Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

25 listopada 2016 r.
14:39

"Na kontach nie było pieniędzy, zostały zgliszcza". Co stało się z funduszami na innowacje?

Centrum pozyskiwało z Polskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości dotacje na tzw. wejścia kapitałowe. Od 2010 roku centrum wydało na ten cel ok. 15 mln zł
Centrum pozyskiwało z Polskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości dotacje na tzw. wejścia kapitałowe. Od 2010 roku centrum wydało na ten cel ok. 15 mln zł

Centrum Innowacji i Transferu Technologii LPNT miało pomagać wejść na rynek obiecującym biznesom. O wynalazkach podbijających krajowe i światowe rynki słychać jednak niewiele. Za to pustym kontom spółki, w której udziały ma miasto i województwo, przygląda się prokuratura.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Postępowanie prowadzone jest w kierunku nadużycia uprawnień oraz spowodowania szkód majątkowych w spółce – mówi Agnieszka Kępka, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Lublinie. – Drugi z wątków śledztwa dotyczy ukrywania dokumentacji finansowej i księgowej spółek.

Chodzi o spółkę, w której udziały mają województwo, miasto Lublin, Politechnika Lubelska i prywatna firma Profestech. Centrum Innowacji i Transferu Technologii LPNT (nie mylić z Lubelskim Parkiem Naukowo-Technologicznym, który też jest instytucją należącą do samorządów miasta i województwa) zostało założone w 2003 roku w celu wspierania młodych, nowatorskich i dobrze rokujących biznesów. Przez 10 lat, od 2005 r. prezesem spółki był Grzegorz Woźniak.

Ani dokumentów, ani pieniędzy

W czerwcu tego roku rada nadzorcza CIiTT nie przyjęła rocznego sprawozdania i nie udzieliła Woźniakowi absolutorium. Wkrótce podał się on do dymisji. – Zaproponowano mi, że jeśli odejdę, to otrzymam absolutorium. Do dziś go nie dostałem – mówi były prezes.

Inaczej sprawę przedstawia Mariusz Sagan, dyrektor Wydziału Strategii i Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Lublin i członek rady nadzorczej CIiTT.

– Pan Woźniak złożył rezygnację na posiedzeniu rady. Zobowiązał się, że uporządkuje sytuację w instytucji i przekaże dokumentację i materiały niezbędne do funkcjonowania spółki. Tymczasem nowy prezes musiał dopraszać się o dokumenty. Na kontach nie było pieniędzy, zostały zgliszcza – mówi Sagan.

Różne spółki, te same nazwiska

To właśnie następca Woźniaka, Robert Zajkowski jako pierwszy poinformował o nieprawidłowościach w CIiTT. Przejmując obowiązki trafił na budzące wątpliwości zapisy w dokumentach. Poinformował o tym marszałka województwa. Samorządowcy natomiast zawiadomili prokuraturę.

– Naszą uwagę zwróciło m.in. to, że w większości z 23 działających w CIiTT spółkach pojawia się kilka tych samych nazwisk. Osoby te występują tam w różnych konfiguracjach - jako członkowie zarządów i rad nadzorczych. Dziwne było też to, że jednej z pożyczek centrum udzielił pan Woźniak, a według naszych informacji te pieniądze wróciły do niego jako wynagrodzenie za ekspertyzę – mówi nam Paweł Nakonieczny, członek zarządu województwa.

– To nielogiczne. Po co miałbym udzielać pożyczki, żeby oddać te pieniądze sobie? – broni się Woźniak. – A jeśli chodzi o powtarzające się nazwiska, to wynika to z tego, że mieliśmy ograniczoną liczbę pracowników, których mogliśmy kierować do rad nadzorczych powstających spółek. Oni nie otrzymywali za to dodatkowego wynagrodzenia – podkreśla były prezes.

O kondycji przedsiębiorstw mówić nie chce. – Od trzech miesięcy nie jestem prezesem. Nie wiem, co się w tych spółkach dzieje i nie chcę wiedzieć – ucina.

Firmy-wydmuszki?

On sam widnieje jako członek rad nadzorczych 12 spółek, w których udziały ma CIiTT. Dwie najmłodsze zostały zarejestrowane w kwietniu tego roku. Jedna zapowiadała stworzenie preparatu stosowanego przy atopowym zapaleniu skóry, druga – środka na cellulit. Obie mają siedzibę w jednej z kamienic przy ul. Narutowicza, ale pod tym adresem nie ma po nich śladu.
Jedna z osób obeznanych w temacie mówi wprost: – Połowa z działających w centrum firm rzeczywiście ma ciekawe pomysły. Ale pozostałe to wydmuszki służące do wypompowywania pieniędzy.

Z dokumentacji, jaką dysponuje prokuratura wynika, że w CIiTT wyrządzono straty obliczane na 315 tys. zł „poprzez nadmierne zadłużenie spółki oraz zawyżenie wartości kapitałowej udziałów i akcji do kwoty ponad 15 mln zł”. Ma to dotyczyć wsparcia udzielonego 23 spółkom korzystającym z pomocy centrum.

Ukrywanie dokumentacji księgowej zagrożone jest karą do 2 lat pozbawienia wolności. Z kolei za spowodowanie w spółce strat o wielkich rozmiarach grozi nawet do 10 lat więzienia.

Jak działa CIiTT?

Centrum pozyskiwało z Polskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości dotacje na tzw. wejścia kapitałowe. Przedsiębiorcy mający pomysł na biznes mogli zgłaszać się do CIiTT, które po analizie udzielało wsparcia finansowego, stając się udziałowcem nowopowstałej spółki. Jej zadaniem było opracowanie i wdrożenie innowacyjnego produktu. Od 2010 roku centrum wydało na ten cel ok. 15 mln zł.

Pozostałe informacje

Premier Donald Tusk

Donald Tusk w orędziu: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków, super silną i nowoczesną – armię do wygrywania

Czasy są trudne, do polityki światowej wraca niepewność, brutalność i egoizm; wojna przestała być abstrakcją - podkreślił w czwartkowym orędziu telewizyjnym orędziu premier Donald Tusk. – Czy mamy się bać? Nie. My mamy być silni – dodał. Zapewnił też: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków.

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Rozmowa z Hansem Nielsenem, legendarnym żużlowcem Motoru Lublin

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej usłyszał ojciec oraz syn, którzy mieli zaatakować ratowników medycznych na oddziale ratunkowym w Łukowie. Według ustaleń byli zniecierpliwieni długim oczekiwaniem na udzielenie pomocy. Obaj byli trzeźwi.

Lutnia Piszczac zainkasowała komplet punktów w spotkaniu z Unią Żabików

W środę i czwartek rozegrane zostały mecze 23. kolejki bialskiej klasy okręgowej

Podział punktów w spotkaniu LZS Sielczyk z Az-Bud Komarówka Podlaska. Orlęta Łuków z nowym trenerem rozbiły Absolwenta Domaszewnica. Victoria Parczew lepsza od Orła Czemierniki

Uciekać przed komendantem – zły pomysł
Kraśnik

Uciekać przed komendantem – zły pomysł

Dynamiczny pościg za przestępcą po ulicach  Kraśnika – sceny jak z filmu akcji miały dziś miejsce przed południem w tym mieście. Uciekał przestępca poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. W bezpośrednim pościgu uczestniczył funkcjonariusz w cywilu oraz zastępca komendanta powiatowego policji w Kraśniku, który jako pierwszy ujął 30-letniego rzezimieszka.

Premier Donald Tusk (z prawej) w towarzystwie posła Michała Krawczyka

Dziś o godzinie 20 premier Donald Tusk wygłosi orędzie

Premier Donald Tusk wygłosi w czwartek o godzinie 20 orędzie – potwierdza podsekretarz stanu w kancelarii premiera Agnieszka Rucińska.

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

Pierwszy mecz finału play-off z Mickiewiczem Kluczbork w piątek o godzinie 17.30

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem Internetu, bardzo dobrze wiesz, że czat wideo nie jest już nowym formatem randek online. Pierwsze losowe wideo czaty Omegle i Chatroulette zostały uruchomione w 2009 roku i szybko zyskały popularność. Nie tylko dzięki temu, że są one wygodne, ale także dlatego że to zupełnie sposób na randkę.

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trwa długi, majowy weekend. Nad bezpieczeństwem na drogach czuwają policjanci ruchu drogowego. Nawet częste kontrole nie zastąpią rozsądku kierowców. Przekonali się o tym dwaj szoferzy. Tuż przed majówką jeden z nich „zarobił” jednorazowo 24 punkty karne, a drugi stracił prawo jazdy.

21 lat w Unii
galeria

21 lat w Unii

1 maja obchodzimy 21. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji przed budynkiem LUW przy ul. Spokojnej w Lublinie nastąpiło uroczyste podniesienie na maszty flag oraz odegranie hymnów Polski i UE.

W sobotę 24 maja wieczorem centrum miasta Puławy zamieni się w rajdowy odcinek specjalny
Puławy

Zbliża się Rajd Nadwiślański. Ściganie wraca na ulice Puław

W sobotę i niedzielę, 24 i 25 maja, odbędzie się Rajd Nadwiślański. Jeden z odcinków specjalnych, tak jak przed laty, poprowadzony zostanie ulicami Puław. Na kibiców czekać będzie również strefa artystyczno-gastronomiczno-piknikowa.

Briefing prezydent Michała Litwiniuka

"Haniebny happening Grzegorza Brauna". Prezydent Białej Podlaskiej potępia zdjęcie flagi Ukrainy

Prezydent Michał Litwiniuk (PO) potępia „haniebny happening” Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej i zapowiada, że flaga Ukrainy ponownie zawiśnie na fasadzie ratusza. W środę na wiecu wyborczym zwolennicy kontrowersyjnego polityka za jego namową przy użyciu drabiny ściągnęli flagę z budynku urzędu.

Grzegorz Braun (z prawej) ma kłopoty. Uchylenia jego immunitetu domaga się szef resortu sprawiedliwości
polityka

Adam Bodnar chce ukarania Grzegorza Brauna. Za zabranie ukraińskiej flagi

Ekscesy Grzegorza Brauna nie pozostaną bezkarne - oświadczył dzisiaj minister sprawiedliwości Adam Bodnar, odnosząc się do zachowania polityka w szpitalu w Oleśnicy oraz na wiecu w Białej Podlaskiej.

Grafika stworzona przy użyciu SI
magazyn

"Umiem rozmawiać o sensie życia i tworzyć sonety"

O tym czy jest sztuczna inteligencja, do czego służy, jak widzi ludzi i przyszłość społeczeństwa rozmawiamy ze...sztuczną inteligencją. Na nasze pytania odpowiada Chat GPT w wersji 4.o - najpopularniejszy model językowy na świecie.

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas
przyroda

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas

Tuż przed długim weekendem majowym do Janowca wróciły owce. Jest ich 43, a ich zadaniem jest pielęgnacja zamkowego krajobrazu poprzez poprawę tzw. bioróżnorodności parku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

Wyważanie dynamiczne wentylatorów-wałów maszyn inż. mechanik dojazd

Lublin

350,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

33,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Komunikaty