsze bezpieczne, nie zawsze z pomocą

Dzieci zamknięte w domach. Nie zawsze bezpieczne, nie zawsze z pomocą

Pozbawione wsparcia w potrzebie i narażone na różne formy krzywdzenia oraz pełne obaw – tak według najnowszego badania wyglądała sytuacja wielu nastolatków w czasie przymusowego zamknięcia w domach. Zdalna nauka jest dla nich dodatkowym stresem. Zwłaszcza, że w nauce przeszkadzają im często... rodzice.

Niedzielski: Szczepionki na koronawirusa nie są dopuszczone dla dzieci

Niedzielski: Szczepionki na koronawirusa nie są dopuszczone dla dzieci

Szczepienie na koronawirusa będzie przede wszystkim ukierunkowane dla dorosłych - powiedział w piątek szef resortu zdrowia Adam Niedzielski. Poinformował przy tym, że żadna ze szczepionek nie ma w warunkach dopuszczenia sugestii do stosowania wobec dzieci.

Zawetowanie unijnego budżetu może uderzyć w program Erasmus. Organizacje studenckie odpowiedzą protestami
film

Zawetowanie unijnego budżetu może uderzyć w program Erasmus. Organizacje studenckie odpowiedzą protestami

Studenci z ruchu Stop Demontażowi Edukacji zapowiadają protesty w odpowiedzi na ewentualne zawetowanie przez rząd unijnego budżetu. Polskie weto w Brukseli może bowiem spowodować, że zabraknie środków na kontynuację programu wymiany studenckiej Erasmus.

Chris Niedenthal gościem Akademii Odkryć Fotograficznych
5 grudnia 2020, 13:00

Chris Niedenthal gościem Akademii Odkryć Fotograficznych

Chris Niedenthal, legendarny brytyjski fotoreporter, będzie gościem najbliższej Akademii Odkryć Fotograficznych, która w formie online odbędzie się 5 grudnia o godz. 13.

Łęczna. Barbórkowa msza w święto patronki górników
galeria

Łęczna. Barbórkowa msza w święto patronki górników

Górnicy z Bogdanki w tym roku nie mogą w pełni świętować. Przez sytuację epidemiologiczną nie można było zorganizować dużej uroczystości. Nie ma też tradycyjnej Karczmy Piwnej. Właściwie jedynym miejscem, gdzie górnicy mogą świętować razem – choć w ograniczonej liczbie – są msze. Taka właśnie odbyła się w piątek w parafii Św. Barbary w Łęcznej. Przypomnijmy, że nazwa Barbórka nie jest przypadkowa. Pochodzi od imienia Barbary – świętej, która jest patronką górników.

Radzyń Podlaski: Przetarg na remont pałacu trzeba przetłumaczyć na 27 języków

Radzyń Podlaski: Przetarg na remont pałacu trzeba przetłumaczyć na 27 języków

Do końca listopada miasto miało ogłosić wielki przetarg na remont pałacu Potockich. Tak się jednak nie stało. Urzędnicy tłumaczą… to koniecznością przetłumaczenia ogłoszenia na 27 języków.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.