Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

25 listopada 2016 r.
14:39

"Na kontach nie było pieniędzy, zostały zgliszcza". Co stało się z funduszami na innowacje?

14 12 A A
Centrum pozyskiwało z Polskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości dotacje na tzw. wejścia kapitałowe. Od 2010 roku centrum wydało na ten cel ok. 15 mln zł
Centrum pozyskiwało z Polskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości dotacje na tzw. wejścia kapitałowe. Od 2010 roku centrum wydało na ten cel ok. 15 mln zł

Centrum Innowacji i Transferu Technologii LPNT miało pomagać wejść na rynek obiecującym biznesom. O wynalazkach podbijających krajowe i światowe rynki słychać jednak niewiele. Za to pustym kontom spółki, w której udziały ma miasto i województwo, przygląda się prokuratura.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Postępowanie prowadzone jest w kierunku nadużycia uprawnień oraz spowodowania szkód majątkowych w spółce – mówi Agnieszka Kępka, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Lublinie. – Drugi z wątków śledztwa dotyczy ukrywania dokumentacji finansowej i księgowej spółek.

Chodzi o spółkę, w której udziały mają województwo, miasto Lublin, Politechnika Lubelska i prywatna firma Profestech. Centrum Innowacji i Transferu Technologii LPNT (nie mylić z Lubelskim Parkiem Naukowo-Technologicznym, który też jest instytucją należącą do samorządów miasta i województwa) zostało założone w 2003 roku w celu wspierania młodych, nowatorskich i dobrze rokujących biznesów. Przez 10 lat, od 2005 r. prezesem spółki był Grzegorz Woźniak.

Ani dokumentów, ani pieniędzy

W czerwcu tego roku rada nadzorcza CIiTT nie przyjęła rocznego sprawozdania i nie udzieliła Woźniakowi absolutorium. Wkrótce podał się on do dymisji. – Zaproponowano mi, że jeśli odejdę, to otrzymam absolutorium. Do dziś go nie dostałem – mówi były prezes.

Inaczej sprawę przedstawia Mariusz Sagan, dyrektor Wydziału Strategii i Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Lublin i członek rady nadzorczej CIiTT.

– Pan Woźniak złożył rezygnację na posiedzeniu rady. Zobowiązał się, że uporządkuje sytuację w instytucji i przekaże dokumentację i materiały niezbędne do funkcjonowania spółki. Tymczasem nowy prezes musiał dopraszać się o dokumenty. Na kontach nie było pieniędzy, zostały zgliszcza – mówi Sagan.

Różne spółki, te same nazwiska

To właśnie następca Woźniaka, Robert Zajkowski jako pierwszy poinformował o nieprawidłowościach w CIiTT. Przejmując obowiązki trafił na budzące wątpliwości zapisy w dokumentach. Poinformował o tym marszałka województwa. Samorządowcy natomiast zawiadomili prokuraturę.

– Naszą uwagę zwróciło m.in. to, że w większości z 23 działających w CIiTT spółkach pojawia się kilka tych samych nazwisk. Osoby te występują tam w różnych konfiguracjach - jako członkowie zarządów i rad nadzorczych. Dziwne było też to, że jednej z pożyczek centrum udzielił pan Woźniak, a według naszych informacji te pieniądze wróciły do niego jako wynagrodzenie za ekspertyzę – mówi nam Paweł Nakonieczny, członek zarządu województwa.

– To nielogiczne. Po co miałbym udzielać pożyczki, żeby oddać te pieniądze sobie? – broni się Woźniak. – A jeśli chodzi o powtarzające się nazwiska, to wynika to z tego, że mieliśmy ograniczoną liczbę pracowników, których mogliśmy kierować do rad nadzorczych powstających spółek. Oni nie otrzymywali za to dodatkowego wynagrodzenia – podkreśla były prezes.

O kondycji przedsiębiorstw mówić nie chce. – Od trzech miesięcy nie jestem prezesem. Nie wiem, co się w tych spółkach dzieje i nie chcę wiedzieć – ucina.

Firmy-wydmuszki?

On sam widnieje jako członek rad nadzorczych 12 spółek, w których udziały ma CIiTT. Dwie najmłodsze zostały zarejestrowane w kwietniu tego roku. Jedna zapowiadała stworzenie preparatu stosowanego przy atopowym zapaleniu skóry, druga – środka na cellulit. Obie mają siedzibę w jednej z kamienic przy ul. Narutowicza, ale pod tym adresem nie ma po nich śladu.
Jedna z osób obeznanych w temacie mówi wprost: – Połowa z działających w centrum firm rzeczywiście ma ciekawe pomysły. Ale pozostałe to wydmuszki służące do wypompowywania pieniędzy.

Z dokumentacji, jaką dysponuje prokuratura wynika, że w CIiTT wyrządzono straty obliczane na 315 tys. zł „poprzez nadmierne zadłużenie spółki oraz zawyżenie wartości kapitałowej udziałów i akcji do kwoty ponad 15 mln zł”. Ma to dotyczyć wsparcia udzielonego 23 spółkom korzystającym z pomocy centrum.

Ukrywanie dokumentacji księgowej zagrożone jest karą do 2 lat pozbawienia wolności. Z kolei za spowodowanie w spółce strat o wielkich rozmiarach grozi nawet do 10 lat więzienia.

Jak działa CIiTT?

Centrum pozyskiwało z Polskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości dotacje na tzw. wejścia kapitałowe. Przedsiębiorcy mający pomysł na biznes mogli zgłaszać się do CIiTT, które po analizie udzielało wsparcia finansowego, stając się udziałowcem nowopowstałej spółki. Jej zadaniem było opracowanie i wdrożenie innowacyjnego produktu. Od 2010 roku centrum wydało na ten cel ok. 15 mln zł.

Pozostałe informacje

Łukasz Łukawski (z piłką) to lider 4tego Piętra
NA PARKIECIE

Pod Koszami Dziennika Wschodniego: Problemy 4tego Piętra

4te Piętro miało potężne problemy z pokonaniem Quattro Tech w ramach kolejnej serii gier rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego .

Daniel Obajtek zarekomendował mieszkańcom Puław fuzję miejscowego kombinatu z Orlenem, którym zarządzał w czasie rządów PiS. Obecne władze Grupy Azoty stanowczo odcinają się od takich sugestii, nazywając ich potencjalne skutki osłabianiem polskiej branży chemicznej
POMYSŁY i MILIARDY

Daniel Obajtek i jego pomysły na "Puławy". Grupa Azoty odpowiada

Daniel Obajtek skrytykował sposób zarządzania Grupą Azoty. Stwierdził, że porzucony po wyborach plan fuzji z Orlenem, byłby najlepszym rozwiązaniem dla Zakładów Azotowych. Na te słowa odpowiedziała rzecznik tarnowskiego przedsiębiorstwa.

Lublin jest jednym z dziewięciu miast w Polsce, które otrzymało zaproszenie do udziału w projekcie „Urban Lab – Miasto dla Młodych” oraz pierwszym z podpisaną umową na dofinansowanie.
URBAN LAB

Lublin to pierwsze takie miasto w Polsce. Miasto dla młodych

Miasto Lublin jako pierwsze miasto w Polsce podpisało umowę na dofinansowanie w ramach projektu „Urban Lab – Miasto dla Młodych”.

Szach i mat: Czas na Międzypokoleniowy Turniej Szachowy
GONIEC NA G7

Szach i mat: Czas na Międzypokoleniowy Turniej Szachowy

Kiedy? 14 grudnia. Gdzie? Arena Lublin. Będą pojedynki w najlepszej grze świata, będzie współpraca i będzie wsparcie dla potrzebujących.

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Rozpoczął się nabór uczestników do nowej placówki przy ul. Poturzyńskiej 1 w Lublinie. Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne zapewni wsparcie 20 osobom z niepełnosprawnościami.

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm podejmie PZL Leonardo Avię Świdnik

ChKS Chełm znowu zagra z PZL Leonardo Avią Świdnik, tym razem w Tauron Pucharze Polski

ChKS Chełm zmierzy się z PZL Leonardo Avią Świdnik w trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski. Początek spotkania w środę o godzinie 19

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Trzy osoby trafiły do szpitala po zdarzeniu drogowym w m. Szopinek w gminie Zamość. Kierująca toyotą 70-latka uderzyła w jadącego przed nią citroena. Jak wstępnie ustaliła policja, kobieta nie zachowała właściwej odległości od jadącego przed nią pojazdu.

Oskarżony nie był obecny na ogłoszeniu wyroku

Potrącił policjanta i uciekał przez całe miasto. Dzisiaj kibol usłyszał wyrok

Jechał samochodem, biegł i był w stanie zrobić wszystko, aby uciec przed wymiarem sprawiedliwości. W tle sprawy porachunki kibiców Motoru Lublin.

Po porażce z Ostrovią Ostrów Wielkopolski i Górnikiem Zabrze puławscy liczą, że ich drużyna w końcu wywalczy komplet punktów

Azoty Puławy kontra Gwardia Opole. Chcą w końcu wygrać u siebie

Rywalem Azotów Puławy będzie COROTOP Gwardia Opole. Środowe spotkanie w hali przy ul. Lubelskiej rozpocznie się o godzinie 18. Będzie to mecz drugiej kolejki rundy rewanżowej.

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Koleżanki Wanda, Janina i Teresa z Poniatowej zginęły w sierpniu ubiegłego roku w wypadku samochodowym w Chodlu. W opolskim sądzie ruszył proces dwóch oskarżonych kierowców.

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?
film

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?

Okres przedświąteczny to czas wzmożonej pracy dla policji. Większy ruch na drogach, tłumy w galeriach handlowych i ryzyko kradzieży to wyzwania, z którymi mierzą się funkcjonariusze. Rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Lublinie opowiada o planach na najbliższe tygodnie.

Radosław Muszyński prowadził Lewart od 27 września do 10 grudnia

Lewart Lubartów znowu zmienia trenera

Niespodziewane wieści z Lubartowa. Tamtejszy Lewart zdecydował się na kolejną zmianę trenera. Sezon na ławce rozpoczynał Grzegorz Białek, który wywalczył z drużyną awans do III ligi. Rundę kończył za to Radosław Muszyński. We wtorek działacze ekipy beniaminka poinformowali jednak, że zdecydowali się podziękować szkoleniowcowi.

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia
ZDJĘCIA
galeria

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia

Gdy dzień staje się coraz krótszy i chłodniejszy, Lublin ubiera się w iluminację, tworząc wyjątkowy klimat w całym mieście. Od Bramy Krakowskiej po Centrum Spotkania Kultur – każdy zakątek emanuje magią Bożego Narodzenia.

Sergi Samper na razie ma kontrakt z Motorem do końca sezonu 24/25

Sergi Samper na dłużej w Motorze Lublin? „Dobrze się tutaj czuję”

Ten transfer był hitem letniego okienka transferowego w PKO BP Ekstraklasie. Do Motoru Lublin dołączył Sergi Samper, były zawodnik FC Barcelony i kolega klubowy Leo Messiego, który w karierze cieszył się z: mistrzostwa Hiszpanii, Superpucharu Hiszpanii, tytułu Klubowych Mistrzów Świata, a wygrywał też Ligę Mistrzów. Jego umowa obowiązuje do końca sezonu 24/25. A czy jest szansa, że zostanie w drużynie na dłużej?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Inne
Aktywni +

Aktywni +

Lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

159,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

73,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Komunikaty